هشدار ۷ کشور: استفاده سوریه از سلاح شیمیایی ثابت شده است
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

هشدار ۷ کشور: استفاده سوریه از سلاح شیمیایی ثابت شده است

گزارش| ترکیه به‌دنبال ساخت سوریه‌ای کوچک در شمال سوریه

تسنیمخبرگزاری تسنیم
گزارش| ترکیه به‌دنبال ساخت سوریه‌ای کوچک در شمال سوریه
یکی از ابعاد طرح اردوغان برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه٬ تأسیس ۱۴ شهر و ۱۴۰ روستا در این کشور است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم٬ ترکیه در چارچوب مذاکرات آستانه و در ابتکار عمل همکاری منطقه‌ای کنار روسیه و ایران٬ بارها بیانیه‌هایی را امضا کرده که بر ضرورت حفظ تمامیت ارضی سوریه و حاکمیت سیاسی دمشق اشاره کرده است، با این حال٬ سیاست آنکارا در مورد آینده سوریه و به‌ویژه موضوع منطقه امن٬ ابهامات قابل تأملی دارد.

نقشه‌های اردوغان و سخنان ناتمام

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه٬ امسال در سخنرانی خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد٬ به‌تفصیل در مورد فلسطین صحبت کرد و با نشان دادن عکسی که دربرگیرنده روند تدریجی تغییرات مرتبط با نقشه سرزمین‌های اشغالی بود٬ اسراییل را سیری‌ناپذیر و تجاوزگر خواند.

اردوغان پس از پایان بحث در مورد فلسطین٬ عکس بزرگ دیگری به حاضران نشست مجمع عمومی نشان داد که مربوط به همکاری آمریکا و ترکیه در چارچوب ایجاد منطقه امن در شمال سوریه بود.

اردوغان در آن سخنرانی اعلام کرد که طرح آمریکا و ترکیه می‌تواند منجر به آن شود که ۲ میلیون آواره سوری به کشورشان بازگردند و در مناطق تحت کنترل آمریکا و ترکیه زندگی کنند. او همچنین به این موضوع اشاره کرد که اگر دنباله نقشه منطقه امن به‌سمت رقه و دیرالزور دراز شود٬ می‌تواند ترتیبات اسکان ۳ میلیون آواره را فراهم کند.

اما بخش ناتمام سخنان اردوغان٬ دیروز در رسانه‌های ترکیه منتشر شد و حالا مشخص شده که آنکارا به‌تفصیل در این مورد کار کرده و طرح‌ها و برنامه‌هایی دارد. یکی از ابعاد طرح اردوغان برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه٬ تأسیس ۱۴ شهر و ۱۴۰ روستا در این کشور است.

ساخت یک سوریه کوچک در دل سوریه بزرگ

جمهوری عربی سوریه٬ کشور پرجمعیتی نیست و اغلب تحلیل گران با اشاره به آخرین سرشماری و در نظر گرفتن تغییرات افزایش جمعیت٬ شمار مردمان این کشور را بین ۲۲ تا ۲۳ میلیون نفر ذکر می‌کنند که البته حالا نزدیک به یک سوم این جمعیت از کشورشان خارج شده و در ترکیه٬ لبنان٬ اردن٬ عراق و اروپا زندگی می‌کنند.

اما طرح ترکیه برای ساخت ۱۰ شهر و ۱۴۰ روستا و فراهم آوردن امکان اسکان ۲ میلیون نفر در این مناطق٬ عملا رقمی نزدیک به ۱۰ درصد از جمعیت سوریه را در برمی‌گیرد و با توجه به شرایط کنونی سوریه٬ چنین رقمی٬ مهم و قابل توجه است.

نقشه‌ها حاضر٬ زیرساخت در هاله‌ای از ابهام

مقامات ترکیه دیروز نقشه‌هایی در اختیار رسانه‌ها گذاشتند که نشان می‌دهد چند تیم مهندسی٬ معماری و شهرسازی٬ برای ایجاد منطقه امن و ساخت شهرها و روستاهای کوچک و بزرگ برنامه‌ریزی کرده‌اند و در این شهرها٬ ساخت اماکنی همچون ورزشگاه٬ مسجد٬ مدرسه٬ فرمانداری٬ پاسگاه٬ مراکز برگزاری مجلس ختم و منازل مسکونی در نظر گرفته شده است.

گزارش| ترکیه به‌دنبال ساخت سوریه‌ای کوچک در شمال سوریه - 13

یکی از ابعاد مهم نقشه‌هایی که ترکیه برای منطقه امن سوریه کشیده٬ برجسته شدن سبک معماری سلجوقی و عثمانی در این نقشه‌ها است.

گزارش| ترکیه به‌دنبال ساخت سوریه‌ای کوچک در شمال سوریه - 15

دولت ترکیه اعلام کرده که در مجموع٬ قصد دارد در مناطق شمالی سوریه٬ ۱۴ شهر و ۱۴۰ روستا بسازد. در هر کدام از روستاها ۵ هزار نفر و در هر کدام از شهرهای مزبور هم٬ ۳۰ هزار نفر اسکان خواهند یافت و به این ترتیب٬ ۷۰۰ هزار نفر در روستاها و ۳۰۰ هزار نفر نیز در شهرها اسکان داده شده و شمار این جمعیت به ۱ میلیون نفر می‌رسد و در صورت موفقیت این طرح٬ در فازهای بعدی نیز چنین برنامه‌ای ادامه پیدا می‌کند.

بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته در مجموع٬ ۲۰۰ هزار ساختمان مسکونی٬ مدرسه٬ درمانگاه٬ مسجد٬ ورزشگاه و واحد اداری و نظامی در این طرح ساخته خواهد شد. اما در این میان دو ابهام بزرگ وجود دارد:

۱. بر اساس پیش‌بینی‌های آنکارا٬ برای ساخت شهرها و روستاهای مزبور٬ ۲۵ میلیارد یورو بودجه لازم است و مشخص نیست که کدام کشور یا نهاد بین‌المللی می‌تواند چنین بودجه‌ای را تامین کند.

۲. حتی اگر ترکیه تمام مصالح ساختمانی و منابع انسانی و نیروی مهندسی و کارگری ساخت این شهرها و روستاها را تامین کند٬ باز هم برای تامین زیرساخت آب٬ برق٬ تلفن٬ گاز و بسیاری از امکانات دیگر٬ نیازمند به هماهنگی با دولت سوریه خواهد بود و در شرایطی که سوریه اساسا با ماهیت این طرح مخالف باشد٬ چگونه می‌توان زیرساخت لازم را تامین کرد؟

بوی مهندسی جمعیتی و تجزیه

با آن که طرح ایجاد شهرها و روستاهای جدید در شمال سوریه٬ دیروز در رسانه‌های ترکیه مطرح شده، اما منتقدین٬ خیلی زود نظرات خود را بیان کردند و تحلیل‌گران مخالف اردوغان بر این باورند که از این طرح٬ بوی مهندسی اجتماعی و تغییرات دموگرافی به مشام می‌رسد.

اونال چویکوز معاون رهبر حزب جمهور ی خلق٬ سازمان‌دهنده و متولی کنفرانسی برای بررسی راهکارهای پایان دادن به بحران سوریه است.

حزب جمهوری خلق اعلام کرده که بسیاری از سیاست‌مداران نزدیک به حکومت سوریه را نیز برای حضور در این کنفرانس به ترکیه دعوت کرده، اما وزارت امور خارجه ترکیه به آنها ویزا نداده است.

اونال چویکوز به عنوان معاون این حزب و سیاست‌مدار مخالف اردوغان در گفت‌وگو با رسانه‌ها گفت: «چیزی که ترکیه انجام می‌دهد٬ مهندسی جمعیتی است و چنین اقدامی قابل قبول نیست. تا زمانی که آوارگان سوری راضی به بازگشت نباشند٬ نمی‌توانیم آنها را بازگردانیم. اگر بخواهیم در آن منطقه شهرسازی کنیم و آوارگان را به زور به آنجا بفرستیم٬ تمام قواعد حقوق بین‌الملل را زیر پا نهاده‌ایم. تا زمانی که دولت اسد راضی نباشد٬ امنیت آن مناطق چگونه تامین خواهد شد؟ چنین چیزی اصلا درست نیست و می‌تواند موجب تجزیه سوریه شود.»

آیا صاحبخانه اجازه داده است؟

ترکیه در شرایطی در شمال سوریه به دنبال شهرسازی و تاسیس روستاهای جدید و مدرن است که هنوز هم با دولت این کشور و تیم بشار اسد ارتباطی ندارد و فقط در مورد برخی مسائل امنیتی خاص٬ بین سرویس‌های اطلاعاتی دمشق و آنکارا٬ گفت‌وگوهای محدودی در جریان است.

دولت سوریه بارها اعلام کرده که آمریکا و ترکیه حق ندارند در مورد آینده این کشور تصمیم بگیرند و هر گونه تلاشی در این زمینه٬ غیرقانونی و غیرقابل قبول است.

ترکیه در شرایطی در مورد ساخت شهرها و روستاهای جدید در منطقه امن برنامه‌ریزی کرده که هنوز هم در مورد همکاری نهایی آنکارا و واشنگتن در شمال سوریه٬ ابهامات فراوانی وجود دارد٬ تکلیف نیروهای شبه نظامی وابسته به پ. ک. ک در این مناطق روشن نشده و همچنان که در سطور بالا نیز ذکر شد٬ خود دولت سوریه نیز در جریان این طرح قرار نگرفته است و چنین به نظر می‌رسد که این برنامه برای تحقق بر روی ارض واقع٬ شانس چندانی ندارد.

خواندن خبر در سایت منبع

شورای امنیت سازمان ملل درباره سوریه تشکیل جلسه می‌دهد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
شورای امنیت سازمان ملل درباره سوریه تشکیل جلسه می‌دهد
شورای امنیت سازمان ملل روز «دوشنبه» درباره سوریه تشکیل جلسه خواهد داد و طی آن فرستاده سازمان ملل درباره تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه صحبت خواهد کرد.

اعتمادآنلاین| «جیمز جفری» نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه خبر داد شورای امنیت سازمان ملل روز دوشنبه نشستی را برگزار خواهد کرد و طی آن «گیر پدرسون» فرستاده سازمان ملل در امور سوریه آخرین گزارش‌ها درباره کمیته قانون اساسی سوریه را ارائه خواهد کرد.

او که در میان خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت: «نشست شورای امنیت سازمان ملل روز دوشنبه برگزار خواهد شد و طی آن گیر پدرسون، فرستاده سازمان ملل صحبت خواهد کرد.»

جفری گفت که انتظار می‌رود پدرسون در این جلسه درباره جزئیات فعالیت کمیته مسئول قانون اساسی سوریه که ۲۳ ماه جاری تشکیل آن اعلام شده، صحبت کند.

پیش از این «ولید المعلم» وزیر امور خارجه سوریه روز جمعه اعلام کرده بود که این کمیته از روز ۳۰ اکتبر (۸ آبان) در ژنو فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

بیانیه هشدارآمیز آمریکا و ۶ کشور درباره ادعای استفاده از سلاح‌ شیمیایی در سوریه

ایسناخبرگزاری ایسنا
بیانیه هشدارآمیز آمریکا و ۶ کشور درباره ادعای استفاده از سلاح‌ شیمیایی در سوریه
وزرای خارجه آمریکا و شش کشور دیگر در اظهاراتی مداخله جویانه ضمن ابراز تاسف شدید نسبت به آنچه"ناکامی شورای امنیت در حمایت از غیرنظامیان سوری" می‌خوانند، هشدار دادند که درباره استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه مسامحه‌ نمی کنند.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، وزرای خارجه هفت کشور آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، عربستان، مصر و اردن پس از نشست پشت درهای بسته عصر پنج‌شنبه در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک در بیانیه مشترکی تاکید شد: به شدت به یک راه‌حل سیاسی برای سوریه که متکی بر قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت باشد، نیاز داریم.

وزرای خارجه این هفت کشور اظهار کردند: درگیری‌ها در سوریه وارد نهمین سال خود شده و به دلیل این درگیری‌ها میلیون‌ها تن مجبور به کوچ شده‌اند، تنها در چند ماه اخیر بیش از ۱۰۰۰ تن کشته شده و نزدیک به ۶۰۰ هزار تن دیگر مجبور به فرار از خانه‌هایشان شده‌اند. ما به شدت متاسفیم که شورای امنیت بار دیگر در «اتحاد برای حمایت از مردم سوریه» شکست خورد.

آنها افزودند: ما خواستار آتش‌بس فوری و واقعی در ادلب هستیم و هرگونه مسامحه درباره استفاده از سلاح شیمیایی را مجاز نمی‌دانیم و همچنین از همه طرف‌ها می‌خواهیم به تعهدات خود در قوانین بین‌المللی پایبند باشند.

دربیانیه یاد شده تاکید شد: بحران سوریه نمی‌تواند راه‌حلی نظامی داشته باشد و تنها راه‌حل آن سازش سیاسی است. بدون این سازش سوریه ضعیف، فقیر و بی‌ثبات خواهد ماند به همین جهت به شدت از قطعنامه شماره ۲۲۵۴ شورای امنیت حمایت می‌کنیم؛ قطعنامه‌ای که به منزله گامی مثبت است که مدت‌ها منتظر آن هستیم اما همچنان نیازمند تعهد جدی است تا موفقیت‌آمیز باشد.

هفت کشور مذکور در بیانیه مشترک خود از اظهارات دبیرکل سازمان ملل درباره تشکیل قانون اساسی سوریه استقبال کرده و خواستار آن شدند این کمیته کار خود را با بررسی موضوعات اصلی در اسرع وقت آغاز کند. همچنین در این بیانیه بر اهمیت بررسی هرگونه اقدامی برای دستیابی به راه‌حلی پایدار، جامع و مسالمت‌آمیز برای درگیری‌های سوریه و تضمین محاکمه تمامی ناقضان حقوق بشر تاکید شد.

خواندن خبر در سایت منبع

ارتش سوریه تجهیزات نظامی به حومه شمالی درعا اعزام کرد

ایسناخبرگزاری ایسنا
ارتش سوریه تجهیزات نظامی به حومه شمالی درعا اعزام کرد
در پی درگیری‌های شدید میان گروه‌های تروریستی و نیروهای وابسته به دولت دمشق در شهر الصنمین، نیروهای دولت سوریه تجهیزات نظامی به این شهر روانه کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، یک منبع امنیتی وابسته به نیروهای دولتی در استان درعا اعلام کرد، در جریان حملات گروه‌های تروریستی به شهر الصنمین، در حومه شمالی درعا دو تن کشته، چند تن زخمی شدند و تعدادی از منازل کوی جنوبی این شهر آتش گرفت.

این منبع افزود، به دنبال حملات این گروه‌ها به کوی مذکور و تهدید جان غیرنظامیان، ارتش سوریه تجهیزات نظامی از جمله تانک‌ها و خودروهای سنگین را به مقر تیپ نهم گسیل کرد و در این درگیری‌ها بیش از سه تن از نیروهای تروریستی کشته و برخی نیز در میان تیراندازی‌ها در محله‌های جنوبی الصنمین گریختند.

فرمانده نظامی جبهه جنوبی نیز گفت، درگیری‌ها میان نیروهای وابسته به گروه‌های تروریستی این شهر و کمیته‌های مردمی و امنیت نظامی وابسته به دولت رخ داد. تشدید عملیات نظامی علیه نیروهای دولت دمشق در درعا به بازگشت تنش، درگیری‌ها و شورشی جدید علیه نیروهای دولت سوریه تهدید می‌کنند.

نیروهای دولت دمشق تقریبا یک سال پیش، پس از درگیری‌های طولانی استان درعا واقع در جنوب سوریه را به واسطه آشتی‌ها و عملیات نظامی پس گرفتند.

خواندن خبر در سایت منبع

پاسخ پدافندی سوریه به حمله هوایی «رژیم صهیونیستی» به اطراف گذرگاه البوکمال

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
پاسخ پدافندی سوریه به حمله هوایی «رژیم صهیونیستی» به اطراف گذرگاه البوکمال
سامانه‌های پدافند هوایی سوریه حمله جنگنده‌های متخاصم در اطراف گذرگاه "البوکمال/القائم (نام‌های سوری –عراقی) در جنوب رود فرات در شرقی‌ترین نقطه این کشور را دفع کردند.

یک منبع میدانی گفت، هواپیماهای جنگی که احتمالا اسرائیلی بودند، در ساعات پایانی شب گذشته حملاتی به مواضع نظامی در شمال شرق البوکمال در طول ۱۲ کیلومتر داشتند.

این منبع به اسپوتنیک گفت: سامانه‌های دفاع هوایی سوریه توانستند اکثر موشک‌های شلیک شده از جنگنده‌های متخاصم به منطقه را رهگیری و ساقط کنند، در حالی که برخی موشک‌ها به اهداف خود اصابت کردند.

وی تاکید کرد، این حملات تلفات جانی و زخمی در بر نداشت و تنها به خسارات مادی محدود بود.

واحد اطلاع‌رسانی جنگ وابسته به حزب‌الله لبنان نهم ماه جاری میلادی نیز اعلام کرده بود، اسرائیل پادگان در دست احداث ارتش سوریه در منطقه البوکمال در شرق سوریه را هدف گرفت.

واحد اطلاع‌رسانی جنگ به نقل از یک منبع امنیتی در سوریه گفت، حمله دشمن پادگان در دست احداث ارتش سوریه و هم‌پیمانانش را هدف گرفت که برای سربازان دور از خانه‌های غیرنظامیان تعبیه شده بود. این ساختمان در زمان حمله خالی بود و هیچ تلفاتی برخلاف آنچه شایعه شد، نداشت.

منابع ویژه ۱۷ ماه جاری میلادی نیز گفتند، جنگنده‌های وابسته به ائتلاف آمریکایی چهار حمله هوایی به منطقه گذرگاه البوکمال بین سوریه و عراق داشتند که نقاط وابسته به حشد شعبی را هدف گرفتند.

این منابع اشاره کردند، حملات آمریکایی روستای «الهری» در شمال گذرگاه و در پنج کیلومتری خاک عراق در شرق البوکمال را هدف گرفتند که در آنجا سوری‌های قبیله الدلیم ساکن هستند.

به گفته این منابع، این گذرگاه بین دو کشور به دلیل این حملات بسته شد. البته گذرگاه البوکمال سال ۲۰۱۴ با تسلط داعش بر شهر القائم عراق بسته شده بود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | وضعیت سانتیاگوی شیلی بعد از طوفان مردمی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۴۰ کیلومتری شمال ایلام منطقه‌ای کوهستانی وجود دارد که دارای آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب است. یکی از جاذبه‌های این منطقه، روستایی است به اسم ایوان که انبوهی از جنگل‌های بلوط، زالزالک، بادام کوهی و همچنین انواع گل‎ها و گیاهان را در خود دارد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
روزنامه شهروند با اشاره به حضور آقای دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در درمانگاه‌ام القری جمعیت هلال احمر در نجف «حضور هلال احمر در کنار مردم موجب دلگرمی است» را تیتر کرد. روزنامه آرمان ملی به نقل از آقای علی شکوری راد (نماینده پیشین مجلس) تیتر «با اعتدالیون ائتلاف نمی‌کنیم» را برگزید. روزنامه‌های ایران و دنیای اقتصاد با اشاره به وضعیت بودجه تیتر‌های «زیر و بم بودجه تا ۱۴۰۰» و «مدل نفت زدایی از بودجه» را انتخاب کردند. روزنامه جوان ضمن گزارشی از چنبره امریکا بر روی نفت سوریه «سفره شام بوی نفت می‌دهد» را تیتر زد. روزنامه همدلی ضمن گزارشی از پیامد طرح واگذاری مدیریت زندان‌ها به دولت «نظارت پذیرکردن زندان‌ها» را تیتر کرد.
الفالف1 روز قبل
مهدی ترابی را ببینید و شرم کنید …گروه سیاسی الف، ۲۹ مهر ۱۳۹۸، ۰۹:۲۳ ۳۹۸۰۷۲۹۰۴۱۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارحسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس درباره شادی پس از گل مهدی ترابی بازیکن تیم پرسپولیس طی توئیتی نوشت:
ایبناایبنا27 دقیقه قبل
رحمانی فضلی ادامه داد: ضمن اینکه معتقدیم بیان FATF در رسانه‌ها مهم است، منتها نحوه پرداختن به آن نباید به گونه‌ای باشد که شرایط دشواری را پیش بیاورد. وزیر کشور با بیان اینکه چهار ماه دیگر وقت داریم افزود: در این ۴ ماه دولت پیگیر تصویب لوایح چهارگانه و دو کنوانسیون است. وزیر کشور گفت: آیین‌نامه‌های این قوانین در دولت تصویب و ابلاغ شد و گام‌های بلندی برداشته شده و در فرصتی که داریم با پیگیری همه دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط با این موضوع، اقدامات دیگری هم صورت می‌گیرد. وی افزود: مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان، مجلس شورای اسلامی و دولت به نوعی در خصوص موضوع FATF، لوایح و کنوانسیون‌های مرتبط با آن مسئولیت دارند. رحمانی فضلی گفت: این موضوعی است که در سطح قانونگذاری و تصمیم‌گیری پیگیری می‌شود، در این جلسه مقرر شد که رسانه‌ها نسبت به انتشار اخبار مرتبط با FATF مسئولانه عمل کنند.

وضع حمل و نقل کشور، اقتصادی نیست

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، آقای خیرالله خادمی مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما با تاکید بر لزوم ریلی کردن حمل و نقل ادامه داد: متاسفانه فقط حدود ۱۱ تا ۱۲ درصد بار از طریق ریلی حمل و نقل می‌شود که این باید افزایش یابد. وی با اشاره به اینکه ریل کشور در چشم انداز سال ۱۴۰۴ قرار است به ۲۵ هزار کیلومتر برسد، گفت: اکنون ۱۳ هزار و ۹۰۰ کیلومتر زیرساخت ریلی در کشور وجود دارد. مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل و نقل کشور گفت: مجموع اعتباری که در سال برای توسعه شبکه ریلی داده می‌شود حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان است. رئیس کمیته حمل و نقل کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم با حضور در این برنامه گفت: یکی از علل اصلی توسعه نیافتن حمل و نقل ریلی، جایگزینی اعتبارات است. او ادامه داد: اکنون ۸۹ درصد ارتباطات و حمل بار و مسافر، زمینی و یک درصد، هوایی و حدود ۱۰ درصد، ریلی است.
الفالف13 ساعت قبل
قاضی مسعودی مقام بیان کرد: یعنی شما ۵۰۰ حساب پشتیبان دارید؟ نعمت‌زاده در پاسخ گفت: حداکثر ۲۰ یا ۳۰ مورد. وی در مورد کاندیداتوری محمدرضا عارف برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ نیز گفت: در مورد کاندیداتوری آقای عارف در سال ۱۴۰۰ هیچ بحث تشکیلاتی نشده است. بالاخره آقای عارف به رغم همه ویژگی‌های مثبتی که دارد کمتر عمق سیاسی تحولات را می‌بیند و مدیریتش هم نشان داد نمی‌تواند یک مجموعه درون پارلمان را پویا و فعال نگه دارد. چراکه اکنون علاوه بر اینکه هواپیمای تشریفاتی ایران «۲» پرواز «رفت و برگشت» به صربستان داشته، هزینه تعدادی بلیط عادی پرواز رفت رئیس مجلس و هیئت همراه هم به بیت المال تحمیل شده است! کریمی قدوسی در توئیت دیگری هم نوشت: نقش حسام الدین آشنا، مسئول اتاق عملیات روانی دولت در ماجرای آمدنیوز باید مورد توجه قرار گیرد.

اخبار بیشتر