درگیری‌های ترامپ با امور خارجه!
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

درگیری‌های ترامپ با امور خارجه!

واشنگتن پست: ترامپ به مقامات روس گفته نگرانی درباره مداخله انتخاباتی ۲۰۱۶ ندارد

ایسناخبرگزاری ایسنا
واشنگتن پست: ترامپ به مقامات روس گفته نگرانی درباره مداخله انتخاباتی ۲۰۱۶ ندارد
براساس گزارش روزنامه واشنگتن پست، کاخ سفید ظاهرا دسترسی به صحبت‌هایی که رئیس جمهور آمریکا در جریان نشست سال ۲۰۱۷ با دو مقام ارشد روس داشته، را محدود کرده و این مسئله را که وی به آنها گفته نگرانی درباره مداخله مسکو در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ را ندارد، مخفی می‌کند.

به گزارش ایسنا، این ادعاهای جدید در مورد جزئیات نشست ۱۰ مه سال ۲۰۱۷ میلادی در حالی منتشر شد که کاخ سفید همچنان در تلاش است تا از ضربه شکایت یک افشا‌گر رهایی یابد؛ افشاگری که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را به تحت فشار گذاشتن رئیس جمهور اوکراین برای انجام تحقیقات از پسر جو بایدن، معاون رئیس جمهور سابق آمریکا و نامزد انتخاباتی ۲۰۲۰ میلادی با هدف بی اعتبار ساختن رقیبش متهم کرده است.

این شکایت دقت و نظارت بر طبقه بندی ثبت مکالمات ترامپ با مقامات خارجی توسط کاخ سفید را افزایش داده است. این افشا‌گر مدعی است که متن اصلی مکالمه تلفنی ترامپ با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در تاریخ ۲۵ ژوئیه در یک سیستم به شدت امنیتی قرار گرفته که برای ذخیره حساس‌ترین اطلاعات استفاده می‌شود.

هنوز مشخص نیست که آیا سوابق نشست مه ۲۰۱۷ نیز در این سیستم ذخیره شده است یا خیر. اما تنها عده‌ای اندکی از مقامات که از امکان دسترسی امنیتی بالا برخورداراند می‌توانند به خلاصه این نشست دسترسی پیدا کنند و هدف این اقدام جلوگیری از افشای محتوای این نشست است.

نشست مه ۲۰۱۷ میلادی میان دونالد ترامپ و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه و سرگئی کیسلیاک، سفیر روسیه در واشنگتن در کاخ سفید مدتها یک مسئله جنجالی بوده است. این نشست کمی پس از آن برگزار شد که ترامپ جیمز کومی مدیر وقت اف بی ای را اخراج کرده بود و براساس گزارشات از این دیدار برای اعتبار کردن کومی به عنوان فردی «دیوانه» استفاده کرده بود وتاکید داشت که اخراج کومی فشار زیادی را از دوش وی برداشته است.

همچنین گزارش شده که ترامپ در جریان این دیدار اطلاعات اسرائیل درباره داعش را با مقامات روسیه به اشتراک گذاشته است.

براساس گزارش رئزنامه واشنگتن پست، اظهارات ترامپ درباره این که نگرانی درباره مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ ندارد به طور ویژه مقامات کاخ سفید را دچار دردسر کرده چرا که به نظر می‌رسد، رئیس جمهور، روسیه را به خاطر مداخله با هدف کمک به پیروزی وی در این انتخابات بخشیده است.

در حالی که روند رسمی استیضاح ترامپ در حال حاضر به جریان افتاده دیگر گزارشات درباره تلاش‌های کاخ سفید برای محدود کردن دسترسی‌ها به متن مکالمات وی با رهبران خارجی منتشر شده است.

براساس گزارش شبکه سی ان ان کاخ سفید همچنین تلاش‌هایی برای محدود کردن دسترسی به متن تماس‌های تلفنی ترامپ با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه انجام داده است.

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ: تحریم‌ها را برای مذاکره با ایران لغو نمی‌کنم

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
ترامپ: تحریم‌ها را برای مذاکره با ایران لغو نمی‌کنم
ترامپ: تحریم‌ها را برای مذاکره با ایران لغو نمی‌کنم - 0

رئیس‌جمهور آمریکا در یکی دیگر از اظهارات متناقضش درباره ایران گفت که آمریکا آماده لغو تحریم‌ها برای مذاکره با ایران نیست.

به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایران در پیامی توییتری مدعی شد: ایران می‌خواست که من تحریم‌های اعمال شده بر آن‌ها را برای دیدار [با ایران] لغو کنم. من گفتم، البته که نه!

این ادعای رئیس جمهور آمریکا در پی سخنان حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان مطرح می‌شود که روز گذشته در فرودگاه مهرآباد با اشاره به حضور گسترده هیات‌های عالیرتبه کشور‌ها در اجلاس امسال مجمع عمومی سازمان ملل با اشاره به اینکه چنین مطرح شده بود که همه مشکلات بر سر لجبازی طرف ایرانی است و آمریکا آماده مذاکره است و نسبت به آن اصرار هم دارد، گفت: آمریکایی‌ها تقریبا به همه سران اروپایی و غیراروپایی پیغام داده بودند که ما آماده مذاکره‌ایم.درخواست آمریکا قبلا این بود که مذاکره دوجانبه باشد یعنی دو رئیس جمهور با هم مذاکره کنند و بار‌ها این موضوع را رد کرده بودیم. گفته بودیم اگر مذاکره هم باشد در قالب ۱+۵ خواهد بود و آن‌ها هم گفتند که می‌خواهند در قالب ۱+۵ مذاکره کنند.

رییس جمهور اضافه کرد: اتفاقا ۳ نفر از آن ۱+۵ قبلی و ۱+۴ فعلی یعنی صدر اعظم آلمان، نخست وزیر انگلیس و رئیس جمهور فرانسه هم در نیویورک بودند و همگی اصرار داشتند که این جلسه برقرار شود و آمریکا هم می‌گوید که من تحریم را برمی‌دارم.

روحانی خاطرنشان کرد: نکته دیگری که محل بحث بود اینکه چه تحریمی برداشته شود و آن‌ها به صراحت گفته بودند که کل تحریم را برمی‌داریم.منتها شکل این کار شکلی نبود که قابل قبول باشد، یعنی اینکه در فضای تحریم و در بقاء تحریم و فضای مسموم فشار حداکثری، حتی اگر در قالب ۱+۵ بخواهیم با آمریکایی‌ها مذاکره کنیم، هیچ‌کس نمی‌تواند پیش‌بینی کند که پایان و نتیجه این مذاکره چه خواهد بود.

روحانی با تاکید بر اینکه بهانه را از دست طرف مقابلی که می‌گفت آماده مذاکره است و ایران برای مذاکره حاضر نیست، گرفتیم، اظهارداشت: به صراحت گفتیم که کاملا آماده مذاکره‌ایم، اما نه در فضای تحریم و فشار. شما یک فضای آزاد و عادلانه ایجاد کنید ما کاملا آماده‌ایم.حتی به سران اروپا که می‌گفتند چه وقت آماده جلسه ۱+۵ هستید، می‌گفتم حتی اگر یک ساعت دیگر شما این فضای مناسب را درست کنید و فضای مسموم و سم را بردارید، حاضرم در جلسه ۱+۵ شرکت کنم.

خواندن خبر در سایت منبع

فاش شد: مانع شدن کاخ سفید از انتشار مکالمه‌های تلفنی ترامپ با بن‌سلمان و پوتین

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور
فاش شد: مانع شدن کاخ سفید از انتشار مکالمه‌های تلفنی ترامپ با بن‌سلمان و پوتین
کاخ سفید برای اعمال محدودیت در آزادی دسترسی به مکالمه‌های تلفنی ترامپ با ولیعهد عربستان و رئیس‌جمهوری روسیه تلاش می‌کند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

فاش شد: مانع شدن کاخ سفید از انتشار مکالمه‌های تلفنی ترامپ با بن‌سلمان و پوتین - 1

به گزارش نامه نیوز، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی به نقل از گزارش شبکه‌های تلویزیونی آمریکایی، کاخ سفید برای اعمال محدودیت در دسترسی آسان به مکالمه‌های تلفنی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه نیز تلاش می‌کند.

یک منبع آگاه از این موضوع اعلام کرد که با درخواست‌های تعدادی از مسؤولانی که قرار بود به نسخه‌ای از مکالمه ترامپ و بن سلمان دست یابند مخالفت شد و متن مکالمه بعد از پایان آن به صورت عمومی منتشر نشد.

این منبع اعلام کرد که این مکالمه شامل صحبت درباره منافع امنیتی قومی حساس نیست.

تعدادی از مسؤولان کاخ سفید که از این مکالمه اطلاع دارند از این مساله ابراز نگرانی کرده‌اند که ترامپ از پستش برای دستیابی به دستاوردهای سیاسی شخصی استفاده می‌کند.

مشخص نیست که مسؤولان متن مکالمه‌های تلفنی ترامپ با بن سلمان و پوتین را در همان سیستم‌های کامپیوتری که نسخه مکالمه رئیس‌جمهوری اوکراین ذخیره شده، ذخیره کرده‌اند یا خیر.

این خبر بعد از آن منتشر شد که یک افشاگر اعلام کرد که کاخ سفید برای از بین بردن نسخه مکالمه تلفنی بین ترامپ و رئیس‌جمهوری اوکراین درباره تحقیقات درخصوص جو بایدن، معاون رئیس‌جمهوری سابق تلاش کرده است.

این رسوایی جدید که کاخ سفید را لرزانده روز پنج‌شنبه با انتشار اتهامات جدیدی علیه ترامپ مبنی بر اینکه «خواستار مداخله» اوکراین در کمپین انتخاباتی برای انتخاب مجددش در سال ۲۰۲۰ بوده و نیز اتهاماتی علیه اطرافیانش که تلاش داشته‌اند این اقدام را مخفی نگه دارند بالا گرفت.

۴۰۰ روز قبل از انتخابات آمریکا، رئیس‌جمهوری با تهدید تدابیری برای استیضاح روبه‌رو است که فرصت‌های موفقیتش در انتخابات را کمتر می‌کند و بدترین بحران در دوره ریاست‌جمهوری او محسوب می‌شود.

به نظر می‌رسد ترامپ از آنچه به وجود آمده به عنوان «نکته» یاد کرده و اکنون تحت بدترین «تعقیب موهومات» در تاریخ آمریکا قرار گرفته است. او دموکرات‌ها را متهم کرده که مانند «دزدان دریایی» عمل می‌کنند. وی افزوده است: «باید جلو آنها را گرفت».

اما مخالفان، ترامپ را به «رهبر مافیا» تشبیه کردند و از متن شکایت منتشر شده برای متهم کردن کاخ سفید جهت سرپوش گذاشتن بر رسوایی استفاده می‌کنند.

این رسوایی ناشی از تماس تلفنی دو ماه قبل (ماه ژوئیه) بین ترامپ و ولودیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی‌اش است. ترامپ از زلنسکی خواسته بود تحقیقاتی را حول هانتر بایدن پسر جو بایدن دموکرات و معاون ریاست‌جمهوری سابق آمریکا انجام دهد که رقیب انتخاباتی او در ۲۰۲۰ است.

ترامپ در این مکالمه تأکید کرد که صحبت‌های زیادی درباره پسر جو بایدن وجود دارد و بایدن جلوی دادستانی را گرفته است.

این شکایت افشاگر نشان داده که مکالمه تلفنی یا نشست میان دو رئیس‌جمهوری در آینده بر این مساله متمرکز خواهد بود که آیا رئیس‌جمهوری اوکراین آماده بازی با توپ است.

ترامپ روز پنج‌شنبه توییت کرد: رئیس‌جمهوری اوکراین گفت من او را برای اقدام هیچ کاری تحت فشار قرار ندادم، هیچ شهادتی بهتر از این نمی‌تواند باشد.لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

هشدار روسیه درباره انتشار محتوای مکالمات تلفنی ترامپ و پوتین

ایسناخبرگزاری ایسنا
هشدار روسیه درباره انتشار محتوای مکالمات تلفنی ترامپ و پوتین
سخنگوی کرملین هشدار داد که هرگونه انتشار متن مکالمه تلفنی میان دونالد ترامپ و لاوروف می‌تواند مشکلات موجود میان دو کشور را تشدید کند.

به گزارش ایسنا، دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین اظهار کرد: دوست داریم امیدوار باشیم که مسائل موجود در روابط دوجانبه‌مان (با آمریکا) که هم‌اکنون هم با مشکلات جدی بسیاری روبه‌رو است، گرفتار چنین وضعیتی نشود.

وی با اشاره به مساله انتشار متن تماس تلفنی میان دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا و ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین افزود: این اقدامی غیرمعمول است. طبق قوانین، مفاد گفتگوهایی که در سطح روسای جمهور انجام می‌شوند، محرمانه یا فوق محرمانه محسوب می‌شوند.

پسکوف این اظهارات را در پاسخ به سوالی درباره واکنش کرملین به تصمیم کاخ سفید برای انتشار محتوای این مکالمه تلفنی بیان کرد.

چندی پیش گزارش شد که دونالد ترامپ در تماس تلفنی‌ای که اواخر ماه ژوئیه با همتای اوکراینی خود داشته، از این رییس‌جمهوری درخواست کرده که درباره احتمال «فساد» جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا و پسرش تحقیقاتی انجام دهد. این مساله اکنون هدف تحقیقات استیضاح ترامپ قرار گرفته است.

طبق گزارش پایگاه خبری بلومبرگ، پسکوف به رغم هشدارش درباره این اقدام از سوی آمریکا گفت، مسکو افشای محتوای تماس‌های تلفنی با دونالد ترامپ را درمبنایی مورد به مورد در نظر خواهد گرفت.

در همین حال، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز اظهار کرد، انتشار گفتگوهای دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه امری «ناشایست» خواهد بود.

لاوروف در سازمان ملل به خبرنگاران گفت: در مورد متن گفتگوهای تلفنی باید بگویم، وقتی مادرم من را تربیت می‌کرد، به من می‌گفت خواندن نامه‌های دیگران کاری نامناسب است. این کاری ناشایست است. این مساله مربوط به رفتار دیپلماتیک دو فردی است که ملتشان آن‌ها را انتخاب کرده و باید میزان خاصی از رازداری را داشته باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

فرستاده ترامپ در امور اوکراین استعفا کرد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
فرستاده ترامپ در امور اوکراین استعفا کرد
منابع آگاه از استعفای فرستاده ویژه رئیس جمهور آمریکا در امور اوکراین خبر می‌دهند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، منابع آگاه اعلام کردند که کورت ولکر فرستاده ویژه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در امور اوکراین روز جمعه از این سمت استعفا کرده است.

گزارش جامعه اطلاعاتی آمریکا که روز پنجشنبه منتشر شده است نشان می‌دهد که ولکر سعی کرده است تا خسارات و زیان‌های ناشی از تلاش‌های رودی جولیانی وکیل شخصی ترامپ برای اعمال فشار بر اوکراین با هدف تحقیق درباره دموکراتها را مهار کند.

ولکر که از سال ۲۰۱۷ میلادی به صورت پاره وقت در این سمت مشغول به فعالیت بوده است، به دولت اوکراین کمک کرده است تا مشکلات و چالش‌های خود را با جدایی طلبان این کشور حل و فصل کند.

وزارت خارجه آمریکا هنوز حاضر به اظهارنظر در این خصوص نشده است. دموکراتهای مجلس نمایندگان آمریکا که آماده آغاز تحقیقات درباره استیضاح ترامپ هستند، خواستار حضور ولکر و ادای شهادت در برابر نمایندگان درباره گفتگوی تلفنی جنجالی ترامپ با رئیس جمهور اوکراین در ۲۵ جولای شده‌اند. ترامپ در این گفتگوی تلفنی خواستار تحقیقات اوکراین درباره جو بایدن معاون رئیس جمهور سابق آمریکا و نامزد پیشتاز دموکراتها در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا و پسرش شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | وضعیت سانتیاگوی شیلی بعد از طوفان مردمی

خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل
در ۴۰ کیلومتری شمال ایلام منطقه‌ای کوهستانی وجود دارد که دارای آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب است. یکی از جاذبه‌های این منطقه، روستایی است به اسم ایوان که انبوهی از جنگل‌های بلوط، زالزالک، بادام کوهی و همچنین انواع گل‎ها و گیاهان را در خود دارد.
صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
او ادامه داد: ضمن اینکه معتقدیم بیان FATF در رسانه‌ها مهم است، منتها نحوه پرداختن به ان نباید به گونه‌ای باشد که شرایط دشواری را پیش بیاورد. وزیر کشور با بیان اینکه چهار ماه دیگر وقت داریم افزود: در این ۴ ماه دولت پیگیر تصویب لوایح چهارگانه و دو کنوانسیون است. اقای رحمانی فضلی گفت: آیین‌نامه‌های این قوانین در دولت تصویب و ابلاغ شد و گام‌های بلندی برداشته شده است و در فرصتی که داریم با پیگیری همه دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط با این موضوع، اقدامات دیگری هم صورت می‌گیرد. وی افزود: مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان، مجلس شورای اسلامی و دولت به نوعی در خصوص موضوع FATF، لوایح و کنوانسیون‌های مرتبط با آن مسئولیت دارند. اقای رحمانی فضلی گفت: این موضوعی است که در سطح قانونگذاری و تصمیم‌گیری پیگیری می‌شود، در این جلسه مقرر شد که رسانه‌ها نسبت به انتشار اخبار مرتبط با FATF مسئولانه عمل کنند.

وضع حمل و نقل کشور، اقتصادی نیست

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، آقای خیرالله خادمی مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما با تاکید بر لزوم ریلی کردن حمل و نقل ادامه داد: متاسفانه فقط حدود ۱۱ تا ۱۲ درصد بار از طریق ریلی حمل و نقل می‌شود که این باید افزایش یابد. وی با اشاره به اینکه ریل کشور در چشم انداز سال ۱۴۰۴ قرار است به ۲۵ هزار کیلومتر برسد، گفت: اکنون ۱۳ هزار و ۹۰۰ کیلومتر زیرساخت ریلی در کشور وجود دارد. مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل و نقل کشور گفت: مجموع اعتباری که در سال برای توسعه شبکه ریلی داده می‌شود حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان است. رئیس کمیته حمل و نقل کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم با حضور در این برنامه گفت: یکی از علل اصلی توسعه نیافتن حمل و نقل ریلی، جایگزینی اعتبارات است. او ادامه داد: اکنون ۸۹ درصد ارتباطات و حمل بار و مسافر، زمینی و یک درصد، هوایی و حدود ۱۰ درصد، ریلی است.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای محمدرضا دشتی اردکانی در نشست خبری با اعلام این خبر گفت: طبق این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۱۳۲ هزار سند افزایش داشته است. وی به مبلغ حق الثبت در ۶ ماهه نخست امسال اشاره کرد و گفت: دفاتر اسناد رسمی در این مدت ۵۹۶ میلیارد و ۱۷۸ میلیون و ۵۴۸ هزار تومان حق الثبت را وصول و به حساب خزانه واریز کرده‌اند. وی ادامه داد: در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود ۱۴۹ میلیارد و ۸۸۰ میلیون تومان افزایش را نشان می‌دهد. وی به طرح بازرسی از دفاتر اسناد رسمی اشاره کرد و گفت: در سال ۹۸ از کل دفاتر اسناد رسمی بازرسی صورت می‌گیرد تا اگر مشکلاتی دارند برطرف شود. آقای دشتی اردکانی درباره ساماندهی طرح اسناد رسمی در سراسر کشور گفت: طرح ارتقای اسناد رسمی در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به مجلس شورای اسلامی ارسال شده که در حال بررسی در کمیسیون قضایی است و در صورت تصویب بسیاری از مشکلات دستگاه قضا را برطرف می‌کند.
الفالف23 ساعت قبل
مهدی ترابی را ببینید و شرم کنید …گروه سیاسی الف، ۲۹ مهر ۱۳۹۸، ۰۹:۲۳ ۳۹۸۰۷۲۹۰۴۱۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارحسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس درباره شادی پس از گل مهدی ترابی بازیکن تیم پرسپولیس طی توئیتی نوشت:
الفالف12 ساعت قبل
قاضی مسعودی مقام بیان کرد: یعنی شما ۵۰۰ حساب پشتیبان دارید؟ نعمت‌زاده در پاسخ گفت: حداکثر ۲۰ یا ۳۰ مورد. وی در مورد کاندیداتوری محمدرضا عارف برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ نیز گفت: در مورد کاندیداتوری آقای عارف در سال ۱۴۰۰ هیچ بحث تشکیلاتی نشده است. بالاخره آقای عارف به رغم همه ویژگی‌های مثبتی که دارد کمتر عمق سیاسی تحولات را می‌بیند و مدیریتش هم نشان داد نمی‌تواند یک مجموعه درون پارلمان را پویا و فعال نگه دارد. چراکه اکنون علاوه بر اینکه هواپیمای تشریفاتی ایران «۲» پرواز «رفت و برگشت» به صربستان داشته، هزینه تعدادی بلیط عادی پرواز رفت رئیس مجلس و هیئت همراه هم به بیت المال تحمیل شده است! کریمی قدوسی در توئیت دیگری هم نوشت: نقش حسام الدین آشنا، مسئول اتاق عملیات روانی دولت در ماجرای آمدنیوز باید مورد توجه قرار گیرد.

اخبار بیشتر