درگیری‌های ترامپ با امور خارجه!
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

درگیری‌های ترامپ با امور خارجه!

واشنگتن پست: ترامپ به مقامات روس گفته نگرانی درباره مداخله انتخاباتی ۲۰۱۶ ندارد

ایسناخبرگزاری ایسنا
واشنگتن پست: ترامپ به مقامات روس گفته نگرانی درباره مداخله انتخاباتی ۲۰۱۶ ندارد
براساس گزارش روزنامه واشنگتن پست، کاخ سفید ظاهرا دسترسی به صحبت‌هایی که رئیس جمهور آمریکا در جریان نشست سال ۲۰۱۷ با دو مقام ارشد روس داشته، را محدود کرده و این مسئله را که وی به آنها گفته نگرانی درباره مداخله مسکو در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ را ندارد، مخفی می‌کند.

به گزارش ایسنا، این ادعاهای جدید در مورد جزئیات نشست ۱۰ مه سال ۲۰۱۷ میلادی در حالی منتشر شد که کاخ سفید همچنان در تلاش است تا از ضربه شکایت یک افشا‌گر رهایی یابد؛ افشاگری که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را به تحت فشار گذاشتن رئیس جمهور اوکراین برای انجام تحقیقات از پسر جو بایدن، معاون رئیس جمهور سابق آمریکا و نامزد انتخاباتی ۲۰۲۰ میلادی با هدف بی اعتبار ساختن رقیبش متهم کرده است.

این شکایت دقت و نظارت بر طبقه بندی ثبت مکالمات ترامپ با مقامات خارجی توسط کاخ سفید را افزایش داده است. این افشا‌گر مدعی است که متن اصلی مکالمه تلفنی ترامپ با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در تاریخ ۲۵ ژوئیه در یک سیستم به شدت امنیتی قرار گرفته که برای ذخیره حساس‌ترین اطلاعات استفاده می‌شود.

هنوز مشخص نیست که آیا سوابق نشست مه ۲۰۱۷ نیز در این سیستم ذخیره شده است یا خیر. اما تنها عده‌ای اندکی از مقامات که از امکان دسترسی امنیتی بالا برخورداراند می‌توانند به خلاصه این نشست دسترسی پیدا کنند و هدف این اقدام جلوگیری از افشای محتوای این نشست است.

نشست مه ۲۰۱۷ میلادی میان دونالد ترامپ و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه و سرگئی کیسلیاک، سفیر روسیه در واشنگتن در کاخ سفید مدتها یک مسئله جنجالی بوده است. این نشست کمی پس از آن برگزار شد که ترامپ جیمز کومی مدیر وقت اف بی ای را اخراج کرده بود و براساس گزارشات از این دیدار برای اعتبار کردن کومی به عنوان فردی «دیوانه» استفاده کرده بود وتاکید داشت که اخراج کومی فشار زیادی را از دوش وی برداشته است.

همچنین گزارش شده که ترامپ در جریان این دیدار اطلاعات اسرائیل درباره داعش را با مقامات روسیه به اشتراک گذاشته است.

براساس گزارش رئزنامه واشنگتن پست، اظهارات ترامپ درباره این که نگرانی درباره مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ ندارد به طور ویژه مقامات کاخ سفید را دچار دردسر کرده چرا که به نظر می‌رسد، رئیس جمهور، روسیه را به خاطر مداخله با هدف کمک به پیروزی وی در این انتخابات بخشیده است.

در حالی که روند رسمی استیضاح ترامپ در حال حاضر به جریان افتاده دیگر گزارشات درباره تلاش‌های کاخ سفید برای محدود کردن دسترسی‌ها به متن مکالمات وی با رهبران خارجی منتشر شده است.

براساس گزارش شبکه سی ان ان کاخ سفید همچنین تلاش‌هایی برای محدود کردن دسترسی به متن تماس‌های تلفنی ترامپ با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه انجام داده است.

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ: تحریم‌ها را برای مذاکره با ایران لغو نمی‌کنم

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
ترامپ: تحریم‌ها را برای مذاکره با ایران لغو نمی‌کنم
ترامپ: تحریم‌ها را برای مذاکره با ایران لغو نمی‌کنم - 0

رئیس‌جمهور آمریکا در یکی دیگر از اظهارات متناقضش درباره ایران گفت که آمریکا آماده لغو تحریم‌ها برای مذاکره با ایران نیست.

به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایران در پیامی توییتری مدعی شد: ایران می‌خواست که من تحریم‌های اعمال شده بر آن‌ها را برای دیدار [با ایران] لغو کنم. من گفتم، البته که نه!

این ادعای رئیس جمهور آمریکا در پی سخنان حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان مطرح می‌شود که روز گذشته در فرودگاه مهرآباد با اشاره به حضور گسترده هیات‌های عالیرتبه کشور‌ها در اجلاس امسال مجمع عمومی سازمان ملل با اشاره به اینکه چنین مطرح شده بود که همه مشکلات بر سر لجبازی طرف ایرانی است و آمریکا آماده مذاکره است و نسبت به آن اصرار هم دارد، گفت: آمریکایی‌ها تقریبا به همه سران اروپایی و غیراروپایی پیغام داده بودند که ما آماده مذاکره‌ایم.درخواست آمریکا قبلا این بود که مذاکره دوجانبه باشد یعنی دو رئیس جمهور با هم مذاکره کنند و بار‌ها این موضوع را رد کرده بودیم. گفته بودیم اگر مذاکره هم باشد در قالب ۱+۵ خواهد بود و آن‌ها هم گفتند که می‌خواهند در قالب ۱+۵ مذاکره کنند.

رییس جمهور اضافه کرد: اتفاقا ۳ نفر از آن ۱+۵ قبلی و ۱+۴ فعلی یعنی صدر اعظم آلمان، نخست وزیر انگلیس و رئیس جمهور فرانسه هم در نیویورک بودند و همگی اصرار داشتند که این جلسه برقرار شود و آمریکا هم می‌گوید که من تحریم را برمی‌دارم.

روحانی خاطرنشان کرد: نکته دیگری که محل بحث بود اینکه چه تحریمی برداشته شود و آن‌ها به صراحت گفته بودند که کل تحریم را برمی‌داریم.منتها شکل این کار شکلی نبود که قابل قبول باشد، یعنی اینکه در فضای تحریم و در بقاء تحریم و فضای مسموم فشار حداکثری، حتی اگر در قالب ۱+۵ بخواهیم با آمریکایی‌ها مذاکره کنیم، هیچ‌کس نمی‌تواند پیش‌بینی کند که پایان و نتیجه این مذاکره چه خواهد بود.

روحانی با تاکید بر اینکه بهانه را از دست طرف مقابلی که می‌گفت آماده مذاکره است و ایران برای مذاکره حاضر نیست، گرفتیم، اظهارداشت: به صراحت گفتیم که کاملا آماده مذاکره‌ایم، اما نه در فضای تحریم و فشار. شما یک فضای آزاد و عادلانه ایجاد کنید ما کاملا آماده‌ایم.حتی به سران اروپا که می‌گفتند چه وقت آماده جلسه ۱+۵ هستید، می‌گفتم حتی اگر یک ساعت دیگر شما این فضای مناسب را درست کنید و فضای مسموم و سم را بردارید، حاضرم در جلسه ۱+۵ شرکت کنم.

خواندن خبر در سایت منبع

فاش شد: مانع شدن کاخ سفید از انتشار مکالمه‌های تلفنی ترامپ با بن‌سلمان و پوتین

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور
فاش شد: مانع شدن کاخ سفید از انتشار مکالمه‌های تلفنی ترامپ با بن‌سلمان و پوتین
کاخ سفید برای اعمال محدودیت در آزادی دسترسی به مکالمه‌های تلفنی ترامپ با ولیعهد عربستان و رئیس‌جمهوری روسیه تلاش می‌کند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

فاش شد: مانع شدن کاخ سفید از انتشار مکالمه‌های تلفنی ترامپ با بن‌سلمان و پوتین - 1

به گزارش نامه نیوز، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی به نقل از گزارش شبکه‌های تلویزیونی آمریکایی، کاخ سفید برای اعمال محدودیت در دسترسی آسان به مکالمه‌های تلفنی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه نیز تلاش می‌کند.

یک منبع آگاه از این موضوع اعلام کرد که با درخواست‌های تعدادی از مسؤولانی که قرار بود به نسخه‌ای از مکالمه ترامپ و بن سلمان دست یابند مخالفت شد و متن مکالمه بعد از پایان آن به صورت عمومی منتشر نشد.

این منبع اعلام کرد که این مکالمه شامل صحبت درباره منافع امنیتی قومی حساس نیست.

تعدادی از مسؤولان کاخ سفید که از این مکالمه اطلاع دارند از این مساله ابراز نگرانی کرده‌اند که ترامپ از پستش برای دستیابی به دستاوردهای سیاسی شخصی استفاده می‌کند.

مشخص نیست که مسؤولان متن مکالمه‌های تلفنی ترامپ با بن سلمان و پوتین را در همان سیستم‌های کامپیوتری که نسخه مکالمه رئیس‌جمهوری اوکراین ذخیره شده، ذخیره کرده‌اند یا خیر.

این خبر بعد از آن منتشر شد که یک افشاگر اعلام کرد که کاخ سفید برای از بین بردن نسخه مکالمه تلفنی بین ترامپ و رئیس‌جمهوری اوکراین درباره تحقیقات درخصوص جو بایدن، معاون رئیس‌جمهوری سابق تلاش کرده است.

این رسوایی جدید که کاخ سفید را لرزانده روز پنج‌شنبه با انتشار اتهامات جدیدی علیه ترامپ مبنی بر اینکه «خواستار مداخله» اوکراین در کمپین انتخاباتی برای انتخاب مجددش در سال ۲۰۲۰ بوده و نیز اتهاماتی علیه اطرافیانش که تلاش داشته‌اند این اقدام را مخفی نگه دارند بالا گرفت.

۴۰۰ روز قبل از انتخابات آمریکا، رئیس‌جمهوری با تهدید تدابیری برای استیضاح روبه‌رو است که فرصت‌های موفقیتش در انتخابات را کمتر می‌کند و بدترین بحران در دوره ریاست‌جمهوری او محسوب می‌شود.

به نظر می‌رسد ترامپ از آنچه به وجود آمده به عنوان «نکته» یاد کرده و اکنون تحت بدترین «تعقیب موهومات» در تاریخ آمریکا قرار گرفته است. او دموکرات‌ها را متهم کرده که مانند «دزدان دریایی» عمل می‌کنند. وی افزوده است: «باید جلو آنها را گرفت».

اما مخالفان، ترامپ را به «رهبر مافیا» تشبیه کردند و از متن شکایت منتشر شده برای متهم کردن کاخ سفید جهت سرپوش گذاشتن بر رسوایی استفاده می‌کنند.

این رسوایی ناشی از تماس تلفنی دو ماه قبل (ماه ژوئیه) بین ترامپ و ولودیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی‌اش است. ترامپ از زلنسکی خواسته بود تحقیقاتی را حول هانتر بایدن پسر جو بایدن دموکرات و معاون ریاست‌جمهوری سابق آمریکا انجام دهد که رقیب انتخاباتی او در ۲۰۲۰ است.

ترامپ در این مکالمه تأکید کرد که صحبت‌های زیادی درباره پسر جو بایدن وجود دارد و بایدن جلوی دادستانی را گرفته است.

این شکایت افشاگر نشان داده که مکالمه تلفنی یا نشست میان دو رئیس‌جمهوری در آینده بر این مساله متمرکز خواهد بود که آیا رئیس‌جمهوری اوکراین آماده بازی با توپ است.

ترامپ روز پنج‌شنبه توییت کرد: رئیس‌جمهوری اوکراین گفت من او را برای اقدام هیچ کاری تحت فشار قرار ندادم، هیچ شهادتی بهتر از این نمی‌تواند باشد.لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

هشدار روسیه درباره انتشار محتوای مکالمات تلفنی ترامپ و پوتین

ایسناخبرگزاری ایسنا
هشدار روسیه درباره انتشار محتوای مکالمات تلفنی ترامپ و پوتین
سخنگوی کرملین هشدار داد که هرگونه انتشار متن مکالمه تلفنی میان دونالد ترامپ و لاوروف می‌تواند مشکلات موجود میان دو کشور را تشدید کند.

به گزارش ایسنا، دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین اظهار کرد: دوست داریم امیدوار باشیم که مسائل موجود در روابط دوجانبه‌مان (با آمریکا) که هم‌اکنون هم با مشکلات جدی بسیاری روبه‌رو است، گرفتار چنین وضعیتی نشود.

وی با اشاره به مساله انتشار متن تماس تلفنی میان دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا و ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین افزود: این اقدامی غیرمعمول است. طبق قوانین، مفاد گفتگوهایی که در سطح روسای جمهور انجام می‌شوند، محرمانه یا فوق محرمانه محسوب می‌شوند.

پسکوف این اظهارات را در پاسخ به سوالی درباره واکنش کرملین به تصمیم کاخ سفید برای انتشار محتوای این مکالمه تلفنی بیان کرد.

چندی پیش گزارش شد که دونالد ترامپ در تماس تلفنی‌ای که اواخر ماه ژوئیه با همتای اوکراینی خود داشته، از این رییس‌جمهوری درخواست کرده که درباره احتمال «فساد» جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا و پسرش تحقیقاتی انجام دهد. این مساله اکنون هدف تحقیقات استیضاح ترامپ قرار گرفته است.

طبق گزارش پایگاه خبری بلومبرگ، پسکوف به رغم هشدارش درباره این اقدام از سوی آمریکا گفت، مسکو افشای محتوای تماس‌های تلفنی با دونالد ترامپ را درمبنایی مورد به مورد در نظر خواهد گرفت.

در همین حال، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز اظهار کرد، انتشار گفتگوهای دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه امری «ناشایست» خواهد بود.

لاوروف در سازمان ملل به خبرنگاران گفت: در مورد متن گفتگوهای تلفنی باید بگویم، وقتی مادرم من را تربیت می‌کرد، به من می‌گفت خواندن نامه‌های دیگران کاری نامناسب است. این کاری ناشایست است. این مساله مربوط به رفتار دیپلماتیک دو فردی است که ملتشان آن‌ها را انتخاب کرده و باید میزان خاصی از رازداری را داشته باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

فرستاده ترامپ در امور اوکراین استعفا کرد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
فرستاده ترامپ در امور اوکراین استعفا کرد
منابع آگاه از استعفای فرستاده ویژه رئیس جمهور آمریکا در امور اوکراین خبر می‌دهند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، منابع آگاه اعلام کردند که کورت ولکر فرستاده ویژه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در امور اوکراین روز جمعه از این سمت استعفا کرده است.

گزارش جامعه اطلاعاتی آمریکا که روز پنجشنبه منتشر شده است نشان می‌دهد که ولکر سعی کرده است تا خسارات و زیان‌های ناشی از تلاش‌های رودی جولیانی وکیل شخصی ترامپ برای اعمال فشار بر اوکراین با هدف تحقیق درباره دموکراتها را مهار کند.

ولکر که از سال ۲۰۱۷ میلادی به صورت پاره وقت در این سمت مشغول به فعالیت بوده است، به دولت اوکراین کمک کرده است تا مشکلات و چالش‌های خود را با جدایی طلبان این کشور حل و فصل کند.

وزارت خارجه آمریکا هنوز حاضر به اظهارنظر در این خصوص نشده است. دموکراتهای مجلس نمایندگان آمریکا که آماده آغاز تحقیقات درباره استیضاح ترامپ هستند، خواستار حضور ولکر و ادای شهادت در برابر نمایندگان درباره گفتگوی تلفنی جنجالی ترامپ با رئیس جمهور اوکراین در ۲۵ جولای شده‌اند. ترامپ در این گفتگوی تلفنی خواستار تحقیقات اوکراین درباره جو بایدن معاون رئیس جمهور سابق آمریکا و نامزد پیشتاز دموکراتها در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا و پسرش شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ویدئو / دقایق اولیه انتخابات مجلس و میان‌دوره‌ای خبرگان در تهران

ایسناایسنا21 ساعت قبل
انتخابات مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم و میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری، رسما از ساعت ۸:۰۰ صبح جمعه (۲ اسفند) آغاز شد. این انتخابات در ۲۰۸ حوزه انتخابیه آغاز شده است و تا ساعت ۱۸:۰۰ ادامه دارد؛ هرچند ستاد انتخابات می‌تواند زمان اخذ رأی را در حوزه‌های مختلف تا پایان امروز (ساعت ۲۴:۰۰) تمدید کند. این ویدئو گوشه‌هایی از حضور مردم تهران در پای صندوق‌های رأی را به تصویر کشیده است و تا پایان زمان اخذ رأی، به‌روزرسانی خواهد شد.

آغاز رسمی انتخابات مجلس یازدهم با حضور مقام معظم رهبری

مهرمهر22 ساعت قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
ویروس کرونا که نزدیک دو ماه پیش در چین شایع شد، حالا بسیاری از کشور جهان را درگیر کرده است. پای این بیماری ناشناخته به ایران هم باز شد و در قم تاکنون دو قربانی گرفته است. او می‌گوید: نخستین نشانه‌های کرونا ویروس اواسط دسامبر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان پایتخت مرکز هوبی در ۱۱۲۵ کیلومتر پکن مشاهده شده است. اگرچه بسیاری قبل از شیوع این بیماری در ووهان، مسافرت‌های خود را آغاز کرده بودند اما بسیاری از مردم به خاطر شیوع آن در خانه‌هایشان ماندند. مردم از انتشار شایعه و هر خبر بد و ناامید کننده در مورد آمار مرگ و میر و شیوع کرونا خودداری می‌کردند.
جام نیوزجام نیوز1 روز قبل
شما قبلا به این مطلب رای داده ایدبه گزارش جام‌نیوز، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص شیوع بیماری کرونا در کشور گفت: تعداد مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در ایران پنج نفر است که شامل دو فوتی, دو بیمار بستری در قم و یک پزشک که از اراک به قم رفته است. حدود ۲۴ نفر دیگر مشکوک به کرونا در بیمارستان بستری هستند که بعد از مشخص شدن نتیجه آزمایش، وضعیت آنها به مردم اعلام می‌شود. پیش بینی وزارت بهداشت این است که اکثر این بیماران به ویروس کرونا مبتلا نیستنداز نظر وزارت بهداشت افراد و بیماران تنفسی که با اتباع خارجی مراوده نداشته‌اند، مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا نیستند اما دو نفر سه روز پیش با علایم شدید عفونت تنفسی در قم مراجعه کردند که بلافاصله از آنها تست گرفته شد و مشخص شد که به ویروس کرونا مبتلا هستند و به علت شدت بیماری جان خود را از دست دادنداز عده‌ای از افرادی که با بیماران فوتی مراوده داشتند دعوت کردیم و از آنها هم آزمایش گرفته شده اما فعلا موارد قطعی پنج نفر است.

اخذ رأی از حضرت آیت الله خامنه‌ای

13+
الفالف21 ساعت قبل

اخبار بیشتر