مجلس آمریکا تحقیقات را برای استیضاح ترامپ شروع کرد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

مجلس آمریکا تحقیقات را برای استیضاح ترامپ شروع کرد

آنچه که درباره استیضاح ترامپ باید دانست؛ برکناری رئیس جمهور آمریکا نیازمند چند رای است؟

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
آنچه که درباره استیضاح ترامپ باید دانست؛ برکناری رئیس جمهور آمریکا نیازمند چند رای است؟
خبرگزاری میزان- موضوع استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در سراسر دوران حضور وی در کاخ سفید به بحرانی جدی برای وی تبدیل شده است. تاریخ انتشار: 10:32 - 06 مهر 1398 - کد خبر: ۵۵۳۴۴۳

به گزارش گروه بین المللخبرگزاری میزان؛ موضوع استیضاح «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا همزمان با کارزار‌های انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ این کشور بار دیگر شمشیر داموکلس را بر سر وی قرار داد.

آمریکا که چند دهه پیش و در پی رسوایی «واترگیت» در دولت «ریچارد نیکسون» یک بار تا مرز استیضاح رئیس جمهور پیشرفته بود، در دوران ریاست جمهوری ترامپ نیز بار‌ها این مسیر ناتمام را طی کرد. با در نظر داشتن تحولات دوران ریاست جمهوری آمریکا مشاهده می‌کنیم که نیکسون از استیضاح به دلیل سوءاستفاده از قدرت فرار و استعفا کرد و «بیل کلینتون» دیگر رئیس جمهور آمریکا در پی رسوایی جنسی توانست با کمک سنا از استیضاح قسر در برود.

آنچه که درباره استیضاح ترامپ باید دانست؛ برکناری رئیس جمهور آمریکا نیازمند چند رای است؟ - 3

البته سوءاستفاده‌های نیکسون و ترامپ از قدرت یک تفاوت عمده دارد؛ سوءاستفاده ترامپ از قدرت پای یک کشور خارجی را به ماجرا باز کرده است. از سوی دیگر سوءاستفاده نیکسون از قدرت پس از انتخابش به ریاست جمهوری برای دور دوم افشا شد در حالی که ترامپ هنوز ۱۴ ماه تا انتخاباتی که می‌تواند حضور وی برای دومین دوره پیاپی ریاست جمهوری را در پی داشته باشد، فرصت دارد.

مخالفان ترامپ که پیشتر نتوانسته بودند از موضوع مداخله کشور‌های خارجی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا که به تایید تلویحی رئیس جمهور نیز رسیده بود، برای به زیر کشیدن وی از قدرت استفاده کنند این بار در تلاش هستند تا از اقدامات ترامپ برای حذف «جو بایدن» رقیب دموکراتش از عرصه رقابت با کمک یک کشور خارجی برای استیضاح وی بهره ببرند.

آنچه که درباره استیضاح ترامپ باید دانست؛ برکناری رئیس جمهور آمریکا نیازمند چند رای است؟ - 6

منتقدان با اشاره به حمله ترامپ به رسانه‎ها، استفاده از موقعیت ریاست جمهوری در راستای دستیابی به منافع شخصی، حمله کلامی به قضات، و … بر این باورند دادستان کل پیشتر نیز حمایت خود از ترامپ را نشان داده و نه به آمریکا بلکه به شخص ترامپ خدمت می‌کند.

نمایندگان حامی استیضاح رئیس جمهور آمریکا در تازه‌ترین اقدام خود، «مایک پمپئو» وزیر خارجه این کشور را به مجلس نمایندگان احضار و خواستار ارائه اسناد مربوط به ارتباط‌های دولت با رئیس جمهور اوکراین در ۲۵ جولای (۳ مرداد) شده‎اند. مجلس نمایندگان همچنین خواستار گفت‎وگو با ۵ نفر از مقامات ارشد وزارت خارجه از جمله «کرت ولکر» نماینده ویژه آمریکا در اوکراین و نیز سفیر پیشین آمریکا در این کشور شده است. اما گزارش‌ها حاکی از استعفای ولکرت از سمت خود در روز جمعه است.

روسای سه کمیته امور خارجه، اطلاعات و نظارت مجلس نمایندگان آمریکا با ارسال نامه‌ای به پمپئو به وی یک هفته فرصت دادند این اسناد را ارائه کند. در واقع این اقدام جدیدترین تلاش‌ها در روند استیضاح ترامپ است که از مدت‌ها پیش آغاز شده است.

آنچه که درباره استیضاح ترامپ باید دانست؛ برکناری رئیس جمهور آمریکا نیازمند چند رای است؟ - 11

تلاش ترامپ برای پرونده سازی علیه بایدن در پی آن صورت گرفت که معاون رئیس جمهور پیشین آمریکا در نظرسنجی‌های ماه جولای از «دونالد ترامپ» پیشی گرفت. دموکرات‌ها ترامپ را متهم می‌کنند که برای حذف بایدن، از کشوری خارجی کمک گرفته و تلاش کرده این موضوع را به کمک‌های مالی به «کیف» پیوند بدهد.

با وجود تاکید «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان از استیضاح ترامپ و حمایت ۳۰۰ مقام پیشین آمریکایی از این فرآیند، از آن جا که استیضاح در آمریکا فرآیندی ۲ مرحله‌ای است به فرض موفقیت مجلس نمایندگان در این امر مجلس سنا با آن نیز باید موافقت کند. با توجه به اکثریت جمهوری خواهان در مجلس سنا موفقیت استیضاح نیازمند همراهی ۲۰ سناتور جمهوریخواه برای رسیدن به حد نصاب دو سوم یعنی ۶۷ نماینده است.

خواندن خبر در سایت منبع

اکثریت دموکرات مجلس نمایندگان توان استیضاح ترامپ را دارند

مهرخبرگزاری مهر
اکثریت دموکرات مجلس نمایندگان توان استیضاح ترامپ را دارند
«رابرت اسمیت» معتقد است که مجلس نمایندگان با اکثریت دموکرات احتمالاً می تواند ترامپ را استیضاح کند، اما عملاً این امکان وجود ندارد که دو سوم مجلس سنا او را از سمت ریاست جمهوری برکنار کند.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل – فاطمه محمدی پور: با افزایش تلاش دموکرات‌ها برای پیشبرد روند استیضاح ترامپ و تمرکز آنها بر گفتگوی جنجالی وی با «ولادیمیر زلنسکی» همتای اوکراینی اش در ماه ژوئیه، ۲۰۶ نفر از نمایندگان دموکرات کنگره آمریکا- از مجموع ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان- حمایت خود را از روند استیضاح اعلام کرده‌اند.

«نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به انتشار متن گفتگوی تلفنی دونالد ترامپ رئیس جمهوری کشورش با همتای اوکراینی وی اعلام کرد: متن منتشر شده کاخ سفید تأئید می‌کند که رفتار ترامپ انسجام انتخابات آمریکا و امنیت ملی این کشور را تضعیف کرده است. رئیس جمهوری (ترامپ) تلاش کرده است تا بی قانونی را در آمریکا به یک ارزش تبدیل کند و اکنون در حال صادر کردن آن به خارج از کشور است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پیامی توئیتری در واکنش به اقدامات مجلس نمایندگان کشورش به منظوراستیضاح وی نوشت: دموکرات‌ها در تلاش برای نابود کردن حزب جمهوریخواه و همه آن چیزی هستند که این حزب برای رسیدن به آنها تلاش می‌کند.

رئیس جمهوری آمریکا با وحشت از تلاش دموکرات‌ها برای استیضاح وی در ادامه اعلام کرد: به هم ملحق شوید، از روش بازی آنها استفاده کنید و به سختی مبارزه کنید. کشورمان در خطر است.

در این راستا خبرنگار مهر گفتگویی با پروفسور «رابرت اسمیت» استاد روابط بین الملل دانشگاه ایالتی سانفرانسیسکو تنظیم نموده که در ادامه می‌آید.

*اخیرا بحث استیضاح ترامپ از سوی نمایندگان دموکرات مطرح شده است. این در حالی است که قرار بود موضوع استیضاح ترامپ به بعد از انتخابات ۲۰۲۰ موکول شود. چرا در حال حاضر این موضوع مطرح شده است؟

بحث و گفتگویی در درون حزب دموکرات وجود داشت مبنی بر اینکه آیا یا کی باید استیضاح علیه رئیس جمهور آغاز شود، با این که رئیس مجلس نمایندگان مخالف آن بود زیرا می‌ترسید اعضای دموکرات مجلس در موقعیت هایی که تمایل به حمایت از ترامپ دارند، آسیب ببینند.

ادعاهایی وجود دارد مبنی بر اینکه رئیس جمهور «دونالد ترامپ» از رئیس جمهور اوکراین خواسته است در مورد معاون پیشین اوباما یعنی «جوزف بایدن» تحقیق کند و بنابراین بایدن سعی نموده «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان را قانع کند که رفتار رئیس جمهور شایستگی رسیدگی فوری و استیضاح را دارد. با این حال، پلوسی استیضاح رسمی را پیشنهاد نکرده به این معنی که از نظر قانونی اوضاع خیلی تغییر نکرده است.

*مطرح کردن استیضاح ترامپ ریسک بسیار بالایی برای دموکراتها دارد و در صورت شکست بر نتایج انتخابات ریاست جمهوری امریکا تأثیر زیادی خواهد داشت. اثرگذاری این موضوع بر انتخابات ریاست جمهوری امریکا به چه میزان است؟

گرچه در این زمینه گمانه زنی‌های زیادی وجود دارد، اما ما واقعا نمی‌دانیم استیضاح و محاکمه مجلس سنا چه تأثیری در انتخابات سال آینده خواهد داشت. این استیضاح در صورت پیروزی می‌تواند رأی دهندگان دموکرات را بسیج کند، در صورت شکست می‌تواند رأی دهندگان ترامپ را بسیج کند و می‌توان گفت که شکست یا پیروزی آن تفاوت چندانی ایجاد نخواهد کرد. ما اکنون هیچ مبنایی برای دانستن این تاثیر در مراحل اولیه نداریم.

*آیا تصور می‌کنید استیضاح ترامپ به عزل او منجر شود؟

اگر نتیجه مطلوب عزل رئیس جمهور از سمت خود باشد، استیضاح به نتیجه مطلوب نخواهد رسید. مجلس نمایندگان با اکثریت دموکرات احتمالا می‌تواند ترامپ را استیضاح کند، اما عملا این امکان وجود ندارد که دو سوم مجلس سنا او را محکوم کرده و او را از سمت ریاست جمهوری عزل کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

نانسی پلوسی: گزینه‌ای جز استیضاح ترامپ وجود ندارد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
نانسی پلوسی: گزینه‌ای جز استیضاح ترامپ وجود ندارد
نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در اظهاراتی گفت: دموکرات ها هیچ گزینه ای جز استیضاح ترامپ ندارند.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور با تلاش خود برای ترغیب اوکراین به انجام تحقیقات سیاسی درباره جو بایدن، امنیت ملی آمریکا را به خطر انداخته است و دموکرات‌ها هیچ گزینه‌ای جز استیضاح ترامپ ندارند.

خواندن خبر در سایت منبع

دو پرونده جنجالی برای ترامپ و احتمال استیضاح؛ «اوکراین‌گیت» چه تفاوت‌هایی با «راشاگیت» دارد؟

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز
دو پرونده جنجالی برای ترامپ و احتمال استیضاح؛ «اوکراین‌گیت» چه تفاوت‌هایی با «راشاگیت» دارد؟
در مورد تماس ترامپ با رییس‌جمهوری اوکراین به نظر می‌رسد سیاست ترامپ علیه اوکراین بوده است. یک هفته پیش از تماس او با زلنسکی رییس جمهوری اوکراین، امریکا کمک ۴۰۰ میلیون دلاری به اوکراین را به حالت تعلیق درآورد تا از آن به عنوان اهرم فشاری سیاسی بر رهبر اوکراین استفاده کندو در راستای بازی کثیف داخلی ترامپ گام بردارد".

آفتاب‌‌نیوز :

سرویس بین الملل- دو سال پیش موضوع راشاگیت یا شائبه رسوایی کمک روسیه به ترامپ برای پیروزی او در انتخابات به جایی نرسید. اکنون «نانسی پلوسی» رییس مجلس نمایندگان از حزب دموکرات می‌خواهد طرح استیضاح ترامپ به اتهام مکالمه تلفنی او با رییس‌جمهوری تازه اوکراین و درخواست از او برای کسب اطلاعات درباره فعالیت‌های پسر بایدن رقیب ترامپ از حزب دموکرات در انتخابات آغاز شود. با این حال، تفاوت‌هایی میان این دو پرونده وجود دارند.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ نشریه «فارین پالسی» در مقاله‌ای درباره تفاوت‌های میان دو پرونده رسوایی مذکور می‌نویسد: «جنس» اوکراین‌گیت «با» راشاگیت «تفاوت دارد. در» اوکراین گیت «شخص ترامپ در مرکز اتهام قرار دارد و موضوع سوءاستفاده از قدرت علیه او مطرح شده است. در» راشا گیت «این‌گونه نبود و به همین دلیل بازرس مولر از یافتن شواهد محکمه‌‌پسند ناکام ماند. در» راشا گیت «کرملین طراح اصلی توطئه بود. با این حال، در» اوکراین‌گیت" این شخص ترامپ است که از رییس‌جمهوری اوکراین خواسته تا درباره پرونده ارتباط پسر بایدن با شرکت انرژی اوکراینی و فساد مرتبط با آن رلبطه تحقیق کند.

دو پرونده جنجالی برای ترامپ و احتمال استیضاح؛ «اوکراین‌گیت» چه تفاوت‌هایی با «راشاگیت» دارد؟ - 4

در مورد «راشا گیت» بازرس مولر نتوانست به وجود ارتباطی میان کارزار ترامپ با روس‌ها پی ببرد. ‌ در مورد «اوکراین‌گیت» اما ترامپ سیاست خارجی امریکا را به ابزاری برای مقاصد و اغراض سیاسی شخصی خود فروکاسته است. از سوی دیگر، در مورد «راشاگیت» نام مشاوران و اطرافیان فرعی ترامپ مطرح شد در حالی در مورد «اوکراین‌گیت» این «رودی جولیانی» وکیل شخصی و سابق و چهره نزدیک به ترامپ بوده که با مقام‌های اوکراینی در ارتباط بوده است.

ابن نشریه در ادامه می‌نویسد: "اگر هدف روسیه از کمک به پیروزی ترامپ در پیش گرفتن موضع نرم‌تر امریکا در قبال مسکو بود، روسیه در دستیابی به این هدف شکست خورد. علیرغم خوش و بش ترامپ با پوتین رییس جمهوری روسیه، در پشت‌پرده دولت ترامپ موضع سرسختانه‌ای را در قبال روسیه در پیش گرفته است؛ از جمله با اعمال تحریم علیه شخصیت‌های روس. درست است که نادیده گرفتن متحدان سنتی امریکا از سوی ترامپ و زیرپاگذاشتن هنجارهای دموکراتیک از سوی او باعث رضایت روسیه بوده است با این حال، این با هزینه سنگین تحریم مسکو از سوی امریکا و ضرر رساندن به اقتصاد آن کشور همراه بوده است.

در مورد تماس ترامپ با رییس‌جمهوری اوکراین به نظر می‌رسد سیاست ترامپ علیه اوکراین بوده است. یک هفته پیش از تماس او با زلنسکی رییس جمهوری اوکراین، امریکا کمک ۴۰۰ میلیون دلاری به اوکراین را به حالت تعلیق درآورد تا از آن به عنوان اهرم فشاری سیاسی بر رهبر اوکراین استفاده کندو در راستای بازی کثیف داخلی ترامپ گام بردارد".

خواندن خبر در سایت منبع

تحقیقات مقدماتی استیضاح ترامپ: احضار وزیر امور خارجه آمریکا به مجلس

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
تحقیقات مقدماتی استیضاح ترامپ: احضار وزیر امور خارجه آمریکا به مجلس
ترامپ متهم است که رئیس جمهوری اوکراین را برای تحقیق درباره جو بایدن رقیب انتخاباتی دموکراتش تحت فشار قرار داده است.
تحقیقات مقدماتی استیضاح ترامپ: احضار وزیر امور خارجه آمریکا به مجلس - 0

سه کمیته پرنفوذ مجلس نمایندگان آمریکا از مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا رسما خواسته‌اند همه اسناد و مدارک مرتبط با ارتباط دولت ترامپ و اوکراین را در اختیار آنها بگذارد.

به گزارش عصر ایران به نقل از بی بی سی، روسای کمیته‌های روابط خارجی، اطلاعات و امنیت، و نظارت بر دولت در احضاریه‌ای که خطاب به پومپئو نوشته شده، به وزیر خارجه آمریکا یک هفته مهلت داده‌اند که همه این مدارک را به آنها ارائه کند.

ترامپ متهم است که رئیس جمهوری اوکراین را برای تحقیق درباره جو بایدن رقیب انتخاباتی دموکراتش تحت فشار قرار داده است.

در تحولی دیگر، رسانه‌های آمریکا از استعفای کورت ولکر نماینده ویژه این کشور در مذاکرات اوکراین خبر داده‌اند.

ولکر یکی از چهره‌های اصلی در تلاش‌های آمریکا برای کمک به حل مناقشه اوکراین بود که از زمان ضمیمه کردن شبه‌جزیره کریمه به روسیه از سوی مسکو و تلاش برای تجزیه این منطقه، آغاز شده است.

ترامپ اتهام فشار بر ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین را رد کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

(ویدیو) ویدئوی تاثیرگذار از مواجهه دختر سوری با یک سرباز ارتش ترکیه

فراروفرارو19 ساعت قبل
ایلناایلنا7 ساعت قبل
دفتر آیت‌الله مکارم‌شیرازی با صدور اطلاعیه از بستری شدن این مرجع تقلید در یکی از بیمارستان‌های تهران خبر داد. به گزارش ایلنا، در این اطلاعیه تاکید شده که که حال عمومی آیت‌الله مکارم‌شیرازی مساعد است اما «به توصیه پزشکان برای انجام برخی از امور درمانی در یکی از بیمارستان‌های تهران به سر می‌برد و به زودی پس از تکمیل مراحل درمانی به قم مراجعت می‌کند.» علی‌محمد طباطبایی، یکی از اعضای دفتر آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی، اخبار منتشر شده درباره وخامت حال وی را رد کرد و گفت: «وضعیت جسمانی آیت‌الله مکارم شیرازی خوب است و هیچ مشکلی وجود ندارد. ایشان مقداری ضعف جسمی داشت که برطرف شده و ان‌شاء‌الله بهتر خواهد شد.» طباطبایی گفت: «در فضای مجازی یک نفر مطلبی را منتشر و بقیه آن را انتشار می‌دهند و شایعات در مورد بیماری این مرجع تقلید نیز از این دست است اما رسانه‌ها باید اطلاعات موثق را از کانال دفتر مکارم شیرازی پیگیری کنند.»

فیلم/ عیادت رهبر انقلاب از آیت‌الله مکارم‌شیرازی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ساعت قبل
ایلناایلنا1 روز قبل
سفیر پیشین ایران در افغانستان گفت: اتفاق‌نظرهای بسیار زیادی میان تهران و اسلام‌آباد وجود دارد اما روابط ریاض با غرب می‌تواند میانجیگری عمران‌خان را به بن‌بست بکشاند. نخست، ایفای نقش میانجی میان ایران - عربستان و دوم، کنشگری برای حل و فصل یا کاهش تنش میان ایران و آمریکا. از این جهت سفر روز سه‌شنبه عمران‌خان به عربستان سعودی می‌تواند اهمیت ویژه‌ای داشته باشد که باید منتظر باشیم تا نتایج آن از سوی اسلام‌آباد مشخص شود. احتمال این وجود دارد که نخست‌وزیر پاکستان تعارض‌های بیشتری از ریاض مشاهده کند و از سوی دیگر باید توجه داشت که وعده‌های سعودی‌ها به دلیل روابط‌شان با غرب ثابت نخواهد بود. همین موضوع ممکن است مشکلاتی برای تحرک‌های وی در مساله ایران - عربستان و ایران - آمریکا به وجود آ‌ورد.

ویدئو / نشست مطبوعاتی حسن روحانی و نخست وزیر پاکستان در سعدآباد

ایسناایسنا1 روز قبل
صبح امروز- ۲۱ مهرماه - عمران خان نخست وزیر پاکستان با حسن روحانی رئیس جمهوری در مجموعه سعد آباد دیدار کرد. مقامات پاکستانی پیش از این اعلام کرده بودند که هدف سفر عمران خان میانجیگری میان ایران و عربستان است. روحانی در این دیدار اظهارکرد که «ایران و پاکستان بر این نکته تأکید دارند که مسائل منطقه راه حل سیاسی دارد و باید از طریق گفت‌وگو میان کشورها مسائل کنونی را به حل و فصل نهایی رساند.» نخست وزیر پاکستان نیز تاکید کرد که «معتقدیم باید با مذاکره مشکلات حل شود و به جنگ منتهی نشود.»

فیلم | انتقاد شدید یک داور بین المللی از رفتار انتخاباتی فدراسیون تاج

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
خرید ملک در ترکیه یکی از روش‌های مناسب جهت مهاجرت و اقامت در کشور ترکیه می‌باشد. کشور ترکیه با موقعیت جغرافیایی و تاریخی خود جزء ۵ گزینه اصلی ایرانیان برای مهاجرت به شمار می‌آید. زیرا این کشور به دلیل دارا بودن ویژگی‌های خاص از قبیل توسعه روز افزون، آب و هوای متنوع، موقعیت قرارگیری استراتژیک بین سه قاره توانسته است سرمایه گذاران، مهاجران و دانشجویان را به خود جذب کند.

اخبار بیشتر