انتخابات در افغانستان آغاز شد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. بین‌المللی
پوشش خبری

انتخابات در افغانستان آغاز شد

نقص فهرست رأی‌دهندگان انتخابات افغانستان؛ مشکل مهم مردم در مراکز اخذ رأی

تسنیمخبرگزاری تسنیم
نقص فهرست رأی‌دهندگان انتخابات افغانستان؛ مشکل مهم مردم در مراکز اخذ رأی
در حالی که مردم افغانستان با نگرانی‌های بسیار در انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان امروز پای صندوق‌های رأی رفته‌اند اما با نقص فهرست رأی‌دهندگان در مراکز اخذ رأی روبه‌رو شده‌اند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، انتخابات ریاست جمهوری افغانستان امروز با نگرانی‌های امنیتی بسیار از ساعت ۷:۳۰ به‌وقت این کشور آغاز شده است.

مردم در ولایت‌های افغانستان در برخی مراکز اخذ رأی حضور یافتند اما با نقص فهرست رأی‌دهندگان روبه‌رو شده‌اند.

برخی از مردم شاکی هستند که نام آنها در فهرست رأی‌دهندگان کاغذی و یا دستگاه‌های بیومتریک نیست بنابراین نمی‌توانند از حق رأی خود استفاده کنند.

گزارش‌ها همچنین حاکی از آن است که در برخی مراکز رأی نماینده کمیسیون شکایات انتخاباتی حضور ندارد.

«کریم خلیلی» رهبر حزب وحدت اسلامی و رئیس شورای‌عالی صلح افغانستان نیز به رسانه‌ها گفت که فهرست رأی‌دهندگان ولایت بدخشان در یکی از مراکز رأی‌دهی در غرب کابل سبب بسته شدن این مرکز شد.

«عبداللطیف پدرام» از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نیز پس از اخذ رأی خود گفت: از هم‌اکنون مشکلات در انتخابات به‌وضوع مشاهده می‌شود و اگر روند همین‌گونه پیش رود، نتیجه انتخابات قابل قبول نخواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

آغاز انتخابات افغانستان با چندین انفجار در حوزه‌های رای گیری

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز
آغاز انتخابات افغانستان با چندین انفجار در حوزه‌های رای گیری
مراکز اخذ رای امروز (شنبه) در سراسر افغانستان برای انتخاب رئیس‌جمهوری جدید به روی رای دهندگان افغانستانی باز شدند. در حالی که همانطور که طالبان تهدید کرده بود انتخابات با انفجارهای متعدد در ولایت‌های مختلف همراه شده است.

آفتاب‌‌نیوز :

محمد مولانا به خبرگزاری اسپوتنیک گفت، تمام تدابیر لازم برای ممانعت از وقوع هرگونه تقلب قبل از انتخابات از طریق کمیته‌های فنی لحاظ شده است.

محمد مولانا، کمیسیونر کمیته انتخابات افغانستان تاکید کرد، اگر هر گروهی اقدام به تقلب در انتخابات کند تدابیر لازم در نظر گرفته شده است.

وی افزود: می‌توانیم آرای مشکوک را از آرای درست و شفاف در مرحله غربالگری با تکیه بر این تدابیر مجزا کنیم.

به گفته او، ۴۳۱ مرکز امروز بسته خواهند بود، با طرف‌های امنیتی تا ساعات پایانی شب گذشته همکاری داشتیم و این مراکز اصلا باز نخواهند شد.

نورالله یک رای دهنده افغان به اسپوتنیک گفت: برای رای دادن به اینجا آمده‌ام امیدوارم رئیس‌جمهوری و دولتی خوب در آینده داشته باشیم.

وی اضافه کرد: ما می‌خواهیم اوضاع امنیتی بهتر شود و فرصت‌های شغلی برای جوانان افزایش یابند زیرا بسیاری از مشکلات ما به دلیل بیکاری است.

انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان در میان تدابیر امنیتی شدید برگزار می‌شود و ۷۲ هزار نیروی امنیتی تامین امنیت انتخابات را برعهده دارند.

مراکز اخذ رای راس ساعت هفت صبح به وقت کابل به روی مردم باز شده و تا ساعت چهار بعد از ظهر ادامه خواهد داشت.

بیش از ۹ میلیون رای دهنده واجد شرایط رای دادن در میان حضور گسترده نیروهای امنیتی در سی و چهار ولایت هستند.

گروه طالبان تهدید کرده‌ است که انتخابات را مختل خواهد کرد. در هفته‌های اخیر خشونت‌ها در بخش‌های مختلف افغانستان افزایش یافته است.

در این راستا مسؤولان افغانستان اعلام کردند، انفجارهایی در شهرهای کابل، غزنه و جلال آباد همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری به وقوع پیوسته است.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد، انفجاری در قندهار در جنوب افغانستان در حین برگزاری انتخابات رخ داده و خودروهای امداد به محل انفجار رفته‌اند.

منابع محلی ولایت ننگرهار در شرق افغانستان به خبرنگار بی‌بی‌سی گفتند که چند انفجار در نزدیکی مراکز رای‌دهی در حوزه دوم، چهارم و هفتم امنیتی شهر جلال‌آباد رخ داد اما تلفاتی در پی نداشته است.

عبدالله به طالبان: کشتن مردم بی‌گناه نشانه قوت نیست

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی در هنگام انداختن رای به صندوق، خطاب به طالبان گفت که تهدید مردم بی‌گناه قدرت شما را نشان نمی‌دهد و تلفات مردم بی‌گناه خیری را نصیب شما نمی‌سازد.

آغاز انتخابات افغانستان با چندین انفجار در حوزه‌های رای گیری - 18

او گفت که به روند صلح و گفت‌وگو تعهد دارد ولی گفت‌وگو باید در یک روند قبول شده از طرف مردم افغانستان انجام شود. او به طالبان گفت که تهدید مردم غیرنظامی کاری نیست که کسی را به هدفش نزدیک سازد.

او از تمام مقام‌های دولتی افغانستان نیز خواست که در روند انتخابات مداخله نکنند و برای برگزاری انتخابات شفاف و سراسری تلاش کنند.

او انتخابات را قدم بزرگی در راه مردم سالاری دانست.

غنی: روند انتخابات به خوبی پیش می‌رود

محمد اشرف غنی در هنگام انداختن برگه رای خود به صندوق، گفت از نیروهای امنیتی کشورش برای تامین امنیت رای دهندگان قدردانی کرد.

غنی از جامعه بین‌الملل، نهادهای مدنی و رسانه‌ها خواست از روند انتخابات نظارت کنند.

او گفت که هیج نوع تخلف از قانون انتخابات و قانون اساسی قابل قبول نیست.

آغاز انتخابات افغانستان با چندین انفجار در حوزه‌های رای گیری - 26

او از جریان رای گیری در سراسر کشور ابراز رضایت و خشنودی کرد.

غنی گفت که تقلب در انتخابات خلاف قانون و جرم است.

این در حالی است که دبیرکل سازمان ملل گفته جایی برای خشونت، تهدید و تقلب در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان وجود ندارد.

ساعاتی پیش از آغاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد از همه بازیگران کلیدی دخیل در این روند خواست تا «مسؤولیت خود را برای حمایت از انتخابات صلح‌آمیز، معتبر، شفاف و همه‌شمول» ایفا کنند.

دبیرکل سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای افزود که «جایی برای خشونت، تهدید و تقلب» دراین انتخابات وجود ندارد.

گوترش تمام طرف‌های دخیل در انتخابات افغانستان را ترغیب کرده تا اطمینان حاصل کنند که همه رای‌دهندگان افغان بتوانند از حق خود برای رای دادن استفاده کنند و گفته که «این مساله مهم است زیرا افغانستان در تلاش است تا نظام دموکراتیک و همه‌شمول سیاسی را تحکیم ببخشد.»

او گفته هر نوع حمله علیه روند انتخابات و حمله به مراکز رای‌دهی، کارمندان انتخابات و رای‌دهندگان غیرقابل قبول است.

خواندن خبر در سایت منبع

اسلام‌آباد: پس از درخواست کابل مرزها را در روز انتخابات افغانستان باز نگه داشتیم

تسنیمخبرگزاری تسنیم
اسلام‌آباد: پس از درخواست کابل مرزها را در روز انتخابات افغانستان باز نگه داشتیم
گذرگاه‌های مرزی افغانستان و پاکستان بدلیل برگزاری انتخابات این کشور قرار بود مسدود شوند اما دولت اسلام‌آباد اعلام کرد که به درخواست مقامات کابل این مرزها را باز نگه داشته است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که وزارت دفاع افغانستان درخواست کرده تا امروز (ششم مهر) مرزها با این کشور را باز نگه دارد.

بیانیه می‌افزاید که این درخواست برای تسهیل حرکت اتباع افغانستان در مرز دو کشور در زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مطرح شده و اسلام‌آباد نیز با آن موافقت کرده است.

به گزارش «آسوشیتدپرس پاکستان» در این بیانیه آمده است: بنابراین تصمیم گرفته شده که گذرگاه‌های اصلی مرزی برای تسهیل در حرکت شهروندان افغانستان در مرز پاکستان-افغانستان باز شود تا آنها بتوانند در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از حق رأی خود استفاده کنند.

پیش از این وزارت خارجه پاکستان اعلام کرده بود که یک روز پیش از انتخابات و همچنین روز انتخابات تمام گذرگاه‌های مرزی برای عبور و مرور مردم و وسایل نقلیه بسته خواهد بود.

چهارمین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پس از سقوط رژیم طالبان امروز ششم مهر ماه آغاز شد و تا ساعت ۱۵:۰۰ ادامه خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

آغاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تحت تدابیر شدید امنیتی + فیلم

مردم افغانستان برای انتخاب رئیس جمهور آینده کشورشان به پای صندوق‌های رای رفتند.
آغاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تحت تدابیر شدید امنیتی + فیلم - 1

به گزارش گروه فیلم و صوتباشگاه خبرنگاران جوان، انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با پنج هزار مرکز رای گیری آغاز به کار کرد. در بین مراکز رای گیری، ۱۵۰۰ مرکز با خطر حمله مواجه هستند و ۵۰۰ مرکز نیز به دلیل تهدیدات امنیتی بازنخواهند شد.

بیشتر بخوانید: آخرین‌ تلاش‌ها برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان + فیلم 

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، دونالد ترامپ در تازه‌ترین توئیت خود درباره کرونا نوشت: ««سی‌ان‌ان» و «ام‌اس‌ان‌بی‌سی» دارند «تمام تلاششان را به کار می‌بندند تا از [ویروس کرونا] بدترین تصویر را به نمایش گذاشته و بازارها را هراسان کنند. ‏آمریکا در بهترین وضع ممکن است.» این در حالی است که نمایندگان مجلس آمریکا از جمله نانسی پلوسی و میت رامنی به بودجه کاخ سفید برای مبارزه با کرونا با ترامپ دچار دجال لفظی شده‌اند. (اینجا) ۳۱۰ ۳۱۰
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا امروز چهارشنبه از تمرکز رسانه‌های منتقدش بر روی اخبار مربوط به ویروس «کرونا» انتقاد کرد. «نانسی مسونیر» از مقامات این مرکز روز سه‌شنبه گفت شیوع کرونا در آمریکا اجتناب ناپذیر است. ویروس کرونا تا کنون ۸۰ هزار نفر را در دنیا مبتلا کرده و موجب مرگ ۳۰۰۰ نفر عمدتا در چین شده است. با وجود این، نمایندگان کنگره آمریکا در روزهای گذشته به شدت از دونالد ترامپ بابت سیاست‌های ضعیف برای مبارزه با ویروس کرونا انتقاد کرده‌اند. او در توئیتر نوشت: «من از درخواست بودجه رقت‌‌انگیز و نامناسب رئیس‌جمهور ترامپ انتقاد نکردم.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
معاون نخست وزیر و رئیس ستاد هشداردهی در مورد انتشار ویروس کرونا اعلام کرد که به جز ویزاهای تجاری و انسانی صدور بقیه روادید سفر به روسیه به اتباع ایرانی منع می‌شود. تاتیانا گولیکووا روز چهارشنبه در نشست خبری در مسکو گفت: صدور روادید به ایران به جز روادید کاری و تجاری از بامداد روز ۲۸ ماه فوریه (روز جمعه) متوقف می‌شود. به گفته معاون نخست وزیر روسیه، صدور روادید سفر برای پروازهای ترانزیتی از ایران از طریق مسکو نیز منع می‌شود. وی ادامه داد: ما اکیدا توصیه کردیم که سازمان گردشگری روسیه (روس توریسم) و وزارت امور خارجه روسیه و ستاد عملیاتی مقابله با کرونا از شهروندان ما و شرکت‌های تورگردان بخواهند تا از سفر به ایتالیا پرهیز کنند. سازمان پیشگیری از بیماریهای واگیر روسیه امروز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: بر اساس اطلاعات سازمان جهانی بهداشت، شمار افراد مبتلا به بیماری کرونا (COVID-۱۹) در ایتالیا، کره جنوبی و ایران در حال افزایش است.
ایلناایلنا1 روز قبل
وزارت سلامت نروژ شامگاه چهارشنبه از نخستین مورد ابتلا به ویروس «کرونا» در این کشور خبر داد. به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی سی‌ان‌بی‌سی، وزارت سلامت نروژ شامگاه چهارشنبه از نخستین مورد ابتلا به ویروس «کرونا» در این کشور خبر داد. این در حالی است که وی پیشتر نشانه‌ای دال بر ابتلا به این بیماری از خود نشان نداده بود. از سوی دیگر، خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد که گرجستان از نخستین مورد ابلا به این ویروس در خاک خود خبر داده است. وزیر سلامت گرجستان از انتقال این فرد به بیمارستان خبر داده است.
تسنیمتسنیم16 ساعت قبل
خبرها درباره انتقال ویروس کرونا به آلمان هم در حال افزایش است. به نوشته دویچه وله آلمان به این ترتیب برنامه مشخص و جامعی درباره نحوه واکنش به ویروس کرونا در آلمان وجود ندارد. ترس از ویروس کرونا در برلیننشریه بیلد آلمان هم درباره ترس از ویروس کرونا در برلین نوشت. طی یک هفته آینده در پایتخت آلمان نمایشگاه مهم اقتصاد توریسم بین الملی موسوم به „ITB" برگزار می‌شود. ارتش المان هم بعد از کشف یک مورد تایید شده ابتلا به ویروس کرونا در ارتش، پادگانی در شهر کلن را قرنطینه کرد.
الفالف1 روز قبل
گروه جهان الف، ۷ اسفند ۱۳۹۸، ۲۲:۱۸ ۳۹۸۱۲۰۷۱۷۵به گزارش طبق گزارش رسانه‌های بین‌المللی، سخنان نماینده چین در پایان نشست مشترک کمیسیون مشترک برجام که امروز در پایتخت اتریش برگزار شد مطرح شده است. وانگ در جمع خبرنگاران خاطرنشان کرد اعضای کمیسیون مشترک دیدگاه‌های مختلفی درباره فعال‌سازی مکانیسم موسوم به «ساز و کار حل و فصل اختلافات» دارند. دیپلمات چینی با وجود این تأکید کرد که در جلسه امروز هیچ بحثی درباره راه‌اندازی این ساز و کار مطرح نشده است. او گفت: «بازگرداندن تحریم‌ها یا کلید زدن مکانیسم [حل و فصل اختلاف] پاسخ چالش‌های پیش روی ما نیستند. شرکت‌کنندگان در این جلسه تأیید کردند که این مسئله نباید در دستور کار ما قرار بگیرد.» نماینده چین در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین همچنین درباره تبعات تلاش‌های آمریکا برای اعمال مجدد تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران هشدار داد.

اخبار بیشتر