انتخابات در افغانستان آغاز شد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. بین‌المللی
پوشش خبری

انتخابات در افغانستان آغاز شد

نقص فهرست رأی‌دهندگان انتخابات افغانستان؛ مشکل مهم مردم در مراکز اخذ رأی

تسنیمخبرگزاری تسنیم
نقص فهرست رأی‌دهندگان انتخابات افغانستان؛ مشکل مهم مردم در مراکز اخذ رأی
در حالی که مردم افغانستان با نگرانی‌های بسیار در انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان امروز پای صندوق‌های رأی رفته‌اند اما با نقص فهرست رأی‌دهندگان در مراکز اخذ رأی روبه‌رو شده‌اند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، انتخابات ریاست جمهوری افغانستان امروز با نگرانی‌های امنیتی بسیار از ساعت ۷:۳۰ به‌وقت این کشور آغاز شده است.

مردم در ولایت‌های افغانستان در برخی مراکز اخذ رأی حضور یافتند اما با نقص فهرست رأی‌دهندگان روبه‌رو شده‌اند.

برخی از مردم شاکی هستند که نام آنها در فهرست رأی‌دهندگان کاغذی و یا دستگاه‌های بیومتریک نیست بنابراین نمی‌توانند از حق رأی خود استفاده کنند.

گزارش‌ها همچنین حاکی از آن است که در برخی مراکز رأی نماینده کمیسیون شکایات انتخاباتی حضور ندارد.

«کریم خلیلی» رهبر حزب وحدت اسلامی و رئیس شورای‌عالی صلح افغانستان نیز به رسانه‌ها گفت که فهرست رأی‌دهندگان ولایت بدخشان در یکی از مراکز رأی‌دهی در غرب کابل سبب بسته شدن این مرکز شد.

«عبداللطیف پدرام» از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نیز پس از اخذ رأی خود گفت: از هم‌اکنون مشکلات در انتخابات به‌وضوع مشاهده می‌شود و اگر روند همین‌گونه پیش رود، نتیجه انتخابات قابل قبول نخواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

آغاز انتخابات افغانستان با چندین انفجار در حوزه‌های رای گیری

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز
آغاز انتخابات افغانستان با چندین انفجار در حوزه‌های رای گیری
مراکز اخذ رای امروز (شنبه) در سراسر افغانستان برای انتخاب رئیس‌جمهوری جدید به روی رای دهندگان افغانستانی باز شدند. در حالی که همانطور که طالبان تهدید کرده بود انتخابات با انفجارهای متعدد در ولایت‌های مختلف همراه شده است.

آفتاب‌‌نیوز :

محمد مولانا به خبرگزاری اسپوتنیک گفت، تمام تدابیر لازم برای ممانعت از وقوع هرگونه تقلب قبل از انتخابات از طریق کمیته‌های فنی لحاظ شده است.

محمد مولانا، کمیسیونر کمیته انتخابات افغانستان تاکید کرد، اگر هر گروهی اقدام به تقلب در انتخابات کند تدابیر لازم در نظر گرفته شده است.

وی افزود: می‌توانیم آرای مشکوک را از آرای درست و شفاف در مرحله غربالگری با تکیه بر این تدابیر مجزا کنیم.

به گفته او، ۴۳۱ مرکز امروز بسته خواهند بود، با طرف‌های امنیتی تا ساعات پایانی شب گذشته همکاری داشتیم و این مراکز اصلا باز نخواهند شد.

نورالله یک رای دهنده افغان به اسپوتنیک گفت: برای رای دادن به اینجا آمده‌ام امیدوارم رئیس‌جمهوری و دولتی خوب در آینده داشته باشیم.

وی اضافه کرد: ما می‌خواهیم اوضاع امنیتی بهتر شود و فرصت‌های شغلی برای جوانان افزایش یابند زیرا بسیاری از مشکلات ما به دلیل بیکاری است.

انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان در میان تدابیر امنیتی شدید برگزار می‌شود و ۷۲ هزار نیروی امنیتی تامین امنیت انتخابات را برعهده دارند.

مراکز اخذ رای راس ساعت هفت صبح به وقت کابل به روی مردم باز شده و تا ساعت چهار بعد از ظهر ادامه خواهد داشت.

بیش از ۹ میلیون رای دهنده واجد شرایط رای دادن در میان حضور گسترده نیروهای امنیتی در سی و چهار ولایت هستند.

گروه طالبان تهدید کرده‌ است که انتخابات را مختل خواهد کرد. در هفته‌های اخیر خشونت‌ها در بخش‌های مختلف افغانستان افزایش یافته است.

در این راستا مسؤولان افغانستان اعلام کردند، انفجارهایی در شهرهای کابل، غزنه و جلال آباد همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری به وقوع پیوسته است.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد، انفجاری در قندهار در جنوب افغانستان در حین برگزاری انتخابات رخ داده و خودروهای امداد به محل انفجار رفته‌اند.

منابع محلی ولایت ننگرهار در شرق افغانستان به خبرنگار بی‌بی‌سی گفتند که چند انفجار در نزدیکی مراکز رای‌دهی در حوزه دوم، چهارم و هفتم امنیتی شهر جلال‌آباد رخ داد اما تلفاتی در پی نداشته است.

عبدالله به طالبان: کشتن مردم بی‌گناه نشانه قوت نیست

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی در هنگام انداختن رای به صندوق، خطاب به طالبان گفت که تهدید مردم بی‌گناه قدرت شما را نشان نمی‌دهد و تلفات مردم بی‌گناه خیری را نصیب شما نمی‌سازد.

آغاز انتخابات افغانستان با چندین انفجار در حوزه‌های رای گیری - 18

او گفت که به روند صلح و گفت‌وگو تعهد دارد ولی گفت‌وگو باید در یک روند قبول شده از طرف مردم افغانستان انجام شود. او به طالبان گفت که تهدید مردم غیرنظامی کاری نیست که کسی را به هدفش نزدیک سازد.

او از تمام مقام‌های دولتی افغانستان نیز خواست که در روند انتخابات مداخله نکنند و برای برگزاری انتخابات شفاف و سراسری تلاش کنند.

او انتخابات را قدم بزرگی در راه مردم سالاری دانست.

غنی: روند انتخابات به خوبی پیش می‌رود

محمد اشرف غنی در هنگام انداختن برگه رای خود به صندوق، گفت از نیروهای امنیتی کشورش برای تامین امنیت رای دهندگان قدردانی کرد.

غنی از جامعه بین‌الملل، نهادهای مدنی و رسانه‌ها خواست از روند انتخابات نظارت کنند.

او گفت که هیج نوع تخلف از قانون انتخابات و قانون اساسی قابل قبول نیست.

آغاز انتخابات افغانستان با چندین انفجار در حوزه‌های رای گیری - 26

او از جریان رای گیری در سراسر کشور ابراز رضایت و خشنودی کرد.

غنی گفت که تقلب در انتخابات خلاف قانون و جرم است.

این در حالی است که دبیرکل سازمان ملل گفته جایی برای خشونت، تهدید و تقلب در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان وجود ندارد.

ساعاتی پیش از آغاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد از همه بازیگران کلیدی دخیل در این روند خواست تا «مسؤولیت خود را برای حمایت از انتخابات صلح‌آمیز، معتبر، شفاف و همه‌شمول» ایفا کنند.

دبیرکل سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای افزود که «جایی برای خشونت، تهدید و تقلب» دراین انتخابات وجود ندارد.

گوترش تمام طرف‌های دخیل در انتخابات افغانستان را ترغیب کرده تا اطمینان حاصل کنند که همه رای‌دهندگان افغان بتوانند از حق خود برای رای دادن استفاده کنند و گفته که «این مساله مهم است زیرا افغانستان در تلاش است تا نظام دموکراتیک و همه‌شمول سیاسی را تحکیم ببخشد.»

او گفته هر نوع حمله علیه روند انتخابات و حمله به مراکز رای‌دهی، کارمندان انتخابات و رای‌دهندگان غیرقابل قبول است.

خواندن خبر در سایت منبع

اسلام‌آباد: پس از درخواست کابل مرزها را در روز انتخابات افغانستان باز نگه داشتیم

تسنیمخبرگزاری تسنیم
اسلام‌آباد: پس از درخواست کابل مرزها را در روز انتخابات افغانستان باز نگه داشتیم
گذرگاه‌های مرزی افغانستان و پاکستان بدلیل برگزاری انتخابات این کشور قرار بود مسدود شوند اما دولت اسلام‌آباد اعلام کرد که به درخواست مقامات کابل این مرزها را باز نگه داشته است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که وزارت دفاع افغانستان درخواست کرده تا امروز (ششم مهر) مرزها با این کشور را باز نگه دارد.

بیانیه می‌افزاید که این درخواست برای تسهیل حرکت اتباع افغانستان در مرز دو کشور در زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مطرح شده و اسلام‌آباد نیز با آن موافقت کرده است.

به گزارش «آسوشیتدپرس پاکستان» در این بیانیه آمده است: بنابراین تصمیم گرفته شده که گذرگاه‌های اصلی مرزی برای تسهیل در حرکت شهروندان افغانستان در مرز پاکستان-افغانستان باز شود تا آنها بتوانند در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از حق رأی خود استفاده کنند.

پیش از این وزارت خارجه پاکستان اعلام کرده بود که یک روز پیش از انتخابات و همچنین روز انتخابات تمام گذرگاه‌های مرزی برای عبور و مرور مردم و وسایل نقلیه بسته خواهد بود.

چهارمین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پس از سقوط رژیم طالبان امروز ششم مهر ماه آغاز شد و تا ساعت ۱۵:۰۰ ادامه خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

آغاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تحت تدابیر شدید امنیتی + فیلم

مردم افغانستان برای انتخاب رئیس جمهور آینده کشورشان به پای صندوق‌های رای رفتند.
آغاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تحت تدابیر شدید امنیتی + فیلم - 1

به گزارش گروه فیلم و صوتباشگاه خبرنگاران جوان، انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با پنج هزار مرکز رای گیری آغاز به کار کرد. در بین مراکز رای گیری، ۱۵۰۰ مرکز با خطر حمله مواجه هستند و ۵۰۰ مرکز نیز به دلیل تهدیدات امنیتی بازنخواهند شد.

بیشتر بخوانید: آخرین‌ تلاش‌ها برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان + فیلم 

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

اژدر حوت؛ قاتل متجاوزان به مرزهای دریایی ایران +فیلم و تصاویر

رکنارکنا1 روز قبل
در سال‌های اخیر، نیروی دریایی ماموریت‌های بسیار مهمی را علاوه بر آب‌های دریایی کشورمان در آب‌های آزاد و بین المللی به انجام رسانیده که یکی از این ماموریت‌ها مبارزه با دزدان دریایی در آب‌های بین المللی است. البته نیروی دریایی سپاه نیز یکی از پیشگامان خودکفایی در امر بومی سازی دستاوردهای دفاعی در کشور به شمار می‌رود. باید توجه داشت که طبق گفته دریادار پاسدار علی فدوی فرمانده سابق نیروی دریایی سپاه اژدر حوت سریع‌ترین اژدر دنیا در آن زمان و حتی در حال حاضر است. شواهد به وضوح نشان می‌دهد که شناور‌های متوسط و بزرگ‌تر از متوسط هیچ شانسی برای فرار از اژدر حوت ندارند؛ بنابراین با شلیک دو اژدر حوت و باصرف هزینه دو میلیون دلار می‌توان به آمریکا، چهار میلیارد و پانصد میلیون دلار ضرر زد، یعنی ۹۰۰ برابر. با غرق شدن یک ناو هواپیما بر تمام ناوگان پشتیبانی آن آسیب پذیر می‌شوند و این دقیقا یعنی همان بلایی که نیروی دریایی ما در جنگ هشت ساله بر سر نیروی دریایی عراق آورد.

(ویدئو) اولین پیاده‌روی فضایی زنانه دو فضانورد آمریکایی

فراروفرارو1 روز قبل
دو فضانورد آمریکایی به نام‌های «کریستینا کوخ» و «جسیکا میر» امروز جمعه اولین پیاده‌روی فضایی تمام زنانه را انجام دادند. به گزارش بی بی سی، «استفانی ویلسون» از مقام‌های ناسا از دو فضانورد زن خواست تا در این پیاده‌روی یکی از باتری‌های ایستگاه فضایی را تعویض کنند. قرار بود این پیاده‌روی فضایی زنانه ماه مارس انجام شود اما از آنجایی که ناسا تنها یک لباس سایز متوسط برای فضانوردهای زن داشت این پیاده‌روی به تعویق افتاد. کوخ مهندس برق است و این چهارمین پیاده‌روی فضایی وی به شمار می‌آید. میر نیز برای اولین بار است که پیاده‌روی فضایی انجام می‌دهد.
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ حضرت آیت الله خامنه‌ای: از ده‌ها کشور در راه‌پیمایی اربعین شرکت میکنند و میهمان مردم عراق میشوند، سعی کنیم در این راه‌پیمایی پیوندهای مستحکم بین برادران مسلمان را بیشتر کنیم؛ پیوند بین عراقی و غیر عراقی، پیوند بین شیعه و سنی، پیوند بین عرب و فارس و ترک و کرد؛ این پیوندها مایه‌ی سعادت است، این پیوندها آیت رحمت پروردگار است. ۹۸/۰۶/۲۷پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR در اربعین حسینی علیه‌السلام و براساس این بخش از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی، لوح «پیوند حسینی» را منتشر کرد.
فارسفارس14 ساعت قبل
بنابر گزارش پایگاه اطلاعاتی وزارت امور خارجه تاجیکستان، رایزنی‌های مذکور تحت ریاست این کشور در شهر دوشنبه صورت گرفت. شرکت کنندگان این رایزنی در زمینه سیاست خارجه، افکار عمومی و رسانه‌ها بحث و تبادل نظر کردند. شرکت کنندگان طی این نشست در مورد فعال سازی همکاری نهادهای دیپلماتیک کشورهای عضو در زمینه مبارزه با تهدیدات معاصر در شبکه‌های اجتماعی به توافق رسیدند. سازمان کشورهای مستقل مشترک‌المنافع پس از فروپاشی شوروی سابق شکل گرفت و اولین نشست این سازمان آگوست سال ۱۹۹۳ میلادی برگزار شده است. گرجستان ۸ اکتبر ۱۹۹۳ (۱۶ مهر۱۳۸۲) به دنبال موافقت رؤسای جمهور کشورهای عضو با درخواست عضویت این کشور در این سازمان به عضویت سازمان کشورهای مستقل مشترک‌المنافع درآمد.
تسنیمتسنیم6 ساعت قبل
آمریکا از تاسیس پایگاه نظامی خود به بهانه آن که در تاجیکستان زیرساخت‌های ضروری وجود نداشته است، دست کشید. در همین راستا، پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان رسما افتتاح شد. بعدا در مذاکرات پیرامون تمدید حضور پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان جریان گرفت که مهلت حضور آن در سال ۲۰۱۴ به پایان می‌رسید. ولی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۳، تاجیکستان از موضع خود عقب‌نشینی کرد و روسیه حضور نظامی خود را در تاجیکستان تا سال ۲۰۴۲ تمدید کرد. غیر از این، روسیه اعلام کرد که چند صد میلیون دلار را نیز برای تجهیز ارتش تاجیکستان تخصیص خواهد داد.
فارسفارس16 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق به مناسبت سالروز اربعین سید و سالار شهیدان امام حسین (ع) بیانیه‌ای منتشر کرد. عبدالمهدی در این بیانیه ضمن خوش‌آمدگویی به «میلیون‌‎ها مؤمن عراقی و غیر عراقی که عازم استان مقدس کربلا برای برگزاری مراسم اربعین امام حسین (ع) شدند»، این حادثه جانسوز را به تمامی مسلمانان و آزادگان جهان تسلیت گفت. نخست وزیر عراق، انقلاب امام حسین (ع) را انقلابی علیه انحراف و ظلم دانست و تصریح کرد که زیارت اربعین، در دل خود، حامل پیام مخالفت با تخریب و فساد است. نخست وزیر عراق در پایان به ملت عراق وعده داد که تمامی عاملان تظاهرات اخیر این کشور، در هر رده دولتی که باشند، بازخواست خواهند شد؛ زیرا هیچ کسی بالاتر از قانون نیست. بخشی از این تظاهرات، مطالبات قانونی ملت عراق و بخش دیگر آن، توسط ایادی خارجی هدایت می‌شد.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

روابط ایران و عربستان با میانجیگری‌های اخیر تغییر می‌کند؟

خبری1 روز قبل

اردوغان پیشنهاد آتش‌بس در شمال سوریه را رد کرد!

خبری3 روز قبل

اخبار روز بازار خودرو - چهارشنبه ۲۴ مهرماه

خبری3 روز قبل

دی لئو، مربی بولونیا: کاش داور شخصا خودش صحنه برخورد توپ به دست ده لیخت را بازبینی می‌کرد

طرفداری18 دقیقه قبل

فونسکا: فوتبال مدرن، بازیکنان را به کشتن می‌دهد؛ توئیت جنگیز اوندر؟ فوتبال و سیاست نباید با یکدیگر در یک تخت بخوابند

طرفداری26 دقیقه قبل

سردار آزمون پس از درخشش برابر روستوف: و من که عاشق بازی کردن فوتبالم

طرفداری26 دقیقه قبل

استان‌های رکورددار «سل» / هزینه‌های بالای سل مقاوم به درمان

ایسنا36 دقیقه قبل

آغاز مذاکرات منچسترسیتی با استرلینگ برای تمدید قرارداد

میزان‌آنلاین37 دقیقه قبل

واردات ۹ میلیون دلاری مدادتراش و تیغه به کشور

میزان‌آنلاین38 دقیقه قبل

افشاگر مصری: دولت مصر مخفیانه آب نیل را به رژیم صهیونیستی می‌فروشد

الف38 دقیقه قبل