تداوم کشمکش‌ها میان اعضای باقی‌مانده در توافق برجام
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

تداوم کشمکش‌ها میان اعضای باقی‌مانده در توافق برجام

جمهوری اسلامی ایران پاره کننده برجام نخواهد بود

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
جمهوری اسلامی ایران پاره کننده برجام نخواهد بود
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سبیاست خارجی مجلس گفت: ایران متناسب و متناظر با رفتار اروپایی‌ها برخورد خواهد کرد و این کار را هم با صبر و مقاومت فعال انجام می‌دهیم.

اعتمادآنلاین| مجتبی ذوالنوری، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تا چه زمانی مسئله برجام به این شکل فعلی ادامه پیدا می‌کند، اشاره و اظهار داشت: تا زمانی که اروپایی‌ها به تعهدات خود عمل نکرده‌اند؛ گام‌های بعدی از سوی جمهوری اسلامی ایران برداشته می‌شود.

جمهوری اسلامی ایران پاره کننده برجام نخواهد بود

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در پاسخ به این سوال که امکان این وجود دارد، که برجام از سوی ایران در آینده‌ای نه چندان دور به کاغذه پاره تبدیل شود، اشاره و تصریح کرد: در واقع اگر اروپایی‌ها با عدم انجام تعهدات خود فقط به حفظ برجام پایبند باشند؛ ما هم همان کاری را می‌کنیم که آنها انجام می‌دهند؛ بنابراین جمهوری اسلامی ایران در ابتدا پاره کننده برجام نخواهد بود.

ایران در موضوع برجام با صبر و مقاومت فعال پیش می‌رود

نماینده مردم قم در ادامه افزود: جمهوری اسلامی ایران متناسب و متناظر با رفتار اروپایی‌ها برخورد خواهد کرد و این کار را هم با صبر و مقاومت فعال انجام می‌دهیم؛ ناگفته نماند که در سالهای گذشته مقاومت منفی و غیر فعال بوده است اما در حال حاضر اینچنین نیست.

هر زمانی که اروپایی‌ها به انجام تعهدات خود برگشتند، ما هم برخواهیم گشت

این نماینده مردم در مجلس دهم در پایان خاطر نشان کرد: هر زمانی که اروپایی‌ها به انجام تعهدات خود برگشتند، ما هم برخواهیم گشت؛ در غیر این‌ صورت همین راه را ادامه می‌دهیم.

منبع: خانه ملت

خواندن خبر در سایت منبع

پورابراهیمی: تغییر در برجام نیازمند مصوبه مجلس است

الفخبرگزاری الف
پورابراهیمی: تغییر در برجام نیازمند مصوبه مجلس است
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه تغییر در برجام نیازمند مصوبه مجلس است، اعلام کرد پی‌گیری خواهیم کرد تا در نشست غیرعلنی درباره برجام با رئیس‌جمهور نشستی داشته باشیم و از جزئیات مطلع شویم.

محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، در واکنش به اظهارات سخنگوی دولت که گفته بود «در جلسه ۱+۴ مسائل و شروطی که قبلا مطرح کردیم را تکرار خواهیم کرد، حرف ما این است که تحریم‌ها لغو شده و کشورها به جایگاه قبلی خود بازگردند، رئیس‌جمهور بن‌بست شکنی کرده و مطرح کرده که دنبال تغییر کوچکی در دل برجام هستیم»، اظهارداشت: من بعید می‌دانم همچین صحبتی از طرف رئیس جمهور مطرح شده باشد و ما فکر می‌کنیم اینها شایعه‌ای برای تضعیف مواضع جمهوری اسلامی ایران در مقابل آمریکایی‌ها است.

وی افزود: با مواضع رئیس جمهور و وزیر امور خارجه طی یک ماه گذشته بعید می‌دانم که موضوع تغییر حتی جزئی در برجام وجود داشته باشد و احتمالا هدف از طرح این موضوع توسط دشمنان ایجاد فضای جنگ روانی برای تضعیف موضع جمهوری اسلامی ایران در مقابل دشمنان است که بعضا توسط خودی‌ها به آن دامن زده شده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: نکته ظریفی را ربیعی مطرح کرده و آن عبارت «بن‌بست‌شکنی» روحانی است که این بحث خطرناکی است، نمی‌دانم منظورشان از بن‌بست شکنی چیست. موضع جمهوری اسلامی ایران در این رابطه کاملا مشخص است و موضوعی است که هیچ احدی حق ندارد در موضع جمهوری اسلامی خللی وارد کند.

پور ابراهیمی همچنین گفت: تعهدات طرف مقابل هم بر اساس متن برجام باید اجرا می‌شد و اگر این تعهدات اجرایی نشد همانند اقدامی که آمریکایی‌ها انجام دادند که از توافقنامه برجام خارج شدند، دلیلی بر ادامه انجام تعهدات ما نخواهد بود.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: اگر طرف‌های اروپایی مایل باشند که جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود پایبند بماند حداقل بدون آمریکا، تعهدات مربوط به خودشان را بپذیرند که متأسفانه در این خصوص هم اروپایی‌ها نشان دادند کمتر از آمریکایی‌ها نیستند که با سیاست‌بازی و کیاسی عمل می‌کنند و به خیال خود با ادبیات خاصی با این موضوع برخورد می‌کنند.

وی افزود: صحبت ما این است که ادامه این مسیر برای جمهوری اسلامی ایران امکان پذیر نبود و براساس همان مفاد تعهد شده در برجام تصمیم به کاهش تعهدات خود به صورت مرحله‌ای گرفت و طبیعتا مراحل بعدی کاهش تعهدات برجامی نیز براساس نظر مسؤولین ارشد نظام و شورای عالی امنیت ملی تصمیم‌گیری خواهد شد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اینکه رئیس جمهور در اجلاس نیویورک در سازمان ملل می‌تواند مطلبی را مطرح کند مبنی بر اینکه ما می‌توانیم تغییراتی را در متن برجام صورت دهیم، اساسا رئیس جمهور این حق را ندارد و این حق مربوط به قانون‌گذار در قالب مفادی که در قانون تصویب شده است.

پور ابراهیمی گفت: به مفهوم ساده اگر رئیس جمهور بخواهد در قانون تغییر ایجاد کند این اقدام گل به خودی محسوب می‌شود یعنی چیزی که طرف مقابل سال‌ها و ماه‌ها دنبال آن بوده که بتواند بدون ایفای تعهدات قبلی خود موضوع جدیدی را تحت عنوان مذاکره ایجاد کند که اساسا این نگاه از نظر ارکان نظام، مجلس و مردم ۱۰۰ درصد رد شده است.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: هرگونه تغییر در محتوای تعهدات جمهوری اسلامی ایران و تغییر در محتوای تعهدات طرف مقابل در متن برجام نیازمند تصویب آن در مجلس است و رئیس جمهور اساسا مجری مصوبات قانونی مجلس خواهد بود و ایشان حق ندارد حتی در ارتباط با تغییر حتی یک کلمه صحبت کند. ما یک بند از تعهدات جمهوری اسلامی ایران را نه بیشتر و نه ذره‌ای از تعهدات طرف مقابل را کمتر می‌پذیریم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: سال گذشته هم جان بولتون و پومپئو و هم مشاوران ترامپ، رسما اعلام کردند بعد از اینکه در تابستان سال گذشته سرنگونی جمهوری اسلامی ایران را پیگیری می‌کردند، جشن کریسمس را در تهران خواهند گرفت و این ادبیات گستاخانه در ارتباط با مردم و کشورمان را هیچ زمانی فراموش نخواهیم کرد.

پور ابراهیمی تصریح کرد: چیزی که به صورت جدی دنبال خواهد شد تعهدات دو طرف در متن برجام است. کوچکترین تغییری در برجام حتما نیازمند مراجع قانونی، قانون‌گذار و تایید شورای نگهبان است. صحبت اینکه امکان تغییر در برجام خارج از اینکه این تغییر در حوزه اختیارات رئیس جمهور نیست و اساسا رئیس جمهور حق ندارد در خصوص موضوعاتی که اختیارات قانونی را بر عهده ندارد تصمیم بگیرد، بهانه به دست دشمن دادن و نشان از ادبیاتی است که سال‌ها دشمن به دنبال آن است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با عزت و افتخار از مواضع خود دفاع می‌کند. آمریکایی‌ها بدانند ذره‌ای از منافع ملی‌ خود کوتاه نخواهیم آمد و مجلس جمهوری اسلامی ایران از منافع ملت ایران کوتاهی نخواهد کرد و حتما بعد از بازگشت رئیس جمهور از نیویورک درخواست تشکیل جلسه غیرعلنی جهت بررسی اظهارات ایشان در ارتباط با موضوعاتی که از طرف سخنگوی ایشان مطرح شده، خواهیم کرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان اظهارداشت: این موضوعات و صحبت‌ها را بررسی می‌کنیم و اگر این موضوعات در چارچوب ضوابط و مقررات نباشد طبیعتا اقدامات قانونی مجلس در خصوص اینگونه اظهارات عملیاتی خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

هشدار اتحادیه اروپا به ایران: در صورت اجرای گام چهارم، از برجام خارج می‌شویم

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
هشدار اتحادیه اروپا به ایران: در صورت اجرای گام چهارم، از برجام خارج می‌شویم
سقف سوم در زمینه زمانبندی تحقیق و توسعه بود، که با اعلام دستور ریاست جمهوری، از روز جمعه 15 شهریور این سقف هم وجود ندارد.

سه کشور اروپایی امضاء‌کننده برجام اعلام کرده‌اند در صورت اجرای گام چهارم ایران در کاهش تعهدات هسته‌ای، از برجام خارج خواهند شد.

به گزارش عصر ایران، روزنامه کیهان در ستون اخبار ویژه به نقل از گاردین نوشت: «اتحادیه اروپا به‌صورت خصوصی به ایران هشدار داده که در صورت ادامه کاهش تعهدات از سوی ایران تا ماه نوامبر (آبان) از توافق هسته‌ای خارج خواهد شد».

اتحادیه اروپا تصریح کرده است اگر گام بعدی ایران «به شکل چشمگیری» تعهدات ایران را کاهش داد، مسئله عدم پایبندی ایران به سازوکار رسمی حل اختلاف ارجاع خواهد شد.گام‌های کاهش تعهدات برجامی چیست؟در سال جاری ایران در اقداماتی که به گام‌های اول، دوم و سوم مشهور شد بخش از تعهدات برجامی خود را کاهش داد تا اروپا را به اجرای تعهدات خود در توافق هسته‌ای ملزم کند.

هشدار اتحادیه اروپا به ایران: در صورت اجرای گام چهارم، از برجام خارج می‌شویم - 4

با برداشتن گام سوم در ۱۵ شهریور، ایران به طور قابل ملاحظه‌ای از مرز تعهدات برجامی عبور کرده است.به عبارتی ایران با سه گام، سه سقف برجامی را دیگر به رسمیت نمی‌شناسد.سقف اول مربوط به ذخایر است که ذخایر اورانیوم غنی شده و آب سنگین را شامل می‌شود. ایران با برداشتن گام اول، این سقف را رد کرد.سقف دوم مربوط به درصد غنی‌سازی است که در گام دوم رد شد.سقف سوم هم در زمینه زمانبندی تحقیق و توسعه بود، که با اعلام دستور ریاست جمهوری، از روز جمعه ۱۵ شهریور این سقف هم وجود نخواهد داشت. آنچه در ادامه مسیر و برای گام‌های آتی از جمله گام چهارم باقی مانده سقف مربوط به تعداد سانتریفیوژهاست. البته موارد دیگری مانند بحث پروتکل الحاقی و بازرسی‌ها، از سرگیری غنی‌سازی در سایت‌های دیگر هم وجود دارد. این موارد احتمالا در هشدار اتحادیه اروپا مدنظر بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

اروپا مگر برجام را اجرا می‌کند که بخواهد از آن خارج شود؟!

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
اروپا مگر برجام را اجرا می‌کند که بخواهد از آن خارج شود؟!
سه کشور اروپایی امضاء‌کننده برجام ادعا کرده‌اند در صورت اجرای گام چهارم ایران در کاهش تعهدات هسته‌ای، از برجام خارج خواهند شد.

به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت:

به گزارش گاردین؛ اتحادیه اروپا به‌صورت خصوصی به ایران هشدار داده که در صورت ادامه کاهش تعهدات از سوی ایران تا ماه نوامبر از توافق هسته‌ای خارج خواهد شد.

اتحادیه اروپا تصریح کرده است اگر گام بعدی ایران «به شکل چشمگیری» تعهدات ایران را کاهش داد، مسئله عدم پایبندی ایران به سازوکار رسمی حل اختلاف ارجاع خواهد شد.

این موضع‌گیری دولت اروپایی آنقدر وقیحانه و سست است که جرأت نکرده‌اند آن را علنی کنند و بلوف و تهدید را به روزنامه انگلیسی گاردین سپرده است.

نکته جالب این است که اگر آمریکایی‌ها رسما ۱۶ ماه است از برجام خارج شده‌اند، اروپایی‌ها با وجود تظاهر به ماندن در توافق، ۱۶ ماه است که کمترین تعهد خود را اجرا نمی‌کنند. اما خاصیت ادعای ماندن آنها در برجام این بوده که دولت روحانی، ۱۶ ماه است با وجود خروج آمریکا و بازگشت تحریم‌ها، همچنان به شکل یک‌طرفه، تعهدات خود را اجرایی می‌کند.

به عبارت دیگر اروپایی‌ها با فریبکاری، موجب تعلل دولت ایران در اقدام متقابل شده‌اند و حال آنکه آقای روحانی صراحتا اروپایی‌ها را آقا اجازه می‌خوانده و آخرین‌بار نیز در نیویورک، آنها را ناتوان و فاقد اراده برای اجرای تعهدات برجامی توصیف کرد.

به عبارت دیگر، اعلام خروج اروپا از برجامی که وجود خارجی ندارد، فقط دست ایران را برای اقدام متقابل و توقف همه تعهدات باز می‌کند. و درست به‌همین دلیل هم هست که اروپایی‌ها در لفظ، از برجام خارج نمی‌شوند!

اروپایی‌ها در عین حال در این مدت به‌عنوان دلال آمریکا و پلیس خوب در بازی آمریکا ایفای نقش کرده و کوشیده‌اند روحانی را برای مذاکره جدید و واگذاری امتیازهای تازه در ازای تکرار وعده‌ها و تعهدات قبلی راضی کنند!!

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین16 ساعت قبل
پیام خوزستان - آبادان - فرمانده هنگ مرزی خرمشهر گفت: ۳۰۰ دستگاه اتوبوس برای انتقال زائران اربعین به شهرهای مختلف در مرز شلمچه استقرار دارند. وی افزود: با هماهنگی انجام شده، ترمینال مسافربری موقت در بارانداز پایانه شلمچه راه اندازی شده و بیش از ۳۰۰ اتوبوس آماده انتقال زائران عزیز به شهرهای مرکزی کشور هستند. وی تصریح کرد: زائران برای خدمات رسانی و تسهیل تردد، با مرزبانان و نیروهای مستقر در پایانه شلمچه همکاری لازم را داشته باشند و صبر و حوصله پیشه کنند. حرکت زائران اربعین حسینی به سمت گذرگاه شلمچه در ۱۵کیلومتری غرب خرمشهر از روزهای آغاز ماه صفر شروع شد و در اربعین به اوج رسید. شلمچه در ۱۵ کیلومتری غرب خرمشهر مهمترین گذرگاه مرزی استان خوزستان برای تردد زائران اربعین حسینی است.

مسیح علی‌نژاد را هم بگیرید تا جشن ملی اعلام شود/ روح‌الله زم یک افسرده تاریخ مصرف گذشته است

رکنارکنا1 روز قبل
آمدنیوز در بسیاری از اخبارش سعی در تحریک مردم و جریانات سیاسی کشور علیه یکدیگر داشت. مخاطبی درباره اخبار تفرقه‌آمیز آمدنیوز نوشت: «خیانتش دقیقا همین بود براش اصلاح طلب و اصولگرا و دولت و نظام و چپ و راست فرقی نداشت یه کاری می‌کرد همه رو علیه هم بشورونه». سیامک درباره دستگیری روح الله زم و ویژگی که آمدنیوز داشت نوشت: «قطعا کار آمدنیوز همین بود. فردی هم در پاسخ به او نوشت: مسیح علی نژاد را بگیرید تا جشن ملی اعلام شود. این دسته از کاربران معتقدند که باید مافیای اقتصادی را دستگیر کرد و تنها دستگیری روح‌الله زم که آن «یک فرد تاریخ مصرف گذشته» می‌دانند، مشکلات کشور را حل نمی‌کند.

ماجرای عشق ادمین دوم آمدنیوز به روح الله زم + فیلم

نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
دعای ماه صفر: یا شدید القوی‏ ویا شدید المحال یا عزیز یا عزیز یا عزیز ذلت بعظمتک جمیع خلقک فاکفنی‏ شر خلقک یا محسن یا مجمل یا منعم یا مفضل یا لا اله الا انت سبحانک انی‏ کنت من الظالمین فاستجبنا له ونجیناه من الغم وکذلک ننجی المؤمنین وصلی الله علی‏ محمد و اله‏ الطیبین الطاهرین
اصلاحات پرساصلاحات پرس23 ساعت قبل
قانون اساسی جمهوری اسلامی همچون بسیاری از کشورها دارای یک روح است و یک کالبد. قانون اساسی پس از پیروزی انقلاب باتوجه به آنکه نظام سیاسی ایران به جمهوری اسلامی تغییر کرد، بر این مبنا و برای تحقق این هدف نوشته شد. این نوع دیدگاه در دوره‌های اخیر ایجاد نشده؛ بلکه در روند بازنگری در قانون اساسی نیز به چشم می‌خورد. به‌طوری که گام‌هایی رو به عقب برداشته شد ولی با این حال اصولی در این میان که با جمهوریت نظام در ارتباط بود، بی‌تغییر ماند. نکته نخست در این میان آن است که نگارنده اعتقاد دارد اصل ۱۱۳ قانون اساسی نیازمند تفسیر نیست …چراکه با وجود برخی اشتباهات، باید نگارنده قانون اساسی را حکیم در نظر گرفت.
فارسفارس1 ساعت قبل
سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی نماینده مردم فریمان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، درباره محرمانه بودن لیست اموال و دارایی نمایندگان گفت: اموال نماینده مجلس به هیچ وجه محرمانه نیست؛ کجای قانون اعلام شده که لیست دارایی‌های وکیل مردم در پارلمان محرمانه است؟ وی افزود: مصوبه قانونی مبنی بر محرمانه بودن اموال و دارایی نمایندگان در مجلس وجود ندارد. نماینده فریمان در مجلس تصریح کرد: اگر نمایندگان مجلس با خوداظهاری لیست اموال و دارایی‌شان را به مردم اعلام کنند، می‌تواند در امر شفافیت حداکثری در جامعه مفید باشد. قاضی‌زاده هاشمی اظهار داشت: من قائل به آن هستم که باید شفافیت از سوی اضلاع مختلف کشور اجرایی و عملیاتی شود و اگر تلاش شود در گروه‌های مختلف این موضوع تحقق پیدا کند اعتماد عمومی بالاتر خواهد رفت. وی گفت: مجلس، ‌ دولت و قوه قضاییه باید پیشگام و پیشقدم شفافیت در جامعه باشند. نماینده فریمان در مجلس افزود: اگر بتوانیم تمامی ارکان کشور را در مسیر شفافیت سوق دهیم برای اعتماد سازی عمومی مفید خواهد بود.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد12 ساعت قبل
سیستم موازی به شیوه‌‌های اصلی تولید مثل تمایز در میان جوامع جمع‌آوری- شکار، کشاورزی و صنعتی اشاره دارد. انسان‌شناسان تکاملی مراحلی را براساس شکل سازماندهی اجتماعی یا سیاسی تعیین کرده‌اند که من در اینجا مورد استفاده قرار خواهم داد زیرا دغدغه ذهنی و سوژه من است. برای گروه‌‌ها و قبایل، سازماندهی اجتماعی مبتنی بر خویشاوندی است و این جوامع نسبتا مساوات‌طلب هستند. سازماندهی خانوادگی و گله‌ایبسیاری بر این باورند که شکل اولیه و بسیار کهن سازماندهی اجتماعی انسانی «قبیله‌ای» بود. روسو خاطرنشان می‌کرد که منشأ نابرابری سیاسی در توسعه کشاورزی است و در این راستا کاملا حق با او بود.

اخبار بیشتر