اخبار روز بازار خودرو - شنبه ۶ مهرماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار خودرو - شنبه ۶ مهرماه

ثانیه‌های طلایی که با خودروهای فرسوده از دست می‌رود

مهرخبرگزاری مهر
ثانیه‌های طلایی که با خودروهای فرسوده از دست می‌رود
بیرجند- مدیرعامل سازمان آتشنشانی بیرجند با بیان اینکه ۵۰ درصد ناوگان این سازمان مستهلک است، گفت: سرعت پایین این خودروها سبب می شود در حوادث ثانیه های طلایی را از دست بدهیم.

به گزارش خبرنگار مهر، علی حسینی صبح شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت هفتم مهرماه روز آتش نشانی و ایمنی برگزار شد، اظهار داشت: این روز، روز تجلی ایثار و ایمان جهادگران عرصه عشق و جهاد نامیده شده است.

وی با اشاره به برنامه‌های گرامیداشت این روز در استان، بیان کرد: در همین راستا فردا ساعت ۹ رژه خودروهای لجستیک از محل ایستگاه غفاری به مسیر بلوار شهید صیاد شیرازی و بلوار پیامبر اعظم بیرجند برگزار می‌شود.

مدیرعامل سازمان آتشنشانی بیرجند ادامه داد: همچنین به مناسبت این روز تمبر یادبود و نماهنگی با موضوع شهید ترابی، نخستین شهید آتشنشان خراسان جنوبی فردا با حضور مسئولان رونمایی می‌شود.

حسینی به اقدامات انجام شده طی یک سال گذشته اشاره کرد و گفت: در این مدت بیش از یک هزار و ۵۶۴ عملیات حریق و حادثه توسط نیروهای آتشنشانی بیرجند انجام شده است.

انجام ۴۷۶ مورد اطفاء حریق

وی با بیان اینکه در این مدت ۴۷۶ مورد عملیات اطفاء حریق انجام شده است، بیان داشت: این رقم در مقایسه با سال قبل از آن کاهش ۱۷٫۲۲ درصدی را نشان می‌دهد و این یعنی در حوزه آموزش کار خود را درست انجام داده‌ایم.

مدیرعامل سازمان آتشنشانی بیرجند اضافه کرد: در این مدت یک هزار و ۸۸ حادثه رخ داده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸٫۱۸ درصد افزایش داشته است.

حسینی با بیان اینکه از مجموعه حوادث این مدت یک هزار و ۳۴۸ مورد در داخل محدوده شهر بیرجند بوده است، عنوان داشت: بیش از ۲۱۶ مورد از این حوادث و اطفاء نیز مربوط به خارج از محدوده شهر بیرجند بوده که تعداد این حوادث ۳۷ درصد افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه آتشناسی بیرجند به عنوان یکی از دستگاه‌های پشتیبان در بسیاری از عملیات خارج از محدوده شهر نیز حضور دارد، افزود: با توجه به اینکه عمر بیشتر خودروها بالا بوده و بالای ۵۰ درصد خوردها مستهلک هستند نیاز است برای مسافت‌های طولانی خودروهای جدید را وارد ناوگان کنیم.

مدیرعامل سازمان آتشنشانی بیرجند با تأکید بر لزوم حمایت ویژه مسئولان استانی در این زمینه، گفت: به طور متوسط برای تجهیز هر خودروی سنگین به تجهیزات امداد و نجات سه تا چهار میلیارد تومان نیاز داریم.

فوت ۱۳ نفر در حوادث

حسینی ادامه داد: حداقل برای هر ایستگاه یک خودرو به روز نیاز است که در مجموع شش دستگاه خودرو سنگین با تجهیزات به روز را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیشتر خودروهای این سازمان بالای ۳۰ سال کار کردند و سرعت پایینی دارند، افزود: با توجه به اینکه این خودروها باید در ثانیه‌های طلایی ما را حادثه برساند اما در این ارتباط قابل اعتماد نیستند، هرچند خودروهای سبک پیشران داریم که بیشتر برای محدوده‌های داخل شهر استفاده می‌شود.

به گفته وی در حال حاضر میانگین زمان رسیدن به محل حادثه ۲٫۵۹ ثانیه بوده که نسبت به سال گذشته ۰٫۷ ثانیه کاهش یافته است.

مدیرعامل سازمان آتشنشانی بیرجند با اشاره به اینکه طی یک سال گذشته ۱۳ نفر در حوادث و حریق‌ها جان خود را از دست داده‌اند، بیان کرد: این تعداد نسبت به سال قبل از آن کاهش ۱۳ درصدی را نشان می‌دهد.

حسینی همچنین از افزایش ۳۴ درصدی مصدومان حوادث این مدت خبر داد و گفت: مجموع حوادث سال گذشته ۱۸۲ مصدوم برجای گذاشته است.

وی ادامه داد: تعداد نجاتیافتگان حوادث یک سال گذشته نیز ۸۱۳ نفر بوده که نسبت به سال قبل از آن افزایش دو درصدی را نشان می‌دهد.

تماس ۳۶ هزار مزاحم تلفنی

مدیرعامل سازمان آتشنشانی بیرجند همچنین به برقراری ۳۷ هزار و ۵۱۶ تماس با سامانه ۱۲۵ اشاره کرد و گفت: از این تعداد یک هزار و ۵۶۴ مورد منجر به اعلام مأموریت شده است.

حسینی ادامه داد: همچنین از مجموع‌های تماس‌های برقراری با این سامانه ۳۵ هزار و ۹۵۲ مورد مربوط به مزاحمین تلفنی بوه است که کاهش این موارد نیازمند کار فرهنگی است.

وی با اشاره به اینکه در حوزه پیشگیری اقداماتی برای شناسایی مناطق پرخطر از جمله پمپ‌های بنزین و انبارهای با اشتعال بالا انجام داده‌ایم، تأکید کرد: در اماکن پر خطر که بار اشتغال بالا دارد نیاز است سازمان آمادگی بالا متناسب با تجهیزات موجود داشته باشد اما باید قبل از آن برخی اقدامات پیشگیرانه توسط خود مسئولان اماکن انجام داد.

مدیرعامل سازمان آتشنشانی بیرجند اضافه کرد: از جمله در شرکت پخش فرآورده‌های نفتی با توجه به اینکه تجهیزات محدود است اگر اقدامات پیشگیرانه انجام نشود شاید امکانات پاسخگو حوادث احتمالی نباشد.

وضعیت خاص ایمنی بازار بیرجند

حسینی برای ارائه مشاوره‌های ایمنی و پیشگیری برای تمامی ادارات، انبارها و سایر امکان پرخطر اعلام آمادگی کرد.

وی با تأکید بر اینکه همه مکان‌ها از انبار ضایعات تا ادارات می‌تواند کانون خطر باشد، اضافه کرد: اماکن پرخطر در خیلی جاه‌ها شناسایی و بازدید شده‌اند اما از انبارهای زیر زمینی شاید اطلاع نداشته باشیم که در این زمینه نیازمند همکاری مردم هستیم.

مدیرعامل سازمان آتشنشانی بیرجند در ارتباط با ایمنی بازار بیرجند نیز گفت: در این زمینه نیز اقدامات خوبی آغاز شده تا بتوانیم ایمنی نسبی شهر بیرجند را مهیا کنیم.

حسینی با اشاره به اینکه بالای ۵۰ درصد اصناف این بازار بازدید شده و مابقی نیز در دستور کار قرار دارد، افزود: بازار وضعیت خاص دارد چراکه مقدار زیادی از آن پوشیده است و می‌تواند بر توسعه حریق بیافزاید که امیدواریم کسبه داخل مغازه‌ها را ایمن کنند.

وی با بیان اینکه تاکنون نواقص کلی بیرون مغازه‌ها انجام شده است، عنوان داشت: همچنین برخی معابر این بازار مشکل داشت که شهرداری مهلتی برای رفع این مشکلات تعیین کرده است.

مدیریت واحد بحران شکل گیرد

مدیرعامل سازمان آتشنشانی بیرجند با اشاره به اینکه تعداد شیرهای هیدرات در بازار زیاد شده اما هنوز کافی نیست، بیان داشت: با توجه به اینکه در پشت بازار انبارهای تجاری زیادی است و برخی حتی ابتدایی‌ترین موضوعات انبارداری آگاه نیستند، اگر حداقل‌ها را انجام دهند ۵۰ درصد مشکل حل می‌شود.

حسینی همچنین از انجام سه هزار و ۲۰۰ مورد بازدید ایمنی طی یک سال گذشته خبر داد و افزود: در حوزه آموزش نیز در این مدت برای ادارات، کارخانجات و سازمان‌ها ۲۱ هزار و ۸۹۵ نفر ساعت آموزشی، پنج هزار و ۵۴۸ نفر ساعت برای آتشنشان داوطلب ۵۵۴۸ و ۷۳ هزار و ۵۷۱ نفر ساعت برای مراکز آموزشی برگزار می‌شود.

وی خواستار مدیریت واحد بحران زیر نظر وزارت کشور شد و گفت: نیاز است تا این مدیریت با تعامل شهرداری و وزارت کشور باشد تا بحث‌های ایمنی داخل و خارج از شهر به صورت مدیریت واحد بحران دنبال شود.

مدیرعامل سازمان آتشنشانی بیرجند با اشاره به اجرای فاز نخست سایت آتشنشانی بیرجند، بیان کرد: نیمه دوم امسال ۲۰۰ میلیون تومان به این پروژه تخصیص می‌یابد که فاز دوم آن اجرا خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

فروش فوری و اعتباری ۴ خودروی سایپا آغاز شد + جدول

تسنیمخبرگزاری تسنیم
فروش فوری و اعتباری ۴ خودروی سایپا آغاز شد + جدول
فروش فوری واعتباری ۴ محصول سایپا آغاز شد.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، شرکت خودرو سازی سایپا روز ششم و هفتم مهر تعدادی از محصولات خود را به صورت اعتباری و فوری به فروش می‌رساند. در این طرح خودرو‌های سراتو و تیبا صندوقدار با رینگ فولادی و رینگ آلومینیومی وهمچنین سایپا ۱۵۱ عرضه شده‌اند.

براساس اطلاعیه شرکت سایپا به جزء محصول سراتو، سه محصول دیگر عرضه شده در این طرح شامل خودرو‌های سایپا ۱۵۱، تیبا صندوق دار با رینگ فولادی و آلومینیومی به صورت اعتباری نیز به فروش می‌رسند.

دراین طرح سراتو ۲۰۰۰ با قیمت ۲۹۵,میلیون تومان، سایپا ۱۵۱ به قیمت ۴۰ میلیون ۱۳۱ هزارتومان، تیبا صندوقدار با رینگ فولادی به قیمت ۴۳ میلیون و ۴۴۳ هزارتومان و تیبا صندوقدار با رینگ آلومنیومی به قیمت ۴۶ میلیون و ۴۴۳ هزارتومان عرضه شده است.

براساس این اطلاعیه، فروش اعتباری محصولات شرکت سایپا روز‌های شنبه و یکشنبه مورخ ۶ و ۷ مهرماه ساعت ۱۰ صبح به صورت روزانه و صرفا به صورت اینترنتی امکان پذیر خواهد بود.

گفتنی است خودرو‌های موجود در این طرح محدود هستند و ۳۰ روز پس از ثبت سفارش، تحویل خریداران داده می‌شوند.

فروش فوری و اعتباری ۴ خودروی سایپا آغاز شد + جدول - 8

خواندن خبر در سایت منبع

پیشنهادهای خودروسازان برای تحویل به موقع خودروها

وانانیوزخبرگزاری وانانیوز
پیشنهادهای خودروسازان برای تحویل به موقع خودروها
دبیر انجمن خودروسازان گفت:تاخیر در تحویل خودرو علاوه بر سود مشارکت، جریمه هم دارد، پس عدم تحویل عمدی تعهدات خودروسازان، کار عاقلانه‌ای نیست و دپوی خودروهای تولیدی ریسک بسیار بالایی دارد.

به گزارش وانانیوز،

احمد نعمت‌بخش درباره سخنان هفته گذشته وزیر صمت که گفته بود «اگر شرکت خودروسازی با وجود داشتن امکانات لازم به تعهداتش عمل نکرد، به تعزیرات معرفی خواهد شد»، با بیان اینکه هیچ خودروسازی را سراغ نداریم که عامدانه از تحویل خودرو خودداری کند، گفت: در قراردادهای فروش خودرو ذکر شده که خودروسازان در صورت تاخیر در تحویل، باید علاوه بر سود مشارکت، درصدی جریمه نیز پرداخت کنند، بنابراین عدم تحویل عمدی تعهدات، کار عاقلانه‌ای نیست، ضمن اینکه دپوی خودروهای تولیدی ریسک بسیار بالایی دارد.

دبیر انجمن خودروسازان ایران افزود: بررسی مسئولان ثابت کرد که هیچ خودروسازی دست به احتکار خودرو نزده و خودروهایی که در پارکینگ‌ها مانده‌اند، دارای نقص هستند؛ البته عدم تحویل به موقع تعهدات، درخصوص خودروسازانی که به دلیل مسائل تحریمی و عدم دریافت به موقع قطعه، قادر به تحویل به موقع نبوده‌اند، متفاوت است و این خودروسازان به تعزیرات معرفی نشدند و ۹۹ درصد تعهدات معوق و خودروهای موجود در پارکینگ‌ها به این دسته اختصاص دارد.

وی تصریح کرد: تمامی خودروسازان اعم از ایران خودرو و سایپا و نیز خودروسازان بخش خصوصی، تعهدات معوق دارند که به دلیل تحریم و عدم تامین به موقع قطعه و کمبود نقدینگی رخ داده است.

دبیر انجمن خودروسازان ایران گفت: وقتی خودروساز به دلیل تحریم و عدم تامین قطعه قادر به تحویل به موقع تعهدات نبوده قضیه متفاوت است؛ چراکه این مساله در ید اختیار طرف ایرانی نیست و این مساله دقیقا مصداق فورس ماژور قرارداد محسوب شده و قضیه در اختیار خودروسازان نبوده است.

نعمت بخش گفت: مردم باید توجه کنند که شرکت‌های خودروساز در به وجود آمدن این شرایط مقصر نیستند؛ به همین دلیل برخی از خودروسازان به مشتریان پیشنهاد داده‌اند که یا سود مشارکت، دارای تداوم باشد یا خودرو جایگزین دریافت کنند؛ البته برخی مواقع نیز پیشنهاد شد که افراد انصراف دهند و اصل پول را با سود دریافت نمایند، بنابراین خودروسازان در این شرایط برای جلوگیری از تضییع حق مشتریان، چندین پیشنهاد ارائه داده‌اند و امیدواریم مردم به خودروسازان کمک کنند.

دبیر انجمن خودروسازان ایران در پی اظهارات اخیر وزیر صنعت درخصوص تاخیر خودروسازان در عمل به تعهدات خود، گفت: خودروسازی را سراغ نداریم که عامدانه از تحویل خودرو خودداری کند؛ در قراردادها ذکر شده که خودروسازان در صورت تاخیر در تحویل باید علاوه بر سود مشارکت، درصدی جریمه نیز پرداخت کنند، بنابراین عدم تحویل عمدی تعهدات، کاری عاقلانه نیست، ضمن اینکه دپوی خودروهای تولیدی ریسک بسیار بالایی دارد.

وزیر صمت هفته گذشته اعلام کرد که اگر شرکت خودروسازی با وجود داشتن امکانات لازم به تعهداتش عمل نکرد، به تعزیرات معرفی خواهد شد اما در مواردی که خودروسازی به دلیل مسائل تحریمی و عدم دریافت به موقع قطعه به تعهداتش عمل نکرد قضیه متفاوت خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

جدول طرح جدید تبدیل محصولات ایران خودرو - مهر ۹۸

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب
جدول طرح جدید تبدیل محصولات ایران خودرو - مهر ۹۸
به استحضار متقاضیان نمايندگان محترم مي رساند پيرو درخواست برخي از مشتريان محترم و بروز تاخير طولاني در تحويل برخي از خودروها ...
جدول طرح جدید تبدیل محصولات ایران خودرو - مهر ۹۸ - 0

به استحضار متقاضیان نمایندگان محترم می‌رساند پیرو درخواست برخی از مشتریان محترم و بروز تاخیر طولانی در تحویل برخی از خودروها، امکان تبدیل به سایر خودروها تا پایان ماه جاری (تکمیل ظرفیت) مطابق جدول پیوست وجود دارد.

شرایط تبدیل تعهدات معوق مطابق جدول فوق ارائه شده است.

لذا لازم است دارندگان قراردادهای فوق جهت تعیین تکلیف تعهدات نسبت به تبدیل تعهدات به سایر خودروها مطابق جدول تبدیل و با توجه به نکات ذیل اقدام نمایند:

زمان فعالسازی این بخشنامه ساعت از امروز شنبه مورخه ۹۸/۰۷/۰۶ می‌باشد.

نکات مهم:

شرایط تبدیل این جدول صرفا برای تعهدات معوق می‌باشد.

لازم به یادآوری است که طبق ضوابط و دستورالعمل‌های موجود، محاسبه سود مشارکت تعهدات پیش فروش و جریمه تاخیرطبق قرارداد بطور مکانیزه محاسبه خواهد شد.

جدول شماره ۱:

جدول طرح جدید تبدیل محصولات ایران خودرو - مهر ۹۸ - 12

جدول شماره ۲:

جدول طرح جدید تبدیل محصولات ایران خودرو - مهر ۹۸ - 15

جدول شماره ۳:

جدول طرح جدید تبدیل محصولات ایران خودرو - مهر ۹۸ - 18

خواندن خبر در سایت منبع

تولید بیش از ۲۰۰ هزار خودرو از ابتدای امسال

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
تولید بیش از ۲۰۰ هزار خودرو از ابتدای امسال
سایپا توانست در آخرین ماه تابستان امسال ۳۸ هزار دستگاه انواع محصولات خود را تولید کند و این آمار برای ابتدای سال ۹۸ تاکنون بیش از ۲۰۰ هزار خودرو است.

به گزارش اقتصادآنلاین، سایپا در شهریورماه توانست ۳۸ هزار دستگاه از انواع محصولات خانواده پراید و تیبا، ساینا، کوییک، وانت نیسان بنزینی و دوگانه‌سوز، وانت ریچ و همچنین کامیون کشنده سنگین را تولید و به مشتریان تحویل دهد.

تولید این تعداد محصول با هدف تسریع در تحویل به مشتریان و به‌صورت کامل و بدون کسری قطعات صورت گرفته و این محصولات بلافاصله پس از تولید، از محل کارخانه به‌دست مشتریان رسیده است.

تولید میانگین روزانه نزدیک به ۲ هزار محصول در گروه خودروسازی سایپا در حالی صورت می‌گیرد که صنعت خودرو کشور تحت تحریم‌ها و محدودیت‌های شدید قرار دارد و سایپا در ماه‌های اخیر و با اجرای برنامه افزایش تولید توسط تیم جدید مدیریتی، توانسته این محدودیت‌ها را بی‌اثر کند.

خواندن خبر در سایت منبع

خبر قائم مقام وزیر صنعت درباره واردات خودروهای هیبریدی

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
خبر قائم مقام وزیر صنعت درباره واردات خودروهای هیبریدی
تجارت نیوز نوشت: قائم مقام وزیر صنعت در پاسخ به این پرسش که آیا خودروهای هیبریدی از مقصد چین و روسیه به کشور وارد می‌شود؟ گفت: بحثی مبنی بر واردات خودروهای هیبریدی آن هم برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی مطرح است. هدف از واردات این نوع خودروها نیز کاهش آلودگی هوا، انتقال تکنولوژی به کشور و استفاده از فناوری‌های نوین است.

حسین مدرس خیابانی با اشاره به واردات خودروهای هیبریدی افزود: برای واردات خودروهای هیبریدی هنوز به توافق کامل نرسیدیم. اما با توجه به محدودیت‌های ارزی معتقدیم چنانچه قرار باشد خودروی هیبریدی به کشور وارد شود صرفا این خودروها جهت بازسازی ناوگان حمل و نقل عمومی به کار گرفته خواهد شد.

خبر قائم مقام وزیر صنعت درباره واردات خودروهای هیبریدی - 2

او اظهار کرد: چنانچه روسیه در تولید خودروهای هیبریدی حرفی برای گفتن داشته باشد، ممکن است در واردات آن از این کشور نام‌برده برنامه‌ای شکل گیرد.

مدرس خیابانی خطرنشان کرد: با انتقال خودروهای هیبریدی به کشور قرار است از تکنولوژی آن برای صنعت خودروسازی ایران به کار گرفته شود تا خودروسازان ما خودشان هم به تولیدکنندگان خودروهای هیبریدی تبدیل شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، رژیم آمریکا در دور جدید تحریم‌های غیرقانونی علیه ایران اعلام کرده بود که قصد دارد فروش نفت ایران را به صفر برساند. هدف مشخص این برنامه این بود که فروش نفت ایران به صفر رسیده و اقتصاد ایران متلاشی شود. متعاقب متلاشی شدن اقتصاد ایران دو حالت مطلوب و نیمه‌مطلوب برای آمریکا می‌توانست پیش بیاید: حالت مطلبوب؛ ایران ساقط شود و در حالت نیمه‌مطلوب؛ حداقل تن به دور جدیدی از مذاکرات یک‌طرفه دهد. اگر قرار است کشوری صادرکننده نفت باشد، صادرکننده نفت می‌شود. اگر قرار است کشوری صادرکننده موز شود، صادرکننده موز می‌شود، و اگر قرار است کشوری صادرکننده الماس شود، صادرکننده الماس می‌شود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز13 ساعت قبل
فیلم سینمایی «انگل» به کارگردانی بونگ جون هو که در اسکار ۲۰۲۰ شگفتی ساز شده بود، در گیشه رکورد شکست. فیلم سینمایی «انگل» به کارگردانی بونگ جون هو بعد از فتح جوایز آکادمی اسکار، اکنون در گیشه‌های داخلی موفق ظاهر شده است. در طول هفت روزی که از برگزاری جوایز آکادمی در تاریخ ۹ فوریه می‌گذرد، فیلم سینمایی «انگل» ۸٫۸ میلیون دلار فروخته است که ۲۰ درصد از فروش کلی این فیلم در گیشه داخلی محسوب می‌شود. تا امروز این فیلم سینمایی در آمریکا ۴۴ میلیون دلار فروش داشته که نتیجه‌ای شگفت انگیز برای یک فیلم خارجی زبان محسوب می‌شود. فروش این فیلم در گیشه‌های جهانی نیز بسیار قابل توجه بود و ۱۲٫۷ میلیون دلار فروخت تا به رقم ۱۶۱ میلیون دلار برسد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، بررسی بازار ارز امروز ۲۸ بهمن ۹۸ نشان می‌دهد، ترخ خرید و فروش دلار امروز افزایشی بوده استنرخ خرید دلار امروز در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی با افزایش ۱۰۰ تومانی نسبت به روز گذشته به ۱۳ هزار و ۶۵۰ تومان و برای فروش با افزایش ۵۰ تومانی ۱۳ هزار و ۹۵۰ تومان بوده است. نرخ خرید یورو امروز بدون تغییر ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان و برای فروش با نرخ ۱۵ هزار و ۲۰۰ تومان داد و ستد شد. انتهای پیام/
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز13 ساعت قبل
به گزارش مشرق، اخیرا شرکت سامسونگ به دارندگان موبایل‌های سامسونگ در ایران پیام داده که دیگر برای موبایل‌های خود در ایران، آپدیت ارائه نمی‌دهد. این در حالی است که تولید لوازم خانگی در ایران به ۸۲ سال قبل برمی‌گردد و بازار لوازم خانگی ایران بدون کره‌ای‌ها هم ادامه حیات می‌دهد اما با تولیدات داخلی. جایگزینی شرکت‌های ایرانیدر روزهای اخیر با قطعی شدن خروج ال‌جی و سامسونگ از ایران شاهد تغییر تابلوی فروشندگان محصولات این دو شرکت هستیم. البته کاوه مفتخری، مدیر ارشد بازاریابی شرکت ال‌جی در ایران همچنان به بازگشت این شرکت‌ها امیدوار است و می‌گوید: عوض کردن تابلوهای شرکت سامسونگ و ال‌جی در برخی فروشگاه‌ها به معنای خروج این دو از ایران نیست و طبق برنامه همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند. عوض شدن تابلوی مغازه‌ها به این معنی نیست که شرکت معظمی مانند سامسونگ بخواهد بازار ایران را ترک کند.
فراروفرارو13 ساعت قبل
سید روح الله لطیفی اظهار داشت: بیش از دو هزار خودرو به علت ظن به قاچاق و مشکلات اسنادی، پرونده قضائی داشتند، هزار و ۱۰۰ خودرو ثبت سفارش نداشت، ثبت سفارش ۳۴۰ خودرو مربوط به قبل از سال ۹۳ بود که پروانه گمرکی برای آن صادر نشده بود و ۲۲۷ خودرو برای منطقه آزاد اروند بوده که از این ۲۲۷ خودرو، ۱۵۴ خودرو با حجم موتور دو هزار و ۵۰۰ سی سی به بالا و ۷۳ خودرو آمریکایی بوده است. به گزارش صدا و سیما، وی اضافه کرد: همچنین برای هزار و ۴۸ دستگاه خودرو از این پنج هزار و ۱۰۸ خودرو، همه مراحل گمرکی از قبیل: تشریفات و حقوق ورودی انجام و پروانه گمرکی صادر شده بود، اما صاحب کالا در وقت مقرر یعنی تا ۱۶ تیر امسال که بر اساس مصوبه هیئت وزیران آخرین مهلت در این باره بود موفق به ترخیص آن نشده بود. لطیفی گفت: با تصمیم اخیر هیئت وزیران برای تعیین تکلیف این خودرو‌ها برای آن دسته از خودرو‌هایی که مراحل گمرکی آن‌ها انجام و حقوق و عوارض گمرکی پرداخت شده، اقدامات ترخیص کالا انجام می‌شود، اما برای خودرو‌هایی که ثبت سفارش نشده باید از طریق ساز و کار وزارت صمت برای ثبت سفارش تصمیم گیری شود ضمن اینکه برای دو هزار خودرویی که پرونده قضائی دارد نیز مقام قضائی باید تصمیم گیری کند. وی افزود: با ورود رئیس قوه قضائیه برای تعیین تکلیف خودرو‌های دپو شده در گمرک، امیدواریم تا سه ماه آینده همه پنج هزار و ۱۰۸ خودرو مانده در گمرک، تعیین تکلیف شود و صاحبان خودرو نیز که از ارز تک نرخی قبل از بحث‌های جدید ارزی استفاده کرده‌اند بتوانند حقوق مکتسبه خود را به دست آورند. لطیفی اضافه کرد: با هماهنگی با وزارت صمت، خودرو‌های دپو شده در منطقه آزاد اروند و هزار و ۴۸ خودرویی که همه حقوق و عوارض آن پرداخت شده به سرعت ترخیص می‌شود، اما برای بقیه خودرو‌ها مراحل ثبت سفارش از طریق وزارت صمت و تعیین تکلیف پرونده قضائی از طریق دستگاه قضائی صورت گیرد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین13 ساعت قبل
به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان به نقل از گمرک ایران، مهرداد ارونقی معاون فنی گمرک با اشاره به وضعیت ترخیض خودروهای دپو شده در گمرک اظهار کرد: پیرو مصوبات قبلی هیأت وزیران برای ترخیص خودرو‌های موجود در گمرک و با توجه به درخواست مراجع ذی ربط و ذی صلاح در خصوص پیشنهاد تشکیل کمیته‌ای درباره پیگیری وضعیت خودرو‌های بلاتکلیف در گمرکات کشور، همچنین پیشنهاد‌های گمرک و وزارت امور اقتصادی در موضوع خودرو‌های دپو شده در کمیته مربوطه با حضور تمامی دستگاه‌های مرتبط، رسیدگی شد که نهایتا پس از طی کامل مراحل قانونی، منتج به تصویب موضوع توسط هیأت وزیران شد. وی افزود: باید توجه داشت ابلاغ مصوبات توسط مرجع مربوطه مانند ابلاغ هر مصوبه دیگری، مستلزم طی تشریفات لازم بوده و تاریخ تصویب هر مصوبه و تاریخ ابلاغ آن، گویای فاصله زمانی موجود در این خصوص است. بدیهی است به محض ابلاغ مصوبه مربوطه، دستگاه‌های مجری اقدامات لازم را با رعایت مقررات مربوط معمول خواهند داشت. ارونقی ادامه داد: مصوبه ۱۶ دی ماه ۱۳۹۷ هیأت وزیران، به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی، دادگستری، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، شرایطی را برای ثبت سفارش خودرو‌های سواری مصوب و ابلاغ کرده است. به گفته ارونقی، بند ۱ مصوبه، تصریح به ثبت سفارش خودرو‌های سواری به صورت بدون انتقال ارز و از محل ارز متقاضی با اظهار منشأ ارز به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران - که مرجع تأیید منشأ ارز تمامی کالا‌ها است- داشته و خودرو‌هایی که تا تاریخ ابلاغ تصویب نامه اشاره شده، دارای قبض انبار بوده و با رویه بانکی تأمین ارز شده‌اند، با رعایت شرایط ذکر شده در تبصره ذیل بند ۱ تصویب نامه، با ثبت سفارش بانکی قابل ترخیص هستند. بدیهی است هر نوع تخصیص ارز جدید برای ثبت سفارش‌های اعلامی ممنوع بوده که این مورد هم همواره ملحوظ نظر قرار گرفته و تا کد رهگیری بانک برای خودرو‌های موصوف اخذ و ارائه نشود، خودروی مربوطه، قابل ترخیص نبوده و نیست. معاون فنی گمرک تصریح کرد: باید توجه داشت با در نظر گرفتن اصلاحیه‌های بعدی برای مصوبه مذکور، صرفا مهلت ترخیص مندرج در بند ۳ مصوبه مورخ ۱۶ دی ماه ۱۳۹۷، در تاریخ ۱۶ تیر ماه سال جاری به اتمام رسیده و سایر شرایط مندرج در مصوبه به قوت خود باقی است که این امر در پیش نویس مصوبه اخیر نیز مد نظر قرار گرفته است؛ بنابراین زمانی که خودرو‌هایی مشمول تصویب نامه ۱۶ دی ماه ۱۳۹۷ بوده و به هر دلیلی نتوانسته‌اند به گمرک اظهار و یا ترخیص شوند با تمدید مهلت مقرر در بند ۳ مصوبه مذکور و اصلاحیه‌های بعدی آن از نظر تمدید مدت زمان، امکان اظهار به گمرک با شرایط همان مصوبه را خواهند داشت و چنانچه فاقد ثبت سفارش باشند در صورت دارا بودن سایر شرایط مندرج در مصوبه و اصلاحیه‌های بعدی، وزارت صمت بایستی نسبت به صدور مجوز ثبت سفارش برای این خودرو‌ها اقدام نماید که در این صورت، تعدادی از خودرو‌های مشمول و حائز شرایط، اجازه ترخیص خواهند یافت و این مورد، موضوع جدیدی نیست که طرح شده باشد بلکه ابقاء شرایط قبلی مصوبه هیأت وزیران است که با تمدید مهلت ترخیص خودروها، طبق همان مصوبه، محقق می‌شود. حال اینکه چرا خودرو‌های موصوف موفق به اخذ ثبت سفارش وزارت صمت در زمان اجرای مصوبه قبلی نشده‌اند موضوعی است که در صورت بررسی‌های لازم مشخص خواهد شد. وی افزود: تمدید مهلت ترخیص مندرج در مصوبه قبلی در مصوبه جدید و رعایت شرایط مندرج در مصوبات اشاره شده، با توجه به تاریخ ورود و دپوی این خودروها، تأثیری بر افزایش نرخ ارز نداشته و ترخیص این خودرو‌ها نیز ضمن بررسی و تأیید منشأ ارز آن‌ها توسط مرجع ذیصلاح مربوطه صورت خواهد پذیرفت؛ حال اینکه این خودرو‌ها در زمان حمل و ورود به بنادر، مناطق آزاد و ویژه، از چه وسیله حملی استفاده کرده‌اند، با کشتی حمل شده‌اند و یا در کانتینر، موضوعی است که ارتباط با سلیقه صاحبان خودرو‌ها و شرایط حمل و نقل بین المللی پیدا می‌کند و ارتباط به موضوع ندارد. گرچه حتی اگر این تعداد خودرو در داخل کانتینر نیز حمل شده باشند که چنین چیزی بعید بوده و در حد یک ادعاست، گمرک، مراجع تحویل گیرنده و سایر سازمان‌های مسئول مناطق، با سامانه‌های الکترونیکی در اختیار از لیست و تعداد دقیق این خودرو‌ها مطلع بوده و با وجود کالایی در داخل کانتینر، نمی‌توان ادعا کرد کالا از دید متصدیان ذی ربط به دور مانده است.

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها