اخبار قیمت‌های روز بازار - یکشنبه ۷ مهرماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار قیمت‌های روز بازار - یکشنبه ۷ مهرماه

قیمت داروها اصلاح می‌شود

ایمناخبرگزاری ایمنا
قیمت داروها اصلاح می‌شود
رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به لزوم داشتن نگاهی واقع‌بینانه به قیمت‌گذاری‌ داروها، گفت: قیمت‌گذاری‌ها به نحوی اصلاح می‌شود تا بتوانیم از تولیدکننده در عرصه اقتصادی حمایت کرده و در عین حال ارزبری را هم کاهش دهیم.

به گزارش ایمنا، به نقل از سازمان غذا و دارو، دکتر محمدرضا شانه‌ساز در خصوص برنامه و گام اول سازمان غذا و دارو برای اصلاح ساختار اقتصادی نظام دارویی کشور در سطح تولید، توزیع و عرضه دارو، گفت: برای بهبود وضعیت اقتصادی در حوزه تولید دارو موضوعاتی مانند قیمت‌گذاری منطقی‌تر دارو را پیش خواهیم برد؛ به‌ طوری که در حال‌حاضر در حوزه قیمت‌گذاری دارو واقع‌بینانه‌تر از قبل عمل می‌کنیم.

وی افزود: این درحالیست که در گذشته برخی اقلام دارویی در داخل تولید می‌شدند و حتی چند برابر نیاز کشور هم ظرفیت تولید آنها وجود داشت، اما به دلیل سخت‌گیری در قیمت‌گذاری و منطقی نبودن قیمت‌گذاری‌ها، تولیدکننده به زیان می‌افتاد و این زیان چند ساله باعث می‌شد که دیگر تولیدکننده آن دارو را تولید نکند، بر همین اساس مجبور بودیم با چند برابر قیمت و با ارزبری بالاتری آن دارو را از یک شرکت خارجی که یک شرکت برندساز و با کیفیت هم نبود، ‌ بلکه شرکت‌هایی از شرق آسیا که از نظر مالی و کاری هم ضعیف بودند، وارد کنیم.

رییس سازمان غذا و دارو تاکید کرد: در حال حاضر قیمت‌گذاری‌ها به نحوی اصلاح می‌شود تا بتوانیم از تولیدکننده در عرصه اقتصادی هم حمایت کرده و در عین حال ارزبری را هم کاهش دهیم، البته در راستای بهبود اقتصاد دارو در عرصه توزیع و عرضه در بازار نیز برنامه‌هایی داریم که به تدریج اعلام می‌شود. کد خبر ۳۹۱۳۴۴

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۹۸/۰۷/۰۷

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز
قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۹۸/۰۷/۰۷
سکه تمام‌ بهار آزادی در بازار تهران امروز به ۴ میلیون و ۶ هزار تومان، طلای ۱۸عیار هم ۴۰۷ هزار و ۷۰۰ تومان و قیمت دلار در صرافی‌های بانکی ۱۱ هزار و ۴۵۰ تومان ارزش‌گذاری شده است.

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، امروز در بازار آزاد قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید با کاهش نسبت به روز کاری قبل، ۴ میلیون و ۶ هزار تومان و سکه بهار آزادی طرح قدیم ۳ میلیون و ۹۹۴ هزار تومان معامله می‌شود. در بازار آزاد هر قطعه نیم‌سکه بهار آزادی ۲میلیون و ۶۰ هزار تومان، ربع‌سکه یک‌میلیون و ۲۴۹ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۸۵۹ هزار تومان فروخته می‌شود. قیمت طلای ۱۸عیار هم ۴۰۷ هزار و ۷۰۰ تومان ارزش‌گذاری شده است. ضمن آنکه هر اونس طلا در بازارهای جهانی با قیمت ۱۴۹۶٫۹ دلار معامله می‌شود.

کاهش چشم گیر قیمت ارز در روزهای گذشته موجب شد تا قیمت دلار که اول تیرماه ۱۳ هزار تومان بود در کمتر از یک ماه به مرز ۱۱ هزار تومان نزدیک شود. هم اکنون دلار در بازار آزاد با قیمت ۱۱ هزار و ۴۲۰ تومان، درهم امارات با قیمت ۳ هزار و ۱۶۱ تومان و پوند انگلیس ۱۴ هزار و ۱۸۱ تومان فروخته می‌شود.

صرافی‌های بانک‌ها امروز یکشنبه قیمت دلار را برای فروش به مردم ۱۱هزار و ۴۵۰ تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۱۱هزار و ۳۵۰ تومان خریداری می‌کنند. بر همین‌ اساس طی روز جاری قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان است.

فعالان بازار ارز معتقدند: خروج بازیگران بزرگ از بازار ارز، فروشنده شدن بازیگران خرد، رفتارهای موثر بازار ساز، افزایش عرضه و کاهش تقاضا و راه اندازی بازار متشکل ارزی از مهمترین دلایل کاهش شدید قیمت ارز در روزهای گذشته به حساب می‌آید.

تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

فرودگاه‌های جدید و قیمت بلیت برای پروازهای اربعین

همشهریخبرگزاری همشهری
فرودگاه‌های جدید و قیمت بلیت برای پروازهای اربعین
همشهری آنلاین: دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی از جزئیات جدید پروازهای اربعین، نرخ ثابت این پروازها در روزهای مشخص شده و غیره خبر داد و گفت: برخی شرکت‌های هواپیمایی برای انجام پروازهای اربعین از مبداء استان‌های دیگر مانند کرمانشاه و ایلام اعلام آمادگی کرده‌اند که در حال بررسی است.

به گزارش ایسنا، با نزدیک‌تر شدن به روز اربعین و مراسم پیاده‌روی زائران که هرساله از نجف تا کربلا برگزار می‌شود، مساله حمل و نقل و جابه‌جایی مسافران از طرق مختلف داغ‌تر می‌شود. گرچه به گفته مسئولان صنعت هوایی کمتر از پنج درصد مسافران از هواپیما برای شرکت در مراسم اربعین استفاده کرده و به عراق سفر می‌کنند اما هر ساله تدابیری برای آن در این زمینه اندیشیده می‌شود تا امکان سوءاستفاده از سودجویان گرفته شود.

مقصود اسعدی سامانی - دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی – در این باره به ایسنا گفت: پیش از این قیمت پروازهای تهران - نجف و سایر فرودگاه‌های ایران به نجف و بغداد مشخص و همه ایرلاین‌ها موظف‌ شدند در بازه زمانی ۲۰ تا ۳۰ مهرماه امسال که پروازهای اربعین انجام می‌شود، بلیت‌های خود را بر اساس این نرخ‌ها بفروشند. بر اساس این اطلاعیه قیمت‌ بلیت هواپیما نیز مشخص و اعلام شد.

وی افزود: بر اساس آخرین هماهنگی‌های صورت گرفته با ایرلاین‌های داوطلب برای انجام پروازهای اربعین، تنها فرودگاه‌های تهران، مشهد و اصفهان پیش‌بینی شده که البته بیش از ۹۵ درصد این پروازها از فرودگاه‌های تهران و مشهد و بقیه از فروگاه اصفهان برنامه‌ریزی شده است اما با درخواست‌های جدید از سوی ایرلاین‌ها برای فروش و انجام پرواز از فرودگاه‌ها و استان‌های دیگر احتمال اضافه شدن آن‌ها نیز وجود دارد.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ادامه داد: تعدادی از ایرلاین‌های داخلی اعلام آمادگی کرده‌اند که می‌توانند از فرودگاه‌های کرمانشاه و ایلام پروازهای اربعین را با نرخ ثابت در ایام مذکور انجام دهند. بنابراین پس از تایید از سوی سازمان هواپیمایی کشوری، آن‌ها نیز به فرودگاه‌های کنونی اضافه می‌شوند.

اسعدی سامانی در پاسخ به این سوال که با توجه به نزدیک بودن فرودگاه‌های ایلام و کرمانشاه به شهر نجف، امکان اعلام نرخ سومی کمتر از نرخ اعلام شده برای پروازهای اربعین با مبداء تهران وجود دارد؟ اظهار کرد: این اتفاق نخواهد افتاد و نرخ‌های ثابت اعلام شده است. در این فرودگاه‌ها از هواپیماهای ATR استفاده می‌شود و این نوع هواپیماها هزینه‌های بالایی دارند، بنابراین نرخ‌شان با قیمت بلیت پرواز تهران-نجف و تهران-بغداد فرقی نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه تعداد مسافران هوایی اربعین، فرودگاه‌های پیش‌بینی شده و برنامه‌های پروازی از هم اکنون مشخص نیست، اعلام کرد: تا نزدیک شدن به ایام اربعین و بسته به استقبال مسافران از این پروازها برای رفتن به عراق و شرکت در مراسم اربعین، تعداد پروازها و حتی فرودگاه‌ها افزوده می‌شود. چرا که شرکت‌های هواپیمایی پروازهای فوق‌العاده خودشان را بر اساس نیاز مشتری با هماهنگی سازمان هواپیمایی کشوری برنامه‌ریزی می‌کنند و این سازمان نیز بر اساس برنامه پروازی شرکت مورد نظر و ناوگان در اختیار آن شرکت به ایرلاین متقاضی، اجازه پرواز فوق‌العاده می‌دهد. کد خبر ۴۵۶۶۶۵

خواندن خبر در سایت منبع

آیا با افزایش قیمت، کیفیت بهبود می‌یابد؟!

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
آیا با افزایش قیمت، کیفیت بهبود می‌یابد؟!
بازی با الفاظ بر سر قیمتِ «نان» دیگر کم کم به یک سرگرمی تاریخی تبدیل شده است؛ دقیقاً هر بار که قرار است نان گران شود، با موج پی‌درپی اظهارات مسئولان روبرو می‌شویم که اول اطینان می‌دهند "نان گران نخواهد شد" بعد از مدتی از "ساماندهی و قانونمند کردن عرضه نان" سخن می‌گویند و در نهایت اعلام می‌کنند که قیمت‌های جدید نان اعلام شده است و البته تاکید می‌کنند که این به اصطلاح به‌روزرسانی قیمت‌ها، صد درصد به نفع مردم است و قرار است کیفیت نان سفره‌های مردم بهبود یابد!

اعتمادآنلاین|با گران شدن رسمی قوت غالب مردم، کم‌درآمدها چقدر ضرر می‌کنند و چقدر از سفره‌های محقرشان قیچی می‌شود همچنین بحث به محاق فرورفته‌ی افزایش دستمزد کارگران خباز بالاخره به کجا خواهد انجامید؟

بازی با الفاظ بر سر قیمت «نان» دیگر کم کم به یک سرگرمی تاریخی تبدیل شده است؛ دقیقا هر بار که قرار است نان گران شود، با موج پی‌درپی اظهارات مسئولان روبرو می‌شویم که اول اطینان می‌دهند «نان گران نخواهد شد» بعد از مدتی از «ساماندهی و قانونمند کردن عرضه نان» سخن می‌گویند و در نهایت اعلام می‌کنند که قیمت‌های جدید نان اعلام شده است و البته تاکید می‌کنند که این به اصطلاح به‌روزرسانی قیمت‌ها، صد درصد به نفع مردم است و قرار است کیفیت نان سفره‌های مردم بهبود یابد!

این نمایش چندپرده‌ای در سال ۹۳ نیز یک بار اجرا شد؛ پس از تایید و تکذیب‌های متعددی که چند هفته پیاپی ادامه داشت، بالاخره سخنگوی دولت در پایان جلسه هیات دولت در روز یکشنبه (۹آذر ۹۳) خبر افزایش قیمت نان را تایید کرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در آن زمان اعلام کرد که افزایش قیمت نان به بهبود کیفیت و رقابتی شدن صنعت نان خواهد انجامید.

محمدباقر نوبخت در آن زمان اظهاراتی کرد که اگر آنها را با اظهارات مسئولان بعد از افزایش نرخ نان در روزهای اخیر مقایسه کنیم، مشابهت‌های بسیاری در کدهای اصلی ان می‌بینیم؛ نوبخت در نهم آذرماه ۹۳ در توجیه افزایش ۳۰ درصدی قیمت نان گفت: «در حالی که این قیمت‌ها چند سالی است که ثابت مانده گزارش‌هایی از استان‌های مختلف به دولت رسیده است که برخی نانواها با توجه به افزایش هزینه‌های جانبی نظیر افزایش قیمت سوخت و دستمزد کارگر، نان را بی‌کیفیت یا کمتر از وزن مقرر شده تحویل شهروندان می‌دهند. در سه سال اخیر قیمت بسیاری از کالاها و خدمات متناسب با نرخ تورم افزایش یافته، این در حالی است که قیمت نان ثابت مانده و این موضوع موجب بروز مشکلاتی برای کارخانه‌های آردسازی و نانوایی‌ها شده است.»

در آن زمان چنین ادعا کردند که افزایش قیمت نان، با هدف بهبود کیفیت آن صورت گرفته و البته قرار است جبران مشکلات برآمده از تثبیت نرخ نان برای نانوایی‌ها صورت بگیرد؛ این درحالیست که در همان زمان نیز این ادعا که نان چندسالی گران نشده، چندان با واقعیات موجود سازگاری نداشت کما اینکه براساس نرخ‌های رسمی، نان در سال ۹۲، ده درصد نسبت به سال قبل از آن گران شده بود.

دو روز بعد (یازدهم آذر ماه ۹۳) یدالله صادقی (رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران) اعلام کرد «قیمت نان در حال حاضر نسبت به آخرین قیمت آن در سال ۱۳۹۲ که ۱۰درصد نسبت به یک سال قبل‌تر از آن گران شده بود، ۳۰ درصد افزایش یافت.» پس با این حساب، ادعای تثبیت چندساله نرخ نان چندان صحیح نبوده است!

البته کیفیت نان نیز با افزایش ۳۰ درصدی نرخ در سال ۹۳ بهبود نیافت و بازهم گلایه‌های مردم از نانی که از وزن و کیفیت آن زده‌اند تا سود بیشتری نصیب کارفرمایان نانوا شود، گوش رسانه‌ها را پر کرد.

این نمایش چندپرده‌ای از اولین روزهای ابتدایی پاییز امسال دوباره کلید خورد؛ دوم مهرماه ۹۸، اتحادیه نانوایان سنتی تهران با انتشار اطلاعیه‌ای، نرخ انواع نان با گندم یارانه‌ای از ابتدای مهر ۹۸ را اعلام کرد. براساس این اطلاعیه، نان بیش از ۲۵ درصد گران شده است.

براین اساس قیمت نان بربری که در نرخ نامه مصوب سال ۹۳، ۶۵۰ تومان بوده در نرخ نامه جدید به ۱۰۰۰ تومان، نان تافتون که در نرخ نامه ابلاغی سال ۹۳، ۴۰۰ تومان بوده در نرخ نامه جدید به ۵۵۰ تومان و قیمت نان لواش هم از ۲۱۰ تومان سال ۹۳ به ۳۰۰ تومان در نرخ نامه جدید رسیده است. قیمت نان سنگک یارانه‌ای نیز از ۸۰۰ تومان سال ۹۳ به ۱۲۰۰ تومان افزایش یافته است. این اعداد نشان می‌دهد قیمت نان‌های مختلف از ۳۷ تا ۵۴ درصد افزایش داشته است؛ قیمت‌های جدیدی که رئیس اتاق اصناف تهران آن‌ها را تایید می‌کند.

بعد از اعلام افزایش حداقل ۱۵ درصدی قیمت نان، باز هم دومینوی استدلالات مسئولان برای اطمینان بخشی به مردم که همه چیز در مسیر بهبود است، آغاز شد که البته به گفته خدامراد صفایی از قدیمی‌های فعالان صنفی کارگران نانوایی‌ها و رئیس انجمن اسلامی کارگران خباز کشور، اعلام این افزایش، فقط رونمایى رسمی از پدیده‌ای زیرپوستی‌ست که مدتهاست در بطن جامعه جریان دارد: «نانوایی‌ها همواره از فقدان نظارت مدام و کارآمد سود می‌برند و مدتهاست که با کاهش از وزن و کیفیت نان و البه به بهانه‌ی «آزادپزی» نان یا همان قوت غالب ملت را گران کرده‌اند.»

ادعای یکسان‌سازی قیمت و بهبود کیفیت

بلافاصله بعد از افزایش قیمت‌ها، محمدرضا کلامی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت با بیان اینکه نان گران نشده، گفت: اگر نرخ جدیدی برای نان اعلام شده، در راستای یکسان‌سازی قیمت‌ها و امکان نظارت بیشتر است.

او در ادامه با بیان اینکه برای تغییر در قیمت نان دو سناریو مطرح بود، گفت: یک سناریو افزایش قیمت گندم و سناریوی دیگر افزایش قیمت نان بود، اما دولت در نهایت تصمیم گرفت، تا قیمت گندم یارانه‌ای برای تهیه آرد نانوایی‌ها تغییر نکند و همچنان گندمی که در اختیار نانوایی‌ها قرار می‌گیرد، به نرخ یارانه‌ای باشد. اظهارات این مسئول وزارت صنعت به وضوح با اتفاقات معمول در سطح شهر و اطلاعیه‌های رسمی اتحادیه نانوایان در تناقض است.

چهارم مهرماه، عزیزالله افضلی (سرپرست نظارت و بازرسی سازمان صمت استان تهران) نیز در ارتباط با گرانی نان گفت: «قیمت آرد نانوایی‌های دولتی و آزاد تغییری نکرده است و دلیل افزایش یا اصلاح نرخ نان، افزایش قیمت آب، برق، دستمزدها و سایر هزینه‌های سربار واحدهای نانوایی است. با توجه به اینکه قیمت نان در پنج سال گذشته تغییری نداشته است قیمت این محصول با تصمیم دولت افزایش یافت و اصلاح شد و نرخ‌های جدید به اتاق اصناف و اتحادیه‌ها ابلاغ گردید.»

وی با بیان اینکه قیمت‌های جدید نان از ابتدای مهرماه لازم الاجرا است، افزود: طرح نظارتی در این راستا از امروز ۴ مهرماه با همکاری تعزیرات حکومتی، بازرسی اتاق اصناف و نمایندگان اتحادیه‌های نانوایان سنتی در دستور کار قرار دارد تا قیمت و وزن این محصول در نانوایی‌ها کنترل و با متخلفان برخورد شود.

اگر کدهای موجود در این صحبت‌ها را با اظهارات نوبخت در آذر ماه ۹۳ مقایسه کنیم، مشابهت‌ها معلوم است: اول اینکه افزایش قیمت نان به دلیل افزایش قیمت آرد توسط دولت نیست و فقط معلول افزایش هزینه‌های سربار و جانبی مثل حامل‌های انرژی و البته دستمزد است و دوم اینکه به مردم اطمینان داده می‌شود که افزایش قیمت نان قرار است از کیفیت و درستی وزن نان صیانت کند.

هیچ کدام از این استدلالات مبنای درستی ندارد؛ هیچ زمانی با افزایش قیمت نان، کیفیت بهبود نیافته و البته افزایش قیمت نان، به هیچ وجه معلول افزایش دستمزد کارگران خباز نیست.

علی یزدانی، رئیس انجمن صنفی کارگران خباز استان اصفهان در رابطه با دستمزد کارگران خباز می‌گوید: چهار سال است دستمزد در هیچ شهری زیاد نشده؛ در ارتباط با ناکافی بودن مزد کارگران خباز هرچه مکاتبه کردیم دولت گوش نمی‌کند؛ می‌گویند وضعیت اشتغال خوب نیست و بیکاری است و نمی‌توان مزد را زیاد کرد.

او در پاسخ به این سوال که در حال حاضر کارگران خباز چقدر مزد می‌گیرند، گفت: کارگران خباز در حقیقت، در تامین حداقل معیشت در مضیقه قرار گرفته‌اند این کارگران در شهرهای بزرگ بعضا حداقل دستمزد را می‌گیرند اما در شهرهای کوچک کارگرانی داریم که زیرحداقل هم می‌گیرند. ما برای افزایش عادلانه دستمزد خبازان هنوز درحال رایزنی هستیم.

در ارتباط با کیفیت نان نیز، خدامراد صفایی می‌گوید: گران شدن به بهبود کیفیت نان نمی‌انجامد؛ برای بهبود کیفیت نان و همچنین صیانت از وزن نان، «نظارت دقیق» لازم است؛ اگر نظارت نباشد، قیمت‌ها را چند برابر هم بکنند، هیچ فایده‌ای ندارد؛ لذا این استدلال پذیرفتنی نیست.

در این شرایط از آنجا که تصمیم‌گیری در مورد قیمت نان به استانداری‌ها واگذار شده، به نظر می‌رسد در برخی استان‌های کشور همانند تهران افزایش قیمت نان قرار است بسیار بیشتر از ۱۵ یا حتی ۲۰ درصد باشد؛ شنبه ششم مهرماه، ابراهیم براتی (رئیس اتحادیه نانوایان مشهد) می‌گوید: قیمت انواع نان باید حداقل ۳۰ درصد گران شود.

او ادامه می‌دهد: نظر اتحادیه نانوایان مشهد با افزایش ۴۰ درصدی قیمت‌ها بود اما دولت با ۳۰ درصد موافقت کرد لذا کمیسیونی متشکل از استاندار، سازمان صنعت، معدن و تجارت، فرماندار و اتحادیه نانوایان تشکیل می‌شود و قیمت نان آزاد و دولتی را تعیین می‌کنند و نرخ تایید شده در این کمیسیون به نانوایی‌ها ابلاغ می‌شود.

منبع: ایلنا

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش قیمت هر کیلوگرم ذرت به ۲ هزار تومان

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
افزایش قیمت هر کیلوگرم ذرت به ۲ هزار تومان
حبیب اسدالله نژاد، نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران کشور گفت: به رغم عدم کمبود ذرت در بازار به دلیل مشکلات در توزیع این نهاده، مرغداران در تامین ذرت با مشکلات جدی روبه‌رو شده‌اند.

اعتمادآنلاین| حبیب اسدالله نژاد، نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران کشور با بیان اینکه در حال حاضر هر کیلوگرم ذرت ۶۵۰ تومان گران‌تر از نرخ مصوب به دست مرغداران می‌رسد، ‌ گفت: نرخ مصوب ذرت یک هزار و ۳۵۰ تومان است، اما در حال حاضر این نهاده با قیمت ۲ هزار تومان به دست مرغداران می‌رسد.

وی ادامه داد: دلیل افزایش قیمت ذرت در بازار وجود مشکلاتی در سیستم توزیع است.

اسدالله نژاد با تاکید بر اینکه به میزان نیاز ذرت دامی در کشور داریم و هیچ کمبودی در این نهاده نیست، ‌ افزود: ساز و کاری که در توزیع ذرت به کار گرفته می‌شود امکان حضور دلالان در بازار این نهاده را فراهم کرده و دست آن‌ها را برای افزایش قیمت باز گذاشته است.

به گفته وی؛ مسئول تامین و توزیع نهاده‌های دامی از جمله ذرت شرکت پشتیبانی امور دام کشور است.

اسدالله نژاد افزود: این شرکت به رغم تامین مناسب نهاده‌های دامی در توزیع آن‌ها دچار ضعف است.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران کشور با اشاره به افزایش هزینه تمام شده تولید مرغ در پی افزایش قیمت ذرت، اظهار کرد: با در نظر گرفتن ۱۰ درصد سود مرغدار هزینه تمام شده تولید هر کیلوگرم مرغ به ۹ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش یافته است.

اسدالله نژاد قیمت خرید هر کیلوگرم مرغ درب مرغداری از مرغداران را ۹ هزار و ۲۰۰ تومان عنوان کرد که با توجه به هزینه تمام شده تولید ۳۰۰ تومان زیان برای مرغداران به همراه دارد.

وی متوسط قیمت مرغ برای مصرف کننده در سراسر کشور را از ۱۲ تا ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان عنوان کرد.

به اعتقاد اسدالله نژاد؛ بازار مرغ در ثبات بوده و شرایط بهتر از روزهای است که نوسان بازار موجب بی‌برنامه‌گی در تولید می‌شد و زیان بالای مرغداران را به همراه داشت.

منبع: ایلنا

خواندن خبر در سایت منبع

بورس قیمت زعفران را واقعی کرد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
بورس قیمت زعفران را واقعی کرد
غلامرضا کریمی، کارشناس بازار محصولات کشاورزی گفت: همزمان با ورود بورس کالا به بازار زعفران، شاهد ایجاد ارتباطی بین قیمت ارز و زعفران هستیم که این همسویی قیمت زعفران با قیمت ارز در 2 سال گذشته زمینه واقعی شدن قیمت این محصول در بازار را فراهم کرده است.

اعتمادآنلاین| قیمت هر کیلوگرم زعفران که آبان ماه سال گذشته بین ۱۵ تا ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزارتومان بود، به دلایلی تا نرخ هشت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان کاهش پیدا کرد که «غلامرضا میری» نایب رئیس شورای ملی زعفران ایران عرضه این محصول با قیمت پایین در بورس کالا را از جمله عوامل کاهش قیمت محصول زعفران اعلام کرد.

«غلامرضا کریمی» فعال باسابقه بازار زعفران امروز (یکشنبه) در واکنش به صحبت میری، نایب رئیس شورای ملی زعفران ایران مبنی بر اینکه بورس کالا یکی از عوامل کاهش قیمت زعفران بوده، به خبرنگار ایرنا گفت: مردم اعتمادی به شورای مزبور ندارند و همواره صحبت‌های مطرح شده در زمینه بازار زعفران از سوی این شورا باعث می‌شود تا بازار روند معکوس با صحبت‌های مطرح شده را در پیش گیرد.

وی پیرامون فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت زعفران اظهار داشت: میزان عرضه و تقاضا، بحث تولید و نوسان‌های ارزی از جمله عوامل تاثیرگذار بر قیمت زعفران محسوب می‌شوند.

کریمی خاطرنشان کرد: در سال ۹۱ و ۹۲ ارتباطی بین نرخ ارز و قیمت زعفران وجود نداشت به گونه‌ای که قیمت ارز تا سه برابر افزایش پیدا کرد در حالی که هیچگونه تغییری در نرخ زعفران ایجاد نشد و معاملات آن با قیمت هرکیلو گرم چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان انجام شد.

کارشناس بازار محصولات کشاورزی به تاثیر ورود زعفران به بورس کالا اشاره کرد و گفت: هنگام ورود بورس کالا به بازار زعفران، ایجاد ارتباط بین قیمت ارز و زعفران را شاهد بودیم، زمانی که قیمت دلار به ۱۵ هزار تومان رسید، قیمت زعفران هم سه برابر شد و با نرخ حدود ۱۳ میلیون تومان مورد معامله قرار گرفت و به محض کاهش نرخ دلار قیمت زعفران هم روند نزولی را در پیش گرفت؛ این یعنی روند طبیعی و واقعی قیمت زعفران است.

وی گفت: هنگام تولید، تجار به منظور جلوگیری از ایجاد هیجان در بازار وارد معامله نمی‌شوند، بنابراین ۲ ماه با خلا محصول روبرو هستیم.

کریمی اظهار داشت: نزدیک شدن به فصل تولید و همچنین قیمت ارز از جمله عواملی است که در چند وقت گذشته منجر به کاهش قیمت زعفران شد و هم اکنون قیمت ارز متناسب با قیمت زعفران شده است.

این فعال بازار زعفران ضمن تاکید بر اینکه قیمت زعفران بیش از این ارقام ارزان نمی‌شود، گفت: در این زمینه بحث خرید دولت مطرح است که با نرخ هر کیلو گرم ۱۰ میلیون تومان به عنوان کف قیمتی برای خرید حمایتی در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه چنانچه دولت به دنبال خرید حمایتی است، باید گواهی سپرده کشاورز را خریداری کند و بدین صورت که کشاورز در انبار بورس کالا محصول را تبدیل به گواهی سپرده می‌کند.

به گفته کریمی، قیمت محصول در بورس کالا چنانچه بیش از ۱۰ میلیون تومان بود کشاورز در بورس عرضه و پول را دریافت می‌کند و درصورتی که نرخ آن کمتر از ۱۰ میلیون تومان بود دولت گواهی سپرده را خریداری کند.

وی در پایان افزود: راهکارهای مختلف در نظر گرفته شده تا هنگامی که قیمت زیر ۱۰ میلیون تومان بود به حالت اجرا در آید و با حمایت فراکسیون مجلس خرید حمایتی دولت استارت بخورد.

منبع: ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

رکنارکنا12 ساعت قبل
به گزارش رکنا، پرستو رستمی، یک فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان در آستانه برگزاری دوازدهمین کنگره بیماری‌های متابولیک و اولین همایش علوم پایه در بیماری‌های ارثی، گفت: یکی از شایع‌ترین علل مراجعه به پزشکان فوق تخصص غدد کودکان، بلوغ زودرس است. وی با بیان اینکه بلوغ زودرس به صورت شروع بلوغ در دختران کمتر از ۸ سال و پسران کمتر از ۹ سال تعریف می‌شود، افزود: شروع بلوغ در سنین بالاتر، فوق طبیعی است. دبیراجرایی دوازدهمین کنگره بیماری‌های متابولیک گفت: امروزه سن شروع بلوغ به خصوص در دختران سیاه پوست پایین آمده است که علت آن به طور کامل شناخته نشده است. رستمی با بیان اینکه بلوغ زودرس در دختران شایع‌تر از پسران است، ادامه داد: در بررسی‌هایی که توسط پزشک انجام می‌شود در اکثر موارد علت خاصی برای بلوغ زودرس در دختران شناسایی نمی‌شود که آن را بلوغ زودرس «ایدیوپاتیک» می‌نامند؛ در مقابل بلوغ زودرس در پسران جدی‌تر است و در اکثر موارد یک علت زمینه‌ای شناسایی می‌شود. وی با بیان اینکه بلوغ زودرس در دختران منجر به کوتاهی قد در بزرگسالی می‌شود، افزود: در صورت ایجاد بلوغ زودرس، والدین باید جهت بررسی بیشتر به پزشکان فوق تخصص غدد کودکان مراجعه کنند.

ورود پلیس به بازار داروهای قاچاق ناصرخسرو +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین4 ساعت قبل
پلیس در این زمینه ۴۵ نفر را دستگیر کرد ۳۰ هزار انواع و اقسام داروهای تقلبی کشف و ضبط شد و با ۱۵۰ داروخانه که در این رابطه فعال بودند برخورد شد.
مهرمهر10 ساعت قبل
منصوری افزود: لایه بالاتری نیز وجود دارد، اینکه اکوسیستمی داشته باشیم که تمام این اقدامات در آنجا مستقر شود که دولت می‌تواند برای شکل گیری این بستر کمک کند. وی اظهار داشت: قواعد بازی کشور به گونه‌ای است که تولید محتوا زمان می‌برد و راه میان‌بر برای رسیدن به این هدف، مشارکت بخش خصوصی و عمومی است. منصوری تاکید کرد: محور کار وزارت کار، نهادسازی در چند ماه آینده است و تلاش داریم بستر مناسب برای توسعه کسب و کارهای محتوا محور ایجاد کنیم. وی گفت: در سال ٢٠١۶ در جهان حدود چهار تریلیون دلار در حوزه ICT (ارتباطات و فناوری اطلاعات) تبادل مالی و تجاری انجام شد و پیش بینی می‌شود این رقم در سال ٢٠٢٣ به ۶٫۵ تریلیون دلار برسد. معاون وزیر کار ادامه داد: سهم تبادل تجاری در کشور ما در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات نسبت به جمعیت پایین است، اما با توجه به رشد تخصصی این بخش، فرصت پیشرفت در این حوزه را داریم.

از چاه تا باک

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، نفت خام استخراجی در سکو‌های نفتی در خلیج فارس از طریق خطوط انتقال در زیر آب به نزدیک‌ترین پالایشگاه‌ها منتقل می‌شود. در پالایشگاه‌ها، ​ نفت خام در چند مرحله تصفیه و به فراورد‌هایی مانند بنزین تبدیل می‌شود. روزانه به طور میانگین ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین در ۱۰ پالایشگاه کشور تولید می‌شود که این بنزین برای توزیع، به انبار‌ها و مخازن سوخت در سراسر کشور انتقال می‌یابد. شاید بسیاری از رانندگان وسایل نقلیه که هر روز در جایگاه‌ها، ​سوخت تحویل می‌گیرند، ​به این سفر طول و دراز و سختی‌های تولید بنزین نمی‌اندیشند.

فیلم/ همتی: ترجیح منافع شخصی، ۸۳ میلیون نفر را به خاک سیاه می‌نشاند

انتخابانتخاب1 روز قبل
رئیس کل بانک مرکزی گفت: موافقت با تقاضای خروج ارز از کشور یعنی همان بلایی که سال ۹۶ و ۹۷ سر مردم آمد؛ این کار افتخار دارد؟ وی تأکید کرد: ۴۰ میلیارد دلار ارز ناشی از نفت کاهش یافته؛ وقتی عرضه کم می‌شود، باید تقاضا را کم کنیم؛ این یک اصل اقتصادی است. همتی ابراز کرد: ترجیح منافع شخصی و یک فرد خاص، ۸۳ میلیون نفر را به خاک سیاه می‌نشاند. مردم تحت فشارند؛ همین حالا که ارز ۱۱ هزار تومان شده، قیمت‌ها به حالت قبل بازنگشته است.

دلارهای آمریکا برای طلبه قلابی +عکس

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز18 ساعت قبل
به گزارش مشرق، صفحه اینستاگرام لبنان ایران نوشت: محمد علی ترشیشی طلبه قلابی وابسته به سفارت آمریکا که در تظاهرات لبنان همراه چند نفر دیگر، به نماد وحدت ادیان آمده بود مبالغ زیادی دلار تحویل گرفته. امروز در تظاهرات یک روحانی دیگر بین مردم پول توزیع می‌کرد. مردم هم عصبانی شده و از نیروهای امنیتی خواستند آنها را دستگیر کرده و تحقیق کنند این پولها را از کجا آورده و برای چه توزیع می‌کند. هر جا آخوند قلابی هست نام آمریکا می‌درخشد! توضیح: ترشیشی مدعی شده این پول را از یک عراقی گرفته تا برایش زمینی بخرد.

اخبار بیشتر