یارانه چه کسانی حذف شده است؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

یارانه چه کسانی حذف شده است؟

یارانه هیچ فردی از دهک‌های پایین حذف نشده است

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
یارانه هیچ فردی از دهک‌های پایین حذف نشده است
اقتصادنیوز؛ سخنگوی ستاد اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه می‌گوید: روشی که برای شناسایی خانوارها تهیه شده، بر مبنای هزینه‌های متعارف خانواده‌هاست. برای مثال، اگر متوسط هزینه‌کرد خانوار دو نفره از پنج میلیون یا خانوار سه نفره از ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در ماه کمتر باشد، یارانه آنها برقرار خواهد بود.

به‌گزاش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، حسین میرزایی، سخنگوی ستاد اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه با بیان اینکه تاکنون ۲۰۰ هزار خانوار، کاندیدای حذف یارانه هستند که برای آنها پیامک ارسال شده، تأکید کرد: یارانه هیچ فردی از دهک‌های پایین حذف نشده است.

طبق مصوبه مجلس، دولت باید برای حذف یارانه سه دهک پردرآمد کشور اقدام کند. بر همین اساس، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اجرای مرحله اول این مصوبه را آغاز کرده است. طبق آنچه سخنگوی ستاد اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه در این گفت‌وگو اظهار می‌کند، روشی که برای شناسایی خانوارها تهیه شده، بر مبنای هزینه‌های متعارف خانواده‌هاست. مطابق این روش، رقمی معیار برای هزینه متعارف خانواده‌ها (با توجه به تعداد اعضای خانواده‌ها این رقم متفاوت است) در نظر گرفته شده است. در صورتی که میزان خرید آنها پایین‌تر از رقم تعیین‌ شده باشد، مشمول دریافت یارانه خواهند ماند. در حالی که نوعا درباره شیوه تشخیص دهک‌های بالا ابهاماتی مطرح است، ایرناپلاس در گفت‌وگو با میرزایی، به جزئیات این روش و نحوه شناسایی خانوارهای مشمول حذف یارانه پرداخته است.

وی می‌گوید: اگر متوسط هزینه‌کرد ماهانه خانوار از این اعداد کمتر باشد، یارانه آنها برقرار خواهد بود. برای خانوار تک نفره چهار میلیون تومان، دو نفره پنج میلیون، سه نفره ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، چهار نفره هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، پنج نفره هشت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، برای خانوارهای ۶ نفره و بیشتر هم به‌ازای هر نفر از اعضای خانوار، ۵۰۰ هزار تومان اضافه خواهد شد.

در ادامه مشروح این گفت‌وگو را می‌خوانید.

برای شناسایی سه دهک از چه فرمولی استفاده شده و تا کنون چند خانوار شناسایی شده است؟

بر اساس تکلیفی که مجلس برای ما مشخص کرده بود، در گام اول باید یک سری شاخص و بانک‌های اطلاعاتی را مبنا قرار می‌دادیم تا افرادی را که کاندیدای حذف هستند، شناسایی کنیم. ما برای اینکه خطاهای شناسایی را به حداقل برسانیم، در فاز اول ۲۰۰ هزار خانوار را شناسایی کردیم. اینها بر اساس بانک‌های اطلاعاتی جزو سه دهک بالای درآمدی هستند، مگر اینکه اعتراض کنند، که در نهایت بر اساس تراکنش‌ها، وضعیت مالی آنها مشخص خواهد شد.

بر اساس چه اطلاعاتی این خانوارها مشخص شدند؟

هر جایی که اینها مراجعه کرده و اطلاعاتی راجع به کد ملی‌شان ثبت شده بود، از دستگاه‌های مربوطه به اندازه وسعمان این اطلاعات را دریافت کردیم. این اطلاعات را با دقت بسیار بالا، تجزیه و تحلیل کرده و مبنای شناسایی قرار دادیم. اطلاعات یادشده شامل موارد مختلفی از جمله تعداد و ارزش املاک، خودرو، سفرهای خارجی و … است. همچنین از طریق بانک اطلاعات پزشکان، مدیران دولتی، وکلا، اعضای هیئت علمی دانشگاه، اصناف خاص مثل صرافی‌ها و طلافروشان و بانک‌های اطلاعاتی دیگر مثل مجموع حقوق و دستمزد خانوار، تعداد اعضای خانوار، محل و منطقه زندگی خانوار، اطلاعاتی دریافت شده و مد نظر قرار گرفته است. افرادی که در این مرحله شناسایی شدند، کاندیدای حذف از دریافت یارانه هستند.

ما به این افراد ابتدا از طریق پیامک اطلاع‌رسانی کردیم. به آنها گفته شده که در صورت داشتن اعتراض، به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند. بعد از اینکه سرپرست‌های خانوار به همراه مدارک شناسایی معتبر مراجعه کردند، به آنها اجازه‌نامه یا رضایت‌نامه‌ای داده می‌شود که با امضای آن، به دولت اجازه داده می‌دهند به کلیه اطلاعات مالی مثل گردش حساب سرپرست و اعضا، تسهیلات دریافت شده، سودهای پرداختی و امثالهم دسترسی داشته باشد. اما لازم است گفته شود تنها اطلاعاتی مبنای بررسی برای حذف یارانه قرار می‎‌گیرند که مربوط به هزینه‌کرد خانوار در چهار ماه اول سال ۱۳۹۸ باشد.

پس از امضای رضایت‌نامه، یک پیامک برای سرپرست خانوار ارسال می‌شود که در آن یک کد رهگیری وجود دارد. فرد ۴۸ ساعت بعد از دریافت کد رهگیری باید به وب‌سایت https://yaraneh۱۰.mcls.gov.ir/prs مراجعه و کد ملی و رهگیری را وارد کند و تراکنش‌های بانکی خود را ببیند. سپس می‌تواند در آنجا اعتراض خود را ثبت کرده یا انصراف دهد. نهایتا تا دو ماه نتیجه اعتراض به وی اطلاع‌رسانی خواهد شد. ما برای اینکه خطای تصمیم‌گیری را در مرحله اعتراض پایین بیاوریم، ابتدا بررسی سیستمی و سپس در صورت لزوم بررسی میدانی خواهیم کرد، همان‌طور که کمیته امداد انجام می‌دهد. افراد معترض همچنین می‎‌توانند با تلفن ۰۲۱۶۳۶۹ تماس بگیرند.

طی روزهای گذشته چه تعداد تماس اعتراضی دریافت کرده‌اید؟

درباره این شماره تلفن یک نکته را یادآوری کنم؛ تا ۳۱ شهریور به آنهایی که به‌زعم ما کاندیدای حذف هستند، پیامک فرستاده‌ایم. ما در روز اول مهر، ۱۴۴۰ تماس و دوم مهر هم حدود ۳۵۰۰ تماس داشتیم. بیش از ۸۰ درصد از این افراد کسانی بوده‌اند که یارانه برای آنها در ماه شهریور واریز نشده است. باید متذکر شوم یارانه این افراد حذف نشده، بلکه یارانه برای آنها واریز شده، اما اصطلاحا در حساب آنها ننشسته است. این یک مشکل فنی از سمت سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها بوده و لازم است افراد به بانک خود مراجعه کرده و ثبت حساب در سامانه سازمان هدفمندسازی را درخواست کنند. این روزها شایعه شده که دولت به‌جای طبقات بالایی، یارانه خانوارهای فقیر را حذف کرده، در حالی که این افراد حذف نشده‌اند و واریز نشدن یارانه آنها صرفا ناشی از یک مسئله فنی بوده است. بنابراین جای نگرانی وجود ندارد و با مراجعه به بانک و اعلام حساب، یارانه آنها واریز خواهد شد.

باید تأکید کرد که تا کنون یارانه کسی حذف نشده و خانوارهایی که برای آنها پیامک ارسال شده، تنها کاندیدای حذف هستند و در صورت محرز شدن درستی اعتراض آنها، یارانه چند ماهه آنها (که طی بررسی حذف خواهد شد) به حساب آنها واریز می‌شود.

اطلاعاتی که برای شناسایی استفاده شده، تا چه اندازه اعتبار و دقت دارند؟

اولا در اطلاعات استفاده شده، نهایت دقت و صحت رعایت شده است، یعنی از اطلاعاتی که این دو ویژگی را ندارند، استفاده نشده است. دوم اینکه فرمول آزمون وسع به‌صورت مکرر و طی چهار سال آزمایش شده و تعداد قابل توجهی از کارشناسان اقتصادی آن را چکش‌کاری کرده‌اند. سوم اینکه برای آنها فرصت اعتراض در نظر گرفته شده است.

رقم معیار هزینه خانوارها برای حذف یا عدم حذف چقدر است؟

همان‌طور که گفته شد، با امضای اجازه‌نامه از سوی معترضان، دولت به کلیه اطلاعات بانکی آنها دسترسی خواهد داشت، اما تنها اطلاعات مربوط به خرید آنها مبنای حذف یارانه قرار می‌گیرد. یعنی اطلاعات مربوط به کارت به کارت، برداشت نقدی، مانده حساب، تسهیلات و گردش حساب مبنا نخواهد بود. اگر متوسط هزینه‌کرد ماهانه خانوار از این اعداد کمتر باشد، یارانه آنها برقرار خواهد بود. برای خانوار تک نفره چهار میلیون تومان، دو نفره پنج میلیون، سه نفره ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، چهار نفره هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، پنج نفره هشت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، ۶ نفره و بیشتر به‌ازای هر نفر از اعضای خانوار ۵۰۰ هزار تومان اضافه خواهد شد.

شما چهار ماه اول سال را معیار شناسایی میزان هزینه‌ خانوارها قرار داده‌اید. اگر در این چهار ماه، کسی قسط یا هزینه‌ای خارج از روال متعارف زندگی‌اش داشته باشد، در نظر گرفته می‌شود؟

خیر، معیار محاسبه، هزینه‌های متعارف است. حتی کسانی که در حد عرفی اجاره‌خانه می‌دهند، جزو هزینه‌ها حساب نمی‌شود. غیرعرفی یعنی برای مستأجرانی که در مناطق مرفه‌نشین هستند. ما برای ردیابی هزینه‌ها از ‎‌تبادلات مالی کارت‌خوان‌ها، درگاه‌های پرداخت اینترنتی و هر جا که فعل خرید انجام می‌شود، استفاده می‌کنیم. حالا ممکن است کسی قسط مسکن پرداخت می‌کند، اگر مبلغ آن منطقی باشد، می‌پذیریم و آن را به‌عنوان هزینه محاسبه نخواهیم کرد. بنابراین هزینه‌های متعارف زندگی محاسبه خواهد شد، به‌طوری که مردم راضی باشند.

چرا کل جریانات مالی در نظر گرفته نمی‌شود؟

زیرا خیلی مناقشه‌انگیز خواهد بود. ممکن است فردی بگوید در یک شرکت تن‌خواه‌گردان بوده و گردش مالی حساب مربوط به او نیست. چنین احتمالاتی وجود دارد، بر همین اساس، تنها هزینه‌‎هایی را که از تراکنش‌های خرید احصا می‌شود، مبنا قرار می‌دهیم.

چه زمانی گام‌های بعدی برای حذف سه دهک برداشته می‌شود؟

تاکنون نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر نفر (۲۰۰ هزار خانوار) کاندیدای حذف یارانه شده‌اند. این مرحله اول حذف است و تقریبا یک آزمون پایلوت حساب می‌شود. اما همه مسئولان متفق‌القول هستند که هرچه سریع‌تر در گام‌های بعدی به سه دهک حذفی برسیم.

شما اول از طریق بانک‌های اطلاعاتی موجود، سپس با اجازه خود فرد، جریانات مالی را بررسی می‌کنید. آیا این احتمال در نظر گرفته شده که ممکن است برخی از کارت خود استفاده نکنند؟

اصلا کارت را کنار بگذاریم، در این صورت باز هم ظرفیت شناسایی کردن افراد و رفتار آنها را از طریق بانک‌های اطلاعاتی و دیتاهای مختلف دیگر داریم. ما تلاش می‌کنیم که خطای شناسایی به کمترین حد ممکن برسد.

این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

درآمد ۱۰ هزار میلیاردی دولت از حذف یارانه پردرآمدها

ایسناخبرگزاری ایسنا
درآمد ۱۰ هزار میلیاردی دولت از حذف یارانه پردرآمدها
یک اقتصاددان با اشاره به شیوه دولت برای حذف تدریجی یارانه‌ سه دهک بالای درآمدی جامعه، این روش را بهترین شیوه ممکن برای حذف یارانه پردرآمدها ارزیابی کرد و گفت: از محل حذف یارانه خانوارهای پردرآمد، طی یک سال ۱۰ هزار میلیارد تومان نصیب دولت خواهد شد.

وحید شقاقی شهری - عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی - حذف تدریجی یارانه خانوارهای پردرآمد را بهترین روش قطع یارانه دهک‌های پردرآمد ارزیابی کرد و گفت: با این روش می‌توان جلوی خطاها و انحرافات احتمالی را هم گرفت. در همین راستا بهترین معیار برای تشخیص وضعیت اقتصادی خانوارها بررسی گردش مالی افراد خانوار است.

او با اشاره به الزام چهارساله دولت به حذف یارانه نقدی بر اساس قانون بودجه کشوری ادامه داد: پس از دوره اول حذف یارانه‌ها در سال ۱۳۹۴، اولین اقدام دولت برای اجرایی کردن تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۱۳۹۸ مبنی بر حذف یارانه در شهریورماه امسال صورت گرفت. البته در این مدت نیز نمایندگان مجلس نقدهای فراوانی نسبت به تعلل دولت در حذف یارانه‌ها داشتند.

عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی تهران با تاکید بر اینکه خانوارهای پردرآمد هیچ نیازی به دریافت یارانه ندارند گفت: در سال ۱۳۸۹ مبلغ ۴۵ هزار تومان مبلغ قابل توجهی در سبد خانوار بود، اما با توجه به اینکه بیش از ۱۰ سال از پرداخت یارانه می‌گذرد و این مبلغ هم افزایش پیدا نکرده و از سوی دیگر دو - سه موج تورمی را هم تجربه کرده‌ایم حالا مبلغ ۴۵هزار تومان مبلغ بسیار کمی شده و قدرت خرید آن بسیار کم است. به همین خاطر خانواده‌های پردرآمد و حتی خانواده‌های با درآمد متوسط نیز به آن نیازی ندارند؛ بنابراین تعلل دولت در حذف یارانه هم بی مورد است.

دولت بهترین روش را برای قطع یارانه‌ها انتخاب کرده است

شقاقی شهری با اشاره به اینکه روش تدریجی قطع یارانه‌ها عملا جلوی انحرافات و خطاها در فرایند حذف یارانه‌ها را می‌گیرد اضافه کرد: هنگامی که دولت به تدریج یارانه دهک‌های درآمدی را حذف می‌کند، به مرور می‌تواند بانک اطلاعاتی خود را هم تکمیل کند، به اعتراض‌ها رسیدگی کند و سپس یارانه دهک‌های پایین‌تر را هم قطع کند. بر این اساس روش تدریجی نسبت به قطع یکباره یارانه‌ها بهتر است و به دولت اجازه راستی آزمایی، کاهش و حذف خطاها را می‌دهد.

او با تاکید برروش تدریجی قطع یارانه‌ها و ایجاد سامانه ثبت و رسیدگی به اعتراض‌ها ادامه داد: قطعا ما شاهد خطای بسیار اندکی در حذف یارانه‌ها خواهیم بود؛ بنابراین قاعدتا شاهد تجمعات اعتراضی هم نخواهیم بود، چون برای افرادی که به حذف یارانه خود اعتراض دارند، امکان ثبت اعتراض فراهم شده و دولت با بررسی گردش مالی آنها، به حقانیت یا عدم حقانیت اعتراضشان پی می‌برد. علاوه بر این سه دهک پردرآمد به ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان نیازی ندارند و اساسا اعتراضی هم نخواهند داشت.

دولت گردش مالی معترضین را بررسی کند

این اقتصاددان با اشاره به اینکه گردش مالی حساب افراد بهترین روش برای تشخیص وضعیت مالی افراد است، گفت: دولت می‌تواند به سرعت گردش مالی افراد در طول یک سال اخیر را از طریق بانک مرکزی و سیستم بانکی بررسی کند و بر اساس آن به راحتی قابل تشخیص است که فرد به ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان نیاز دارد یا خیر؛ من فکر می‌کنم صدک‌های بالای درآمدی گردش مالی محسوسی دارند، بنابراین برای فردی که گردش حساب ملموسی داشته است، ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان خنده‌دار و بی‌معنی است. اما حق اعتراض دارند و دولت هم به راحتی می‌تواند موجه بودن استدلال آنها را تشخیص دهد.

این استاد دانشگاه همچنین با اشاره به کاهش درآمدهای نفتی دولت اظهار کرد: دولت مجبور است هزینه‌های خود را ساماندهی کند که یکی از این هزینه‌ها حذف یارانه‌های نقدی است. از محل حذف یارانه خانوارهای پردرآمد، در طول یک سال کمتر از ۱۰ هزار میلیارد تومان نصیب دولت خواهد شد که دولت نیز با این مبلغ می‌تواند بخشی از کسری بودجه خود را جبران کند و البته چاره‌ای هم جز این هم ندارد. دولت بخشی از کسری بودجه را از طریق صندوق توسعه ملی و اوراق مالی پوشش داده و بخش بسیار کوچکی از آن نیز می‌تواند از محل حذف یارانه‌های افراد پردرآمد جبران شود.

خواندن خبر در سایت منبع

تذکر به رئیس‌جمهور درباره عدم واریز یارانه افرادی که به دلایل نامعلوم یارانه‌ آنها قطع شده

فارسخبرگزاری فارس
تذکر به رئیس‌جمهور درباره عدم واریز یارانه افرادی که به دلایل نامعلوم یارانه‌ آنها قطع شده
نمایندگان قزوین و نیشابور در تذکری به رئیس‌جمهور خواستار این شدند که رئیس‌جمهور درباره عدم واریز یارانه افرادی که به دلایل نامعلوم یارانه‌ آنها قطع شده، دستوری صادر کند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، تذکرات کتبی نمایندگان و مسئولان اجرایی کشور در نشست علنی امروز مجلس (یکشنبه ۷ مهر ۹۸‌) از سوی هیات رئیسه قرائت شد که این تذکرات به شرح زیر است:

نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه در تذکری به وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی و راه و شهرسازی خواستار تصریح در احداث مسکن کارگران به ویژه کارگران ساختمانی شد.

وی همچنین در تذکری به رئیس‌جمهور و وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دادگستری و راه و شهرسازی خواستار صدور دستور رسیدگی خاص به حل مشکلات مسکن مهر شد و علاوه بر این، ا ین نماینده مجلس در تذکری به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار جلوگیری از صدور مجوز برای اجرای کنسرت‌ و تئاترهای مساله‌دار شد.

سیده فاطمه ذوالقدر نماینده مردم تهران به اتفاق ۵ نفر از دیگر نمایندگان در تذکری به رئیس جمهور خواستار تسریع در رسیدگی به وضعیت حق بیمه جانبازان و ایثارگران شدند.

سید مهدی مقدسی نماینده مردم اراک در تذکری به رئیس‌جمهور خواستار تسریع در تعیین تکلیف سهامداران عمده شرکت هپکو و آذراب و پرداخت حقوق معوقه این شرکت‌ها شد.

سید راضی نوری نماینده مردم شوش در تذکری به وزیر نیرو خواستار جلوگیری از افزایش تعرفه‌های آب بهای کشاورزی نسبت به سال گذشته شد.

حشمت‌اله نماینده پیشه نماینده مردم اسلام‌آباد غرب و دالاهو در تذکری به رئیس جمهور خواستار تمدید یکساله امهال وام‌های مردم مناطق زلزله زده استان کرمانشاه شد.

نورمحمد تربتی‌نژاد نماینده مردم گرگان در تذکری به وزیر صنعت‌، معدن‌و تجارت عنوان کرد که چرا در کشور سیاست‌ها و رویه‌های اجرایی و قوانین و مقررات کسب و کار دستخوش تغییرات زیادی می‌شود.

احمد سالک نماینده مردم اصفهان در تذکری به رئیس‌جمهور خواستار صدور دستور برای اجرایی و عملیاتی شدن همسان‌سازی حقوق نیروهای بازنشسته کشوری و لشکری با توجه به مصوبه مجلس در این باره شد و به وزیر آموزش و پرورش لزوم رسیدگی هرچه سریعتر به وضعیت نیروهای حق‌التدریسی و خرید خدمتی‌ها در این وزراتخانه و به وزیر صنعت و معدن لزوم اهمیت دادن به تولیدات داخلی و جلوگیری از وارداتی که مشابه آن در داخل تولید می‌شود را متذکر شد.

سیده حمیده زرآبادی و هاجر چنارانی نمایندگان قزوین و نیشابور در تذکری به رئیس‌جمهور خواستار صدور دستور عاجل برای واریز یارانه افرادی که به دلایل نامعلوم یارانه آنها قطع شده، شدند.

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در تذکری به وزیر کشور خواستار جلوگیری از برنامه هدفمند حذف نام شهدا از اماکن و خیابان‌های شهرهای کشور شد.

طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی نماینده مردم تهران به اتفاق ۲۱ نفر از نمایندگان در تذکری به وزیر دادگستری خواستار ممانعت جدی از خشکاندن درختان باغ‌ قدیمی به مساحت حدود ۲۰ هزار متر در چیذر شمیرانات شدند.

سید حمیدرضا کاظمی نماینده مردم پلدختر به وزیر کشاورزی لزوم پیگیری جدی درباره پرداخت خسارت به کشاورزان سیل‌زده در سیل فروردین سال جاری را متذکر شد.

هادی قوامی نماینده مردم اسفراین و ۱۴ نفر دیگر از نمایندگان در تذکری به وزیر اقتصاد خواستار ساماندهی و برنامه‌ریزی درست در بازار پایه فرا بورس و جلوگیری از کاهش شدید ارزش سهام سهامداران خرد شدند.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

کمیسیون اجتماعی مجلس به موضوع حذف یارانه نیازمندان ورود می‌کند

فارسخبرگزاری فارس
کمیسیون اجتماعی مجلس به موضوع حذف یارانه نیازمندان ورود می‌کند
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر اینکه هدف از قطع یارانه دهک‌های بالا کمک به دهک‌های پایین جامعه بود نه قطع یارانه آنها از ورود این کمیسیون به موضوع حذف یارانه نیازمندان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، زهرا ساعی، در واکنش به اظهارات سخنگوی ستاد تبصره ۱۴ قانون بودجه مبنی بر اعتراض ۱۴ هزار سرپرست خانوار به قطع یارانه، اظهار داشت: مجلس چندین سال است به دولت پیشنهاد حذف یارانه پردرآمدها را داده و در بودجه نیز ملزم به حذف یارانه در سال ۹۸ شده تا بتوان منابع حاصله را در مسیر آسیب‌های اجتماعی و حمایت از افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی و زنان سرپرست خانوار صرف کرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی افزود: بهتر بود دولت در شناسایی پردرآمدها به گونه‌ای گام بردارد که منجر به قطع یارانه افراد محروم و نیازمند نشود و به طور قطع درصد خطای دولت در قطع یارانه با توجه به اطلاعات در اختیار و گذشت چندین سال از اصرار مجلس در قطع یارانه پردرآمدها باید بسیار کمتر از میزان فعلی می‌بود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس دهم از ورود کمیسیون اجتماعی مجلس به موضوع حذف یارانه نیازمندان خبر داد و گفت: مسئولان مربوطه را دعوت و علت را جویا خواهیم شد.

منابع ناشی از صرفه‌جویی در حذف یارانه‌ها باید صرف دهک‌های پایین و نیازمند جامعه شود

ساعی با بیان اینکه هدف از قطع یارانه دهک‌های بالا کمک به دهک‌های پایین جامعه است، تصریح کرد: منابع ناشی از صرفه‌جویی در حذف یارانه‌ها باید صرف دهک‌های پایین و نیازمند جامعه شود نه اینکه در شرایط فعلی نامطلوب اقتصادی و تورم و گرانی که نیازمندان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند با قطع یارانه دغدغه‌های‌شان را افزایش داد و در آنها ایجاد نگرانی کرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم یارانه برای نیازمندان امری حیاتی به شمار می‌رود، یادآور شد: در میان ۱۴ هزار سرپرست خانواری که یارانه آنها قطع شده به طور قطع زنان سرپرست خانوار و نیازمندان زیادی وجود دارد البته باید بررسی شود که در میان آنها چه تعداد زن سرپرست خانوار و نیازمند وجود دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

یک نماینده مجلس: چرا دولت در برابر افزایش یارانه ۴۵ هزار تومانی مقاومت می‌کند؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم
یک نماینده مجلس: چرا دولت در برابر افزایش یارانه ۴۵ هزار تومانی مقاومت می‌کند؟
نماینده مردم اصفهان در مجلس، گفت: نمی‌دانم چرا دولت در برابر افزایش یارانه ۴۵ هزار تومانی مقاومت می‌کند؟ که امیدواریم به این موضوع توجه شود.

- اخبار سیاسی -

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، حیدر‌علی عابدی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه، ۷ مهر) پارلمان، در نطق میان‌دستور خود، گفت: جناح‌های سیاسی کشور امروز بیش از هر زمان دیگری نیاز به وحدت دارند که انشاءالله در سایه این وحدت، کاهش فشار‌های اقتصادی کشور میسر گردد، از دولت انتظار می‌رود در تهیه لایحه بودجه موارد فروش اموال مازاد هر استان به استانداران، نیاز به اراده جدی در بخش کشاورزی برای تغییر الگوی کشت داریم.

وی افزود: استان اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد در بحرانی‌ترین وضعیت، یک میلیارد متر مکعب کسری دارند و اگر صرفه‌جویی شود، مشکلات این ۳ استان حل خواهد شد.

نماینده مردم اصفهان در مجلسگفت: نمی‌دانم چرا دولت در برابر افزایش یارانه ۴۵ هزار تومانی مقاومت می‌کند؟ امیدواریم به این مسئله توجه شود.

عابدی اضافه کرد: به وزارت صنعت توصیه می‌کنم که پارادایم آرد را شیفت بدهند، الآن تمام فشار قیمت نان به نانوایان می‌آید، مزد کارگر و هزینه‌های بیمه هر ساله افزایش پیدا می‌کند و نانوایان اذیت می‌شوند، بهتر است یارانه به نان صنعتی تخصیص پیدا کند.

وی افزود: در بخش آب، توصیه‌ می‌کنم بیشتر توجه شود، منابع عظیم کشور در حال اتلاف است، از یک طرف استان‌ها سرمایه‌گذاری‌های وسیعی در انتقال آب از دریاها و شیرین‌سازی آن می‌کنند و از طرف دیگری آب شیرین به دریای خزر می‌ریزد، پولی که در استان‌ها به لوله تبدیل و آب شیرین‌کن می‌زنند، باید خرج استان‌های جنوبی کشور شود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس گفت: در بخش بهداشت و درمان، شاهد افت مراقبت‌های شدید پرستاری به دلیل کاهش تعداد نیروهای پرستار هستیم، مقام وزارت بهداشت تصمیم به استخدام ۲۰ هزار پرستار در سال جدید گرفته، اما این کمبودها را رفع نخواهد کرد؛ در قانون وزارت بهداشت مکلف شده که مراقبت‌ها را در منزل افزایش دهد که این امر در حال محقق شدن است.

عابدی در پایان خاطرنشان کرد: از وزارت صنعت و گردشگری انتظار داریم که با اقدام به جای مجلس شورای اسلامی، شاهد رشد قابل توجه گردشگری در سال‌های آینده باشیم.

خواندن خبر در سایت منبع

نماینده مجلس: چرا یارانه زنان سرپرست خانوار نیازمند قطع شد؟

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
نماینده مجلس: چرا یارانه زنان سرپرست خانوار نیازمند قطع شد؟
نماینده مجلس: چرا یارانه زنان سرپرست خانوار نیازمند قطع شد؟ - 0

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: در میان ۱۴ هزار سرپرست خانواری که یارانه آن‌ها قطع شده به طور قطع زنان سرپرست خانوار و نیازمندان زیادی وجود دارد البته باید بررسی شود که در میان آن‌ها چه تعداد زن سرپرست خانوار و نیازمند وجود دارد.

به گزارش خانه ملت، زهرا ساعی در واکنش به اظهارات سخنگوی ستاد تبصره ۱۴ قانون بودجه مبنی بر اعتراض ۱۴ هزار سرپرست خانوار به قطع یارانه، گفت: مجلس چندین سال است به دولت پیشنهاد حذف یارانه پردرآمد‌ها را داده و در بودجه نیز ملزم به حذف یارانه در سال ۹۸ شده تا بتوان منابع حاصله را در مسیر آسیب‌های اجتماعی و حمایت از افراد تحت پوشش نهاد‌های حمایتی و زنان سرپرست خانوار صرف کرد.

او افزود: بهتر بود دولت در شناسایی پردرآمد‌ها به گونه‌ای گام بردارد که منجر به قطع یارانه افراد محروم و نیازمند نشود و به طور قطع درصد خطای دولت در قطع یارانه با توجه به اطلاعات در اختیار و گذشت چندین سال از اصرار مجلس در قطع یارانه پردرآمد‌ها باید بسیار کمتر از میزان فعلی می‌بود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس دهم از ورود کمیسیون اجتماعی مجلس به موضوع حذف یارانه نیازمندان خبر داد و گفت: مسئولان مربوطه را دعوت و علت را جویا خواهیم شد.

ساعی با بیان اینکه هدف از قطع یارانه دهک‌های بالا کمک به دهک‌های پایین جامعه است، تصریح کرد: منابع ناشی از صرفه‌جویی در حذف یارانه‌ها باید صرف دهک‌های پایین و نیازمند جامعه شود نه اینکه در شرایط فعلی نامطلوب اقتصادی و تورم و گرانی که نیازمندان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند با قطع یارانه دغدغه‌های‌شان را افزایش داد و در آن‌ها ایجاد نگرانی کرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم یارانه برای نیازمندان امری حیاتی به شمار می‌رود، یادآور شد: در میان ۱۴ هزار سرپرست خانواری که یارانه آن‌ها قطع شده به طور قطع زنان سرپرست خانوار و نیازمندان زیادی وجود دارد البته باید بررسی شود که در میان آن‌ها چه تعداد زن سرپرست خانوار و نیازمند وجود دارد

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | روایت خبرگزاری فارس از پایان توهمات روح الله زم

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
یکی از مقاصدی که همیشه برای سفر جذاب بوده است، جنگل‌ها هستند. جنگل‌ها در همه فصلی جاذبه‌ی خاص خودشان را دارند و شما را به وجد می‌آورند. در بهار با سرسبزی خود، در پاییز با تغییر رنگ خود و دیدن هزاران برگ رنگی و در دیگر فصل‌ها نیز به همین صورت! پیشنهاد امروز ما برای شما سفر به شمال است. سفر به جنگلی در شمال که هنوز بکر مانده است و جوری مرموز به نظر می‌آید که انگار در دل خود رازهای تاریک و ترسناکی پنهان کرده است.

روحانی: حقوق‌ها غیرعادلانه بود، ولی نجومی نه +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به‌گزارش اقتصادنیوز، امروز لیر ترکیه مانند روز قبل با کاهش قیمت روبرو شد، بطوری که لیر ترکیه که روز قبل تا ۱,۹۵۸ (یک هزار و نهصد و پنجاه و هشت) تومان رسیده بود، امروز - دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ مصادف با ۱۴ اکتبر ۲۰۱۹ - با کاهش ۰٫۶۱ درصدی به ۱,۹۴۶ (یک هزار و نهصد و چهل و شش) تومان رسید. جدول قیمت ۳ روز اخیر لیر ترکیه قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ ۱,۹۴۶ -۱۲ -۰٫۶۲ امروز ۱,۹۵۸ -۱۳ -۰٫۶۷ روز قبل ۱,۹۷۱ -۱۷ -۰٫۸۷ ۲ روز پیش به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می‌شوند
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
شرکت مدیران خودرو، شرایط فروش ویژه‌ای را برای محصولات «ام وی ام» اعلام کرده است. شرکت مدیران خودرو، شرایط فروش ویژه‌ای را برای محصولات «ام وی ام» اعلام کرده است. به گزارش عصر ایران، بر اساس این طرح ۷ محصول ت MVM در اقساط ۱۲ تا ۶۰ ماهه به خریداران عرضه می‌گردد. نرخ سود تسهیلات تمامی خودروها ۲۱ درصد و زمان تحویل نیز ۳۰ روز کاری و مدل خودرو نیز ۹۸ می‌باشد. جدول فروش به شرح زیر است/ برای مشاهده در جدول در ابعاد بزرگ بر روی آن کلیک نمایید.
ایسناایسنا1 روز قبل
مدیرکل حفاظت از حقوق مصرف‌کننده رگولاتوری با هشدار درباره کلاهبرداری تماس تلفنی ناخواسته با خارج از کشور، گفته است: مشترکین تلفن همراه باید مراقب تماس با شماره‌های ناشناس و کلیک روی لینک‌های ناشناس باشند. تعداد زیادی از مشترکان تلفن همراه عادت دارند پس از هر تماس ناموفق، اقدام به برقراری تماس با فرد تماس گیرنده کنند؛ به دلیل آن‌که این تماس‌ها از سرشماره‌های بین‌المللی برقرار می‌شود، به محض تماس هزینه‌های سنگینی به مشترک ایرانی تحمیل می‌شود. در این راستا، پیمان قره‌داغی -مدیرکل حفاظت از حقوق مصرف‌کننده رگولاتوری- نیز درباره کلاهبرداری تماس تلفنی ناخواسته با خارج از کشور هشدار داد و گفت: در این نوع از کلاهبرداری مخابراتی که به آن تماس و قطع تماس (wangiri) گفته می‌شود کلاهبرداران یک تماس بی‌پاسخ (missed call) و یا یک لینک اینترنتی به گوشی تلفن مشترکین ارسال می‌کنند. کاربران پس از مشاهده تماس ازدست‌رفته (missed call) روی گوشی با شماره درج‌شده تماس می‌گیرند که این تماس‌ها عموما به مقصد کشورهای خارجی (اغلب کشورهای آفریقایی) هستند. قره‌داغی خاطرنشان کرد: کاربران باید پس از کلیک روی لینک ناشناس درصورت برقراری تماس خارجی، تماس را قطع کنند و درصورت نیاز به کسب اطلاعات و راهنمائی می‌توانند با مرکز تماس اپراتور خود تماس بگیرند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
امیدواریم با همکاری بخش بهداشت و درمان نیز بتوانیم در سال‌های آینده آمار‌های خوبی از روند پیشرفت داشته باشیم. وی با بیان اینکه ما ۴۰ میلیون بیمه شده در کشور داریم گفت: در سال ۹۶، مراجعه بیمه شدگان ما ۱۹۵ میلیون بار در سراسر کشور بوده است. مدیر عامل بیمه سلامت ایران گفت: رویکرد وزارت بهداشت با توجه به تاکیدات این وزارت، پاسخگویی و تعامل با رسانه هاست و از آنجا که رسانه ملی می‌تواند در این عرصه نقش آفرینی کند می‌خواهیم از این ظرفیت برای ارتقای سواد سلامت و آگاهی مردم استفاده کنیم. موهبتی گفت: در تفاهم نامه همکاری ۵ ساله‌ای که به ا مضای رئیس صداوسیما رسیده قرار شده است که با ارائه اطلاعات و آگاهی به دنبال منطقی سازی رفتار مردم باشیم از جمله در مصرف دارو و یا مراجعه به پزشکان لذا کمیته‌ای برای اجرایی شدن این تفاهم نامه به زودی عملیاتی می‌شود و امیدواریم به زودی محصول این همکاری را ببینیم. آشنایی مردم با ابعاد مختلف خدمات بیمه سلامت در بحث پیشگیری و سلامت و درمان و دارو از جمله محور‌های این تفاهم نامه همکاری است که قرار است در قالب آگهی تلویزیونی (تیزر)، فیلم و سریال و پیام‌های بهداشتی در شبکه‌های صداوسیما به صورت هنری و آموزشی به مردم ارائه شود.

اخبار بیشتر