اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه ۸ مهرماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه ۸ مهرماه

بازار مسکن به تاریک‌ترین نقطه رسیده است

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب
بازار مسکن به تاریک‌ترین نقطه رسیده است
معاملات مسکن در شهریورماه امسال به حدی پایین آمد که حتی نسبت به شهریورماه چهار سال قبل که بازار در رکود عمیقی قرار داشت ...
بازار مسکن به تاریک‌ترین نقطه رسیده است - 0

معاملات مسکن در شهریورماه امسال به حدی پایین آمد که حتی نسبت به شهریورماه چهار سال قبل که بازار در رکود عمیقی قرار داشت ۷۸ درصد کمتر شده است؛ قراردادها نسبت به مرداد امسال و شهریور پارسال هم به ترتیب ۱۵ و ۷۳ درصد کاهش یافت و این در حالی است که در شهریورماه به عنوان آخرین مهلت جابه‌جایی در تابستان طبیعتا باید معاملات افزایش پیدا می‌کرد.

به گزارش ایران جیب از ایسنا، شهریورماه ۱۳۹۸ به لحاظ حجم معاملات مسکن در تهران افت تاریخی رقم خورد؛ به طوری که حتی در شهریورماه ۱۳۹۴ نیز که بازار در مقایسه با سال‌های قبل و بعد از آن در رکود عمیقی قرار گرفته بود حجم معاملات ۴٫۶ برابر امسال بود. کسادی بازار مسکن در شهریورماه امسال از زمان آغاز ارایه گزارش‌های ماهیانه این بخش توسط بانک مرکزی در سال ۱۳۹۲ تا کنون بی‌سابقه بوده است.

متقاضیان در انتظار کاهش قیمت

کارشناسان می‌گویند تا زمانی که قیمت‌های پیشنهادی کاهش پیدا نکند نمی‌توان نسبت به رونق معاملات امیدوار بود. اما طبق آمار، کاهش ۲٫۴ و ۲٫۸ درصدی قیمت در دو ماه گذشته بسیار کمتر از رشد ۷ تا ۸ درصد ماهیانه در دو سال اخیر بوده است. با توجه به جهش ۲۰۸ درصدی قیمت نسبت به چهار سال قبل، توان خرید متقاضیان مصرفی به شدت افت کرده است؛ هرچند تیرماه ۱۳۹۸ رشد قیمت‌ها نسبت به مدت مشابه چهار سال قبل از آن عدد ۲۴۵ درصد را نشان می‌داد. اما مرداد و شهریورماه امسال قیمت‌ها نسبت به دو ماه قبل به ترتیب ۲٫۴ و ۲٫۸ درصد کاهش یافت که چشم‌انداز کاهشی را پیش روی خریداران قرار داده و متقاضیان مصرفی، خرید را به حالت تعلیق درآورده‌اند.

تجربه سیکل‌های رونق مسکن در سال‌های ۱۳۶۸، ۱۳۸۶، ۱۳۹۱ و ۱۳۹۷ نشان می‌دهد که دوره رکود، طولانی‌تر از دوره رونق است اما تقاضا برای خرید در زمان رشد قیمت‌ها به شدت افزایش پیدا می‌کند. این اشتباه محاسباتی متقاضیان به جهش‌های سنگین می‌انجامد.

ساخت و ساز دو برابر معاملات است

با وجودی که حدود ۵۰۰ هزار خانه خالی در شهر تهران وجود دارد به دلیل پرش قیمت‌ها اقبال برای ساخت و ساز دیده می‌شود. خرید و فروش مسکن به کمترین حد خود رسیده اما در مردادماه ساخت و ساز به حدود دو برابر معاملات رسید؛ هرچند تعداد واحد مسکونی در پروانه‌های صادره شهر تهران طی شش ماه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۱ درصد کاهش نشان می‌دهد. با این حال پنج ماهه ابتدای سال جاری در شهر تهران ۲۷ هزار و ۳۸۴ واحد مسکونی در پروانه‌های ساختمانی تعریف شده که ۲۸۱۹ واحد کمتر از تعداد خرید و فروش مسکن بوده اما آمار ارایه شده در مردادماه گویای نصف شدن تعداد معاملات نسبت به ساخت و ساز است.

مردادماه کلنگ احداث ۵۵۶۲ واحد مسکونی در تهران زده شد؛ در حالی که معاملات تنها ۲۷۸۷ فقره بود. با این‌که سبقت ساخت و ساز از معاملات می‌تواند به تعادل عرضه و تقاضا منجر شود اما طبیعتا در زمان رکود خرید و فروش، سازندگان انگیزه خود را برای ساخت و ساز از دست می‌دهند و انتظار می‌رود در ماه‌های آینده حجم ساخت و ساز باز هم کاهش پیدا کند. از سوی دیگر سازندگان به دلیل درگیری با چهار قانون مزاحم و اختلال در روند دریافت نقدینگی، توان لازم را برای ایجاد تعادل در بازار مسکن از دست داده‌اند. سال ۱۳۹۷ کمیسیون تلفیق املاک در تهران اعداد و ارقامی برای ارزش معاملاتی املاک لحاظ کرده که به اعتقاد انبوه سازان در صورت اجرا تورم بسیار سنگینی را در قالب ۲۰ نوع عوارض، مالیات و سایر وجوه پرداختی به صنعت ساختمان تحمیل می‌کند.

افت حدود ۵ میلیون تومانی قیمت مسکن در شمال تهران

شهریورماه بازار مسکن شهر تهران دومین تخلیه حباب قیمتی را تجربه کرد. مطابق اعلام بانک مرکزی میانگین قیمت مسکن شهر تهران از متری ۱۳ میلیون و ۲۵ هزار تومان در مردادماه ۱۳۹۸ به متری ۱۲ میلیون و ۶۶۷ هزار تومان در شهریورماه رسیده که کاهش ۲٫۸ درصدی را نسبت به مردادماه امسال و افزایش ۵۶٫۵ درصدی را نسبت به شهریورماه پارسال نشان می‌دهد. معاملات نیز به ۲۷۸۷ فقره رسید که ۱۵ درصد نسبت به ماه قبل و ۷۳ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش یافت. این دومین افت پیاپی قیمت ماهیانه است و به نظر می‌رسد بازار خرید و فروش قفل شده است.

با وجودی که به دلیل حجم اندک معاملات نمی‌توان ارزیابی مناسبی از تحولات قیمتی در مناطق مختلف تهران داشت، آمار گویای آن است که در منطقه ۱ قیمت‌ها نسبت به مردادماه ۳٫۲ میلیون و نسبت به تیرماه ۴٫۸ میلیون کاهش یافت که بیشترین میزان کاهش در بین مناطق مختلف شهر تهران محسوب می‌شود. افت تا ۴٫۸ میلیونی قیمت از خروج سفته‌بازان حکایت دارد که تا تیرماه نبض خرید و فروش در شمال پایتخت را در اختیار داشتند.

خواندن خبر در سایت منبع

اجاره مسکن در کشور ۲۰ درصد گران شد

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز
اجاره مسکن در کشور ۲۰ درصد گران شد
بهار امسال بهای اجاره مسکن در تهران ۳۵ درصد نسبت به بهار پارسال افزایش پیدا کرد، این نرخ در ۳۰ استان دیگر به‌طور میانگین ۲۰ درصد بوده است. تحقیقات میدانی از مراکز استان‌ها نشان می‌دهد ۴ عامل در رشد قابل توجه اجاره‌بها نقش داشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، ابعاد رشد اجاره‌بها طی بهار امسال در استان‌های مختلف، کاملا متفاوت بود؛ اما چون در همه شهرها هزینه مستاجر بودن از توان مستاجران ماندن سبقت گرفت، فشار اجاره‌بها برای غالب اجاره‌نشین‌ها به یک اندازه احساس شد.

بهار امسال بهای اجاره مسکن در تهران ۳۵ درصد نسبت به بهار پارسال افزایش پیدا کرد. این نرخ در ۳۰ استان دیگر به‌طور میانگین ۲۰ درصد بوده است. تحقیقات میدانی از مراکز استان‌ها نشان می‌دهد ۴ عامل در رشد قابل توجه اجاره‌بها نقش داشته است. برخی مستاجرها، بخشی از تورم اجاره را دور زدند.

نبض کشوری بازار مسکن از پاتک مستاجرها به تورم اجاره با بروز سه واکنش به افزایش قابل توجه اجاره‌بهای مسکن در ۳۰استان کشور حکایت دارد.

بررسی‌ها بر پایه آمارهای رسمی مربوط به تحولات بازار اجاره مسکن در کشور نشان می‌دهد اگرچه تورم اجاره در سه ماه اول سال جاری در شهرهای ۳۰ استان کشور در مقایسه با تورم اجاره تهران کمتر بوده است اما رشد اجاره‌بها در شهرهای این ۳۰ استان از ۴ جهت منجر به تشدید فشار بر مستاجرها شده است.

تازه‌ترین آمارهای رسمی منتشر شده درخصوص تحولات بازار اجاره مسکن در کشور نشان می‌دهد بهار امسال میانگین اجاره‌بهای هرمترمربع واحد مسکونی در ۳۱ استان کشور به ۱۲ هزار و ۶۵۰ تومان رسید که این میزان در مقایسه با فصل قبل (تورم فصلی) ۱۴ درصد افزایش داشته است؛ این در حالی است که میانگین اجاره‌بهای مسکن در کشور در بهار امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل-بهار ۹۷- معادل ۲۹ درصد رشد کرد؛ در این میان بیشترین تورم نقطه‌ای اجاره‌بها با ثبت افزایش ۳۵ درصدی میانگین اجاره‌بهای هر مترمربع واحد مسکونی در استان تهران به این استان اختصاص یافت.

محاسبات صورت گرفته نشان می‌دهد میانگین اجاره‌بهای هر مترمربع واحد مسکونی در ۳۰ استان کشور به استثنای تهران، بهار امسال ۶ هزار تومان بوده است که این میزان نیز در مقایسه با بهار سال گذشته ۲۰ درصد رشد کرده است.

این موضوع نشان‌دهنده فاصله قابل توجه تورم نقطه‌ای اجاره‌ مسکن در ۳۰ استان کشور در مقایسه با تورم نقطه‌ای اجاره در تهران است. تورم نقطه‌ای اجاره مسکن در تهران ۱۵ واحد درصد از تورم نقطه‌ای اجاره مسکن در سایر شهرها بیشتر است.

هر چند تورم ۳۵ درصدی اجاره‌ مسکن در تهران در بهار امسال در مقایسه با بهار سال گذشته حکایت از فشار مضاعف و حداکثری بر مستاجرها از بابت تامین هزینه اجاره‌نشینی دارد اما فاصله ۱۵درصدی تورم نقطه‌ای اجاره تهران با سایر شهرها به این معنا نیست که مستاجرها در سایر شهرها و استان‌های کشور فشار اجاره‌نشینی را متحمل نشده‌اند.

بررسی‌ها بر پایه تحقیقات میدانی از بازار معاملات اجاره مسکن در شهرهای مختلف نشان می‌دهد نیمه اول امسال مستاجرهای سایر شهرها نیز مانند مستاجران تهرانی فشار مضاعفی را از بابت تامین هزینه اجاره‌نشینی متحمل شدند.

باتوجه به پایین‌تر بودن سطح درآمد در سایر شهرها در مقایسه با تهران، اگرچه تورم اجاره در این شهرها در مقایسه با تهران کمتر بوده است اما فشار مضاعف اجاره‌نشینی امسال علاوه بر تهران در سایر شهرها و استان‌های کشور نیز تجربه شد.

آمارها نشان می‌دهد تعداد قراردادهای جدید اجاره مسکن هم در تهران و هم در ۳۰ استان دیگر تحت تاثیر ثبت تورم بالا در بازار اجاره، به میزان قابل توجهی در مقایسه با سال قبل کاهش یافت. اما کاهش تعداد قراردادهای جدید اجاره مسکن در بهار سال جاری در مقایسه با بهار سال گذشته به معنای کاهش تعداد خانوارهای مستاجر و افزایش تعداد خانوارهایی که در واحدهای مسکونی ملکی سکونت دارند، نیست.

واسطه‌های بازار اجاره مسکن در شهرهای مختلف در توضیح علت کاهش تعداد قراردادهای اجاره مسکن در بهار امسال در مقایسه با بهار سال گذشته می‌گویند افزایش قابل توجه اجاره‌بهای مسکن در این شهرها موجب شد عمده مستاجرها اقدام به تمدید قراردادهای سال گذشته خود با موجر کرده و به همین علت تعداد قراردادهای جدید در بازار اجاره کاهش یافت. اما دلیل این موضوع کاهش تعداد مستاجرها به دلیل خروج آنها از بازار اجاره به دلیل خرید واحد مسکونی و سکونت در مسکن ملکی نیست.

بهار امسال، تعداد قراردادهای جدید اجاره مسکن در ۳۱ استان کشور ۴/ ۱۱ درصد کاهش یافت؛ این میزان کاهش در تهران ۸/ ۱۸ درصد بوده است. اما کاهش ۴/ ۱۱ درصدی تعداد قراردادهای جدید در بازار اجاره کشوری و کاهش ۸/ ۱۸ درصدی این قراردادها در بازار اجاره تهران همان‌گونه که گفته شد هرگز به معنای کاهش تعداد مستاجرها در بهار امسال نسبت به بهار ۹۷ نیست.

تحقیقات میدانی از بازارمسکن ۶ مرکز استان کشور نشان می‌دهد دست‌کم ۴عامل فشار در بازار اجاره از بابت تغییر و افزایش نرخ اجاره‌بها در شهرهای کشور که در بازه زمانی موردبررسی-بهار ۹۸ در مقایسه با بهار ۹۷- منجر به کاهش تعداد قراردادهای جدید در بازار اجاره کشور شد، قابل شناسایی است.

به گفته فعالان بازار مسکن شهرهای اصفهان، تبریز، مشهد، یزد، کرمانشاه و اراک تحت‌تاثیر این چهار عامل فشار، مستاجرها در شهرهای مختلف و بسته به شرایط خاص خود، واکنش‌های متفاوتی را بروز دادند که این واکنش‌ها نیز در قالب سه رفتار متفاوت برای مقابله با تورم اجاره قابل طبقه‌بندی است.

«رشد شدید و قابل توجه قیمت مسکن در شهرهای مختلف کشور» از مهم‌ترین عوامل ایجاد و تشدیدکننده فشار بر مستاجرها در بازار اجاره مسکن در سال جاری است؛ این موضوع به خصوص در نیمه اول سال-تا پایان شهریور- و به ویژه در ماه پایانی فصل بهار و سه ماه تابستان بیش از پیش خود را نشان داده است.

با توجه به افزایش قابل توجه قیمت مسکن در یک‌سال گذشته، آن دسته از مستاجرانی که امسال قصد نوشتن قرارداد جدید برای اجاره مسکن داشتند در بسیاری از موارد، با رشد قابل توجه سطح اجاره‌بها مواجه شدند. این موضوع قبل از سایر استان‌ها در استان تهران تجربه شد.

از آنجا که به‌طور معمول نرخ اجاره مسکن تابعی از قیمت مسکن است همواره پس از دوره جهش قیمتی در بازار معاملات خرید وفروش مسکن با تاخیر چند ماهه بازار اجاره نیز تحت‌تاثیر قرار گرفته و نوسان سطح اجاره‌بها تجربه شده است؛ هرچند همواره نوسان نرخ اجاره عقب‌تر و کمتر از نوسان قیمتی مسکن بوده است؛ با این حال، یک باور اشتباه در میان گروهی از موجران در ارتباط با این موضوع موجب شد سطح اجاره‌بهای برخی فایل‌های عرضه‌شده به بازار اجاره در بهار و تابستان سال جاری به‌صورت غیرمتعارف تعیین شود و همین عامل منجر به بروز نوسان شدید در بازار اجاره برخی شهرها شد.

این در حالی است که همواره میزان افزایش اجاره‌بها به دلایل مختلف به‌خصوص نبود کشش اقتصادی از سوی مستاجرها برای پرداخت اجاره‌بها با نرخ جهش‌یافته، با فاصله زیادی نسبت به میزان نوسان قیمت مسکن قرار داشته است.

بنابراین این تصور برخی از موجران که با اتکا به آن در سال‌جاری اقدام به افزایش نامتعارف اجاره‌بهای واحدهای مسکونی کردند از اساس اشتباه است و نتیجه‌ای جز ایجاد التهاب در بازار و در نهایت خالی ماندن واحدهای با سطح اجاره‌بهای نامتعارف و کاهش قراردادهای جدید در این بازار ندارد.

عامل فشار دوم را می‌توان به «افزایش قابل‌ملاحظه تورم عمومی در یکسال گذشته» مربوط دانست؛ قیمت کالاها و خدمات در سال‌جاری در مقایسه با سال گذشته به میزان قابل‌توجهی افزایش یافته است؛ همین موضوع – افزایش شدید تورم عمومی-موجب شده است موجران خود را برای افزایش قابل‌توجه سطح اجاره‌بها محق بدانند.

از آنجا که در برخی از موارد موجران به اجاره‌بهای دریافتی از مستاجران به‌عنوان یک محل درآمد می‌نگرند، در توجیه دلیل تعیین سطح نامتعارف اجاره‌بها، افزایش سطح قیمت سایر کالاها وخدمات را عنوان می‌کنند.

«تضعیف قدرت خرید بسیاری از متقاضیان مصرفی خرید واحدهای مسکونی به دنبال جهش قیمت مسکن در سال ۹۷» که منجر به باقی‌ماندن مستاجرهای متقاضی خرید مسکن در بازار اجاره در سال ۹۸ شد، سومین عامل فشار محسوب می‌شود؛ در حالی‌که برخی از خانوارهای مستاجر با تکیه بر درآمد وپس‌اندازهای خود و همچنین با اتکا به وام بانکی مصمم به خرید مسکن بودند اما این گروه از مستاجرها به دلیل جهش قیمت مسکن موفق به خرید مسکن نشدند؛ در نتیجه در بازار اجاره باقی ماندند.

بنابراین آن تعداد از واحدهای مسکونی که پس از مهاجرت این گروه از افراد از بازار اجاره به بازار خرید مسکن می‌توانست به بازار و سایر مستاجرها عرضه شود، کماکان در اختیار این گروه قرار دارد. عدم خروج بخشی از متقاضیان بالقوه خرید مسکن از بازار اجاره یا به عبارت دیگر افزایش جامعه مستاجر را می‌توان عامل فشار دیگری دانست که منجر به تشدید التهاب در بازار اجاره مسکن در بهار ۹۸ و در ادامه تابستان سال‌جاری شد.

«عقب‌ماندگی رشد اجاره‌بها از افزایش قیمت مسکن» و افزایش فاصله منطقی موجود بین این دو نرخ از دیگر دلایل بروز التهاب قیمتی در بازار اجاره مسکن در نیمه اول سال جاری بود؛ معمولا تحولات قیمتی در بازار خرید مسکن با فاصله به بازار اجاره سرایت می‌کند؛ بنابراین یکی از دلایل افزایش قابل‌توجه نرخ اجاره‌بهای کشوری در سال جاری، تلاش بازار اجاره برای حفظ فاصله متعارف با قیمت مسکن بود. با این حال، مستاجرها در بازار کشوری مسکن برای مقابله با رشد قابل‌توجه سطح اجاره‌بها که در بسیاری از موارد می‌توان از آن با عنوان رشد نامتعارف اجاره‌بها یاد کرد دست‌کم سه واکنش انجام دادند؛ این سه واکنش را می‌توان به‌عنوان ۳ پاتک مستاجرها به تورم اجاره مسکن در شهرهای مختلف تعبیر کرد.

اولین پاتک مستاجرها به تورم اجاره مسکن که هم در تهران و هم در ۳۰ استان دیگر در بهار و تابستان امسال مشاهده شد، «اقدام برای تمدید قراردادهای اجاره سال قبل با موجر با نرخ متعارف» است؛ بسیاری از مستاجرها به دلیل افزایش قابل‌توجه نرخ اجاره در بازار تلاش کردند تا قرارداد سال گذشته خود را با رقمی متعارف با موجر تمدید کنند؛ این در حالی است که بسیاری از موجران نیز در این زمینه با مستاجرها همکاری کردند که یکی از اصلی‌ترین دلایل آن نگرانی موجران از خالی ماندن آپارتمانشان به دلیل التهابات موجود در بازار اجاره و کاهش میل مستاجران به جابه‌جایی در واحدهای اجاره‌ای است.

پاتک دوم، اجاره واحدهای مسکونی با مساحت کمتر از سوی مستاجران است؛ اجاره واحدهای مسکونی با مساحت کمتر، یکی از واکنش‌های تازه‌واردهای بازار اجاره یا آن دسته از مستاجرانی است که به هر دلیل ناچار به جابه‌جایی در واحدهای اجاره‌ای واجاره واحد مسکونی جدید هستند.

امسال برخی از این افراد با مشاهده سطح اجاره‌بها وافزایش آن، مجبور به اجاره آپارتمان کوچک‌تر به دلیل مناسب‌تر بودن اجاره‌بها شدند. به‌عنوان مثال برخی از مستاجرها که در ابتدا قصد اجاره واحد مسکونی با مساحت ۹۰مترمربع را داشتند در نهایت اقدام به اجاره واحد ۷۰ مترمربعی کرده ودر آن ساکن شدند.

سومین واکنش به افزایش نرخ اجاره‌بها در شهرهای مختلف کشور مهاجرت به محلات پایین‌تر متناسب با بنیه مالی مستاجرها و سطح اجاره‌بهای واحدهای اجاره‌ای است؛ امسال برخی از مستاجرها به دلیل افزایش قابل‌توجه نرخ اجاره‌بها وناتوانی از پرداخت مابه‌التفاوت اجاره‌بهای جدید با اجاره‌بهای سال گذشته ناچار به مهاجرت به محلات‌ پایین‌تر برای اجاره واحدهای مسکونی ارزان‌تر شدند و این واکنش را می‌توان به‌عنوان سومین پاتک مستاجرها به تورم اجاره مسکن در سال‌جاری معرفی کرد.

با این حال، واسطه‌های بازار اجاره مسکن در ۶ شهر بررسی شده اعلام کردند همزمان با شروع فصل پاییز و کاهش میزان تقاضا برای اجاره مسکن، سطح اجاره‌بهای واحدهای مسکونی نیز در فایل‌های عرضه‌شده به بازار اجاره –اعم از فایل‌های قدیمی و جدید-نسبت به فصل تابستان تعدیل شده است و در شرایط فعلی مستاجرها با شرایط آسان‌تری نسبت به نیمه اول سال می‌توانند اقدام به جابه‌جایی در واحدهای اجاره‌ای کنند.

واسطه‌ها نسبت به فروکش کردن التهاب در بازار اجاره در نیمه دوم سال جاری ابراز امیدواری می‌کنند و معتقدند در صورت ادامه روند کاهش قیمت مسکن و تداوم آرامش در بازارهای موازی، سطح اجاره‌بهای واحدهای مسکونی باز هم تعدیل خواهد شد.

اجاره مسکن در کشور ۲۰ درصد گران شد - 33

منبع: دنیای اقتصاد

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت آپارتمانهای ۵ تا ۱۵سال ساخت در مناطق مختلف تهران/ جدول

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
قیمت آپارتمانهای ۵ تا ۱۵سال ساخت در مناطق مختلف تهران/ جدول
روند رشد قیمت مسکن از ابتدای تابستان متوقف و در نیمه تابستان با تغییر مسیر، در جهت کاهش قیمت قرار گرفت. به‌طوری‌که در دو ماه گذشته به ترتیب تورم ماهانه قیمت مسکن معادل ۳ درصد و ۶/ ۱ درصد کاهش پیدا می‌کرد.

به این ترتیب متوسط قیمت مسکن در شهر تهران از کانال ۱۳میلیون تومان در هر مترمربع به کانال ۱۲میلیون تومان وارد شد. با این حال بررسی‌های میدانی از وضعیت املاک عرضه شده به بازار نشان می‌دهند برخی از سازندگان و فروشندگان مسکن بی‌توجه به تغییر وضعیت بازار، همچنان بر قیمت‌های پیشنهادی اولیه خود اصرار می‌کنند. همین موضوع سبب شده تا همچنان بخش زیادی از فایل‌های نوساز بدون مشتری در فایل بنگاه‌های املاک باقی بمانند.

قیمت آپارتمانهای ۵ تا ۱۵سال ساخت در مناطق مختلف تهران/ جدول - 2

خواندن خبر در سایت منبع

گرانترین آپارتمان‌های فروخته شده در مهر۹۸ +جدول

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
گرانترین آپارتمان‌های فروخته شده در مهر۹۸ +جدول
اقتصاد آنلاین- مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می‌آید جدول معاملات انجام شده آپارتمان‌های گران قیمت فروخته شده در شهر تهران که در مهر ماه سال۹۸ معامله شده است.

لازم به ذکر است که قیمت آپارتمان های درج شده در این جدول مربوط به اعلام سامانه اطلاعات بازار املاک ایران می‌باشد.

جهت اطلاع از قیمت مسکن و نرخ معاملات انجام شده انواع آپارتمان

روزانه به سرویس "قیمت مسکن" در پایگاه خبری اقتصاد آنلاین مراجعه نمایید

گرانترین آپارتمان‌های فروخته شده در مهر۹۸ +جدول - 5

خواندن خبر در سایت منبع

وضعیت مسکن در ایران طی سال‌های ۷۵ تا ۹۵ +اینفوگرافیک

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
وضعیت مسکن در ایران طی سال‌های ۷۵ تا ۹۵ +اینفوگرافیک
تحولات جمعیت و مسکن طی سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۵ در ایران نشان می‌دهد تعداد خانوارها و واحدهای مسکونی تقریباً دو برابر شده اما آمار مستاجران هم دو برابر شده است.

آمار مستاجران در کل وضعیت در اختیار داشتن مسکن؛ از ۱۵/۴ درصد در سال ۷۵ به عدد ۳۰/۷ درصد در سال ۹۵ رسیده است. این آمار بر اساس آخرین وضعیت نفوس و مسکن سراسر کشور که در سال ۹۵ انجام شد، تهیه و منتشر شده است.

برای مشاهده تصویر در اندازه اصلی روی آن کلیک کنید

وضعیت مسکن در ایران طی سال‌های ۷۵ تا ۹۵ +اینفوگرافیک - 3

منبع:ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

خرید آپارتمان در مرزداران چقدر تمام می‌شود؟

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
خرید آپارتمان در مرزداران چقدر تمام می‌شود؟
خبرگزاری میزان- برای خرید واحد ۷۵ متری ۱۰ سال ساخت در مرزداران خیابان نسیبه به سرمایه ۱ میلیاردو ۶۵۰ میلیون تومانی نیاز است. تاریخ انتشار: 08:31 - 08 مهر 1398 - کد خبر: ۵۵۴۰۳۵

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری میزان برای خرید آپارتمان در مرزدارن بسته به موقعیت و متراژ باید هزینه‌های متفاوتی پرداخت کرد.

خرید آپارتمان در مرزداران چقدر تمام می‌شود؟ - 2

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | سکانسی از سریال ستایش که در شبکه‌های اجتماعی جنجال ساخت

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۴۰ کیلومتری شمال ایلام منطقه‌ای کوهستانی وجود دارد که دارای آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب است. یکی از جاذبه‌های این منطقه، روستایی است به اسم ایوان که انبوهی از جنگل‌های بلوط، زالزالک، بادام کوهی و همچنین انواع گل‎ها و گیاهان را در خود دارد.

فیلم/ همتی: تا کی باید این خودروسازی فشل را ادامه دهیم؟

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

فیلم | رئیسی: باید قدر شکوه و عظمت مثال زدنی راهپیمایی را دانست

خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
در ۴۰ کیلومتری شمال ایلام منطقه‌ای کوهستانی وجود دارد که دارای آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب است. یکی از جاذبه‌های این منطقه، روستایی است به اسم ایوان که انبوهی از جنگل‌های بلوط، زالزالک، بادام کوهی و همچنین انواع گل‎ها و گیاهان را در خود دارد.
خبر فوریخبر فوری18 ساعت قبل
کارشناس سازمان غذا و دارو گفت: محصولات تقلبی آرایشی و بهداشتی به ویژه محصولات رنگی آرایشی مانند رژ لب و ریمل حاوی مقادیر بالا و سمی فلزاتی از جمله آرسنیک، سیانید و حتی با تاسف فراوان حاوی ادرار موش و انسان بوده است. وی اضافه کرد: تفکیک محصولات تقلبی و قاچاق از محصولات اصل واقعا کاری بسیار سخت و دشوار است. محصولات آرایشی تقلبی متاسفانه منجر به بروز انواع عفونت‌های چشمی، واکنش‌های آلرژیک، کهیرهای پوستی، تورم لب و سوختگی‌های شیمیایی می‌شود. وی به مردم توصیه کرد: هنگام خرید این نوع از کالاها به محل عرضه، قیمت متعارف، برچسب اصالت کالا، اصالت برچسب، تاریخ تولید و انقضا و پلمب بودن کالا دقت کافی کنند و در صورت هرگونه شک و تردید، مراتب را سریعا به کارشناسان در معاونت‌های غذا و دارو سراسر کشور گزارش کنند. در صورت استعلام برچسب اعلام شده، همه اطلاعات نشان دهنده اصالت یک محصول مانند نام کالا، تاریخ تولید، انقضا، نام تولیدکننده، واردکننده و اصل یا تقلبی بودن محصول مشخص خواهد شد.
صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سردار‌سرتیپ پاسدار غلامرضا جلالی گفت: از آنجایی که جنگ اقتصادی یک‌ جنگ هیبریدی است که با حوزه‌های‌های دیگر همچون حوزه سایبری و سیاسی و غیره مرتبط است؛ ما به سمت ایجاد یک دفاع ترکیبی حرکت کردیم. وی با اشاره به نتایج این نمونه عملیاتی غیر عامل در حوزه اقتصاد افزود: اولین‌ میوه این دفاع که ما به عنوان یک اولویت به دنبال آن بودیم، ثبات قیمت ارز بود که به لطف خدا با زحمات دوستان در بانک مرکزی قیمت ارز تثبیت شد. سردار جلالی گام بعدی در جنگ اقتصادی را استفاده از فرصت‌های آن عنوان کرد و ادامه داد: برنامه بعدی ما استفاده از فرصت‌های این جنگ به ویژه در حوزه تحریم‌هاست. سردار جلالی در پایان با اشاره به شعار سال خاطرنشان کرد: ما شاهد افزایش رونق تولید در کشور هستیم. چنانچه که بانک جهانی در گزارش خود به صراحت اعلام کرده است ایران در سال ۲۰۲۰ از مرحله رکود خارج و وارد مرحله رشد اقتصادی خواهد شد.
عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل
در این لیست ایالات متحده آمریکا در جایگاه هفتمین کشور ثروتمند جهان قرار گرفته و ۶ کشور ثروتمندتر از آمریکا از لحاظ شاخص «تولید ناخالص داخلی سرانه» (GDP PER CAPITA) دسته‌بندی شده‌اند:۱- لوکزامبورگ ثروتمندترین کشور جهانتولید ناخالص داخلی سرانه: ۱۱۹ هزار و ۷۱۹ دلارکشور کوچک اروپایی «لوکزامبورگ» ثروتمندترین کشور جهان از لحاظ تولید ناخلص داخلی سرانه است. لوکزامبورگ دارای بخش مالی عظیمی است که حدود ۳۶ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد. ۲- نروژ دومین کشور ثروتمند جهانتولید ناخالص داخلی سرانه: ۸۶ هزار و ۳۶۲ دلارنروژ یک کشور صنعتی محسوب می‌شود و صنعت بخش عمده‌ای از سهم تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد. در سوئیس حداقل دستمزد رسمی وجود ندارد و دستمزدها توسط شرکت‌های خصوصی تعیین می‌شوند، اما حداقل دستمزد ماهانه برای کارگران غیر ماهر حدود ۲۲۰۰ تا ۴۲۰۰ فرانک سوییس است. ۷- ایالات متحده آمریکاتولید ناخالص داخلی سرانه: ۶۴ هزار و ۹۰۶ دلاربزرگترین صنعت در آمریکا صنعت بهداشت است.

اخبار بیشتر