در یازدهمین نشست خبری قوه قضاییه چه گذشت؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

در یازدهمین نشست خبری قوه قضاییه چه گذشت؟

سخنگوی قوه‌قضاییه: آیین‌نامه اخیرالتصویب قانون استقلال کانون وکلا لازم‌الاجراست

تسنیمخبرگزاری تسنیم
سخنگوی قوه‌قضاییه: آیین‌نامه اخیرالتصویب قانون استقلال کانون وکلا لازم‌الاجراست
سخنگوی قوه‌قضائیه گفت: آیین‌نامه اخیرالتصویب قانون استقلال کانون وکلا (سال ۸۸) لازم‌الاجراست.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، غلامحسین اسماعیلی در ادامه یازدهمین نشست خبری خود در پاسخ به سوال دیگری درباره سرقت از منزل یکی از نمایندگان مجلس و پول‌های کشف شده می‌تواند مصداق پولشویی و قاچاق ارز باشد اظهار کرد: در ارتباط با اینکه سارق از محل سرقت چه اموالی را به سرقت برده، مالباخته است که اعلام می‌کند و بعد که دزد دستگیر شد، اسناد و مدارک بررسی می‌شود تا ببینم چقدر کشف می‌شود.

وی ادامه داد: این که واقعیت امر چه بوده نمی‌دانیم. این نماینده خودشان اعلام کردند که چنین اقلامی در منزل من وجود نداشته و به سرقت نرفته است. بنای ما اصل بر صحت است اما آنجایی که جرمی گزارش شود و قرائنی باشد حتما رسیدگی می‌شود و در این مورد خاص قرائن و اماراتی که در این منزل اقلام ممنوعه به ویژه ارز نگهداری می‌شده نداریم.

سخنگوی قوه‌قضائیه در پاسخ به سوال دیگری درباره تشکیل پرونده شخصیت برای متهمان و محرمان اظهار کرد: دستورالعمل پرونده شخصیت تدوین، تصویب و ابلاغ شده و زوایای آن کاملا مشخص است. رویکرد اصلی آن تشکیل پرونده شخصیت در کنار پرونده اتهامی برای افراد مشمول قانون است زیرا همه متهمان مشمول قانون درباره تشکیل پرونده شخصیت نیستند.

اسماعیلی بیان داشت: بخش دیگر این پرونده شخصیت در مقام اجراست که سازمان زندان‌ها در اعطای مرخصی‌ها و سایر ارفاقات، پرونده شخصیت تشکیل و بر اساس آن تصمیم می‌گیرد.

سخنگوی قوه‌قضائیه در پاسخ به سوال دیگری درباره رأی اخیر دیوان عدالت اداری مبنی بر لازم‌الاجرا بودن آیین نامه اجرایی قانون استقلال کانون وکلا مصوب سال ۸۸ اظهار کرد: رای دیوان عدالت اداری یک رای ماهیتی نیست و یک رای شکلی است. شکایتی شده بود در رابطه با ماده ۴۵ آیین نامه سال ۳۴ و نحوه صدور پروانه کارگشایی و دیوان عدالت اداری اعلام کرده که این ماده ۴۵ قبلا دو بار که آخرین بار سال ۸۸ بوده نسخ شده است. حرف دیوان عدالت این است که شکایت درباره اجرای قانون منسوخ معنا ندارد و موجبی برای رسیدگی نیست و ماهیتا اظهارنظر نکرده است.

وی افزود: با این حال، آیین نامه اخیرالتصویب تکلیف را روشن کرده و این آیین‌نامه لازم‌الاجراست.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره شکایت ناجا از شهرداری بابت طرح ترافیک گفت: اشخاص ذی‌نفع در زمانی که رسیدگی طولانی می‌شود، می‌توانند تقاضای صدور دستور موقت بدهند. اگر تقاضایی بشود، دیوان درباره دستور موقت تصمیم می‌گیرد. در این باره نیز پیگیری ‌می‌کنیم تا دیوان هر چه زودتر و قبل از پایان موعد قانون، دستور لازم را صادر کند.

اسماعیلی در پاسخ به سوال دیگری درباره امکان ملاقات رئیس قوه قضائیه با کارگران هف تپه گفت: یکی از دغدغه‌های رییس قوه‌قضائیه وضعیت کارگران در بخش‌های مختلف اعم از هپکو، آذران و روغن نباتی جهان و … است. رئیس قوه‌قضائیه بارها اعلام کردند که حرف کارگران را باید شنید و خواسته‌های به حق آنها را ملحوظ نظر قرار داد و بین آنها با کسانی تحت تاثیر بیگانگان اعمال مجرمانه انجام می‌دهند و خیلی از آنها کارگر نیستند اما سر سفره کارگران نشسته‌اند، تمایز قائل شد. هر چند درباره هفت تپه ملاقات مستقیم انجام نشده اما به طرق مختلف نامه‌هایی واصل شده و نمایندگان استان خوزستان به نمایندگی از این افراد، ملاقات‌های متعدد با رئیس قوه قضائیه داشته است. ما به دنبال حل معضل و مشکل با اتخاذ تدابیر مناسب و سیاست کیفری مناسب هستیم.

خواندن خبر در سایت منبع

تهیه ۱۵ لایحه و دستورالعمل مورد نیاز قوه قضاییه در ۵ ماه اخیر

ایسناخبرگزاری ایسنا
تهیه ۱۵ لایحه و دستورالعمل مورد نیاز قوه قضاییه در ۵ ماه اخیر
سخنگوی قوه قضاییه از تهیه ۱۵ لایحه و دستورالعمل مورد نیاز قوه قضاییه در ۵ ماه اخیر خبر داد.

به گزارش ایسنا، غلامحسین اسماعیلی در یازدهمین نشست خبری امروز با رسانه‌ها ضمن تسلیت ایام سوگواری امام حسین (ع) گفت: در مجموعه کشور و به ویژه قوه قضاییه قوانین و مقررات ابزار اصلی تحقق و اجرای عدالت است. ما برای اجرای عدالت نیازمند قانون خوب، مجری شایسته و قاضی عادل و فرهیخته هستیم.

وی افزود: در دوره جدید قوه قضاییه در جهت تامین و اصلاح قوانین و مقررات مورد نیاز یکی از معاونت‌های فعال این قوه، معاونت حقوقی بوده است که این معاونت در ۵ ماه اخیر سال جاری تاکنون با بسیج همه امکانات و بهره گیری از چهره‌های علمی ۱۵ لایحه و دستورالعمل مورد نیاز تهیه و تدوین کرده است که آیین نامه‌ها به تصویب رسیده و ابلاغ شده است.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: برخی از لوایح مهم مثل لایحه امنیت بانوان، لایحه ثبت شرکت‌ها و لایحه موسسات غیرتجاری و لایحه اداره و بهره برداری از آپارتمان‌ها در قوه کارشان به اتمام رسیده و به دولت ارسال شده است.

وی گفت: در زمینه تثبیت مالکیت و اعتباربخشی به اسناد رسمی و به مرور حذف معاملات عادی در مورد املاک در چرخه قراردادها و نقل و انتقال املاک، اهتمام جدی داریم و تدوین قوانینی که بتواند با تثبیت مالکیت از طریق رسمی زمینه پرونده‌های فراوانی در اثر معاملات عادی ایجاد شود را در دستور کار قرار دادیم تا خدمتی انجام شود اما نیاز به قوانین داریم.

سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به قانون حدنگار یا کاداستر ادامه داد: قانون حدنگار یا کاداستر که اجرای آن در سازمان ثبت با قوت انجام می‌شود، نیازمند حمایت دولت است. در این قانون پیش بینی شده بود که ظرف ۵ سال تمام اسناد، به صورت کاداستری صادر شوند که بخشی صادر شده است اما اراضی دولتی کمترین اقدام را برای صدور اسناد کاداستری داشته‌اند.

وی افزود: یکی از معضلات ما در اسناد رسمی تعلل دستگاه‌ها و نهادهای متولی زمین و مسکن در تثبیت مالکیت و اخذ اسناد دولتی است‌. بسیاری از املاک دولتی و اسنادی که در مالکیت دولت هستند و اسنادی که از قوانین مصادره شده و در اختیار ستاد اجرایی و بنیاد مستضعفان است برای بخشی از آنها سند صادر نشده است.

سخنگوی قوه قضاییه یادآور شد: نهادهای دولتی و عمومی وشهرداری‌ها اولا در رابطه با تثبیت مالکیت در اسرع وقت تا قبل از پایان سال ۹۸ اقدام کنند و ثانیا قبل از آن هم پیگیر باشند که برای آنها اسناد کاداستری صادر شود.

ادامه دارد …

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

موج بازگشت زوار از مرز‌های چهارگانه اربعین/ ۱٫۷ میلیون زائر اربعین به کشور بازگشته‌اند/ ۷۷ زائر ایرانی جان باخته‌اند/ رییسی به جمع راهپیمایان اربعین پیوست/ فیلم: دعای برخی زائران برای ایران و ایرانیان

تابناکتابناک1 روز قبل
مسیرهای بازگشت زائران یکطرفه نشده استسردار سید کمال هادیانفر رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت ترافیکی محورهای اطراف چهارپایانه مرزی اربعین گفت: ‌ حدود سه میلیون زائر به کشور عراق سفرکرده‌اند که بالغ بر ۹۷ درصد این افراد از مرزهای زمینی تردد کرده‌اند و همین موضوع نیز نیازمند یک هماهنگی و عملیات وسیع بود که پلیس با اتخاذ تدابیر مناسب اقدام به مدیریت این افراد کرد. بیش از نیمی از زائران اربعین به کشور بازگشته‌اند و از طریق راه‌های مواصلاتی در حال بازگشت به شهرهای خود هستند و پلیس برای بازگشت این افراد نیز درآماده‌باش کامل است. رییس پلیس راهور ناجا در مورد وضعیت ترافیکی جاده‌های اطراف چهارپایانه مرزی اربعین نیز گفت: وضعیت ترافیک در محورهای رفت و برگشت به پایانه‌های مرزی خسروی، شلمچه و چذابه پرحجم اما روان است، در برخی از نقاط محورهای منتهی به مهران نیز شاهد ترافیک نیمه سنگین بازگشت از مهران هستیم که ماموران پلیس با حضور در محل اقدامات خود برای روانسازی ترافیک را در دستور کار قرار داده‌اند. وی در مورد اینکه آیا احتمال اعمال محدودیت تردد در برخی از محورهای پرترافیک وجود دارد یا خیر خاطرنشان کرد: ‌تاکنون نیازی به یکطرفه کردن مسیری وجود نداشته اما در صورتی که چنین نیازی باشد موضوع از قبل اطلاع‌رسانی شده و مسیر به صورت مقطعی با محدودیت ترافیکی روبه‌رو خواهد شد. هادیانفر در مورد تصادفات رانندگی نیز گفت: تقریبا ۶۵ درصد حوادث رانندگی مربوط به زائران اربعین در چند روز اخیر ناشی از خستگی و خواب آلودگی رانندگان است که منجر به واژگونی خودرو یا انحراف به چپ آن شده است، در همین راستا نیز توصیه ما به زائرانی که با خودروی شخصی به پایانه‌های مرزی رفته‌اند این است که پس از ورود به کشور خواب و استراحت کافی داشته باشند و پس از آن پشت فرمان خودرو بنشینند.

رییسی به جمع راهپیمایان اربعین پیوست + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، آیت الله سیدابراهیم رییسی در عمود ۲۸۵ به جمع راهپیمایان اربعین حسینی پیوست. پیش از ظهر امروز فیلمی از رییس قوه قضاییه منتشر شد که نشان می‌دهد وی در مسیر راهپیمایی اربعین قرار دارد و در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد این حضور اشاره می‌کند که قصد انجام مصاحبه ندارد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فرصت مغتنم زیارت اماکن متبرکه در عراق در آستانه اربعین + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، اربعین فرصت مغتنمی برای زیارت اماکن متبرکه در عراق است. بسیاری از زائرانی که در نجف اشرف هستند به کوفه می‌روند و در مسجد این شهر به دعا و نیایش می‌پردازند. بیشتر بخوانید: حال و هوای این روزهای کربلای معلی/ آخرین وضعیت زائران در حرم مطهر سیدالشهدا (ع) + فیلمانتهای پیام/حضور زائران اربعین در مسجد کوفه + فیلم
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
یکی از باستانی‌ترین و قدیمی‌ترین شهرها در جنوب غربی کشور، شهر شوشتر است، که به دلیل قدمت بالای تاریخی و طبیعت‌گردی دارای جاذبه‌های گردشگری فوق‌العاده زیبایی است.

هماهنگی خوبی میان عراقی‌ها و ستاد اربعین وجود دارد

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
روی هم رفته نسبت به سال قبل شاهد افزایش ۱ میلیون زوار اربعین حسینی هستیم. سفیر ایران در عراق با اشاره به امنیت خوب مراسم اربعین ادامه داد: اطلاع رسانی و هماهنگی دقیق و درست میان عراقی‌ها و ستاد اربعین از دیگر نکات قابل توجه در گردهمایی اربعین امسال به شمار می‌رود. سید حمید الحسینی یکی از موکب داران عراق نیز حضور پر تعداد زوار ایرانی در راهپیمایی اربعین در عراق و در کنار شیعیان عراقی سبب دلگرمی و قوت قلب و همچنین احساس قدرت در دل عراقی‌ها ایجاد می‌کند. الحسینی با بیان اینکه به منزل بردن یک زائر برای هر عراقی یک غنیمت است افزود: اگر یک عراقی نتواند در ایام اربعین زائری را به منزل خود ببرد و منزلش را از زائر پر نکند احساس خسران می‌کند. عراقی‌ها بر این باورند که اگر زائری به خانه ببرند در آن سال فقر و مریضی نداریم و در امنیت به سر می‌بریم.

در مسیر پیاده‌روی توسل پیدا کردم و تدوینگر شدم/ حس شنیدن صدای قدم‌های زائران

3+
فارسفارس1 روز قبل

اخبار بیشتر