آیا موضع عربستان در قبال ایران متحول شده است؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

آیا موضع عربستان در قبال ایران متحول شده است؟

تغییر لحن بن سلمان در قبال ایران

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
تغییر لحن بن سلمان در قبال ایران
​اقتصاد نیوز:یک رونامه فرامنطقه‌ای با اشاره به اینکه محمد بن سلمان از هم پیمانان غربی و آمریکا ناامید شده و به این نتیجه رسیده است که هدف آن‌ها تنها باج خواهی است، لحن خود در قبال ایران را تغییر داده و به صلح و کاهش تنش متمایل شده است.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از ایسنا، روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم در تحلیلی نوشت: هرکس جزئیات مصاحبه محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان با شبکه آمریکایی سی بی اس را دنبال کرده باشد متوجه تغییرات و تحولات عربستان و منطقه خواهد شد؛ محمد بن سلمان به گونه‌ای صحبت می‌کرد که گویی او شخص اول و آخر عربستان است نه ولیعهد این کشور، او در رابطه با دشمن قوی کشورش یعنی ایران موضع کاهش تنش و صلح را درپیش گرفته بود که این امر به طور کامل با مصاحبه‌های پیشین او در رابطه با ایران و هم پیمانان آن در یمن تفاوت داشت.

در بخشی از این تحلیل آمده است: بهترین و مهم‌ترین تفسیر برای این تحول سیاسی سعودی و روی آوردن آن‌ها به صلح این است که آن‌ها احساس ناامیدی می‌کنند و معتقدند که هم پیمانان غربی آن‌ها و خود آمریکا نیز آن‌ها را فریب داده و در مقابله با ایران و بازو‌های نظامی مورد حمایت این کشور ریاض را تنها گذاشته‌اند. هم پیمانان عربستان همچنین هیچ پاسخی به حملات بقیق و خریص که منجر به نصف شدن تولید نفت عربستان شد انجام ندادند.

در بخش دیگری از این تحلیل آمده است: روشن است که محمد بن سلمان راه را برای میانجیگری و وساطت با ایران باز کرده است و چه بسا دیگران را در این راستا تشویق می‌کرد، زیرا عمران خان، نخست وزیر پاکستان در سازمان ملل اعلام کرد که عربستان خواستار میانجیگری با ایران شده است، همزمان آقای عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق نیز که هفته گذشته به ریاض سفر کرده بود اعلام کرد که عربستان خواستار میانجیگری با ایران برای حل بسیاری از اختلافات شده است. علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران نیز اعلام کرد که عربستان از طریق روسای برخی کشور‌ها پیام‌هایی به ایران و خصوصا حسن روحانی فرستاده و خواستار گفت: گو شده است، اما ایران پاسخ دادن به این پیام‌ها را مشروط به علنی کردن این مساله از سوی عربستان کرده است، بنابراین این مسائل تصادفی نیست.

نویسنده با اشاره به اینکه محمد بن سلمان پس از گذشت پنج سال از جنگ یمن به این نتیجه رسیده است که پیروز از این جنگ بیرون نخواهد آمد نوشت: تمام محاسبات ولیعهد سعودی مبنی بر حمله آمریکا و اسرائیل به ایران با شکست مواجه شده است و برای بن سلمان ثابت شد که ترامپ ایران را وسیله‌ای برای ترساندن عربستان قرار داده است تا بتواند به طور مستقیم و یا از طریق فروش سلاح از آن‌ها باج خواهی کند؛ سلاحی که نتوانست با موشک‌ها و پهپاد‌های انصارالله مقابله کند.

در این تحلیل با اشاره به اینکه جنگ یمن هیبت دولت عربستان را متزلزل کرد و تصویر این کشور را نزد شهروندان خود و همچنین نزد جهان عرب و اسلام مخدوش کرد نوشت: اگر این تمایل محمد بن سلمان به کاهش تنش و صلح استراتژی جدید این کشور باشد، ایران و انصارالله یمن نیز باید به منظور پایان دادن به خونریزی و خسارت‌های مادی و بشری و همچنین نجات عربستان از دامی که آمریکا و اسرائیل برای آن درست کرده است، پاسخ مثبت بدهند و این راهبرد را بپذیرند. این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

بن سلمان خواهان درگیری نظامی با ایران نیست

ایلناخبرگزاری ایلنا
بن سلمان خواهان درگیری نظامی با ایران نیست
وال استریت ژورنال در گزارشی تاکید کرد که بن سلمان خواهان درگیری نظامی با ایران نیست.

بن سلمان خواهان درگیری نظامی با ایران نیست - 1

به گزارش ایلنا به نقل از وال استریت ژورنال، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در تازه‌ترین اظهارات خود احتمال درگیری نظامی میان ایران و آمریکا را رد کرد. این در حالی است که این اظهارات اولین اظهار نظرهای شفاف است مبنی بر این که عربستان خواهان درگیری نظامی با ایران نیست.

بن سلمان در مصاحبه‌ای در روز گذشته مدعی شد که ایران عامل حمله به تاسیسات نفتی ارامکو است ادعایی که از سوی ایران رد شد.

اما بن سلمان در همین مصاحبه تاکید کرد که خواهان درگیری نظامی با ایران نیست و از دیدار میان ترامپ و روحانی و دستیابی به توافقی درباره سلاح هسته‌ای ایران حمایت می‌کند.

این در حالی است که پس از تنش‌های اخیر و حمله به آرامکو با توجه به روحیات جنگ طلبانه بن سلمان همه منتظر رویکردی جنگ طلبانه از بن سلمان بودند که اظهارات اخیر نشان می‌دهد بن سلمان از درگیری با ایران خودداری می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

آخرین تلاش‌های عربستان؛ آیا بن‌سلمان سرانجام تسلیم ایران می‌شود؟

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور
آخرین تلاش‌های عربستان؛ آیا بن‌سلمان سرانجام تسلیم ایران می‌شود؟
عربستان در یک دوراهی بزرگ قرار دارد؛ ترک جنگ یمن و مصالحه با ایران و التماس بیشتر جهت دریافت کمک از آمریکا. باید دید در روزهای آینده چه اتفاقی می‌افتد؟

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، سخنان اخیر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در مصاحبه‌ با یکی از شبکه‌های آمریکایی، نکات بسیاری داشت که توجه بسیاری از رسانه‌های عربی و غربی را به خود جلب کرد.

در حالیکه عربستان سعودی بعد از حملات آرامکو دچار آسیب‌های فراوانی از جبهه یمن شده و شکست‌های سنگینی را هم متحمل شده است، ولیعهد عربستان عاجزانه از کشورهای دیگر خواست در مقابل ایران قرار گرفته و جلوی پیش‌روی آن را بگیرند.

بن سلمان در مصاحبه‌ای که با برنامه ۶۰ دقیقه شبکه CBS آمریکا داشت، اعلام کرد که عربستان ترجیح می‌دهد مشکل ایران را از طریق راه‌حل دیپلماتیک حل کند، چراکه جنگ باعث نابودی اقتصاد نفتی منطقه می‌شود.

آخرین تلاش‌های عربستان؛ آیا بن‌سلمان سرانجام تسلیم ایران می‌شود؟ - 5

بلایی که جنگ بر سر اقتصاد نفتی عربستان می‌آورد

آنچه مد نظر بن سلمان بود البته اقتصاد نفتی خود سعودی‌هاست. طبق آمار، عربستان حدود ۳۴٫۴ تریلیون درآمد سالیانه از صادرات و فروش منابع طبیعی (نفت و گاز) خود دارد. عربستان بزرگترین صادر کننده نفت خام در دنیا و پنجمین صادرکننده گاز است. هر چند بن سلمان تلاش دارد اقتصاد محدود و تک‌محوری سعودی‌ها را از این حالت خارج کند، اما هنوز اقتصاد آنها به طورعمیقی بر نفت اتکا دارد.

نکته مهم اما این است که این اقتصاد صادرات محور کاملا بر دو دریای شرقی و غربی یعنی دریای سرخ و عمان وابسته است. لوله‌های انتقال گاز عربستان از شرق به غرب این کشور کشیده می‌شود. این خط لوله از بندر ینبع در دریای سرخ شروع شده و تا شهر بقیق در غرب عربستان و در نزدیکی خلیج فارس ادامه دارد. هر دو منطقه به نوعی در دسترس ایران قرار دارند. ایران در دریای سرخ و خلیج فارس حضور فعالی دارد و به سرعت می‌تواند با موشکهای بالستیک دوربرد و میان بردش به این مناطق آسیب بزند.

در مورد نفت، این خطر بیشتر هم است. خط لوله نفت عربستان (در شرق این کشور) به جز مناطق فوق‌الذکر از بقیق تا بندر رأس تنورة در خلیج فارس و دریای عمان هم پیش رفته و از آنجا توسط نفتکش‌ها به سایر مناطق دنیا می‌رود. اگر نفت به خوبی مسیر خود را تا رأس تنورة طی کند، تازه مشکل اصلی ظاهر می‌شود. نفتکشها و کشتی‌های حامل نفت، باید از این بندر امتداد خلیج فارس و دریای عمان را طی کرده و بعد به اقیانوس هند برسند.

اگر نفتکشها مستقیما از سواحل شرقی عربستان یعنی بندر ینبع بخواهند حرکت کنند باید دریای سرخ را به سمت جنوب رفته و از تنگه باب المندب عبور کنند. هر دو تنگه یعنی هرمز و باب المندب در اختیار ایران هستند. اولی مستقیم و دومی به علت اتحاد و نفوذ ایران در یمن.

آخرین تلاش‌های عربستان؛ آیا بن‌سلمان سرانجام تسلیم ایران می‌شود؟ - 12

با این مقدمه می‌توان به نقش استراتژیک و مهم و حیاتی تنگه هرمز پی برد. عربستان سعودی کشوری است که بیشتری حجم انتقال و صادرات نفت و میعانات را از طریق تنگه هرمز دارد. عبور و مرور کشتی‌های سعودی تقریبا سه برابر ایران و قطر است و از این جهت به مراتب بیشتر از کشورهای دیگر وابسته به دریای عمان و خلیج فارس است.

آخرین تلاش‌های عربستان؛ آیا بن‌سلمان سرانجام تسلیم ایران می‌شود؟ - 14

اقتصاد عربستان آنقدر وابسته به نفت است که می‌توان بنیاد آن را چهار شرکت نفتی سعودی دانست. شرکت‌های نفتی آرامکو، سابیک (SABIC)، آی سی تی سرویس (ICT) و معادن هر کدام ابرشرکتهای نفتی هستند که تامین کننده بودجه اصلی این کشور می‌باشند. صادرات نفت و گاز این شرکتها به ژاپن، چین، هند، ایالات متحده آمریکا و کشورهای اروپایی باعث بقای اقتصاد نفتی عربستان شده‌اند.

آیا بن سلمان مسیر صلح را پیش می‌گیرد؟

با این تفاسیر معنی سخن بن سلمان از خرابی اقتصاد در صورت جنگ مشخص می‌شود. از این راستا، شاید بتوان معنی اتفاقی را که در روزهای اخیر مجددا شایعه آن پخش شده است دانست. طبق گفته اورشلیم پست، عربستان بعد از اتفاقات اخیر پیامی مخصوص به ایران فرستاده که وضعیت آن را مشخص می‌کند.

بن سلمان بارها از آمریکا خواسته به کمک این کشور بیاید. آمریکای ترامپ اما اکنون در اوضاع ملتهبی به سر می‌برد. ترامپ در خطر استیضاح است و قضیه قتل جمال خاشقچی بار دیگر آمریکایی‌ها را علیه عربستان شورانده است. قبلا هم رسانه‌های مختلف از این نوشته بودند که آمریکا علاقه‌ای به درگیری نظامی در خاورمیانه ندارد

در این شرایط، عربستان خود را تنها می‌بیند. جمهوری اسلامی ایران همواره از علاقه خود به ایجاد روابط دوستانه با همه همسایگان من جمله عربستان سعودی سخن گفته بود. بارزترین این اظهارات در سخنرانی اخیر رئیس جمهور روحانی متبلور شد که در سازمان ملل از «ائتلاف امید» سخن گفت و مقامات کشورهای حاشیه خلیج فارس را دعوت به همکاری و تشکیل اتحاد جهت حفظ امنیت خلیج فارس کرد.

آخرین تلاش‌های عربستان؛ آیا بن‌سلمان سرانجام تسلیم ایران می‌شود؟ - 20

حالا عربستان در یک دوراهی بزرگ قرار دارد: ترک جنگ یمن و مصالحه با ایران و التماس بیشتر جهت دریافت کمک از آمریکا. باید دید در روزهای آینده چه اتفاقی می‌افتد؟

منبع: خبرفوریلینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

بن‌سلمان خطاب به ترامپ: اگر آمریکا کمک کند ایران را شکست بدهیم، اسرائیل را به رسمیت می‌شناسیم!

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور
بن‌سلمان خطاب به ترامپ: اگر آمریکا کمک کند ایران را شکست بدهیم، اسرائیل را به رسمیت می‌شناسیم!
براساس یک فیلم مستند آمریکایی محمد بن سلمان متعهد شده که اگر آمریکا به عربستان برای شکست ایران و سلطه بر خاورمیانه کمک کند، روابط تجاری با رژیم صهیونیستی و عادی‌سازی روابط با این رژیم را به رسمیت بشناسد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، سایت میدل ایست مانیتور اظهاراتی را از محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان نقل کرد که در یک فیلم مستند که شبکه «PBS» در یک برنامه تلویزیونی آن را فاش کرد، آمده است. این اظهارات را محمد بن سلمان در نشستش با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا طی سفرش به ریاض در مه ۲۰۱۷ ایراد کرده است.

بن‌سلمان خطاب به ترامپ: اگر آمریکا کمک کند ایران را شکست بدهیم، اسرائیل را به رسمیت می‌شناسیم! - 3

مارتین اسمیت، گوینده این فیلم مستند که با عنوان «ولیعهد» منتشر شده، می‌گوید محمد بن سلمان از ترامپ خواست به عربستان برای شکست ایران و سلطه ریاض بر خاورمیانه کمک کند تا در مقابل عربستان به ترامپ و دامادش، جارد کوشنر به حل نزاع فلسطین و اسرائیل کمک کند.

دیوید آگناتیوس، تحلیلگر نظامی روزنامه واشنگتن‌پست از ولیعهد عربستان در این فیلم مستند نقل کرد: من خاورمیانه‌ای را می‌بینم که اسرائیل در آن بخشی از ماست. من آماده به رسمیت شناختن روابط تجاری با اسرائیل و عادی‌سازی کامل روابط هستم.

این تحلیلگر گفت که پیشنهاد بن سلمان دولت آمریکا را وسوسه کرد تا به محور طرحی تبدیل شود که کوشنر به دنبال تأیید و اجرای آن است.

همچنین روابط اسرائیل و عربستان اخیرا از زمان رسیدن محمد بن سلمان به قدرت به روابطی نزدیک و مستحکم تبدیل شده است. گزارش‌هایی هم درباره نشست بن سلمان با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و دیگر مسؤولان شورای همکاری خلیج فارس روی عرشه کشتی در دریای سرخ منتشر شده است.

ژوئن گذشته یک دیپلمات سعودی به روزنامه اقتصادی گلوبس اسرائیل گفته بود که عادی‌سازی کامل و علنی روابط میان عربستان و اسرائیل صرفا به زمان بستگی دارد و روابط محرمانه‌ای میان دو طرف وجود دارد و عربستان از تکنولوژی‌های پیشرفته اسرائیل استفاده می‌کند.

سایت میدل ایست به تأکید این دیپلمات سعودی بر پایبندی کشورش به کمک به محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اشاره کرد. همانگونه که در نشست اخیر عباس با ملک سلمان به این موضوع پرداخته شد.

براساس گزارش این سایت، این دیپلمات اذعان کرد که ملک سلمان و ولیعهد عربستان بر عباس برای جدی گرفتن تحولات سیاسی و اقتصادی فشار می‌آوردند. به رغم اینکه عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان اعلام کرد که کشورش از جزئیات طرح آمریکا برای حل و فصل بحران فلسطین (معامله قرن) اطلاع ندارد اما گفت که این معامله یک ویژگی مهم دارد و آن این است که شامل استراتژی اقتصادی فراگیری برای ارتقای منطقه به ویژه اراضی فلسطین است.

الجبیر از آمادگی کشورش برای سرمایه‌گذاری گسترده در معامله قرن خبر داد و معامله قرن را اینگونه توصیف کرد که فلسطینی‌ها خواب چنین معامله‌ای را هم نمی‌دیدند. الجبیر اینگونه به تبلیغ بسیاری از جذابیت‌های این معامله مثل فراهم شدن آموزش خوب و شکوفایی بهداشت و صنعت نوار غزه پرداخت.لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

افکارنیوزافکارنیوز23 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشعبدالکریم الهارونی، رئیس مجلس شورای جنبش النهضه تونس تصریح کرد که این مسأله در گرو موضع راشد الغنوشی و تمایل وی به کاندید شدن یا عدم کاندید شدن است و یا اینکه وی نام شخصیت دیگری را برای تصدی این منصب پیشنهاد کند. اخبار بین‌الملل- الهارونی خاطرنشان کرد: توافق بر سر تعیین نخست وزیر در مصوبه‌های مجلس شورای این جنبش گنجانده شده است و رایزنی‌های کنونی پس از پایان جلسه دو روزه این شورا آغاز می‌شود. وی گفت که آنها مشخصات برنامه‌های جنبش النهضة برای تشکیل دولت جدید را بررسی خواهند کرد، چراکه جنبش النهضه حزب پیروز در انتخابات پارلمانی است و طبق قانون اساسی، این حزب موظف به تشکیل دولت است. رئیس شورای جنبش النهضه خاطرنشان کرد: یک کمیته وابسته به این جنبش که الغنوشی ریاست آن را برعهده دارد، مذاکرات مربوط به تشکیل دولت را مدیریت خواهد کرد.

فیلم/ واعظی: عذرخواهی «روح‌الله زم» اثری ندارد

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز18 ساعت قبل

ماجرای عشق ادمین دوم آمدنیوز به روح الله زم + فیلم

نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
دعای ماه صفر: یا شدید القوی‏ ویا شدید المحال یا عزیز یا عزیز یا عزیز ذلت بعظمتک جمیع خلقک فاکفنی‏ شر خلقک یا محسن یا مجمل یا منعم یا مفضل یا لا اله الا انت سبحانک انی‏ کنت من الظالمین فاستجبنا له ونجیناه من الغم وکذلک ننجی المؤمنین وصلی الله علی‏ محمد و اله‏ الطیبین الطاهرین

رمزگشایی نافرجام دستگیری زم

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
در سریال رسانه‌های فارسی زبان در باره‌ی دستگیری روح الله زم، پای عشق شیرین در میان است! به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رسانه‌های فارسی زبان روایت‌های یکدیگر را در باره چگونگی دستگیری زم تکذیب کردند.
مهرمهر1 روز قبل
وی افزود: غنی‌سازی زیر پنج درصد را LEU یا همان اورانیوم کمتر غنی‌شده می‌نامند و مصارف آن صنعتی و صلح آمیز است؛ اما در مقابل غنی‌سازی ۲۰ درصد قرار دارد که آن را HEU یا اورانیوم با غنای بالا می‌نامند و مصارف دوگانه دارد. بنابراین عبور ایران از سطح پنج درصد از لحاظ تکنیکال پیام خود را داشته و نگرانی‌هایی را در پی خواهد داشت. کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار داشت: از همین رو است که کشورمان با توجه به داشتن توان فنی و علمی این سطح از غنی‌سازی تاکنون به انجام آن مبادرت نکرده است. کارشناس مسائل بین‌الملل افزود: هرچند ایران در حال حاضر به‌دنبال ارتقای علمی و افزایش توان هسته‌ای خود است ولی این نکته را نیز باید مدنظر قرار داد که در صورت ادامه خودداری اروپا از اجرای تعهدات خود، غنی‌سازی ۲۰ درصد از سوی کشورمان انجام خواهد شد. ایران در گام دوم خود در کاهش تعهدات نیز بحث محدودیت در ذخایر را مورد هدف قرار داده و تلاش می‌کند تا سقف مشخصی از اورانیوم را با درصد پایین غنی‌سازی کرده و ذخیره کند.

مسیح علی‌نژاد را هم بگیرید تا جشن ملی اعلام شود/ روح‌الله زم یک افسرده تاریخ مصرف گذشته است

رکنارکنا23 ساعت قبل
آمدنیوز در بسیاری از اخبارش سعی در تحریک مردم و جریانات سیاسی کشور علیه یکدیگر داشت. مخاطبی درباره اخبار تفرقه‌آمیز آمدنیوز نوشت: «خیانتش دقیقا همین بود براش اصلاح طلب و اصولگرا و دولت و نظام و چپ و راست فرقی نداشت یه کاری می‌کرد همه رو علیه هم بشورونه». سیامک درباره دستگیری روح الله زم و ویژگی که آمدنیوز داشت نوشت: «قطعا کار آمدنیوز همین بود. فردی هم در پاسخ به او نوشت: مسیح علی نژاد را بگیرید تا جشن ملی اعلام شود. این دسته از کاربران معتقدند که باید مافیای اقتصادی را دستگیر کرد و تنها دستگیری روح‌الله زم که آن «یک فرد تاریخ مصرف گذشته» می‌دانند، مشکلات کشور را حل نمی‌کند.

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

معرفی زیباترین زن جهان بر اساس معیارهای علمی

برترین‌ها1 روز قبل

عکس مهربان نفیسه روشن با حیوان عجیب و ترسناک!

پارس نیوز1 روز قبل

بازداشت دختر شایسته ایرانی در فیلیپین و استرداد او به ایران صحت ندارد

خبر فوری23 ساعت قبل

دستگیری ۲ شرور پس از درگیری مسلحانه با ماموران انتظامی اهواز

خوزستان آنلاین1 روز قبل

(تصاویر) وسواس شدید یک زن به رنگ قرمز

فرارو1 روز قبل

کدام زوج‌های مشهور در جهان بیشترین اختلاف سنی را دارند؟ + عکس

رکنا17 ساعت قبل

«به سفارش مادرم»؛ بیست و چند روایت از یک مأموریت خانوادگی در عراق

مهر23 ساعت قبل

تصویب حضور دادستان در محاکم دیوان عدالت اداری

فارس23 ساعت قبل

۳ کشته و ۶ مصدوم در واژگونی ون زائران ایرانی در العماره+اسامی

تسنیم1 روز قبل

یارانه نقدی ۴۰۰ هزار تن از دیروز قطع شد/ علت قطع صادرات دارو از کره به ایران/ پیش‌بینی مبلغ عیدی کارکنان در سال ۹۹/ دلیل اصلی قیمت بالای گوشت در بازار

تابناک2 روز قبل