بغداد ناآرام شد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. بین‌المللی
پوشش خبری

بغداد ناآرام شد

«مرکز اعتدال» چه نقشی در تحولات اخیر عراق داشته است؟

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
«مرکز اعتدال» چه نقشی در تحولات اخیر عراق داشته است؟
«مرکز اعتدال» بنا به ادعای مسئولان سعودی به صورت تخصصی در سه حوزه مربوط به فناوری اطلاعات، تحلیل و داده کاوی فعالیت می کند و عمده فعالیت این مرکز به منظور ترند کردن هشتگ های خاص و هدفمند در توئیتر بود

به گزارش مشرق، عربستان سعودی در سال ۱۳۹۶ با حضور ترامپ مرکز سایبری موسوم به «مبارزه با افراط گرایی» را با عنوان «اعتدال» تاسیس کرد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد عمده فعالیت این مرکز به منظور ترند کردن هشتگ‌های خاص و هدفمند در توئیتر بوده است.

از سویی؛ عامل اصلی راه‌یابی هشتگ «#کلنا_ثقه_فی_محمد_بن_سلمان» (ما به بن سلمان اعتماد داریم) به لیست ترندهای جهانی توئیتر، استفاده از حساب‌های رباتیک با مدیریت این مرکز بوده است.

همزمان با حوادث دی ماه ۹۶ ایران نیز، هشتگ «#یحدث_الان_فی_ایران»، ترند جهانی توئیتر شد که در آخرین بررسی‌ها مشخص شد همچنان تعداد زیادی از توییت‌های منتشر شده از عربستان سعودی بوده است.

این مرکز بنا به ادعای مسئولان سعودی به صورت تخصصی در سه حوزه فعالیت می‌کند که بیشتر مربوط به فناوری اطلاعات، تحلیل و داده کاوی مرتبط است و موارد زیر را در بر می‌گیرد:

الف) متشکل از تیم‌های پژوهشگر چند رشته‌ای که در حوزه تحلیل کلان داده (big data) فعالیت می‌کنند.

ب) تولید و به کارگیری ابزارهای نرم‌افزاری جدید برای شناسایی، نظارت، دسته‌بندی و تحلیل محتوای گروه‌های افراطی تنها در ۶ ثانیه با دقت ۸۰ درصد در شناسایی محتوا.

ج) شناسایی شبکه‌ها و محل ارتباطات گروه‌های افراطی با مدل‌های آماری پیشرفته.

تقریبا در بیشتر پویشها و کمپینهای فضای مجازی در کشورهای منطقه و حتی غیر عربی می‌توان نقش و تاثیر این مرکز را ردیابی کرد. در تحولات اخیر عراق نیز، رصدهای انجام شده، بیانگر نقش موثر این مرکز است.

منبع: نورنیوز

خواندن خبر در سایت منبع

دشمن در آستانه اربعین به دنبال حاشیه سازی در عراق است

مهرخبرگزاری مهر
دشمن در آستانه اربعین به دنبال حاشیه سازی در عراق است
تبریز- عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به حواشی اخیر ایجاد شده در کشور عراق گفت: دشمن در آستانه اربعین به دنبال حاشیه سازی در عراق است.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله محمد تقی پورمحمدی ظهر امروز جمعه در خطبه‌های نماز جمعه مراغه اظهار داشت: مراسم پیاده روی عظیم اربعین حسینی را در پیش داریم و دشمن به دنبال حاشیه سازی در این روزها است.

وی با بیان اینکه دشمنان اسلام در عراق به دنبال به حاشیه‌بردن مقاومت مردمی عراق و راهپیمایی اربعین هستند، ادامه داد: مردم عراق باید در این برهه زمانی هوشیار باشند.

آیت الله پورمحمدی با اشاره به اینکه دشمن توطئه‌های خود را در کشور عراق افزایش داده است، ابراز داشت: دشمن به دنبال ضربه زدن به این حرکت عظیم است که البته این اقدام دشمن نشان از ضعف در بینش سیاسی آنها دارد.

وی با بیان اینکه شکست دشمن حتمی است، گفت: دشمنان همیشه و در طول تاریخ از اسلام و مقاومت مسلمانان سیلی‌های محکمی خورده‌اند.

وی با بیان اینکه پیروزی نهایی برای مسلمانان است، گفت: باید مسلمانان وحدت داشته باشند چراکه دشمن نمی‌تواند با تفرقه اتحاد مسلمانان را از بین ببرد. باید مسلمانان در چنین شرایطی اتحاد خود را بیشتر از گذشته در مقابل دشمنان نشان دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

خیل حضور زائران اربعین فتنه دشمنان ایران و عراق را خاموش می‌کند

مهرخبرگزاری مهر
خیل حضور زائران اربعین فتنه دشمنان ایران و عراق را خاموش می‌کند
همدان- امام جمعه همدان، گفت: خیل حضور زائران اربعین فتنه دشمنان ایران و عراق را خاموش می کند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حبیب‌الله شعبانی موثقی ظهر جمعه در جمع نمازگزاران همدان، گفت: اول صفر روزی است که اهل بیت (ع) وارد شام شدند و پنج صفر بنابر روایاتی روز شهادت حضرت رقیه (س) است و بر اساس احادیث اهل بیت (ع) سختی‌های زیادی در شهر شام و حکومت یزید دیده‌اند.

وی ادامه داد: جامعه شام آن روز جامعه‌ای است که تحت حکومت معاویه تربیت شده و در ظاهر یک حکومت دینی است اما در اصل یک حکومت غیردینی و طاغوتی است به همین علت مردم شام هیچ گونه آشنایی با اسلام‌ ناب و عمیق نداشتند و تبلیغات زیادی علیه حضرت علی (ع) صورت می‌گرفت و ایشان را ضدصلح و ضددین معرفی کرده بودند.

امام جمعه و نماینده ولی فقیه در استان همدان، اظهارکرد: معاویه فرزند ابوسفیان و هند جگرخوار حرف از تقوا، قیامت و وحدت مردم می‌زند و امام علی (ع) را دعوت به توحید می‌کند؛ وقتی مسیر جامعه اسلامی به انحراف کشیده شود امثال معاویه که با شمشیر حضرت علی (ع) با اسلام آشنا شده او را نصیحت می‌کنند.

وی با بیان اینکه اگر حکومت طاغوتی و مسئولان آن ضدولایت باشند در نهایت به جایی می‌رسند که به ولی خدا سنگ بزنند، تصریح کرد: امروز نیز اهل بیت (ع) در شهر مدینه و مکه که جایگاه تولد حضرت علی (ع) است، غریبه هستند و با وجود اینکه دشمنان سعی کردند اسم و رسمی از آنها نباشد و اهل بیت (ع) را نابود کنند اما ائمه نور خدا هستند و نور خدا نابود شدنی نیست.

حجت الاسلام والمسلمین حبیب‌الله شعبانی موثقی در ادامه با بیان اینکه نیروی انتظامی بر روی برخی مسائل جامعه مانند حجاب باید حساسیت داشته باشد، گفت: بر روی مسائلی مانند حجاب نباید بی توجه بود و یا خشونت آمیز برخورد کرد بلکه برخوردها باید منطقی، عقلانی و دلسوزانه صورت بگیرد.

نماینده ولی فقیه در استان همدان با اشاره به تحولات اخیر منطقه، گفت: در یمن‌ معادله جنگ در حال تغییر است و در عملیات آخر توانستند هزارنفر از ارتش سعودی را به اسارت بگیرند و در عملیات قبلی نیز تجهیزات نفتی عربستان را بمباران کردند.

وی با بیان اینکه امروز تفکر مقاومت و یمن دست برتر منطقه است، عنوان کرد: این پیروزی‌ها نشان داد نیروهای یمنی در عرصه جنگ به صورت جدی حضور دارند و دست خدا حامی حزب الله است.

امام جمعه همدان، افزود: پس از این عملیات سعودی‌ها آنقدر شکست سنگینی خورده بودند که تلاش کردند جریان اسارت نیروهایشان رسانه‌ای نشود و حتی حاضر شدند برخی اسرای یمنی را آزاد کنند.

وی با اشاره به اختلاف افکنی‌های اخیر میان ایران و عراق، اظهار کرد: عربستان در تلاش است با حمایت آمریکا و اروپا ضعف خود را با برهم زدن نظم عراق برطرف کند و در فضای مجازی با اعلام هشتک‌هایی علیه حضور ایران در عراق تبلیغ شده است.

حجت الاسلام والمسلمین شعبانی موثقی با تاکید بر اینکه سیل عظیم جمعیتی که به سمت و سوی ولی خدا حرکت می‌کند این فتنه‌ها را خاموش خواهد کرد، گفت: دشمن به دنبال این است که ارتباط را قطع کند چراکه از این جمعیت ۲۵ میلیونی هراس دارد اما موفق نخواهد شد.

وی اظهار کرد: مدیریت این جمعیت دشمنان را واقعا ترسانده و اگر این حرکت و وحدت مستحکم‌تر شود منافع برخی به خطر می‌افتند به همین دلیل دنباله شبهه افکنی و اختلاف هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

مرجعیت عراق خواستار مبارزه با فساد و اصلاحات در عراق شد

مهرخبرگزاری مهر
مرجعیت عراق خواستار مبارزه با فساد و اصلاحات در عراق شد
نماینده آیت الله سیستانی در خطبه های امروز نماز جمعه خواستار مبارزه با فساد و اصلاحات در عراق شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سومریه نیوز، «احمد الصافی» نماینده آیت الله سیستانی و خطیب امروز نماز جمعه شهر کربلا از قوای سه گانه عراق خواست تا دست به اصلاحات واقعی در این کشور بزنند.

وی از دولت عراق خواست که به وظایف خود در کاهش درد و رنج‌های مردم این کشور عمل کند.

احمد الصافی خاطرنشان کرد که پیش از این مرجعیت، پیشنهاد تشکیل کمیته‌ای از افراد سرشناس خارج از قدرت را برای برنامه ریزی در راستای مبارزه با فساد مطرح کرده بود.

خواندن خبر در سایت منبع

مرز خسروی به درخواست کشور عراق فعلا بسته است

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
مرز خسروی به درخواست کشور عراق فعلا بسته است
مهران قربانی درباره آخرین وضعیت مرز خسروی برای تردد زائران اظهار داشت: با توجه به درخواست کشور عراق و شرایط این کشور مرز خسروی فعلا بسته است اما سه مرز دیگر مهران، چذابه و شلمچه برای تردد زائران فعال هستند.

اعتمادآنلاین|معاون حمل و نقل سازمان راهداری با بیان اینکه با توجه به درخواست کشور عراق و شرایط این کشور مرز خسروی فعلا بسته است، گفت: ‌ قرار بر این بود که کاپوتاژ خودروهای شخصی سواری و ورود خودروهای شخصی ایراین به عراق میسر باشد اما در ۲۴ ساعت گذشته این تصمیم لغو شد.

مهران قربانی درباره آخرین وضعیت مرز خسروی برای تردد زائران اظهار داشت: با توجه به درخواست کشور عراق و شرایط این کشور مرز خسروی فعلا بسته است اما سه مرز دیگر مهران، چذابه و شلمچه برای تردد زائران فعال هستند.

وی تاکید کرد: به دلیل شرایط مرز خسروی زوار زیادی عازم مرز خسروی نشده بودند به همین دلیل با انباشت زائر در مرز خسروی مواجه نیستیم و از لحاط انباشت مسافر مشکلی نداریم. با توجه به اطلاع‌رسانی که درباره انسداد مرز صورت گرفت مشکلی در این زمینه نداریم.

وی ادامه داد: روز گذشته تا ساعت ۱۸ میزان ورود و خروج زائر از مرز مهران حدود ۴۵ هزار نفر بود. این عدد در مرز شلمچه و مرز چذابه به ترتیب به ۱۵ و ۶ هزار نفر رسید.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری با بیان اینکه مدیریت در این مرزها به صورت استاتیکی نیست، اظهار داشت: با توجه به شرایط کشور عراق و شبکه راهی این کشور تصمیماتی گرفته می‌شود که ممکن است تغییراتی داشته باشند و مردم باید قبل از سفر آخرین وضعیت را بررسی کنند.

قربانی از لغو کاپوتاژ خودروهای شخصی به عراق خبر داد و گفت: ‌ قرار بر این بود که کاپوتاژ خودروهای شخصی سواری و ورود خودروهای شخصی ایرانی به عراق میسر باشد اما در ۲۴ ساعت گذشته این تصمیم لغو شد. با توجه به اینکه شبکه راه‌های عراق پذیرای این تعداد خودرو نیست قرار بر این است که از ۱۵ مهر ماه تا انتهای دوره طرح اربعین یعنی سی ام مهرماه ورود خودروهای شخصی ایران به عراق ممنوع شود.

او ادامه داد: زائرانی که با خودروی خود به سه مرز فعال رسیده‌اند باید خودروی خود را به پارکینگ‌های مناطق مرزی منتقل و از وسایط نقلیه کشور عراق استفاده کنند.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری، گفت: ‌ ظرف چند روز آینده هزار و ۲۵۰ خودرو و اتوبوس شهرداری از چند استان مانند تهران، ‌ البرز، مشهد و.. به صورت کمکی وارد طرح حمل و نقل زائران ایرانی می‌شوند. البته تعداد این خودروها محدود است و خودروهای شهرداری سه مرز را پوشش می‌دهند و تا کوت تردد خواهند داشت که پس از آن هم وسایط نقلیه عراق و هم وسایط نقلیه سپاه آماده خدمات رسانی به زائران هستند. البته مسیر شلمچه مسیر طولانی و حدود ۵۰۰ کیلومتر است و خودروهای شهرداری هر ۱۵۰ کیلومتر نیاز به سوخت رسانی دارند بنابراین باید ایستگاه‌هایی باید مسیر نصب شود یا تدابیری خاص برای تردد این اتوبوس‌ها اندیشیده شود.

او ادامه داد: اتوبوس‌های شهرداری رایگان نیستند اما هزینه آنها نسبت به حمل و نقل کشور عراق بسیار نازل است و هزینه تردد این اتوبوس‌ها برای زائران از مرز مهران تا کوت که چیزی حدود ۱۵۰ کیلومتر است، ۲۵ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

قربانی تاکید کرد: طرح اربعین از ۱۷ مهرماه باید آغاز می‌شد اما از آنجایی که برخی از زائران سفر خود را زودتر اغاز کرده‌اند طرح هم زودتر از موعد زمان بندی شده آغاز خواهد شد.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری درباره احتمال تغییر برنامه‌های حمل و نقلی با توجه به شرایط داخلی عراق گفت: ‌ باز شدن مرز خسروی بستگی به تصمیم عراق با توجه به شرایط داخلی این کشور دارد اما ما به لحاظ امکانات زیرساختی هیچ مشکلی برای فعال‌سازی مرز خسروی نداریم. کمیته حمل و نقل وظیفه ساماندهی حمل و نقل زائران در داخل کشور و رصد نحوه حمل و نقل زائران در کشور عراق را بر عهده دارد و تا کنون هیچ تغییری در برنامه‌های حمل و نقل و تردد زائران مطرح نشده است.

منبع: ایلنا

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ایلناایلنا19 ساعت قبل
وزیر مشاور در امور خارجه عربستان گفت که کشورش درخواستی از نخست‌وزیر پاکستان برای میانجی‌گیری میان تهران و ریاض نداشته است. به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجه عربستان امروز -یکشنبه- در جمع خبرنگاران گفت که ریاض از «عمران خان» نخست‌وزیر پاکستان درخواستی برای میانجی‌گری میان تهران و ریاض نکرده است. وی افزود که نخست‌وزیر پاکستان با طرح ابتکاری خود عازم ایران شده است. الجبیر با تکرار برخی مواضع بی‌اساس درباره سیاست‌های تهران مدعی شد: «اگر ایرانی‌ها می‌خواهند که دیگران با آن‌ها مانند یک کشور عادی رفتار کنند، باید رفتار و سیاست‌های خود را تغییر دهند».

(ویدیو) ویدئوی تاثیرگذار از مواجهه دختر سوری با یک سرباز ارتش ترکیه

فراروفرارو19 ساعت قبل
الفالف10 ساعت قبل
قبل از آغاز سفر عمران خان به ایران، روز شنبه وزارت خارجه پاکستان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد هدف اصلی سفر نخست وزیر به ایران ارائه ابتکاری برای برقراری صلح بین ایران و عربستان است. مشخص نیست عمران خان تا چه میزان موفق شده دیدگاه‌های ایران و عربستان را بهم نزدیک نماید. اما نخست وزیر پاکستان بدلیل اینکه روابط خوبی هم با تهران و هم با ریاض دارد می‌تواند گزینه مناسبی برای میانجی‌گری بین طرفین باشد. موضوعی که دیروز در دیدار رهبر انقلاب با عمران خان نیز مورد تاکید ایشان قرار گرفت. به همین دلیل بود که در ماه‌های اخیر، اخباری از وساطت و میانجی‌گری عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق و عمران خان منتشر شده بود.
ایلناایلنا1 روز قبل
سفیر پیشین ایران در افغانستان گفت: اتفاق‌نظرهای بسیار زیادی میان تهران و اسلام‌آباد وجود دارد اما روابط ریاض با غرب می‌تواند میانجیگری عمران‌خان را به بن‌بست بکشاند. نخست، ایفای نقش میانجی میان ایران - عربستان و دوم، کنشگری برای حل و فصل یا کاهش تنش میان ایران و آمریکا. از این جهت سفر روز سه‌شنبه عمران‌خان به عربستان سعودی می‌تواند اهمیت ویژه‌ای داشته باشد که باید منتظر باشیم تا نتایج آن از سوی اسلام‌آباد مشخص شود. احتمال این وجود دارد که نخست‌وزیر پاکستان تعارض‌های بیشتری از ریاض مشاهده کند و از سوی دیگر باید توجه داشت که وعده‌های سعودی‌ها به دلیل روابط‌شان با غرب ثابت نخواهد بود. همین موضوع ممکن است مشکلاتی برای تحرک‌های وی در مساله ایران - عربستان و ایران - آمریکا به وجود آ‌ورد.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه عربستان به موضع گیری درباره نفت کش ایرانی پرداخت. وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا عربستان نفت کش ایرانی را هدف قرار داده است، مدعی شد: قطعا خیر، ما از این کارها نمی‌کنیم. ما در این کارها (حمله به نفتکش ایرانی) دخیل نیستیم. شرکت نفت ملی نفت ایران می‌گوید که هدف قرار نگرفته است و فرد دیگری می‌گوید که هدف قرار گرفته است و یکی دیگر می‌گوید که نفت نشت کرده است. به ادعای مرزبانی سعودی، در پیام ناخدای نفتکش آمده بود که دماغه نفتکش دچار شکستگی شده و مواد نفتی در حال نشت کردن به داخل دریاست.
ایلناایلنا1 روز قبل
رئیس‌جمهوری ایالات متحده از احتمال شکایت از رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و رئیس کمیته اطلاعاتی این نهاد خبر داد. به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی کنگره آمریکا، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، شامگاه گذشته -‌شنبه- با انتقاد از تحقیقات درباره استیضاحش گفت که دولتش ممکن است از «نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان و «آدام شیف»، رئیس کمیته اطلاعات این نهاد، شکایت کند. گفتم از شیف شکایت کند. باید از نانسی پلوسی شکایت کرد. شاید هم باید فقط استیضاح‌شان کرد‌، چراکه دروغ می‌گویند و کاری که می‌کنند برای کشورمان بسیار بد است.»

اخبار بیشتر