ریشه ناآرامی‌های اخیر در عراق چیست؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. بین‌المللی
پوشش خبری

ریشه ناآرامی‌های اخیر در عراق چیست؟

هشدار مالکی به تظاهرات عراق

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
هشدار مالکی به تظاهرات عراق
ایسنا نوشت: رئیس ائتلاف دولت قانون عراق در سخنانی در واکنش به تحولات اخیر این کشور به معترضان نسبت به افراد نفوذی و خرابکار هشدار داد.

به گزارش سایت شبکه سومریه نیوز، نوری المالکی، رئیس ائتلاف دولت قانون و نخست‌وزیر اسبق عراق از تظاهرکنندگان "که به دنبال اصلاح و تحقق خواسته‌های مشروعشان هستند،" خواست تا نسبت به کسانی که قصد خرابکاری در تظاهرات را دارند، محتاط باشند.

وی بر ضرورت توجه به خواسته‌های مردمی و زیر نظر گرفتن کسانی که فتنه ایجاد کرده و نهادها را هدف قرار می‌دهند، تأکید کرد.

المالکی در ادامه همچنین ضمن تأکید بر ضرورت حفاظت از اعتراضات، از دستگاه‌های امنیتی عراق خواست که فضای مناسبی را برای معترضان ایجاد کرده و امنیت کشور را حفظ کنند.

تظاهرات در برخی از شهرهای عراق از روز سه‌شنبه در اعتراض به اوضاع اشتغال، ضعف خدمات‌رسانی و گسترش فساد و عدم مبارزه جدی با آن آغاز شد و برای سومین روز متوالی به صورت پراکنده ادامه یافت.

خواندن خبر در سایت منبع

راهکار ایاد علاوی برای آرام کردن اوضاع در عراق

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
راهکار ایاد علاوی برای آرام کردن اوضاع در عراق
ایسنا نوشت: رهبر ائتلاف الوطنیه عراق طرحی را درباره حل بحران کنونی به رؤسای سه گانه ارائه کرد.

به گزارش از شبکه خبری سومریه‌نیوز، ایاد علاوی، رهبر ائتلاف الوطنیه عراق راهکار فوری را برای آرام کردن اوضاع ارائه کرد که شامل موارد زیر است:

- تمامی کشته شدگان چه تظاهرکنندگان و چه نیروهای امنیتی مشمول قانون «قربانیان تروریسم» در عملیات نظامی هستند.

- معالجه تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی که در جریان تظاهرات زخمی شده‌اند و معالجه آن‌ها با هزینه دولت باشد.

- آزادی فوری تظاهرکنندگان بازداشتی.

- پایان دادن به تمامی پیگردهای قضایی و قانونی تظاهرکنندگان.

- دادن غرامت به متضررین صاحبان املاک منقول و غیرمنقولی که در نتیجه تظاهرات اموالشان آسیب‌ دیده‌اند و همچنین دادن غرامت به نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگانی که زخمی شده‌اند.

- گرفتن بخش مشخصی از حقوق کارمندان و مبلغی از ذخیره پولی برای اختصاص حقوق ماهانه به کسانی که بیکار هستند. این اقدام باید از ماه جاری تا زمانی که برایشان فرصت شغلی پیدا شود، انجام شود.

خواندن خبر در سایت منبع

مقتدی صدر خواستار استعفای دولت فعلی عراق شد

موجخبرگزاری موج
مقتدی صدر خواستار استعفای دولت فعلی عراق شد
رهبر جریان صدر عراق خواستار استعفای دولت فعلی عراق و برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی شد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از سومریه نیوز، مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق با درخواست برای استعفای دولت فعلی عراق خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی زیر نظر سازمان ملل شد.

مقتدی صدر همچنین پیش از این از اعضای فراکسیون «سائرون» که رهبری آنها را برعهده دارد خواسته بود فعالیت‌های پارلمانی‌شان را تعلیق کنند. این تصمیم قبل از جلسه امروز (شنبه) پارلمان عراق اعلام شد.

مقتدی صدر خواستار عدم حضور نمایندگان فراکسیون متبوعش در جلسات پارلمان تا زمان ارائه برنامه‌ای دولتی مورد رضایت ملت و مرجعیت دینی عراق را شد.

ائتلاف سائرون نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: تعلیق عضویت ما در پارلمان به نخست وزیر و تلاشش برای پاسخگویی به خواسته‌های تظاهرکنندگان بستگی دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

نا آرامی هادر عراق در آستانه اربعین نقشه صهیونیستها و وهابیت است

مهرخبرگزاری مهر
نا آرامی هادر عراق در آستانه اربعین نقشه صهیونیستها و وهابیت است
قزوین- معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: نا آرامی های ایجاد شده در عراق نقشه صهیونیستها و وهابیت برای تحت تاثیر قرار دادن مراسم اربعین است که بزودی با درایت شیعیان و مراجع این کشور حل می شود.

حسینعلی امیری صبح روز شنبه در سفر به قزوین در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص تامین امنیت برای مراسم اربعین حسینی اظهارداشت: یکی از ویژگی‌های مراسم اربعین مردمی بودن آن است و دولت فقط تسهیل کننده امور و برقرارکننده امنیت مراسم است.

وی اضافه کرد: اربعین را خود مردم اداره می‌کنند و در مسیر عتبات و داخل کشور با برپایی موکب هایی زمینه پذیریای و خدمت رسانی به زائران را مهیا کرده‌اند و تمام کارها با مشارکت خیرین و مردم است.

معاون پارلمانی رئیس جمهور تصریح کرد: برای ایجاد امنیت این مراسم دولت وارد کار شده و هفته گذشته وزیر کشور در عراق با مسئولان عراقی وزارت کشور و فرماندهای انظامی و انتظامی این کشور جلسات متعددی داشتند و در گزارشی که به ددر هیئت دولت ارائه شد همه شرایط برای برگزاری مراسم مها شده است.

وی اظهارداشت: آنچه در چند روز گذشته و بروز نا آرامی در چند شهر دیده شد به نظر می‌رسد ریشه در نقشه‌های شوم رژیم وهابی و صهیونیست‌ها و برخی کشورهای وابسته منطقه دارد که نمی‌توانند این اجتماع عظیم را تحمل کنند.

نا آرامی هادر عراق در آستانه اربعین نقشه صهیونیستها و وهابیت است - 4

وی گفت: حضور ۲۰ میلیون زائر مسلمان که بیانگر وحدت و انسجام کشورهای اسلامی است بدون شک اسرائیل و وابستگانش را آزار می‌دهد و برای دشمنان سخت است که بپذیرند مراسم اربعین با حضور میلیونی مسلمانان و حتی غیر مسلمان از اروپا و آسیا برگزار شود لذا نار آرامی‌ها را شکل داده‌اند تا این حرکت را دچار آسیب کنند.

امیری گفت: با هوشیاری و توصیه مراجع عظام در کشور عراق موضوع نا آرامی‌ها در مسیر حل شدن است و دولت هم توصیه کرده فعلا از مرز خسروی زائران تردد نکنند تا شرایط در کشور عراق عادی شود.

وی اضافه کرد: به زائران توصیه می‌کنیم حتما به مواردی که از سوی مسئولان اعلام می‌شود توجه کنند و بویژه به مقررات کشور عراق احترام بگذارند و آن را رعایت کنند و تاکید رهبری هم این است که با توجه به قانون این مراسم چون گذشته بدون هیچ مشکلی برگزار شود.

خواندن خبر در سایت منبع

پلیس عراق: هیچ دستوری درباره اعمال خشونت صادر نشده و اوضاع در استان‌ها تحت کنترل است

ایسناخبرگزاری ایسنا
پلیس عراق: هیچ دستوری درباره اعمال خشونت صادر نشده و اوضاع در استان‌ها تحت کنترل است
فرماندهی عملیات مشترک عراق اعلام کرد که هیچ دستوری درباره استفاده از خشونت وجود ندارد و اوضاع در تمامی استان‌ها تحت کنترل است.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه سومریه نیوز عراق، یحیی رسول، سخنگوی رسمی عملیات مشترک عراق اعلام کرد: هیچ دستوری درباره اعمال خشونت علیه تظاهرکنندگان وجود ندارد و نیروهای امنیتی از تظاهرکنندگان و املاک در برابر خرابکارانی که به دنبال ویرانی کشور هستند، حمایت می‌کنند.

مقامات عراق روز جمعه نیز اعلام کردند، «تک‌تیراندازان ناشناس» اقدام به قتل چهار تن از جمله دو غیرنظامی و دو نیروی امنیتی در بغداد کردند.

گروه اطلاع‌رسانی امنیتی در بیانیه‌ای از کشته شدن دو نیروی امنیتی و دو شهروند عراقی در مرکز بغداد به ضرب گلوله تک‌تیراندازان ناشناس خبر داد.

همچنین عادل عبدالمهدی، ‌ نخست وزیر عراق امروز (شنبه) ریاست نشست فرماندهان امنیتی را با حضور وزیر دفاع و وزیر کشور برعهده می‌گیرد.

این نشست امروز در مقر فرماندهی پلیس فدرال با حضور نجاح الشمری، ‌ وزیر دفاع و یاسین الیاسری، وزیر کشور برگزار می‌شود و به بررسی تحولات اخیر عراق به خصوص تظاهرات اختصاص دارد.

شهرهای عراق اخیرا صحنه تظاهرات مردمی علیه اوضاع اقتصادی بوده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش دبیرکل سازمان ملل به ناآرامی‌های عراق

تسنیمخبرگزاری تسنیم
واکنش دبیرکل سازمان ملل به ناآرامی‌های عراق
دبیرکل سازمان ملل متحد در واکنش به ناآرامی‌های اخیر در برخی شهرهای عراق، از تمامی عراقی‌ها خواست حداکثر میزان خویشتنداری را از خود نشان دهند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری رسمی عراق (واع)، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل، امروز- شنبه- از گفت‌وگوها میان دولت و تظاهرات‌کنندگان، به عنوان گامی برای کاهش تنش استقبال کرد.

گوترش از «همگان در عراق خواست حداکثر میزان خویشتنداری را از خود نشان بدهند و از خشونت در این تظاهرات‌ها خودداری کنند».

برخی از شهرهای عراق از جمله پایتخت از سه‌شنبه هفته گذشته در اعتراض به نبود اشتغال، ضعف خدمات‌رسانی و گسترش فساد و عدم مبارزه جدی با آن، شاهد تظاهرات گسترده مردمی بود که در نتیجه آن، شماری معترض کشته و یا زخمی شدند.

نخست‌وزیر عراق بامداد جمعه طی نطقی تلویزیونی به معترضان وعده داد که دولت او مطالبات آنها را پاسخ می‌دهد.

در همین راستا، نخست‌وزیر عراق بامداد امروز در بیانیه‌ای، مقررات مربوط به منع رفت و آمد، که به دنبال تظاهرات در برخی شهرهای این کشور اعمال شده بود را لغو کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

سید حسن نصرالله تاج سر العربیه است +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز18 ساعت قبل

فیلم/ عزاداری شیعیان نیجریه در کربلا

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز13 ساعت قبل
نامه‌نیورنامه‌نیور18 ساعت قبل
به گزارش نامه نیوز، به گفته این منبع، این کامیون‌ها و خودروهای زرهی آمریکایی برای بازگرداندن سلاح‌ها و تجهیزات نظامی از پایگاه‌های آمریکایی از اقلیم کردستان عراق وارد خاک سوریه شدند. این اقدامات در پی خروج نیروهای آمریکایی صورت می‌گیرد. مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا در این رابطه اظهار کرد، احتمالا ۱۰۰۰ سرباز خارج شده از سوریه به غرب عراق منتقل شوند. وزیر دفاع آمریکا افزود، با همتای عراقی خود درباره نیروهای اضافی صحبت کرده است. نیروهای آمریکایی خارج شده از شمال سوریه به بیش از ۵۰۰۰ سرباز آمریکایی مستقر در خاک عراق به بهانه مقابله با داعش خواهند پیوست.

کمرنگ کردن حماسه اربعین در رسانه‌های معاند

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
رسانه‌های معاند برای دامن زدن به نگرانی زوار اربعین و منصرف کردن آنان از زیارت به دروغ متوسل شدند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، راهپیمایی عظیم اربعین حسینی امسال نیز با وجود گستردگی و فراگیری آن جایی در قاب رسانه‌های وابسته نداشت.
فارسفارس1 روز قبل
رئیس سازمان لیگ فدراسیون والیبال حذف تیم شهرداری ورامین قهرمان ایران و آسیا را به علت عدم پرداخت بدهی بازیکن خارجی این تیم توسط فدراسیون جهانی را تایید کرد. منوچهر پورحسن رئیس سازمان لیگ فدراسیون والیبال در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از حذف تیم والیبال شهرداری ورامین از لیگ باشگاه‌های جهان خبر داد. کاپیتان شهرداری ادامه داد: مرحله اول این تنبیه فدراسیون جهانی، حذف از جام باشگاه‌های جهان و پس از آن کسر امتیاز و حذف از لیگ است. وی تشریح کرد: در صورت عدم پرداخت این بدهی، حضور تیم شهرداری در باشگاه‌های آسیا نیز با مشکل مواجه خواهد شد. به گزارش فارس، شهرداری ورامین، قهرمان فصل گذشته لیگ برتر والیبال ایران و جام باشگاه‌های آسیا است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین5 ساعت قبل
ایرج مسجدی، سفیر ایران در بغداد، در پیامی از ملت و دولت عراق و تمامی دست‌اندرکاران گردهمایی عظیم اربعین حسینی تقدیر و تشکر کرد. اعتمادآنلاین| ایرج مسجدی، سفیر ایران در بغداد، در پیامی از ملت و دولت عراق برای گردهمایی عظیم اربعین حسینی تقدیر و تشکر کرد. متن پیام ایرج مسجدی به شرح زیر است: «بسم‌الله الرحمن الرحیمالسلام علیکم و رحمه الله و برکاتهمراسم باشکوه اربعین حسینی (ع) به بزرگ‌ترین عامل وحدت و انسجام مردم مسلمان دو کشور ایران و عراق و مهم‌ترین پدیده جهان اسلام تبدیل شده است. بی‌شک یکی از آثار و برکات شگفت این مراسم، ترویج و توسعه برادری، همبستگی و همدلی میان امت اسلامی است. موفقیت و پیروزی دولت و سلامت و سربلندی و بهروزی مردم عراق را از خداوند منان مسالت دارم.» منبع: ایسنا

اخبار بیشتر