اعتراض مردم لردگان به شیوع غریب ویروس HIV ادامه دارد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
پوشش خبری

اعتراض مردم لردگان به شیوع غریب ویروس HIV ادامه دارد

وزیر بهداشت: سرنگ آلوده عامل شیوع ایدز در لردگان نیست

رکناخبرگزاری رکنا
وزیر بهداشت: سرنگ آلوده عامل شیوع ایدز در لردگان نیست
حوادث رکنا: وزیر بهداشت درباره شیوع ایدز در لردگان گفت: سرنگ آلوده عامل شیوع این بیماری نیست و این اتفاق از سوی کارشناسان در دست بررسی است.

وزیر بهداشت: سرنگ آلوده عامل شیوع ایدز در لردگان نیست - 1

به گزارش رکنا، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: چند روز پیش از سوی یکی از مقامات محلی روستای چنار محمودی لردگان به صورت غیرکارشناسی ادعا شد که سرنگ آلوده عامل شیوع ویروس HIV در این روستا بوده که قطعا با مستندات بسیار دقیق و کارشناسی که داریم باید بگوییم که هرگز چنین اتفاقی رخ نداده است.

سعید نمکی روز شنبه در حاشیه همایش روز ملی دامپزشکی با بیان این مطلب، اظهار داشت: در روستای چنارمحمودی مدت‌ها قبل و از بیش از ۴۰ روز پیش، گزارشاتی از موارد آلودگی با ویروس HIV داشتیم که همکاران ما بسیار آرام و بی صدا و با حفظ حرمت مردم شریف آن منطقه، کارها را پیش می‌بردند.

وی تصریح کرد: متاسفانه بهورز زحمت کش و خدوم روستای چنارمحمودی مورد اتهام قرار گرفت و پاسخ ما این است که سرنگ آلوده، عامل شیوع این بیماری نیست و عوامل را شناسایی کرده‌ایم البته مردم شریف و پاکیزه آن منطقه بی دلیل یا از راه هایی به این ویروس آلوده شده‌اند که هیچ گناه و تقصیری ندارند. کودکی که از مادر مبتلا به HIV متولد می‌شود، معصوم‌تر از آن است که مورد اتهام قرار گیرد یا زنی که به شیوه‌ای آلوده شده باشد که شاید اطلاعی از آن نداشته باشد.

وزیر بهداشت تاکید کرد: ما و همکاران مان برای مردم شریف آن منطقه احترام ویژه‌ای قائل هستیم و به هیچ فردی در آن منطقه نباید اتهام آلودگی بی مورد زد و آنچه برای ما رسالت است، درمان بیماران است چون پرسنل بهداشتی و درمانی آن منطقه در ابتلای بیماران به این ویروس، هیچ نقشی نداشته‌اند اما نمی‌توانیم وقتی بیمار مبتلا به ویروس HIV به ما مراجعه کرد بگوییم ما در ایجاد این بیماری نقشی نداشته‌ایم پس در درمان و کنترل آن نقشی نداریم.

نمکی افزود: خودمان را مکلف به درمان این بیماران صرف نظر از هر عامل ابتلا به ویروس HIV می‌دانیم و خوشبختانه امروز داروهای درمان HIV بسیار خوب عمل می‌کنند و تمامی این بیماران را درمان می‌کنیم و آزمایشات گسترده‌ای بر روی مردم این منطقه انجام می‌دهیم و امیدواریم بتوانیم تمامی بیماران این روستا را درمان کنیم.

وی با بیان اینکه هزینه‌های درمان مبتلایان به ویروس HIV کاملا رایگان است، گفت: کمترین هزینه‌ای را در این زمینه به مردم تحمیل نمی‌کنیم و در مورد عوامل آلودگی به این ویروس نیز بعد از بررسی دقیق کارشناسان بهداشتی، اطلاع رسانی خواهیم کرد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

ورود کمیته حقیقت‌یاب به ماجرای انتشار ایدز در لردگان

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
ورود کمیته حقیقت‌یاب به ماجرای انتشار ایدز در لردگان
«کمیته حقیقت‌یاب برای بررسی صحت انتشار ایدز در لردگان تشکیل می‌شود». این آخرین واکنش‌ به خبر مبتلاشدن تعدادی از مردم روستای چنار‌محمودی چهارمحال‌و‌بختیاری به ویروس عامل بیماری ایدز بود؛ ماجرایی که حواشی زیادی در پی داشت و چهارشنبه هفته گذشته نام این روستا را به سرخط خبرها آورد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، با گذشت چند روز از این ماجرا اما همچنان آمار دقیقی از مبتلایان به ویروس اچ‌آی‌وی در این روستا در دست نیست و همچنان درباره علت آن بحث وجود دارد. حالا در تازه‌ترین واکنش‌ها محمدعلی وکیلی، عضو هیئت‌رئیسه مجلس از احتمال تشکیل کمیته حقیقت‌یاب در مورد انتشار بیماری ایدز بین مردم این روستا خبر داده و در صفحه شخصی توییتر خود نوشته ‌است: «خبر انتشار بیماری ایدز در بین مردم محروم چنارمحمودی لردگان موجب تأسف و حیرت است. ضمن تذکر به مسئولین مربوطه پیرامون علت‌یابی و چاره‌اندیشی سریع مسئله، ان‌شاءالله روز یکشنبه با مشورت همکاران نسبت به تشکیل کمیته حقیقت‌یاب اقدام خواهیم نمود». هرچند به نظر می‌رسد نوک پیکان این پست توییتری به سمت وزارت بهداشت نشانه رفته است، با‌این‌حال مسئولان وزارت بهداشت می‌گویند ابعاد ماجرا برای آنها روشن است و هیچ‌یک از شایعات درباره سرنگ مشترک دستگاه قند خون و حجامت صحت ندارد. در‌همین‌باره کیانوش جهان‌پور نیز در توییتر شخصی خود نوشت: «عفونت HIV زمانی وارد مرحله ایدز خواهد شد که شمار سلول‌های CD۴+Tبه کمتر از ۲۰۰ برسد. هنگامی که فرد HIV مثبت، تعداد CD۴ زیر ۵۰۰ باشد، یعنی بیش از ۱ یا دو سال و اگر فرد یا افرادی CD۴ زیر ۲۰۰ داشته باشند یعنی بیش از ۷، ۸ سال از زمان آلودگی آنها می‌گذرد».

هرچند وزارت بهداشت اعلام کرده است ماجرا به نظام سلامت کشور ارتباطی ندارد، با‌این‌‌‌حال یک بهیار در این خصوص از روز چهارشنبه بازداشت شده و همچنان در بازداشت به سر می‌برد. وزیر بهداشت در واکنش به این بازداشت در نامه‌ای به وزیر دادگستری، خواستار رسیدگی به موضوع شد و در بخشی از نامه نوشت: «بدیهی است در صورت عدم اعاده حیثیت بر‌باد‌رفته کارمند خدوم و همچنین نظام سخت‌کوش ارائه خدمات بهداشتی و درمانی کشور، این‌جانب و همکارانم جهت جلوگیری از دلسردی خادمین عرصه سلامت از هر کوششی دریغ نخواهیم کرد».

کیانوش جهان‌پور در‌این‌باره گفت: «متأسفانه بهیاری که در منطقه بازداشت شد، همچنان در بازداشت به سر می‌برد و مقامات اظهار کرده‌‌اند برای حفظ جان، این بهیار را در بازداشت نگه‌ داشته‌اند؛ به‌هرحال این اقدامات نشان می‌دهد بخش‌هایی از کشور در مواجهه با بحران، حوادث و وقایعی که مربوط به سلامت است، تجربه و دانش کافی ندارند».

او در ادامه افزود: «ابعاد موضوع برای وزارت بهداشت روشن است. تیم‌های بهداشتی در منطقه مستقر هستند و اقدامات بیماری‌یابی ادامه دارد. بعد از آن هم اقدامات درمانی برای افرادی که تشخیص آلودگی به اچ‌آی‌وی برای آنها مثبت باشد، به‌صورت رایگان شروع خواهد شد؛ البته این اقدامات به‌طور‌کلی در کشور رایگان است و در مراکز استان‌ها انجام می‌شود. ابهامی در کلیت موضوع برای ما وجود ندارد. مأموریت ما در نظام سلامت از چند هفته پیش در محل شروع شده بود و ادامه دارد و ادامه هم خواهد داشت. یافته‌های ما نشان می‌دهد سیل ابتلا به این بیماری از چندین سال پیش در منطقه آغاز شده است. کانون‌های اولیه‌ای در منطقه وجود داشته که بعد از آن از مسیر‌های مختلف که این ویروس منتقل می‌شود، انتشار پیدا کرده است. اینکه عده‌ای می‌گویند این بیماری از طریق غربالگری یا تست قندخون منتشر شده، غیرعلمی است. ورود این ویروس به بدن پس از یک تا سه ماه مشخص می‌شود. چیزی که من اطلاع دارم، افرادی در این جمع وجود دارند که CD۴ آ‌نها زیر ۲۰۰ حتی زیر ۱۲۰ است که این نشان می‌دهد قدمت این آلودگی بیش از ۷، ۸ یا حتی ۱۰ سال می‌رسد».

جهان‌پور همچنین درباره آمار مبتلایان به اچ‌آی‌وی در این روستا افزود: «آزمایش‌ها در این منطقه به اتمام نرسیده است و تا زمانی که این آزمایش‌ها نهایی نشود، نمی‌توانیم آماری در این زمینه اعلام کنیم و ما نمی‌توانیم هیچ‌یک از آمارهایی را که افراد گوناگون در جاهای مختلف عنوان و منتشر کرده‌‌اند، تأیید کنیم. این آزمایش‌ها زمان‌بر است و در چندین مرحله انجام می‌شود. ابتدا آزمایش‌های اولیه انجام می‌شود، موارد مشکوک مجددا تست می‌شوند، حتی اگر نیاز باشد تست مجدد و ری‌چک در آزمایشگاه استان‌های دیگر انجام می‌شود تا نتیجه قطعی فرد اچ‌آی‌وی مثبت اعلام شود و زمانی کلیت ماجرا قابل انتشار خواهد بود که تمام این‌ آمار‌‌ها و آزمایش‌ها جمع‌بندی شوند». در‌همین‌حال وزیر بهداشت در نامه‌ای به وزیر دادگستری، خواستار رسیدگی به موضوع ورود برخی مقامات قضائی استان چهارمحال‌و‌بختیاری به موضوع آلودگی تعدادی از اهالی روستایی به ویروس اچ‌آی‌وی شد. در نامه سعید نمکی، وزیر بهداشت، به علیرضا آوایی، وزیر دادگستری، آمده است: پیرو مذاکره تلفنی از چندی قبل با پیگیری یکی از بهورزان سخت‌کوش ما در یکی از روستاهای شهرستان لردگان استان چهارمحال‌و‌بختیاری مواردی از ابتلا به ویروس اچ‌آی‌وی شناسایی گشت. جهت حفظ شئونات مردم منطقه به نحو کاملا محرمانه موضوع پیگیری و با آزمایش‌های گسترده موارد جدید ردیابی شد که متأسفانه کانون آلودگی در معتادان تزریقی و افرادی با روابط نامطلوب شناخته شد. آرام و بی‌صدا این حرکت بیماریابی ادامه داشت تا امروز یکی از مقامات قضائی استان با ورود به موضوع و ابراز مطلب غیرکارشناسانه مبنی‌بر مقصربودن بهورز روستا و آلودگی بیماران از طریق سرنگ آلوده توسط وی، اقدام به جلب این نیروی خدوم و زحمتکش نمود و غم‌انگیز آنکه رسانه‌های مغرض بیگانه به استناد به این اعلام نظر و رفتار عاری از هرگونه دیدگاه کارشناسی، خبر کذب آلودگی مردم یک روستا به دلیل قصور پرسنل مرکز درمانی و استفاده از سرنگ آلوده به ویروس ایدز را منتشر کرده‌اند.

از جناب‌عالی تقاضا دارم هرچه زودتر دستور فرمایید موضوع رسیدگی و نتیجه به این‌جانب اعلام گردد. بدیهی است در صورت عدم اعاده حیثیت بر‌بادرفته کارمند خدوم و همچنین نظام سخت‌کوش ارائه خدمات بهداشتی و درمانی کشور، این‌جانب و همکارانم جهت جلوگیری از دلسردی خادمین عرصه سلامت از هر کوششی دریغ نخواهیم کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

حادثه لردگان؛ سخت است آقای وزیر، خیلی سخت!

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
حادثه لردگان؛ سخت است آقای وزیر، خیلی سخت!
روزنامه همدلی در یادداشتی درباره حادثه تکان‌دهنده لردگان و ابتلای برخی از اهالی یک روستا به ایذر نوشت: ‬ برای اولین بار نیست که تعداد زیادی از هموطنان ما به صورت دسته‌جمعی به بیماری خطرناک HIV گرفتار می‌شوند.

روزنامه همدلی در یادداشتی درباره حادثه تکان‌دهنده لردگان و ابتلای برخی از اهالی یک روستا به ایذر نوشت: ‬ برای اولین بار نیست که تعداد زیادی از هموطنان ما به صورت دسته‌جمعی به بیماری خطرناک HIV گرفتار می‌شوند.

حدود سه دهه پیش خون‌های آلوده‌ای که از فرانسه به داخل کشور وارد شدند، ده‌ها تن از هموطنان ما را که در زمره بیماران هموفیلی بودند، علاوه بر ایدز به بیماری هپاتیت نیز مبتلا کرده است. آن پرونده حداقل ۱۹۰۰شاکی داشت.

حادثه لردگان؛ سخت است آقای وزیر، خیلی سخت! - 3

اما بعد از سال‌ها بار دیگر در کشور ما و این بار نه در تهران، بلکه در یک روستا، روستای چنارمحمودی شهرستان لردگان، به ادعای اهالی چندین کودک و زن و جوان و پیر، ناخواسته این ویروس را در تن خود دیدند و گویی که زندگی‌شان را نیز در پایان راه. در این میان آنچه که حایز اهمیت است، مثل سه دهه پیش از هم اکنون هر مسئولی در پی آن است که توپ را در زمین دیگران و خصوصا مردم روستا بیندازد.

واکنش‌ها به خبر ابتلای دسته‌جمعی از سوی مسئولان ذیربط شگفت‌انگیز است. یکی اشتباه یا قصور بهیار را کاملا رد می‌کند، دیگری چگونگی ابتلای چندین نفر به این ویروس را از راه‌های دیگری اعلام می‌کند و مدعی می‌شود به دلیل محرمانه بودن نمی‌توان آن را اعلام کرد.

شکی نیست که در دنیای امروز با توجه به وجود رسانه‌های مجازی، محرمانه بودن خبرها یا رفتارها شاید به یک شوخی شبیه باشد. حتی اگر عدم انتشار چگونگی مبتلا شدن مردم به این بیماری واقعا باید محرمانه بماند، ولی تردیدی نیست که در آینده نزدیک بر این تاریکی نوری تابیده خواهد شد. اما دیگری مثل «محمدمهدی گویا» رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت هرگونه آلودگی در این روستا از طریق زدن واکسن را تکذیب می‎کند و جالب این است که می‌گوید: «مگر می‌شود وزارت بهداشت آزمایشی روی مردم انجام دهد که مردم را آلوده کند.

اگر اینگونه باشد که باید ما را بگیرند و اعدام کنند.» مگر کسانی که سه دهه پیش خون آلوده را وارد کشور کرده‌اند اعدام شدند یا از گل نازک‌تر به آنها چیزی گفتند. آیا اگر واقعا قصوری ثابت شود، کسی را اعدام می‌کنند. اصلا سخن بر سر این نیست که کسی باید اعدام شود، مهم این است که علاوه بر مقصر، جلوی این گونه کوتاهی‌هایی برای آینده گرفته شود تا باز هموطنان دیگری گرفتار چنین بلاهایی نشوند.

مسئولان بهداشت کشور و شخص جناب وزیر باید باور کنند که سخت است کسی جای یکی از بیماران مبتلا به HIV قرار بگیرد، خاصه، بی‌آنکه فرد خودش خبر داشته باشد، ناگهان گرفتار هیولایی شده است که بوی مرگ از آن به مشام برسد. خوب است وزیر محترم بهداشت به افرادی که به این بیماری مبتلا شده‌اند راه‌هایی از امید را نشان بدهد، روستاییانی که با فقر و مشکلات، زندگی می‌کنند، یقینا از این به بعد علاوه بر کابوس مرگ، باید نگران تهیه داروی مورد نیاز خود باشند.

سخت است آقای وزیر، سخت، که پدر یا مادری ناگهان کودک خود را گرفتار به بیماری ایدز در آغوش داشته باشد. آقای وزیر، برای التیام این افراد حتی فردا دیر است، باید از همین امروز افرادی را مامور درمان آنها ساخت و داروهای لازم را به مراکز بهداشتی روستا رساند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

بهسازی ساختمان‌های پایتخت

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ​خطر زلزله و ایمن نبودن ساختمان‌های پایتخت، همیشه موضوعی نگران کننده بوده است. بی توجهی به کیفیت ساخت و سازها، هشداری است تا خطر زلزله بیشتر از قبل جدی گرفته شود. مقاوم سازی سقف‌ها و دیوار‌ها از طریق محاسبات مهندسی موضوعی بود که در نشست تخصصی «بهسازی لرزه‌ای نسبی ساختمان‌های متداول شهر تهران» بررسی شد.

سکانسی از سریال ستایش که جنجال به پا کرد + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، این سکانسی از سریال ستایش است که حشمت فردوس سعی می‌کند دل خانم مورد علاقه‌اش را بدست بیاورد. این سکانس در شبکه‌های اجتماعی حسابی دست به دست شده و از ابتذال تا شیوه مخ زنی پیرمردها، لقب‌هایی است که گرفته است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فیلم/ زنده‌ ماندن دوچرخه‌سوار زیر تریلی!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
یک دوچرخه با دو سرنشین در ویتنام با تریلی هجده چرخ تصادف کرد. در این حادثه یکی از سرنشینان به همراه دوچرخه به زیر تریلی رفت، اما جان سالم به در برد.

فیلم | سکانسی از سریال ستایش که در شبکه‌های اجتماعی جنجال ساخت

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۴۰ کیلومتری شمال ایلام منطقه‌ای کوهستانی وجود دارد که دارای آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب است. یکی از جاذبه‌های این منطقه، روستایی است به اسم ایوان که انبوهی از جنگل‌های بلوط، زالزالک، بادام کوهی و همچنین انواع گل‎ها و گیاهان را در خود دارد.

حواشی ۳ بازی لیگ برتر فوتبال

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به نظر می‌رسد سکو‌های خالی نمی‌تواند راهکاری اساسی برای جلوگیری از رقم خوردن اتفاقات ناخوشایند در فوتبال باشدبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ به نظر می‌رسد سکو‌های خالی نمی‌تواند راهکاری اساسی برای جلوگیری از رقم خوردن اتفاقات ناخوشایند در فوتبال باشد.

نزاجا با نسل جدید سربازان آهنی به جنگ تهدیدات و تروریست‌ها می‌رود/ حالا آتش خودروهای انتحاری با ربات‌های مسلح خاموش می‌شود +عکس

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز17 ساعت قبل
در ایران این مسیر با خودروی طوفان آغاز شد که به نوعی نماد زره پوش‌های چرخ دار وطنی شد. در جریان نمایشگاه اخیر ایپاس در تهران نیز مشخص شد که نیروی انتظامی نیز دو مدل زره پوش را به صنایع دفاعی سفارش داده است. اما نکته اصلی در این پروزه ربات انتحاری نزاجا بود. امروز هم نزاجا با یک انتحاری به جنگ انتحاری‌ها و البته زره پوش‌های دشمن خواهد رفت. مسئله انفجار از زیر پاشنه آشیل بسیار از زره پوش‌ها در دنیا به حساب می‌آید.

اخبار بیشتر