جزییات دومین جلسه دادگاه گروه عظام
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. تکنولوژی
پوشش خبری

جزییات دومین جلسه دادگاه گروه عظام

متهم عباس ایروانی در پرونده گروه عظام: بنده به هیچ وجه اتهامات وارده را قبول ندارم

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
متهم عباس ایروانی در پرونده گروه عظام: بنده به هیچ وجه اتهامات وارده را قبول ندارم
متهم عباس ایروانی در پرونده گروه عظام: بنده به هیچ وجه اتهامات وارده را قبول ندارم - 0

فساد ۷۶۴ میلیون دلاری در کنار بدهی ۳ هزار میلیارد تومانی و پرداخت‌های رشوه به مسئولان از جمله اتهامات مردی است که برای بسیاری از مردم ناشناخته مانده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، نخستین جلسه رسیدگی به پرونده قاچاقچیان قطعات خودرو موسوم به شرکت عظام در شعبه ۴ دادگاه ویژه جرائم مفاسد اقتصادی و به ریاست قاضی صلواتی روز گذشته برگزار شد.

گروه قطعات خودروسازی عظام از ۱۲ شرکت بزرگ تولیدی با موضوع تولید قطعات خودرو از سال ۷۶ کار خود را آغاز کرده و در استان‌های تهران، آذربایجان شرقی، گیلان، البرز و اصفهان دارای شرکت‌های متعدد است و شرکت مادر آن در تهران وجود دارد.

این شرکت در حوزه‌های مختلف تولیدی و تجهیزات خودرو و اتومبیل فعالیت داشته است.

عباس ایروانی کیست؟

عباس ایروانی مدیر این شرکت که متهم اول پرونده هم هست، به اتهام قاچاق سازمان‌یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو به صورت کلان و عمده تحت پیگرد قانونی است.

بر اساس گفته‌های عباس ایروانی که در وبسایت شخصی اش منتشر شده است، او در بحبوحه دفاع مقدس به کار سامان دهی کمک‌های مردمی در غرب کشور پرداخت و به سمت تولید لوازم و قطعات خودرو رفت و توانست کارنامه قائل قبولی از خود ارائه دهد.

پس از آنکه ایروانی وارد بحث تولید لوازم و قطعات موتورسیکلت شد نمایندگی پیستون کالمن آلمان را دریافت کرد و پس از این پروژه دیگر با دولت وارد همکاری نشد.

ایروانی جز فعالیت‌های اقتصادی دستی هم در بخش هنری داشته است و در چهارمین دوره حراج تهران اقداماتی انجام داده است.

این متهم در بخشی از زندگی نامه خود اذعان داشته که با پرفسور سمیعی ارتباط دوستانه و رفاقت دیرینه‌ای داشته است و مرکز تحقیقات و نوآوری مغز و اعصاب را در منطقه ۲۲ تهران به مبلغ ۱۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال خریداری کرده است.

عباس ایروانی، متهم ۷۶۴ میلیون دلاری کیست؟ / رفیق صمیمی پروفسور سمیعی و مالک پارک آبی کیش پای میز محاکمه

بر اساس صحبت‌های ایروانی پای او به حوزه گردشگری هم باز شده و بزرگترین «پارک آبی موضوعی رو باز ایران» (پارک آبی اوشن کیش) را در جزیره کیش راه اندازی کرد و به دنبال تجهیز آن همانند دیزلی اما با شیوه ایرانی برآمد. همچنین وی مدعی شده که سرای عامری‌های کاشان را هم مرمت و بازسازی کرده است.

وبسایت ایروانی در ادعای دیگری نوشته که او پروژه یک هزار و یک شهر را هم برای میزبانی از ۳۰/۰۰۰ نفر راه اندازی کرده است.

مطابق کیفر خواستی که در جلسه دادگاه خوانده شد، ایروانی، سرکردگی گروه قاچاق قطعات خودرو را بر عهده داشته و با دستور به سایر متهمان پرونده، اقدام به رشوه دادن به مسئولان دولتی کرده‌است.

شرکت قطعه‌سازی عظام برای تولید قطعات خودرو و مونتاژ نیاز به تسهیلات مختلفی داشته و به همین دلیل از بانک‌های ملی و مسکن تسهیلات متعددی را دریافت کرده‌است که البته دریافت این تسهیلات هم خود به صورت نامشروع بوده است.

متهم ایروانی مبلغ ۶۰۶ میلیون درهم امارات در زمان مدیریت قدرت‌الله شریفی از بانک مسکن دریافت کرده‌است و همچنین براساس گزارشها این متهم تسهیلاتی را هم از بانک ملی اخذ کرده است.

اما از آنجایی که این متهم به پرداخت رشوه عادت داشته‌، برای اخذ تسهیلات گران از بانک ملی با محمدرضا خاوری متهم فراری همکاری کرده و هدایای متعددی را به او داده‌است. همچنین او برای دریافت تسهیلات از بانک مسکن هم، به قدرت‌الله شریفی رئیس وقت بانک مسکن رشوه‌هایی داده‌است.

واردات قطعات چینی به جای تولید محصول داخلی

گروه قطعه‌سازی خودرو عظام با رشوه دادن به مسئولان گمرک و جعل اسناد، قطعات را از کشور چین وارد کرده و روی آن‌ها برند ایرانی را می‌زد. همچنین این شرکت به صورت غیرقانونی قطعات بنزین‌سوز را با عنوان گازسوز به کشور وارد و به جای پرداخت عوارض ۲۰ درصدی، تنها ۵ درصد را پرداخت کرده است.

مسئولان شرکت عظام برای پیشبرد فعالیت‌های غیرقانونی خود به بسیاری از مسئولان و کارمندان سازمان‌های دولتی رشوه داده‌اند؛ به گفته متهمان این پرونده، ایروانی جز مسئولان گمرک به بسیاری دیگر از مسئولان هم رشوه‌هایی داده‌ است.

پرداخت رشوه به مدیران بانک مسکن و ملی، مسئولان وزارت صمت، مسئولان اداره‌های صنعت و معدن استان‌های مختلف و شرکت‌های خودروسازی سایپا و ایران‌خودرو ازجمله اقدامات ایروانی بوده‌است.

پرداخت رشوه‌های متعدد برای به دست آوردن وجوه کلان

شرکت عظام از طریق پرداخت رشوه توانسته وجوه نامشروع کلانی را به‌دست آورد و پرداخت عوارض گمرکی ۵ درصد که منجربه کاهش هزینه‌های واردات قطعات شده، از طریق همین رشوه‌ها بوده‌است؛ این متهم به‌گونه‌ای فساد را پیش برد تا به کمک آن بتواند وجوه کلانی را به‌دست آورد و فعالیت‌های خود را پیش ببرد.

خواندن خبر در سایت منبع

عکس/ دومین جلسه دادگاه گروه عظام

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
عکس/ دومین جلسه دادگاه گروه عظام

دومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده اتهام‌های گروه عظام مبنی بر قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی روز شنبه به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به صورت علنی برگزار شد.

عکس/ دومین جلسه دادگاه گروه عظام - 1عکس/ دومین جلسه دادگاه گروه عظام - 3عکس/ دومین جلسه دادگاه گروه عظام - 4عکس/ دومین جلسه دادگاه گروه عظام - 5عکس/ دومین جلسه دادگاه گروه عظام - 6عکس/ دومین جلسه دادگاه گروه عظام - 7عکس/ دومین جلسه دادگاه گروه عظام - 8عکس/ دومین جلسه دادگاه گروه عظام - 10عکس/ دومین جلسه دادگاه گروه عظام - 11عکس/ دومین جلسه دادگاه گروه عظام - 12عکس/ دومین جلسه دادگاه گروه عظام - 13عکس/ دومین جلسه دادگاه گروه عظام - 14عکس/ دومین جلسه دادگاه گروه عظام - 15عکس/ دومین جلسه دادگاه گروه عظام - 16عکس/ دومین جلسه دادگاه گروه عظام - 17

خواندن خبر در سایت منبع

فروش اطلاعات رقبای عظام در قبال قراردادهای مشاوره/ ایروانی پیشتر به اتهام ارتشا بازداشت شده بود

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
فروش اطلاعات رقبای عظام در قبال قراردادهای مشاوره/ ایروانی پیشتر به اتهام ارتشا بازداشت شده بود
دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمان گروه عظام به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

به گزارش مشرق، دومین جلسه دادگاه محاکمه متهمان گروه عظام به اتهام در قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی برگزار شد.

این پرونده ۷ متهم دارد؛ متهم ردیف اول عباس ایروانی فرزند رضا، مدیر گروه عظام، تولید کننده قطعات خودرو متهم است به افساد فی الارض از مجرای اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور با توسل به قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو به صورت عمده و کلان، رهبری گروه مجرمانه سازمان یافته قاچاق قطعات خودرو، معاونت در جعل اسناد، معاونت در استفاده از اسناد مجعول، معاونت در پرداخت رشوه و مشارکت در فراری دادن متهم.

در ابتدای جلسه امروز دادگاه قاضی صلواتی از متهم ردیف اول عباس ایروانی خواست برای ارائه دفاعیات در جایگاه حضور یابد.

متهمی ایروانی با حضور در جایگاه به دفاع از خود پرداخت و گفت: عباس ایروانی فرزند رضا مسئول هلدینگ عظام فاقد هرگونه سابقه کیفری هستم.

صلواتی در واکنش به این سخنان متهم گفت: شما در سال ۶۶ به اتهام ارتشاء و اختلاس بازداشت شدید؛ چطور می‌گویید فاقد سابقه کیفری هستید؟

متهم پاسخ داد: یک موردی بود که فردی مبلغ ۵٠ هزار تومان به شخص دیگری داده بود که من بعد از چند روز تبرئه شدم.

متهم ردیف اول ادامه داد: در این ٣٠ سال فعالیت باعث رونق اقتصادی شدم و خداوند شاهد است که در این سال‌ها برای دور زدن تحریم‌ها چه رشادت‌ها که به خرج ندادم و در مدت ٩ ماه بازداشت چه مشکلاتی متحمل شدم.

وی با بیان اینکه به هیچ وجه اتهامات وارده را قبول ندارم، گفت: پرونده بدون کارشناسی به دادگاه ارجاع شده است.

قاضی به متهم تذکر داد و گفت: مواظب اظهارات خود باشید.

ایروانی در ادامه دفاعیات خود گفت: برای ۴ هزار نفر به طور مستقیم و ۳۰ هزار نفر به طور غیر مستقیم اشتغالزایی کرده و از خروج ۳۵۰ میلیون دلار کشور جلوگیری کرده‌ایم همچنین ساخت مجموعه‌های گردشگری و رفاهی از جمله اقدامات ما بود.

وی خطاب به قاضی صلواتی گفت: از شما می‌خواهم تا شاکیان پرونده را معرفی کنید نماینده گمرک جلسه پیش غیر از یک مورد هیچ خلاف و شکایت دیگری را بیان نکرد و تنها شاکی ما معاونت اقتصادی اطلاعات سپاه است و از حدود ۱۰ سال پیش نهاد مذکور در دفتر ما وارد شد و تمام اسناد را ضبط کرد.

ایروانی با اشاره به اینکه تقاضای استرداد اموال خود از نهاد مذکور را کردم، گفت: البته هر بار این نهاد اتهامات جدیدی را به من منصوب کرد و سرانجام طی یک نامه‌ای به این نهاد بیان کردم که عباس ایروانی حاضر است کلیه اموال منقول و غیر منقول خود را به جمهوری اسلامی ایران بدهد.

وی ادامه‌داد: اواخر فروردین ٩٧ اموال من در گمرک ضبط شد. در اظهاراتش که در کیفر خواست آمده است گفتند قطعات وارداتی خود را برای تعرفه کمتر گازسوز معرفی کردیم اما این موضوع در حالی است که تعرفه‌های گاز و بنزین سوز هر دو ۵ درصد شده بودند.

متهم در خصوص دریافت ارز دولتی گفت: من از بانک مرکزی هیچ ارز دولتی دریافت نکردم و واردات ما به میزان ۶۵۰ میلیون دلار بوده است که آن را به عنوان قاچاق اعلام کردند.

وی تصریح کرد: یکی از مسائلی که مطرح کردند این بود که در قطعات EUC برای مسئولان ابزار جاسوسی قرار داده‌ایم اما هزار قطعه وارد کشور می‌شود و از کجا معلوم قطعه EUC که ابزار جاسوسی دارد در خودروی مسئولان قرار می‌گیرد.

ایروانی گفت: با توجه به تحریم‌ها بانک صادرات و ملی در امارات تحریم بودند و توانایی پرداخت نداشتیم و وثیقه‌های بسیار زیادی را در بانک‌ها قرار دادیم که تمام آنها جوابگوی تسهیلات و بدهی‌ها هستند.

متهم ایروانی گفت: با توجه به وضع و جو موجود و عدم امکانات، فعالیت‌های عادی برای مدیران مجموعه نظام مهیانیست‌ و درخواست مساعدت دارم.

قاصی صلواتی خطاب به متهم گفت: راجع به تک تک اتهامات توضیح دهید. وظیفه شما این است که دفاع کنید نه اینکه من دوباره تک تک اتهامات را قرائت کنم. راجع به اتهام افساد فی الارض از مجرای اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور با توسل به قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو بصورت عمده و کلان توصیح دهید.

متهم ایروانی در دفاع از خود گفت: هیچ قاچاقی انجام نشده است. یک مورد نماینده گمرک گفته که آن هم قاچاق نبوده است. ما قراردادی با شرکت بیرونی داریم و قاچاقی نکردیم.

این متهم در دفاع از اتهامش در مورد رهبری گروه مجرمانه سازمان یافته قاچاق قطعات خودرو گفت: به برادران ما گفته بودند اگر بنویسید فلانی دستور را داده در مجازاتتان تخفیف می‌دهیم این در حالی است که آقای قاضی اقرار در زندان درست نیست.

صلواتی در واکنش به سخن متهم گفت: شما باید تشخیص دهی که اقرار درست هست یا خیر؟ نمی‌توانی برای دادگاه تعیین تکلیف کنی؟ مواظب اظهاراتت باش.

متهم گفت: ما مرامنامه‌ای در سازمان داریم و اگر اتفاقی بیفتد مسولیتش برعهده مدیران است. دستور از طرف من نبوده است. اگر کسی برخلاف مقررات عمل کند مسولیتش برعهده خودشان است. قاضی صلواتی در واکنش به این سخنان متهم گفت به مرام نامه عمل می‌کردی.

متهم درباره اتهام معاونت در استفاده از اسناد مجعول گفت: من چیزی ندیدم و اگر یک مورد پیدا کردید انرا قبول دارم. مجموعه من ۴ هزار نفری است و اینکه در بین تمام مجموعه‌ها بروم امکانش نیست و نمی‌توانم.

وی درباره اتهام معاونت در پرداخت رشوه گفت: ایا کسی گفته رشوه می‌دادم؟

قاصی گفت: متهمان دیگر.

متهم ایروانی گفت: به هیچ عنوان مسولیت با من نیست هزار کار در مجموعه ما رخ می‌دهد که من خبر ندارم. در مجموعه بزرگ نمی‌شود یک خطا نباشد. نه در جریان رشوه‌ام و نه در جریان جعل اسناد.

وی درباره اتهام فراری دادن متهم حامد خاتمی گفت: من اصلا آن را ندیدم.

در ادامه جلسه دادگاه قاضی صلواتی خطاب به متهم ایروانی گفت: چطور دستور می‌دهید که خاتمی پور خودش را گم کند؟ شما می‌گفتید محموله با پرداخت رشوه ترخیص شود. که متهم پاسخ داد: شما باید سند داشته باشید. مدیران ما پاداش می‌گیرند.

قاضی صلواتی با اشاره به اظهارات دیگر متهمان این پرونده گفت: گفته شده آقای ایروانی در دهم اردیبهشت ۹۷ به احدی دستور می‌دهد پیش فاکتور ثبت سفارش را ۲۰ تا ۲۵ درصد بالاتر از قیمت واقعی ثبت کند. گفته شده که شما گفته‌اید این کار بس سر و صدا انجام شود.

متهم پاسخ داد: مستندی وجود ندارد در دادسرا هم به من گفتند. این کار اگر ارز دولتی گرفته باشیم ارزش دارد در غیر این صورت اگر قیمت را بیش از قیمت واقعی ثبت کنیم باید گمرکی بیشتری پرداخت کنیم.

قاضی صلواتی خطاب به متهم گفت: آقای روغنی‌ها می‌گوید رشوه به گمرک پرداخت می‌شده و ایروانی هم در جریان بوده است. متهم پاسخ می‌دهد من در جریان نبودم.

قاضی صلواتی افزود: شما قطعات خودرو گاز سوز را به اسم بنزین سوز وارد می‌کردید. شما به آلودگی هوا ضربه زدید حال می‌گویید در جریان نیستم؟

که متهم ایروانی پاسخ داد: برای خودرو به هردو نیاز است.

رئیس دادگاه گفت: شما قطعه بنزین سوز که وارد می‌کنید به اسم بنزین سوز معرفی کنید. شما در پانزدهم دی ماه سال ۹۶ به روغنی‌ها دستور می‌دهید مشکل ترخیص محموله وارداتی باید حل شود حتی اگر نیاز به حق الحساب است.

متهم ایروانی گفت: این‌ها را در زندان اقرار کرده‌اند.

وی صلواتی را با عنوان آقای قاضی برادر من خطاب قرار داد که این موضوع با واکنش صلواتی مواجه شد و گفت: من برادر شما نیستم.

قاضی پرونده با اشاره به نام چند تن از متهمان همچون خاتمی پور، روغنی‌ها و رفیعی گفت: دستکاری در واحد لجستیک عظام تایید شده است.

متهم در ادامه دفاعیات خود گفت: اگر عظام دستوری داده قبول. ما یک کتابچه مرامنامه اخلاقی دا یم و در آن مواردی را نوشته‌ایم.

قاضی گفت: خوب است آن را بخوانید. خاتمی پور می‌گوید جهت ترخیص محموله در گمرک رشوه به یازده تن پرداخت می‌شده که شماره حساب هم نمی‌دادند.

متهم گفت: این آقا با شرکت‌های زیرمجموعه ما قرار دارند که خودشان باید جواب دهند.

قاضی گفت: روغنی‌ها می‌گوید ایروانی در واتساپ گفته که خاتمی پور خودش را گم و گور کند که این عبارت گم و گور هم دقیقا ذکر شده است.

متهم گفت: این موارد را در بازجویی گفته‌اند نمی‌شود که برای تبرئه خودشان برخی مسائل را به بنده منتسب کنند.

رئیس دادگاه با اشاره به اظهارات متهم خاتمی پور گفت: این متهم می‌گوید ایروانی از هشت ماه پیش نگران اسناد معجول بوده و از من می‌خواسته اسناد مساله دار تا سال ۹۵ را امحا کنم.

قاضی یادآور شد: شما ۱۷٫۵ میلیون دلار ارز گرفته‌اید و ۴۳٫۹۵ میلیون دلار واردات داشتیدکه متهم گفت: مقداری مربوط به ارز دولتی و مقداری مربوط به انتقال است. شما گفته‌اید ممکن است مدیران مرتکب تخلف و قاچاق شده باشند که متهم گفت: خیر من نگفتم.

قاضی گفت: اظهارات خودتان است. امضا کرده‌اید.

متهم گفت: پس در آن دست برده‌اند.

قاضی گفت: شما در ادامه گفته‌اید حسین شیرزاد برای شرکت‌های ما رشوه پرداخت می‌کرده است و از ما مبالغ را دریافت می‌مرده است.

متهم گفت: او هیچ وقت از رشوه اسم نمی‌برد و نمی‌گفت بابت رشوه است.

قاضی صلواتی گفت: آیا شما با شرکتهای سازنده خودرو قرارداد می‌بستید؟

متهم گفت: اصلا. مگر می‌شود قرارداد ببندم.

قاضی گفت: برعکس شده من باید توضیح دهم. شما با عباس ربیعی مدیر خدمات پس از فروش ساپکو قرداد بستید، این قرارداد به نام همسرش زهره شکرچی بوده به مبلغ ۵۰ میلیون تومان. که ربیعی هم ۲ میلیارد از جرائم شرکت‌های عظام را کسر می‌کند.

وی افزود: با بهروز حسینی اسد رئیس آنالیز ایران خورد با دخترش قرارداد بستید. ۲۵ میلیون سال ۹۱، و ۵۰ میلیون سال ۹۵ گرفته است. همچنین با رئیس مهندسی ایران خودرو قرارداد بستید و ۱۰ تا ۱۲ میلیون در ۹۱ و ۹۲ و ۵۰ میلیون در ۹۵ دریافت کرده‌اند.

متهم گفت: ما سالی یک بار هم این‌ها را نمی‌بینیم.

قاضی خطاب به متهم گفت: از من به شما نصیحت دلت به هیچ کس خوش نباشد. این دل خوشی‌ها در این دادگاه سر سوزنی ارزش ندارد.

نماینده دادستان در ادامه خطاب به متهم ردیف اول پرونده گفت: شما از طریق ایادی خودتان دستورات تان را پیش می‌بردید شما درصدر بودید و دستورات را برای دیگران صادر می‌کردید.

وی افزود: شما از عواید این امور استفاده می‌کردید و این موضوع را هم در بازپرسی اعلام کردید البته که عواید شما چندین برابر بوده و شما به خوبی از آن مطلع هستید.

شاه‌محمدی به راه‌های کسب سود از طریق غیر قانونی از سوی متهم ردیف اول پرونده اشاره کرد و گفت: قاچاق عمده حالت سردستگی داشته است.

وی خطاب به متهم گفت: آقای ایروانی شما می‌گویید ارز خارج نکردید و گفتید مگر ذهنم مشوش است که بالاترین قیمت را اعلام کنم شما برای خروج ارز این کار را انجام می‌دادید. شما از سه منبع یعنی منبع خودتان بانک مرکزی و ایران خودرو ارز اخذ می‌کردید.

نماینده دادستان ادامه داد: همچنین احتکار و فروش در بازار ثانویه افترمارکت هم مشهود است.

وی در خصوص راههای قاچاق استفاده شده گفت: کم اظهاری در فروش ارائه به گمرک با اسناد جعلی در پرونده وجود دارد

شاه‌محمدی با ارائه سندی خطاب به متهم گفت: شما قیمت اکسیژن سنسور را از رومانیا با ده یورو و ۹۰ سنت به شرکت خودتان فروختید اما آنچه به ایران خودرو فروختید ۱۳ یورو و ۹۴ سنت بوده است و این به دلیل کم اظهاری در ارزش بوده تا تعرفه گمرکی هم کم‌تر بپردازید.

وی افزود: شما ارایه قطعه بنزین سوز به جای گاز سوز را داشتید و می‌گویید تعرفه ۵ درصد بوده و کالای مدنظر هم در خودروی گازسوز و هم بنزین سوز قرار می‌گرفته است اما با استعلامات دادستانی و اقاریر شخص آقای رفیع مشخص شده که این امکان وجود نداشته که ایسیو در خودروهای گازسوز استفاده شود همچنین تعرفه این کالا ۲۰ درصد بوده است.

متهم ایروانی در واکنش به سخنان نماینده دادستان گفت: تعرفه در ۲۰ سال گذشته ۲۵ درصد بوده است که شاه محمدی در واکنش به سخنان وی گفت: سند آن را به دادگاه ارائه می‌کنم.

در ادامه نماینده دادستان به ورود کالاهای چینی با نام شرکت سازه پویش (شرکت زیرمجموعه متهم) گفت: کالایی در گمرک آوردید ساخت چین بوده و گمرک آن را توقیف کرده است.

ایروانی در واکنش به سخنان نماینده دادستان گفت: من فنی نیستم در رابطه با رشوه و دزدی می‌گویم و این را از کسان دیگر بپرسید.

شاه محمدی در ادامه افزود استفاده نابجا از معافیت قانون صادرات و واردات و سوء استفاده از مصوبه هیئت دولت باعث شد که متهم کالای بنزین سوز را به عنوان گازسوز ارائه دهد و تعرفه را هم ۵ درصد اعلام کند. فعالیت‌های متهم منجر به ایجاد آلودگی هوا شده است.

وی خطاب به متهم گفت: شما قرار بود مواد اولیه وارد کنید و یا حداکثر در داخل کشور مونتاژ کنید شما در حالی مدعی رونق تولید هستید که کالای چینی را به نام کالا شرکت خودتان وارد کردید.

در ادامه ایروانی در واکنش به سخنان نماینده دادستان گفت: بزرگ‌ترین داخلی ساز در کشور هستم.

در این لحظه قاضی صلواتی خطاب به متهم با ارایه تذکری گفت: این برای بار دوم است که به شما می‌گویم نظم دادگاه را رعایت کنید.

متهم در واکنش به سخن قاضی گفت اگر خلاف کردم یک تا پنج هزار روز مرا به زندان ببرید.

نماینده دادستان در ادامه درباره دریافت ارز دولتی و ورود کالا به کشور و فروش آنها در بازار با قیمت بالاتر گفت: شما ایسیو را چند وارد کردید؟ که متهم پاسخ داد: من چه می‌دانم چند وارد کردم.

متهم ایروانی با تمسخر گفت: در بازار ECU مصرف نمی‌شود اگر نمی‌دانید بدانید.

در این لحظه قاضی دادگاه خطاب به متهم گفت: چرا نظم دادگاه را بهم می‌زنید با جوسازی نمی‌توانید کاری پیش ببرید اجازه دهید نماینده دادستان نکات کیفرخواست را بیان کنند اگر توضیح داشتید بعد از ایشان می‌توانند بگویید.

نماینده دادستان در ادامه با اشاره به دریافت تسهیلات متهم از بانک مسکن گفت: در بانک مسکن اعتبارات اسنادی گرفتید در حالی که مصوبه بانک ١۵ روز بعد صادر شد و این اقدام ناشی از تبانی شما است.

وی ادامه داد: ۶٠۶ میلیون درهم امارات در زمان ریاست آقای شریفی در بانک مسکن دریافت کردید که آن را به شرکت خود در امارات بردید.

شاه محمدی اضافه کرد: در مصوبه منطقه ویژه سلفچگان قرار بود با ارائه سند برگ سبز گمرکی و بارنامه تسهیلات بگیرید اما شما خود را تولید کننده معرفی و بدون ارائه اسناد تسهیلات دریافت کردید.

نماینده دادستان در خصوص دریافت ارز دولتی گفت: درست است که تا قبل از ٩۶ ارز دولتی خودتان دریافت نکردید اما از ارز تخصیص یافته ایران خودرو استفاده می‌کردید.

متهم ردیف اول در واکنش به این سخن نماینده دادستان گفت: از ایران خودرو ارز را با قیمت آزاد می‌گرفتم.

متهم ایروانی ادامه داد: ما حتی ۴۵٠٠ تومان می‌گرفتیم و آنقدر قطعه سازان پیش وزیر رفتند و اعتراض کردند حتی تا اوایل امسال ارز ١۴۵٠٠ می‌گرفتیم که بعد ٨۵٠٠ شد.

این پرونده مربوط به قاچاق است چرا درباره دریافت تسهیلات صحبت می‌شود؟

قاضی صلواتی در واکنش به سخنان متهم گفت: دادگاه موظف به رسیدگی در چارچوب کیفرخواست صادره است اما شما باید توضیح دهید که هزینه تامین قطعات از خارج را از کجا آورده‌اید؟

متهم گفت: هیچ ارز دولتی دریافت نکردم.

وی ادامه داد: هیچ خلافی در مجموعه من رخ نداده و تمام اینها جوسازی است.

نماینده دادستان گفت: شما عواید را پذیرفت و از ضابطین تشکر کرده آید.

متهم گفت: من از ضابطین برای اینکه خلاف‌های مجموعه مرا به من نشان دادند تشکر کردم.منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

متهم ردیف اول پرونده «گروه عظام»: برای دور زدن تحریم‌ها چه رشادت‌ها که نکردم!

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور
متهم ردیف اول پرونده «گروه عظام»: برای دور زدن تحریم‌ها چه رشادت‌ها که نکردم!
دومین جلسه رسیدگی به پرونده «گروه عظام» به اتهام قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو صبح امروز (شنبه) 13 مهرماه در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

متهم ردیف اول پرونده «گروه عظام»: برای دور زدن تحریم‌ها چه رشادت‌ها که نکردم! - 1

به گزارش نامه نیوز، قاضی صلواتی در ابتدای دومین جلسه دادگاه رسیدگی به این پرونده از عباس ایروانی متهم ردیف اول پرونده خواست تا در جایگاه قرار گیرد.

رییس دادگاه خطاب به متهم ردیف اول پرونده گفت: عباس ایروانی فرزند رضا، مدیر گروه عظام، تولید کننده قطعات خودور متهم هستید به افساد فی الارض از مجرای اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور با توسل به قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو به صورت عمده و کلان، رهبری گروه مجرمانه سازمان یافته قاچاق قطعات خودرو، معاونت در جعل اسناد، معاونت در استفاده از اسناد مجعول، معاونت در پرداخت رشوه و مشارکت در فراری دادن متهم.

سپس قاضی از متهم خواست که از خود دفاع کند.

متهم عباس ایروانی متهم ردیف اول پرونده نیز در ارایه دفاعیات خود در جایگاه قرار گرفت.

متهم ایروانی در دفاع از خود گفت: عباس ایروانی فرزند رضا مسئول هلدینگ عظام فاقد هرگونه سابقه کیفری هستم.

در این لحظه قاضی صلواتی گفت: شما در سال ۶۶ به اتهام ارتشاء و اختلاس بازداشت شدید؛ چطور می‌گویید فاقد سابقه کیفری هستید؟

متهم پاسخ داد: یک موردی بود که فردی مبلغ ۵٠ هزار تومان به شخص دیگری داده بود که من بعد از چند روز تبرئه شدم.

متهم ردیف اول ادامه داد: در این ٣٠ سال فعالیت باعث رونق اقتصادی شدم و خداوند شاهد است که در این سال‌ها برای دور زدن تحریم‌ها چه رشادت‌ها که به خرج ندادم و در مدت ٩ ماه بازداشت چه مشکلاتی متحمل شدم.

متهم ایروانی اضافه کرد: به هیچ وجه اتهامات وارده را قبول ندارم چون پرونده بدون کارشناسی به دادگاه ارجاع شده است.

قاضی به متهم تذکر داد و گفت: مواظب اظهارات خود باشید.

متهم ایروانی گفت: با توجه به وضع و جو موجود و عدم امکانات، فعالیت‌های عادی برای مدیران مجموعه نظام مهیانیست‌ و از مقام معظم رهبری درخواست مساعدت دارم.

قاضی صلواتی خطاب به متهم گفت: راجع به تک تک اتهامات توضیح دهید. وظیفه شماست دفاع کنی نه اینکه من دوباره تک تک اتهامات را قرائت کنم. راجع به اتهام افساد فی الارض از مجرای اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور با توسل به قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو بصورت عمده و کلان توضیح دهید.

متهم ایروانی گفت: هیچ قاچاقی انجام نشده است. یک مورد نماینده گمرک گفته که آن هم نبوده است. ما قراردادی با شرکت بیرونی داریم و مدارک را تحویل دادیم‌. ماهیچ خطایی در قاچاق نکردیم.

این متهم در دفاع از اتهامش در مورد رهبری گروه مجرمانه سازمان یافته قاچاق قطعات خودرو گفت: به برادران ما گفته بودند اگر بنویسید فلانی دستور را داده در مجازاتتان تخفیف می‌دهیم. اقرار در زندان درست نیست.

قاضی گفت: شما باید تشخیص دهی که اقرار درست است یا خیر؟ نمی‌توانی برای دادگاه تعیین تکلیف کنی؟ مواظب اظهاراتت باش.

متهم گفت: ما مرامنامه‌ای در سازمان داریم و اگر اتفاقی بیفتد مسئولیتش برعهده مدیران است. دستور از طرف من نبوده است. اگر کسی برخلاف مقررات عمل کند مسئولیتش برعهده خودشان است. ‌

وی درباره اتهام معاونت در استفاده از اسناد مجعول گفت: من چیزی ندیدم و اگر یک مورد پیدا کردید آن را قبول دارم. مجموعه من ۴ هزار نفری است و اینکه در بین تمام مجموعه‌ها بروم امکانش نیست و نمی‌توانم.

وی درباره اتهام معاونت در پرداخت رشوه گفت: آیا کسی گفته رشوه می‌دادم؟

قاضی گفت: متهمان دیگر.

متهم ایروانی گفت: به هیچ عنوان مسئولیت با من نیست، هزار کار در مجموعه ما رخ می‌دهد که من خبر ندارم. در مجموعه بزرگ نمی‌شود یک خطا نباشد. نه در جریان رشوه‌ام و نه در جریان جعل اسناد.

وی درباره اتهام فراری دادن متهم حامد خاتمی گفت: من او را ندیدم و خبر ندارم.

متهم ایروانی بیان کرد: برای ۴ هزار نفر به طور مستقیم و ۳۰ هزار نفر به طور غیر مستقیم اشتغالزایی کرده‌ام و از خروج ۳۵۰ میلیون دلار کشور جلوگیری کرده‌ایم. همچنین ساخت مجموعه‌های گردشگری و رفاهی از جمله اقدامات ما بوده است که البته برخی رسانه‌ها کارهای خیر ما را پوششی برای اقدامات خلاف دانسته‌اند.

وی با بیان اینکه در کیفرخواست ناهمخوانی هایی وجود دارد گفت: از شما می‌خواهم شاکیان پرونده را معرفی کنید؛ نماینده گمرک جلسه پیش غیر از یک مورد هیچ خلاف و شکایت دیگری را بیان نکرد. تنها شاکی ما معاونت اقتصادی اطلاعات سپاه است که از حدود ۱۰ سال پیش در دفتر ما وارد شد و تمام اسناد را ضبط کرد.

متهم ایروانی ادامه داد: من تقاضای استرداد اموال خود از این نهاد را کردم. البته هر بار این نهاد اتهامات جدیدی را به من منسوب کرد و سرانجام طی یک نامه به آن بیان کردم که عباس ایروانی حاضر است کلیه اموال منقول و غیر منقول خود را به جمهوری اسلامی ایران بدهد.

وی با بیان اینکه سال ۹۶ پرونده علیه من درست شد، گفت: اواخر فروردین ٩٧ اموال من در گمرک ضبط شده‌اند. در اظهاراتی که در کیفر خواست آمده است گفتند قطعات وارداتی خود را برای تعرفه کمتر، «گازسوز» معرفی کردیم این در حالی است که تعرفه‌های گاز و بنزین سوز هردو ۵ درصد شده بودند.

متهم ایروانی اظهار کرد: من از بانک مرکزی هیچ ارز دولتی دریافت نکردم و واردات ما به میزان ۶۵۰ میلیون دلار بوده است که آن را به عنوان قاچاق اعلام کرده‌اند.

او ادامه داد: یکی از موضوعاتی که به من منتسب کردند آن است که گفتند در قطعاتی EUC برای مسئولان ابزار جاسوسی قرار داده‌ایم اما هزار قطعه وارد کشور می‌شود و از کجا معلوم قطعه EUC که ابزار جاسوسی دارد در خودروی مسئولان قرار می‌گیرد.

وی گفت: با توجه به تحریم‌ها بانک صادرات و ملی در امارات تحریم بودند و توانایی پرداخت نداشتیم و وثیقه‌های بسیار زیادی را در بانک‌ها قرار دادیم که تمام آنها جوابگوی تسهیلات و بدهی‌ها هستند.

نماینده دادستان در ادامه خطاب به متهم ردیف اول پرونده گفت: شما از طریق ایادی خودتان دستورات تان را پیش می‌بردید، شما درصدر بودید و دستورات را برای دیگران صادر می‌کردید.

وی افزود: شما از عواید این امور استفاده می‌کردید و این موضوع را هم در بازپرسی اعلام کردید البته که عواید شما چندین برابر بوده و شما به خوبی از آن مطلع هستید.

شاه‌محمدی نماینده دادستان به راه‌های کسب سود از طریق غیر قانونی از سوی متهم ردیف اول پرونده اشاره کرد و گفت: قاچاق عمده حالت سردستگی داشته است.

وی خطاب به متهم گفت: آقای ایروانی شما می‌گویید ارز خارج نکردید و گفتید مگر ذهنم مشوش است که بالاترین قیمت را اعلام کنم. شما برای خروج ارز این کار را انجام می‌دادید. شما از سه منبع یعنی منبع خودتان بانک مرکزی و ایران خودرو ارز اخذ می‌کردید.

نماینده دادستان ادامه داد: همچنین احتکار و فروش در بازار ثانویه افترمارکت هم مشهود است.

وی در خصوص راه‌های قاچاق گفت: کم اظهاری در فروش ارائه به گمرک با اسناد جعلی در پرونده وجود دارد.

شاه‌محمدی با ارائه سندی خطاب به متهم گفت: شما قیمت اکسیژن سنسور را از رومانیا با ده یورو و ۹۰ سنت به شرکت خودتان فروختید اما آنچه به ایران خودرو فروختید، ۱۳ یورو و ۹۴ سنت بوده است و این به دلیل کم اظهاری در ارزش بوده تا تعرفه گمرکی هم کم‌تر بپردازید.

وی افزود: شما ارائه قطعه بنزین سوز به جای گاز سوز را داشتید و می‌گویید تعرفه ۵ درصد بوده و کالای مدنظر هم در خودروی گازسوز و هم بنزین سوز قرار می‌گرفته است اما با استعلامات دادستانی و اقاریر شخص آقای رفیع مشخص شده که این امکان وجود نداشته که ایسیو در خودروهای گازسوز استفاده شود، همچنین تعرفه این کالا ۲۰ درصد بوده است.

متهم ایروانی در واکنش به سخنان نماینده دادستان گفت: تعرفه در ۲۰ سال گذشته ۲۵ درصد بوده است که شاه محمدی در واکنش به سخنان وی گفت که سند آن را به دادگاه ارائه می‌کنم.

در ادامه نماینده دادستان به ورود کالاهای چینی با نام شرکت سازه پویش (شرکت زیرمجموعه متهم) گفت: کالایی در گمرک آوردید و ساخت چین بوده و گمرک آن را توقیف کرده است.

ایروانی در واکنش به سخنان نماینده دادستان گفت: من فنی نیستم در رابطه با رشوه و دزدی می‌گویم و این را از کسان دیگر بپرسید.

شاه محمدی در ادامه افزود: استفاده نابجا از معافیت قانون صادرات و واردات و سوء استفاده از مصوبه هیئت دولت باعث شد که متهم کالای بنزین سوز را به عنوان گازسوز ارائه دهد و تعرفه را هم ۵ درصد اعلام کند. فعالیت‌های متهم منجر به ایجاد آلودگی هوا شده است.

وی خطاب به متهم گفت: شما قرار بود مواد اولیه وارد کنید و یا حداکثر در داخل کشور مونتاژ کنید شما در حالی مدعی رونق تولید هستید که کالای چینی را به نام کالا شرکت خودتان وارد کردید.

در ادامه ایروانی در واکنش به سخنان نماینده دادستان گفت: بزرگ‌ترین داخلی ساز در کشور هستم.

در این لحظه قاضی صلواتی خطاب به متهم در تذکری گفت: این برای بار دوم است که به شما می‌گویم نظم دادگاه را رعایت کنید.

متهم در واکنش به سخن قاضی گفت: اگر خلاف کردم یک تا پنج هزار روز مرا به زندان ببرید.

در ادامه جلسه دادگاه قاضی صلواتی خطاب به متهم ایروانی گفت: چطور دستور می‌دهید که متهم خاتمی پور خودش را گم کند؟ شما می‌گفتید محموله با پرداخت رشوه ترخیص شود.

متهم ایروانی گفت: شما باید سند داشته باشید. مدیران ما پاداش می‌گیرند.

قاضی صلواتی با اشاره به اظهارات دیگر متهمان این پرونده گفت: گفته شده آقای ایروانی در دهم اردیبهشت ۹۷ به احدی دستور می‌دهد، پیش فاکتور ثبت سفارش را ۲۰ تا ۲۵ درصد بالاتر از قیمت واقعی ثبت کند. گفته شده که شما گفته‌اید این کار بی سر و صدا انجام شود.

متهم پاسخ داد: مستندی وجود ندارد در دادسرا هم به من گفتند. این کار اگر ارز دولتی گرفته باشیم ارزش دارد؛ در غیر این صورت اگر قیمت را بیش از قیمت واقعی ثبت کنیم، باید گمرکی بیشتری پرداخت کنیم.

رئیس دادگاه گفت: آقای روغنی‌ها می‌گوید رشوه به گمرک پرداخت می‌شده و ایروانی هم در جریان بوده است. متهم پاسخ می‌دهد من در جریان نبودم.

قاضی صلواتی ادامه داد: شما قطعات خودرو گاز سوز را به اسم بنزین سوز وارد می‌کردید. شما به آلودگی هوا ضربه زدید حال می‌گویید در جریان نیستم؟

متهم ایروانی گفت: برای خودرو به هردو نیاز است.

رئیس دادگاه گفت: شما قطعه بنزین سوز که وارد می‌کنید به اسم بنزین سوز معرفی کنید. شما در پانزدهم دی ماه سال ۹۶ به روغنی‌ها دستور می‌دهید مشکل ترخیص محموله وارداتی باید حل شود حتی اگر نیاز به حق الحساب است.

متهم ایروانی گفت: این‌ها را در زندان اقرار کرده‌اند.

این متهم با خطاب قرار دادن قاضی با عبارت برادر من، که قصد بیان توضیحی را داشت با واکنش قاضی مواجه شد. قاضی به متهم گفت: من برادر شما نیستم.

متهم گفت: اگر اقرار کرده‌اند باید مستند باشد.

قاضی صلواتی هم گفت: مستند است. می‌رسیم.

قاضی پرونده با اشاره به نام چند تن از متهمان همچون خاتمی پور، روغنی‌ها و رفیعی گفت: دستکاری در واحد لجستیک عظام تایید شده است.

متهم پاسخ داد: اگر عظام دستوری داده قبول. ما یک کتابچه مرامنامه اخلاقی داریم و در آن مواردی را نوشته‌ایم.

قاضی گفت: خوب است آن را بخوانید. خاتمی پور می‌گوید جهت ترخیص محموله در گمرک رشوه به یازده تن پرداخت می‌شده که شماره حساب هم نمی‌دادند.

متهم گفت: این آقا با شرکت‌های زیرمجموعه ما قرارداد دارند که خودشان باید جواب دهند.

قاضی گفت: روغنی‌ها می‌گوید ایروانی در واتساپ گفته که خاتمی پور خودش را گم و گور کند که این عبارت گم و گور هم دقیقا ذکر شده است.

متهم گفت: این موارد را در بازجویی گفته‌اند نمی‌شود که برای تبرئه خودشان برخی مسائل را به بنده منتسب کنند.

رئیس دادگاه با اشاره به اظهارات متهم خاتمی پور گفت: این متهم می‌گوید ایروانی از هشت ماه پیش نگران اسناد معجول بوده و از من می‌خواسته اسناد مساله دار تا سال ۹۵ را امحا کنم.

قاضی یادآور شد: شما ۱۷٫۵ میلیون دلار ارز گرفته‌اید و ۹۵. ۴۳ میلیون دلار واردات داشتید.

متهم گفت: مقداری مربوط به ارز دولتی و مقداری مربوط به انتقال است.

قاضی گفت: شما گفته‌اید ممکن است مدیران مرتکب تخلف و قاچاق شده باشند.

متهم گفت: خیر من نگفتم.

قاضی گفت: اظهارات خودتان است. امضا کرده‌اید.

متهم گفت: پس در آن دست برده‌اند.

قاضی گفت: آن اسناد و مدارک شماست که در آن دست می‌برید. در بازجویی بازپرس نمی‌توان دست برد. شما در ادامه گفته‌اید حسین شیرزاد برای شرکت‌های ما رشوه پرداخت می‌کرده است و از ما مبالغ را دریافت می‌مرده است.

متهم گفت: او هیچ وقت از رشوه اسم نمی‌برد و نمی‌گفت بابت رشوه است.

قاضی صلواتی گفت: آیا شما با شرکتهای سازنده خودرو قرارداد می‌بستید؟

متهم گفت: اصلا. مگر می‌شود قرارداد ببندم.

قاضی گفت: برعکس شده من باید توضیح دهم. شما با عباس ربیعی مدیر خدمات پس از فروش ساپکو قرداد بستید، این قرارداد به نام همسرش زهره شکرچی بوده به مبلغ ۵۰ میلیون تومان که ربیعی هم ۲ میلیارد از جرائم شرکت‌های عظام را کسر می‌کند.

وی افزود: با بهروز حسینی اسد رئیس آنالیز ایران خودرو با دخترش قرارداد بستید. ۲۵ میلیون سال ۹۱ و ۵۰ میلیون سال ۹۵ گرفته است. همچنین با رئیس مهندسی ایران خودرو قرارداد بستید و ۱۰ تا ۱۲ میلیون در سالهای ۹۱ و ۹۲ و ۵۰ میلیون در ۹۵ دریافت کرده‌اند.

متهم گفت: ما سالی یک بار هم این‌ها را نمی‌بینیم.

قاضی خطاب به متهم گفت: از من به شما نصیحت دلت به هیچ کس خوش نباشد. این دل خوشی‌ها در این دادگاه سر سوزنی ارزش ندارد.

در ادامه جلسه دادگاه نماینده دادستان گفت: ارزش ریالی مجموع اقلا ۷۶۶ میلیون و ۳۲۳ هزار و ۹۱۴ دلار است. ۱۰۰ سکه از یکی از متهمان مربوط به گمرک کشف شده که یک سوم آن مربوط به هدایای دوستان شما بوده است.

نماینده دادستان خطاب به متهم ایروانی گفت: اقرار متهمان نزد ضابطین و بازپرس و مراجع انتطامی حاکی از این است که مطابق با دستورات شما اقدامات مجرمانه جعل و قاچاق صورت گرفته است.

قاضی خطاب به متهم ایروانی گفت: شما به متهم خاتمی پور گفتی که خودش را گم و گور کند. گگفتی چند روز گوشی را خاموش کند. شما در جلسه دادگاه و از ابتدای جلسه، متهمان را تهدید و به انها تلقین کردید.

ادامه دارد …

قاضی دادگاه برای چندمین بار به متهم تذکر داد و گفت: نظم دادگاه را بهم نزنید.

نماینده دادستان در ادامه درباره دریافت ارز دولتی و ورود کالا به کشور و فروش آنها در بازار با قیمت بالاتر گفت: شما ECU را چند وارد کردید؟

متهم پاسخ داد: من چه می‌دانم چند وارد کردم.

نماینده دادستان ابتدا به اشتباه قیمت ECU را ٨ یورو اعلام کرد اما بعد ضمن پوزش گفت: این کالا را ۴٠ یورو وارد کردید و ۶٨ یورو به ایران خودرو فروختید. همچنین اسنادی وجود دارد که آنها را در بازار فروخته‌اید.

متهم ایروانی با تمسخر گفت: در بازار ECU مصرف نمی‌شود اگر نمی‌دانید بدانید.

در این لحظه قاضی دادگاه خطاب به متهم گفت: چرا نظم دادگاه را بهم می‌زنید؛ با جوسازی نمی‌توانید کاری پیش ببرید؛ اجازه دهید نماینده دادستان نکات کیفرخواست را بیان کنند. اگر توضیح داشتید بعد از ایشان می‌توانید بگویید.

نماینده دادستان در ادامه با اشاره به دریافت تسهیلات متهم از بانک مسکن افزود: در بانک مسکن اعتبارات اسنادی گرفتید در حالی که مصوبه بانک ١۵ روز بعد صادر شد و این اقدام ناشی از تبانی شما است.

وی ادامه داد: ۶٠۶ میلیون درهم امارات در زمان ریاست آقای شریفی در بانک مسکن دریافت کردید که آن را به شرکت خود در امارات بردید.

شاه محمدی اضافه کرد: در مصوبه منطقه ویژه سلفچگان قرار بود با ارائه سند برگ سبز گمرکی و بارنامه تسهیلات بگیرید اما شما خود را تولید کننده معرفی و بدون ارائه اسناد تسهیلات دریافت کردید.

نماینده دادستان اظهار کرد: درست است که تا قبل از ٩۶ ارز دولتی خودتان دریافت نکردید اما از ارز تخصیص یافته ایران خودرو استفاده می‌کردید.

متهم ردیف اول گفت: از ایران خودرو ارز را با قیمت آزاد می‌گرفتم.

متهم ایروانی ادامه داد: ما حتی ۴۵٠٠ تومان می‌گرفتیم و آنقدر قطعه سازان پیش وزیر رفتند و اعتراض کردند؛ حتی تا اوایل امسال ارز ١۴۵٠٠ می‌گرفتیم که بعد ٨۵٠٠ شد. این پرونده مربوط به قاچاق است چرا درباره دریافت تسهیلات صحبت می‌شود؟

قاضی گفت: دادگاه موظف به رسیدگی در چارچوب کیفرخواست صادره است اما شما باید توضیح دهید که هزینه تامین قطعات از خارج را از کجا آورده‌اید؟

متهم گفت: هیچ ارز دولتی دریافت نکردم.

وی ادامه داد: هیچ خلافی در مجموعه من رخ نداده و تمام اینها جوسازی است.

نماینده دادستان گفت: شما عواید را پذیرفتید و از ضابطین تشکر کرده‌اید.

متهم گفت: من از ضابطین برای اینکه خلاف‌های مجموعه مرا به من نشان دادند تشکر کردم.

قاضی گفت: پس نقش شما در این مجموعه چه بوده است. شما در صحبت‌های خود می‌گویید که هیچ نقشی در گمرک نداشته‌اید و درباره موضوعات دیگر خبری ندارید. شما چه کاری در شرکت انجام می‌دادید؟

ایروانی بیان کرد: در ایران خودرو بنده تنها عضو مجمع بودم و درباره موضوعاتی که در مجمع مطرح می‌شد صحبت می‌کردم.

نماینده دادستان گفت: اقرار آقای اهری و دیگر افراد نشان دهنده این موضوع است که ارسال پیش فاکتور با تایید شما و توسط شرکت خودتان انجام می‌شده است.

متهم ایروانی بیان کرد: هیچ فرد با ارز آزاد کالا وارد نمی‌کند و آن را به قیمت کمتر بفروشد. یک ارز دولتی داریم و یک ارز متقاضی یعنی صادراتی که ارز از صرافی دریافت می‌کند.

نماینده دادستان بیان کرد: در صحبت‌های خود گفته‌اید که از ارز متقاضی استفاده کرده‌اید اما پیش از آن ارز را از ایران خودرو دریافت کرده بودید.

متهم ایروانی گفت: ایران خودرو ارز دولتی ندارد و ارز را از صرافی‌ها می‌خرد و به مجموعه‌ها می‌دهد.

نماینده دادستان تصریح کرد: اقرار متهمان و ضابطان هم همگی اشتباه است؟ یک تخفیف در چین به میزان ۱۴ درصد به شما داده شد که آن را هم دریافت کرده‌اید اما کالایی وارد نکرده‌اید.

متهم ایروانی گفت: گر یک دلار خارج از کشور داشتم همه را به دولت تقدیم می‌کنم و دولت بیاید و آنها را مصادره کند و من را اعدام کنید و هیچ پولی خارج از کشور ندارم.

وی ادامه داد: در حال حاضر به دنبال توسعه خود هستیم و یک زمین ۲۴ هزار متری در رشت در حال توسعه است. زحمتی که من برای کشور کشیده‌ام کسی نکشیده و پول در همین مملکت وجود دارد شاید بچه‌ها و کارمندان من کارهایی انجام داده‌اند که میتوانید آنها را مواخذه کنید.

نماینده دادستان تصریح کرد: یک شرکت در چین و یکی در آلمان ایجاد کرده‌اید و با یک شرکت در کشور امارات کار کرده‌اید و مبلغ را از ایران خودرو دریافت کرده‌اید و به آن شرکت حواله می‌کردید و ٢ درصد کارمزد توسط شما دریافت می‌شد.

متهم ایروانی گفت: این اقدامات در دوره تحریم‌ها انجام می‌شدند.

نماینده دادستان با اشاره به فروش قطعات وارداتی بی‌کیفیت گفت: شما ارز را تخصیص می‌کردید و آقای مرتضی مرتضوی کار شما را انجام می‌داد و سپس قطعات بی‌کیفیت وارد شده وارد خودرو می‌شود و به مردم ضرر وارد می‌کردید. شما در هر جایی برای خود عامل داشتید. عامل شما در بالا دستی ایران خودرو آقای مرتضوی در پایین‌دست آقای رفیعی بود. شما با همکاری آقای رفیعی فلاح و یک شخص دیگر به منظور صدور تاییدیه کیفی اقدام به ارتشاء می‌کردید.

متهم ایروانی گفت: گروه اعزام بهترین کیفیت را داشته و همین اکنون هم خط EUC گروه عظام بهترین است.

نماینده داستان با اشاره به فروش در بازار ثانویه گفت: ۱۵ تا ۲۰ درصد مجموعه قطعات وارداتی در بازار فروش ثانویه با قیمتی که خودتان می‌خواستید فروخته می‌شدند. تعیین قیمت در بازار ثانویه توسط شخص شما انجام می‌شد.

شاه محمدی با اشاره به جعل اسناد بیان کرد: شما چه چیزی را کتمان می‌کنید اسناد آن موجود است. گواهی مبدایی که درباره یک قطعه کالا تنظیم شده و به ایران خودرو ارسال شده نشان می‌دهد که به گمرک درباره قطعات گازسوز و بنزینی سوز اشتباه گفته‌اید.

نماینده دادستان ادامه داد: مدعی هستیم که همه چیز توسط ترخیص کاران صورت می‌گرفته است. ‌ محل اتاق بازرگانی کشور چین در اتاق آقای خاتمی پور شده و بر اساس اقرار آقای خاتمی پور شما به آنها گفته بودید که تمام اسناد را امحا کنند اما آقای خاتمی پور این کار را انجام نداده است.

متهم ایروانی گفت: هر فردی که با این آقا قرارداد امضا کرده باید جوابگو باشد.

نماینده دادستان بیان کرد: همه گفتند چه اقداماتی با اظهارات شما انجام می‌شده است.

براساس این گزارش با نزدیک شدن به اذان ظهر قاضی صلواتی ختم جلسه امروز را اعلام کرد و جلسه بعدی را به صبح فردا (یکشنبه ۱۴ مهر) موکول کرد.لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

دومین جلسه دادگاه «گروه عظام» پایان یافت/ جلسه بعدی فردا

ایسناخبرگزاری ایسنا
دومین جلسه دادگاه «گروه عظام» پایان یافت/ جلسه بعدی فردا
دومین جلسه رسیدگی به پرونده «گروه عظام» به اتهام قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو دقایقی پیش در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی پایان یافت.

به گزارش ایسنا، عباس ایروانی مدیر گروه عظام و متهم ردیف اول این پرونده، در جلسه امروز به دفاع از خود پرداخت.

قاصی صلواتی در پایان جلسه امروز گفت جلسه بعدی ساعت ۹:۳۰ فردا (یکشنبه) برگزار می‌شود.

متهم ایروانی نیز در پایان جلسه گفت که خبرنگاران ساعت ۶ عصر در دفتر من حاصر باشند نشست مطبوعاتی دارم.

در اولین جلسه دادگاه، شاه محمدی نماینده دادستان کیفرخواست متهمان را قرائت کرد و نماینده مبارزه با پولشویی در سازمان گمرک نیز توضیحاتی را ارائه داد.

این پرونده ۷ متهم دارد.

متهم ردیف اول، عباس ایروانی مدیر گروه عظام (تولید کننده قطعات خودرو) متهم است به افساد فی الارض از مجاری اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور با توسل به قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو به صورت عمده و کلان به میزان ۷۶۴ میلیون و ۳۷ هزار و ۴۲۵ دلار، رهبری گروه مجرمانه سازمان یافته قاچاق قطعات خودرو، معاونت در جعل اسناد، معاونت در استفاده از اسناد مجعول، معاونت در پرداخت رشوه و مشارکت در فراری دادن متهم.

متهم ردیف دوم، امیر رضا رفیعی قائم مقام فروش گروه عظام متهم است به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور، مشارکت در قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو به میزان ۲۰۱ میلیون و ۶۲۹ هزار و ۸۳۹ دلار، معاونت در پرداخت رشوه، معاونت در جعل اسناد، معاونت در استفاده از سند مجعول و مشارکت در فراری دادن متهم.

متهم ردیف سوم، مرتضی روغنی‌ها معاون امور بین الملل گروه عظام متهم است به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور، مشارکت در قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو به میزان ۱۱۸ میلیون و ۲۹۵ هزار و ۸۷۶ دلار، معاونت در پرداخت رشوه، معاونت در جعل اسناد، معاونت در استفاده از سند مجعول و مشارکت در فراری دادن متهم.

متهم ردیف چهارم، حامد خاتمی پور ترخیص کار گمرک متهم است به مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور، مشارکت در قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو به میزان ۱۲۸ میلیون و ۲۸ هزار و ۲۸۰ دلار، جعل اسناد، استفاده از سند مجعول، استفاده از مهر مجعول اتاق بازرگانی چین و پرداخت رشوه به میزان ده میلیون و ۹۵۰ هزار تومان.

متهم ردیف پنجم، مرادعلی کرم نیا کارمند گمرک متهم است به دریافت رشوه به مبلغ ۶۰ میلیون ریال، مشارکت در قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو به میزان ۵ میلیون و ۱۵۲ هزار و ۴۵۶ دلار.

متهم ردیف ششم، حسن صفریان کارمند گمرک متهم است به دریافت رشوه به مبلغ ۲۴ میلیون ریال، مشارکت در قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو به میزان ۱۹ میلیون و ۵۹۵ هزار و ۴۷۸ دلار.

متهم ردیف هفتم، مهدی شهابی کارمند گمرک فرودگاه امام خمینی متهم است به دریافت رشوه به مبلغ ۲۵ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال، مشارکت در قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو به میزان ۹۶ هزار و ۷۲۵ دلار و ۱۰ هزار و ۹۲۷ یورو.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

نزاجا با نسل جدید سربازان آهنی به جنگ تهدیدات و تروریست‌ها می‌رود/ حالا آتش خودروهای انتحاری با ربات‌های مسلح خاموش می‌شود +عکس

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز10 ساعت قبل
در ایران این مسیر با خودروی طوفان آغاز شد که به نوعی نماد زره پوش‌های چرخ دار وطنی شد. در جریان نمایشگاه اخیر ایپاس در تهران نیز مشخص شد که نیروی انتظامی نیز دو مدل زره پوش را به صنایع دفاعی سفارش داده است. اما نکته اصلی در این پروزه ربات انتحاری نزاجا بود. امروز هم نزاجا با یک انتحاری به جنگ انتحاری‌ها و البته زره پوش‌های دشمن خواهد رفت. مسئله انفجار از زیر پاشنه آشیل بسیار از زره پوش‌ها در دنیا به حساب می‌آید.
روزنوروزنو21 ساعت قبل
کسوس NX در حال حاضر تنها در نمونه‌های دست دوم قابل خریداری است چراکه واردات آن همراه با ممنوعیت واردات خودرو به کشور متوقف شد. حالا دروازه بان مشهور فوتبال ایران نیز یک نمونه از این خودرو را خریداری کرده است. علیرضا بیرانوند بازیکن ملی پوش باشگاه پرسپولیس این روزها با یک خودرو لکسوس NX۲۰۰ رفت و آمد می‌کند. قیمت این خودرو در بازار نزدیک به یک میلیارد تومان است.

عاقبت پیاده سازی خلاقیت غیر اصولی روی خودروی نیسان + فیلم

رکنارکنا18 ساعت قبل
به گزارش رکنا،، حمل بار غیر اصولی و پیاده سازی خلاقیت روی خودروی نیسان، حادثه Incident ساز شد. راننده خودرو که قصد داشت بار میلگرد را با نیسان جابجا کند، که تلاش او ناکام ماند و آسیب شدیدی به خودرو وارد شد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز23 ساعت قبل
حال با گسترش تردد شهروندان با خودروهای وانت به نظر می‌رسد زمان آن فرا رسیده تا اقدامی عاجل و قاطعانه در راستای اصلاح فرهنگ رانندگی صورت گیرد. استفاده از خودرو بر اساس ظرفیت باعث پایداری سلامت در سفر می‌شود ضمن این که سوار شدن در قسمت بار خودرو بر اساس قانون ممنوع است. توصیه‌های پلیس برای رانندگان خودروهای وانتبا توجه به مخاطرات جابه جایی مسافر در قسمت بار خودرو جان عزیزان خود را فدای پرداخت هزینه از طریق خودروهای سواری نکنند. برای تامین حداقل ایمنی عزیزان خود سعی کنیم در صورت اضطرار برای جابه جایی مسافر در قسمت بار حفاظ‌هایی در قسمت بار خود ایجاد کنیم تا از پرت شدن افراد به بیرون و حوادث دلخراش پیشگیری شود. رعایت سرعت مطمئنه با توجه به زیرساخت‌های جاده‌ای در محورهای روستایی و مناطق صعب العبور نقشی مهم در ایمنی مسافران قسمت بار وانت خواهد داشت.
زومیتزومیت47 دقیقه قبل
تغییرات زمین با شدتی فراتر از حد تصور ما آغاز شده است و هرروز با اخبار آتش‌‌سوزی‌‌های بیشتری در جنگل‌‌ها مواجه می‌‌شویم. همین موضوع خود اسباب نگرانی برخی دانشمندان شده است؛ چراکه هرچه سرعت تغییرات زمین بیشتروبیشتر می‌‌شود، مجال کمتری برای فراگرفتن تاریخ این زمین و کشف اسرار آن برایمان باقی خواهد ماند. حال پژوهشگران مؤسسه‌ی غیرانتفاعی The Earth Archive قصد دارند از همین تکنیک برای نقشه‌برداری از سطح کل خشکی‌های زمین بهره ببرند. به‌‌گفته‌‌ی فیشر، این اسکن‌‌ها توانسته در ۱۰ دقیقه، جزئیاتی برای پژوهشگران آشکار کند که انجام آن در عملیات زمینی، بیش از ۱۰ سال زمان می‌‌برد. فیشر در مصاحبه با گاردین می‌‌گوید تنها اسکن بخش اعظم آمازون در سه سال آینده حدود ۱۰ میلیون سرمایه می‌‌طلبد.

اخبار بیشتر