تخریب ایستگاه متروی «شاتین» توسط معترضان هنگ کنگی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

تخریب ایستگاه متروی «شاتین» توسط معترضان هنگ کنگی

شب پرخشونت هنگ کنگ بعد از ممنوعیت جنجالی استفاده از ماسک+تصاویر

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
شب پرخشونت هنگ کنگ بعد از ممنوعیت جنجالی استفاده از ماسک+تصاویر
در پی اقدام جنجالی رئیس اجرایی هنگ کنگ در ممنوع اعلام کردن استفاده از ماسک توسط معترضان، این دولتشهر از دیشب شاهد تشدید اعتراضات خشونت آمیزی بوده است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، اپراتور راه‌آهن هنگ کنگ اعلام کرد، متروی این دولتشر امروز شنبه با تداوم اعتراضات علیه دولت کری لام، رئیس اجرایی هنگ کنگ همچنان تعطیل باقی می‌ماند.

هنگ کنگ شبی پرآشوب را تجربه کرد به نحوی که گزارش شد نیروهای پلیس به ضرب گلوله یک معترض نوجوان را مضروب کردند و معترضان نیز در سطحی گسترده اقدام به آتش زدن مغازه‌ها، بانکها و ایستگاه‌های مترو کردند.

شب پرخشونت هنگ کنگ بعد از ممنوعیت جنجالی استفاده از ماسک+تصاویر - 3

روز جمعه ساعاتی بعد از تصمیم مناقشه برانگیز کری لام در ممنوع اعلام کردن پوشش ماسک برای معترضان با استناد به یک قانون وضعیت اضطراری مربوط به بیش از ۵۰ سال قبل، آتش اعتراضات به سرعت شعله‌ور شد. در ماه‌های اخیر عمده معترضان هنگ کنگی برای اجتناب از شناسایی شدن خود توسط نیروهای امنیتی این دولتشهر از ماسک استفاده کرده‌اند.

این اعتراضات که ابتدا به انگیزه مخالفت با یک لایحه جنجالی مجاز کردن استرداد مظنونهای قضایی از هنگ کنگ به چین در چهار ماه پیش بالا گرفت، اکنون تبدیل به یک جنبش دموکراسی‌خواهی مخالف با دولت هنگ کنگ شده است.

شب پرخشونت هنگ کنگ بعد از ممنوعیت جنجالی استفاده از ماسک+تصاویر - 6

شرکت اپراتور راه‌آهن هنگ کنگ به نام «ام‌تی‌آر کورپوریشن» اعلام کرد که شبکه راه‌آهن این دولتشهر که روزانه حدود پنج میلیون مسافر با آن جابجا می‌شوند امروز تعطیل است. همچنین تعداد زیادی از مراکز خرید و سوپرمارکتها نیز در هنگ کنگ تعطیل باقی ‌می‌مانند.

شرکت مذکور در بیانیه‌ای تصریح کرد: با توجه به این که ما دیگر در موقعیتی نیستیم که خدمات ایمن و مطمئنی را برای مسافران در شرایط کنونی فراهم کنیم بنا براین این شرکت چاره‌ای به جز متوقف کردن کلیت شبکه خود ندارد.

شب پرخشونت هنگ کنگ بعد از ممنوعیت جنجالی استفاده از ماسک+تصاویر - 9

بر اساس اعلام این شرکت، معترضان هنگ‌کنگی دیشب چند ایستگاه مترو و یک قطار خالی از مسافر را به آتش کشیدند و دو تن از کارکنان این شرکت را مجروح ساختند.

جمعه نیز تمامی ایستگاه‌های مترو هنگ کنگ تعطیل بودند و این مساله موجب سرگردانی مسافران و مردم شد.

گزارش شده که امروز نیز صدها معترض هنگ کنگی نیز با نادیده گرفتن ممنوعیت جنجالی پوشش ماسک، بار دیگر به خیابانها آمده‌اند و همچنان اکثر آنها ماسک به صورت دارند.

شب پرخشونت هنگ کنگ بعد از ممنوعیت جنجالی استفاده از ماسک+تصاویر - 13

انتظار می‌رود این وضعیت در روزهای آینده بدتر شود و معترضان اعلام کرده‌اند که به اعتراضاتشان در سراسر هنگ کنگ تا روز دوشنبه که یک مناسبت و تعطیل عمومی در این دولتشهر است ادامه میدهند.

بیش از ۱۲ مرکز خرید معروف، سوپرمارکتها و شعبه‌های بانک چین، بانک شرق آسیا و بانک صنعتی و بازرگانی چین که هدف حملاتی از سوی معترضان قرار گرفته‌ بودند اعلام کردند که امروز تعطیل باقی می‌مانند.

شب پرخشونت هنگ کنگ بعد از ممنوعیت جنجالی استفاده از ماسک+تصاویر - 16

اقدام کری لام در ممنوع اعلام کردن استفاده از ماسک از سوی معترضان، خشم آنها را برانگیخت و انبوهی از معترضان هنگ کنگی بلافاصله بعد از اعلام این خبر برای ابراز خشمشان به خیابانها آمدند و برای به چالش کشیدن این ممنوعیت ماسک روی صورتشان گذاشتند.

گزارشی در خصوص بازداشت معترضانی که این ممنوعیت را به چالش کشیدند منتشر نشده است.

شب پرخشونت هنگ کنگ بعد از ممنوعیت جنجالی استفاده از ماسک+تصاویر - 20

این معترضان علاوه بر به آتش کشیدن اماکن مختلف، به سمت نیروهای پلیس کوکتل مولوتوف پرتاب کرده و پرچم چین را نیز به آتش کشیدند.

پلیس هنگ کنگ اعلام کرد، یک افسر این نیرو در حوزه یوئن لونگ واقع در بخش موسوم به «مناطق جدید» که در ماه ژوئیه شاهد درگیری‌های خشونت آمیزی بود، «در دفاع از خود» و بعد از آن که یک معترض به سمتش کوکتل مولوتوف پرتاب کرده و قصد به آتش کشیدن او را داشت، گلوله شلیک کرد.

در این بیانیه تصریح شد: گروه بزرگی از آشوبگران در منطقه یوئن لونگ به سمت یک افسر پلیس یونیفرم‌پوش حمله کردند و این افسر پلیس به زمین افتاد و از سوی این گروه مورد ضرب‌وشتم قرار گرفت. او با توجه به احساس یک تهدید جدی علیه جانش او در دفاع ازخود گلوله‌ای شلیک کرد.

شب پرخشونت هنگ کنگ بعد از ممنوعیت جنجالی استفاده از ماسک+تصاویر - 24

رسانه‌های هنگ کنگ گزارش کردند که یک پسربچه ۱۴ ساله هم دیشب هدف اصابت یک گلوله شلیک شده از سوی نیروهای پلیس قرار گرفته و مقامهای پزشکی نیز اعلام کردند که ظاهرا او در حال حاضر وضعیتی با ثبات دارد اما جزئیات بیشتری ارائه نکردند.

به نوشته روزنامه ساوث چاینا مورنینگ پست، این پسربچه در منطقه یوئن لونگ زخمی شده است.

گزارش شد که در منطقه تجاری مشهور «کازوی بی» نیز حدود ۱۰۰ تظاهرکننده یک شعبه بانک چین را مورد حمله قرار دادند و در منطقه «کاولون» نیز گروهی از معترضان به یک شعبه بانک «چاینا لایف» حمله کردند.

نیروهای پلیس در چندین کانون اعتراضات از جمله مناطق کازوی بی، شا تین و وونگ تای سین برای متفرق ساختن معترضان از گاز اشک آور استفاده کردند.

مقامهای بهداشت و درمان هنگ کنگ نیز اعلام کردند که در اعتراضات روز جمعه دست کم ۳۱ تن مجروح شده‌اند که حال دو تن از آنها وخیم است.

معترضان گفته‌اند که امروز قصد دارند دو تظاهرات بزرگ را در دو منطقه کازوی بی و بندر ویکتوریا برگزار کنند. هر دو منطقه جزو مناطق تجاری محبوب هستند که در هفته‌های اخیر فعالیتشان بسیار تحت تاثیر اعتراضات قرار گرفته است.

این تحولات واکنش کاری لام را نیز در پی داشت و این رئیس اجرایی هنگ کنگ امروز شنبه عنوان کرد «خشونتهای افراطی» در هنگ کنگ تصمیم او برای ممنوع کردن استفاده از ماسک برای معترضان را توجیه می‌کند.

کاری لام امروز در اولین اظهارنظرهای علنی خود از زمان اعلام این ممنوعیت جنجالی عنوان کرد: رفتارهای رادیکال آشوبگران شب بسیار سیاهی را برای هنگ کنگ رقم زده و امروز نیز جامعه ما را نیمه فلج ساخته است.

او ادامه داد: خشونتهای افراطی رخ داده به وضوح نشان دادند که امنیت عمومی هنگ کنگ به میزان زیادی در خطر قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: دقیقا به خاطر همین دلیل ملموس است که ما مجبور شدیم روز جمعه از اختیارات مربوط به قانون وضعیت اضطراری استفاده کرده و ممنوعیت پوشش ماسک را اعلام کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

تخریب ایستگاه متروی «شاتین» توسط معترضان هنگ کنگی

ایلناخبرگزاری ایلنا

تخریب ایستگاه متروی «شاتین» توسط معترضان هنگ کنگی - 2

معترضان ضد دولتی هنگ کنگ ایستگاه متروی «شاتین» را تخریب کردند.

حجم ویدئو: ۳۴٫۹۷M | زمان ویدئو: ۰۰:۰۰:۵۳دانلود فایل ویدئویی

خواندن خبر در سایت منبع

در پی خشونت‌ها، فعالیت‌های تمامی قطارهای شبکه ریلی هنگ کنگ متوقف شد

رکناخبرگزاری رکنا
در پی خشونت‌ها، فعالیت‌های تمامی قطارهای شبکه ریلی هنگ کنگ متوقف شد
رکنا: هزاران تظاهرات کننده روز گذشته در هنگ‌کنگ در اعتراض به قانون جدید ممنوعیت استفاده از ماسک به خیابان‌ها رفتند که به خشونت کشیده

در پی خشونت‌ها، فعالیت‌های تمامی قطارهای شبکه ریلی هنگ کنگ متوقف شد - 1

به گزارش رکنا، ‌ فعالیت تمامی قطارهای شبکه ریلی هنگ‌کنگ پس از خشونت‌های روز گذشته (جمعه ۴ سپتامبر) متوقف شده است.

مقامات اداره حمل و نقل هنگ کنگ گفته‌اند که نمی‌توانند زمان دقیقی برای بازگشایی خطوط مترو اعلام کنند.

به گفته این مقامات تا زمانی که ماموران تعمیر و نگهداری مترو نتوانند خرابی‌های ناشی از تخریب‌های انجام شده در ایستگاه‌های مترو توسط تظاهرات کنندگان را تعمیر و مرمت کنند، خطوط مترو بازگشایی نخواهد شد.

هزاران تظاهرات کننده روز گذشته در هنگ‌کنگ در اعتراض به قانون جدید ممنوعیت استفاده از ماسک به خیابان‌ها رفتند که به خشونت کشیده شد.

روز گذشته بر اثر این تظاهرات‌ها فروشگاه‌های زنجیره‌ای، بانک‌ها و مراکز تجاری امکان فعالیت را از دست دادند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | وضعیت سانتیاگوی شیلی بعد از طوفان مردمی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۴۰ کیلومتری شمال ایلام منطقه‌ای کوهستانی وجود دارد که دارای آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب است. یکی از جاذبه‌های این منطقه، روستایی است به اسم ایوان که انبوهی از جنگل‌های بلوط، زالزالک، بادام کوهی و همچنین انواع گل‎ها و گیاهان را در خود دارد.
صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
او ادامه داد: ضمن اینکه معتقدیم بیان FATF در رسانه‌ها مهم است، منتها نحوه پرداختن به ان نباید به گونه‌ای باشد که شرایط دشواری را پیش بیاورد. وزیر کشور با بیان اینکه چهار ماه دیگر وقت داریم افزود: در این ۴ ماه دولت پیگیر تصویب لوایح چهارگانه و دو کنوانسیون است. اقای رحمانی فضلی گفت: آیین‌نامه‌های این قوانین در دولت تصویب و ابلاغ شد و گام‌های بلندی برداشته شده است و در فرصتی که داریم با پیگیری همه دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط با این موضوع، اقدامات دیگری هم صورت می‌گیرد. وی افزود: مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان، مجلس شورای اسلامی و دولت به نوعی در خصوص موضوع FATF، لوایح و کنوانسیون‌های مرتبط با آن مسئولیت دارند. اقای رحمانی فضلی گفت: این موضوعی است که در سطح قانونگذاری و تصمیم‌گیری پیگیری می‌شود، در این جلسه مقرر شد که رسانه‌ها نسبت به انتشار اخبار مرتبط با FATF مسئولانه عمل کنند.

وضع حمل و نقل کشور، اقتصادی نیست

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، آقای خیرالله خادمی مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما با تاکید بر لزوم ریلی کردن حمل و نقل ادامه داد: متاسفانه فقط حدود ۱۱ تا ۱۲ درصد بار از طریق ریلی حمل و نقل می‌شود که این باید افزایش یابد. وی با اشاره به اینکه ریل کشور در چشم انداز سال ۱۴۰۴ قرار است به ۲۵ هزار کیلومتر برسد، گفت: اکنون ۱۳ هزار و ۹۰۰ کیلومتر زیرساخت ریلی در کشور وجود دارد. مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل و نقل کشور گفت: مجموع اعتباری که در سال برای توسعه شبکه ریلی داده می‌شود حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان است. رئیس کمیته حمل و نقل کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم با حضور در این برنامه گفت: یکی از علل اصلی توسعه نیافتن حمل و نقل ریلی، جایگزینی اعتبارات است. او ادامه داد: اکنون ۸۹ درصد ارتباطات و حمل بار و مسافر، زمینی و یک درصد، هوایی و حدود ۱۰ درصد، ریلی است.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای محمدرضا دشتی اردکانی در نشست خبری با اعلام این خبر گفت: طبق این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۱۳۲ هزار سند افزایش داشته است. وی به مبلغ حق الثبت در ۶ ماهه نخست امسال اشاره کرد و گفت: دفاتر اسناد رسمی در این مدت ۵۹۶ میلیارد و ۱۷۸ میلیون و ۵۴۸ هزار تومان حق الثبت را وصول و به حساب خزانه واریز کرده‌اند. وی ادامه داد: در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود ۱۴۹ میلیارد و ۸۸۰ میلیون تومان افزایش را نشان می‌دهد. وی به طرح بازرسی از دفاتر اسناد رسمی اشاره کرد و گفت: در سال ۹۸ از کل دفاتر اسناد رسمی بازرسی صورت می‌گیرد تا اگر مشکلاتی دارند برطرف شود. آقای دشتی اردکانی درباره ساماندهی طرح اسناد رسمی در سراسر کشور گفت: طرح ارتقای اسناد رسمی در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به مجلس شورای اسلامی ارسال شده که در حال بررسی در کمیسیون قضایی است و در صورت تصویب بسیاری از مشکلات دستگاه قضا را برطرف می‌کند.
الفالف1 روز قبل
مهدی ترابی را ببینید و شرم کنید …گروه سیاسی الف، ۲۹ مهر ۱۳۹۸، ۰۹:۲۳ ۳۹۸۰۷۲۹۰۴۱۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارحسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس درباره شادی پس از گل مهدی ترابی بازیکن تیم پرسپولیس طی توئیتی نوشت:
الفالف13 ساعت قبل
قاضی مسعودی مقام بیان کرد: یعنی شما ۵۰۰ حساب پشتیبان دارید؟ نعمت‌زاده در پاسخ گفت: حداکثر ۲۰ یا ۳۰ مورد. وی در مورد کاندیداتوری محمدرضا عارف برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ نیز گفت: در مورد کاندیداتوری آقای عارف در سال ۱۴۰۰ هیچ بحث تشکیلاتی نشده است. بالاخره آقای عارف به رغم همه ویژگی‌های مثبتی که دارد کمتر عمق سیاسی تحولات را می‌بیند و مدیریتش هم نشان داد نمی‌تواند یک مجموعه درون پارلمان را پویا و فعال نگه دارد. چراکه اکنون علاوه بر اینکه هواپیمای تشریفاتی ایران «۲» پرواز «رفت و برگشت» به صربستان داشته، هزینه تعدادی بلیط عادی پرواز رفت رئیس مجلس و هیئت همراه هم به بیت المال تحمیل شده است! کریمی قدوسی در توئیت دیگری هم نوشت: نقش حسام الدین آشنا، مسئول اتاق عملیات روانی دولت در ماجرای آمدنیوز باید مورد توجه قرار گیرد.

اخبار بیشتر