آیا پمپئو در آستانه سقوط است؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

آیا پمپئو در آستانه سقوط است؟

پمپئو: فشار بر ایران باید ادامه یابد

فردا نیوزخبرگزاری فردا نیوز
پمپئو: فشار بر ایران باید ادامه یابد
وزیر امورخارجه آمریکا با تکرار ادعاهای بی‌اساس و خصمانه خود علیه کشورمان تاکید کرد که فشار بر ایران باید ادامه یابد.

خبرگزاری ایسنا: مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا در جریان سفر خود به یونان به تکرار ادعاهای واهی و بی‌اساس مقامات آمریکایی علیه کشورمان پرداخت و مدعی شد که اقدامات ایران موجی بی‌ثباتی در منطقه شده است.

بنابر گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پمپئو گفت: درباره جمهوری اسلامی ایران باید بگویم که نیروهای نیابتی‌اش خاورمیانه را بی‌ثبات، لبنان را به یک کشور وابسته تبدیل و به ایجاد بحران پناهندگان کمک کرده است که همچنان بر یونان تاثیر می‌گذارد.

وی در ادامه اظهارات خصمانه خود گفت: بیایید به اعمال فشار بر ایران، به عنوان بزرگ‌ترین حامی تروریسم در دنیا ادامه دهیم تا این کشور به یک کشور نرمال تبدیل شود.

وزیر امورخارجه آمریکا همچنین به انتقاد از روسیه و چین پرداخت.

به گزارش ایسنا، این ادعاهای نخ‌نما و واهی در حالی به‌طور مرتب از سوی مقامات آمریکایی و غرب تکرار می‌شود که این کشورها با سیاست‌های مداخله‌جویانه و تلاش‌هایشان برای تسلط بر خاورمیانه عامل اصلی بی‌ثباتی، تفرقه، ناآرامی و ظهور و توسعه تروریسم در منطقه و جهان هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

«پمپئو» ایران را مقصر بحران پناهندگی دانست

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
«پمپئو» ایران را مقصر بحران پناهندگی دانست
«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه ایران به بیان اظهارات بی‌اساس علیه ایران در آتن پرداخت.

اعتمادآنلاین| ایالات متحده و یونان پیمان همکاری دفاعی را امضا کردند، اقدامی که وزیر امور خارجه آمریکا درباره آن گفت این پیمان علیه هیچ یک از کشورهای منطقه نیست.

با این وجود، پمپئو در سخنان خود در آتن، به بیان تأثیرات منفی و مخرب روسیه بر یونان و همسایگانش پرداخت و همچنین از ایران و چین انتقاد کرد.

او در مورد ایران در اظهاراتی بی‌اساس مدعی شد: باید با ایران مقابله شود. ایران کنار متحدان تروریست خود، خاورمیانه را بی‌ثبات کرده و به بحران پناهندگی دامن زده است. ایران امروز بر یونان نیز تاثیر می‌گذارد.

پمپئو در ادامه مدعی شد: با ما در اعمال فشار بر ایران همراه شوید. بیایید تا زمانی که ایران به یک کشور عادی تبدیل شود، فشار خود را بر این کشور حامی تروریسم ادامه دهیم.

منبع: ایلنا

خواندن خبر در سایت منبع

اعتراف تازه ترامپ پمپئو را در خطر سقوط قرار داد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
اعتراف تازه ترامپ پمپئو را در خطر سقوط قرار داد
موضوع تماس تلفنی رئیس جمهور آمریکا با همتای اوکراینی تقابل دموکرات ها و جمهوری خواهان در آمریکا را افزایش داده وبا متهم شدن پمپئو و وکیل شخصی ترامپ در این موضوع ابعاد تازه تری از این ماجرا افشا شده است.

ابوالفضل خدائی:پس از ماجرای تماس تلفنی رئیس جمهور آمریکا با همتای اواکراینی در 25 ژوئیه ابعاد تازه‌تری از جزئیات این رویداد افشا شده است. عصبانیت ترامپ از آنجا آغاز شد که او بر شدت حملات خود به «آدام شیف» رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان افزود و خواستار بازداشت وی به‌ دلیل خیانت برای اغراق در بخش‌هایی از مکالمه تلفنی‌اش با رئیس‌جمهوری اوکراین شد. اما از سویی دیگر ترامپ خواستار دیدار با شیف شد و گفت: «من هم مانند هر آمریکایی دیگری حق دارم با فردی که من را متهم کرده است، دیدار کنم.»

جالب‌تر اینکه ترامپ در موضع گیری مجدد در پیامی توئیتری خواستار استعفای رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا شد. در همین راستا ترامپ، شیف را یک دروغگوی بزرگ و بلایی بزرگ برای کشورش دانست.

شیف نیز در واکنش به این اظهارات ترامپ گفت: «رئیس جمهور نمی‌تواند از قدرت خود برای فشار به رهبران خارجی برای تحقیق در مورد مخالفان سیاسی خود استفاده کند. یاوه سرایی‌های ترامپ ضرورت کار ما را تقویت می‌کند. آمریکا جمهوری است، اگر بتوانیم آن را نگه داریم.»

آدام شیف همچنین روز یکشنبه هفتم مهر ماه اعلام کرد که کنگره به دنبال دسترسی به تماس‌های تلفنی ترامپ با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه و سایر رهبران جهان است. شیف همچنین به همراه روسای کمیته نظارت مجلس نمایندگان و کمیته روابط خارجی این مجلس احضارنامه‌ای برای دستیابی به اسنادی از «رودی جولیانی» وکیل شخصی ترامپ صادر کردند. در ادامه پمپئو نیز به مجلس نمایندگان آمریکا احضار شد که وزیر خارجه آمریکا ضمن رد این موضوع آن را تهدید و زورگویی دانست. با گذشت چند روز از رسوایی اوکراین گیت هر روز اطلاعات جدیدی از این رویداد در رسانه‌ها منتشر می‌شود که تازه‌ترین تحولات را در ادامه می‌خوانید:

به گزارش خبرآنلاین، به نقل از وال استریت ژورنال، پس از آنکه مجلس نمایندگان خواستار حضور پنچ دیپلمات برجسته آمریکا برای ادای شهادت شد، مایک پمپئو وزیر خارجه ترامپ در نامه‌ای نوشت که به این خواسته نمایندگان تمکین نخواهد کرد و آنها را زورگو خطاب کرد. این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که طبق گزارش منابع خبری پمپئو در جریان گفت‌وگوی ترامپ با رئیس جمهوری اوکراین بوده است و حتی بر روی خط حضور داشته است.

به گزارش رویترز، پمپئو همچنین به مانع تراشی در روند تحقیق نیز متهم شد. روسای کمیته‌های مختلف مجلس نمایندگان در بیانیه‌ای وزیر امور خارجه آمریکا را به ارعاب شاهدان متهم کرده و گفته‌اند که این امر غیرقانونی، مدرکی برای مانع تراشی در مورد تحقیقات از پرونده استیضاح «دونالد ترامپ» است.

به گزارش دیلی بیست، با ادامه فشارها بر پمپئو وی اعتراف کرد که به مکالمه تلفن بین روسای جمهوری ایالات متحده و اوکراین گوش داده است. این اولین بار بود که وی به این مساله به طور علنی اشاره می‌کرد، تماسی که به موضوع شکایت یک افشاگر ناشناس تبدیل شد و محور مهم در روند تحقیقات در مورد استیضاح «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا به شمار می‌رود.

به گزارش نیویورک تایمز، در پی تلاش دموکرات‌ها برای استیضاح ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه در پیامی توئیتری تلاش‌های دموکرات‌های کنگره این کشور برای استیضاح وی را «کودتا علیه قدرت مردم» دانست. ترامپ در این پیام نوشت: همانطور که هر روز بیشتر و بیشتر باخبر می‌شوم، به این نتیجه می‌رسم آنچه در حال روی دادن است استیضاح نیست، بلکه کودتا است که هدف آن گرفتن قدرت مردم، رای آنان، آزادی‌های آنان، متمم دوم قانون اساسی، مذهب، ارتش، دیوار مرزی و حقوق خدادادی مردم آمریکا است.

اعتراف تازه ترامپ پمپئو را در خطر سقوط قرار داد - 9

از طرفی علاوه بر فشار رسانه‌ها این بار شبکه دست راستی و محبوب ترامپ یعنی فاکس نیوز گزارشی را منتشر کرد که با استقبال رئیس جمهور آمریکا مواجه شد.

ترامپ در توئیتی گزارش شبکه خبری فاکس نیوز را ادله‌ای برای اثبات فشار بر دادستان سابق اوکراین به منظور توقف تحقیقات درباره شرکت مرتبط با پسر «جو بایدن» عنوان کرد.

شبکه خبری فاکس نیوز پیشتر در گزارشی با اشاره به مصاحبه خصوصی ژانویه ۲۰۱۹ «ویکتور شوکین» دادستان کل سابق اوکراین با «رودی جولیانی» وکیل شخصی ترامپ به نقل از او گزارش داد که برای خودداری از تحقیق درباره شرکت گاز طبیعی مرتبط با هانتر پسر جو بایدن معاون رئیس جمهور سابق آمریکا و نامزد کنونی دموکرات‌ها تحت فشار بوده است.

فاکس نیوز همچنین در تحلیلی دیگر عنوان کرد که اکثریت جمهوریخواه سنا تا آخرین لحظه در کنار ترامپ می‌ایستند و طرح دموکرات‌ها را برای برکناری رئیس جمهوری آمریکا ناکام خواهند گذاشت.

به گزارش نیویورک تایمز موضوع اوکراین گیت در حالی در کانون توجه‌ها قرار دارد که درخواست ترامپ از اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا نیز به موضوع داغ رسانه‌ها تبدیل شده است. در همین راستا رئیس جمهور آمرکیا چندی پیش در تماس تلفنی با نخست وزیر استرالیا از وی خواسته بود تا به بی‌اعتبار کردن تحقیقات «رابرت مولر» کمک کند.

به گزارش وبسایت هیل، ترامپ همچنین علاوه بر اوکراین از چین نیز درخواست کرد تا تا درباره اصلی‌ترین رقیب انتخاباتی‌اش یعنی «جو بایدن» و پسرش تحقیقاتی انجام دهد.

به گزارش اسوشیتدپرس، در همین راستا چین نیز این درخواست را رد کرد و وزیر خارجه این کشور اعلام کرد که پکن در امور داخلی آمریکا دخالت نخواهد کرد.

پیچیده‌تر شدن اوکراین گیت و افشاگری‌های تازه درباره جولیانی

فارن پالیسی در مطلبی نوشت که ادعاهای «رودی جولیانی» در دفاع از ترامپ، درباره حضور وی در پرونده‌های فساد دیگری در اوکراین و ارتباط با اولیگارش‌های اوکراینی پرده برداشت. این نشریه می‌افزاید: "دمیترو فیرتاش «اولیگارش فاسد اوکراینی که در پی فرار از استرداد به آمریکا به اتهام رشوه خواری است، به دنبال ربط دادن دفاعیات خود با اتهامات مطرح شده توسط» دونالد ترامپ «رئیس جمهوری آمریکا و» رودی جولیانی" وکیل وی است که در تلاش هستند ثابت کنند جو بایدن معاون رئیس جمهوری سابق سیاستمداران اوکراینی را تحت فشار قرار داده است.

اعتراف تازه ترامپ پمپئو را در خطر سقوط قرار داد - 20

فشارها باعث استعفای پمپئو خواهد شد؟

نشنال اینترست در تحلیلی می نویسد: «مایک پمپئو» که زمانی گمانه زنی هایی مبنی بر طمع وی برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ بر سر زبان‌ها افتاده بود، حالا پس از ماجرای رسوایی اوکراین گیت ممکن است مجبور به ترک کاخ سفید شود.

در ادامه این مطلب آمده است: اکنون که رسوایی اوکراین گیت کل دولت را درگیر کرده است، این ماجرا می‌تواند پمپئو را مجبور به خروج سریع از دولت کند و حتی چشم انداز وی را برای پیروزی در نامزدی و انتخابات کانزاس (ایالتی که پمپئو در ان متولد شده است) به خطر اندازد. از سوی دیگر پمپئو می‌گوید به احضاریه‌های مجلس نمایندگان درمورد این موضوع اهمیتی نمی‌دهد و دولت هم این اقدام وی را قانونی می‌داند. اما پس از ماجرای اخراج "جان بولتون" مشاور امنیت ملی، خروج پمپئو که خیالی بیش نبود، حالا ماجرای اوکراین گیت، صحنه سیاسی آمریکا را به لرزه در آورده و این سوال را مطرح می کند که آیا خروج پمپئو هم از دولت نزدیک است؟  

اعتراف تازه ترامپ پمپئو را در خطر سقوط قرار داد - 24

از سوی دیگر روزنامه «واشنگتن‌پست» در یادداشتی به بررسی افشای نقش «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه ایالات متحده در ماجرای «اوکراین‌گیت» پرداخته و نوشت او در حال تخریب دیپلماسی آمریکا است.

در ابتدای این یادداشت ضمن اشاره به دفاعیه پمپئو از سیاست آمریکا در قبال اوکراین، آمده است: «حقیقت اما کاملا عکس آن است. پمپئو زمانی که رئیس‌جمهور [دونالد] ترامپ و وکیل شخصی او در حال تحریم سیاست [آمریکا] در قبال اوکراین با هدف شخصی بودند، آنجا ایستاده بود و همچنین به آنها برای حمله به سفیر آمریکا در کی‌یف کمک کرد».

این روزنامه با بیان اینکه پمپئو اکنون نیز مانع سفیر و دیگر کارشناسان در ارائه گزارش به کنگره درباره اوکراین‌گیت می‌شود، نوشت: «چیزی که پمپئو نمی‌خواهد درباره آن صحبت شود، این است که او به ترامپ و رودلف جولیانی [وکیل ترامپ] اجازه داد تا سیاست [آمریکا در قبال اوکراین] را تخریب کنند. او هیچ کاری برای ممانعت از همسو شدن جولیانی با برخی از فاسدترین چهره‌های اوکراینی جهت پاپوش دوختن برای جو بایدن (رقیب انتخاباتی ترامپ) نکرد».

تغییر تاکتیک ترامپ: وظیفه دارم به فساد بایدن‌ها پایان دهم!

به گزارش خبرآنلاین، رئیس جمهور آمریکا که خود و دولتش را در خطر می‌بیند در توئیتی نوشته است که «من به عنوان رئیس جمهور وظیفه دارم به فساد خاتمه دهم, حتی اگر لازمه این کار درخواست کمک از کشور یا کشورهای خارجی باشد. چنین کاری همواره صورت می‌گیرد. این مسئله هیچ ارتباطی به سیاست یا تبلیغات سیاسی علیه خانواده بایدن ندارد؛ بلکه این به فساد آنها مربوط می‌شود!»

در همین حال ایرنا به نقل از سی ان ان گزارش داد که رییس جمهوری آمریکا برای فرار از تیغ استیضاح دست به تغییر تاکتیک زده و تلاش دارد زلف رسوایی پرونده اوکراین را به موضوع جذاب مبارزه با فساد اقتصادی گره بزند.

از همین رو کنگره آمریکا با توجه به ممانعت دولت ترامپ در ارسال اسناد مرتبط به این پرونده سرانجام به ارسال "احضاریه" به کاخ سفید جهت دریافت اسناد و مدارک درخصوص ماجرای اوکراین و تماس تلفنی ترامپ با رئیس جمهوری آن کشور اقدام کرد.

روسای سه کمیته کنگره (نظارت و اصلاحات، امور خارجی و اطلاعات) نیز در بیانیه‌ای اعلام کردند: عمیقا متاسف هستیم که رئیس جمهوری ترامپ ما و کشور را در این شرایط قرار داده اما اقدامات او هیچ انتخابی را جز صادر کردن احضاریه برای ما باقی نگذاشته است.

به گزارش روزنامه آمریکایی «واشنگتن تایمز» «جو بایدن» نامزد دمکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، با رد اتهامات فساد گفت که هرگز اجازه نمی‌دهد این اتهام علیه او و خانواده‌اش، وی را از تلاش برای رقابت‌های انتخاباتی باز دارد. وی افزود: شما نمی‌توانید وجهه من و خانواده‌ام را تخریب کنید. به پولی که برای حمله به من هزینه کرده‌اید، اهمیتی نمی‌دهم.

اعتراف ترامپ: برای استیضاحم مجلس نمایندگان آمریکا به اندازه کافی رای دارد

به گزارش واشنگتن پست رئیس جمهور آمریکا تایید کرد که مجلس نمایندگان تحت کنترل دموکرات‌ها آرای کافی برای استیضاح وی را دارند اما ابراز اطمینان کرد که سنای جمهوری‌خواهان اور ا تبرئه می‌کند. ترامپ همچنین پیش بینی کرد که نانسی پلوسی، رئیس این مجلس از آرای مجلس نمایندگان برای آغاز رسمی تحقیقات و کشاندن روند استیضاح به کنگره بهره خواهد بود.

ترامپ به خبرنگاران گفت: آن‌ها حقوق ما را پایمال کرده‌اند. اگرچه بسیاری از دموکرات‌ها نمی‌خواهند رای به استیضاح من دهند اما چاره دیگری ندارند. آن‌ها باید از رهبرشان پیروی کنند و زمانی که روند به سنا برسد، ما پیروز خواهیم شد.

اعتراف تازه ترامپ پمپئو را در خطر سقوط قرار داد - 37

به گزارش ای بی سی، لازم به یادآوری است که چندی پیش نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا گفت فکر می‌کند دلیل این که دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا دموکرات‌ها را «بی‌عمل» می‌خواند این است که از تحقیقاتی که علیه او آغاز شده، می‌ترسد.

پلوسی همچنین افزود: فکرمی‌کنم رییس جمهور می‌داند (در این تحقیقات) چه مسائلی می‌تواند علیه او بیان شود و از آن می‌ترسد. او در تلاش است تا توجه‌ها را از این مساله منحرف کند.

به گزارش دیلی میل، در همین راستا «جف فلیک» سناتور جمهوریخواه سابق آمریکا هفته گذشته گفت که دستکم ۳۵ سناتور جمهوریخواه در صورت برخورداری از رای مخفی، به استیضاح ترامپ رای می‌دهند.

کنگره آمریکا بر اساس قانون اساسی این کشور اجازه دارد که رئیس جمهوری را پیش از به پایان رسیدن دوره چهار ساله از کار برکنار کند به شرطی که به اعضای کنگره ثابت شود رئیس‌جمهوری به یکی از این موارد متهم است: خیانت، رشوه و سوء‌استفاده از قدرت. ترامپ به دلیل سوء‌استفاده از قدرت در آستانه استیضاح است.

گفتنی است که برای حذف ترامپ از قدرت، ۶۷ نفر از ۱۰۰ عضو سنا باید به گناهکاری او رای دهند. جمهوریخواهان ۵۳ کرسی در سنا دارند که این تعداد برای دموکراتها ۴۵ کرسی است. همچنین دو نماینده مستقل در این مجلس حضور دارند که به طور معمول موافق با دموکراتها رای می‌دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

پمپئو: کنگره در حال آزار دادن کارمندان وزارت خارجه آمریکا است

مهرخبرگزاری مهر
پمپئو: کنگره در حال آزار دادن کارمندان وزارت خارجه آمریکا است
وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتی مجلس نمایندگان این کشور را متهم به آزار کارمندان وزارت خارجه ایالات متحده کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یورونیوز، «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا دموکرات‌های مجلس نمایندگان را به آزار و اذیت کارکنان وزارت خارجه متهم کرد و افزود: نمایندگان دموکرات در کنگره مستقیما با کارکنان وزارت خارجه تماس می‌گیرند و از آنها اسناد و مدارکی را درخواست می‌کنند که متعلق به وزارت خارجه است. این اقدامات، مصداق بارز آزار و اذیت کارمندان ما است و من هرگز نمی‌خواهم چنین اتفاقی برای کارمندانم رخ دهد.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه عنوان داشت که به درخواست کنگره به تحقیقات در خصوص استیضاح دونالد ترامپ پاسخ داده است.

مایک پمپئو با اعلام این مطلب افزود: وزارت خارجه نامه‌ای را به کنگره ارسال کرد که پاسخ مقدماتی ما به درخواست اسناد از سوی نمایندگان کنگره است. بدیهی است ما تمام اقداماتی که طبق قانون باید انجام دهیم را در دستور کار قرار خواهیم داد.

این اظهارات بعد از آن طرح می‌شود که دموکرات‌های مجلس نمایندگان به دنبال طرح موضوع استیضاح دونالد ترامپ، از وزارت خارجه آمریکا خواسته‌اند اسناد و مدارک مربوط به مکالمه تلفنی ترامپ با همتای اوکراینی را در اختیار آنها قرار دهد.

گروهی از نمایندگان کنگره در پی فاش شدن جزئیات مکالمه تلفنی دونالد ترامپ با ولودومیر زلنسکی طرح استیضاح او را دنبال می‌کنند. رئیس جمهوری آمریکا در آن مکالمه از همتای اوکراینی خود خواسته بود، احتمال فساد اقتصادی پسر جو بایدن که برای یک شرکت انرژی در اوکراین کار می‌کرد را پیگیری کند.

دموکرات‌های کنگره مدعی هستند ترامپ به زلنسکی وعده داده در ازای دریافت این اطلاعات علیه رقیب سیاسی خود، کمک‌های نظامی خود را به این کشور افزایش خواهد داد.

خواندن خبر در سایت منبع

آیا اوکراین‌گیت پمپئو را مجبور به خروج از دولت می‌کند

الفخبرگزاری الف
آیا اوکراین‌گیت پمپئو را مجبور به خروج از دولت می‌کند
نشنال اینترست در مطلبی به قلم "کرت میلز" نوشت: "مایک پمپئو" که زمانی گمانه زنی هایی مبنی بر طمع وی برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ بر سر زبان ها افتاده بود، حالا پس از ماجرای رسوایی اوکراین گیت ممکن است مجبور به ترک کاخ سفید شود.

به گزارش ایرنا، کرت میلز از ستون نویسان بخش روابط خارجی این نشریه آمریکایی در نوشتاری با عنوان «آیا خروج پمپئو نزدیک است» افزود: ماه هاست در واشنگتن بحث بر سر این است که آیا «مایک پمپئو» کاپیتان کشتی سیاست خارجی ایالات متحده، برای مجلس سنا وارد انتخابات می‌شود یا نه.

این ایده ابتدا خنده دار به نظر می‌آمد و این سوال مطرح می‌شد که چرا رئیس دیپلماسی کشور باید خود را در حد و اندازه یک سناتور پایین دست بداند. گفته می‌شود حتی پمپئو برای ریاست جمهوری طمع کرده و شاید خود را برای انتخابات ۲۰۲۴ ریاست جمهوری آماده کند.

اما عوامل دیگری هم در این بازی وجود دارند. پمپئو برخلاف «رکس تیلرسون» وزیر پیشین امور خارجه، یک سرباز وفادار است و همانگونه که «سوزان گلاسر» خبرنگار «نیویورکر» وی را خطاب قرار داد، پمپئو وزیر ترامپ است نه امور خارجه.

اما در واقع پمپئو یک شخصیت چندوجهی دارد، چراکه در جریان کارزار مقدماتی سال ۲۰۱۶، نخست پمپئو ترامپ را تأیید نکرد و طرفدار «مارکو روبیو» نامزد نومحافظه کار بود. اما برخلاف روشنفکرانی که با ترامپ مخالفت صد درصدی داشتند، در حیطه محافظه کاری باقی ماند و به عنوان یک جانشین برای انتخابات دونالد ترامپ خدمت کرد. او مانند دیگر جمهوریخواهان، ظهور ترامپ را همانند تلالو یک سلبریتی نمی‌داند. بلکه ترامپیسم را به عنوان یک نیروی سیاسی پایدار می‌بیند.

اما جنبه دیگری از شخصیت پمپئو هم وجود دارد. او یک سیاستمدار است که در میانه دوئل دو جناح ایستاده است که اگر مجبور به انتخاب شود، روشن است که او هنوز مرد دوران پیش از ترامپ است.

اما اکنون که رسوایی اوکراین گیت کل دولت را درگیر کرده است، این ماجرا می‌تواند پمپئو را مجبور به خروج سریع از دولت کند و حتی چشم انداز وی را برای پیروزی در نامزدی و انتخابات کانزاس (ایالتی که پمپئو در ان متولد شده است) به خطر اندازد. روزنامه واشنگتن پست که از ماجرای گوش فرا دادن پمپئو به مکالمه تلفنی ترامپ و رئیس جمهری اوکراین پرده برداشته بود، روز جمعه از وی خواست از مقام خود کناره گیری کند.

از سوی دیگر پمپئو می‌گوید به احضاریه‌های مجلس نمایندگان درمورد این موضوع اهمیتی نمی‌دهد و دولت هم این اقدام وی را قانونی می‌داند. اما پس از ماجرای اخراج «جان بولتون» مشاور امنیت ملی، خروج پمپئو که خیالی بیش نبود، حالا ماجرای اوکراین گیت، صحنه سیاسی آمریکا را به لرزه در آورده و این سوال را مطرح می‌کند که آیا خروج پمپئو هم از دولت نزدیک است؟

«نشریه آمریکایی نشنال اینترست در طول تقریبا سه دهه فعالیت از آغاز کار خود را با تمرکز بر سیاست خارجی شروع کرد. این نشریه در سال ۱۹۸۵ توسط» ایروینگ کریستول «و» اوون هریس «تأسیس شد و با متفکران و دولتمردانی همچون» دیسرائیل «،» بیسمارک «و» هنری کیسینجر «ارتباط دارد. گرچه سیاست‌های بین المللی در چند دهه گذشته بطور قابل توجهی تغییر کرده است، اما اساسنامه این نشریه همچنان بدون تغییر باقی مانده است و تمرکز خود را بر روی سیاست خارجی در راستای منافع ملی آمریکا قرار داده است».

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ایرناایرنا13 ساعت قبل
بخش عمده این تسلیحات پس از عبور از مرز ترکیه و سوریه و به گروه‌های تروریستی ازجمله هیات تحریر الشام (جبهه النصره سابق) داده شده است. در روزهای اخیر روسیه و ترکیه یکدیگر را در وضعیت پیش آمده در ادلب سوریه متهم کرده‌اند. دمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه نیز در پاسخ به اتهام رئیس جمهوری ترکیه به روسیه در مورد ادلب گفت که ترکیه متعهد شده بود کانون تروریستی در ادلب را خنثی کرده و از بین ببرد. وی افزود: ترکیه بجای ازبین بردن تروریست‌ها در ادلب همچنان به ارتش سوریه و مراکز نظامی روسیه حمله می‌کند اقدامی که روسیه زیر بار آن نخواهد رفت. در بیانیه روز پنجشنبه وزارت دفاع روسیه آمده است: سلاح‌ها برای تروریست‌ها در ادلب از ترکیه ارسال می‌شود.
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نامه‌ای خطاب به آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان نوشت. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نامه‌ای خطاب به آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان نوشت. علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نامه‌ای خطاب به آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان نوشت که متن آن در ذیل می‌آید: آیت‌الله جنتی دامت برکاتهدبیر محترم شورای نگهبانبا تقدیم سلام، این روزها هرجا می‌روم، مردم می‌پرسند دلیل رد صلاحیت شما چه بود؟ می‌گویم خودم هم نمی‌دانم. شورای نگهبان از من دعوت کرد. استاد شهید آیت‌الله مطهری نیز در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی فرمودند در جمهوری اسلامی احزاب غیراسلامی هم حق فعالیت دارند مشروط به اینکه با تابلوی خودشان فعالیت کنند نه با تابلوی اسلام.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین16 ساعت قبل
پیام خوزستان - اهواز - رییس دادگستری ایذه از تشکیل پرونده تخلف انتخاباتی برای هشت نفر از نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در این شهرستان خبر داد. وی افزود: در روزهای گذشته هشت نامزد انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی مرتکب تخلف انتخاباتی شدند که برای آنها پرونده تشکیل شده‌ است. ستاد کباب‌خوران صلواتی مصداق تطمیع مردم استرییس دادگستری ایذه تطمیع مردم برای رأی دادن را به عنوان یک تخلف انتخاباتی قلمداد کرد و بیان کرد: ستاد کباب‌خوران نیز یکی از مصداق‌های تطمیع است که برای نامزد مورد نظر پرونده تشکیل شده‌است. حوزه انتخابیه ایذه و باغملک یک نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد. برچسب‌هادادگستری انتخابات مجلس شورای اسلامی ایذهپروندهٔ خبریگام چهارم انتخابات مجلس، تبلیغات نامزدها
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین13 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| سیدابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه، در نشست هم اندیشی شورای عالی قوه قضاییه با نهادهای مردمی با موضوع «آیین رونمایی و ابلاغ دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی قوه قضاییه» گفت: از روح امام (ره) و شهدا استمداد می‌طلبیم که نسبت به انجام وظایف ما را مدد کنند. همچنین از سازمان‌های مردم نهاد تشکر می‌کنم که جلسه عالی شورای قوه قضاییه امروز مزین به حضور این عزیزان شده است. وی افزود: ما به قوه قضاییه قوی می‌اندیشیم نه قوه قضاییه بزرگ. قوه قضاییه قوی آن است که اجرای حق کند و بتواند نگاه مردم را در فرآیند دادرسی همراه داشته باشد. این کار یک حرکت دو سویه نیاز دارد؛ یعنی هم باید قوه قضاییه نگاهش به حمایت مردم و مشارکت آنها باشد و هم مردم این باور و اراده قوی را در عمل و اجرا داشته باشند.
ایلناایلنا13 ساعت قبل
انتخابات مجلس یازدهم در حالی پیش رو است که اغلب تائید صلاحیت‌شدگان از یک طیف خاص هستند و این اولین بار نیست که شاهد حضور یک جناح سیاسی در مجلس هستیم. در آن زمان شاهد بودیم که کشور نتوانست از تنگناها به‌درستی عبور کند و دچار چالش‌های فراوانی شدیم. بنابراین، روند پیش‌گرفته شده به‌هیچ‌عنوان روند مطلوبی نیست و باید نسبت به این قضیه فکر عاجلی شود. این البته بیش از اینکه مربوط به انتخابات باشد مربوط به یک نوع نگرش است که متأسفانه سال‌ها است که در اداره کشور حاکم شده است. بدون شک این مسیری نیست که خواست مردم باشد و طبیعتا پاسخگوی عواقب آن باید کسانی باشند که چنین نتایجی را رقم زدند.
انتخابانتخاب13 ساعت قبل
رئیس سازمان پزشکی قانونی به سخنان رئیس‌ جمهوری درباره تعداد کشته‌شدگان در حوادث آبان‌ماه امسال واکنش نشان داد. به گزارش ایلنا، عباس مسجدی آرانی رئیس پزشکی قانونی کشور در واکنش به سخنان رئیس‌جمهوری در نشست خبری دیروز خود با اصحاب رسانه مبنی بر اینکه آمار کشته‌شدگان اعتراضات آبان‌ماه در اختیار پزشکی قانونی کشور است و اگر برای آنها روشن است که باید روشن شده باشد، اعلام کنند، گفت: دولت باید این آمار را اعلام کند. وی ادامه داد: بر اساس مصوبه شورای امنیت ملی، وظیفه دولت است که این آمار را اعلام کند. رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور بیان کرد: ما به مراجع ذی‌صلاح اعلام کردیم و هیچ وظیفه‌ای مبنی بر اعلام عمومی آن نداریم و همان‌طور که گفتم، در مصوبه شورای عالی امنیت ملی که زیرمجموعه دولت و وزیر کشور رئیس آن است، مشخص شده که چه کسی باید این آمار را اعلام کند. مسجدی در پاسخ به این سوال که آیا افراد مجهول‌الهویه نیز بین کشته‌شدگان آبان‌ماه وجود داشته است، گفت: همه اطلاعات در اختیار شورای عالی امنیت ملی است.

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها