سن سربازی تغییر می‌کند؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

سن سربازی تغییر می‌کند؟

واکنش سردار کمالی به پیشنهاد افزایش سن سربازی

الفخبرگزاری الف
واکنش سردار کمالی به پیشنهاد افزایش سن سربازی
رئیس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در خصوص اظهارات دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر افزایش سن سربازی گفت: چنین طرحی به ستاد کل واصل نشده است.

سردار موسی کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در گفت‌وگو با فارس، در خصوص اظهار نظر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر تعویق افتادن مهلت سربازی مشمولان اظهار داشت: ستاد کل نیروهای مسلح از هر طرحی که در راستای ارتقاء و بهینه سازی سربازی باشد استقبال می‌کند.

رئیس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: طرح پیشنهادی قبل از اینکه رسانه‌ای شود باید برای متولی امر سربازی که ستاد کل نیروهای مسلح است فرستاده شود تا طبق جلسات کارشناسی معایب و محاسنش احصا شود و بعد هم طی فرایند قانونی مراحل آن انجام شود.

وی گفت: در حال حاضر مشمولان دیپلم می‌توانند واحدهایشان را طوری تنظیم کنندکه درس‌شان تا سن ورود به ۲۱ سالگی ادامه پیدا کند؛ بعد از دیپلم هم یک سال فرصت دارند یعنی می‌توان گفت تا آستانه ۲۲ سالگی فرصت برای درس خواندن دارند؛ اما در واقع جوانان ما دنبال این هستند که سریعا تکلیف سربازی خود را مشخص کرده و وارد زندگی شوند و دوست ندارند سن سربازی افزایش پیدا کند.

سردار کمالی افزود: اگر بخواهیم سن سربازی را ۲۱-۲۲ سال قرار دهیم فردی که بخواهد دکتری بخواند با این تاخیرها و فاصله‌هایی که ایجاد می‌شود وارد میانسالی می‌شود.

رئیس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با تاکید دوباره بر این مطلب که هنوز طرح فوق به ستاد کل واصل نشده و بررسی‌های لازم انجام نشده، اعلام کرد: در همین دید اول می‌توان گفت که طرح فوق کارشناسی نشده است و آثار مثبتی برای جوانان نخواهد داشت.

وی به جوانان توصیه کرد: تکلیف سربازی خود را برابر مقررات فعلی سربازی روشن کند و به طرح‌ها و شایعات توجه نکنند.

گفتنی است دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه از ستادکل نیروهای مسلح درخواست به تعویق افتادن مهلت سربازی مشمولان را داشته است، اعلام کرد: اگر سن اعزام به سربازی با دو سال تعویق ۲۰ سال شود یقینا فشار کنکور بر دانش‌آموزان کاهش می‌یابد.

خواندن خبر در سایت منبع

فیلم | خدمت سربازی دوباره به فروش می‌رسد؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
سردار مهری رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا در برنامه سلام صبح بخیر درباره خرید و فروش خدمت سربازی گفت: دیگر خرید خدمت سربازی را نخواهیم داشت.

درخواست شورای انقلاب فرهنگی برای افزایش سن سربازی

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
درخواست شورای انقلاب فرهنگی برای افزایش سن سربازی
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه از ستادکل نیروهای مسلح درخواست به تعویق افتادن مهلت سربازی مشمولان را داریم، گفت: اگر سن اعزام به سربازی، با دوسال تعویق ۲۰ سال شود یقینا فشار کنکور نیز بر دانش آموزان کاهش می‌یابد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، سید سعید عاملی در نشست کنکور، چالش‌ها و راهکارها ضمن بیان این مطلب با تاکید بر اینکه کار غیرعلمی و غیر تخصصی در کنکور نخواهیم داشت، گفت: رویکرد مشورای عالی انقلاب فرهنگی این است که به ذینفعان کنکور توجه کنیم. من در ۴ کشور خارجی تحصیل کرده و با نظام پذیرش برخی از کشورها آشنا هستم، برای کنکور راه حل وجود دارد و نباید از آن غول بی شاخ و دمی درست کنیم.

وی در ادامه تصریح کرد: نباید فشار بر روی دانش آموزان را فشرده کنیم، دانش آموز زمانی که ۱۸ ساله می‌شود به او می‌گویند یا کنکور یا سربازی. که این باعث می‌شود برخی از این دانش آموزان در رشته هایی که علاقه ندارند در دانشگاه‌ها پذیرش شوند تا به سربازی نروند. می‌توانیم صحبت کنیم دوره سربازی را عقب بندازیم تا در این دو سال اضطراب از روی دانشجو برداشته شود.

عاملی تاکید کرد: شورای انقلاب اسلامی با انقلاب متولد شد و دو وظیفه مهم دارد یک وظیفه آن سیاستگذاری برای علم و فناوری و وظیفه دیگر فعالیت در حوزه فرهنگی بوده است که باید به این نظام اعتماد لازم شود و در حالی که اکنون ۳۲ شورای عالی دیگر دستگاهی و بخشی وجود دارد، این شوراها نباید در این مسائل ورود پیدا کنند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان با تاکید بر اینکه مدل جدید کنکور بهتر است تدریجی اجرا شود، گفت: فعلا در حال مطالعه بحث کنکور هستیم و به نظرم بهتر است مدلی را طراحی کنیم که بتوانیم اجرای آن را تدریجی انجام بدهیم ولی باید یک مدلی داشته باشیم تا مسیر ما را مشخص کند. ما کار عجله‌ای و غیر تخصصی بدون در نظر گرفتن نظرات دانشگاه‌ها نخواهیم داشت و نباید همه دانشگاه‌ها را با یک رویکرد جلو ببریم.

خواندن خبر در سایت منبع

غیبت مشمولان سربازی محرومیت‌های اجتماعی را برای آنان بدنبال دارد

مهرخبرگزاری مهر
غیبت مشمولان سربازی محرومیت‌های اجتماعی را برای آنان بدنبال دارد
سنندج - معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کردستان گفت: افرادی که به هر نحوی از زمان اعزام به خدمت آنان گذشته باشد و مشمول غیبت باشند در آینده با محرومیت های اجتماعی روبرو می شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، سرهنگ علی مجیدی صبح یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات استان کردستان، به معافیت تحصیلی مشمولان اشاره کرد و اظهار داشت: حداکثر مدت معافیت تحصیلی برای دانش آموزانی که به صورت پیوسته مشغول به تحصیل می‌باشند تا پایان ۲۰ سالگی است.

وی افزود: معافیت تحصیلی این گروه از دانش آموزان بصورت یکسال و تا سن ۲۰ سالگی صادر خواهد شد و در صورت عدم فراغت از تحصیل در این مدت تمام دانش آموزان وارد مهلت معرفی شده و برابر ماده ۱۳ آئین نامه اجرایی معافیت تحصیلی از ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها و موسسه‌های آموزش عالی محروم خواهند شد.

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کردستان در ادامه سخنان خود به دریافت معافیت کفالت توسط مشمولان اشاره کرد و ادامه داد: مشمولانی که یگانه فرزند ذکور خانواده و همچنین فاقد غیبت باشند در صورت داشتن شرایط خاص از این معافیت می‌توانند استفاده کنند.

مجیدی یادآور شد: مشمولانی که دارای یکی از شرایط مادر فاقد شوهر، پدر بیمار نیازمند مراقبت، پدر با کهولت سن ۷۰ سال تمام، داشتن برادر و یا خواهر صغیر زیر ۱۸ سال فاقد پدر و همسر، یگانه سرپرست برادر کبیر بالای ۱۸ سال نیازمند مراقبت و یگانه نوه ذکور بالای ۱۸ سال جد یا جده فاقد فرزند باشند، می‌توانند از معافیت کفالت استفاده کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به محدودیت و محرومیت‌های اجتماعی که مشمولان غایب از آن بهره مند می‌شوند نیز اشاره کرد و بیان کرد: این افراد در آینده ما محرومیت هایی از قبیل عدم صدور پروانه کسب، عدم دریافت وام‌های بانکی و محرومیت از تحصیل در مقاطع بالاتر مواجه می‌شوند.

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کردستان گفت: همچنین محرومیت از کاندیدا شدن برای انتخابات مختلف قانونی، ممنوعیت از صدور مجوز خروج از کشور، جلوگیری از بیمه و بازنشستگی و همچنین در صورت تائید ممکن است با محرومیت اخذ گواهینامه رانندگی نیز مواجه شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
وی همچنین گفت: روند بازگشت زایران بدون هیچ مشکلی در حال انجام است. رئیس ستاد اربعین وزات کشور تصریج کرد: تا ساعت صفر بامداد امروز ۴۸ هزار زائر اربعین از مرزهای چهارگانه کشور راهی عتبات شده و ۱۰۰ هزار نفر نیز بازگشتند. رییس ستاد اربعین کشور به زائران توصیه کرد مسیر برگشت را با صبر و حوصله طی کنند. رحمانی فضلی در بازدید از موکب‌های مستقر در مرز شلمچه و نحوه خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی دیدن کرد. شلمچه در ۱۵ کیلومتری غرب خرمشهر مهمترین گذرگاه مرزی استان خوزستان برای تردد زائران اربعین حسینی است.

موج بازگشت زوار از مرز‌های چهارگانه اربعین/ ۱٫۷ میلیون زائر اربعین به کشور بازگشته‌اند/ ۷۷ زائر ایرانی جان باخته‌اند/ رییسی به جمع راهپیمایان اربعین پیوست/ فیلم: دعای برخی زائران برای ایران و ایرانیان

تابناکتابناک1 روز قبل
مسیرهای بازگشت زائران یکطرفه نشده استسردار سید کمال هادیانفر رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت ترافیکی محورهای اطراف چهارپایانه مرزی اربعین گفت: ‌ حدود سه میلیون زائر به کشور عراق سفرکرده‌اند که بالغ بر ۹۷ درصد این افراد از مرزهای زمینی تردد کرده‌اند و همین موضوع نیز نیازمند یک هماهنگی و عملیات وسیع بود که پلیس با اتخاذ تدابیر مناسب اقدام به مدیریت این افراد کرد. بیش از نیمی از زائران اربعین به کشور بازگشته‌اند و از طریق راه‌های مواصلاتی در حال بازگشت به شهرهای خود هستند و پلیس برای بازگشت این افراد نیز درآماده‌باش کامل است. رییس پلیس راهور ناجا در مورد وضعیت ترافیکی جاده‌های اطراف چهارپایانه مرزی اربعین نیز گفت: وضعیت ترافیک در محورهای رفت و برگشت به پایانه‌های مرزی خسروی، شلمچه و چذابه پرحجم اما روان است، در برخی از نقاط محورهای منتهی به مهران نیز شاهد ترافیک نیمه سنگین بازگشت از مهران هستیم که ماموران پلیس با حضور در محل اقدامات خود برای روانسازی ترافیک را در دستور کار قرار داده‌اند. وی در مورد اینکه آیا احتمال اعمال محدودیت تردد در برخی از محورهای پرترافیک وجود دارد یا خیر خاطرنشان کرد: ‌تاکنون نیازی به یکطرفه کردن مسیری وجود نداشته اما در صورتی که چنین نیازی باشد موضوع از قبل اطلاع‌رسانی شده و مسیر به صورت مقطعی با محدودیت ترافیکی روبه‌رو خواهد شد. هادیانفر در مورد تصادفات رانندگی نیز گفت: تقریبا ۶۵ درصد حوادث رانندگی مربوط به زائران اربعین در چند روز اخیر ناشی از خستگی و خواب آلودگی رانندگان است که منجر به واژگونی خودرو یا انحراف به چپ آن شده است، در همین راستا نیز توصیه ما به زائرانی که با خودروی شخصی به پایانه‌های مرزی رفته‌اند این است که پس از ورود به کشور خواب و استراحت کافی داشته باشند و پس از آن پشت فرمان خودرو بنشینند.

رییسی به جمع راهپیمایان اربعین پیوست + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، آیت الله سیدابراهیم رییسی در عمود ۲۸۵ به جمع راهپیمایان اربعین حسینی پیوست. پیش از ظهر امروز فیلمی از رییس قوه قضاییه منتشر شد که نشان می‌دهد وی در مسیر راهپیمایی اربعین قرار دارد و در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد این حضور اشاره می‌کند که قصد انجام مصاحبه ندارد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

واژگون شدن اتوبوس زائران اربعین در مسیر ایلام به کرمانشاه + فیلم

رکنارکنا7 ساعت قبل
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم، ستاد اجرایی فرمان امام خمینی با احداث هفت موکب، خدمات پزشکی رایگان به زائران در راهپیمایی اربعین ارائه می‌کند. این موکب‌ها در مهران، میرجاوه، کربلا، نجف و عمود ۸۲۸ و عمود ۱۱۲۰ در مسیر راهپیمایی اربعین در بخش‌های مختلف پزشکی از جمله، دندانپزشکی، گوش حلق و بینی، چشم پزشکی، پزشک عمومی و … با استقبال زائران ایرانی و غیرایرانی قرار گرفته است. موکب بنیاد احسان ستاد اجرایی فرمان امام که در عمود ۱۱۲۰ واقع در مسیر نجف به کربلا استقرار یافته، یک درمانگاه سیار است که تمام خدمات پزشکی را شامل می‌شود. مسئول این موکب در همین زمینه گفت که از ابتدای استقرار این درمانگاه روزانه و به طور میانگین سه هزار نفر مراجعه کننده داشته است. انتهای پیام/
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین5 ساعت قبل
به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، معاون راهداری سازمان راهداری و حمل ونقل جاده‌ای کشور در بازدید از پایانه مرزی خسروی گفت: اکیپ‌های راهداری متشکل از نیرو‌های پرتلاش راهداری با استفاده از ماشین آلات سنگین و نیمه سنگین راهداری در محور‌ها و مسیر‌های بازگشت مورد تردد زائران اباعبدالله الحسین (ع) مستقر شده و آماده خدمات رسانی به زائران هستند. ️مطاعی گفت: اربعین سال جاری علاوه بر آماده باش و تجهیز امکانات حوزه راهداری استان کرمانشاه همچنین از استان‌های معین نیز امکانات و نیروی راهداری با آماده باش کامل برای محور‌های مواصلاتی اعزام شده‌اند. وی گفت: محل‌های استقرار اکیپ‌های راهداری و راهدارخانه‌های طول مسیر‌ها برای خدمات رسانی به زائران آشکارسازی شده است و طی بازدید‌های مستمر سرپرست‌های تعیین شده برای گشت‌ها در محور‌های هر استان گزارشات به ستاد مرکزی نظارت بر نحوه خدمات رسانی ارسال و انجام گشت‌های ضروری و مستمر راهداری انجام می‌شود. مطاعی بیان کرد: برای بالا بردن سطح ایمنی مسیر تردد زوار اربعین در استان کرمانشاه اقداماتی انجام شده است از جمله این اقدامات ۸۰۰ کیلومتر از مسیر خسروی تا کنگاور خط کشی شده است و همچنین ۲۵ کیلومتر روکش آسفالت لایه نهایی، ۲۴کیلومتر روکش آسفالت لایه رگلاژی و ۲۴ کیلومتر شانه سازی آسفالتی و ۲۷۰۰ عدد مسیرنما کامپوزیت، ۲۱۰ مترمربع تابلو اطلاعاتی و یک هزار و ۸۰۰ علائم ایمنی در مسیر تردد زوار اربعین نصب شده است. ️مطاعی گفت: تامین ۲۰۰۰ دستگاه اتوبوس برنامه ریزی شده که از این تعداد ۵۰۰ دستگاه برای تردد در داخل پایانه ومسیر بازگشت ازنقطه صفر مرزی تا خسروی به کارگیری می‌شود و همچنین در صورت نیاز از ظرفیت هوایی، ریلی و جاده‌ای نظیر، مینی بوس و سواری نیز بهره خواهیم گرفت.

اخبار بیشتر