انتظار چهاردهه‌ای برای مجتهدی میانه‌رو
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

انتظار چهاردهه‌ای برای مجتهدی میانه‌رو

چهار دهه، هنوز در اسارت

اصلاحات پرسخبرگزاری اصلاحات پرس
چهار دهه، هنوز در اسارت
چهار دهه گذشت. چهل سال بی خبری از فردی که فریاد می‌زد «دین برای خدمت به انسان است و از این رو، ممکن نیست که مصلحت دین با مصلحت انسان منافات داشته باشد».

به گزارش ایسنا، چهار دهه است که نه تنها دنیای تشیع و جهان اسلام بلکه کل بشریت از اسارت او و نبودش در خسران به سر می‌برند. مصلح اجتماعی که تکیه کلامش آزادی و انسان بود «آزادی یعنی به رسمیت شناختن کرامت انسان وخوش گمانی نسبت به انسان، در حالی که نبود آزادی یعنی بدگمانی نسبت به انسان و کاستن از کرامت او. تنها، کسی می‌تواند آزادی را محدود کند که به فطرت انسانی کافر باشد. فطرتی که قرآن می‏فرماید. «فطرت الله التی فطر الناس علیها» فطرتی که پیامبر باطنی و درونی انسان است ».

در سال‌های اخیر که دنیای اسلام به بلای خانمان‌سوز جاهلیت ، اختلاف ، دو دستگی و کشتن مسلمان به دست مسلمان و قرائت های متحجرانه و واپس‌گرانه از اسلام  و حتی انسان گرفتار شده  است ، به واقع امام موسی صدر الگویی است که امروز بیش از دیروز به او نیاز داریم.

امام موسی صدر در اواخر سال ۱۳۳۸ و به دنبال توصیه‌های افرادی چون آیت الله بروجردی، حکیم و شیخ مرتضی آل یاسین، وصیت مرحوم آیت الله سید عبدالحسین شرف الدین رهبر متوفی شیعیان لبنان را لبیک گفت و به عنوان جانشین آن مرحوم، سرزمین مادری خود ایران را به سوی لبنان ترک کرد . اصلاح امور فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جامعه شیعیان لبنان از یکسو، و استفاده از ظرفیت های منحصر به فرد لبنان جهت نمایاندن چهره عاقل، عادل، انساندوست و با زمان مکتب اهل بیت به جهانیان از سوی دیگر، اهداف اصلی این هجرت را تشکیل می‌داد. امام موسی صدر برای نیل به این اهداف، و با توجه به جغرافیای اجتماعی و سیاسی لبنان در منطقه و جهان، از همان بدو ورود فعالیت های خود را سه حوزه موازی  دنبال کرد که بازسازی هویت، انسجام و عزت تاریخی شیعیان لبنان یکی از این فعالیت‌ها است.

امام موسی صدر از زمستان سال ۱۳۳۸ و همزمان با آغاز فعالیت های گسترده دینی و فرهنگی خود در مناطق شیعه نشین لبنان، مطالعات عمیقی را به منظور ریشه یابی عوامل عقب ماندگی اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی شیعیان لبنان به اجرا گذارد. حاصل این مطالعات، برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و درازمدتی بود که از اواسط سال ۱۳۳۹ و در راستای سیاست محرومیت زدایی، طراحی و اجرا شد .امام موسی صدر در زمستان سال ۱۳۳۹ و پس از تجدید سازمان جمعیت خیریه «البر و الاحسان»، با تنظیم برنامه‌ای ضربتی جهت تامین نیازهای مالی خانواده‌های بی‌بضاعت، ناهنجاری تکدی را به کلی از سطح شهر صور و اطراف آن برانداخت.

وی در فاصله سالهای ۱۳۴۰ تا ۱۳۴۸ و در چارچوب برنامه‌ای میان مدت، با طی سالانه صد هزار کیلومتر در میان شهرها و روستاهای سراسر لبنان، ده‌ها جمعیت خیریه و مؤسسات فرهنگی و آموزش حرفه‌ای را راه اندازی  کرد که حاصل آن کسب اشتغال و خودکفایی اقتصادی هزاران خانواده بی‌بضاعت، کاهش درصد بیسوادی، رشد فرهنگ عمومی، و به اجرا در آمدن صدها پروژه کوچک و بزرگ عمرانی در مناطق محروم آن کشور بود.

امام موسی صدر در تابستان سال ۱۳۴۵ و پس از اجتماعات عظیم و چند روزه شیعیان لبنان در بیعت با وی ، رسماً از حکومت وقت درخواست کرد تا همانند دیگر طوائف آن کشور، مجلسی برای سازماندهی طایفه شیعه و پیگیری مسائل آن تأسیس گردد. مجلس اعلای اسلامی شیعیان که اولین بخش از برنامه درازمدت امام صدر به شمار می‌رفت، در اول خرداد سال ۱۳۴۸ تأسیس، و خود وی  با اجماع آرا به ریاست آن انتخاب شد .

امام موسی صدر از بهار سال ۱۳۴۸ تا اواسط زمستان سال ۱۳۵۲ با دولت وقت لبنان به گفت‌گو نشست، تا آن را برای اجرای پروژه‌های زیربنایی و وظایف قانونی خود در قبال مناطق شیعه نشین و محروم آن کشور ترغیب  کند . در پی امتناع دولت لبنان از پذیرش این مطالبات و نیز اتمام حجت با آن، جنبش محرومان لبنان در اوایل سال ۱۳۵۳ به رهبری امام موسی صدر شکل گرفت، و راهپیماییهای مردمی عظیمی در شهرهای «بعلبک»، «صور »و «صیدا »علیه دولت به وقوع پیوست.

اوجگیری بحران خاورمیانه، صف آرایی احزاب افراطی مسیحی در برابر مقاومت فلسطینی و کشیده شدن برخی اختلافات جهان عرب به لبنان ، امام موسی صدر را بر آن داشت تا برای حفظ ثبات کشور و ممانعت از سرکوبی فلسطینی‌ها، توده‌های مردم را موقتاً از عرصه رویارویی با دولت کنار کشاند و پیگیری مطالبات بر حق شیعیان را تا آمدن رئیس جمهور بعد به تاخیر اندازد. امام موسی صدر در سال ۱۳۵۴ علی رغم کارشکنیهای شدید دولت، مجدداً با اجماع آراء به ریاست مجلس اعلای اسلامی شیعیان برگزیده شد. با آغاز جنگ داخلی لبنان در فروردین سال ۱۳۵۴، تمامی تلاشهای امام موسی صدر مصروف پایان دادن به این بحران صرف شد

وی در خرداد آن سال در مسجد عاملیه بیروت به اعتصاب نشست و به پشتوانه مشروعیت مردمی و مقبولیت وسیع و شخصیت کاریزماتیک خود در میان تمامی مذاهب، آرامش را به تابستان لبنان بازگردانید. با شعله ور شدن مجدد آتش جنگ و پدیدار شدن ابرهای شکست بر آسمان جبهه مسلمانان، امام صدر در اردیبهشت ۱۳۵۵ حافظ اسد را وادار کرد  تا با اعزام نیروهای سوری به لبنان، موازنه قوا و آرامش را به این کشور بازگرداند. حل اختلافات مصر با سوریه و متعاقب آن برپایی کنفرانس ریاض در مهر ۱۳۵۵، آب سردی بود که امام موسی صدر بر آتش جنگ داخلی لبنان فرو ریخت. این آرامش تا زمانیکه امام صدر در لبنان حضور داشت، ادامه پیدا کرد.

هدف استراتژیک امام موسی صدر آن بود تا طایفه شیعه لبنان را همسان دیگر طوائف، و نه مقدم بر آنان، در تمامی عرصه‌های حیات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی آن کشور مشارکت دهد. وی از اولین روزهای هجرت به لبنان در زمستان سال ۱۳۳۸، با طرح شعار «گفتگو، تفاهم و همزیستی»، پایه‌های روابط دوستانه و همکاری صمیمانه‌ای را با «مطران یوسف الخوری»، «مطران جرج حداد»، «شیخ محی الدین حسن« و دیگر رهبران دینی مسیحی و اهل سنت آن کشور بنا نهاد. در طول حضور دو دهه امام صدر در لبنان، هیچ مراسم سرور یا اندوهی از شیعیان نبود که امام صدر در آن شرکت کند ، و تنی چند از فرهیختگان مسیحی و اهل سنت در معیت وی نباشند.

حمایت جوانمردانه امام صدر از بستنی فروشی مسیحی در اوایل تابستان سال ۱۳۴۱ در شهر صور، که به فتوای صریح ایشان مبنی بر طهارت اهل کتاب منجر گردید، توجه تمامی محافل مسیحی لبنان را به سمت خود جلب نمود. در اواخر تابستان ۱۳۴۱ مطران گریگوار حداد به شهر صور آمد، و از امام صدر برای عضویت در هیئت امناء «جنبش حرکت اجتماعی» دعوت نمود. از اواخر سال ۱۳۴۱ حضور گسترده امام موسی صدر در کلیساها، دیرها و مجامع دینی و فرهنگی مسیحیان آغاز گردید. سخنرانیهای تاریخی امام صدر در دیرالمخلص واقع در جنوب، و کلیسای مارمارون در شمال لبنان طی سالهای ۱۳۴۱ و ۱۳۴۲، تاثیرات معنوی عمیقی بر مسیحیان آن کشور بر جای نهاد.

امام صدر در تابستان سال ۱۳۴۲ و طی سفری دو ماهه به کشورهای شمال آفریقا، طرحی نو جهت همفکری مراکز اسلامی مصر، الجزایر و مغرب با حوزه‌های علمیه شیعه لبنان در انداخت. وی در بهار سال ۱۳۴۴، اولین دور سلسله گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت را با حضور بزرگان این دو دین الهی، در مؤسسه فرهنگی «الندوه اللبنانیه» به راه انداخت. وی پس از جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل در سال ۱۳۴۶ به دیدار پاپ شتافت، و نشستی که ابتدائا نیم ساعت پیش بینی شده بود، به تقاضای پاپ بیش از دو ساعت به درازا کشید.

وی در زمستان سال ۱۳۵۳ و در اقدامی بی‌سابقه، خطبه‌های عیدموعظه روزه را در حضور شخصیتهای بلندپایه مسیحی لبنان در کلیسای کبوشیین بیروت ایراد کرد ، و اگر آتش جنگ داخلی شعله ور نمی‌شد، در پی آن بود تا کاردینال مارونی لبنان را برای ایراد خطبه‌های یکی از نمازهای جمعه شهر بیروت دعوت نماید.

امام موسی صدر در زمستان سال ۱۳۵۵ و در جمع سردبیران جرائد بیروت، با پیش بینی صریح حذف فاصله‌ها و روند جهانی شدن در اواخر قرن بیستم، قرن بیست و یکم را قرن همزیستی پیروان ادیان، مذاهب، فرهنگ‌ها و تمدنهای گوناگون نامید، و بر رسالت تاریخی لبنان جهت ارائه الگویی موفق در این زمینه پای فشرد.

امام موسی صدر در اواسط سال ۱۳۵۷ موفق شد  رهبران مسلمان و مسیحی لبنان را جهت برپایی یک جبهه فراگیر ملی متقاعد کند ، و در این مسیر تا آنجا پیش رفت که حتی موعد تاسیس و اولین گردهمایی آنان را برای پس از بازگشت خود از سفر لیبی مشخص کرد .

 یکی از اقدامات مهم امام موسی صدر در لبنان ،تاسیس جامعه مقاوم و مقاومت لبنانی در برابر تجاوزات اسرائیل است ،امام موسی صدر از سال ۱۳۴۳ و یک سال پیش از تأسیس جنبش فلسطینی فتح، در پی اندیشه تبدیل جامعه مصرفی لبنان به جامعه‌ای مقاوم در برابر تجاوزات آینده رژیم صهیونیستی برآمد.

وی در بهار سال ۱۳۴۴ گروهی از جوانان مؤمن شیعه را به مصر اعزام  کرد ، تا در دوره‌ای شش ماهه فنون نظامی را فرا گیرند. با بازگشت این جوانان که اولین کادرهای مقاومت لبنان بودند، عملیات ایذایی مشترک رزمندگان فلسطینی لبنانی در شمال فلسطین اشغالی آغاز گردید. بخش اعظم نیروهای رزمنده از جوانان شیعه لبنان، و فرماندهی عملیات بر عهده رزمندگان فلسطینی بود. این نوع عملیات مشترک تا اوایل سال ۱۹۷۲ ادامه یافت. اولین شهید شیعه در عملیات ایذایی بر علیه رژیم صهیونیستی، از جوانان شهر مرزی «ناقوره» بود که در سال ۱۳۴۷ به شهادت رسید.

در مهر ۱۳۴۸ مؤسسه صنعتی جبل عامل یا کارگاه کادرسازی امام صدر رسماً آغاز به کار نمود. در پی بمباران شدید جنوب لبنان توسط رژیم صهیونیستی در سال ۱۳۴۹ و عدم واکنش مناسب دولت وقت، اعتصابی بی‌سابقه به دعوت امام موسی صدر لبنان را فرا گرفت، به گونه‌ای که دولت وقت را بر آن داشت برای بازسازی مناطق جنگی و برپایی پناهگاههای مناسب در آن، مجالس جنوب را تاسیس نماید.

از اوایل سال ۱۳۴۱ عملیات ایذایی جوانان شیعه در داخل فلسطین اشغالی شکلی مستقل به خود گرفت، هرچند تا سال‌ها پس از آن نیز به صلاحدید امام صدر، افتخار آن به نام «نیروهای مخصوص جنبش فلسطینی فتح» ثبت می‌گشت.

در شهریور سال ۱۳۵۱ و کمتر از ۲۴ ساعت پس از اشغال ۴۸ ساعته دو روستای «قانای جلی» و «جویا «به دست سربازان رژیم صهیونیستی، نشست فوق العاده مجلس اعلای اسلامی شیعیان با حضور تمامی اعضا در روستای جویا برگزار گردید، و از همان روز اولین بذرهای «مقاومت لبنانی» توسط امام موسی صدر پاشیده شد. یک ماه پس از این حادثه و به هنگام تجاوز نیرهای صهیونیستی به روستای «فاووق» در جنوب لبنان، اولین عملیات غیر رسمی مقاومت لبنان به اجرا در آمد، که حاصل آن چند کشته و مجروح اسرائیلی بود.

از پاییز سال ۱۳۵۱ آموزش نظامی جوانان شیعه شتاب بیشتری گرفت. اولین شهید مقاومت لبنان «فلاح شرف الدین» مؤذن چهارده ساله مؤسسه صنعتی جبل عامل بود که در زمستان ۱۳۵۲ و پس از به هلاکت رساندن چند تن از سربازان رژیم صهیونیستی، در روستای مرزی «بنت جبیل» به شهادت رسید.

در خرداد سال ۱۳۵۴ و به دنبال وقوع انفجاری در اردوگاه نظامی عین البنیه در کوههای بقاع، که به شهادت ۲۷ تن از جوانان شیعه انجامید، امام موسی صدر رسما ولادت «گروههای مقاومت لبنان» را اعلان نمود. با پایان یافتن جنگ داخلی لبنان و انتقال دامنه ناآرامی‌ها به جنوب، واحدهای مقاومت لبنان رسما در نقاط استراتژیک مناطق مرزی مستقر شدند. اولین عملیات بزرگ مقاومت لبنان علیه تجاوزات اسرائیل در اواخر سال ۱۳۵۵ صورت گرفت که پس از چند روز درگیری، به آزادسازی شهرکهای «طیبه» و «بنت جبیل» منجر گردید.

امام موسی صدر اولین شخصیتی بود که در زمستان سال ۱۳۵۶، طرح سازشکارانه توطین پناهندگان فلسطینی در جنوب لبنان را افشا، و با مواضع شجاعانه خود از تحقق آن جلوگیری کرد . در حمله گسترده سال ۱۳۵۷ اسرائیل به جنوب لبنان و به رغم عقب نشینی احزاب چپ و گروههای فلسطینی، جوانان مقاومت لبنان و دانش آموزان مؤسسه صنعتی جبل عامل در منطقه اشغالی باقی ماندند، و به رغم امکانات اندک تا به آخر علیه اشغالگران صهیونیست ایستادگی کردند.

امام موسی صدر اگرچه لبنان را محل اصلی فعالیتهای خود قرار داده بود، اما هیچگاه از دیگر مسائل جهان اسلام غافل نبود. انقلاب اسلامی ایران، امنیت حوزه‌های علمیه، اتحادی عربی اسلامی جهت مبارزه با اسرائیل و گسترش تشیع در آفریقای سیاه، مهم‌ترین دغدغه‌های خارج از لبنان ایشان را تشکیل می‌دادند.

در پی دستگیری امام خمینی و در اوایل تابستان ۱۳۴۲، امام موسی صدر راهی اروپا و شمال آفریقا شد ، تا از طریق واتیکان و الازهر، شاه ایران را برای آزادسازی امام تحت فشار قرار دهد. با آزاد گشتن امام در پایان این سفر، آیت الله خویی تصریح  کرد  که این آزادی، بیش از هر چیز مرهون سفر آقای صدر بوده است.

در پی تبعید امام به ترکیه در پاییز سال ۱۳۴۳، امام موسی صدر اقدامات مشابهی را به انجام رساند، تا ضمن تامین امنیت آن بزرگوار، ترتیبات انتقال ایشان به عتبات عالیات را فراهم سازد.

در نیمه دوم دهه چهل و پس از آماده شدن اولین کادرهای نظامی مقاومت لبنان، ده‌ها تن از جوانان مبارز ایرانی به لبنان آمدند، و زیر نظر آنان فنون نظامی را فرا گرفتند. در اواخر دهه چهل و مقارن با تاسیس مجلس اعلای اسلامی شیعیان، امام خمینی در پاسخ برخی فضلای ایرانی مقیم نجف، امام صدر را امید خود برای اداره حکومت پس از شاه نامید.

در زمستان ۱۳۵۰ و بر اساس تقاضای مراجع وقت، امام موسی صدر درباره برخی زندانیان سیاسی با شاه گفتگو  کرد ، که بعضی از آنان از جمله حجت الاسلام و المسلمین هاشمی رفسنجانی، اندکی بعد از زندان آزاد شدند .

با به قدرت رسیدن حافظ اسد در سال ۱۳۵۰ و آغاز همکاریهای تنگاتنگ وی با امام صدر، سوریه به امن‌ترین کشور خاورمیانه برای مبارزین ایرانی بدل شد .

امام موسی صدر در تابستان ۱۳۵۶ جوانمردانه سینه سپر کرد  و با اقامه نماز، تدفین و برپایی مراسم چهلمین روز شهادت دکتر شریعتی در بیروت، از سست شدن پیوند جوانان تحصیلکرده با روحانیت، جلوگیری به عمل آورد.

به دنبال درگذشت مرحوم حاج آقا مصطفی خمینی در پاییز سال ۱۳۵۶، وی پسر عموی خود شهید آیت الله سید محمدباقر صدر را بر آن داشت تا بیش از پیش به حمایت از امام خمینی برخیزد.

امام موسی صدر در بهار سال ۱۳۵۷ «لوسین ژرژ »نماینده روزنامه لوموند در بیروت را به نجف فرستاد، تا با انجام اولین مصاحبه بین المللی با امام خمینی، افکار عمومی جهانیان را با انقلاب اسلامی ایران آشنا کند.

امام موسی صدر در دیدارهای مکرر سال ۱۳۵۷ خود با رهبران سوریه، عربستان سعودی و برخی دیگر از کشورهای جهان عرب، اهمیت انقلاب اسلامی ایران، پیروزی قریب الوقوع آن، و ضرورت همپیمانی آنان با این انقلاب را به آن‌ها گوشزد کرد .

وی در شهریور ۱۳۵۷ و یک هفته پیش از ربودن شدن خود، با انتشار مقاله «ندای پیامبران» در روزنامه لوموند، امام خمینی را به عنوان تنها رهبر انقلاب اسلامی ایران معرفی  کرد . بدون تردید بزرگ‌ترین خدمت امام موسی صدربه انقلاب اسلامی ایران آن بود که در سالهای ۱۳۵۶ تا ۱۳۵۷ و پس از قریب دو دهه ترویج ارزشهای زیبای اسلام راستین در لبنان، عموم مردم، خصوصا شیعیان و بالاخص کادرهای مقاومت آن کشور را با این انقلاب آشنا و مرتبط کرد

امام موسی صدر در ۳ شهریور سال ۱۳۵۷ و در آخرین مرحله از سفر دوره‌ای خود به کشورهای عربی، بنا بر دعوت رسمی معمر قذافی وارد لیبی، و در روز ۹ شهریور ربوده شد . دستگاههای قضایی دولتهای لبنان و ایتالیا، و همچنین تحقیقات انجام شده از سوی واتیکان، ادعای رژیم لیبی مبنی بر خروج امام از آن کشور و ورود وی  به رم را رسماً تکذیب  کردند .  مجموعه اطلاعات آشکار و پنهانی که  در طی این سال ها به دست آمده  ، تماماً دال بر آن هستند که امام موسی صدر هرگز خاک لیبی را ترک نگفته است.

 بنا بر اعلام خانواده امام موسی و نزدیکان وی ، قرائن متعددی حکایت از آن دارند که امام موسی صدر همچنان در قید حیات بوده و چون برخی دیگر از علمای اسلامی، شرایط زندان حبس ابد را می‌گذراند. گرچه  روایت های متفاوتی  در این خصوص وجود دارد و دقیقا مشخص نیست که در طول این 4 دهه بر امام موسی چه گذشته است ولی دوستداران وی به امید وصل یار چهار سال است که غریبانه اما امیدوارانه زمزمه می کنند:تو را در خواب دیدم خواب دیدم می رسی از راهکه برگشتی و خوابم پر شد از اسپند و بسم اللهبهاران می وزد از سمت باغ سبز چشمانتبهاران می شود هرفصل و فروردین شود هر ماهسفر آن سو تر از مصر است و تو یوسف تر از یوسفچرا مانند یعقوب از فراقت خون نبارم؟ آهجهان گرگ است و دنیا کاروان در کاروان گرگ استسراغ یوسف خود را بگیرم از کدامین چاه؟به پایان می رسد این هجر جان فرسا؟ نمی دانمتو را صبر است بی پایان و ما را عمر بس کوتاه

خواندن خبر در سایت منبع

غیبت امام موسی صدر 40 ساله شد؛ پسر قذافی برای حل معما در بازداشت لبنان می‌ماند

فارسخبرگزاری فارس
غیبت امام موسی صدر 40 ساله شد؛ پسر قذافی برای حل معما در بازداشت لبنان می‌ماند
روزنامه لبنانی در چهلمین سال ناپدید شدن امام موسی صدر نوشت، پسر قذافی رهبر سابق لیبی، که در لبنان بازداشت است، کلید معمای ناپدید شدن امام موسی و دو همراهش است که تا وقت افشای اسرار این پرونده نزد لبنان می‌ماند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، روزنامه لبنانی «الاخبار» به مناسبت چهلمین سالروز ناپدید شدن امام موسی صدر، روحانی نامدار ایرانی و رهبر معنوی و سیاسی و فرهنگی شیعیان در لبنان و دو همراهش یادداشتی را با این عنوان منتشر کرد: «در چهل سالگی ناپدید شدن صدر، هانیبال مسترد نمی‌شود».

امام موسی صدر بنیانگذار و رییس مجلس اعلای اسلامی شیعی لبنان و حزب «جنبش أمل» به همراه شیخ محمد یعقوب و عباس بدرالدین (روزنامه نگار) در نُهم شهریور سال ۱۳۵۸ (۱۹۷۸) در جریان دیدار رسمی از لیبی که به دعوت معمر القذافی، رئیس جمهور وقت این کشور صورت گرفته بود، ربوده و ناپدید شد و تاکنون از سرنوشت آنها اطلاعی در دست نیست.

الاخبار نوشت: چهل سال از زمان ناپدید شدن امام موسی صدر و همراهانش شیخ محمد یعقوب و عباس بدر الدین یکی از اصحاب مطبوعات لبنان به دست رژیم سابق لیبی می‌گذرد، اما مرور زمان این قضیه را از یادها نبرده است.

به عقیده نویسنده، بازداشت هانیبال قذافی، پسر چهارم معمر القذافی، دیکتاتور سابق لیبی از سه سال پیش در لبنان می‌بایست روند تحقیق درباره سرنوشت امام موسی صدر و همراهانش را با پیشرفت‌هایی همراه می‌کرد اما وی مصرانه ارائه هر گونه اطلاعاتی را منوط به تضمین آزادی وی کرده است.

الاخبار آورده است: از زمان سفر هیاتی از کمیته رسمی تحقیق لبنان درباره امام موسی صدر و همراهانش به لیبی در نیمه‌های سال 2016 هیچ اتفاق جدیدی درباره این موضوع روی نداده و در حالی که این پرونده همچنان معلق است، پرونده بازداشت هانیبال به جریان افتاده است.

این روزنامه لبنانی به ماجرای بازداشت هانیبال قذافی در لبنان اشاره کرد و نوشت: او در دسامبر 2015 طی یک عملیات پلیسی از سوریه به  منطقه  البقاع کشانده و در آنجا ربوده شد، عملیاتی که «حسن یعقوب»، فرزند شیخ یعقوب متهم به اجرای آن است و چند روزی از ربودن هانیبال قذافی نگذشته بود که وی به دست شعبه اطلاعات لبنان آزاد شده و به مقر اصلی آن در مقر مدیریت کل نیروهای امنیت داخلی لبنان در الاشرفیه منتقل شد.

الاخبار افزود: آن زمان قاضی «زاهر حماده» بازپرس قضایی در قضیه امام موسی صدر از هانیبال به عنوان شاهد پرونده ناپدید شدن امام موسی صدر بازجویی کرد و دیری نپایید که حکم بازداشت وی را به اتهام کتمان اطلاعات و مداخله در جرم آدم ربایی صادر کرد.

به نوشته الاخبار، هانیبال در جریان بازجویی‌ها اظهارات ضد و نقیضی به زبان رانده است، گاهی از پرونده امام موسی صدر اظهار بی اطلاعی می‌کند چون می‌گوید در زمان ربوده شدن امام موسی صدر، دو سال بیشتر سن نداشته و برخی اوقات هم می‌گوید اگر آزادم کنید اطلاعات مربوط به آن را فاش می‌کنم. از همین رو قاضی «حسن الشامی»، گزارشگر کمیته رسمی تحقیق درباره امام موسی صدر و دو همراهش از هانیبال پس از زندانی شدنش بیشتر از یک بار بازجویی نکرده است.

این روزنامه آورده است: منابع پیگیر پرونده امام موسی صدر معتقدند، کسانی که اطلاعات مفصلی در این خصوص دارند شخصیت‌های اطلاعاتی لیبی و حلقه نزدیک به معمر القذافی در آن زمان هستند، نظیر عبدالله السنوسی (به مشهور به قصاب) از بستگان نزدیک معمر القذافی و رئیس دستگاه امنیتی و اطلاعاتی رهبر سرنگون‌شده لیبی و  «عبدالسلام جلّود» نخست وزیر و مرد شماره دو لیبی در حکومت القذافی هستند.

در ماه مارس گذشته دادگاه تجدید نظر در بیروت، به ریاست قاضی «رولا الحسینی»، حکمی صادر کرد که حکم اولیه صادر شده توسط غسان خوری، قاضی کیفری در بیروت را لغو کرد، یعنی حکم ابطال مجازات هانیبال به جرم تحقیر دستگاه قضایی و توهین به بازپرس و ناظر پرونده امام موسی صدر، لغو شد.

الحسینی هانیبال را به یک سال و سه ماه حبس و پرداخت جریمه دو میلیون لیره ای محکوم کرد، این مجازات با احتساب مدت بازداشت هانیبال در قضیه تحقیر دستگاه قضایی روز جمعه (9 شهریور) به پایان رسید.

بیش از یک ماه پیش نیز، «ریتا غنطوس»، قاضی تحقیق در بیروت حکم ممنوعیت یک ساله سفر هانیبال به خارج از لبنان را صادر کرد آن هم در چارچوب دادخواستی که «حسین حبیش» شهروند لبنانی علیه هانیبال  و چند نفر دیگر ارائه داده بود به جرم اینکه آنها با تشکیل باندی تروریستی حبیش را در زمان اقامتش در لیبی ربوده و درصدد قتل وی بودند اما حبیش موفق به فرار و بازگشت به لبنان می‌شود.

این دو اتهام به اتهام اصلی مربوط به پرونده امام موسی صدر و دو همراهش افزوده شد و این در حالی است که هانیبال پس از عزل وکالت از بشری الخلیل وکیل مدافع سابق خود، دیگر وکیلی نگرفته است.

الاخبار در ادامه این سوال را مطرح کرد که با توجه به اینکه  هانیبال القذافی از مرحله بازداشت به مرحله محاکمه منتقل شده است، چرا او هنوز در مقر شعبه اطلاعات نگهداری می‌شود و حداقل به زندان اطلاعات در رومیه منتقل نمی‌شود؟.

این روزنامه به پاسخ قاضی حسن الشامی، گزارشگر کمیته تحقیق درباره امام موسی صدر اشاره می کند که گفته است: نه من، نه محاکم قضایی و نه رئیس جمهور نبیه بری و نه خانواده امام موسی صدر در مورد محل بازداشت قذافی دخالتی نمی‌کنیم  و هیچ مشکلی نداریم که او کجا در بازداشت است».

یک منبع امنیتی به الاخبار گفت که مقامات قضایی، امنیتی و سیاسی در لبنان توافق کرده اند که به منظور حفظ جان هانیبال و وضعیت حساس امنیتی او در اشرفیه در بازداشت نگاه داشته می‌شود.

در مورد سرنوشت امام موسی صدر  الشامی در گفت‌وگو با الاخبار اظهار داشت، هانیبال اطلاعاتی در اختیار دارد که می تواند سرنوشت امام موسی صدر را فاش کند اما وی فعلا حرفی نمی‌زند.

الشامی درباره دیدارهایش با سران رژیم سابق لیبی از موسی کوسا تاعبدالله السنوسی و احمد قذاف الدم ، می‌گوید ، لیبیایی‌ها دست از دروغ گویی خود مبنی بر انکار ناپدید شدن امام موسی صدر و همراهانش در داخل خاک لیبی و انداختن مسئولیت آن بر گردن ایتالیا برنداشتند.

الاخبار آورده است: به دنبال سقوط رژیم قذافی در سال 2011 کمیته لبنانی به اطلاعات مهمی درباره ناپدید شدن امام موسی صدر دست یافت که قاضی شامی به منظور مصون ماندن روند تحقیق در این باره از افشای آن خودداری می‌کند.

در سال 2016 هیاتی از این کمیته به  ریاست الشامی بر مبنای توافق‌های پیشین و با همکاری بین مقامات لیبی و لبنان به دیدار دادستان کل لیبی در طرابلس غرب رفت  در آنجا الشامی با چند نفر از بازداشتی‌های متهم در پرونده امام موسی صدر گفت‌وگو کرد که مهم ترین آن الساعدی فرزند قذافی بود، اما به گفته الشامی دیگر چنین سفری به دلیل شرایط امنیتی و سیاسی در لیبی تکرار نشد.

آیا هانیبال تحویل سوریه می‌شود؟

یک سند دریافتی توسط الاخبار نشان می‌دهد که در تاریخ 15 دسامبر 2015 ، احمد السید نخستین دادستان کل دادگستری در دمشق، ، نامه ای را به دادستانی بیروت فرستاد و گفت، هانیبال القذافی با وجود اقامت قانونی خود در سوریه و داشتن حق پناهندگی سیاسی در این کشور، توسط یک باند ناشناس ربوده و به شکل غیرقانونی قاچاق شده است  و امیدواریم که دولت لبنان برای تحویل القذافی به مقامات سوریه اقدام کند.

قاضی خلف حسین العزاوی دادستان کل سوریه  هم  نامه مشابهی را به همان تاریخ برای مقامات لبنان فرستاد و «علی عبدالکریم»، سفیر سوریه در بیروت هم  به سفارش دولت سوریه چندین بار به دیدار هانیبال در محل بازداشت وی رفت و در این خصوص با نبیه بری، رئیس مجلس لبنان هم دیدار داشته و از وی خواسته بود هانیبال را تحویل دمشق بدهد اما بری جوابی به این درخواست نداده بود.

منابع ذیربط  می‌گویند، پاسخ مقامات لبنان به درخواست سوریه این بود که نخست اینکه هانیبال بر اساس حکم صادر شده در سال 2012 تحت تعقیب اینترپل است و دوم اینکه خانواده صدر اصرار بر بازداشت وی در لبنان دارند چون اطلاعاتی در اختیار دارد که می‌تواند سرنوشت امام موسی صدر و دو همراهش را برملا کند.

الاخبار آورده است: در مورد حکم اینترپل ، بشری الخلیل، وکیل مدافع سابق هانیبال القذافی دو هفته پس از بازداشت وی یادداشتی را تقدیم قاضی سمیر حمود، دادستان کل لبنان کرد که در آن آمده است، وزارت دادگستری دولت لیبی در اواخر سال 2014  پیگرد خانواده قذافی و رهبران رژیم سابق لیبی را که در حکم بازداشت اینترپل آمده بود، متوقف کرد؛ با این وجود موضع لبنان و بخصوص رئیس مجلس لبنان و خانواده صدر  درباره ادامه حبس هانیبال و محاکمه جدی وی تغییر نکرده است و درخواست‌های مکرر سوریه یا لیبی برای استرداد وی فایده ای ندارد.

به دنبال بازداشت هانیبال، هیاتی از وزارت دادگستری لیبی به بیروت سفر کرده و با طرف‌های لبنانی ذیربط با این قضیه شامل اشرف ریفی، وزیر دادگستری و قاضی سمیر حمود دیدار کردند اما دیری نپایید که سرویس امنیت داخلی لبنان این هیات را به دلیل آنچه تهدیدهای امنیتی علیه آن دانست، از لبنان بیرون کرد.

همچنین هیاتی از  قبایل و شهرهای لیبی هم  با همین هدف در بهار سال 2017  به پایتخت‌های لبنان و سوریه سفر کردند.

در آوریل 2017 ، سلیم جریصاتی، وزیر دادگستری لیبی ضمن رسیدگی به این پرونده نامه ای به قاضی حمود فرستاد و در آن خواست که مبنای قانونی بازداشت قذافی و جرایم وی را شرح دهد، در محافل سیاسی، برخی ابتکار جریصاتی را در چارچوب مناقشه بین جریان ملی آزاد و نبیه بری دانستند.

به گفته منابع لبنانی، بعدا معلوم شد که جریصاتی به تحریک کاخ ریاست جمهوری دست به چنین اقدامی زده که درخواست‌هایی را از سوی مقامات بلندپایه سوریه و لیبی برای مداخله در این پرونده دریافت کرده بود، اما تلاش جریصاتی هم نتیجه نداشت.

الاخبار نوشت: به دنبال اصرار طرف لبنانی و بخصوص بری و خانواده صدر مبنی بر عدم استرداد القذافی درخواست‌ها برای استرداد وی متوقف شد و در همین راستا منابعی از جنبش امل گفتند که این فقط بری یا جنبش امل و حزب الله و خانواده صدر نیستند که با آزادی هانیبال مخالفت می‌کنند بلکه بخش اعظم لبنانی‌ها از همه طوائف آن با آزادی هانیبال مخالفند.

در همین راستا قاضی الشامی می‌گوید صفت پناهندگی سیاسی درباره هانیبال صدق نمی‌کند چون در حالی این فرد در لبنان پیدا شده که تحت تعقیب اینترپل است قبل از اینکه به عنوان شاهد پرونده ربوده شدن امام موسی صدر از سوی کمیته تحقیق این قضیه در لبنان مورد بازجویی قرار گیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

پیام مقتدی صدر در سالگرد ناپدید شدن امام موسی صدر: خداوند ملت صبور ایران را از دخالت های قوای سه‌گانه نحس یعنی آمریکا، انگلیس و اسرائیل دور نگه دارد

انتخابخبرگزاری انتخاب
پیام مقتدی صدر در سالگرد ناپدید شدن امام موسی صدر: خداوند ملت صبور ایران را از دخالت های قوای سه‌گانه نحس یعنی آمریکا، انگلیس و اسرائیل دور نگه دارد
مقتدی صدر، رئیس جریان صدر عراق در صفحه توییتر خود نوشت: در سالگرد ناپدید شدن دایی و عزیز قلب‌مان امام موسی صدر و سالگرد برگزاری اولین نماز جمعه در مسجد کوفه به امامت پدرمان از خداوند می‌خواهیم که ما را در راه ملی، انقلابی و انسانی شان ثابت قدم نگه دارد.
پیام مقتدی صدر در سالگرد ناپدید شدن امام موسی صدر: خداوند ملت صبور ایران را از دخالت های قوای سه‌گانه نحس یعنی آمریکا، انگلیس و اسرائیل دور نگه دارد - 0

رهبر جریان صدر عراق در صفحه توییتر خود پیامی در رابطه با چهلمین سالگرد ناپدید شدن امام موسی صدر منتشر کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از بغداد الیوم، مقتدی صدر، رئیس جریان صدر عراق در صفحه توییتر خود نوشت: در سالگرد ناپدید شدن دایی و عزیز قلب‌مان امام موسی صدر و سالگرد برگزاری اولین نماز جمعه در مسجد کوفه به امامت پدرمان از خداوند می‌خواهیم که ما را در راه ملی، انقلابی و انسانی شان ثابت قدم نگه دارد.

وی نوشت: خداوند برگزار کننده سالگرد ناپدید شدن امام موسی صدر در لبنان و برگزار کننده نماز جمعه در کوفه را زنده نگه دارد.

مقتدی صدر در ادامه ضمن آرزوی آزادی برای عراق، لبنان و دیگر کشورهای منطقه نوشت: خداوند ملت صبور ایران را از دخالت های آشکار قوای سه گانه نحس (آمریکا، انگلیس، اسرائیل) دور نگه دارد.لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

نبیه بری: به تلاش‌های خود برای آزادی امام موسی صدر ادامه می‌دهیم

ایسناخبرگزاری ایسنا
نبیه بری: به تلاش‌های خود برای آزادی امام موسی صدر ادامه می‌دهیم
رئیس پارلمان لبنان تاکید کرد که این کشوربه تلاش های خود برای آزادی امام موسی صدر از بازداشتگاهش که در لیبی است ادامه خواهد داد.

به گزارش ایسنا به نقل از المیادین، نبیه بری ، رئیس پارلمان لبنان شامگاه جمعه در سخنرانی چهلمین سالگرد ناپدید شدن امام موسی صدر گفت: به تلاش های خود برای آزادی امام موسی صدر از بازداشتگاهش که در لیبی است ادامه خواهیم داد. فعالیت اصلی کمیته تعیین سرنوشت امام موسی صدر در کشور لیبی است.

وی افزود: انقلابیون لیبی باید به تعهدات خود در خصوص امام موسی صدر پایبند باشند.

رئیس پارلمان لبنان اعلام کرد که جنبش امل به همراه خانواده امام موسی صدر و یک هیات بین المللی  درحال بررسی برخی گام ها در راستای ناپدید شدن امام موسی صدر است.

نبیه بری در این سخنرانی بر نقش جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مقاومت ملت ها در برابر رژیم اشغالگر صهیونیستی تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، پیش از این سعد حریری، نخست وزیر مأمور به تشکیل دولت در لبنان در توئیتی نوشت: در چهلمین سالگرد ناپدید شدن امام موسی صدر و دو تن از همراهانش، شیخ محمد یعقوب و خبرنگار عباس بدر الدین، ما شخصیت معنوی و انسانی را یادآور می‌شویم که خود را صرف دفاع از لبنان و همزیستی مشترک میان آحاد مردم آن کرد.

حریری تاکید کرد: مسأله ناپدید شدن امام موسی صدر مسأله همه لبنانی‌ها است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فوربس، هیکس ۳۱ ساله آن زمان دستیار رئیس جمهوری آمریکا و مدیر ارتباطات استراتژیک کاخ سفید بود. او در بهار ۲۰۱۸ پشت درهای بسته کنگره درباره اتهام دخالت روسیه در انتخابات آمریکا شهادت داد با کناره‌گیری از مقام خود به گروه رسانه‌ای فاکس پیوست. هیکس در ادامه با ایوانکا ترامپ همکاری کرد و در بازگشت به کاخ سفید قرار است مشاور رئیس جمهوری آمریکا در گروه مشاوران جرد کوشنر، داماد ترامپ باشد. گفته می‌شود هیکس علاوه بر مشاوره دادن به کوشنر، با برایان جک (مدیر سیاسی کاخ سفید) هم همکاری خواهد کرد. وظیفه تازه او همکاری در پروژه‌هایی است که مستقیم به پویش انتخاباتی ترامپ ارتباط دارد و در حوزه مسئولیت همسر ایوانکا ترامپ است.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
به نوشته وبگاه ان. بی. سی نیوز، وزارت خارجه آمریکا هنوز درباره این صحبت‌های ظریف، اظهار نظر نکرده است. ظریف در این باره توضیح داد: «[سردار] سلیمانی تلاش می‌کرد افراد را از دخیل شدن در عملیات‌های نظامی واقعی علیه هر کسی باز دارد. فعلا که [جعبه سیاه] همینطوری آنجا است». وزیر خارجه ایران در پاسخ به این سوال که آیا کسی در حال حاضر برای استخراج اطلاعات روی جعبه سیاه کار می‌کند، اظهار داشت: «نه، نه. ما تا زمانی که همه طرف‌های ذی‌نفع حضور نداشته باشند، به جعبه سیاه دست نمی‌زنیم».
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
روزنامه کیهان در ستون پیام‌های خوانندگان خود به تحلیل حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن پرداخت. این روزنامه به نقل از یکی از مخاطبان خود نوشت: حضور چشمگیر و بی‌نظیر مردم بعد از گذشت ۴۱ سال از عمر انقلاب در مراسم راهپیمایی روز ۲۲ بهمن در سراسر کشور دولتمردان و مسئولین را به اشتباه نیندازد. همه به عشق اسلام و رهبر و به عشق شهدای انقلاب اسلامی آمدیم و باز هم می‌آییم ولی در کنار آن از دولت و مسئولین رضایت نداریم. چرا که در حق این ملت کوتاهی کردند و باید پاسخگو باشند. همچنین طی روزهای اخیر انتشار تصویری از حاشیه مراسم ۲۲ بهمن در فضای مجازی خبرساز شده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، دو روزنامه‌نگار مجله نیویورکر آمریکا در گزارشی تحقیقی به جزئیات این واقعه، چگونگی جان به‌در‌بردن سردار سلیمانی از آن ترور و همچنین تأثیرات شهادت قاسم سلیمانی بر بازتعریف مرزهای ترور دولتی پرداخته‌اند. (برای همین هم شاید) وقتی در سوم ژانویه دولت آمریکا از عملیات کشتن قاسم سلیمانی خبر داد، ابتدا علت آن را «تهدید فوری» از جانب او علیه جان آمریکایی‌ها عنوان کرد. قاسم سلیمانی و محمود سلیمان، از فرماندهان ارشد ارتش سوریه و نزدیک به بشار اسد، همراه او بودند … جلسه‌ای غیرمعمول و رده‌بالا میان سه فرمانده از لبنان، ایران و سوریه بود … محمود سلیمان همان کسی بود که برنامه هسته‌ای سوریه را هدایت می‌کرد. مرگ یک پیمانکار آمریکاییحمله راکتی به پایگاه کی-۱ کرکوک زمینه‌ساز تحولاتی شد که در نهایت با ترور سردار سلیمانی به اوج خود رسید و ایران و آمریکا را تا مرز درگیری نظامی همه‌جانبه پیش برد. آلیسا جی. من به شما درباره سه حمله داعش که تنها چند روز پیش از این حمله روی داده بود گفتم.
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشت: برای تحقق فرهنگ فاطمی خوب شروع کردیم و در سال‌های دهه ۶۰ خوب عمل کردیم. روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشت: برای تحقق فرهنگ فاطمی خوب شروع کردیم و در سال‌های دهه ۶۰ خوب عمل کردیم. اینگونه از فرهنگ فاطمی حراست کرده‌ایم که امروز خیابان‌های شهرهایمان پر است از زنان بزک‌کرده و گریزان از حجاب اسلامی. مقصر ما هستیم که فرهنگ فاطمی را به ابزاری برای تأمین اهداف سیاسی‌مان تبدیل کرده‌ایم. مشکل از بی‌تصمیمی‌هاست، مشکل از جفائی است که به فرهنگ فاطمی کرده‌ایم.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت ۲۴-در صورت تشدید بیشتر تنش‌های میان ایران و آمریکا، ترکیه به حمله نظامی آمریکا به ایران نخواهد پیوست. آنکارا باید امیدوار باشد بهترین‌ها اتفاق بیافتد و برای بدترین‌ها آماده شود. آنکارا به دقت و حساسیت بالا گرفتن تنش‌های اخیر میان ایران و آمریکا را دنبال می‌کند. حمله آمریکا به عراق و اختلاف نظر ترکیه و ایران درباره این حمله نیز به تنش هایی میان دو همسایه منجر شد. در صورت تشدید بیشتر تنش‌های میان ایران و آمریکا، ترکیه به حمله نظامی آمریکا به ایران نخواهد پیوست.

اخبار بیشتر