اخبار روز بازار خودرو - چهارشنبه ۱۷ مهرماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار خودرو - چهارشنبه ۱۷ مهرماه

حضور خودروسازان ترکیه چه کمکی به صنعت خودروی ایران می‌کند؟

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز
حضور خودروسازان ترکیه چه کمکی به صنعت خودروی ایران می‌کند؟
اگرچه صنعت خودروی ترکیه صنعتی مبنتی بر مونتاژ و قطعه‌سازی است، اما بسیاری از کارشناسان خودرو در ایران بر این باورند که همکاری خودرویی دو کشور اتفاق مهمی برای این صنعت در منطقه خواهد بود.

خودرو به‌عنوان یکی از مهم‌ترین صنایع در کشورهای توسعه‌یافته، تاثیر قابل توجهی بر پیشرفت سایر بخش‌ها دارد. همچنین رابطه مستقیم صنعت خودروسازی با تولید، اشتغال و توسعه فناوری غیرقابل انکار است.

به گزارش تجارت‌نیوز، تولید خودرو از سوی بخش‌های فلزات، گاز، برق و نرم‌افزار تغذیه می‌شود و خود نیز نقش مهمی در توسعه کشاورزی و حمل‌ونقل ایفا می‌کند. بنابراین صنعت خودرو از نظر ارزش‌افزوده‌ای که برای اقتصاد یک کشور ایجاد می‌کند، دارای جایگاه مهمی است.

در ایران اما خروج آمریکا از برجام در سال گذشته بار دیگر این صنعت را با چالش‌های فراوانی مواجه کرد و بازگشت تحریم‌ها نشان داد که صنعت خودروی کشور به‌شدت آسیب‌پذیر است.

با خروج خودروسازان فرانسوی، کره‌ای و ژاپنی از ایران، اخیرا اخباری منبی بر احتمال تولید مشترک با برخی همسایگان از جمله ترکیه به‌گوش می‌رسد.

این مذاکرات اگرچه هنوز چندان جدی نشده، اما کارشناسان بر این باورند در شرایط تحریمی که امکان همکاری با شرکت‌های بزرگ جهان وجود ندارد، همکاری با ترکیه، کشوری که سال‌هاست قطعه‌سازی و مونتاژ خودرو را در تیراژ بالا انجام داده، می‌تواند کمک بزرگی برای صنعت خودروی ایران باشد.

به این بهانه در این گزارش صنعت خودروی ترکیه مورد بررسی قرار گرفته است.

آغاز به‌کار صنعت خودروسازی ترکیه به اوایل دهه ۱۹۶۰ بازمی‌گردد. در این دهه اولین خودروی مسافری در ترکیه تولید می‌شود. در دوره صنعتی شدن، این بخش کلیدی مشارکت‌های مبتنی بر مونتاژ قطعات خودرو را به صنعتی کاملا توسعه‌یافته و با ظرفیت قابل توجه در طراحی تبدیل کرد. به این ترتیب، علاوه بر اتخاذ سیاست حمایت از مونتاژ و قطعه‌سازی، موقعیت جغرافیایی این کشور و قرار گرفتن در مرز آسیا و اروپا موجب شده ترکیه موفق به جذب سرمایه‌گذاران بین‌المللی شود.

امروز صنعت خودرو به یکی از اصلی‌ترین بخش‌ها در زمینه تولید تبدیل شده؛ تا جایی که یکی از منابع اصلی ایجاد اشتغال در این کشور است. همچنین ۱۶ درصد از کل صادرات ترکیه را محصولات خودرویی و قطعات آن شامل می‌شود.

بیش از ۲۵۰ تامین‌کننده جهانی از ترکیه به‌عنوان پایگاه تولید اتومبیل بهره می‌برند که ۲۸ مورد از آنها در میان ۵۰ تامین‌کننده بزرگ جهانی قرار دارند. استانبول که بیش از ۹۰ کمپانی فعال جهان در آن مستقر هستند، مرکز خودروسازی ترکیه به‌شمار می‌رود.

گزارش‌ها نشان می‌دهد ۸۵ درصد از خودروهای تولیدی در ترکیه در سال گذشته میلادی برای بازارهای خارجی تولید شد. بیش از ۱٫۳ میلیون دستگاه خودرو در همان از سال به بازارهای خارجی صادر شد. علاوه بر این، ترکیه با ۱٫۱ میلیون دستگاه در سال ۲۰۱۸ بزرگ‌ترین صادرکننده خودرو به بازارهای اروپا بوده است.

در میان برندهای پرفروش در بازار خودروهای سواری در جهان، رنو که بیش از ۵۰ سال است در این کشور به تولید خودرو پرداخته در جایگاه اول فهرست پرفروش‌ها قرار دارد.

جدول زیر پرفروش‌ترین برندهای خودرو را در ترکیه در سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد:

رتبه برند میزان فروش (دستگاه)
۱رنو۸۵۴۰۰
۲فیات۷۰۰۰۶
۳فولکس‌واگن۶۶۸۳۰
۴فورد۶۵۴۳۰
۵تویوتا۳۳۹۸۰
۶هیوندای۳۳۵۰۰
۷پژو۳۰۱۵۰
۸داچیا۲۹۹۲۰
۹هوندا۲۸۶۶۰
۱۰نیسان۲۶۳۵۰

همچنین‌، گزارش‌ها نشان می‌دهد ترکیه با ۱۲٫۴ میلیارد دلار، چهاردهمین صادرکننده بزرگ خودرو در سال گذشته میلادی بوده است.

از دیگر خودروسازان مطرح دنیا می‎توان به مرسدس اشاره کرد که طی ۵۰ سال گذشته بیش از ۹۶۰ میلیون یورو برای توسعه صنعت ساخت محصولات خود در ترکیه سرمایه‌گذاری کرده است.

فولکس‌واگن دیگر کمپانی آلمانی است که در حال مذاکره با ترکیه برای سرمایه‌گذاری ۲٫۳ میلیارد دلاری در اولین تاسیسات تولید خودرو در این کشور است.

به‌طور قطع اتخاذ رویکرد مونتاژمحور از سوی دولت‌ها تنها در صورتی عملی است که کمپانی‌های پیشروی جهان در این صنعت اقدام به سرمایه‌گذاری‌‌های قابل توجه کنند.

سقوط ارزش لیر و بحران اقتصادی سال گذشته در ترکیه موجب شد تا قیمت خودروهای وارداتی که حدود ۶۰ درصد از بازار را به خود اختصاص می‌دهد، به شکل قابل توجهی افزایش یابد. این مساله خرید خودرو را در بازار داخلی برای بسیاری دشوار کرد.

دولت در واکنش، اقدام به کاهش مالیات خرید خودرو کرد؛ اتفاقی که در سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۹ نیز تمدید شد.

علی‌رغم کاهش فروش برخی برندها از جمله توفاس -تولیدکننده انحصاری محصولات فیات در ترکیه- عملکرد مثبت فورد طی همین دوره نشان می‌دهد که تنها بازار محلی ترکیه هدف تولیدکنندگان نیست و این کشور برای خودروسازان در جهان از جایگاه بالایی برخوردار است. ترکیه برای قطعه‌سازان خودرو به یک پایگاه تولید کم‌هزینه با دسترسی آسان به بازار کلیدی اروپا تبدیل شده است.

در سال‌های اخیر زنجیره خودروسازی ترکیه موفق شده مسیر رشد و شکوفایی را به‌خوبی در پیش بگیرد. شاید ۱۵ سال پیش کشورهای اروپایی خودروسازی ترکیه را چندان جدی نمی‌گرفتند، امروز اما بخش عظیم تولیدات کارخانه‌های خودرو در ترکیه به اتحادیه اروپا صادر می‌شود. کلید موفقیت ترکیه در این مسیر، جذب سرمایه‎های خارجی، تاسیس شرکت‌های سرمایه‌گذاری مشترک همراه با سازوکارهای مناسب اقتصادی و پرهیز از سیاست‌های حمایت‌گرایانه بوده است.

بسیاری بر این باورند که پیشرفت‌های ترکیه بیشتر در قطعه‌سازی چشمگیر است و نه خودروسازی. با این حال به گفته کارشناسان صنعت خودرو در ایران، با توجه به حضور اغلب برندهای خودروسازی جهان در ترکیه، همکاری خودرویی دو کشور اتفاق مهمی برای این صنعت در منطقه خواهد بود.

بخش‌هایی از این گزارش برگرفته از منابع thenewturkey، oriental-realestate، invest.gov، statista و dailysabah است.

خواندن خبر در سایت منبع

خودروهای ۲۰۰میلیونی بازار تهران +جدول

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
خودروهای ۲۰۰میلیونی بازار تهران +جدول
اقتصاد آنلاین - مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می‌آید قیمت روز خودروهای صفر بازار تهران طی مهر ماه ۹۸ است که بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان در سطح بازار قیمت خورده که ممکن است تا ۵ درصد در مناطق مختلف تهران دارای نوسان باشد؛

جهت اطلاع از جدیدترین قیمت خودرو و نرخ خرید و فروش انواع سواری

روزانه به سرویس «قیمت خودرو» در پایگاه خبری اقتصاد آنلاین مراجعه نمایید

خودروهای ۲۰۰میلیونی بازار تهران +جدول - 4

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش ۱ تا ۵ میلیونی قیمت محصولات ایران‌خودرو و سایپا

ایسناخبرگزاری ایسنا
افزایش ۱ تا ۵ میلیونی قیمت محصولات ایران‌خودرو و سایپا
قیمت خودروهای پرتیراژ تولیدی ایران خودرو و سایپا نسبت به نرخ‌های هفته گذشته، به طور میانگین بین یک تا پنج میلیون تومان افزایش داشته است.

به گزارش ایسنا، جدیدترین قیمت خودروهای صفرکیلومتر پرتیراژ داخلی در بازار در جدول زیر آمده است.

این گزارش نشان می‌دهد که نسبت به هفته گذشته، قیمت محصولات سایپا و ایران‌خودرو که در جدول زیر قید شده است، به طور میانگین افزایش یک تا پنج میلیونی تومانی را تجربه کرده است.

قیمت امروز (چهارشنبه ۱۷ مهرماه) خودروهای پرتیراژ در بازار به شرح زیر است:

افزایش ۱ تا ۵ میلیونی قیمت محصولات ایران‌خودرو و سایپا - 3

قیمت هفته گذشته (چهارشنبه ۱۰ مهرماه) خودروهای پرتیراژ در بازار به شرح زیر بوده است:

افزایش ۱ تا ۵ میلیونی قیمت محصولات ایران‌خودرو و سایپا - 7

منبع اعلام قیمت‌ها اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران است.

خواندن خبر در سایت منبع

آخرین قیمت خودرو‌های پرفروش در ۱۷ مهر ۹۸ + جدول

وانانیوزخبرگزاری وانانیوز
آخرین قیمت خودرو‌های پرفروش در ۱۷ مهر ۹۸ + جدول
امروز در بازار آزاد قیمت برخی از خودرو‌های پر مخاطب ایرانی نسبت به دیروز با ثبات نسبی همراه است.

به گزارش وانانیوز،

بر اساس معاملات انجام شده امروز (۱۷ مهر ۹۸) قیمت اکثر خودرو‌های پرفروش در بازار آزاد نسبت به دیروز با ثبات نسبی همراه است.

طبق آخرین نرخ بازار خودرو،

شما می‌توانید جدیدترین قیمت‌های خودروهای پر متقاضی را در جدول ذیل مشاهده کنید:

آخرین قیمت خودرو‌های پرفروش در ۱۷ مهر ۹۸ + جدول - 5

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت خودروهای داخلی+جدول

وانانیوزخبرگزاری وانانیوز
قیمت خودروهای داخلی+جدول
دنیای اقتصاد در گزارشی قیمت انواع خودروهای پرفروش داخلی را اعلام کرد.

به گزارش وانانیوز،

جدول زیر در بردارنده قیمت خودرئهای داخلی پرطرفدار در بازار است.

قیمت خودروهای داخلی+جدول - 3

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ترامپ از استعفای وزیر انرژی آمریکا خبر داد

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا این خبر را یک روز قبل از فرا رسیدن ضرب الاجل تعیین شده دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا برای ریک پری به منظور ارائه اسناد مرتبط با تحقیق مرتبط با استیضاح رئیس جمهور آمریکا مطرح کرد. ترامپ در گفتگو با خبرنگاران در تگزاس گفت: ریک یک کار خارق العاده در بخش انرژی انجام داد، اما اکنون زمان آن فرا رسیده است و سه سال زمانی طولانی است. تاریخ دقیق استعفای پری مشخص نیست. پری که مدت زمانی طولانی فرماندار تگزاس بود، اوایل این ماه اعلام کرد برنامه‌ای برای استعفا کردن از سمت خود ندارد. او گزارش رسانه‌ها را در این باره رد کرد که انتظار می‌رود او در ماه نوامبر از سمت خود استعفا کند. طی هفته‌های اخیر، او خود را درگیر تحقیقات در ارتباط با استیضاح رئیس جمهور آمریکا دید که ریاست جمهوری ترامپ را تهدید می‌کند. سه کمیته در مجلس نمایندگان آمریکا در روز دهم ماه اکتبر (۱۸ مهر) یک احضاریه برای پری صادر کردند تا او اسناد مربوط به نقشش در تلاش‌های ترامپ برای تحت فشار قرار دادن ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین برای انجام دادن تحقیقاتی درباره رقیب سیاسی ترامپ را در انتخابات سال ۲۰۲۰, ارائه کند. سیاست ترامپ در قبال اوکراین در کانون تحقیقات مرتبط با استیضاح او قرار دارد و این موضوع از گفتگوی تلفنی روز ۲۵ ژوئیه (۳ مرداد) نشأت می‌گیرد که ترامپ طی آن زلسنکی را برای تحقیق درباره جو بایدن معاون پیشین رئیس جمهور و پسرش هانتر تحت فشار قرار داد. میک مالوینی سرپرست کارکنان کاخ سفید در روز پنجشنبه اعلام کرد ترامپ پری را مأمور همکاری با رودی جولیانی وکیل شخصی خود در ارتباط با سیاست واشنگتن در قبال اوکراین کرد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز17 ساعت قبل
یکی از جدیدترین مدل‌های خودرو مرسدس بنز آلمان (CLA۴۵) جواهر نشان در تهران رویت شده است. فرمان این خودرو در سمت راست قرار دارد و بدنه آن به شکلی است که آن را «جواهرنشان» نامیده‌اند. این خودرو با نگین‌های اتمی و کاور مخصوص تزئین شده است.

نوسان در بازار‌های مالی

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴11 ساعت قبل
ساعت ۲۴ - حمله به ایران برای فرار از رکود از سوی ترامپ به دلیل فراراز رکود مالی بعدی درآمریکا یکیاز بحث برانگیز‌ترین پیش بینی‌های نشریه گاردین است که درشماره‌های تازه این نشریه درج شده است. در این شرایط، رکود جهانی دیگر می‌تواند ایتالیا و سایر کشورها را به خروج از منطقه یورو مصمم سازد. نهم، هنگامی که نرخ رشد اخیرا ۴ درصد بود، ترامپ در حال حمله به فدرال رزرو بود. البته لازم به گفتن نیست که این امر رکود جهانی جهانی را حتی شدیدتر می‌کند. احتمال سیاست‌های پولی غیر متعارف بیشتر با ترازنامه‌های ضعیف و عدم وجود آرا برای کاهش نرخ سیاست محدود خواهد شد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴17 ساعت قبل
باگ موجود در اپلیکیشن Mail مانع از بازگشایی دعوت‌نامه مربوط به قرار ملاقات در برنامه نصب شده روی آی‌فون می‌شد. این مشکل در iOS ۱۳٫۱.۳ برطرف شده است. بعلاوه پیش‌تر با تنظیم گوشی روی ساعت تابستانی، داده‌های اپلیکیشن Health به‌درستی نمایش داده نمی‌شدند و این مشکل نیز با نصب به‌روزرسانی جدید برطرف خواهد شد. کاربران پس از نصب به‌روزرسانی جدید احتمالا شاهد اجرای بهتر اپلیکیشن‌ها از طریق Game Center و اتصال مطمئن‌تر هدست‌ها و سمعک‌های بلوتوثی خواهند بود. اپل به منظور رفع باگ‌ها و ارتقاء عملکرد گجت‌های خود اقدام به انتشار iOS ۱۳٫۱.۳ و iPadOS ۱۳٫۱.۳ نموده استسایر مشکلات برطرف شده در به‌روزرسانی iOS ۱۳٫۱.۳ به شرح زیر هستند: عدم امکان دانلود یادداشت‌های صوتی و اپلیکیشن‌ها پس از بازیابی آن‌ها از آی‌کلادعدم اتصال اپل واچ به آی‌فونعدم نمایش اعلان‌ها بر روی اپل واچقطع ناگهانی اتصال بلوتوث در خصوص برخی دستگاه‌هافهرست مشکلات رفع شده در به‌روزرسانی جدید iPadOS ۱۳٫۱.۳ نیز به شرح زیر است: ناتوانی کاربران از بازگشایی یک دعوت‌نامه در اپلیکیشن Mailعدم امکان دانلود یادداشت‌های صوتی و اپلیکیشن‌ها پس از بازیابی آن‌ها از آی‌کلادقطع ناگهانی ارتباط بلوتوثی با برخی دستگاه‌هااتصال مطمئن‌تر هدست‌ها و سمعک‌های بلوتوثی به دستگاهجهت اطلاع از عرضه احتمالی به‌روزرسانی جدید برای گجت اپلی خود کافیست به مسیر Settings > General > Software update مراجعه نمایید.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز11 ساعت قبل
حباب قیمت خودرو در این هفته تخلیه شد و بهای بسیاری از خودروها به ثبات نسبی رسید و این در شرایطی است که مدیریت بازار توسط خودروسازان موضوعی بود که از سوی خودروسازان قویا تکذیب شد. در این زمینه برخی از فعالان بازار از ورود دوباره دلالان به بازار خودرو سخن می‌گویند و اینکه واسطه گران با ناامیدی از تلاطمات دوباره سکه و ارز بار دیگر به بازار خودرو روی آورده‌اند. در میان این سه مدل پراید ۱۱۱ با قیمت ۴۷ میلیون تومان در صدر قرار دارد و پراید ۱۳۱ با قیمت ۴۲ میلیون تومان ارزان‌ترین خودروی این گروه است. سمند LX با پرداخت ۷۶ میلیون تومان و مدل EF۷ این خودرو نیز ۸۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت خورده است. دانگ‌فنگ H۳۰ کراس محصول چینی که در خطوط تولید ایران خودرو مونتاژ می‌شود با قیمت ۱۳۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

روابط ایران و عربستان با میانجیگری‌های اخیر تغییر می‌کند؟

خبری15 ساعت قبل

اردوغان پیشنهاد آتش‌بس در شمال سوریه را رد کرد!

خبری2 روز قبل

اخبار روز بازار خودرو - چهارشنبه ۲۴ مهرماه

خبری2 روز قبل

افزایش جرایمی مانند سرقت وظیفه نیروی انتظامی را دو چندان می‌کند

ایسنا8 دقیقه قبل

علائم ابتلا به «هپاتیت حاد» را بشناسید

آفتاب‌نیوز12 دقیقه قبل

با متری ۶ میلیون تومان کجا می‌توان خانه خرید

میزان‌آنلاین13 دقیقه قبل

ماموستا رستمی: اجتماع بزرگ اربعین سبب «اخوت، برادری، وحدت و اتحاد» مسلمانان جهان اسلام می‌شود

تسنیم13 دقیقه قبل

موحد: وظیفه من افتخارآفرینی برای کشورم است/ موضوع تالار مشاهیر اهمیتی برایم ندارد

فارس13 دقیقه قبل

کشف تونل ۱۰۰ متری طالبان برای حمله تروریستی توسط ارتش افغانستان + فیلم

باشگاه خبرنگاران22 دقیقه قبل

تشکر وزارت ورزش فلسطین از اقدام ارزشمند تونس در ممنوع الورود کردن صهیونیست‌ها

فارس41 دقیقه قبل