1. خبری
  2. سیاسی
پوشش خبری

اقدامات ایران برای گذر آسان از تحریم چیست؟

دستاورد‌های ایران با وجود تحریم‌ها دنیا را مبهوت کرده است

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
دستاورد‌های ایران با وجود تحریم‌ها دنیا را مبهوت کرده است

تحریم‌های آمریکاراتبدیل به فرصت کنیم/تحریم‌هاراه به جایی نمی برند

مهرخبرگزاری مهر
تحریم‌های آمریکاراتبدیل به فرصت کنیم/تحریم‌هاراه به جایی نمی برند

اکبر رنجبرزاده در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اعمال تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، اظهار داشت: در شرایط فعلی که آمریکا دور جدید تحریم‌های خود علیه ایران را اعمال کرده است، ما باید تحریم‌ها را تبدیل به فرصت کرده و از این شرایط چون گذشته به خوبی عبور کنیم.

 وی با اشاره به اینکه تحریم‌های آمریکا بین‌المللی نیست و این تحریم‌ها صرفا از سوی دولت آمریکا وضع شده است، گفت: بسیاری از کشورهای اروپایی هم راستا با تحریم‌های آمریکا نیستند.

عضو هیئت رئیسه مجلس با تاکید بر اینکه جامعه بین‌المللی باید با سیاست‌های یکجانبه آمریکا و اعمال تحریم‌های ظالمانه این کشور مقابله کند، گفت: با اقدامات ترامپ، آمریکا روز به روز در جامعه بین‌المللی منزوی‌تر می‌شود و مشخص نیست که با این رویه، آمریکا چه آینده مبهمی را در پیش داشته باشد.

رنجبرزاده تاکید کرد: سیاست‌های اعمالی دولت‌های مختلف جهان همسو با ایران و در مقابله با سیاست‌های مقامات آمریکاست و بر این اساس این تحریم‌های جدید هم راه به جایی نمی‌برد.

عضو هیئت رئیسه مجلس در واکنش به طرح‌های پیشنهادی مجلس برای مقابله با تحریم‌های آمریکا، تصریح کرد: برای مقابله با تحریم‌های آمریکا نیازی به تدوین و تصویب طرح خاصی نیست چرا که ترامپ به تنهایی با اقداماتش آمریکا را منزوی می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

عبور از تحریم با اقتصاد دانش‌بنیان میسر است

فارسخبرگزاری فارس
عبور از تحریم با اقتصاد دانش‌بنیان میسر است

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در مراسم افتتاح چهارمین فن بازار علوم پزشکی دانشگاه تهران گفت: بحث فن بازار از ۴ سال پیش مطرح شد و‌‌ خوشحالم که دانشگاه تهران پیشتاز این امر است.

وی افزود: برای پیشرفت راهی جز توجه به علم و فناوری نداریم و اختراع دانشمندان و رشد علمی در چهار چوب فن بازار مطرح می‌شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ابتدای کار عده ای گفتند که امکان ندارد دانشگاه ها در بحث فن بازار نقش آفرینی کنند اما امروز مشاهده می‌کنیم که آنها وارد میدان شده اند. شرکت های دانش بنیان مخصوصا شرکت های زیستی رشد بسیار خوبی داشته اند و سهم ما در تولید دانش ۲ درصد است اما سهم ایران در تولید ثروت کم است و باید چرخه دانش تا خلق ثروت ایجاد شود.

وی تاکید کرد: اگر اقتصاد ما دانشی شود می‌توان خودکفایی و خلق ثروت را در آن مشاهده کرد و راهی جز دانش بنیان کردن اقتصاد نداریم.اقتصاد دانش بنیان از دل دانشگاه ها بیرون می‌آید.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تحریم‌های اعمالی گفت: تحریم ها حرکت ظالمانه جهانی و جرم است، اینکه کشوری را بدون هیچ دلیل موجهی از تامین نیازهای خود محروم کردن جرم و بی قانونی جهانی است و در این میان نخبگان و دانشگاهیان نقش بسیاری دارند و اگر قدردان آنها باشیم با موفقیت از این شرایط عبور خواهیم کرد.

وی ادامه داد: زمانی که هیچ علم و پیشرفتی در کشور وجود نداشت ما نمی‌توانستم در برابر تحریم ها ایستادگی کنیم اما اکنون ۲ درصد علم جهان را تولید می‌کنیم و دانشمند یک درصدی داریم و به واسطه همین نخبگان می‌توان از شرایط تحریم عبور کرد و به سمت اقتصاد دانش بنیان رفت.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره ظرفیت انسانی کشور اظهار داشت: امروز کشور با ظرفیت انسانی خوبی مواجه است و در شاخص توسعه انسانی بالاتر از کشورهای هم سطح خود هستیم و این ظرفیت جدی ایران غیر از منابع طبیعی است.

وی با بیان اینکه دانشگاه تجربه موفقی را پس از انقلاب در معرض دید همگان قرار داده است،گفت: توان دانشگاه تبدیل به تکنولوژی ساخت شد و نیروگاه و انرژی هسته و توان دفاعی کشور تبدیل شد.

مخبر دزفولی با اشاره به فعالیت دانشگاه گفت: رتبه ایران در ثبت پتنت ۳۴ جهان است و در سال گذشته ۱۱۷ پنتا ثبت شد و امسال تعداد آن به ۱۳۳ عدد رسیده است البته این میزان کم است. فن بازار یکی از راه های پیشرفت است و به کمک آن می‌توان توان دانشی را صنعت تبدیل کرد.

وی گفت : در حوزه علوم پزشکی سرآمد هستیم و باید توان خود را به کشورهای منطقه و فرا منطقه عرضه کرد و نباید تنها به فکر گردشگری سلامت بود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اهمیت اقتصاد دانش بنیان گفت: به کمک دانشمندان اقتصاد را به سمت دانش بنیان شدن و عبور از شرایط تحریم پیش برد.

خواندن خبر در سایت منبع

فروش نفت بدون اروپا هم ممکن است/ اقدامات ایران برای گذر آسان از تحریم چیست؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
فروش نفت بدون اروپا هم ممکن است/
اقدامات ایران برای گذر آسان از تحریم چیست؟

یحیی آل اسحاق با اشاره به مکانیزم اروپا برای تجارت با ایران گفت: این موضوع از زوایای مختلف قابل بررسی است. مسئله نخست آن است که آمریکا فکر می کرد می تواند در برنامه تحریمی که علیه ایران ایجاد کرده است یک انسجامی را علیه ایران ایجاد کند اما شاهد بودیم با آغاز تحریم ها بعضی از کشورهای اروپایی ابراز تاسف کردند و این یعنی می خواهد برجام باقی بماند و از تصمیم آمریکا تبعیت نمی کنند. این مسئله قطعا یک شکست برای تحریم های آمریکا است. همچنین این موضوع برای ایران نیز موفقیت محسوب می شود.

وی افزود: اگر کشوری بخواهد کشور دیگری را تحریم کند، 11 شرط لازم است و یکی از این شروط آن است که تحریم کننده بتواند کل دنیا را وادار کند که کالایی به کشور تحریم شونده وارد نشود و یا تحریم شونده نتواند آن کالا را جایگزین کند. بنابراین یک اصل تحریم توسط آمریکا انجام نشده است و از این جهت یک اقدام مثبت در این زمینه صورت گرفته است.

رئیس اتاق مشترک ایران و عراق درباره وضعیت تجارت ایران در آینده و در دوران تحریم ها بیان کرد: یکی از موارد قابل بررسی نوع خرید نفت از ایران است که قرار است به شکل صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه اگر در سه حوزه بتوانیم اقدامات عملیاتی انجام دهیم، مشکلات ایران کمتر خواهد شد، عنوان کرد: ایران باید از نظر درآمدی، تامین کالا و نقل و انتقالات پول اقدمات لازم را انجام دهد و همه این موارد مشروط به عملیاتی شدن است که بخش مهمی از آن بر عهده اروپا است. اروپایی ها در حال حاضر چنین ادعایی را دارند اما نگرانی از این است که اروپایی ها می خواهند زمان بگیرند.

وزیر پیشین بازرگانی تصریح کرد: حتی اگر طرح اروپا انجام هم نشود، مشکلی در فروش نفت ایران و تهیه کالا وجود ندارد هر چند نمی توانیم بگوییم این تحریم ها بدون اثر هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

بهره‌برداری اصولی از سرمایه‌های مالی، انسانی و اجتماعی راهکار کم‌اثر کردن تحریم‌هاست

ایسناخبرگزاری ایسنا
بهره‌برداری اصولی از سرمایه‌های مالی، انسانی و اجتماعی راهکار کم‌اثر کردن تحریم‌هاست

محمدرضا نجفی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره مهمترین راهکار برای کم‌اثر کردن تحریم‌های آمریکا اظهار کرد:‌ سیاست تنش‌زدایی، بهبود و توسعه همکاری و تعامل با کشورهای منطقه و جهان که سیاست راهبردی و متبلور در دولت یازدهم بود، از جمله نخستین اقداماتی است که باید برای مقابله با تحریم‌ها انجام شود. بایستی مترصد افزایش تعاملات سازنده با کشورهای دیگر و توسعه منافع مشترک بود. این سیاست پایه اساسی کاهش و کنترل تنش‌ها و به تبع آن کاهش و کنترل تحریم‌ها یا آثار آن خواهد بود.

وی افزود:‌ با توجه به اینکه فعلا تنش‌ها و تحریم‌ها وجود دارد و این منجر به محدودیت و تهدید منافع ملی ما می‌شود، تجمیع و استفاده مقتصدانه و بهره‌ور از همه منابع و سرمایه‌ها حول اهداف استراتژیک و اولویت‌دار کشور، که مورد وفاق عمومی است، موجب مقاومت و پایداری هر چه بیشتر در مقابل تکانه‌های مختلف خواهد شد. سرمایه‌ها نیز اعم از سرمایه‌های مادی، اجتماعی، انسانی و امثال آن است، در این صورت است که می‌توانیم دامنه و عمق تاثیر تحریم‌ها و محدودیت‌ها را مدیریت و کنترل کنیم.

نماینده مردم تهران در مجلس، افزایش مشارکت مردم در اقتصاد، کاهش تصدی‌گری دولت و برون‌سپاری فعالیت‌هایی که می‌تواند مردمی اداره شود را از دیگر ضرورت‌ها در این برهه عنوان کرد و گفت: برخورد سیستماتیک، تکنولوژی محور، علمی و غیرهیجانی، نظام‌مند و برنامه‌ریزی شده با مسئله فساد که به مثابه موریانه‌ بنیان سرمایه‌های مختلف ما را مستهلک و تلف می‌کند، دیگر اقدامی است که باید صورت پذیرد. اگر بخواهیم از این تهدید فرصتی خلق کنیم باید به این مسائل توجه شود.

نجفی ادامه داد: ما در کشور با  هیچ مشکل حل‌ناشدنی مواجه نیستیم، مشروط به آنکه به لوازم و روش‌های حل مسئله التزام و پایبندی وجود داشته باشد. حل مسائل اساسی کشور و اداره مطلوب و موثر معضلات و مشکلات پیش رو از عهده یک نهاد و قوه به تنهایی بر نمی‌آید و حتما مشارکت همه قوا و دستگاه‌ها و اشخاصی که به نوعی در اداره کشور نقش دارند را می‌طلبد. در این‌صورت، البته نه یک شبه، بلکه در بستر زمان در مسیر حل مسائل و پیشرفت در جهت دستیابی به اهداف توسعه‌ای مندرج در برنامه‌ها حرکت خواهیم کرد. اگرچه برخی ماموریت‌ها موضوعی و در حوزه خاصی تعریف شده است،  مانند مقوله دولت الکترونیک و IT-Based کردن فعالیت‌ها. که اقدام موثر و کم‌هزینه‌ای برای ارتقای شفافیت و مبارزه با فساد است. در این زمینه مجلس نقش خود را در برنامه ششم با تصویب احکام راه‌گشا، مترقی و سازنده ایفا کرده است و مسئولیت اجرای آن نیز متوجه وزارت ارتباطات گردیده و انجام آن تاثیر زیادی در مبارزه موفق، ماندگار و کم هزینه با فساد خواهد داشت.

نماینده مردم تهران در مجلس در پایان خاطرنشان کرد: در مجموع باید توجه داشت که مسائل عمده و اساسی کشور قابل تنزل به مسائل تکنیکی، فنی و مدیریتی نیست که تصور کنیم از عهده یک دستگاه بر می‌آید و حتما عزمی ملی و همکاری عمومی مورد نیاز است.

خواندن خبر در سایت منبع

کمالی‌پور: لازمه فائق آمدن بر تحریم‌ها کاهش فاصله بین مردم و مسئولین است

ایسناخبرگزاری ایسنا
کمالی‌پور: لازمه فائق آمدن بر تحریم‌ها کاهش فاصله بین مردم و مسئولین است

یحیی کمالی‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، درباره مهمترین راهکارها برای مقابله با تحریم‌های یک جانبه آمریکا، گفت: در کشور ما از ابتدای شکل‌گیری انقلاب تاکنون سه رکن همیشه تاثیرگذار بوده است. رکن اول "رهبری نظام و نهضت" رکن دوم "مردم" و رکن سوم "وحدت و انسجام" است که باید بین مردم و مسئولین شکل بگیرد.

وی افزود: ما ۸ سال جنگ را پشت سر گذاشتیم، اما چون بین مردم وحدت بود بر همه سختی‌های جنگ و تحریم‌ها فائق آمدیم. در آن زمان مردم نظام را حمایت کردند، اما اکنون متاسفانه سوء‌تدبیر برخی مسئولین در کشور در طی چند سال گذشته موجب شده بین مردم و مسئولین یک شکاف ایجاد شود.

نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: اولین کاری که لازم است در این شرایط انجام شود این است که مسئولین کشور حصارهای بین خود را بشکنند و خودشان را جزو مردم بدانند و فاصله خود را با مردم کاهش دهند. اگر امروز مسئولین درد مردم را لمس کنند با مردم همراهی و همدردی کنند مردم در تمام صحنه‌ها نظام را همراهی خواهند کرد و در صحنه حضور خواهند داشت.

کمالی‌پور ادامه داد: نباید بین مسئولین و فرزندان آنها اشرافی‌گری وجود داشته باشد و از آن سو توقع داشته باشیم که مردم با مسئولان همراهی کنند. قطعا باید این فاصله طبقاتی که بین مردم و مسئولین ایجاد شده شکسته شود تا اعتماد عمومی باز گردد. اگر مردم نسبت به عملکرد مسئولین کشور اعتماد خود را به دست آورند، پیروز می‌شویم.

این عضو فراکسیون مستقلین مجلس ادامه داد: ما ۹ درصد منابع جهان و فقط یک درصد جمعیت جهان را در کشور داریم. اگر این سرقت‌ها و اختلاس‌ها در کشور به پایان برسد و شفافیت ایجاد شود، شرایط خوبی به وجود می‌آید.

نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر بتوان با اتکاء به مردم شرایط را مدیریت کرد نه تنها آمریکا بلکه اگر تمام کشورهای دنیا را هم کنارمان نداشته باشیم پیروز خواهیم شد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز8 ساعت قبل
هدایت‌الله خادمی، یکی از طراحان استیضاح روحانی گفته تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیدهموضوع حمله به رئیس‌جمهوری اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌ها جدی به نظر نمی‌رسد اما نگاهی به عوامل پشت ماجرا نشان‌دهنده نکات قابل تأملی است. «موضوع استیضاح روحانی اگر چه با توجه به تعداد امضاکننده‌هایش جدی به نظر نمی‌رسد، اما از آنجایی که به هر حال موضوع حساسی محسوب می‌شود، نقل قول‌های مربوط به آن به سرعت سر از شبکه‌های اجتماعی درمی‌آورد و با واکنش مخالفان ایجاد حاشیه برای دولت مواجه می‌شود. دیروز هم یکی دیگر از طراحان استیضاح با اعلام این که تعداد امضاکننده‌ها به ١٣ نفر رسیده، حرفی زد که اگر چه فرسنگ‌ها دور از ذهن به نظر می‌رسید اما همین عجیب بودن باعث شد که به سرعت در فضای مجازی دست‌به‌دست شود. هدایت‌الله خادمی، نماینده حوزه انتخابیه ایذه و باغملک، اعلام کرده که «برای بعد از استیضاح روحانی هم برنامه داریم و می‌خواهیم یکی مثل قالیباف بیاید.» البته این نخستین بار نیست که خادمی حرف‌های عجیب و غریب می‌زند، حتی برخی حرف‌ها و اقداماتش او را تا پای تهدید به ابطال اعتبارنامه‌اش هم برد. به افراد عقب‌مانده‌ای مثل تو ارتباطی نداردهمین یک ماه پیش ویدئویی منتشر شد که هدایت‌الله خادمی را در حال توهین به یکی از افراد حوزه انتخابیه‌اش نشان می‌داد.
مهرمهر8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، یحیی رسول سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق به موضع گیری منفی سفارت آمریکا در بغداد درباره نیروهای امنیتی عراق واکنش نشان داد. وی افزود: آنچه سفارت آمریکا در عراق درباره نیروهای امنیتی گفته است ارزیابی دقیقی نیست و دیدگاهی غیرواقعی است زیرا این نیروها با داعش مقابله کرده و اراضی را آزاد کرده‌اند. ماموریت نیروهای ائتلاف بین المللی آموزشی و مستشاری و حمایت هوایی است و به آن محدود می‌شود. نیروهای عراقی از سال ۲۰۰۳ به بعد پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای به دست آورده است و در جنگ با داعش نیز تجارب گرانبهایی کسب کرده است. شایان ذکر است که سفارت آمریکا در بغداد مدعی شده بود که نیروهای امنیتی عراق هنوز آماده برقراری امنیت نیستند و این توان را ندارند.
مهرمهر8 ساعت قبل
شهرهای مهم این استان ادلب، معره النعمان، جسرالشغور، اریحا و حارم هستند. برخی از نبرد ادلب به عنوان ام المعارک نام می‌برند و برخی دیگر از واکنش ترکیه در صورت هر گونه اقدام نظامی ارتش سوریه سخن می‌گویند. تروریستها پس از رقم خوردن نبرد جنوب به نفع ارتش سوریه سخت در وحشت و هراس به سر می‌برند. از نگاه ناظران امور سوریه باید نبرد ادلب با آتش سنگین همراه باشد و پرونده جنگ سریعا بسته شود. دمشق آماده نبرد بزرگ در ادلب و بستن پرونده مناطق شمال سوریه هم مرز با ترکیه می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز7 ساعت قبل
به گزارش مشرق، «تولسی گابارد»، قانونگذار آمریکایی و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا روز پنجشنبه عربستان سعودی را «بزرگترین حامی تروریسم» توصیف کرد. گابارد در توئیتر، با اشاره به گزارش‌هایی که مدعی هستند دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا قصد فروش فناوری‌های حساس هسته‌ای به عربستان سعودی را دارد گفت: «عربستان سعودی بزرگترین حامی تروریسم و ایدئولوژی افراط‌گرایی است که سازمان‌های تروریستی مانند القاعده و داعش را تغذیه می‌کنند. با وجود این دولت ترامپ قصد دارد به آنها فناوری‌های حساس هسته‌ای بفروشد. این، تهدید بزرگی برای ایمنی و امنیت آمریکا است.»
مهرمهر6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیاالیوم، فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان، حرفهای الیزابت ریچارد سفیر آمریکا در لبنان درباره نگرانی واشنگتن از نقش حزب الله لبنان را محکوم کرد. در بیانیه فراکسیون مقاومت در پارلمان لبنان آمده است: موضع منفی مقامات آمریکا درباره حزب الله لبنان که از زبان آنها پس از هر دیدار با مقامات لبنانی تکرار می‌شود، مردود و محکوم است و به حاکمیت ملی لبنان خدشه وارد می‌کند و منکر حق مشروع در قانون بین المللی مبنی بر حق دفاع از خویشتن و مقاومت در برابر هر تهدید یا دشمن است و نوعی جانبداری به ناحق از رژیم صهیونیستی است؛ که به اشغال اراضی لبنان ادامه می‌دهد و همه روزه حاکمیت لبنان را نقض می‌کند. فراکسیون حزب الله در پارلمان لبنان اعلام کرد: این مواضع به سبب خوی سلطه طلبی و هیمنه آمریکاست که بر تنفر ملتها از دولت آمریکا می‌افزاید به ویژه که دولت آمریکا معیارهای عادلانه را مورد توجه قرار نمی‌دهد و زور و تروریسم را بر حقوق بشر ترجیح می‌دهد. دولت آمریکا حامی رژیمهای دیکتاتوری است. در بیانیه فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان آمده است: ظلم و زورگویی آمریکا عامل همه بحرانها و منشا همه مشکلات ملتها و کشورهای دنیاست.

اخبار بیشتر