اقدامات ایران برای گذر آسان از تحریم چیست؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

اقدامات ایران برای گذر آسان از تحریم چیست؟

دستاورد‌های ایران با وجود تحریم‌ها دنیا را مبهوت کرده است

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
دستاورد‌های ایران با وجود تحریم‌ها دنیا را مبهوت کرده است
خبرگزاری میزان- رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: دستاورد‌های ایران در زمینه‌های مختلف بویژه در حوزه ساخت صنایع دفاعی و موشکی و همچنین صنعت هسته‌ای با وجود تحریم‌ها دنیا را مات و مبهوت کرده است.

تحریم‌های آمریکاراتبدیل به فرصت کنیم/تحریم‌هاراه به جایی نمی برند

مهرخبرگزاری مهر
تحریم‌های آمریکاراتبدیل به فرصت کنیم/تحریم‌هاراه به جایی نمی برند
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: ما باید تحریم‌های جدید آمریکا را تبدیل به فرصت کرده و از این شرایط چون گذشته به خوبی عبور کنیم.

اکبر رنجبرزاده در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اعمال تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، اظهار داشت: در شرایط فعلی که آمریکا دور جدید تحریم‌های خود علیه ایران را اعمال کرده است، ما باید تحریم‌ها را تبدیل به فرصت کرده و از این شرایط چون گذشته به خوبی عبور کنیم.

 وی با اشاره به اینکه تحریم‌های آمریکا بین‌المللی نیست و این تحریم‌ها صرفا از سوی دولت آمریکا وضع شده است، گفت: بسیاری از کشورهای اروپایی هم راستا با تحریم‌های آمریکا نیستند.

عضو هیئت رئیسه مجلس با تاکید بر اینکه جامعه بین‌المللی باید با سیاست‌های یکجانبه آمریکا و اعمال تحریم‌های ظالمانه این کشور مقابله کند، گفت: با اقدامات ترامپ، آمریکا روز به روز در جامعه بین‌المللی منزوی‌تر می‌شود و مشخص نیست که با این رویه، آمریکا چه آینده مبهمی را در پیش داشته باشد.

رنجبرزاده تاکید کرد: سیاست‌های اعمالی دولت‌های مختلف جهان همسو با ایران و در مقابله با سیاست‌های مقامات آمریکاست و بر این اساس این تحریم‌های جدید هم راه به جایی نمی‌برد.

عضو هیئت رئیسه مجلس در واکنش به طرح‌های پیشنهادی مجلس برای مقابله با تحریم‌های آمریکا، تصریح کرد: برای مقابله با تحریم‌های آمریکا نیازی به تدوین و تصویب طرح خاصی نیست چرا که ترامپ به تنهایی با اقداماتش آمریکا را منزوی می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

عبور از تحریم با اقتصاد دانش‌بنیان میسر است

فارسخبرگزاری فارس
عبور از تحریم با اقتصاد دانش‌بنیان میسر است
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: دانشمندان و نخبگان ما می‌توانند با دانش‌بنیان کردن اقتصاد تحریم‌ها را دور بزنند.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در مراسم افتتاح چهارمین فن بازار علوم پزشکی دانشگاه تهران گفت: بحث فن بازار از ۴ سال پیش مطرح شد و‌‌ خوشحالم که دانشگاه تهران پیشتاز این امر است.

وی افزود: برای پیشرفت راهی جز توجه به علم و فناوری نداریم و اختراع دانشمندان و رشد علمی در چهار چوب فن بازار مطرح می‌شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ابتدای کار عده ای گفتند که امکان ندارد دانشگاه ها در بحث فن بازار نقش آفرینی کنند اما امروز مشاهده می‌کنیم که آنها وارد میدان شده اند. شرکت های دانش بنیان مخصوصا شرکت های زیستی رشد بسیار خوبی داشته اند و سهم ما در تولید دانش ۲ درصد است اما سهم ایران در تولید ثروت کم است و باید چرخه دانش تا خلق ثروت ایجاد شود.

وی تاکید کرد: اگر اقتصاد ما دانشی شود می‌توان خودکفایی و خلق ثروت را در آن مشاهده کرد و راهی جز دانش بنیان کردن اقتصاد نداریم.اقتصاد دانش بنیان از دل دانشگاه ها بیرون می‌آید.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تحریم‌های اعمالی گفت: تحریم ها حرکت ظالمانه جهانی و جرم است، اینکه کشوری را بدون هیچ دلیل موجهی از تامین نیازهای خود محروم کردن جرم و بی قانونی جهانی است و در این میان نخبگان و دانشگاهیان نقش بسیاری دارند و اگر قدردان آنها باشیم با موفقیت از این شرایط عبور خواهیم کرد.

وی ادامه داد: زمانی که هیچ علم و پیشرفتی در کشور وجود نداشت ما نمی‌توانستم در برابر تحریم ها ایستادگی کنیم اما اکنون ۲ درصد علم جهان را تولید می‌کنیم و دانشمند یک درصدی داریم و به واسطه همین نخبگان می‌توان از شرایط تحریم عبور کرد و به سمت اقتصاد دانش بنیان رفت.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره ظرفیت انسانی کشور اظهار داشت: امروز کشور با ظرفیت انسانی خوبی مواجه است و در شاخص توسعه انسانی بالاتر از کشورهای هم سطح خود هستیم و این ظرفیت جدی ایران غیر از منابع طبیعی است.

وی با بیان اینکه دانشگاه تجربه موفقی را پس از انقلاب در معرض دید همگان قرار داده است،گفت: توان دانشگاه تبدیل به تکنولوژی ساخت شد و نیروگاه و انرژی هسته و توان دفاعی کشور تبدیل شد.

مخبر دزفولی با اشاره به فعالیت دانشگاه گفت: رتبه ایران در ثبت پتنت ۳۴ جهان است و در سال گذشته ۱۱۷ پنتا ثبت شد و امسال تعداد آن به ۱۳۳ عدد رسیده است البته این میزان کم است. فن بازار یکی از راه های پیشرفت است و به کمک آن می‌توان توان دانشی را صنعت تبدیل کرد.

وی گفت : در حوزه علوم پزشکی سرآمد هستیم و باید توان خود را به کشورهای منطقه و فرا منطقه عرضه کرد و نباید تنها به فکر گردشگری سلامت بود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اهمیت اقتصاد دانش بنیان گفت: به کمک دانشمندان اقتصاد را به سمت دانش بنیان شدن و عبور از شرایط تحریم پیش برد.

خواندن خبر در سایت منبع

فروش نفت بدون اروپا هم ممکن است/ اقدامات ایران برای گذر آسان از تحریم چیست؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
فروش نفت بدون اروپا هم ممکن است/
اقدامات ایران برای گذر آسان از تحریم چیست؟
تسنیم نوشت:‌ رئیس اتاق مشترک ایران و عراق گفت: حتی اگر طرح اروپا انجام هم نشود، مشکلی در فروش نفت ایران و تهیه کالا وجود ندارد هر چند نمی توانیم بگوییم این تحریم ها بدون اثر هستند.

یحیی آل اسحاق با اشاره به مکانیزم اروپا برای تجارت با ایران گفت: این موضوع از زوایای مختلف قابل بررسی است. مسئله نخست آن است که آمریکا فکر می کرد می تواند در برنامه تحریمی که علیه ایران ایجاد کرده است یک انسجامی را علیه ایران ایجاد کند اما شاهد بودیم با آغاز تحریم ها بعضی از کشورهای اروپایی ابراز تاسف کردند و این یعنی می خواهد برجام باقی بماند و از تصمیم آمریکا تبعیت نمی کنند. این مسئله قطعا یک شکست برای تحریم های آمریکا است. همچنین این موضوع برای ایران نیز موفقیت محسوب می شود.

وی افزود: اگر کشوری بخواهد کشور دیگری را تحریم کند، 11 شرط لازم است و یکی از این شروط آن است که تحریم کننده بتواند کل دنیا را وادار کند که کالایی به کشور تحریم شونده وارد نشود و یا تحریم شونده نتواند آن کالا را جایگزین کند. بنابراین یک اصل تحریم توسط آمریکا انجام نشده است و از این جهت یک اقدام مثبت در این زمینه صورت گرفته است.

رئیس اتاق مشترک ایران و عراق درباره وضعیت تجارت ایران در آینده و در دوران تحریم ها بیان کرد: یکی از موارد قابل بررسی نوع خرید نفت از ایران است که قرار است به شکل صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه اگر در سه حوزه بتوانیم اقدامات عملیاتی انجام دهیم، مشکلات ایران کمتر خواهد شد، عنوان کرد: ایران باید از نظر درآمدی، تامین کالا و نقل و انتقالات پول اقدمات لازم را انجام دهد و همه این موارد مشروط به عملیاتی شدن است که بخش مهمی از آن بر عهده اروپا است. اروپایی ها در حال حاضر چنین ادعایی را دارند اما نگرانی از این است که اروپایی ها می خواهند زمان بگیرند.

وزیر پیشین بازرگانی تصریح کرد: حتی اگر طرح اروپا انجام هم نشود، مشکلی در فروش نفت ایران و تهیه کالا وجود ندارد هر چند نمی توانیم بگوییم این تحریم ها بدون اثر هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

بهره‌برداری اصولی از سرمایه‌های مالی، انسانی و اجتماعی راهکار کم‌اثر کردن تحریم‌هاست

ایسناخبرگزاری ایسنا
بهره‌برداری اصولی از سرمایه‌های مالی، انسانی و اجتماعی راهکار کم‌اثر کردن تحریم‌هاست
یک عضو فراکسیون امید مجلس، تجمیع سرمایه‌های اجتماعی، انسانی و مالی را از جمله راهکارها برای کاهش تاثیر تحریم‌ها عنوان کرد.

محمدرضا نجفی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره مهمترین راهکار برای کم‌اثر کردن تحریم‌های آمریکا اظهار کرد:‌ سیاست تنش‌زدایی، بهبود و توسعه همکاری و تعامل با کشورهای منطقه و جهان که سیاست راهبردی و متبلور در دولت یازدهم بود، از جمله نخستین اقداماتی است که باید برای مقابله با تحریم‌ها انجام شود. بایستی مترصد افزایش تعاملات سازنده با کشورهای دیگر و توسعه منافع مشترک بود. این سیاست پایه اساسی کاهش و کنترل تنش‌ها و به تبع آن کاهش و کنترل تحریم‌ها یا آثار آن خواهد بود.

وی افزود:‌ با توجه به اینکه فعلا تنش‌ها و تحریم‌ها وجود دارد و این منجر به محدودیت و تهدید منافع ملی ما می‌شود، تجمیع و استفاده مقتصدانه و بهره‌ور از همه منابع و سرمایه‌ها حول اهداف استراتژیک و اولویت‌دار کشور، که مورد وفاق عمومی است، موجب مقاومت و پایداری هر چه بیشتر در مقابل تکانه‌های مختلف خواهد شد. سرمایه‌ها نیز اعم از سرمایه‌های مادی، اجتماعی، انسانی و امثال آن است، در این صورت است که می‌توانیم دامنه و عمق تاثیر تحریم‌ها و محدودیت‌ها را مدیریت و کنترل کنیم.

نماینده مردم تهران در مجلس، افزایش مشارکت مردم در اقتصاد، کاهش تصدی‌گری دولت و برون‌سپاری فعالیت‌هایی که می‌تواند مردمی اداره شود را از دیگر ضرورت‌ها در این برهه عنوان کرد و گفت: برخورد سیستماتیک، تکنولوژی محور، علمی و غیرهیجانی، نظام‌مند و برنامه‌ریزی شده با مسئله فساد که به مثابه موریانه‌ بنیان سرمایه‌های مختلف ما را مستهلک و تلف می‌کند، دیگر اقدامی است که باید صورت پذیرد. اگر بخواهیم از این تهدید فرصتی خلق کنیم باید به این مسائل توجه شود.

نجفی ادامه داد: ما در کشور با  هیچ مشکل حل‌ناشدنی مواجه نیستیم، مشروط به آنکه به لوازم و روش‌های حل مسئله التزام و پایبندی وجود داشته باشد. حل مسائل اساسی کشور و اداره مطلوب و موثر معضلات و مشکلات پیش رو از عهده یک نهاد و قوه به تنهایی بر نمی‌آید و حتما مشارکت همه قوا و دستگاه‌ها و اشخاصی که به نوعی در اداره کشور نقش دارند را می‌طلبد. در این‌صورت، البته نه یک شبه، بلکه در بستر زمان در مسیر حل مسائل و پیشرفت در جهت دستیابی به اهداف توسعه‌ای مندرج در برنامه‌ها حرکت خواهیم کرد. اگرچه برخی ماموریت‌ها موضوعی و در حوزه خاصی تعریف شده است،  مانند مقوله دولت الکترونیک و IT-Based کردن فعالیت‌ها. که اقدام موثر و کم‌هزینه‌ای برای ارتقای شفافیت و مبارزه با فساد است. در این زمینه مجلس نقش خود را در برنامه ششم با تصویب احکام راه‌گشا، مترقی و سازنده ایفا کرده است و مسئولیت اجرای آن نیز متوجه وزارت ارتباطات گردیده و انجام آن تاثیر زیادی در مبارزه موفق، ماندگار و کم هزینه با فساد خواهد داشت.

نماینده مردم تهران در مجلس در پایان خاطرنشان کرد: در مجموع باید توجه داشت که مسائل عمده و اساسی کشور قابل تنزل به مسائل تکنیکی، فنی و مدیریتی نیست که تصور کنیم از عهده یک دستگاه بر می‌آید و حتما عزمی ملی و همکاری عمومی مورد نیاز است.

خواندن خبر در سایت منبع

کمالی‌پور: لازمه فائق آمدن بر تحریم‌ها کاهش فاصله بین مردم و مسئولین است

ایسناخبرگزاری ایسنا
کمالی‌پور: لازمه فائق آمدن بر تحریم‌ها کاهش فاصله بین مردم و مسئولین است
یک عضو فراکسیون مستقلین مجلس با تاکید بر اهمیت ایجاد وحدت میان مردم و مسئولین در شرایط فعلی گفت: لازمه فائق آمدن بر تحریم‌ها کاهش فاصله بین مردم و مسئولین است.

یحیی کمالی‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، درباره مهمترین راهکارها برای مقابله با تحریم‌های یک جانبه آمریکا، گفت: در کشور ما از ابتدای شکل‌گیری انقلاب تاکنون سه رکن همیشه تاثیرگذار بوده است. رکن اول "رهبری نظام و نهضت" رکن دوم "مردم" و رکن سوم "وحدت و انسجام" است که باید بین مردم و مسئولین شکل بگیرد.

وی افزود: ما ۸ سال جنگ را پشت سر گذاشتیم، اما چون بین مردم وحدت بود بر همه سختی‌های جنگ و تحریم‌ها فائق آمدیم. در آن زمان مردم نظام را حمایت کردند، اما اکنون متاسفانه سوء‌تدبیر برخی مسئولین در کشور در طی چند سال گذشته موجب شده بین مردم و مسئولین یک شکاف ایجاد شود.

نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: اولین کاری که لازم است در این شرایط انجام شود این است که مسئولین کشور حصارهای بین خود را بشکنند و خودشان را جزو مردم بدانند و فاصله خود را با مردم کاهش دهند. اگر امروز مسئولین درد مردم را لمس کنند با مردم همراهی و همدردی کنند مردم در تمام صحنه‌ها نظام را همراهی خواهند کرد و در صحنه حضور خواهند داشت.

کمالی‌پور ادامه داد: نباید بین مسئولین و فرزندان آنها اشرافی‌گری وجود داشته باشد و از آن سو توقع داشته باشیم که مردم با مسئولان همراهی کنند. قطعا باید این فاصله طبقاتی که بین مردم و مسئولین ایجاد شده شکسته شود تا اعتماد عمومی باز گردد. اگر مردم نسبت به عملکرد مسئولین کشور اعتماد خود را به دست آورند، پیروز می‌شویم.

این عضو فراکسیون مستقلین مجلس ادامه داد: ما ۹ درصد منابع جهان و فقط یک درصد جمعیت جهان را در کشور داریم. اگر این سرقت‌ها و اختلاس‌ها در کشور به پایان برسد و شفافیت ایجاد شود، شرایط خوبی به وجود می‌آید.

نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر بتوان با اتکاء به مردم شرایط را مدیریت کرد نه تنها آمریکا بلکه اگر تمام کشورهای دنیا را هم کنارمان نداشته باشیم پیروز خواهیم شد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

چه کسانی و چرا به هاشمی حمله می‌کردند؟ + فیلم

نامه‌نیورنامه‌نیور10 ساعت قبل
این رخداد مشخصا درباره هاشمی با تخریب‌های گسترده آنها در مقطع انتخابات مجلس ششم رخ داد؛ به نحوی که با محفلی کردن انتخابات و تخریب همه‌جانبه علیه هاشمی او را نفر سی‌ام انتخابات کردند. این فعال سیاسی در جای دیگری در باره فضای سیاسی حاکم در دوره هاشمی گفته بود: «در دوران هاشمی، کسانی تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند. مجتبی بدیعی‌، عضو دیگر شورای مرکزی مشارکت هم در روزنامه بیان به تاریخ۱۵دی۷۸ هاشمی را عامل تمام گرفتاری‌ها معرفی کرد و گفت که هاشمی یک فاجعه است. در میان تمام افراد تندرو اکبر گنجی، همت مضاعفی در تخریب هاشمی داشت. علی‌اکبر محتشمی، عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون هم درباره خصوصیات هاشمی چنین گفته بود: «از نظر ما هاشمی رفسنجانی با ناطق نوری تفاوتی ندارد؛ زیرا اتخاذ مواضع غیرشفاف در قبال اصلاحات فرقی با مخالفت ندارد».

آمادگی مردم ایران برای رویارویی با دشمن

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
وی اضافه کرد: فتح خرمشهر سرآغاز فروپاشی حزب بعث و افتخاری در شروع دفاع مقدس بود. سردار شریف گفت: امروز از صدام و ژنرال‌های قدکشیده‌اش خبری نیست و آنچه ذهن تاریخی ما را پر کرده درس‌ها و عبرت‌هایی است که باید از فتح خرمشهر بگیریم. وی در ادامه با بیان اینکه امروز عربده‌های امریکا به جایی نمی‌رسد اظهار داشت: ما لحظه‌ای از قدرتمند شدن دست بر نمی‌داریم و با سربلندی اعلام می‌کنیم که امروز از هر زمانی دیگر برای رویارویی با دشمن باانگیزه‌تر و آماده‌تر هستیم. وی افزود: امروز نه رویای سیاسی و نه رویای نظامی شما هماورد فلسطین نیست و ظرف کمتر از ۷۲ ساعت رزمندگان فلسطین کاری کردند که شما آتش بس را درخواست کنید. سردار شریف اضافه کرد: ما چهل سال است که در راهپیمایی روز قدس شرکت می‌کنیم و امروز به برکت ماه مبارک رمضان و پیروزی جبهه مقاومت و برای حمایت از فلسطین به صحنه می‌آییم.
نامه‌نیورنامه‌نیور15 ساعت قبل
از سوی دیگر، مایک پمپئو به جریان «تی پارتی» و جان بولتون به جریان «نومحافظه کار» تعلق دارند. با این حال در صورتی که بولتون از کاخ سفید اخراج شود، رسانه‌ها بر روی یک نام متمرکز خواهند شد: «مایک پمپئو»! واقعیت امر این است که ترامپ نسبت به تحولات حوزه سیاست خارجی آمریکا از دو جهت نگران است. از سوی دیگر، وی نگران تاثیرگذاری سلبی تحولات سیاست خارجی کشورش بر انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ است. از این رو تضمینی جهت بقای پمپئو در کاخ سفید تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال آینده وجود ندارد.

ادبیات توهین آمیز ترامپ عزم ملت ایران را در برابر آمریکا دوچندان می‌کند

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از نیویورک؛ سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت حرف‌های متناقض امروز رئیس جمهور آمریکا درباره ایران، نشانه روشنی از خصومت بی حد و حصر وی نسبت به ملت بزرگ ایران است. تخت روانچی در پاسخ به اظهارات سخیف رئیس جمهور آمریکا که بار دیگر ملت بزرگ ایران را «تروریست» خوانده بود، افزود این مواضع برای ما ناآشنا نیست و آنرا در ادامه تحریم‌های ظالمانه آمریکا قابل تفسیر می‌دانیم و نمونه بارز دیگری از خصومت با ملت ایران است. وی گفت سخنان سخیف رئیس جمهور آمریکا بیش از هر چیز نمایانگر بی اطلاعی از تاریخ چند هزار ساله ایران و نشناختن مردم ایران است. تخت روانچی گفت رئیس جمهور آمریکا با استفاده از ادبیات توهین آمیز علیه ملت ایران، عزم مردم ما را در مقاومت علیه سیاست فشار و ارعاب دو چندان می‌کند. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا امروز در جمع کشاورزان بار دیگر ملت ایران را تروریست نامید و مدعی شد ایران پشت سر همه مشکلات خاورمیانه (غرب آسیا) قرار دارد و و بازیگر خطرناکی است و برجام نمایش وحشت بود.

اخبار بیشتر