اقدامات ایران برای گذر آسان از تحریم چیست؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

اقدامات ایران برای گذر آسان از تحریم چیست؟

دستاورد‌های ایران با وجود تحریم‌ها دنیا را مبهوت کرده است

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
دستاورد‌های ایران با وجود تحریم‌ها دنیا را مبهوت کرده است
خبرگزاری میزان- رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: دستاورد‌های ایران در زمینه‌های مختلف بویژه در حوزه ساخت صنایع دفاعی و موشکی و همچنین صنعت هسته‌ای با وجود تحریم‌ها دنیا را مات و مبهوت کرده است.

تحریم‌های آمریکاراتبدیل به فرصت کنیم/تحریم‌هاراه به جایی نمی برند

مهرخبرگزاری مهر
تحریم‌های آمریکاراتبدیل به فرصت کنیم/تحریم‌هاراه به جایی نمی برند
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: ما باید تحریم‌های جدید آمریکا را تبدیل به فرصت کرده و از این شرایط چون گذشته به خوبی عبور کنیم.

اکبر رنجبرزاده در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اعمال تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، اظهار داشت: در شرایط فعلی که آمریکا دور جدید تحریم‌های خود علیه ایران را اعمال کرده است، ما باید تحریم‌ها را تبدیل به فرصت کرده و از این شرایط چون گذشته به خوبی عبور کنیم.

 وی با اشاره به اینکه تحریم‌های آمریکا بین‌المللی نیست و این تحریم‌ها صرفا از سوی دولت آمریکا وضع شده است، گفت: بسیاری از کشورهای اروپایی هم راستا با تحریم‌های آمریکا نیستند.

عضو هیئت رئیسه مجلس با تاکید بر اینکه جامعه بین‌المللی باید با سیاست‌های یکجانبه آمریکا و اعمال تحریم‌های ظالمانه این کشور مقابله کند، گفت: با اقدامات ترامپ، آمریکا روز به روز در جامعه بین‌المللی منزوی‌تر می‌شود و مشخص نیست که با این رویه، آمریکا چه آینده مبهمی را در پیش داشته باشد.

رنجبرزاده تاکید کرد: سیاست‌های اعمالی دولت‌های مختلف جهان همسو با ایران و در مقابله با سیاست‌های مقامات آمریکاست و بر این اساس این تحریم‌های جدید هم راه به جایی نمی‌برد.

عضو هیئت رئیسه مجلس در واکنش به طرح‌های پیشنهادی مجلس برای مقابله با تحریم‌های آمریکا، تصریح کرد: برای مقابله با تحریم‌های آمریکا نیازی به تدوین و تصویب طرح خاصی نیست چرا که ترامپ به تنهایی با اقداماتش آمریکا را منزوی می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

عبور از تحریم با اقتصاد دانش‌بنیان میسر است

فارسخبرگزاری فارس
عبور از تحریم با اقتصاد دانش‌بنیان میسر است
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: دانشمندان و نخبگان ما می‌توانند با دانش‌بنیان کردن اقتصاد تحریم‌ها را دور بزنند.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در مراسم افتتاح چهارمین فن بازار علوم پزشکی دانشگاه تهران گفت: بحث فن بازار از ۴ سال پیش مطرح شد و‌‌ خوشحالم که دانشگاه تهران پیشتاز این امر است.

وی افزود: برای پیشرفت راهی جز توجه به علم و فناوری نداریم و اختراع دانشمندان و رشد علمی در چهار چوب فن بازار مطرح می‌شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ابتدای کار عده ای گفتند که امکان ندارد دانشگاه ها در بحث فن بازار نقش آفرینی کنند اما امروز مشاهده می‌کنیم که آنها وارد میدان شده اند. شرکت های دانش بنیان مخصوصا شرکت های زیستی رشد بسیار خوبی داشته اند و سهم ما در تولید دانش ۲ درصد است اما سهم ایران در تولید ثروت کم است و باید چرخه دانش تا خلق ثروت ایجاد شود.

وی تاکید کرد: اگر اقتصاد ما دانشی شود می‌توان خودکفایی و خلق ثروت را در آن مشاهده کرد و راهی جز دانش بنیان کردن اقتصاد نداریم.اقتصاد دانش بنیان از دل دانشگاه ها بیرون می‌آید.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تحریم‌های اعمالی گفت: تحریم ها حرکت ظالمانه جهانی و جرم است، اینکه کشوری را بدون هیچ دلیل موجهی از تامین نیازهای خود محروم کردن جرم و بی قانونی جهانی است و در این میان نخبگان و دانشگاهیان نقش بسیاری دارند و اگر قدردان آنها باشیم با موفقیت از این شرایط عبور خواهیم کرد.

وی ادامه داد: زمانی که هیچ علم و پیشرفتی در کشور وجود نداشت ما نمی‌توانستم در برابر تحریم ها ایستادگی کنیم اما اکنون ۲ درصد علم جهان را تولید می‌کنیم و دانشمند یک درصدی داریم و به واسطه همین نخبگان می‌توان از شرایط تحریم عبور کرد و به سمت اقتصاد دانش بنیان رفت.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره ظرفیت انسانی کشور اظهار داشت: امروز کشور با ظرفیت انسانی خوبی مواجه است و در شاخص توسعه انسانی بالاتر از کشورهای هم سطح خود هستیم و این ظرفیت جدی ایران غیر از منابع طبیعی است.

وی با بیان اینکه دانشگاه تجربه موفقی را پس از انقلاب در معرض دید همگان قرار داده است،گفت: توان دانشگاه تبدیل به تکنولوژی ساخت شد و نیروگاه و انرژی هسته و توان دفاعی کشور تبدیل شد.

مخبر دزفولی با اشاره به فعالیت دانشگاه گفت: رتبه ایران در ثبت پتنت ۳۴ جهان است و در سال گذشته ۱۱۷ پنتا ثبت شد و امسال تعداد آن به ۱۳۳ عدد رسیده است البته این میزان کم است. فن بازار یکی از راه های پیشرفت است و به کمک آن می‌توان توان دانشی را صنعت تبدیل کرد.

وی گفت : در حوزه علوم پزشکی سرآمد هستیم و باید توان خود را به کشورهای منطقه و فرا منطقه عرضه کرد و نباید تنها به فکر گردشگری سلامت بود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اهمیت اقتصاد دانش بنیان گفت: به کمک دانشمندان اقتصاد را به سمت دانش بنیان شدن و عبور از شرایط تحریم پیش برد.

خواندن خبر در سایت منبع

فروش نفت بدون اروپا هم ممکن است/ اقدامات ایران برای گذر آسان از تحریم چیست؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
فروش نفت بدون اروپا هم ممکن است/
اقدامات ایران برای گذر آسان از تحریم چیست؟
تسنیم نوشت:‌ رئیس اتاق مشترک ایران و عراق گفت: حتی اگر طرح اروپا انجام هم نشود، مشکلی در فروش نفت ایران و تهیه کالا وجود ندارد هر چند نمی توانیم بگوییم این تحریم ها بدون اثر هستند.

یحیی آل اسحاق با اشاره به مکانیزم اروپا برای تجارت با ایران گفت: این موضوع از زوایای مختلف قابل بررسی است. مسئله نخست آن است که آمریکا فکر می کرد می تواند در برنامه تحریمی که علیه ایران ایجاد کرده است یک انسجامی را علیه ایران ایجاد کند اما شاهد بودیم با آغاز تحریم ها بعضی از کشورهای اروپایی ابراز تاسف کردند و این یعنی می خواهد برجام باقی بماند و از تصمیم آمریکا تبعیت نمی کنند. این مسئله قطعا یک شکست برای تحریم های آمریکا است. همچنین این موضوع برای ایران نیز موفقیت محسوب می شود.

وی افزود: اگر کشوری بخواهد کشور دیگری را تحریم کند، 11 شرط لازم است و یکی از این شروط آن است که تحریم کننده بتواند کل دنیا را وادار کند که کالایی به کشور تحریم شونده وارد نشود و یا تحریم شونده نتواند آن کالا را جایگزین کند. بنابراین یک اصل تحریم توسط آمریکا انجام نشده است و از این جهت یک اقدام مثبت در این زمینه صورت گرفته است.

رئیس اتاق مشترک ایران و عراق درباره وضعیت تجارت ایران در آینده و در دوران تحریم ها بیان کرد: یکی از موارد قابل بررسی نوع خرید نفت از ایران است که قرار است به شکل صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه اگر در سه حوزه بتوانیم اقدامات عملیاتی انجام دهیم، مشکلات ایران کمتر خواهد شد، عنوان کرد: ایران باید از نظر درآمدی، تامین کالا و نقل و انتقالات پول اقدمات لازم را انجام دهد و همه این موارد مشروط به عملیاتی شدن است که بخش مهمی از آن بر عهده اروپا است. اروپایی ها در حال حاضر چنین ادعایی را دارند اما نگرانی از این است که اروپایی ها می خواهند زمان بگیرند.

وزیر پیشین بازرگانی تصریح کرد: حتی اگر طرح اروپا انجام هم نشود، مشکلی در فروش نفت ایران و تهیه کالا وجود ندارد هر چند نمی توانیم بگوییم این تحریم ها بدون اثر هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

بهره‌برداری اصولی از سرمایه‌های مالی، انسانی و اجتماعی راهکار کم‌اثر کردن تحریم‌هاست

ایسناخبرگزاری ایسنا
بهره‌برداری اصولی از سرمایه‌های مالی، انسانی و اجتماعی راهکار کم‌اثر کردن تحریم‌هاست
یک عضو فراکسیون امید مجلس، تجمیع سرمایه‌های اجتماعی، انسانی و مالی را از جمله راهکارها برای کاهش تاثیر تحریم‌ها عنوان کرد.

محمدرضا نجفی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره مهمترین راهکار برای کم‌اثر کردن تحریم‌های آمریکا اظهار کرد:‌ سیاست تنش‌زدایی، بهبود و توسعه همکاری و تعامل با کشورهای منطقه و جهان که سیاست راهبردی و متبلور در دولت یازدهم بود، از جمله نخستین اقداماتی است که باید برای مقابله با تحریم‌ها انجام شود. بایستی مترصد افزایش تعاملات سازنده با کشورهای دیگر و توسعه منافع مشترک بود. این سیاست پایه اساسی کاهش و کنترل تنش‌ها و به تبع آن کاهش و کنترل تحریم‌ها یا آثار آن خواهد بود.

وی افزود:‌ با توجه به اینکه فعلا تنش‌ها و تحریم‌ها وجود دارد و این منجر به محدودیت و تهدید منافع ملی ما می‌شود، تجمیع و استفاده مقتصدانه و بهره‌ور از همه منابع و سرمایه‌ها حول اهداف استراتژیک و اولویت‌دار کشور، که مورد وفاق عمومی است، موجب مقاومت و پایداری هر چه بیشتر در مقابل تکانه‌های مختلف خواهد شد. سرمایه‌ها نیز اعم از سرمایه‌های مادی، اجتماعی، انسانی و امثال آن است، در این صورت است که می‌توانیم دامنه و عمق تاثیر تحریم‌ها و محدودیت‌ها را مدیریت و کنترل کنیم.

نماینده مردم تهران در مجلس، افزایش مشارکت مردم در اقتصاد، کاهش تصدی‌گری دولت و برون‌سپاری فعالیت‌هایی که می‌تواند مردمی اداره شود را از دیگر ضرورت‌ها در این برهه عنوان کرد و گفت: برخورد سیستماتیک، تکنولوژی محور، علمی و غیرهیجانی، نظام‌مند و برنامه‌ریزی شده با مسئله فساد که به مثابه موریانه‌ بنیان سرمایه‌های مختلف ما را مستهلک و تلف می‌کند، دیگر اقدامی است که باید صورت پذیرد. اگر بخواهیم از این تهدید فرصتی خلق کنیم باید به این مسائل توجه شود.

نجفی ادامه داد: ما در کشور با  هیچ مشکل حل‌ناشدنی مواجه نیستیم، مشروط به آنکه به لوازم و روش‌های حل مسئله التزام و پایبندی وجود داشته باشد. حل مسائل اساسی کشور و اداره مطلوب و موثر معضلات و مشکلات پیش رو از عهده یک نهاد و قوه به تنهایی بر نمی‌آید و حتما مشارکت همه قوا و دستگاه‌ها و اشخاصی که به نوعی در اداره کشور نقش دارند را می‌طلبد. در این‌صورت، البته نه یک شبه، بلکه در بستر زمان در مسیر حل مسائل و پیشرفت در جهت دستیابی به اهداف توسعه‌ای مندرج در برنامه‌ها حرکت خواهیم کرد. اگرچه برخی ماموریت‌ها موضوعی و در حوزه خاصی تعریف شده است،  مانند مقوله دولت الکترونیک و IT-Based کردن فعالیت‌ها. که اقدام موثر و کم‌هزینه‌ای برای ارتقای شفافیت و مبارزه با فساد است. در این زمینه مجلس نقش خود را در برنامه ششم با تصویب احکام راه‌گشا، مترقی و سازنده ایفا کرده است و مسئولیت اجرای آن نیز متوجه وزارت ارتباطات گردیده و انجام آن تاثیر زیادی در مبارزه موفق، ماندگار و کم هزینه با فساد خواهد داشت.

نماینده مردم تهران در مجلس در پایان خاطرنشان کرد: در مجموع باید توجه داشت که مسائل عمده و اساسی کشور قابل تنزل به مسائل تکنیکی، فنی و مدیریتی نیست که تصور کنیم از عهده یک دستگاه بر می‌آید و حتما عزمی ملی و همکاری عمومی مورد نیاز است.

خواندن خبر در سایت منبع

کمالی‌پور: لازمه فائق آمدن بر تحریم‌ها کاهش فاصله بین مردم و مسئولین است

ایسناخبرگزاری ایسنا
کمالی‌پور: لازمه فائق آمدن بر تحریم‌ها کاهش فاصله بین مردم و مسئولین است
یک عضو فراکسیون مستقلین مجلس با تاکید بر اهمیت ایجاد وحدت میان مردم و مسئولین در شرایط فعلی گفت: لازمه فائق آمدن بر تحریم‌ها کاهش فاصله بین مردم و مسئولین است.

یحیی کمالی‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، درباره مهمترین راهکارها برای مقابله با تحریم‌های یک جانبه آمریکا، گفت: در کشور ما از ابتدای شکل‌گیری انقلاب تاکنون سه رکن همیشه تاثیرگذار بوده است. رکن اول "رهبری نظام و نهضت" رکن دوم "مردم" و رکن سوم "وحدت و انسجام" است که باید بین مردم و مسئولین شکل بگیرد.

وی افزود: ما ۸ سال جنگ را پشت سر گذاشتیم، اما چون بین مردم وحدت بود بر همه سختی‌های جنگ و تحریم‌ها فائق آمدیم. در آن زمان مردم نظام را حمایت کردند، اما اکنون متاسفانه سوء‌تدبیر برخی مسئولین در کشور در طی چند سال گذشته موجب شده بین مردم و مسئولین یک شکاف ایجاد شود.

نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: اولین کاری که لازم است در این شرایط انجام شود این است که مسئولین کشور حصارهای بین خود را بشکنند و خودشان را جزو مردم بدانند و فاصله خود را با مردم کاهش دهند. اگر امروز مسئولین درد مردم را لمس کنند با مردم همراهی و همدردی کنند مردم در تمام صحنه‌ها نظام را همراهی خواهند کرد و در صحنه حضور خواهند داشت.

کمالی‌پور ادامه داد: نباید بین مسئولین و فرزندان آنها اشرافی‌گری وجود داشته باشد و از آن سو توقع داشته باشیم که مردم با مسئولان همراهی کنند. قطعا باید این فاصله طبقاتی که بین مردم و مسئولین ایجاد شده شکسته شود تا اعتماد عمومی باز گردد. اگر مردم نسبت به عملکرد مسئولین کشور اعتماد خود را به دست آورند، پیروز می‌شویم.

این عضو فراکسیون مستقلین مجلس ادامه داد: ما ۹ درصد منابع جهان و فقط یک درصد جمعیت جهان را در کشور داریم. اگر این سرقت‌ها و اختلاس‌ها در کشور به پایان برسد و شفافیت ایجاد شود، شرایط خوبی به وجود می‌آید.

نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر بتوان با اتکاء به مردم شرایط را مدیریت کرد نه تنها آمریکا بلکه اگر تمام کشورهای دنیا را هم کنارمان نداشته باشیم پیروز خواهیم شد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

انتخابانتخاب1 روز قبل
یادداشت‌های روزانه علم، چهارشنبه ۴ تیرماه ۱۳۴۸امروز صبح قرار بود بروم شمال، وضع پذیرایی مولای عبدالله، برادر ملک حسن پادشاه مغرب، را مرتب کنم. مثل این‌که واقعا روس‌ها خیال دارند دیواری به دور چین کمونیست بکشند. بعد می‌گفت، ممکن است روس‌ها ترتیبی بدهند که ایالات شمالی چین هم دم از استقلال بزنند و رژیم مائو به انشعاب برسد …متاسفانه سر شام شاهنشاه با ملکه پهلوی – ملکه مادر – دعوا کردند. شاهنشاه فرمودند، «من با اشخاصی که وارد به امری نیستند، در خصوص آن امر، حرف نمی‌زنم». یادداشت‌‌های علم، جلد ششم، ویرایش علینقی عالیخانی، تهران: مازیار، چاپ یازدهم، ۱۳۹۱، صص ۱۷۲ و ۱۷۳.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین11 ساعت قبل
هنیه تاکید کرد که ملت فلسطین امروز یکپارچه در جبهه‌ای واحد علیه معامله قرن ایستاده است. او همچنین افزود: ملت فلسطین امروز یکپارچه در چارچوب انتفاضه‌ای جدید و انقلابی سیاسی علیه کنفرانس بحرین ایستاده است. هنیه تاکید کرد: کنفرانس بحرین گامی سیاسی در پوششی اقتصادی است و آمریکا که تمامی سیاست‌هایش نتیجه‌ای جز شکست نداشته است، در این زمینه نیز راه به جایی نخواهد برد. معامله ترامپ و کارگاه اقتصادی‌اش مرده به دنیا آمده است. او تصریح کرد که ملت فلسطین که توانسته هر طرح و توطئه‌ای را به شکست بکشاند، معامله قرن را هم همان‌گونه به شکست خواهد کشاند.
ایسناایسنا16 ساعت قبل
یک عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «مصوبات مجلس در جریان بررسی طرح اعاده اموال نامشروع ایرادات حقوقی دارد»، ‌ گفت: مردم از مجلس انتظار قانونگذاری حکیمانه دارند و قانونگذار نباید اسیر احساسات واقع شود زیرا قوانین فاسد و غیر علمی موجب تضییع حقوق افراد و نابسامانی‌های فراوان می‌شود. نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه «چند ماده از طرح اعاده اموال نامشروع در تعارض شدید با قواعد حقوقی به تصویب مجلس رسیده»، یادآور شد: تعدادی از نمایندگان احساس کردیم این قانون نه تنها نمی‌تواند اهداف عنوان آن را (اعاده اموال نامشروع) برآورده کند بلکه در کوتاه مدت موجب گرفتاری‌های فراوانی در جامعه خواهد شد ضمن آنکه بسیاری از مسلمات حقوقی در آن نادیده گرفته شده است. متأسفانه در مواد تصویب شده این طرح بین مباحث حقوقی و کیفری خلط بسیار شده است. همچنین مصوبه‌ی دیروز مجلس، برای دادستان به عنوان وارد ثالث و معترض ثالث نسبت به حکم دادگاه حقوقی! حق ورود و دخالت قائل شده که این مساله نیز برای حقوقدانان یک طنز تلخ است.
صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
­به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما؛ فعالیت آتشفشانی در یکی از جزایر کوریل گونه‌های جانوری و گیاهی منطقه را از بین برد. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، فوران آتشفشان رایکوک در جزایر فاقد سکنه کوریل پس از ۱۰۰ سال تبعات برگشت ناپذیری داشت. فعالیت این آتشفشان از ساعت ۴ بامداد ۲۲ ژوئن آغاز شد و به مدت ۱۲ ساعت ادامه یافت و به این ترتیب هر موجود زنده‌ای را نابود کرد. پس از فوران این آتشفشان همه گونه‌های جانوری و پوشش گیاهی در این منطقه نابود شد. ستونی از دود به ارتفاع ۱۳ کیلومتر بر فراز رایکوک به وجود آمد که موجب لغو برخی پرواز‌ها شد. فعالیت خارق العاده این آتشفشان از فضا با ماهواره مودیس ناسا، سانتینل آژانس فضایی اروپا و همچنین توسط فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی مشاهده شد. این آتشفشان در منطقه‌ای میان جزیره هوکایدو ژاپن و کامچاتکا روسیه قرار دارد که بومیان آن را دهانه جهنم می‌نامند. پیش بینی شده است در سایر جزایر کوریل هم فعالیت‌های آتشفشانی رخ دهد.
فارسفارس10 ساعت قبل
نماینده جهاد اسلامی در تهران ضمن اعلام اینکه هدف اصلی طرح آمریکا موسوم به «معامله قرن» منزوی کردن ترکیه، ایران، سوریه، عراق و یمن است، گفت، ‌ نشست کنونی بحرین مقدمه‌چینی برای اجرای معامله قرن است. این نشست با حضور «ناصر ابوشریف» نماینده جنبش جهاد اسلامی و «مجتبی فردوسی‌پور» سفیر سابق ایران در اردن و حضور اصحاب رسانه برگزار شد. ابوشریف ادامه داد مهمترین هدف این طرح عادی سازی روابط با کشورهای مهم عربی خواهد بود. وی تصریح کرد: نشست بحرین بسیار نتایج ناامید کننده‌ای داشته است. در ادامه این نشست مجتبی فردوسی سفیر سابق کشورمان در اردن نیز اهداف طرح موسوم به معامله قرن و اجلاس منامه را تبیین کرد.
ایسناایسنا11 ساعت قبل
طبق اعلام یک گروه حقوقی ترکیه‌ای، یک دادگاه در این کشور رای به ادامه بازداشت رهبر جامعه مدنی داده است. اعتراضات پارک گزی در سال ۲۰۱۳ طی تصمیم دولت ترکیه برای احداث ساختمان در فضای سبز و قطع درختان این منطقه در استانبول آغاز شد. دولت ترکیه با صدور این اتهامات، درصدد آن است که منبع تظاهرات را کشورهای خارجی عنوان کند و آن را با بهار عربی مرتبط سازد. در سال ۲۰۱۶، دولت ترکیه بار دیگر سرکوب مخالفان را پس از تلاش برای یک کودتا آغاز کرد؛ مقامات دولتی ترکیه، فتح‌الله گولن، روحانی ترک‌تبار ساکن آمریکا را پشت پرده این کودتای نافرجام دانسته بودند. بنیاد «جامعه باز» سوروس، محاکمه روز دوشنبه در ترکیه را یک «ریاکاری سیاسی» نامید.

اخبار بیشتر