چه کسی شهردار شود؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

چه کسی شهردار شود؟

کشت پور با ۱۴ رای از حضور در انتخابات شهرداری انصراف داد

فارسخبرگزاری فارس
کشت پور با ۱۴ رای از حضور در انتخابات شهرداری انصراف داد
رسول کشت پور که از اعضای شورای برای حضور در دور دوم انتخاب شهردار ۱۴ رای گرفته بود؛ قبل از ارائه برنامه هایش انصراف داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، رسول کشت پور که از اعضای شورای برای حضور در دور دوم انتخاب شهردار ۱۴ رای گرفته بود؛ قبل از ارائه برنامه هایش  انصراف داد.

گفته می شود کشت پور که بازنشسته شده بود از دیوان عدالت اداری دستور موقت برای برگشت به کار گرفته است، با توجه به اینکه رای قطعی هنوز صادر نشده است، از حضور در انتخابات شهرداری انصراف داد. 

قرار است امروز  نامزدهای شهرداری تهران برنامه های خود را در شورای شهر ارائه کنند که از بین آنها دو نفر انتخاب و در نهایت یک نفر در روز سه شنبه ۲۲ آبان به عنوان شهردار تهران معرفی شود.

خواندن خبر در سایت منبع

تشریح برنامه‌های پنج کاندیدای شهرداری تهران

ایسناخبرگزاری ایسنا
تشریح برنامه‌های پنج کاندیدای شهرداری تهران
برنامه‌زمان‌بندی حضور پنج کاندیدای شهرداری تهران در صحن علنی شورای شهر برای ارایه برنامه اعلام می‌شود.

به گزارش ایسنا، براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است امروز کاندیدای شهرداری تهران به تشریح برنامه‌ها و اولویت‌های خود برای اداره پایتخت بپردازند.

براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته سید کامل تقوی‌نژاد از ساعت 10 تا 11، پیروز حناچی از  11 تا 12 و عباس آخوندی از 12 تا 13 در نوبت صبح به بیان برنامه‌های خود می‌پردازند.

همچنین در نوبت عصر رسول کشت‌پور از ساعت 14 الی 15 و غلامرضا انصاری از ساعت 15:30 تا 16:30 به بیان برنامه‌های خود می‌پردازند.

به گزارش ایسنا، از میان پنج کاندیدای شهرداری تهران، دو نفر به عنوان گزینه انتخاب می‌شود و در نهایت از دو نفر انتخابی، با رای نمایندگان مردم تهران در شورا، شهردار پایتخت انتخاب و به وزارت کشور معرفی می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

چک‌لیست انتخاب شهردار هجدهم

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
چک‌لیست انتخاب شهردار هجدهم
دنیای اقتصاد : پارلمان محلی پایتخت امروز در مرحله نیمه نهایی انتخاب شهردار هجدهم، از میان پنج نامزد، دو نفر را گزینش می‌کند. از آنجاکه این مرحله از فرآیند انتخاب شهردار تقریبا به اندازه مرحله نهایی انتخابات که در روز سه‌شنبه هفته جاری برگزار خواهد شد، اهمیت دارد اعضای شورای شهر برای یک گزینش سالم، مطابق با اصول حرفه‌‌ای و فارغ از هر نوع نگاه سیاسی، یک نقشه راه سنجش‌پذیر نیاز دارند تا بر مبنای آن بتوانند چک‌لیست نهایی انتخاب شهردار هجدهم را نیز تدوین کنند.

کارشناسان شهری برای تصمیم امروز شورای شهر تهران هشدار می‌دهند تا اعضا در دام کلی‌گویی احتمالی نامزدها و صحبت از بدیهیات درباره وضعیت کنونی و اهداف فرضی سال‌های آتی برای شهر تهران گرفتار نشوند. از دیدگاه کارشناسان و پژوهشگران شهری اینکه آلودگی هوا، ترافیک و ساخت وسازهای بی‌رویه مهم‌ترین‌ چالش‌های امروز پایتخت هستند و برای عبور از این مشکلات نیاز است تا منابع سالم و پایدار برای شهر تامین شود، شهرفروشی متوقف شود و در نهایت منابع اصلی شهر صرف توسعه حمل و نقل عمومی شود از جمله واضح‌ترین محورهای کاری برای شهردار پایتخت است و هر فردی که کلید ورود به ساختمان بهشت را از شورای شهر دریافت می‌کند، نمی‌تواند برنامه‌هایی مغایر با این محورها را ارائه دهد. از این‌رو می‌توان این پیش‌بینی را داشت که نامزدهای مرحله نیمه‌نهایی انتخابات این دوره، جزوه‌های کلیشه‌ای را امروز به‌عنوان برنامه اداره شهر در صحن شورای شهر ارائه دهند که به احتمال زیاد فصل مشترک زیادی با برنامه‌ نامزدهای شهرداری شانزدهم و هفدهم دارد. بنابراین شورای شهر تهران با توجه به دو تجربه یکسال گذشته برای انتخاب شهردار شانزدهم و هفدهم، در مقطع کنونی می‌تواند در یک گام جلوتر وعده‌های سنجش‌پذیر و عملیاتی از نامزدهای مرحله نیمه‌نهایی و نهایی انتخابات شهردار هجدهم مطالبه کنند تا براساس آن به قضاوت درستی برای انتخاب گزینه برتر از میان پنج گزینه اعلام شده برسند.

بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد: در حال‌حاضر مهم‌ترین حلقه مفقوده در زنجیره مجموعه مدیریت شهری، چگونگی تامین منابع مالی سالم برای اجرای پروژه‌ها و طرح‌های حیاتی شهر تهران و کاهش وابستگی بودجه اداره شهر از منابع حاصل از شهرفروشی است. بنابراین کلید اصلی ورود به ساختمان بهشت فارغ از نگاه‌های سیاسی آن است که نامزدها برنامه سنجش‌پذیر خود را اعلام کنند. به این معنا که در برنامه‌های تدوین شده خود مشخصا به این نکته اشاره کنند که در صورت تکیه‌زدن به کرسی ساختمان بهشت، قرار است از چه مسیر، چه ظرفیت‌هایی و در چه ظرف زمانی منابع مالی سالم و پایدار برای تضمین حیات شهر و اداره مطلوب شهرداری استفاده کنند. به عبارت دیگر اعضای شورای شهر باید به نامزدهای شهرداری تهران اعلام کنند تاریخ انقضای ارائه اهداف به شکل «افزایش سهم حمل و نقل عمومی در حجم سفرهای روزانه» یا «سم‌زدایی از بودجه شهرداری تهران» سررسید رسیده است و امروز باید به‌طور دقیق اعلام کنند با چه مکانیزمی و با استفاده از چه بودجه‌ای بنا دارند به حل این مشکلات اقدام کنند.

بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد: در یک سال اخیر تقریبا هیچ حرکت ملموسی برای تقویت دست‌کم دو منبع مالی سالم و رایج در شهرداری‌های موفق دنیا، توسط مدیریت شهری پایتخت انجام نشده، این در حالی است که وعده انجام آنها از سوی دو شهردار تهران در یک سال گذشته در دفعات متعدد تکرار شد. دو شهردار شانزدهم و هفدهم در برنامه‌های ارائه شده به شورای شهر تهران، «شارژ شهری یا عوارض سالانه بر املاک» و همچنین «مالیات سبز یا عوارض بر سوخت» را دو مسیر اصلی برای تقویت سهم منابع پایدار در بودجه سالانه شهرداری تهران عنوان کرده بودند اما گام‌های اولیه برای تغییر وضعیت شهرداری تهران از این دو مسیر طی یک سال گذشته برداشته نشد.

در این میان بهاره آروین، عضو هیات‌رئیسه شورای شهرتهران برای جلسه امروز با موضوع بررسی برنامه‌های نامزدهای مرحله نیمه‌نهایی، یک نقشه سنجش‌پذیر تهیه کرده است. این عضو شورای شهر از معدود اعضای شورای شهر تهران در این دوره است که کارنامه قابل قبولی در حوزه نظارت بر عملکرد شهر تهران و سیاست‌گذاری برای اداره مطلوب شهر داشته است. مهم‌ترین بخش این کارنامه هدایت شهرداری برای راه‌اندازی سامانه شفافیت و انتشار عمومی قراردادهای شهرداری در گام اول، انتشار اسامی دریافت‌کنندگان مجوز طرح ترافیک در گام دوم، انتشار گزارش دخل و خرج شهرداری در گام سوم و اخیرا انتشار رزومه کاری و تحصیلی مدیران ارشد شهرداری تهران بوده است. بنابراین در شرایطی که سایر اعضا خط‌کشی مشخصی برای چگونگی گزینش گزینه‌های شهرداری تهران در دو مرحله پایانی ارائه نکرده‌اند این نقشه سنجش‌پذیر می‌تواند مبنای کاری آنها باشد.

بررسی‌ جزئیات نقشه ارائه شده از سوی این عضو شورای شهر تهران نشان می‌دهد: شهردار هجدهم باید برنامه پیشنهادی خود برای اداره پایتخت را بر چهار اصل راهبردی پایه‌ریزی کرده باشد. اصل نخست پایبندی به طرح جامع شهر تهران به‌عنوان بالاترین سند مصوب برای اداره پایتخت، دوم پایدارسازی درآمدهای شهری و خلق منابع سالم با استفاده از ظرفیت‌های بکر یا امکاناتی از شهر که تاکنون به بدترین شکل مورد استفاده قرار گرفته است. اصل سوم توسعه حمل و نقل عمومی عمدتا از مسیرهایی که بی‌نیاز به تامین منابع مالی حجیم است و چهارمین اصل به رسمیت شناختن کسب و کارهای خرد است. در این برنامه که می‌تواند به‌عنوان چک‌لیست نهایی انتخاب شهردار هجدهم نیز مورد استفاده قرار گیرد علاوه بر این چهار اصل بنیادین، برنامه عملیاتی و سنجش‌پذیر نیز برای دستیابی به اصول ارائه شده است. بر این اساس برای آنکه هدف پایبندی به طرح جامع شهر تهران محقق شود نیاز است تا شهردار جدید پایتخت تکلیف خود را با کمیسیون ماده ۵ روشن کند. اگرچه فلسفه اصلی شکل‌گیری این کمیسیون، اخذ تصمیمات موردی و خاص برمبنای انعطاف‌پذیری طرح جامع و تفصیلی شهر تهران است اما در دوره‌های گذشته بر مبنای این انعطاف، تصمیمات مغایر با اسناد فرادست شهری گرفته شد. براساس راهکار اجرایی ارائه شده در این برنامه، تعارض منافع در حوزه عمل کمیسیون ماده ۵ از طریق تغییر در ترکیب اعضای آن باید پایان داده شود. در حال حاضر ریاست این کمیسیون با شهردار تهران است که از یکسو مسوولیت تامین منابع و درآمد برای اداره پایتخت را بر عهده دارد و از سوی دیگر مسوولیت صیانت از خطوط قرمز در طرح جامع و تفصیلی بر عهده اوست. جمع شدن این دو وظیفه با یکدیگر به‌عنوان رئیس کمیسیون ماده ۵ در تعارض است. از این رو پیشنهاد شده است دبیرخانه کمیسیون ماده ۵ به خارج از شهرداری منتقل شود و همچنین برای عضویت دو عضو ناظر حقیقی منتخب سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه حقوق شهروندی اصلاح قانون صورت گیرد. در عین حال یک مکانیزم نظارتی مشخص برای تغییر عملکرد و اثربخشی کمیسیون ماده ۵ شهرداری تهران نیز معرفی شده است.

بر این اساس انتشار تبعات تغییرات مصوب برای طرح جامع، اعلام اسامی افراد حقیقی و حقوقی که خواستار عدول از طرح جامع شده‌اند و همچنین نشانه‌گذاری عدول‌های عمده صورت گرفته از طرح جامع در مدل رایانه‌ای سه بعدی تهیه شده و انتشار تغییر کاربری انجام شده در تمامی مناطق شهری از مواردی است که در صورت اجرایی شدن هزینه اخذ تصمیمات مغایر با اسناد فرادست شهری را افزایش می‌‌دهد. همچنین در حوزه توسعه حمل و نقل عمومی، اخذ عوارض از سوخت در پمپ بنزین‌ها و تزریق تمام درآمد حاصل از آن به صندوق ویژه کاهش ترافیک از جمله مهم‌ترین برنامه‌های عملیاتی است که می‌تواند توسط شهردار هجدهم پیگیری شود. همچنین این ظرفیت وجود دارد که شهردار هجدهم اعلام کند به‌عنوان مثال تا سال ۱۴۰۰ تعداد سفرهای روزانه با مترو به دو برابر وضعیت فعلی افزایش پیدا خواهد کرد. براساس این برنامه، با ظرفیت فعلی این امکان نیز وجود دارد که راندمان و بهره‌وری مترو از طریق برنامه‌ریزی برای افزایش سرعت و کنترل زمان حرکت قطارها در خطوط با استفاده از هوش مصنوعی افزایش پیدا کند تا به این ترتیب تراکم مسافران در ایستگاه‌ها به نصف وضعیت موجود برسد. در عین حال در این برنامه، برای پایدار‌سازی درآمدها به‌عنوان پاشنه آشیل شهرداری، چهار راهبرد اصلی برای خلق درآمد پیشنهاد شده که شهردار هجدهم می‌تواند مطابق با آن برنامه‌ریزی کند. راه‌اندازی «صندوق سبز»، «صندوق ترافیک»، «صندوق تضمین پروژه‌ها» و «بورس مجوزهای تراکم ساختمانی» چهار راهبرد اصلی برای کسب درآمدهای پایدار است.

یکی از محورهای اصلی برای کسب درآمدپایدار که در الگوی جهانی نیز مورد استفاده است؛ «کاهش مستمر تراکم‌فروشی و در مقابل دریافت سالانه عوارض سبز از ۱۰ درصد املاک و نیز ۱۰ درصد اتومبیل‌های گران‌قیمت شهر تهران به‌صورت درصدی مشخص از ارزش تخمینی آنها و واریز کل درآمد حاصل به صندوقی با نام صندوق سبز ویژه سرمایه‌گذاری در پروژه‌های توسعه حمل و نقل عمومی و توسعه فضای سبز است.» بررسی‌ها نشان می‌دهد در صورت پیگیری این مسیر امکان افزایش عوارض دریافت شده از این محل به پنج برابر رقم فعلی معادل ۵ هزار میلیارد تومان تا سال ۱۴۰۰ وجود دارد. همین‌طور دریافت عوارض از بنزین و گازوئیل فروخته شده در پمپ بنزین‌های شهر و تزریق کل درآمد حاصل از آن به یک صندوق تحت عنوان صندوق ترافیک. در عین حال ایجاد «صندوق تضمین پروژه‌های شهری» نیز گام دیگری در راستای افزایش درآمدهای پایدار و محرک سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است. براین اساس پیش‌بینی شده است که پس از تحدید ساختار و سالم‌سازی ترازنامه «بانک شهر» از محل بخشی از درآمدهای شهرداری و نیز آورده بانک، صندوقی ایجاد شود که درصدی از سود پروژه‌های درآمدزای شهری را تضمین ‌کند؛ در نتیجه جذب منابع بخش خصوصی برای پروژه‌های شهری بیشتر خواهد شد. و نهایتا «ایجاد بورس آنلاین مجوزهای تراکم» یا ایجاد سامانه آنلاین خرید و فروش تراکم که علاوه بر ایجاد شفافیت حداکثری در قیمت‌گذاری تراکم و تخصیص تراکم بر مبنای پهنه‌بندی، امکان خرید تراکم موردنیاز برای متقاضیان را از بورس فراهم می‌کند.

در راهبرد چهارم نیز اشتغال‌زایی با استفاده از ظرفیت کسب و کارهای خرد نشانه‌گذاری شده است. با اجرای این راهبرد چهار هدف شامل ایجاد درآمد پایدار برای شهر تهران، جلب رضایت شهروندان با افزایش فضاهای عمومی جهت گذراندن اوقات فراغت، افزایش رفاه شهری و همچنین استفاده از اراضی و فضاهای بلااستفاده شهری محقق خواهد شد.

در قالب این بخش از برنامه به‌عنوان مثال ایجاد ۳۰ هزار شغل تا سال ۱۴۰۰ از طریق استفاده از زمین‌ها و املاک بلااستفاده در تملک شهرداری، برای توسعه بازارچه‌های محلی ویژه فروش محصولات تولید داخلی، صنایع‌دستی و نیز تولیدات خانگی هدف‌گذاری شده است. در عین حال برای ساماندهی وضعیت دستفروشان، برنامه «دستفروشان شناسنامه‌دار» پیشنهاد شده است که می‌تواند از طریق نامزدهای شهرداری تهران پیگیری شود.  براین اساس شهرداری تهران می‌تواند مکانیزمی را پیش‌بینی کند که براساس آن ظرف ۲۴ ساعت مجوز «خرده‌فروشی سیار» برای ایجاد و توسعه کسب و کارهای کم‌سرمایه صادر شود. در این صورت شهرداری در مسیر کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌تواند تا سال ۱۴۰۰ سالانه ۵ هزار مجوز یکساله برای خرده فروشان صادر کند. در عین حال یکی از اهدافی که طی یکسال گذشته از سوی مدیران شهری برای تغییر چهره تهران در شب تعیین شده اما اقدام قابل توجهی برای آن انجام نشده است احیای تهران در شب و مبارزه با شب‌مردگی در برخی از مناطق شهری پایتخت است. براین اساس، پیشنهاد شده برای شروع چند نقطه از شهر به‌عنوان «محله شب زنده» تعیین و برای ایجاد بازارچه‌های موقت، ساماندهی حضور دستفروشان، استقرار ابزارهای موقت بازی و سرگرمی و... برنامه‌ریزی شود. از جمله مهم‌ترین اهداف سنجش‌‌پذیر این راهکار اجرایی، ایجاد هزینه حضور و تعامل اجتماعی تفریح و سرگرمی برای دست‌کم یک‌چهارم شهروندان تهرانی در شب و همچنین بسترسازی کم‌هزینه برای ایجاد دست‌کم ۲۰۰ شغل در هر محله است. علاوه بر این شهرداری تهران می‌تواند با ایجاد «دکه‌های فروش غذای سالم» در مکان بلااستفاده، درآمد پایدار تا سقف سالانه ۱۰۰ میلیارد تومان برای اجاره ۵۰۰ تا هزار دکه در سال اول و قابلیت افزایش این درآمد تا ۵۰۰ میلیارد تومان به‌صورت سالانه ایجاد کند. در این صورت پیش‌بینی می‌شود شهروندان به امکانات شهری دسترسی بهتری پیدا خواهند کرد که موجب ایجاد شغل و جذب سرمایه‌ بخش خصوصی در شهر تهران خواهد شد.

در بخش دیگری از این برنامه سنجش‌پذیر در کنار ارائه یکی از اهداف بیان شده از سوی نامزدهای شهرداری برای افزایش جذب سرمایه‌گذاری خارجی در پروژه‌های شهری، یک برنامه سنجش‌پذیر برمبنای «جذب ۲۰ میلیارد دلار سرمایه‌ خارجی» پیشنهاد شده است. در این برنامه، زمینه‌سازی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی در قالب سرمایه‌گذاری مستقیم و نیز PPP به حجم ۱۰ میلیارد دلار و همچنین عرضه اوراق مشارکت شهرداری تهران در بازارهای مالی خارجی به میزان ۱۰ میلیارد دلار تا سال ۱۴۰۰، مورد تاکید قرار گرفته است. همراستا با این برنامه، «کاهش شرکت‌داری در شهرداری تهران» نیز از دیگر برنامه‌های سنجش‌پذیر است که نامزدهای این دوره از انتخابات شهرداری تهران باید برای آن برنامه ارائه دهند. در این مسیر، عرضه تدریجی شرکت‌های تحت مالکیت شهرداری و نیز شرکت‌های خصوصی پیمانکار شهرداری در فرابورس به‌عنوان راهکار اجرایی پیشنهاد شده است تا از طریق فروش دست‌کم پنج هزار میلیارد تومان از سهام شرکت‌های تحت مالکیت شهرداری در فرابورس و الزام شرکت‌هایی که در سه سال اخیر مجموعا ۳۰۰ میلیارد تومان پروژه از شهرداری گرفته‌اند به عرضه دست‌کم ۶۰ درصد سهام در بورس تا سال ۱۴۰۰ هدف‌گذاری شده است.

در این برنامه تاکید شده کل منابع درآمدی حاصل از این محل برای ایجاد بازارهای روز در مناطق مختلف شهر تهران با هدف ایجاد ۳۰ هزار شغل مستقیم تا سال ۱۴۰۰ می‌تواند در نظر گرفته شود. از دیدگاه این عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران، شهردار آتی پایتخت بهتر است برای تقویت پشتوانه مردمی، از افکارسنجی به‌عنوان پشتوانه تصمیم‌های محله‌ای و منطقه‌ای درباره پروژه‌ها و سیاست‌گذاری‌های شهری استفاده کند همچنین می‌تواند سالانه یک همه‌پرسی در هر منطقه از شهر تهران، درباره یک تصمیم کلان و سرنوشت‌ساز در آن منطقه از شهر برگزار کند تا از این طریق طرح‌ها و پروژه‌های شهری بدون هرگونه حساسیت‌زایی، با زمینه‌سازی در رسانه و افکار عمومی و با تمهیدات سیاسی و اجتماعی کامل باید انجام شود.

یکی از محورهای اجرایی که می‌تواند مدنظر شهردار هجدهم پایتخت برای اشتغال‌زایی قرار گیرد نیز اشتغال‌زایی بر مبنای اینترنت از طریق «بساط آنلاین» است. در این قالب فضای بازارچه‌های موجود محلی در سراسر تهران در یک روز خاص می‌تواند در یک روز خاص به چندشنبه‌بازارهایی برای کسب و کارهای فعال در شبکه اجتماعی اختصاص پیدا کند تا از این طریق ایجاد دست‌کم ۱۰۰ هزار شغل تمام وقت و پاره وقت، تقویت کسب و کارهای کوچک و مشاغل خانگی، تامین حداقل‌های فضایی و دسترسی و ارتباط برای تقویت بنیه مهارتی و سرمایه‌ای کارآفرینان جوان محقق شود.

برمبنای قالب پیشنهاد شده در این نقشه راه، تمامی راهبردهای سنجش‌پذیر می‌تواند از طریق انتشار آن در یک سامانه عمومی مورد نظارت و پیگیری قرار گیرد.

چک‌لیست انتخاب شهردار هجدهم - 14

خواندن خبر در سایت منبع

آخوندی ویژگی‌های لازم برای شهرداری تهران را ندارد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
آخوندی ویژگی‌های لازم برای شهرداری تهران را ندارد
عضو شورای مرکزی فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه شهردار تهران باید در هیات دولت نیز دارای مقبولیت باشد، گفت: احتمالا حکم وی توسط وزارت کشور تایید نخواهد شد.

ابوالفضل سروش در مورد انتخاب شهردار توسط شورای شهر تهران گفت: جوانگرایی، پاکدستی، برنامه محوری، تجربه مدیریت شهری باید از ویژگی های مهم شهردار منتخب باشد و بهتر است شورای شهر تهران فردی از بدنه شهرداری را برای این مسئولیت انتخاب کند.

عضو شورای مرکزی فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه گزینه شهردار تهران باید در هیات دولت نیز دارای مقبولیت باشد، گفت: آقای آخوندی بسیاری از این ویژگی ها را ندارد و در هیات دولت نیز مقبولیت ندارد، بر همین اساس در صورتی که شورای شهر آخوندی را انتخاب کند احتمالا حکم وی توسط وزارت کشور تایید نخواهد شد.

وی افزود: از سوی دیگر نیز با توجه به مواردی که عرض کردم، به نظر نمی رسد شورای شهر تهران آخوندی را برای شهرداری انتخاب کند.

خواندن خبر در سایت منبع

شهربانو امانی : هیچ یک از ۵ گزینه نهایی شهرداری تهران بازنشسته نیستند

اصلاحات پرسخبرگزاری اصلاحات پرس
شهربانو امانی : هیچ یک از ۵ گزینه نهایی شهرداری تهران بازنشسته نیستند
عضو شورای شهر تهران در واکنش به حرف و حدیث‌ها پیرامون شرایط پنج گزینه نهایی شورا برای انتخاب شهرداری تهران می‌گوید: هیچ یک از گزینه‌های نهایی بازنشسته نیستند، ما از دو نهاد استعلام کردیم و این افراد تا آخر شورای پنجم مشکلی برای خدمت ندارند.

**در مورد محسن هاشمی به رأی اکثریت تمکین کردیمشهربانو امانی، عضو شورای شهر تهران در گفت‌وگو با ایرناپلاس در مورد انتقادات وارده به شورا برای عدم حضور محسن هاشمی در لیست نهایی پنج نفره، علی‌رغم اقبال عمومی به وی اظهار داشت: در مورد آقای هاشمی اکثریت شورا معتقد است که ایشان نباید از شورا خارج شوند. یک عده هم معتقدند اگر شهردار یک مدیر قوی مانند ایشان باشد می‌تواند شورا را تقویت کند. با تمام این حرف‌ها، ما باید به رای اکثریت تمکین کنیم.وی در مورد انتقادات به پنج گزینه نهایی شهرداری تهران نیز توضیح داد: هر کدام از کاندیداها ویژگی منحصربه‌فردی دارند. این‌که گفته می‌شود در انتخاب این پنج نفر افکار عمومی جامعه مدنظر قرار نگرفته است درست نیست، زیرا ما نظرسنجی عمومی انجام ندادیم و آنچه جسته و گریخته تحت عنوان نظرسنجی منتشر شده است بیشتر در بین اهالی رسانه و طرفداران سیاسی این افراد بوده نه نظر افکار عموم. واقعیت این است که این پنج نفر به روش شورایی و مشورتی انتخاب شده‌اند و این اصل دموکراسی است.

**شرایط تعیین قبلی شهردار تهران مقدور نیست

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: درست است که شورا 21 نفر است ولی مسیر تصمیم‌گیری بر اجماع است. اگرچه شورای شهر اصلاح‌طلب است ولی لیست ما یک لیست جبهه‌ای است. در چنین شرایطی اینکه بتوان شهردار را از قبل تعیین کرد مقدور نیست.این در حالی است که انتخاب شهردار در بسیاری از مناطق دنیا فرآیندهای متفاوتی دارد. در بسیاری از نقاط دنیا انتخاب شهردار مانند معرفی معاون اول در انتخابات ریاست جمهوری است. یعنی می‌تواند به سبد رای کاندیداهای یک لیست کمک کند. من امیدوارم ما هم راه و روش دموکراسی را نهادینه‌تر کنیم و وعده‌هایی که به مردم می‌دهیم قابل رصد و کنترل باشد. بر همین اساس برخی معتقدند مردم در انتخابات شورا به آقای محسن هاشمی رای دادند تا ایشان شهردار شوند. بخشی نیز معتقدند ما شهردار معرفی نکردیم.واقعیت این است که هر دو دیدگاه حق دارند. هرچند این‌ها نافی این نیست که آقای هاشمی با توجه به تجربه و شناختی که از شهرداری تهران دارند می‌توانستند خیلی موفق باشند، ولی در هر حال ایشان رئیس شورا است و این حق را هم باید به شورا بدهیم که انتخاب کنند ایشان در شورا بمانند.

**بخشی از ناکارآمدی در معرفی گزینه‎ها به فرآیند کادرسازی در کشور برمی‌گردد

به گفته امانی بخشی از این ناکارآمدی در معرفی گزینه‎ها برای شهرداری تهران به فرآیند کادرسازی در کشور برمی‌گردد که فرآیند قاعده‌مندی نیست و البته خلأ 40 ساله را با یک انتخاب نمی‌شود پر کرد. در شهرداری 100 درصد جوانان توانمندی هم بود ولی شاید شناخت‌ کافی وجود نداشت. یکی دو گزینه جوان هم داشتیم که یکی استاندار و دیگری انصراف داد و در هر صورت به جمع پنج نفر راه نیافتند. در مورد کاندیدای زن نیز گزینه‎هایی که داشتیم اعلام کردند برنامه‌ای برای شهرداری ندارند.

وی با بیان اینکه نکته دیگر این است که 14 سال از جریان رقیب در شهرداری تهران حاکم بودند گفت: اگر می‌خواستیم می‌توانستیم از مدیران دوره قبل در شهرداری تهران هم استفاده کنیم اما آیا افکار عمومی این امر را می‌پذیرفت؟

**شهردار تهران باید برای 52 هزار میلیارد تومان بدهی برنامه داشته باشد

این عضو شورای شهر معتقد است، شهرداری تهران در حال حاضر با 52 هزار میلیارد تومان بدهی روبه‌روست و تاکنون با رویکرد درآمد هزینه‌ای اداره می‌شود. از سوی دیگر نتوانسته یا نخواسته خلق ثروت نیز داشته باشد. در شرایط فعلی که دولت‌ها هزینه پایتخت کشور را در اولویت قرار نداده‌اند، هر فردی از عهده اداره چنین مجموعه‌ای برنمی‌آید.

وی گفت: شاخص‌های شورا برای تعیین شهردار هیچ تغییری نکرده است. به نظر من برنامه‌محوری باید جزو ویژگی‌های شهردار منتخب باشد که در برنامه او، تأمین درآمدهای پایدار کاملاً شفاف بیان شود. همان‌طور که مردم خواسته‌اند حل مشکل ترافیک، توسعه حمل و نقل عمومی، آلودگی هوا و استفاده از انرژی پاک باید در دستور کار شهردار جدید باشد. تعامل‌بخشی، بین بخشی و فرابخشی نیز جزو ویژگی‌های مهم برای شهردار تهران است.

**هیچ یک از گزینه‌های نهایی بازنشسته نیستند

پس از کش و قوس‌های فراوان، وقتی از میان 30 نفر، پنج نفر انتخاب شد، انتظار این بود که دیگر حرف و حدیثی در مورد آنها نباشد. اما در میان این پنج نفر نیز می‌گویند آقای کشت‌پور و آقای انصاری بازنشسته هستند. امانی در این مورد نیز می‌گوید: ما از دو نهاد استعلام کردیم، هیچ یک از گزینه‌های نهایی بازنشسته نیستند و تا آخر شورای پنجم این افراد مشکلی برای خدمت ندارند. قطعاً اگر قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان قبل از انتخاب افشانی تصویب شده بود، در آن مورد نیز تصمیم دیگری می‌گرفتیم.

برخی انتقادات در مورد تخفیفات بالا به اجاره منازل مسکونی شهرداری به مدیران نیز وجود دارد. با وجودی که گفته می‌شود این‌ها همه منطبق بر قوانینی است که از قبل تصویب شده است. با این تفاسیر آیا اقداماتی در دستور کار شورای شهر هست که جلوی تکرار چنین تخلفاتی را بگیرند؟

امانی در مورد این سؤال نیز توضیح می‌دهد: در ارتباط با املاک نجومی و واگذاری‌ها، شورا دو فوریتی را مصوب کرده است. بر اساس آن، هر ملکی که در اختیار افراد حقیقی یا حقوقی گذاشته می‌شود، باید از شورا مجوز داشته باشند. در ارتباط با بحث تخفیف‌ها و بحث شفافیت واگذاری املاک نجومی نیز به‌طور جدی، شورا پیگیر این موضوعات است و امیدوارم نهادهای نظارتی، ورود مؤثری در این زمینه داشته باشند.

**اصلاح ساختار از ابتدا در دستور کار شورای پنجم بود

عضو شورای شهر تهران در مورد تصمیمات شورای شهر تهران برای اصلاح ساختار در شهر تهران نیز گفت: اصلاح ساختار از اول در دستور کار شورای پنجم بوده است. هدف اصلی نیز اصلاح ساختار شهرداری و کوچک کردن دیوان‌سالاری شهر بود. این طرح مطالعه شده و در دستور کار شورا قرار گرفته است.یکی از احکام برنامه سوم توسعه شهرداری نیز همین کوچک کردن ساختار مدیریت شهری است. قطعاً ساختار شهرداری نیازمند یک جراحی اساسی است. اما در این زمینه عده‌ای معتقدند این اصلاح ساختار و تعدیل باید از رده‌های پایین انجام شود در حالی که ما در شورا معتقد به اصلاح از بالا هستیم و تا آخر این راه را دنبال می‌کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | حمله کارشناس شبکه سه به ترانه علیدوستی و دیگر عوامل شهرزاد

خبرآنلاینخبرآنلاین12 ساعت قبل

توسعه مراکز بازپروری معتادان در دستور کار سپاه

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سردار سرتیپ پاسدار علی فدوی در حاشیه بازدید از مرکز بازپروی و ترک اعتیاد، صیانت و اشتغال پادگان شهید زیادیان تهران با اشاره به تدابیر رو به گسترش سپاه برای مبارزه با اعتیاد در کشور گفت: اقدام‌های خوبی شده و برنامه سپاه توسعه این مراکز در سراسر کشور است. وی با تاکید بر اینکه نگاه سپاه به این قشر آسیب دیده همواره از سر عطوفت و مهربانی است، افزود: فعالیت‌های این مرکز مرحله‌ای و چرخشی و اولین مرحله آن ترک اعتیاد است که در اینجا در حال انجام است و مراحل بعدی اشتغال است تا افراد در وضع خوبی وارد فضای اشتغال شوند. وی گفت: همه افراد این مرکز در اوج عزت هستند که به دلائلی گرفتار اعتیاد شدند و اشتغال از عوامل مهم ساماندهی این شرایط است که پیگیری خواهیم کرد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا وضعیت جوی و ترافیکی امروز پنج شنبه ۲ خرداد را اعلام کرد. به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا وضعیت جوی و ترافیکی امروز پنج شنبه را اعلام کرد: بارش باران: استان خراسان رضوی (اکثر محورها) سایرمحور‌های مواصلاتی کشور از جوی آرام و ترافیکی روان برخوردار می‌باشند. انتهای پیام/
انتخابانتخاب1 روز قبل
مدیرکل مدیریت بحران استانداری سمنان در خصوص آخرین وضعیت بارندگی‌های روز گذشته در مناطق مختلف استان از وقوع آبگرفتگی و سیلاب در برخی نقاط شهری و روستایی این استان خبر داد. ایرج رئیسیان در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، افزود: بارش شدید و رگباری باران که از اوایل بامداد روز گذشته اول خرداد در نقاط مختلف استان سمنان آغاز شده است، باعث وقوع سیلاب و آبگرفتگی در برخی محورهای اصلی، فرعی و برخی سکونتگاه‌های شهری و روستایی در استان سمنان شده است. مدیرکل مدیریت بحران استانداری سمنان اضافه کرد: بارش شدید باران در شهرستان مهدیشهر باعث ایجاد سیلاب و در شهرستان سمنان نیز باعث وقوع گل و لای در معابر شهری شد که با مدیریت به موقع سیلاب هدایت شد. رئیسیان تصریح کرد: بارش شدید باران رگباری در دو منطقه از شرق استان با خساراتی همراه بود، در منطقه ییلاقی رضا آباد خارتوران شهرستان شاهرود و در منطقه فرومد شهرستان میامی خسارت سیلاب به تأسیسات کشاورزی و جاده‌های روستایی و بین مزارع خساراتی را وارد کرد. وی اظهار داشت: در پی بارش شدید باران در شهرستان میامی، محور میامی – عباس آباد در محور مواصلاتی تهران – مشهد برای ساعاتی سیلابی شده بود که خوشبختانه مشکل خاصی به همراه نداشت و تردد در این محور با کنترل نیروهای امدادی و انتظامی و راهور و راهداری انجام شد.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سردار «حسین اشتری» در آستانه چهل و یکمین سالگرد شهادت شهید «سیدعلی اندرزگو» عصر امروز به دیدار خانواده این شهید انقلاب اسلامی ایران رفت. فرمانده نیروی انتظامی درباره خصوصیات اخلاقی شهید اندرزگو گفت: شهید سیدعلی اندرزگو از دیگر شهدا جلوتر و به دلیل مطالعه بسیار دارای فهم سیاسی قوی بود. درک بموقع وظیفه، روحیه جهادی و کار اطلاعاتی و مخفیانه و ولایت پذیری و گوش به فرمان ولایت بودن از دیگر خصوصیات بارز این شهید بزرگوار است. فرمانده ناجا با بیان اینکه ما همواره خود را مدیون خون شهدا می‌دانیم و هرچه داریم به برکت خون این عزیزان است، تاکید کرد: همواره محتاج دعای خیر همه خانواده شهدا خصوصا همسران و مادران این بزرگواران بوده و هستیم. قطعا در کنار پیچیدگی‌های کار ما جز لطف خدا و عنایت امام زمان (عج) و دعای شما خانواده شهدا نمی‌تواند موفقیت را برای ما به ارمغان آورد.
افکارنیوزافکارنیوز23 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشعادل مهری مدیرکل دفتر دانش پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر در نشست تخصصی حمایت اجتماعی و حقوقی از خانواده‌های شهدای ترور که روز گذشته در هتل هویزه برگزار شد، با بیان اینکه بهره‌گیری از ظرفیت‌های بسیار خوب نخبگان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر افتخار ارزشمندی است، گفت: خوشبختانه ایثارگران در همه عرصه‌های اجتماعی و علمی حضوری فعالانه دارند و می‌توانیم از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های آنها در حوزه‌های مختلف از جمله موضوع بررسی حمایت حقوقی و اجتماعی از خانواده قربانیان ترور بهره بگیریم. وی اظهار داشت: یکی از ویژگی‌های خانواده‌های شهدای ترور این است که بسیاری از این عزیزان در محل و معرکه حادثه ترور حضور داشتند در حالی که دیگر خانواده‌های شهدا، در محل شهادت عزیزانشان حاضر نبودند و این موضوع، تحمل سختی جدایی را برای خانواده شهدای ترور دشوار می‌کند. مدیرکل دفتر دانش پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر به ضرورت بررسی کارشناسی روحیه خانواده قربانیان ترور اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از موضوعات مهم در این زمینه اختلال استرس پس از حادثه است یعنی کسانی که در معرض حادثه‌ای قرار می‌گیرند، علائمی را از خودشان به مرور زمان نشان می‌دهند که یکی از این علائم، اجتناب از خاطراتی است که حادثه را تداعی می‌کند و بدون شک، خانواده‌های معظم ترور این موضوع را بیشتر درک می‌کنند. در ادامه این نشست، کارشناسان داخلی و بین‌المللی این نشست، موضوع ترور و حمایت از خانواده‌های ترور را در دو بخش اجتماعی و حقوقی مورد بررسی و واکاوی قرار دادند.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

​۵ دلیل عجیب گرانی خودرو در بازار!

افتصادنیوز13 دقیقه قبل

اختلاس، به همین خوش‌مزگی!

آفتاب‌نیوز18 دقیقه قبل

موبایل بزودی گران‌تر می‌شود!

افتصادنیوز18 دقیقه قبل