تحریم‌ها بر قیمت داروها اثر گذاشته است
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

تحریم‌ها بر قیمت داروها اثر گذاشته است

افزایش ۲برابری قیمت داروهای خاص داخلی

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
افزایش ۲برابری قیمت داروهای خاص داخلی
وزیر بهداشت ضمن اشاره به موضوع ایدز در لردگان، درباره افزایش قیمت برخی داروها توضیح داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، سعید نمکی در ادامه نشست خبری امروزش با خبرنگاران، درباره افزایش قیمت دارو نیز گفت: ما با داروهایی طرف بودیم که چون تولید آن صرفه اقتصادی برای تولید کننده نداشت با پنج برابر قیمت وارد کشور می‌شد. در این زمینه در مورد داروهای خاص قیمت‌ها تا دو برابر افزایش پیدا کرد که منجر به آن شد تا تولید کننده دلگرم شده و از واردات دارو بی‌نیاز شویم. با این افزایش قیمت باز هم قیمت دارو یک پنجم قیمت واردات ماند. البته در این زمینه باید با بیمه همفکری‌هایی شود.

دستور وزیر بهداشت درباره افزایش ظرفیت تحصیلات تکمیلی

وزیر بهداشت در ادامه صحبت‌هایش در خصوص افزایش ظرفیت رشته‌های پزشکی نیز گفت: سابق بر این، این گونه بود که برای رشته‌های تحصیلات تکمیلی دو سهمیه وجود داشت که نفر اول در رتبه اول جذب شده و رتبه دوم از افراد سهمیه‌دار انتخاب می‌شد. این اتفاق دو اثر داشت؛ اول آن که باعث سرخوردگی جوانان دارای زیر رتبه ۱۰ می‌شد و دوم آن که ذهنیت نابجا و غلطی در خصوص خانواده‌های شهدا ایجاد می‌شد که به هیچ عنوان ذهنیت روایی نبود. وی افزود: به همین علت بنده دستور دادم معادل سهمیه‌ها ظرفیت تحصیلات تکمیلی بالا رود؛ یعنی نخبه فکر نکند کسی جایش را گرفته است؛ یعنی اگر قرار بود به عنوان مثال ۲۰ نفر را پذیرش کنیم، گفتیم آن تعداد از سهمیه ایثارگران و خانواده شهدا را کنار بگذارید و از بین داوطلبین آزاد زیر رتبه ۱۰ را جذب کنید.

ماجرای ایدز در لردگان

نمکی در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به ماجرای ایدز در لردگان، گفت: حدود ۴۰ هزار بیمار اچ ای وی مثبت در کشور شناسایی شده‌اند که هیچکس نمی‌داند که این افراد کجا هستند. بنابراین ما محرم مردم مملکت هستیم. درباره لردگان نیز این اولین بار است که مشخص شد که بیماران مبتلا به این بیماری متعلق به یک منطقه خاص هستند که این را هم ما اعلام نکردیم، بلکه ما از چند ماه قبل در جریان این قضایا بودیم و داشتیم با شدت و به صورت چراغ خاموش با حفظ محرمانگی و عزت مردم آن منطقه، روی آن کار می‌کردیم.

ایدز از طریق سرنگ آلوده علمی نیست

وی افزود: ناگهان به دلایلی که خیلی آن‌ها را باز نمی‌کنم، با بیان این موضوع از سوی یکی از عزیزان و جلب بهورز زحمتکش آن منطقه این ماجرا مطرح شد. ما می‌دانستیم که بحث انتقال از سرنگ آلوده، علمی نیست. من به‌عنوان ایمونولوژیست که ۳۰ سال است در این حوزه معلمی می‌کنم، می‌دانم که چنین حرفی علمی نیست.

نمکی تصریح کرد: اتفاقی که افتاد بهره‌برداری ناصواب بیگانگانی بود که می‌خواستند پروژه خود را پیش برند و موضوع بلافاصله بر روی آنتن خبرگزاری‌های آن طرف رفت و بلافاصله برخی از عناصر ضد انقلاب در خارج مصاحبه کردند و این موضوع را به عنوان کار زشت نظام ارائه خدمت جلوه دادند و اذهان عمومی را مشوش کردند که سرنگ آلوده به اچ ای وی در نظام ارائه خدمات کشور باعث این موضوع شده است.

وی تاکید کرد: آنقدر اعتماد مردم به نظام ارایه خدمات بالا است که ما برای غربالگری فشار خون ۲۰ میلیون نفر را پیش‌بینی کرده بودیم، اما نزدیک به ۳۱ میلیون نفر مراجعه کردند. خیلی برایشان سنگین بود که نظام ارائه خدمت این کشور آنقدر وجاهت دارد که مردم به آن اعتماد دارند و مراجعه می‌کنند. بلافاصله قرار بود که طرح کشوری کنترل دیابت را در برنامه بگذاریم، اما در پیک این تصمیم آمدند و ذهن مردم را مشوش کردند که نظام سلامت ایران می‌خواهد تست قند خون انجام دهد و مردم به این صورت آلوده شدند. می‌خواستند ذهن مردم را مشوش کنند تا این اقدام انجام نگیرد.

ماجرای نامه وزیر بهداشت

نمکی ادامه داد: ضمن اینکه به هر حال ما کاملا این جمعیت را تحت پوشش قرار دادیم و مراقبت می‌کنیم. همراهی مردم روستا بسیار خوب است. اینکه نامه بنده را پررنگ کردند هم نوعی شیطنت بود. بنده اعلام کردم که این انتقال حاصل مواردی از قضا روابط نامطلوب بوده است که آن را برای مردم به عنوان روابط نامشروع جنسی تفسیر کردند. درحالیکه من هیچ گاه چنین جسارتی را به مردمان آن منطقه نداشتم. وقتی ما از نامطلوب صحبت می‌کنیم منظورمان یک پروسه اقدامی و اجرایی است که می‌تواند مطلوب یا نامطلوب باشد که با نامشروع متفاوت است. بچه دو ساله یا خانم پاکدامنی با مردی زندگی کرده که آن مرد به هر دلیل چندین سال قبل آلوده شده، چطور می‌توان گفت که رابطه نامشروع داشته است. بنابراین در تفسیر این موضوع هم بدجنسی شد.

نمکی با بیان اینکه ما مردم را تحت نظر داریم، گفت: علی رغم تلخی این ماجرا یک پیام مثبت هم داشت و آن این بود که اچ آی وی مهم است. سال‌ها پیش ۲۵۰ اچ آی وی مثبت در این کشور داشتیم که بنده کمیته کشوری مبارزه با ایدز را راه انداختم. آن روز به ما حمله کردند که ۲۵۰ مرد اچ آی وی مثبت اینقدر بلوا می‌خواهد؟. گفتم این نوک کوه یخ است و اگر بی‌توجهی کنید غرق می‌شوید. خوشبختانه امروز حقانیت آن حرف ۳۰ سال قبل مشخص شد که ما باید به این موضوع بپردازیم. ما باید متناسب با فرهنگ و اقلیم و اعتقادات‌مان اطلاع رسانی کنیم و به مردم آموزش دهیم و همه از جمله رسانه‌ها باید به ما کمک کنند تا دامان مردم بیشتری را به دلیل ناآگاهی نگیرد.

وی تاکید کرد: عدد و رقم ما در زمینه این بیماری بسیار کمتر از چیزی است که اعلام می‌شود. باید به آموزش‌ها توجه کرده و بیشتر تلاش کنیم.

حمایت‌های روانی از مردم لردگان

وزیر بهداشت همچنین در زمینه حمایت‌های روانی از مردم لردگان، گفت: پیش از آن که این ایام پر التهاب آغاز شود، تیم‌های روانشناسی و روانپزشکی بالینی که پیش از این مرتبط با این موضوع هم کار کرده بودند، در قالب ۱۶ تیم به منطقه اعزام کردیم. همچنین مراکز جامع سلامت را برای مردم منطقه دایر کرده و خوشبختانه تاکنون با همکاری خوب مردم مواجه بوده‌ایم. از روز گذشته نیز انجام تست‌های تکمیلی مرتبط با اچ آی وی آغاز شده است و علاوه بر حمایت روانی، درمانی و دارویی، حمایت‌های دیگری هم از مردم به عمل آورده‌ایم. البته نمی‌توان از نقش حمایتگر بهزیستی در این میان غافل بود.

نمکی ماجرای لردگان را به عنوان یک حرکت‌ مهم برای آغاز مشارکت‌های بین بخشی عنوان و اظهار کرد: مشکلات ایجاد شده در بیماری ایدز، تنها متوجه نظام سلامت نیست، بلکه مشکل ناشی از فرآیند مدیریت اجتماعی یک کشور است. مگر ما در تصادفات جاده‌ای چقدر مقصریم یا نقش وزارت بهداشت در خشونت‌های اجتماعی و بروز حادثه برای افراد چه میزان است؟. اما اگر یک لحظه از خدمت رسانی غافل شویم، بزرگترین لطمه‌ها به سلامت مردم وارد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه وزارت بهداشت در زمینه آموزش‌های لازم برای شناخت بیماری اچ آی وی موثر است، گفت: البته باید توجه کرد که ما در این بین جزء کوچکی از یک کل هستیم و باید پذیرفت که معضلی به نام اچ ای وی در این مملکت وجود دارد.

توطئه دشمن با طرح مبحث آلودگی سرنگ وارداتی

وی در ادامه به اقدامات دشمن برای زیر سوال بردن خدمات به ویژه در نظام سلامت اشاره و اظهار کرد: شاهد بودید که هفته گذشته نامه‌ای از قول من جعل شد که با پیگیری‌های انجام شده متوجه شدیم که اولین محل انتشار آن در خارج از کشور بوده است. توجه کنید که در این موضوع دیگر تنها وزیر مطرح نیست. من خاک پای این ملت هستم، اما عده‌ای همواره به دنبال تخریب دستاوردهای جمهوری اسلامی هستند. عده‌ای مباحثی مبنی بر ورود سرنگ وارداتی آلوده به کشور را مطرح می‌کنند. بنده صراحتا اعلام میکنم که آلودگی از طریق سرنگ وارداتی وجود ندارد و طرح این مباحث توطئه‌ای بیش نیست.

این خبر در حال تکمیل است …

خواندن خبر در سایت منبع

قاچاق معکوس دارو با اصرار بر تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز
قاچاق معکوس دارو با اصرار بر تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی

سلامت نیوز: رشد جمعیت و افزایش مصرف دارو طی سال‌‌های اخیر شرکت‌های تولید دارو را مجاب می‌کرد تا هر سال حدود ۱۲ درصد بر تولید محصولات خود بیفزایند؛ اما امسال با توجه به بازگشت‌ تحریم‌های آمریکا علیه ایران، دولت به‌طور ویژه‌ای پا در این حوزه گذاشت و با تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تامین مواد اولیه دارو، شرکت‌های مربوطه را به تولید بیشتر واداشت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی، طوری‌که به گفته فعالان بازار دارو در نیمه ابتدایی سال جاری تولید محصولات درمانی رشد ۴۵ تا ۵۰ درصدی را تجربه کرده است. با این حال برخی از داروخانه‌‌داران و بیماران همچنان نسبت به کمبود و گرانی بعضی از داروها گلایه دارند که این امر شائبه‌هایی مبنی بر سودجویی و به‌ویژه قاچاق معکوس دارو را در ذهن تداعی می‌کند.

در این زمینه محمود نجفی‌عرب، رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی، معتقد است که وقتی ارز ۴۲۰۰ تومانی داده می‌شود، هزینه تمام‌شده برای تولید پایین می‌آید.

به همین دلیل این خطر وجود دارد که برخی سودجویی‌ها در بازار شکل بگیرد و داروی ایرانی به خارج از کشور قاچاق شود. توقف تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تامین گروهی از کالاهای اساسی خواسته‌ای است که بارها و بارها از سوی تحلیلگران اقتصادی و فعالان بازار مطرح شده است.

زیرا سال گذشته حدود سه ماه دولت برای تامین کلیه کالاهای وارداتی به تخصیص ارز ترجیحی پرداخت، پیامدهای منفی آن نمایان شد و بسیاری از دریافت‌کنندگان این نوع ارز یارانه‌ای، آن را به نفع خود خرج یا مصادره کردند.

با اینکه دولت سرانجام رضایت داد تا با راه‌اندازی سامانه نیما ارز واردکنندگان را از این محل تامین کند، اما همچنان گروهی از کالاهای اساسی در فهرست دریافت‌کنندگان ارز ترجیحی قرار دارند که ازجمله آن می‌توان به محصولات دارویی اشاره کرد.

منابع مالی به بیمه‌ها منتقل شود

طبیعتا هدف دولت از پرداخت ارز ترجیحی به گروه کالاهای اساسی، ازجمله دارو، تامین ارزان نیازهای حیاتی شهروندان است. اما وسیله اجرای این هدف به شکلی است که به نظر راه را برای سودجویان باز می‌گذارد. در ماه‌های ابتدایی سال جاری بود که گروهی از بیماران قلبی نسبت به نبود داروهای و دستگاه‌های درمانی اعتراضاتی را مطرح کردند، در آن زمان حامیان دولت بار دیگر تمام قصور را به گردن آمریکا و سیاست‌های تحریمی کاخ سفید انداختند.

در این زمینه قطعا کسی منکر سیاست‌های خصمانه ایالات متحده نیست، اما نگاهی به آمار نشان می‌دهد که در نیمه ابتدایی سال جاری تولید دارو در کشور با رشد ۴۵ تا ۵۰ درصدی مواجه بوده است. روندی که طبق آن به نظر می‌رسد در بسیاری از اقلام دارویی دیگر نباید کمبود یا گرانی اتفاق بیفتد، اما به بهانه همان تحریم‌ها شاهد رشد تدریجی قیمت برخی از محصولات درمانی هستیم که به‌طور روزانه مورد مصرف افراد قرار می‌گیرد.

بر این اساس سوالی که به ذهن خطور می‌کند این است که چرا با وجود حمایت‌های مالی دولت و رشد چشمگیر تولید برخی بیماران از کمیاب‌شدن داروهای مورد نیاز خود خبر می‌دهند؟ خوشبختانه میزان افزایش تولید در شش ماهه‌ ابتدایی سال جاری به گونه‌ای بوده که به گفته فعالان بازار حداقل در ۳۰ سال اخیر چنین رشدی بی‌سابقه بوده است.

پس به‌طور طبیعی و طبق ساختارهای اقتصادی اکنون نباید کمبودی در بازار احساس شود و حتی انتظار این است که قیمت‌ها کاهش هم پیدا کند. اما به نظر می‌رسد تخصیص ارز ۴۲۰۰ بهترین فرصت را در اختیار تعدادی از سودجویان فعال در حوزه دارو و سلامت قرار داده تا با قاچاق این گروه از کالاها به سایر کشورها، سود خود را دریافت کنند.

اکنون قیمت دلار روی رقم ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومان ایستاده و اختلافی ۷۲۰۰ تومانی با نرخ ارز ترجیحی دارد؛ بنابراین همین مابه‌التفاوت قیمت انگیزه‌ای برای سودجویان فراهم می‌کند تا دارو را به دلار بفروشند که اگر این دلارها را در بازار آزاد هم بفروشند، با فروش هر یک دلار حداقل ۷۲۰۰ تومان سود خالص به دست می‌آورند.

در نتیجه از دولت و دستگاه قضا انتظار می‌رود اولا با نظارت بر بازار مقابل چنین افرادی بایستند، از سوی دیگر با حذف نرخ ارز ترجیحی داروی ارزان را به شکل دیگری به دست مصرف‌کننده برسانند. به‌عنوان مثال رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران پیشنهاد داده تا دولت این منابع مالی حمایتی را به بیمه‌ها انتقال دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

آوار حق فنی داروخانه‌ها بر سر بیماران + صوت

دریافت حق فنی در داروخانه‌ها، برای بیماران به یک معضل تبدیل شده است.
آوار حق فنی داروخانه‌ها بر سر بیماران + صوت - 1

به گزارش گروه فیلم و صوتباشگاه خبرنگاران جوان، برنامه پیک بامدادیرادیو ایران به موضوع ادامه دار شدن دریافت حق فنی در داروخانه‌ها پرداخته است.

با وجود رای دیوان عدالت اداری، داروخانه‌ها همچنان حق فنی را تحت نام دیگری دریافت می‌کنند. این در حالی است که حتی داروهایی که نیاز به نسخه ندارد، مشمول این دریافت است.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

خواندن خبر در سایت منبع

همتی: مشکلی در واردات غذا و دارو نداریم

الفخبرگزاری الف
همتی: مشکلی در واردات غذا و دارو نداریم
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به مباحث وزیر امور خارجه در خصوص تحریم بانک مرکزی، گفت: هر چند دشمنان به دنبال ایجاد محدودیت بودند اما با تدابیر صورت گرفته مشکلی در حوزه واردات غذا و دارو وجود ندارد.

عبدالناصر همتی در گفتگو با تسنیم، در واکنش به اظهارات وزیر امور خارجه در خصوص تحریم جدید بانک مرکزی و الصاق تگ SDGT به بانک مرکزی گفت: در تحریم جدید از این نظر که تگ SDGT لحاظ شده مباحث آقای ظریف درست بوده و دشمنان تلاش کردند که محدودیت ایجاد کنند.

وی با بیان اینکه، تمهیداتی از سوی بانک مرکزی برای مقابله با این اقدام در دستور کار قرار گرفته است، تاکید کرد، ‌ واردات دارو و غذا از مسیر بانک مرکزی انجام نمی‌شود و با تمهیدات صورت گرفته مشکلی در این خصوص ایجاد نخواهد شد.

گفتنی است، ظریف وزیر امور خارجه با اشاره به اقدامات آمریکا در حوزه تروریسم اقتصادی گفته بود: تحریم جدید بانک مرکزی به‌معنای تحریم غذایی و دارویی ایران است و جنایت جنگی به‌حساب می‌آید.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ورود پلیس به بازار داروهای قاچاق ناصرخسرو +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین6 ساعت قبل
پلیس در این زمینه ۴۵ نفر را دستگیر کرد ۳۰ هزار انواع و اقسام داروهای تقلبی کشف و ضبط شد و با ۱۵۰ داروخانه که در این رابطه فعال بودند برخورد شد.

فیلم | سکانسی از سریال ستایش که در شبکه‌های اجتماعی جنجال ساخت

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۴۰ کیلومتری شمال ایلام منطقه‌ای کوهستانی وجود دارد که دارای آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب است. یکی از جاذبه‌های این منطقه، روستایی است به اسم ایوان که انبوهی از جنگل‌های بلوط، زالزالک، بادام کوهی و همچنین انواع گل‎ها و گیاهان را در خود دارد.

وضع حمل و نقل کشور، اقتصادی نیست

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، آقای خیرالله خادمی مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما با تاکید بر لزوم ریلی کردن حمل و نقل ادامه داد: متاسفانه فقط حدود ۱۱ تا ۱۲ درصد بار از طریق ریلی حمل و نقل می‌شود که این باید افزایش یابد. وی با اشاره به اینکه ریل کشور در چشم انداز سال ۱۴۰۴ قرار است به ۲۵ هزار کیلومتر برسد، گفت: اکنون ۱۳ هزار و ۹۰۰ کیلومتر زیرساخت ریلی در کشور وجود دارد. مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل و نقل کشور گفت: مجموع اعتباری که در سال برای توسعه شبکه ریلی داده می‌شود حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان است. رئیس کمیته حمل و نقل کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم با حضور در این برنامه گفت: یکی از علل اصلی توسعه نیافتن حمل و نقل ریلی، جایگزینی اعتبارات است. او ادامه داد: اکنون ۸۹ درصد ارتباطات و حمل بار و مسافر، زمینی و یک درصد، هوایی و حدود ۱۰ درصد، ریلی است.

تعادل در بازار سرمایه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بازار سرمایه که در هفت ماه گذشته رشد ۸۰ درصدی را تجربه کرده بود، در روز‌های اخیر با افت ده درصدی شاخص همراه بود. بعد از چندروز تلاطم و اصلاح بازار؛ به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رفتارهای هیجانی سهامداران تازه وارد یکی از دلایل عمده بروز نوسان‌های اخیر عنوان می‌شود.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
در این لیست ایالات متحده آمریکا در جایگاه هفتمین کشور ثروتمند جهان قرار گرفته و ۶ کشور ثروتمندتر از آمریکا از لحاظ شاخص «تولید ناخالص داخلی سرانه» (GDP PER CAPITA) دسته‌بندی شده‌اند:۱- لوکزامبورگ ثروتمندترین کشور جهانتولید ناخالص داخلی سرانه: ۱۱۹ هزار و ۷۱۹ دلارکشور کوچک اروپایی «لوکزامبورگ» ثروتمندترین کشور جهان از لحاظ تولید ناخلص داخلی سرانه است. لوکزامبورگ دارای بخش مالی عظیمی است که حدود ۳۶ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد. ۲- نروژ دومین کشور ثروتمند جهانتولید ناخالص داخلی سرانه: ۸۶ هزار و ۳۶۲ دلارنروژ یک کشور صنعتی محسوب می‌شود و صنعت بخش عمده‌ای از سهم تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد. در سوئیس حداقل دستمزد رسمی وجود ندارد و دستمزدها توسط شرکت‌های خصوصی تعیین می‌شوند، اما حداقل دستمزد ماهانه برای کارگران غیر ماهر حدود ۲۲۰۰ تا ۴۲۰۰ فرانک سوییس است. ۷- ایالات متحده آمریکاتولید ناخالص داخلی سرانه: ۶۴ هزار و ۹۰۶ دلاربزرگترین صنعت در آمریکا صنعت بهداشت است.
رکنارکنا14 ساعت قبل
به گزارش رکنا، پرستو رستمی، یک فوق تخصص غدد و متابولیسم کودکان در آستانه برگزاری دوازدهمین کنگره بیماری‌های متابولیک و اولین همایش علوم پایه در بیماری‌های ارثی، گفت: یکی از شایع‌ترین علل مراجعه به پزشکان فوق تخصص غدد کودکان، بلوغ زودرس است. وی با بیان اینکه بلوغ زودرس به صورت شروع بلوغ در دختران کمتر از ۸ سال و پسران کمتر از ۹ سال تعریف می‌شود، افزود: شروع بلوغ در سنین بالاتر، فوق طبیعی است. دبیراجرایی دوازدهمین کنگره بیماری‌های متابولیک گفت: امروزه سن شروع بلوغ به خصوص در دختران سیاه پوست پایین آمده است که علت آن به طور کامل شناخته نشده است. رستمی با بیان اینکه بلوغ زودرس در دختران شایع‌تر از پسران است، ادامه داد: در بررسی‌هایی که توسط پزشک انجام می‌شود در اکثر موارد علت خاصی برای بلوغ زودرس در دختران شناسایی نمی‌شود که آن را بلوغ زودرس «ایدیوپاتیک» می‌نامند؛ در مقابل بلوغ زودرس در پسران جدی‌تر است و در اکثر موارد یک علت زمینه‌ای شناسایی می‌شود. وی با بیان اینکه بلوغ زودرس در دختران منجر به کوتاهی قد در بزرگسالی می‌شود، افزود: در صورت ایجاد بلوغ زودرس، والدین باید جهت بررسی بیشتر به پزشکان فوق تخصص غدد کودکان مراجعه کنند.

اخبار بیشتر