صحن علنی مجلس به خاطر مخالفت برخی نمایندگان با انتقال آب خزر به کویر مرکزی متشنج شد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

صحن علنی مجلس به خاطر مخالفت برخی نمایندگان با انتقال آب خزر به کویر مرکزی متشنج شد

نمایندگان استان‌های شمالی به انتقال آب خزر اعتراض کردند

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
نمایندگان استان‌های شمالی به انتقال آب خزر اعتراض کردند
گروهی از نمایندگان استان‌های شمالی با تجمع در جایگاه هیات رییسه لحظاتی دستور جلسه مجلس شورای اسلامی را متوقف کرده و مخالفت خود را با انتقال آب دریای خزر اعلام کردند.

اعتمادآنلاین| در جلسه علنی صبح امروز دوشنبه مجلس شورای اسلامی گروهی از نمایندگان استان‌های مازندران، گلستان و گیلان در جایگاه هیات رییسه تجمع کردند. این نمایندگان کاغذهایی را در دست داشتند که بر روی آنها نوشته شده بود «نه به انتقال آب دریای خزر»، «تصمیم غیرکارشناسی برابر با نابودی دریای خزر است»، «ملت اجازه نابودی دریای خزر را نمی‌دهند»، «بلای زاینده‌رود و دریاچه ارومیه را بر سر دریاچه خزر نیاورید» و «انتقال آب دریای خزر برابر است با نابودی محیط زیست».

این گروه از نمایندگان لحظاتی دستور جلسه مجلس شورای اسلامی را متوقف کرده و این پلاکاردها را در جایگاه هیات رییسه بالا بردند.

مسعود پزشکیان که اداره جلسه علنی را برعهده داشت، تکرار می‌کرد که این اقدام خلاف آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی است و از نمایندگان می‌خواست تا به جایگاه خود بازگردند.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

تجمع نمایندگان شمالی در اعتراض به انتقال آب دریای خزر

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
تجمع نمایندگان شمالی در اعتراض به انتقال آب دریای خزر
تجمع نمایندگان شمالی در اعتراض به انتقال آب دریای خزر - 0

تعدادی از نمایندگان شهرهای شمالی کشور نسبت به انتقال آب دریای خزر به بخش‌های مرزی ایران واکنش نشان دادند.

به گزارش ایلنا، امروز در صحن علنی مجلس تعدادی از نمایندگان شهرهای شمالی کشور با حضور در جایگاه هیئت رئیسه و گرد آمدن به دور صندلی رئیس مجلس اعتراض خود را نسبت به انتقال آب دریای خزر به بخش‌های مرزی ایران نشان دادند.

این نمایندگان با در دست داشتن برگه‌هایی اعتراض خود را از جایگاه هیئت رئیسه به نمایش گذاشتند.

روی این برگه‌ها نوشته شده بود:

«نه به انتقال آب دریای خزر، استیضاح وزیر نیرو فوری، مردم اجازه نابودی دریای خزر را نمی‌دهند»

کاظم دلخوش اباتری، لاهوتی، یوسفیان ملا، قاسم احمدی لاشکی، اردشیر نوریان، نانواکناری، قربانی و … از جمله نمایندگانی بودند که در جایگاه هیئت رئیسه حضور داشتند.

مسعود پزشکیان که ریاست جلسه را بر عهده داشت خطاب به این نمایندگان گفت: این موضوع را پیگیری می‌کنیم شما هم‌اکنون خلاف آیین‌نامه عمل می‌کنید. نمایندگان دارند تخلف می‌کنند.

رئیس جلسه همچنین به نمایندگان تذکر داد که سر جای خود بنشینند.

همزمان با اعتراض تعدادی از نمایندگان شمال کشور، تعدادی دیگر از نمایندگان نیز با حضور در جلوی جایگاه هیئت رئیسه به تماشای اعتراض آنها پرداختند.

خواندن خبر در سایت منبع

منابع طبیعی مازندران با انتقال آب خزر مخالف است

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
منابع طبیعی مازندران با انتقال آب خزر مخالف است
سازمان حفاظت محیط زیست در حالی روز گذشته با انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی موافقت کرد که مدیرکل منابع طبیعی استان مازندران می‌گوید: ما در 9 بند با این پروژه مخالفت کردیم.

اعتمادآنلاین|محسن موسوی با بیان اینکه کمیته فنی اداره کل منابع طبیعی مازندران در نامه‌ای به سازمان محیط زیست با ۹ بند با انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی کشور مخالفت کرده بود، اظهار کرد: بیش از ۱۱ کیلومتر از مسیر پیشنهادی انتقال لوله آب از جنگل‌های هیرکانی عبور می‌کند که درصورت اجرای پروژه تخریب زیادی برای جنگل دارد.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه سازمان حفاظت محیط زیست به این نکته توجه نکرده است، تصریح کرد: از سوی دیگر با توجه به عملیات خاکریزی و خاکبرداری هیچگونه تمهیداتی درباره مدیریت این منابع خاکی ارائه نشده است.

مدیر کل منابع طبیعی استان مازندران ادامه داد: از جمله دیگر دلایل مخالفات منابع طبیعی با طرح انتقال آب دریای خزر این است که در طول مسیر پیشنهادی پنج ایستگاه پمپاژ در حوزه استان مازندران پیش‌بینی شده اما هیچگونه امکان مطالعه نقشه قابل بررسی برای نحوه انتقال نیروی برق به این ایستگاه‌ها در مناطق جنگلی داده نشده است.

موسوی با بیان اینکه از سوی دیگر از هر پنج لیتر آب دریا دو لیتر قابل شیرین‌کردن و ۳ لیتر شورآبه و پساب است، تصریح کرد: محیط زیست باید پیش‌بینی کند که با این حجم شورآبه و پساب قرار است چه کار کند.

وی در پایان با اشاره به اینکه این تصمیم جای تاسف و تعجب دارد، گفت: منابع طبیعی نظر کارشناسی و فنی خود را اعلام کرده است اما تصمیم‌گیرنده ما نیستیم که بتوانیم جلوی انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی کشور را بگیریم.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

شوری ۴ برابری آب دریای خزر با طرح انتقال

مهرخبرگزاری مهر
شوری ۴ برابری آب دریای خزر با طرح انتقال
ساری - طرح انتقال ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب دریای خزر به کویر مرکزی در حالی روی میز دولت قرارگرفته که به اعتقاد کارشناسان علاوه بر خسارات به نواحی ساحلی، شوری فزاینده و چهار برابری را درپی دارد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: انتقال آب دریای خزر همچنان دغدغه دوستداران، محیط‌زیست، کارشناسان و مسئولان نواحی است اما گویا دولت عزمش را برای اجرای این طرح جزم کرده است.

کسری ۱۹۰ میلیون مترمکعبی آب در استان سمنان موجب شده تا دولت راحت‌ترین و ساده‌ترین راه را برای تأمین آب این استان کویری، انتقال از دریای خزر ببیند اما به تأکید کارشناسان به تبعات و پیامدهای آن چندان توجه نشده است.

محمدعلی غلامی استاد دانشگاه در مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر بابیان اینکه ایران در ۵۰ سال اخیر با کاهش ۵۰ میلی‌متری بارندگی مواجه بوده است، افزود: این درحالی‌که در این مدت دمای هوا دو درجه افزایش‌یافته و این افزایش دما و کاهش بارندگی منجر به برداشت زیاد از منابع آبی شده است و نتیجه برداشت زیاد از منابع آبی سبب شده تا در بخش‌هایی از کشور ازجمله نوار ساحلی با کمبود آب مواجه شویم.

وی متوسط بارندگی در کشور را سالانه ۲۲۰ میلی‌متر اعلام کرد و گفت: استان سمنان سالانه ۱۲۰ میلی‌متر بارندگی دارد و با جمعیت ۷۰۰ هزار نفر سالانه ۱۱٫۵ میلیارد مترمربع بارندگی دارد ولی برداشت‌های صورت گرفته موجب شده ۱۹۰ میلیون مترمکعب در سال کسری آب داشته باشد.

شوری ۴ برابری آب دریای خزر با طرح انتقال - 5

غلامی یادآور شد: کمبود و کسری آب از یک‌سو و هم‌جواری با مازندران سبب شده تا راحت‌ترین و ساده‌ترین راه را برای تأمین آب، انتقال آب از دریای مازندران در دستور کار قرار گیرد زیرا راه راحت و آسانی است.

وی با اشاره به اینکه دو روش ازجمله انتقال آب از سرشاخه‌ها در دستور کار قرار دارد گفت: در این صورت حدود ۵۴ میلیون مترمکعب ظرفیت سدسازی یا اجراشده و یا مجوز برای ساخت گرفته‌شده است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: روش دوم انتقال آب از دریای خزر و مازندران است که ۲۰۰ میلیون مترمکعب در سال باید منتقل شود درحالی‌که ۲۴۴ میلیارد مترمکعب آورد آب دریای مازندران از رودخانه ولگا است.

وی با اشاره به مسیر انتقال آب دریای خزر ادامه داد: مسیر انتقال از گهرباران از شش کیلومتری غرب نیروگاه نکا تا مهدی‌شهر سمنان ادامه دارد و درمجموع مسیر انتقال ۶۲۴ کیلومتر طول دارد که ۱۸۴ کیلومتر آن در مازندران قرار دارد.

غلامی با عنوان اینکه قرار است در آینده تصفیه‌خانه‌ای آب را تصفیه و منتقل کند گفت: هشت ایستگاه پمپاژ با مصرف برق سه هزار گیگابایت در سال قرار است در مسیر انتقال ساخته شود و هزینه اجرایی طرح بر اساس فهرست‌بهای سال ۹۵ حدود ۴۵۰۰ میلیارد تومان و هزینه نگهداری و بهره‌برداری سالانه ۴۰۰ میلیارد تومان است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: اولین چالش انتقال آب از دریای خزر، بیلان آبی دریای مازندران بوده زیرا اکنون بیلان منهای ۲۷ دارد و این تراز مدام در حال افت است و وجود خلیج میانکاله و افزایش شوری اثر فزاینده منفی بر منطقه خواهد گذاشت.

غلامی یادآور شد: مسیر آبگیری باید ۱۱ کیلومتر در درون دریا انجام شود و این کار بر موجودات دریایی در دریا اثر منفی خواهد گذاشت و همچنین اثرات منفی بر گونه‌های جانوری و گیاهی محدوده اجرای طرح خواهد داشت.

وی با اشاره اینکه آب دریای مازندران شوری ۱۳ گرم بر لیتر دارد افزود: خروجی اجرای طرح انتقال آب سبب شوری ۵۰ گرم بر لیتر می‌شود و این چالش‌ها در انتقال آب دریای خزر باید مدنظر قرار گیرد، علاوه براین ۱۴۰ کیلومتر از مسیر انتقال آب در مازندران از جنگل، باغ و یا زمین کشاورزی می‌گذرد و تخریب آن خسارت‌های بی‌شماری به بار خواهد آورد.

بی توجهی به رژیم حقوقی دریای خزر در طرح انتقال

غلامی به مسائل سیاسی انتقال آب دریای خزر اشاره کرد و گفت: به نظر می‌رسد به رژیم حقوقی دریای خزر در انتقال آب توجه نشده است زیرا هنوز با کشورهای حاشیه به توافق نهایی نرسیده‌ایم.

همچنین معصومه بنی‌هاشمی استاد دانشگاه نیز با اظهار اینکه ایران سهم دوم را در خطوط ساحلی بعد از قزاقستان دارد گفت: ازنظر حوزه آبریز دریای خزر پنج کشور به همراه چهار کشور دیگر در حوزه آبریز سهم دارند و ویژگی نوسانات تراز آب دریای خزر همواره ساحل‌نشینان را درگیر کرده است.

شوری ۴ برابری آب دریای خزر با طرح انتقال - 19

بنی‌هاشمی یکی از نگرانی‌های کاهش تراز آب دریای خزر را بحران‌های سیاسی و اقتصادی برشمرد و گفت: شور شدن آب‌های ساحلی و غرقاب شدن چاه‌های نفتی و پیامدهای ناشی از آن بر تالاب‌ها، دخل و تصرف در اراضی ساحلی ازجمله مشکلات فراروی است.

علی‌اصغر یوسف نژاد نماینده مردم ساری و میاندرود در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: به دلیل مختلف انتقال آب دریای خزر یک اشتباه استراتژیک به دلیل فنی، عددی و ریالی و تخصصی، تکنولوژی است و هیچ‌وقت چنین کاری شدنی نیست.

یوسف نژاد یادآور شد: مجلس و کمیسیون تخصصی مجلس نسبت به آب نگرش مثبت دارند و منابع خوبی در این زمینه در نظر گرفته‌شده و برای آبخیزداری اعتبار خوبی در نظر گرفته‌شده است.

طرح انتقال آب دریای خزر به کویر مرکزی و اتصال آن به خلیج‌فارس و دریای عمان حدود ۲۵ سال پیش مطرح اما خیلی زود به فراموشی سپرده شد؛ در دولت دهم یک‌بار دیگر این طرح در مقیاس کوچک‌تر (انتقال آب خزر به استان سمنان) در دستور کار قرار گرفت.

خواندن خبر در سایت منبع

نامه نمایندگان به رئیس‌جمهوردر مخالفت با انتقال آب خزر به کویر مرکزی

فارسخبرگزاری فارس
نامه نمایندگان به رئیس‌جمهوردر مخالفت با انتقال آب خزر به کویر مرکزی
نمایندگان ملت در نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور ضمن مخالفت خود با انتقال آب دریای خزر به کویر مرکزی و استان سمنان خواستار توقف اجرای این طرح شدند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس در نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور مخالفت خود با انتقال آب دریای خزر به استان سمنان را اعلام کردند.

این نامه تاکنون به امضای حدود ۴۰ نفر از نمایندگان رسیده و امضاهای آن رو به افزایش است.

متن کامل نامه نمایندگان به رئیس‌جمهور به شرح زیر است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم

در شرایطی که کشور بیش از هر چیز نیاز به روحیه هم‌افزایی و انسجام و امید به آینده دارد جای بسی شگفتی است که با وجود مخالفت‌های مرکز پژوهش‌های مجلس، مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران، متخصصان حوزه‌های مختلف و نمایندگان استان‌های شمالی با اجرای طرح انتقال آب دریای خزر به کویر مرکزی و استان سمنان، دولت محترم همچنان بر اجرای این طرح پافشاری می‌کند.

در پایان ما نمایندگان ملت برای چندمین بار از حضرتعالی به عنوان عالی‌ترین مقام اجرایی کشور انتظار داریم تا از اجرای چنین طرحی که نتایج آن نابودی محیط زیست، فرسایش سرمایه اقتصادی و اجتماعی است، جلوگیری نماییم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین14 ساعت قبل
با این وجود، به نظر می‌رسد این بی‌خوابی‌ها کم‌ایراد نیست و می‌تواند حتی با خطر مرگ همراه باشد. پژوهش‌های متعدد بالینی مشخص کرده‌اند دیر خوابیدن تا ۱۰ درصد خطر مرگ را افزایش می‌دهد. البته دیر خوابیدن به تنهایی لزوما منجر به افزایش خطر مرگ نمی‌شود و رفتارهای اشتباه در طول شب به این موضوع دامن می‌زند. افزون بر این کم‌خوابی منجر به افزایش اختلالات خواب می‌شود. وقتی یک فرد در طول ساعات بیداری بیشتر ساعات شب یا عصر را مشاهده کند، رفته رفته از نور خورشید دور می‌شود.

افزایش استفاده از حمل و نقل عمومی در پایتخت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، به نظر می‌رسد اکنون که مردم تمایل بیشتری به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی نسبت به خودروی شخصی دارند؛ مسئولان دولتی هم بخشی از درآمد حاصل از افزایش نرخ بنزین را به توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی اختصاص دهند.

عوض کردن جای اشرار و مردم

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
در این هسته‌ها عمدتا برخی زنان و دختران نقش محوری را دارند برای تحریک افکار عمومی نیز از واژه «غیرت» استفاده می‌شود. در آشوب‌های شنبه و یکشنبه خشونت رمز عملیات بود؛ خشونت‌های بسیار بالا و تخریب اموال عمومی. اکنون رسانه‌های بیگانه که در ماجرای آشوب‌ها و اغتشاشات به آخر خط رسیده‌اند و شکست طراحی دو ساله را جلوی چشمان خود می‌بینند همچنان تلاش دارند آموزش آشوب و خشونت بدهند. در طراحی آشوب‌های شنبه و یکشنبه استفاده از سلاح گرم و کشتن مردم در دستور کار جدی طراحان بوده است. اکنون آمریکایی‌ها و رسانه‌های آن‌ها بعد از شکست در این طراحی وارد مرحله جدیدی شده‌اند تا جای اشرار و مردم را عوض کنند و جلاد را به جای مظلوم بنشانند، اما این بار نیز به جایی نخواهند رسید.

یک روز تعطیل

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
روز جمعه با تمام فراز و فرودهایش تمام می‌شود، اما مهم دور هم بودن و صله رحم در این روز است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، روز جمعه با تمام فراز و فرودهایش تمام می‌شود، اما مهم دور هم بودن و صله رحم در این روز است.

بررسی آخرین وضعیت مناطق زلزله زده شمال غرب کشور

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
او ادامه داد: تا این لحظه طبق آمارگیری‌های انجام شده در مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی حدود ۳ هزار واحد احداثی و ۱۵۰۰ واحد هم تعمیراتی شناسایی شده است. پورمحمدی در خصوص دام‌های بلاتکلیف مناطق آسیب دیده گفت: تا عصر امروز حدود ۳۰ جایگاه برای دام‌های بلاتکلیف طراحی و اجرا شده، متولی این طرح جهاد کشاورزی می‌باشد. با این حال هر کس فرم درخواست تسهیلات و کمک هزینه را پر نموده باشد ما آمادگی امدادرسانی داریم اما افراد باید اسکان دائم خود را در روستاهای آسیب دیده احراز نمایند. احتمالا یک ماه آینده عملیات لایروبی ۵ کیلو متر از منطقه آسیب دیده آق قلا به اتمام می‌رسد. او ادامه داد: بالا بردن و اضافه کردن ارتفاع سطوح واحدهای مسکونی در مناطق آسیب دیده وسیل زده هم آغاز و در برخی مناطق به انجام رسیده است.
الفالف12 ساعت قبل
هفته پیش که مقابل عراق بازی می‌کردیم دیگر نه از آن مربی خوب خبری بود و نه از آن تیم خوب. با این وضعیت، حتی برای گرفتن یک مساوی هم خیلی باید شاکر می‌بودیم ولی باز هم سرمربی و باز یک تصمیم اشتباه. استفاده از یک بازیکن فرتوت، تکرار خاطره اخراج و تکرار خاطره شکست …به نظر، این روزها چقدر شبیه تیم ملی مان شده‌ایم. در ادامه سلسله فتنه‌های ده سال یکبار ۷۸ و ۸۸، فتنه ۹۸ چیزی نبود که برایمان خیلی دور از ذهن باشد. پس اجازه دهید ببینیم از اغتشاشات اخیر چه چیزهایی می‌توان فهمید؟ پیش از همه، از آنچه گذشت فهمیدیم دلسوزانی که هشدار می‌دادند دشمن می‌خواهد ایران را به سوریه و عراق دیگری تبدیل کند، سخن به گزاف نمی‌گفتند.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری2 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری4 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری4 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

تحریم آذری جهرمی توسط آمریکا؛ وزارت خزانه داری آمریکا وزیر ICT ایران را تحریم کرد

تکراتوچند ثانیه قبل

راهنمای خرید تلویزیون ۹۸؛ هنگام انتخاب تلویزیون به چه نکاتی باید توجه کرد؟

تکراتوچند ثانیه قبل

صرافان بانکی در آخرین روز هفته دلار را چند خریدند؟

خبرآنلاین3 دقیقه قبل

آشتیانی: عده‌ای دنبال حاشیه‌سازی برای استقلال هستند

روزنو10 دقیقه قبل

در روز ملی بوسنی و هرزگوین از ایران نیز تقدیر شد

صدا و سیما16 دقیقه قبل