اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه ۲۲ مهرماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه ۲۲ مهرماه

افزایش وام مسکن نه؛ کاهش قیمت آری

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
افزایش وام مسکن نه؛ کاهش قیمت آری
نظر مسوولان دولتی و بانکی این است که افزایش سقف تسهیلات مسکن نمی‌تواند کمکی به متقاضیان بازار مسکن کند، لذا برای تامین مسکن خانواده‌ها باید برنامه‌ریزی در جهت کاهش قیمت باشد.

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی که از حدود ۱۰ ماه قبل به جای عباس آخوندی عهده‌دار این سمت شد همواره تاکید کرده که و بالا بردن مبلغ وام مسکن را تورم‌زا می‌داند. با این حال چند ماه قبل زمزمه‌های افزایش سقف تسهیلات مسکن از ۱۶۰ به ۲۰۰ میلیون تومان مطرح شد اما به نتیجه نرسید. جدیدترین اظهارنظر مدیرعامل بانک مسکن هم گویای این موضوع است که این بانک برنامه‌ای برای افزایش سقف تسهیلات مسکن ندارد.

وزیر راه و شهرسازی مدتی پس از روی کار آمدن، طرح تولید و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی تا ۱۴۰۰ را در دستور کار قرار داد. برنامه‌ریزان این طرح معتقدند که این پروژه مشارکتی می‌تواند به رونق ساخت و ساز در بخش خصوصی نیز منجر شود. مطابق آخرین آمار که از سوی ارایه شد تا کنون بیش از ۱۸۰ هزار واحد در قالب این طرح آغاز شده است.

اسلامی که جذابیت طرح اقدام ملی را کامل می‌داند گفته است: خانه‌ها را برای مردمی می‌خواهیم که با توان مالی خود به راحتی نمی‌توانند از واحدهایی که در بازار وجود دارد تامین مسکن کنند.

وی افزود: طرح اقدام ملی برای خوشبخت کردن عده‌ای که توانمند هستند ارائه نشده، بلکه برای صاحبخانه شدن قشر متوسط به پایین است. در سراسر کشور هم این طرح آغاز شده، اراضی شناسایی شده و مراحل مختلف را طی می‌کند. به هر حال زمین باید تعیین شود، نقشه مشخص شود، جواز ساخت اخذ شود، قرارداد منعقد شود تا وارد فاز اجرایی شویم.

کاهش قیمت تمام شده مسکن در سیاستگذاری‌های بانک‌مسکن دنبال می‌شود

از سوی دیگر، بانک مسکن که برای تامین مالی طرح اقدام ملی با وزارت راه و شهرسازی همکاری می‌کند و در این بین اعلام کرد که خانه اولی‌ها می‌توانند از تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم برای خرید واحدهای طرح اقدام ملی استفاده کنند، یکی دیگر از برنامه‌های خود را کاهش قیمت تمام شده مسکن اعلام کرده است.

مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به اینکه بانک مسکن برای افزایش سقف تسهیلات مسکن برای متقاضیان در حال حاضر برنامه‌ای ندارد، اعلام کرد: بانک مسکن سیاست کاهش قیمت مسکن را در دستور کار دارد و در حال برنامه‌ریزی برای تحقق آن است که امیدوار هستیم به نتایج خوبی در این زمینه دست یابیم.

ابوالقاسم رحیمی‌انارکی در خصوص اقدام آن بانک برای تسهیل در خانه‌دار کردن مردم تا پایان سال‌جاری و برنامه‌هایی که توسط بانک در این خصوص تدارک دیده شده، اعلام کرد: افزایش تسهیلات با توجه به شرایط خاص و ویژه‌ای که وجود دارد با احتیاط دنبال می‌شود. زیرا در سال‌های گذشته بخش مسکن، تنش و شوک‌هایی فراوانی را تجربه کرد.

مدیرعامل بانک مسکن با تاکید بر اینکه تصمیماتی که از سوی بانک اخذ می‌شود نباید منتج به ایجاد شوک به بخش مسکن شود، خاطرنشان کرد: تلاش می‌کنیم تا بحث کاهش قیمت تمام شده مسکن را به صورت جدی‌تری دنبال کنیم و برنامه‌ریزی‌هایی در این خصوص انجام شده که دنبال و پیگیری خواهیم شد.

رحیمی‌انارکی در خصوص احتمال افزایش سقف تسهیلات مسکن برای متقاضیان نیز، اعلام کرد: در حال حاضر، شرایط برای افزایش سقف تسهیلات فراهم نیست زیرا قبل از هر اقدامی باید برای تامین منابع مالی آن تمهیداتی اندیشید. در عین حال، ضرورت دارد تا آثار افزایش تسهیلات بر قیمت واحدهای مسکونی ارزیابی شود.

وی تصریح کرد: بانک مسکن سیاست کاهش قیمت مسکن را در دستور کار دارد و در حال برنامه‌ریزی برای تحقق آن است که امیدوار هستیم به نتایج خوبی در این زمینه دست یابیم.

خواندن خبر در سایت منبع

تکلیف ۵۰۰ هزار واحد مسکن مهر مشخص شد

رکناخبرگزاری رکنا
تکلیف ۵۰۰ هزار واحد مسکن مهر مشخص شد
رکنا: معاون دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی از تعیین تکلیف پروژه های مسکن مهر تا پایان سال جاری خبر داد.

تکلیف ۵۰۰ هزار واحد مسکن مهر مشخص شد - 1

به گزارش رکنا، علی قائدی افزود: بطورکلی از مجموع پروژه‌های مسکن مهر ۵۰۰ هزار واحد باقی مانده بود که پارسال وزارت راه و شهرسازی متعهد شد تا پایان سال جاری این پروژه‌ها را تکمیل و به متقاضیان تحویل دهد.

وی همچنین اظهارداشت: پروژه‌های نیمه تمام مسکن مهر اغلب در اطراف کلانشهرها واقع و از طرفی عمده مشکل مسکن هم مربوط به کلانشهرهاست بنابراین تعیین تکلیف این پروژه‌ها می‌تواند کمک شایان توجهی به عرضه و بازار مسکن کند.

معاون دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: خوشبختانه تکمیل و واگذاری واحدهای مسکونی مهر به متقاضیان به رغم تمامی مشکلات از جمله حقوقی، تامین زیرساخت‌ها، خدمات روبنایی و زیر بنایی روند خیلی خوبی دارد.

وی افزود: وزارت راه و شهرسازی روی تعهد خود محکم ایستاده تا پایان سال ۵۰۰ هزار واحد مسکونی پروژه مسکن مهر را تعیین تکلیف کند.

قائدی ضمن اشاره به ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن اظهارداشت: بر اساس این برنامه ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید، ۱۰۰ هزار واحد در بافت‌های فرسوده شهری و ۱۰۰ هزار واحد دیگر هم برای گروه‌های کم درآمد از سوی بنیاد مسکن احداث خواهد شد.

وی در ادامه گفت: شرکت بازآفرینی شهری یکی از دستگاه‌های تابعه وزارت راه و شهرسازی است.

معاون دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی افزود: سیاست‌های کلان در حوزه بازآفرینی شهری و بافت‌های فرسوده طبق قاعده از سوی وزارتخانه پیگیری و امور اجرایی مربوط به این حوزه توسط خود همین شرکت انجام می‌شود.

وی اظهارداشت: ارائه تسهیلات با نرخ شش درصد به زوج‌های جوان با پیش خرید واحدهای مسکونی در بافت‌های فرسوده از سازندگان در راستای سیاست‌های وزارت و شهرسازی در حوزه مسکن است.

قائدی در ادامه گفت: بافت‌های فرسوده از حوزه‌های بسیار سخت بخش مسکن است چون با مشکلات عدیده‌ای مواجهند.

وی افزود: تا سال گذشته این مسائل و مشکلات باعث شده بود تحرک خاصی در حوزه بازآفرینی شهری ایجاد نشود.

معاون دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اظهارداشت: خوشبختانه از سال گذشته تاکنون با توجه به پیگیری‌های صورت گرفته تحرک خوبی در این حوزه ایجاد شده است.

وی در ادامه گفت: پیش بینی می‌شود با توجه به اقدامات خوب صورت گرفته به لحاظ تامین مالی و سایر حوزه‌ها در بافت‌های فرسوده عملکردامسال نسبت به سال‌های گذشته قابل توجه‌تر باشد.

قائدی افزود: زمین‌ها در بافت‌های فرسوده متعلق به مردم است و خود خانوارها باید در قالب‌های مختلف مشارکت کنند و نقش دولت در این بافت‌ها بیشتر تسهیل‌گری و ارائه تسهیلات است.

تسنیم/برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

مهم‌ترین معضل در سبد خانواده مسکن است

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز
مهم‌ترین معضل در سبد خانواده مسکن است

سلامت نیوز: استاندار تهران به بازآفرینی بافت فرسوده شهری اشاره کرد و گفت: در حال حاضر مهم‌ترین معضل در سبد خانواده موضوع مسکن است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران در جلسه ستاد بازآفرینی استان تهران اظهار داشت: روز دوشنبه با رئیس جمهور دیداری داشتیم و گزارش عملکردی در خصوص مسائل و مشکلات تهران ارائه دادیم.

وی گفت: در کنار مسائل زیست محیطی، آب، نوسازی مدارس، حمل‌ونقل ریلی یکی از مسائلی که رئیس جمهور تأکید کرد احیای بافت فرسوده در تهران است.

استاندار تهران ادامه داد: یکی از مهم‌ترین معضل‌ها در سبد خانوار بحث مسکن است و باید از ظرفیت بازآفرینی بافت فرسوده استفاده شود.

وی گفت: متأسفانه ما تحرک و پویایی در بازآفرینی بافت فرسوده ندیده‌ایم و یک برنامه‌ریزی باید از قبل انجام شود تا بتوانیم از آن استفاده کنیم.

محسنی بندپی خاطرنشان کرد: ما از اعتبارات ماده ۱۸ به خوبی نتوانستیم بهره‌مند شویم و تنها ۴درصد این اعتبارات اختصاص یافته است. بنابراین باید پویایی جدی در این زمینه شاهد باشیم.

استاندار تهران در واکنش به موضوعی مبنی بر واگذاری زمین‌ها به مترو گفت: بازآفرینی شهری شاید از مترو هم واجب‌تر باشد.

وی افزود: در مراحل بازآفرینی بافت فرسوده زمین بسیار مهم است و در حال حاضر سیاست این است که پیمانکار دولتی نباشد و بخش خصوصی در این زمینه وارد عمل شود. بنابراین مهم‌ترین فاکتور و مؤلفه ما زمین است.

محسنی بندپی گفت: اگر در یک کلاس درس دانش‌آموزان ۳۴ نفره می‌نشینند و وزارتخانه زمین مناسب دارد آن را در اختیار شورای برنامه‌ریزی استان قرار بدهد که تصمیم‌گیری‌های لازم را اتخاذ کند.

استاندار تهران اظهار داشت: برای کمربندی شمالی فیروزکوه اقداماتی صورت گرفت ولی از سوی وزارتخانه متوقف شد.

وی گفت: ‌در حال حاضر مهم‌ترین مؤلفه برای بازآفرینی بحث زمین است که بخش خصوصی و حتی سرمایه‌گذاران خارجی نیز از این موضوع استقبال کردند و باید دیگر دستگاه‌ها نیز از جمله اورژانس، آتش‌نشانی و دیگر دستگاه‌های خدماتی نیز در این خصوص اقدام کنند.

محسنی بندپی با اشاره به اینکه برای بازآفرینی شهری باید مشوق‌هایی را اجرایی کنیم، افزود: تسهیلات کم بهره‌ای نیز برای افرادی که آمادگی سرمایه‌گذاری دارند مهیا شود.

خواندن خبر در سایت منبع

طرح رئیس‌جمهور برای تامین مسکن، سرکار گذاشتن مردم است

مهرخبرگزاری مهر
طرح رئیس‌جمهور برای تامین مسکن، سرکار گذاشتن مردم است
عضو هیئت رئیسه مجلس درباره طرح دولت برای تأمین مسکن کارمندان جوانِ تازه استخدام شده، گفت: ارائه این طرح‌ها از سوی رئیس‌جمهور، به معنای سر کار گذاشتن مردم است.

سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص طرح اختصاص ۱۵ درصد از حقوق کارمندان به تامین مسکن اقساطی، گفت: این طرح خرداد ماه سال جاری در نامه‌ای به رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی ارائه شد، آقای واعظی هم با من تماس گرفتند و قول پیگیری دادند.

وی افزود: متاسفانه این طرح تنزل داده شد به تامین مسکن برای کارمندان جدید دولت، بر این اساس اگر طرح تامین مسکن اقساطی برای کارمندان جدید دولت اجرایی شود سالانه ۴۰ هزار خانه جدید ساخته خواهد شد که تحولی در بازار مسکن ایجاد نمی‌کند. این در حالی است که ما در طرح مسکن اقساطی به دنبال ساخت یک میلیون مسکن در سال بودیم که می‌توانست تحول اساسی در بازار مسکن و اشتغال ایجاد کند.

عضو هیئت رئیسه مجلس درباره طرح دولت برای تأمین مسکن کارمندان جوان تازه استخدام شده و تأمین مسکن ارزان از سوی شهرداری‌ها، گفت: ارائه این طرح‌ها از سوی رئیس جمهور، به معنای سر کار گذاشتن مردم است.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: علاوه بر این در راستای ساماندهی وضعیت بازار اجاره مسکن طرحی برای ایجاد شرکت‌های اجاره دهنده مسکن، انعقاد قراردادهای ۵ ساله و شناسایی کیفیت واحدهای مسکونی از طریق ستاره دار شدن واحد مسکونی به دولت ارائه شد.

وی تاکید کرد: دولت در راستای اجرای این طرح نیز هیچ اقدامی انجام نداد و «طرح وام اجاره» را ارائه داد که در واقع یارانه‌ای برای ثروتمندان و صاحب خانه‌ها بود و در عمل نیز اجرایی نشد.

عضو هیئت رئیسه مجلس تاکید کرد: دولت اراده‌ای برای ساماندهی بازار مسکن ندارد و اقدام عملی در این راستا انجام نداده است زیرا نه تنها به طرح هایی که کارشناسان ارائه می‌کنند توجهی نمی‌کند بلکه وزارت راه و شهرسازی طرح قوی و کار آمدی را نیز ارائه نمی‌دهد.

قاض زاده هاشمی گفت: بنابر این سئوالی از وزیر راه و شهرسازی در مورد سیاست‌های دولت در حوزه مسکن به هیئت رئیسه مجلس ارائه خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

مالیات بر خانه‌های خالی؛ ابزاری ضداحتکار و ضدگرانی مسکن

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز
مالیات بر خانه‌های خالی؛ ابزاری ضداحتکار و ضدگرانی مسکن
عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: افزایش یا کاهش قیمت مسکن تابع عرضه و تقاضا است، یعنی به هر میزانی که مسکن مورد نیاز بازار تأمین شود، قیمت در مسیر تعادل حرکت خواهد کرد، بنابر این اگر سه میلیون خانه خالی به بازار تزریق می شد، التهابات دو سال اخیر کاهش می یافت.

به گزارش افکارنیوز،

مجید کیانپور عضو کمیسیون عمران مجلس بر ضرورت اعمال سیاست‌های مالیاتی بر خانه‌های خالی در کشور تأکید کرد و گفت: یکی از ابزارهای نظارتی و مدیریتی برای ساماندهی بازار مسکن، اخذ مالیات است، راه کاری که در چند سال اخیر به آن توجه چندانی نشده است.

ضرورت اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی و قانون مالیات بر عایدی سرمایه مسکن

اخبار اقتصادی-نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در شرایط کنونی کارشناسان بر ضرورت اعمال و اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی و قانون مالیات بر عایدی سرمایه مسکن تأکید می‌کنند، قوانینی که تاکنون نادیده گرفته شده‌اند.

وجود ۳ میلیون خانه خالی از سکنه نیز در کل کشور

بر اساس آمارها حدود ۵۰۰ هزارواحد خانه خالی در تهران و حدود ۲ و نیم میلیون تا ۳ میلیون خانه خالی از سکنه نیز در کل کشور وجود دارد، از طرف دیگر کشور سالانه برای تأمین مسکن زوج‌های جوان به حدود ۸۰۰ هزار تا یک میلیون مسکن نیز نیاز دارد

وی گفت: بر اساس آمارها حدود ۵۰۰ هزارواحد خانه خالی در تهران و حدود ۲ و نیم میلیون تا ۳ میلیون خانه خالی از سکنه نیز در کل کشور وجود دارد، از طرف دیگر کشور سالانه برای تأمین مسکن زوج‌های جوان به حدود ۸۰۰ هزار تا یک میلیون مسکن نیز نیاز دارد.

مالیات بر خانه‌های خالی از افزایش قیمت مسکن جلوگیری می‌کرد

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: این موضوع واضح و مبرهن است که اگر در دهه اخیر، دولت سیاست‌های مالیاتی را بر حوزه مسکن اعمال می‌کرد، ما در دو سال گذشته شاهد افزایش ۱۲۰ درصدی نرخ مسکن در کشور نبودیم.

افزایش یا کاهش قیمت مسکن تابع عرضه و تقاضا است

وی تصریح کرد: افزایش یا کاهش قیمت مسکن تابع عرضه و تقاضا است، یعنی به هر میزانی که مسکن مورد نیاز بازار تأمین شود، قیمت در مسیر تعادل حرکت خواهد کرد، اما در صورت کاهش عرضه، قیمت‌ها افزایش می‌یابد، بنابر این اگر سه میلیون خانه خالی به بازار تزریق می‌شد، التهابات دو سال اخیر کاهش می‌یافت.

عضو کمیسیون عمران مجلس افزود: وزارت راه و شهرسازی باید هر چه سریع‌تر نسبت اجرای مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر خانه‌های خالی اقدام کند تا حداقل بخشی از نیاز کنونی جامعه به مسکن جدید مرتفع گردد.

خواندن خبر در سایت منبع

پیش‌بینی قیمت مسکن از نگاه وزیر راه و شهرسازی

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز
پیش‌بینی قیمت مسکن از نگاه وزیر راه و شهرسازی
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در تلاش هستیم امید به خانه‌دار‌شدن در شهرهای بزرگ را به زیر ۱۰ سال و در شهرهای کوچک به زیر ۳ سال برسانیم، گفت: آمارهای دریافتی از معاملات مسکن در سطح کشور مؤید این مطلب است که قیمت مسکن روندی کاهشی دارد، اما هنوز تا رسیدن به تعادل فاصله داریم.

به گزارش تجارت‌نیوز، تغییرات ناگهانی در شاخص‌های کلان اقتصادی ظرف دوسال اخیر تأثیر نامطلوبی بر بازار مسکن گذاشت و موجب آشفتگی قیمت‌ها در این بازار شد.

طبق آمار رسمی ظرف دوسال گذشته میانگین قیمت مسکن در سطح کشور بین ۷۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش یافت ولی ثبات نسبی در بازار ارز و کاهش شتاب نرخ تورم طی چهارماهه گذشته موجب شد تا هیجانات روانی بازار مسکن فروکش کند و اینک قیمت‌ها در این حوزه به سمت تعادل حرکت می‌کند.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی ضمن ارائه چشم اندازی از بازار مسکن در آینده گفت: پیش از هرگونه تحلیل بازار مسکن باید بپذیریم که وزارت راه و شهرسازی هیچگونه دخل و تصرفی در نوسانات اخیر بازار مسکن نداشته و رشد حباب گونه قیمت‌ها در دو سال اخیر غیرعادی و غیرواقعی بوده است.

به گفته وی، خوشبختانه ایجاد ثبات در بازارهای موازی و بهبود شاخص‌های کلان اقتصادی باعث شد تا ظرف ۴ ماهه گذشته، از هجوم سرمایه‌های سرگردان به بازار مسکن کاسته شود و نگرانی سرمایه‌گذاران برای آینده بازار کاهش یابد.

اسلامی تأکید کرد: اکنون قیمت خانه سیر نزولی به خود گرفته و به سمت نقطه تعادل حرکت می‌کند. آمارهای دریافتی از معاملات مسکن در سطح کشور هم به خوبی مؤید این مطلب است که قیمت مسکن روندی کاهشی دارد، اما هنوز تا رسیدن به تعادل فاصله داریم.

وی افزود: پاسخ مناسب متقاضیان به درخواست وزارت راه و شهرسازی برای دست نگه داشتن در خرید خانه از یک سو و فروکش کردن تب معاملات موجب شده تا بازار مسکن به دوره رکود معاملات وارد شود و همین مساله بستر مناسبی برای کاهش قیمت‌ها را پدید آورده است.

به موازات این اقدام، برنامه وزارت راه و شهرسازی برای عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی جدید در قالب طرح ملی تولید مسکن تا سال آینده و تکمیل واحدهای باقیمانده مسکن مهر تا پایان امسال، نگرانی متقاضیان واقعی را از تأمین مسکن کاهش داده است.

این طرح با همکاری سازمان ملی زمین و مسکن، شرکت شهرهای جدید و شرکت بازآفرینی شهری و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اجرا می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: اکنون برای وزارت راه و شهرسازی، توانمندسازی خانوار‌ها برای خرید مسکن و ایجاد قابلیت برای خانه دار شدن جامعه هدف (اقشار متوسط و کم درآمد) دارای اهمیت است، به همین دلیل تمام توان خود را روی ایجاد شرایط مناسب سرمایه گذاری و تولید مسکن به ویژه در بافت فرسوده کلانشهرها گذاشته‌ایم. این جامعه شامل دهک‌های ۳، ۴، ۵ و ۶ هستند و در برخی از استان‌ها دهک هفتم هم مشمول این برنامه است.

البته طرح تأمین مسکن مشمولان دهک اول و دوم از طریق کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و خیرین مسکن‌ساز آغاز شده است.

وی ادامه داد: این مساله یک شعار نیست زیرا به دلیل جذابیت‌های موجود در طرح اقدام ملی تولید مسکن، از ابتدای امسال تاکنون ساخت ۱۸۰ هزار واحد مسکونی آغاز شده است. اکنون اراضی طرح اقدام ملی شناسایی شده و مراحل آماده‌سازی تا ساخت این تعداد واحد مسکونی در دست اجراست. از طرف دیگر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مختلف، زمین مناسب برای ساخت مسکن کارکنان خود را دریافت کرده‌اند و درحال ایجاد زیرساخت‌های اولیه هستند.

به گفته اسلامی، با این روند می‌توان امیدوار بود که فرآیند ساخت تمامی ۴۰۰ هزار واحد مسکونی وعده داده شده تا پایان امسال آغاز می‌شود. تکمیل این تعداد واحد مسکونی به ۳۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌ نیاز دارد و اجرای این طرح برای ۱۳۰ هزار نفر در سراسر کشور اشتغال پایدار ایجاد می‌کند.

وی افزود: طی سه ماهه گذشته باهدف نیازسنجی و بر اساس میزان تقاضایی که از آمارهای قابل استناد استخراج شد، برنامه ایجاد واحدهای مسکونی هر شهر را در قالب یک سامانه تعریف و تبیین کردیم و اکنون در جایگاهی قرار داریم که نیاز واقعی تولید مسکن در هر شهر را می‌دانیم و سرمایه گذاران را هدفمندتر از گذشته به مشارکت در طرح ملی تولید مسکن هدایت می‌کنیم.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: از طرف دیگر با ابلاغ رئیس‌جمهوری، رئیس مجلس و رئیس کل بانک‌مرکزی تمامی بانک‌ها مکلف شده‌اند تا سقف ۲۰ درصد از تسهیلات خود را برای رونق ساخت مسکن در کشور اختصاص دهند. بنابر این به محض شناسایی سازندگان خوشنام در هر شهر برای مشارکت در طرح اقدام ملی مسکن از آنها کمک گرفته خواهد شد.

وی گفت: چنانچه یک سازنده ۲۰ درصد آورده داشته باشد ۸۰ درصد پول موردنیاز برای تولید واحدهای مسکونی به شکل تسهیلات توسط بانک به سازندگان واجد شرایط اعطا می‌شود که این تسهیلات قابل انتقال به خریداران نهایی است.

این مقام مسئول گفت: با موافقت بانک مسکن، اعتبارات صندوق پس‌انداز یکم به طرح تولید اقدام ملی متصل شد تا کسانی که در این صندوق حساب باز کرده‌اند بتوانند از این تسهیلات برای ساخت مسکن استفاده کنند.

امید به خانه‌دار شدن را کاهش می‌دهیم

وی گفت: اکنون فاصله میان قیمت خانه با قدرت خرید متقاضیان بسیار زیاد شده است ولی ما تلاش می‌کنیم امید به خانه‌دار شدن در شهرهای بزرگ را به زیر ۱۰ سال و شهرهای کوچک را به سه سال برسانیم.

اسلامی از تمام دستگاه‌های مسئول در امر ساخت و ساز درخواست کرد که برای سرعت بخشیدن به تولید مسکن در کشوراز صدور هرگونه بخشنامه‌ غیرضروری و دستورالعمل‌هایی که بازدارنده‌ هستند و قفل و بست ایجاد می‌کنند به شدت پرهیز کنند.

وی ادامه داد: در تقسیم بندی صورت گرفته برای تخصیص زمین به تولید مسکن، بناست ۶۰ هزار واحد از ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برنامه اقدام ملی به مساحت ۷۰ تا ۱۰۰ مترمربع در اطراف تهران و با قیمت حدود۳۰۰ میلیون تومان ساخته و عرضه شود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: استقبال دستگاه‌های مختلف از مشارکت در این طرح قابل قبول است، به عنوان نمونه ما اخیرا برای ساخت واحدهای داخل شهر تهران با نیروهای مسلح قرارداد بستیم تا در ازای انتقال پادگان‌ها به خارج از شهر در همان محل واحدهای مسکونی برای کارکنان این دستگاه احداث شود.

وی در مورد برنامه تکمیل واحدهای مسکونی مهر هم گفت: پرونده ساخت مسکن مهر باید تا پایان امسال بسته و واحدهای باقیمانده به سرعت تکمیل شوند. چنانکه هفته قبل در قالب چهاردهمین جلسه شورای هماهنگی مسکن بر تکمیل مسکن مهر و همچنین آغاز عملیات اجرایی طرح اقدام ملی در سراسر کشور تاکید شد.

اسلامی افزود: در این جلسه ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها مسئولیت مستقیم یافتند تا حداکثر امروز (۲۱مهر) مغایرت‌های آماری مسکن مهر بین ادارات کل راه و شهرسازی و حوزه مسکن مهر را بررسی کرده و آنها را برطرف کنند. در این راستا تاکید شد تا اطلاعات مسکن مهر به صوت یکپارچه گزارش شود؛ بنابراین از این پس تمامی اطلاعات مربوط به مسکن مهر شامل مراحل اتمام واحدها، فروش اقساطی و تحویل واحدها صرفا از طریق معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی گزارش می‌شود.

از سوی دیگر مقرر شد تمامی ادارات کل استانی برای فروش عرصه مسکن مهر اقدام کنند و آمار واحدهای با پیشرفت زیر ۳۰ درصد استخراج شود تا برای تعیین تکلیف آنها توسط معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اقدام لازم صورت گیرد. در همین راستا از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای رفع مشکل تعاونی‌های مسکن استعلام خواهد شد.

به گفته وزیر راه و شهرسازی، در این جلسه مقرر شد برای تعیین‌تکلیف واحدهای نیمه‌تمام در شهرهای زیر

۲۵ هزار نفر جمعیت، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به فوریت اطلاعات و مستندات لازم را به سازمان ملی زمین و مسکن و معاونت مسکن و ساختمان ارائه کند.

همچنین مقرر شد سامانه ثبت‌نام متقاضیان طرح اقدام ملی تولید مسکن هرچه زودتر با همکاری شرکت عمران شهرهای جدید، سازمان ملی زمین و مسکن، شرکت بازآفرینی شهری و بنیاد مسکن راه اندازی شود.

منبع: روزنامه اطلاعات

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل
مشاهدات خبرنگار عصر ایران در محمد شهر کرج، حاکی از آن است که افرادی با سوء‌استفاده از فضای اعتراض به سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین به شعب چند بانک در این منطقه حمله و اقدام به تحریب آنها کردند. گزارش‌های دیگر از کرج، حاکی از غارت یکی از شعب فروشگاه‌های زنجیره‌ای «افق کورش» در کیان‌مهر است. همچنین یکی از شعب فروشگاه‌های رفاه در این منطقه به همراه اتومبیل «برلیانس» که برای جایزه گذاشته شده بود به آتش کشیده و غارت شد. شنیده‌ها از غارت یکی از شعبه‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای «امیران» نیز حکایت می‌کند. به گفته یکی از مأموران حاضر در صحنه، مادام که اعتراض‌ها محدود به موضوع و در حد شعار بود تحمل می‌شد اما غارت فروشگاه‌ها و شعبه‌های بانک‌ها قابل قبول و تحمل نیست و مواجهه خواهد شد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز20 ساعت قبل
به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرآنلاین؛ علی سرزعیم درباره افزایش قیمت بنزین اظهار داشت: این سیاستی است که سختی‌های در کوتاه‌مدت برای ۵ دهک بالای جامعه دارد و منافعی نیز برای ۵ دهک پایین جامعه در پی دارد. این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: لازم است که ما از سیاست افزایش قیمت بنزین دفاع کنیم، چون در کوتاه‌مدت به فقرزدایی کمک می‌کند؛ گرچه رفاه نیمه بالای جامعه را تا حدی پایین می‌آورد. وی متذکر شد: هیچ راهی جز این‌که قیمت بنزین را بالا ببریم و بخشی از منابع آن را صرف توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی بیاوریم، وجود ندارد. ما اول می‌توانستیم پول چاپ کنیم و بعد از محل درآمد بنزین، پول را پس بدهد. این کارشناس اقتصادی درباره بازتوزیع درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین تصریح کرد: عین یارانه نقدی است.

بازدید رئیس کل بانک مرکزی از بازار ارز

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ بازار ارز در ماه‌های اخیر، ثبات قابل توجهی داشت و بانک مرکزی با کنترل بازار ارز همواره تاکید می‌کرد که نیاز بازار را تامین می‌کند. سهمیه بندی بنزین و بعضی نگرانی‌ها از رفتار‌های هیجانی در بازار ارز باعث شد تا رئیس کل بانک مرکزی امروز راهی صرافی‌های خیابان فردوسی شود، همتی هم به صرافان از ذخایر ارزی کشور اطمینان داد و هم به درد و دل مراجعان گوش کرد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین19 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- بنا بر اعلام مقامی اگاه در وزارت ارتباطات محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت کشور به اپراتور‌های اینترنت از عصر دیروز و به مدت ۲۴ ساعت اعمال شده است. به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، با سهمیه بندی و افزایش نرخ بنزین از بامداد جمعه (۲۴ آبان) برخی اعتراضات مردمی در بعضی نقاط کشور آغاز شد. از اهم اقدامات کنترلی مسئولان امنیتی کشور می‌توان به محدودیت دسترسی به اینترنت اشاره کرد. طبق پیگیری خبرنگار خبرگزاری میزان، بنا بر اعلام منابع وزارت ارتباطات محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت کشور و ابلاغ دبیرخانه آن به اپراتور‌های اینترنت از عصر دیروز و به مدت ۲۴ ساعت اعمال شده است. محدودیت برای سرورهای خارجی علت قطعی سایت هاهمچنین پیگیری‌ها حاکی از آن است که سایت‌هایی که از سرور‌های داخلی ایران استفاده می‌کنند شامل محدودیت دسترسی نبوده و به طور کامل در دسترس هستند، اما سایت‌هایی که از زیر ساخت‌های خارجی استفاده می‌کنند با محدودیت و گا‌ها قطعی کامل مواجه هستند.
ایلناایلنا18 ساعت قبل
معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا با هشدار به مردم در خصوص پیامک‌هایی با عنوان «دریافت رمز یک‌بار مصرف» گفت: این پیامک‌ها جعلی بوده و به قصد کلاهبرداری ارسال می‌شود. به گزارش ایلنا، ‌ سرهنگ رامین پاشایی معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا درباره پیامک‌هایی با عنوان «دریافت رمز یک‌بار مصرف» گفت: این پیامک‌ها جعلی هستند و یک سری افراد سودجو از این موقعیت سوءاستفاده کرده و با ارسال پیامک به افراد خود را نماینده بانک معرفی می‌کنند. وی ادامه داد: این افراد سودجو با ارسال یک لینک به مردم از آنها می‌خواهند برای دریافت رمز یکبار مصرف در لینک مورد نظر ثبت‌نام کنند. معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا با تاکید براینکه مردم برای دریافت رمز به بانک عامل خود مراجعه کنند، خاطرنشان کرد: سرشماره‌های بانکی کاملا مشخص است و بانک‌ها از این طریق برای مشتریان خود پیامک ارسال می‌کنند. هیچگاه بانک‌ها از طریق شماره‌های شخصی و از طریق سیم‌کارت‌های همراه اول، ایرانسل و رایتل برای مشتریان خود پیامک ارسال نمی‌کنند.

حمایت معیشتی با سهمیه بندی بنزین

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ موضوع سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین، همچنین توزیع درآمد حاصل از آن بین خانوار‌ها یکی از موضوعات جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا بود که در آن اعضا تاکید کردند که منابع حاصل از این طرح باید به درستی بین خانوار‌ها توزیع شود. از اهدافی که برای سهمیه بندی بنزین شمرده می‌شود می‌توان به عدالت اجتماعی، مبارزه با قاچاق سوخت، کاهش رانت، مقاوم سازی اقتصاد و مدیریت مصرف اشاره کرد. پیش بینی می‌شود از محل سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین، سالانه حدود ۳۱ هزار میلیارد تومان درآمد حاصل شود، درآمدی که قرار است برای هدفمند کردن یارانه سوخت ۶۰ میلیون نفر بازتوزیع شود.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری20 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری20 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

مخالفت برخی پرسنل پروازی با بازگشت بوئینگ ۷۳۷ مکس

صدا و سیما27 دقیقه قبل

پازل فراموش شده سهمیه بندی بنزین/ توسعه حمل و نقل عمومی ضرورت دارد؟

خبرآنلاین31 دقیقه قبل

مسجدجامعی: باید زمینه آداب گفت‌وگو در شهر را فراهم کنیم

ایسنا43 دقیقه قبل

شیوه برخورد با فتنه از نگاه قرآن

مشرق‌نیوز47 دقیقه قبل

مشکلات فرهنگی مقابله با ابولا در کنگو

صدا و سیما48 دقیقه قبل

گالوپ: ترامپ بی شخصیت‌ترین نامزد انتخابات آمریکا

الف50 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

1 روز قبلاقتصاد آنلاین1

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

1 روز قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

2 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

2 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

3 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1