پالرمو رد شده یا تایید شده است؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

پالرمو رد شده یا تایید شده است؟

توقف پالرمو در مجمع به معنای تایید آن است

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
توقف پالرمو در مجمع به معنای تایید آن است
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: اگر چه عامل سیاسی در رویه گروه ویژه اقدام مالی(اف ای تی اف) در قبال ایران شدیدتر عمل می‌کند، اما نوع همکاری جمهوری اسلامی با این نهاد مالی به نحوی است که ما در لیست کشورهای غیرهمکار آن قرار نمی‌گیریم.

اعتمادآنلاین|حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با اشاره به فرایند بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو (کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی)، رویه هیات نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام را موجب توقف در فرایند قانونگذاری در کشور دانست و بیان کرد: از زمانی که بحث هیات عالی نظارت مطرح شده، چالشی در حوزه قانونگذاری کشور به وجود آمده است.

نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: تا قبل از تشکیل این هیات، کسی از مباحث داخل مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر نداشت، اما الان مجمع تشخیص که باید محل مصلحت باشد به محلی برای دعوا تبدیل شده است و علت آن نیز دخالت‌های خارج از رویه‌ای است که در فرایند قانونگذاری کشور صورت می‌گیرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی با تاکید بر اینکه قانونگذاری باید روز به روز به سمت شفافیت و سریعتر شدن پیش برود، گفت: در دنیا تند و کند بودن عامل اصلی توسعه یا عدم توسعه کشورها به شمار می‌رود و این موضوع در قانونگذاری یک اصل است.

توقف پالرمو در مجمع به معنای تایید آن است

فلاحت پیشه با بیان اینکه پالرمو یک نمونه از کندی فرایند قانونگذاری کشور است، افزود: لایحه پیوستن به این کنوانسیون یک سال در مجمع متوقف مانده است و اکنون اعلام می‌کنند که این توقف به معنای رد آن است در حالی که این توقف به معنای تایید پالرمو است زیرا شورای نگهبان عملا پالرمو را تایید کرده است.

وی خاطرنشان کرد: در ارتباطی که شورای نگهبان با مجلس داشت، ایرادات در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی رفع شد و بعد از رفع این ایرادات، شورای نگهبان عملا ایرادی نگرفت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به ایرادات هیات عالی نظارت بر پالرمو اظهارداشت: اگر شورای نگهبان ماهیت نظارتی هیات عالی نظارت را می‌پذیرفت، حداقل ایرادات شورای نگهبان را می‌خواند، در صورتی که بدون اینکه به ایرادات این هیات وارد شود، عین ایرادات را در قالب یک نامه ضمیمه کرده و برای مجلس فرستاد؛ یعنی اینکه شورای نگهبان به صورت تلویحی، نگاه نظارتی هیات عالی نظارت را بر قانونگذاری رد کرده است؛ کما اینکه مجلس شورای اسلامی نیز این ایرادات را نپذیرفت و همان را به مجمع تشخیص مصلحت بازگرداند.

نماینده مردم اسلام‌آباد غرب با تاکید بر این که پالرمو همان زمان که به مجمع تشخیص مصلحت ارجاع شد، باید ابلاغ می‌شد، گفت: فارغ از نفس قانوگذاری، اخلال در رویه قانونگذاری به ضرر کشور است؛ اکنون پس از یک سال، مجمع درباره پالرمو اعلام نظر نکرده است؛ این به معنای رد آن نیست بلکه به معنای تایید است، زیرا طرح یا لایحه‌ای که در مجلس تصویب و به تایید شورای نگهبان رسیده است؛ مجمع تشخیص مصلحت نظام، وقت داشت که جلسه بگذارد و ایرادات را برطرف کند، اما هیچ وقت جلسه نگذاشت.

فلاحت پیشه وجود اختلافات در مجمع تشخیص مصلحت نظام را از دلایل برگزار نشدن جلسه برای پالرمو عنوان و اظهار کرد: در خود مجمع نیز تعدادی از اعضای مجمع نسبت به اقدامات هیات عالی نظارت انتقاد دارند چرا که هزینه برخی تصمیم‌گیری‌ها را بر عهده مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌گذارد.

این نماینده مجلس گفت: این موضوع کاملا شفاف و مشخص است که قانون در مجلس شورای اسلامی تصویب می‌شود و به تایید یا رد شورای نگهبان می‌رسد و بعد از آن اگر اختلاف مجلس و شورای نگهبان ادامه یافت، به مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌رود، اما در این باره اختلافی نبوده است.

وی ادامه داد: در مورد پالرمو، هیات عالی نظارت از طریق شورای نگهبان ایراداتی را مطرح کرده است که مجلس شورای اسلامی به این ایرادات ورود نکرد؛ فارغ از اینکه پالرمو یا هر قانون دیگری باشد، تحولات یک سال اخیر در مورد پالرمو نشان داد که ایجاد نهادهای خارج از قانون در حوزه قانونگذاری فقط باعث توقف در امور کشور می‌شود.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در خصوص احتمالاتی که درباره قرار گرفتن ایران در لیست کشورهای غیرهمکار با گروه ویژه اقدام مالی (اف ای تی اف) مطرح می‌شود، گفت: بر اساس رویه اف ای تی اف نوع همکاری جمهوری اسلامی با گروه ویژه اقدام مالی به گونه‌ای است که ما در لیست کشورهای غیرهمکار این گروه قرار نمی‌گیریم، اگر چه در این رویه عامل سیاسی هم مطرح است و عامل سیاسی در قبال ایران شدید‌تر عمل می‌کند، اما الان شرایط به گونه‌ای نیست که ایران در لیست کشورهای غیرهمکار این نهاد مالی قرار گیرد.

منبع: ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

عضو مجمع: «پالرمو» رد شده تلقی می‌شود

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
عضو مجمع: «پالرمو» رد شده تلقی می‌شود
یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:بر اساس آیین نامه مجمع تشخیص مصلحت نظام، نظر شورای نگهبان در مورد پالرمو و سی اف تی حاکم است و این دو لایحه تایید نشده به حساب می‌آید.

خبرگزاری ایسنا: یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: بر اساس آیین نامه مجمع تشخیص مصلحت نظام، نظر شورای نگهبان در مورد پالرمو و سی اف تی حاکم است و این دو لایحه تایید نشده به حساب می‌آید.

غلامرضا مصباحی مقدم با تایید این خبر که بررسی دو لایحه پالرمو و سی‌اف‌تی در مجمع تشخیص مصلحت نظام متوقف شده است اظهار کرد: از آنجایی که تحریم‌های آمریکا شامل حال هر گونه دور زدن تحریم هم می‌شو، پالومو و سی اف تی موجب می‌شود که آمریکا به راحتی بتواند دور زدن تحریم‌ها را کشف کند. ما که نمی‌توانیم با دست خودمان تحریم‌ها را برای خودمان تشدید کنیم.

عضو مجمع: «پالرمو» رد شده تلقی می‌شود - 3

وی با اشاره به میزان صادرات و واردات غیر نفتی کشور در دوران تحریم گفت: ساله حدود ۴میلیارد دلار واردات کالا و صادرات غیرنفتی داریم. نفت هم کم یا زیاد می‌فروشیم. بنزین و معیانات گازی هم می‌فروشیم و همه این موارد مشمول تحریم هستد؛ اگر قرار باشد سی‌اف‌تی و پالمو را در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب کنیم معنی‌اش این است که همین مقدار نفت و فرآورده‌های نفتی را دیگر نمی‌توانیم بفروشیم و امکان دسترسی به منابع مالی حاصل از فروش آن را نخواهیم داشت.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: الان با دور زدن تحریم‌ها داریم کشور را اداره می‌کنیم؛ تصویب این دو لایحه عاقلانه نیست.

وی در پاسخ به این پرسش که نپیوستن به دو لایحه مذکور چه آثار سوئی بر اقتصاد کشور خواهد گذاشت گفت: خیلی روشن است؛ نپیوستن هیچ گونه اثر منفی بر مناسبات خارجی و داد و ستندهای ما و همچنین نقل و انتقال پول به شکلی که الان داریم انجام می‌دهیم نخواهد گذاشت.

مصباحی مقدم در ارتباط با اظهارات حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، نماینده مجلس شورای اسلامی مبنی بر اینکه توقف بررسی این دو لایحه به معنی تایید شدن آن‌ها است، گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام هیچ گونه اعلام نظری به مجلس شورای اسلامی نکرده است. ماده ۲۵ آیین نامه مجمع تبصره‌ای دارد که در آن ذکر شده اگر یک سال از طرح یک موضوع اختلافی بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان در مجمع تشخیص مصلحت نظام بگذرد و مجمع نسبت به آن رسیدگی انجام ندهد نظر شورای نگهبان مبنا است.

وی افزود: بر این اساس شورای نگهبان این لایحه را مورد ایراد قرار داده است و از نظر این شورا این دو لایحه قانونی نشده است؛ حالا که مجمع هم رسیدگی نکرده پس این لایحه مصوب نشده است.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان گفت: نکته مهم این است؛ استناد ما به نامه رئیس محترم مجلس شورای اسلامی است. آقای دکتر لاریجانی در نامه‌ای به شورای نگهبان نوشته‌اند با توجه به اینکه مجلس شورای اسلامی اشکال شوای نگهبان را بر طرف نکرد و این لایحه مورد اصرار نمایندگان قرار گرفت، به مجمع تشخیص ارجاع می‌شود. پس این نامه نشان می‌دهد اشکال شورای نگهبان توسط مجلس شورای اسلامی بر طرف نشده است.

خواندن خبر در سایت منبع

مصباحی‌مقدم: پالرمو و سی‌اف‌تی مصوب و قانونی نشده‌اند

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
مصباحی‌مقدم: پالرمو و سی‌اف‌تی مصوب و قانونی نشده‌اند
ایسنا نوشت: یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:بر اساس آیین نامه مجمع تشخیص مصلحت نظام، نظر شورای نگهبان در مورد پالرمو و سی اف تی حاکم است و این دو لایحه تایید نشده به حساب می‌آید.

غلامرضا مصباحی مقدم  با تایید این خبر که بررسی دو لایحه پالرمو و سی‌اف‌تی در مجمع تشخیص مصلحت نظام متوقف شده است اظهار کرد: از آنجایی که تحریم‌های آمریکا شامل حال هر گونه دور زدن تحریم هم می شود، پالرمو و سی اف تی موجب می شود که آمریکا به راحتی بتواند دور زدن تحریم ها را کشف کند. ما که نمی‌توانیم با دست خودمان تحریم‌ها را برای خودمان تشدید کنیم.

وی با اشاره به میزان صادرات و واردات غیر نفتی کشور در دوران تحریم گفت: سالانه حدود ۴میلیارد دلار واردات کالا و صادرات غیرنفتی داریم. نفت هم کم یا زیاد می‌فروشیم. بنزین و معیانات گازی هم می‌فروشیم و همه این موارد مشمول تحریم هستد؛ اگر قرار باشد سی‌اف‌تی و پالرمو را در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب کنیم معنی‌اش این است که همین مقدار نفت و فرآورده‌های نفتی را دیگر نمی‌توانیم بفروشیم و امکان دسترسی به منابع مالی حاصل از فروش آن را نخواهیم داشت.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: الان با دور زدن تحریم‌ها داریم کشور را اداره می‌کنیم؛ تصویب این دو لایحه عاقلانه نیست.

وی در پاسخ به این پرسش که نپیوستن به دو لایحه مذکور چه آثار سوئی بر اقتصاد کشور خواهد گذاشت گفت: خیلی روشن است؛ نپیوستن هیچ گونه اثر منفی بر مناسبات خارجی و داد وستدهای ما و همچنین نقل و انتقال پول به شکلی که الان داریم انجام می‌دهیم نخواهد گذاشت.

مصباحی‌مقدم: پالرمو و سی‌اف‌تی مصوب و قانونی نشده‌اند - 4

مصباحی مقدم در ارتباط با اظهارات حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، نماینده مجلس شورای اسلامی مبنی بر اینکه توقف بررسی این دو لایحه به معنی تایید شدن آن ها است، گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام هیچ گونه اعلام نظری به مجلس شورای اسلامی نکرده است. ماده ۲۵ آیین نامه مجمع تبصره‌ای دارد که در آن ذکر شده اگر یک سال از طرح یک موضوع اختلافی بین مجلس شورای اسلامی  و شورای نگهبان در مجمع تشخیص مصلحت نظام بگذرد و مجمع نسبت به آن رسیدگی انجام ندهد نظر شورای نگهبان مبنا است.

وی افزود: براین اساس شورای نگهبان این لایحه را مورد ایراد قرار داده است و از نظر این شورا این دو لایحه قانونی نشده است؛ حالا که مجمع هم رسیدگی نکرده پس این لایحه مصوب نشده است.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان گفت: نکته مهم این است؛ استناد ما به نامه رئیس محترم مجلس شورای اسلامی است. آقای دکتر لاریجانی در نامه‌ای به شورای نگهبان نوشته اند با توجه به اینکه مجلس شورای اسلامی اشکال شوای نگهبان را بر طرف نکرد و این لایحه مورد اصرار نمایندگان قرار گرفت، به مجمع تشخیص ارجاع می شود. پس این نامه نشان می‌دهد اشکال شورای نگهبان توسط مجلس شورای اسلامی بر طرف نشده است.

خواندن خبر در سایت منبع

انصاری: دبیرخانه مجمع می‌خواست موضوع مسکوت بماند

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور
انصاری: دبیرخانه مجمع می‌خواست موضوع مسکوت بماند
مجید انصاری عضو مجمع تشخیص مصلحت با بیان اینکه نظر اعضای مجمع درباره پالرمو روشن است گفت: دوستان دبیرخانه مجمع مصلحت را در مسکوت گذاشتن پالرمو می‌دانستند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

انصاری: دبیرخانه مجمع می‌خواست موضوع مسکوت بماند - 1

به گزارش نامه نیوز، با آنکه یکسال از ارسال قانون پالرمو به مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌گذرد، اما هنوز تکلیف آن از سوی مجمع مشخص نیست. مجید انصاری معتقد است طبق قانون در چنین شرایطی نظر شورای نگهبان که پالرمو اشکالی ندارد حاکم است. وقتی از او درباره اینکه چرا در این یکسال مجمع پالرمو را بررسی نکرده است گفت که دوستان دبیرخانه مجمع مصلحت را در مسکوت گذاشتن پالرمو می‌دانستند.

اتفاقاتی که برای پالرمو افتاده کار را کمی پیچیده کرده است

 یکسال از ارسال قانون پالرمو به مجمع گذشته است، آقای فلاحت پیشه گفته‌اند که چون مجمع نظری نداده و شورای نگهبان این قانون را رد نکرده این قانون تایید شده است. چرا مجمع این قانون را بررسی نکرد؟ آیا این قانون از نظر مجمع تایید شده است؟ چون آقای کدخدایی گفته‌اند از نظر شورای نگهبان تایید است، اما مجمع تصمیمی نگرفته است؟

انصاری: مسئله این است که طبق آیین‌نامه داخلی مجمع «ماده ۲۵» اگر مجمع در موارد اختلافی که بین مجلس و شورای نگهبان است، ظرف یکسال اعلام نظر نکرد، نظر شورای نگهبان حاکم خواهد شد در هر موردی. در رابطه با CFT هنوز ما مهلت داریم چون یک سال آن نگذشته است. اما را جع به پالرمو این یکسال گذشته است. اتفاقاتی که برای پالرمو افتاده کار را کمی پیچیده کرده است. ایراداتی که شورای نگهبان در این باره گرفته بود را مجلس برطرف کرد و در مهلت مقرر قانونی شورای نگهبان عدم مغایرت قانون مجلس را با قانون شرع اعلام کرد. مجمع بعد از تاریخ قانونی و مقرر در هیات عالی نظارت ایراداتی به پالرمو گرفت و به مجلس فرستاد. مواردی که هیات عالی نظارت برای ما می‌فرستد را باید طبق آیین‌نامه به شورای نگهبان ارسال کنیم، شورای نگهبان براساس وظیفه خود ایراد می‌گیرد.

در این شرایط نظر شورای نگهبان که پالرمو اشکالی ندارد حاکم است

این ایراد را هیات عالی نظارت یا خود مجمع به عنوان ناظر ایراد می‌گرفت. شورای نگهبان براساس بند یک و دو اصل ۱۱۰ قانون اساسی مبنی بر نظر هیات عالی نظارت خلاف قانون اساسی می‌دانست. که اگر این اتفاق افتاده بود، یعنی قبل از اینکه شورای نگهبان در موعد قانونی به مجلس نظر عدم مغایرت را اعلام کرده بود، ما نظر هیات عالی نظارت را به شورای نگهبان فرستاده بودیم، شورای نگهبان هم نظر مخالفت با قانون اساسی را براساس نظر هیأت نظارت به مجلس اعلام کرده بود، در واقع یک رفت و برگشتی پیدا می‌کرد. می‌شد مشمول همین موارد اختلاف و چون یک سال است نظر خود را اعلام نکردیم نظر شورای نگهبان مبنی بر رد مورد قبول قرار می‌گرفت. ولی چون ما بعد از ۲۰ روز مهلت شورای نگهبان، نظر خود را فرستادیم، این شورا نظر ما را بررسی نکرده است و عینا نظرات ما را برای مجلس فرستاد. مجلس هم بدون اینکه طی مراحل شود آن را به عنوان مورد اختلافی برای مجمع فرستاد. حالا هم نظر شورای نگهبان که پالرمو اشکالی ندارد و به مجلس فرستاده حاکم است. حرف آقای فلاحت پیشه از این جهت درست است که نظر شورای نگهبان تایید پالرمو است.

در این مرحله چه کسی باید حرف آخر را بزند؟ آقای لاریجانی باید پالرمو را به عنوان قانون ابلاغ کند یا خیر؟

انصاری: چون مورد اختلاف قرار گرفته است باید بررسی کنیم که چه وضعیتی پیدا می‌کند، شاید از مصادیق اختلاف قوا شود.

چه شد که پالرمو در مجمع بررسی نشد؟

انصاری: پالرمو در مجمع بررسی شد، اما دوستان دبیرخانه مصلحت را در مسکوت گذاشتن قضیه دیدند.

آیا می‌شود گفت کسانی که مخالف تصویب پالرمو بودند با مسکوت گذاشتن آن، رو دست خوردند؟

انصاری: این را نمی‌دانم. من خودم فکر نمی‌کردم یکسال گذشته است، این قدر سریع گذشت. اگر من متوجه نزدیک بودن یکسال بودم در جلسه یک ماه قبل مجمع تذکر می‌دادم که این یکسال می‌گذرد و شما تصمیم‌گیری کنید. چون مجمع برای بن بست شکنی در مسیر قانون گذاری ایجاد شده است اگر قرار باشد، خودش موضوعات را معوق بگذارد، این یک ترمز جدید در روند قانون‌گذاری است. به نظر من در شان مجمع نیست که بعد از یک سال در رابطه با مواردی اظهارنظر نکند. ماده ۲۵ هم به این دلیل پیش بینی شده است که ممکن است گاهی قوانین بسیار مفصلی مثل «قانون تجارت» که زمان زیادی را برای رسیدگی می‌گیرد، وجود دارد. اما موضوع پالرمو که بارها در مجمع مطرح شده بود و نظرها هم روشن بود، نباید یک سال زمان می‌برد.

آیا مسکوت گذاشتن یک مصوبه مجلس در مجمع تشخیص مصلحت نظام مسبوق به سابقه است؟

انصاری: من حداقل یک مورد را به یاد دارم، احتمالا موارد دیگری هم باشد. آن یک مورد مربوط به اختصاص حقوق و مزایایی به ایثارگران بود که مشمول ماده ۷۵ می‌شد اما مجلس بر آن اصرار داشت. مجمع تشخیص هم با آن موافق بود اما آقای احمدی نژاد (رئیس جمهور وقت) نامه‌ای به مجمع نوشت مبنی بر اینکه دولت قادر به تامین منابع نیست. این مصوبه مجلس در مجمع دو سال مسکوت ماند اما در سال اول آقای روحانی با وجود مخالفت ایشان مجمع مصوبه را به دستورکار برگرداند و بدون توجه به ماده ۲۵ آیین نامه، مصوبه را تصویب کرد.

منبع: خبرفوریلینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

روند تایید مصوبه پالرمو در پیچ و خم قوانین

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز
روند تایید مصوبه پالرمو در پیچ و خم قوانین
کنوانسیون ملل متحد علیه جرائم سازمان یافته فراملی یا همان پالرمو مسیر طولانی و پر پیچ و خمی را در نهادهای قانونگذاری، نظارتی و مصلحتی کشور طی کرده و پس از یک سال، سرنوشت تایید یا رد آن مشخص نیست.

به گزارش افکارنیوز،

پالرمو از جمله کنوانسیون‌های بین المللی است که به کف جامعه کشیده شده است و تمامی نهادهای قانونگذاری، نظارتی و مصلحتی بررسی این کنوانسیون را در دستور کار خود قرار دادند؛ اگر بپرسید پالرمو چیست و پاسخ کوتاهی بخواهید باید گفت پالرمو کنوانسیون ملل متحد علیه جرائم سازمان‌یافته فراملی است که از معاهده‌های چندجانبه مورد حمایت سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۰ علیه جرایم سازمان یافتهٔ فراملی شکل گرفته.

اخبار سیاسی- این کنوانسیون همان‌طور که از نامش پیداست، گامی در جهت مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی و تشخیص کشور‌های عضو برای مصادیق آن برای جدی بودن مشکلات ناشی از جرائم فراملی است، همچنین این کنوانسیون نشان می‌دهد که نیاز به تقویت همکاری‌های بین‌المللی به منظور مقابله با این مشکلات در بین کشور‌های عضو وجود دارد.

کشور‌هایی که کنوانسیون پالرمو را پذیرفته‌اند و آن را تصویب کرده‌اند، خود را متعهد به اجرای اقداماتی علیه جرائم سازمان‌یافته فراملی از جمله جلوگیری از قاچاق انسان به خصوص زنان و کودکان، جلوگیری از قاچاق زمینی، دریایی و هوایی مهاجران و جلوگیری از ساخت و قاچاق سلاح گرم و اجزای آن کرده‌اند.

همچنین در مقدمه متن اصلی کنوانسیون پالرمو آمده است که کشور‌ها برای قرار گرفتن در زیرمجموعه یکی از این پروتکل‌ها، باید در مجموعه این کنوانسیون عضو شوند. در متن این کنوانسیون موارد متعددی از مفاسد مالی که جنبه فراملی نیز دارند، مورد تأکید قرار گرفته که یکی از مهم‌ترین موارد آن مبارزه با پولشویی است و در ماده ۷ این کنوانسیون به تفصیل به آن پرداخته شده است.

طبق قانون، تمام کنوانسیون‌ها و معاهدات بین المللی باید در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد بنابراین لایحه کنوانسیون ملل متحد علیه جرائم سازمان‌یافته فراملی نیز در کمیسیون قضایی و حقوقی و مجلس مورد بررسی و تصویب قرار گرفت، سپس برای بررسی ابعاد قانون اساسی و شرع موضوع به شورای نگهبان ارسال می‌شود، در این مرحله اعضای این شورا ایراداتی را به پالرمو وارد می‌کنند که در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس رفع و نظر شورای نگهبان تامین می‌شود و صحن نیز به تغییرات رای مثبت می‌دهد.

پس از اعلام نظر شورای نگهبان در وقت قانونی درباره کنوانسیون پالرمو، هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام ایراداتی را به شورای نگهبان ارسال می‌کند، شورا این نکات را طی نامه‌ای به اطلاع مجلس می‌رساند. آن زمان کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان گفته بود: با توجه به اصلاحات صورت گرفته در مجلس، ایرادات شورای نگهبان به این دو لایحه برطرف شده و از نظر شورا ایرادی وجود ندارد اما نظراتی که مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص مغایرت این لوایح با سیاست‌های کلی نظام در بخش امنیتی و اقتصاد مقاومتی وجود داشت، هنوز لحاظ نشده، به همین دلیل این لایحه را به مجلس فرستادیم تا نظرات مجمع را لحاظ و به ما اعلام کنند. رئیس قوه مقننه نیز بررسی پالرمو را به مجمع تشخیص مصحلت نظام وگذار کرد.

سرنوشت مصوبات مسکوت مانده در مجمع چه می‌شود؟

یک سال از ارسال پالرمو به مجمع تشخصیص مصلحت نظام می‌گذرد و طبق تبصره ۳ ماده ۲۵ آیین نامه داخلی مجمع، در صورتی که تا پایان یکسال، نظر مصلحتی مجمع، ابلاغ نشد، نظر شورای نگهبان محکم خواهد بود.

خالی از لطف نیست که نگاهی به ماده ۲۵ آیین نامه داخلی مجمع تشخیص مصلحت نظام داشته باشیم. طبق این ماده موضوعات به تشخیص مصلحت پس از طی مراحلی قابل طرح در مجمع‌اند، مصوبه مجلس شورای اسلامی برای اظهار نظر به شورای نگهبان فرستاده می‌شود، شورای نگهبان چنانچه آن را خلاف موازین شرع یا قانون اساسی تشخیص دهد، نظر خود را به مجلس شورای اسلامی اعلام می‌کند. چنانچه مجلس شورای اسلامی بر نظر خود باقی بود و با اعلام رای، ضمن در نظر گرفتن مصلحت نظام نظر شورای نگهبان را تامین نکرد و در نتیجه تعارض پیش آمد، مصوبه به همراه گزارش جامع و مکتوب نظر شورای نگهبان و دلایل اصرار مجلس شورای اسلامی بر نظر مصلحتی خود (ارسال صورت مذاکرات) برای مجمع تشخیص مصلحت فرستاده می‌شود، رئیس جمهور نیز می‌تواند رسیدگی مصوبه را از مجمع بخواهد. رئیس مجمع هم در مواردی که لازم بداند مصوبه مورد تعارض را در دستور مجمع قرار می‌دهد.

همچنین در تبصره ۱ تاکید شده است در صورتی که ابهام شورای نگهبان نسبت به هر یک از مواد مصوبه مجلس برطرف نشده باشد، مصوبه مذکور قابل طرح و رسیدگی در مجمع نیست. در تبصره۲ آمده است مصلحت مورد نظر مجمع، حسب مورد دارای زمان معین خواهد بود. ماده الحاقی (۲۵ مکرر) نیز می‌گوید مهلت اظهار نظر مجمع در خصوص مصوبات مجلس که نظر شورای نگهبان را تامین نکرده است، تا سه ماه کاری است.

در تبصره ۱ تاکید می‌شود در مواردی که محدودیت زمانی وجود دارد، مانند مصوباتی که با قید فوریت در مجلس به تصویب رسیده است یا مصوبات مربوط به بودجه، حسب مورد و متناسب با محدودیت زمانی اظهار نظر می‌گردد.

تبصره ۲ عنوان می‌کند در صورتی که رسیدگی به مصوبه مجلس نیاز به مهلت بیشتری داشته باشد، بنا به پیشنهاد کمیسیون ذیربط و تایید رئیس مجمع، مهلت مذکور افزایش خواهد یافت. مدت نهایی اظهار نظر، حداکثر تا یکسال خواهد بود. و تبصره ۳ تعیین تکلیف کرده که در صورتی که تا پایان یکسال، نظر مصلحتی مجمع، ابلاغ نشد، نظر شورای نگهبان محکم خواهد بود.

در این میان نمایندگان و یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به قوانین، سرنوشتی برای پالرمو تشریح می‌کنند.

عباسی: پالرمو قانون نشده است

اسدالله عباسی با اشاره به روند بررسی قوانین در مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌گوید طرح یا لایحه ای‌ در صورتی به قانون مبدل می‌شود، که مجلس آن را به تصویب برساند و البته شورای نگهبان هم آن را تایید کند، که در آن صورت به صورت قانون درمی‌آید و پس از آن ریاست مجلس هم آن را اعلام می‌کنند به دستگاه‌های ذی ربط حالا چه دولت باشد و چه هر دستگاه دیگری که می‌خواهد باشد.

این عضو هئیت رئیسه مجلس در رابطه با قانونی شدن لایحه پالرمو عنوان کند چون این لایحه مورد تایید شورای نگهبان قرار نگرفته و در مجمع تشخیص مصلحت نظام هم مسکوت مانده است؛ بنابراین این لایحه به قانون تبدیل نشده و قابلیت اجرا هم ندارد.

فلاحت پیشه: رئیس جمهور پالرمو را ابلاغ کند

این در حالی است که حشمت الله فلاحت پیشه رئیس سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بر این باور است که ایرادات شورای نگهبان از لایحه پالرمو در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس رفع شد و شورای نگهبان آن را تایید کرده است و ادامه می‌دهد: چیزی که درباره پالرمو وجود دارد ایرادات شورای نگهبان نیست، بلکه یکسری ایرادات هیات عالی نظارت مجمع تشخیص است که شأن قانونگذاری و تایید قانون ندارد.

این نماینده مجلس می‌گوید: آن زمان که ایرادات هیات عالی نظارت مجمع از سوی شورای نگهبان به مجلس ارسال می‌شود، رئیس مجلس در نامه‌ای بررسی لایحه راه به مجمع ارسال می‌کند، بنابراین عملا شورای نگهبان پالرمو را رد نکرده و فقط ایرادات مجمع را به مجلس ارجاع می‌دهد.

وی تاکید می‌کند: بنابراین با سکوت یکساله مجمع تشخیص مصلحت نظام، نظر شورای نگهبان که تایید پالرمو است حاکم می‌شود و رئیس جمهور می‌تواند در آستانه نشست FATF کنوانسیون پالرمو را ابلاغ کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی سرنوشت CFT را از پالرمو جدا می‌داند و توضیح می‌دهد: شورای نگهبان به CFT ایرادات جدی و محتوایی گرفته است، از سوی دیگر همچنان مجمع تشخیص مصلحت نظام فرصت زمانی برای بررسی آن دارد و اگر در این باره سکوت کند به معنای رد CFT خواهد بود.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس نیز به خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، می‌گوید: شورای نگهبان بعد از رفع ایراداتش در پالرمو آن را تایید کرد و در عین حال نظر هیات عالی نظارت مجمع را برای مجلس فرستاد، مجلس به ایرادات هیات نظارت مجمع ورود نکرد.

محمد کاظمی تاکید می‌کند: طبق تبصره ۳ ماده ۲۵ آیین نامه مجمع تشخیص مصلحت نظام و با توجه به تایید شورای نگهبان، پالرمو تصویب شده تلقی می‌شود.

پورمختار: سکوت مجمع تشخیص مصلحت نظام به معنای رد پالرمو است

با این حال عضو دیگر کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس بر این باور است که سکوت یکساله مجمع تشخیص مصحلت نظام به معنای رد پالرمو است. محمدعلی پورمختار به خانه ملت می‌گوید همانطور که سکوت مجلس در برابر طرح و لایحه‌ای به معنای تصویب نشدن آن است، سکوت مجمع نیز به معنای رد پالرمو است.

انصاری: شورای نگهبان پالرمو را تایید کرده است

در رابطه با سازوکار مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره مصوبات مرتبط با اف. ای. تی. اف با یکی از اعضای این مجمع به گفت و گو نشستیم.

مجید انصاری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در توضیح روند کار هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌گوید: زمانی که هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام مصوبات مجلس را خلاف سیاست‌ها کلی تشخیص می‌دهد موضوع را به شورای نگهبان ارسال کرده تا شورای نگهبان بر اساس وظایف ذاتی خود ایراد قانون اساسی را به مجلس ابلاغ کند تا طرف در قوه مقننه ایرادات رفع شود در این بین مجلس یا ایراد را برطرف می‌کند یا فرآیند «اصرار» (دوبار رفت و برگشت به شورای نگهبان) را طی خواهد کرد تا در مجمع از باب مصلحت مورد بررسی قرار گیرد.

وی ادامه دهد: اگر فرآیندی اصرار طی شد و مجمع تشخیص مصلحت نظام یکسال اظهارنظر نکرد، طبق تبصره ۳ ماده ۲۵ آیین نامه داخلی مجمع، نظر شورای نگهبان حاکم می‌شود.

انصاری با اشاره به اتفاق منحصر به فرد در خصوص پالرمو بیان می‌کند: اتفاقی که در مورد پالرمو افتاده منحصر به فرد است برای اولین بار چنین رخ داد، به این صورت که شورای نگهبان ایراداتی به پالرمو داشت ایرادات را مجلس برطرف کرد و شورای نگهبان در مهلت قانونی به مجلس اعلام کرد که ایرادات برطرف شد.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌گوید: بعد از این موعد هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام مغایرت پالرمو با سیاست‌های کلی به شورای نگهبان ارسال کرد، از آنجایی که این مغایرت خارج از زمان قانونی بود شورای نگهبان عینا نظرات هیات عالی نظارت را بدون اینکه اظهارنظری داشته باشد به مجلس فرستاد.

انصاری تاکید می‌کند: مجلس هم بدون اینکه مسئله را به عنوان نظر شورای نگهبان تلقی و روند اصرار را طی کند در نامه‌ای پالرمو را به عنوان موضوعی تحت قالب «اصرار» به مجمع تشخیص مصلحت ارسال کرد در حالی که فرآیند اصراری بودن غیر این است چرا که باید شورای نگهبان رسما پالرمو را رد می‌کرد و مجلس مسائل را به عنوان نظر شورای نگهبان بررسی یا فرآیند اصرار را برای ارسال پالرمو به مجمع را طی می‌کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه نظر هیات عالی نظارت مجمع خارج از وقت قانونی به مجلس ارسال شده است، بیان می‌کند: عملا مسیر قانونی تصویب لایحه طی شده و شورای نگهبان پالرمو را تایید کرده است بنابراین از از دید من و طبق آیین نامه مجمع نظر شورای نگهبان الان حاکم بوده و پالرمو قانونی است.

به این ترتیب یک سال پس از ارسال مصوبه مجلس در رابطه با پالرمو، هنوز سرنوشت رد یا تایید آن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و باید دید که در آستانه برگزاری نشست گروه ویزه اقدام مالی، سکوت مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره این مصوبه به منزله تایید یا رد آن است؟

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ایرناایرنا13 ساعت قبل
طرح مزبور امروز قرار است طی مراسمی در کاخ سفید با حضور برخی از مسوولان امریکایی و اسراییلی رونمایی شود. برخی از تحلیل گران آمریکایی هم معتقدند این امر نشان می‌دهد که منافع شخصی خود را بر منافع امنیت ملی آمریکا ترجیح می‌دهد. اعلام مخالفت طرف فلسطینی با هر گونه طرح مطرح شده از سوی آمریکا آن هم بدون بررسی جزئیات آن از اهمیت طرح «معامله قرن» می‌کاهد. ** شک و تردید کارشناسان «دانیال شابیرو» سفیر سابق آمریکا در اسراییل در دوران باراک اوباما معتقد است: هیج دلیل قابل توجیهی برای اعلام معامله قرن در برهه کنونی وجود ندارد. میلر افزود: معامله قرن شکست خواهد خورد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین13 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، آندرا شاخص‌ترین چهره سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) در منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود. وی مسئول عملیات‌های سیا علیه عراق، ‌ ایران و افغانستان بوده است. گروه طالبان روز دوشنبه در بیانیه‌ای به‌طور رسمی اعلام کرد که یک فروند هواپیمای آمریکایی را در ولایت غزنی افغانستان سرنگون کرده است، ویدیویی را از لاشه این هواپیما پس از سرنگونی منتشر کرد. نیویورک تایمز در مقاله‌ای به تاریخ ژوئن سال ۲۰۱۷، (۱۲ خرداد ۱۳۹۶) از «مایکل دی آندریا» اسم به میان آورد. بعدازظهر دوشنبه در پی سقوط یک فروند هواپیما در ولایت غزنی افغانستان، «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان با انتشار بیانیه‌ای خاطرنشان کرد که بعدازظهر امروز در منطقه «سدوخیل» شهرستان «ده‌یک» ولایت غزنی یک فروند هواپیمای آمریکایی که مأموریت اطلاعاتی داشت ساقط شده است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز17 ساعت قبل
استیضاح ترامپ، شوی نمایشی دموکرات‌ها است و بعید است به نتیجه برسدبه نظر می‌رسد «دونالد ترامپ» نامحبوب‌ترین رییس جمهوری امریکا توانسته با سازماندهی کارزار انتخاباتی پرشور با حضور طرفداران، پیشتاز عرصه رقابت‌های انتخاباتی باشد. برای میلیون‌ها نفر در خارج از امریکا تصور پیروزی دوباره ترامپ دشوار است. شیلر می‌گوید اگر تا زمان انتخابات وضعیت این گونه ادامه یابد احتمال پیروزی ترامپ بالاست. او معتقد است در وضعیت خوب اقتصادی رای دهندگان تمایل زیادی به تغییرات رادیکال ندارند و مایل به ادامه وضع کنونی خواهند بود". کارزار ترامپ اعلام کرده که استیضاح رییس‌جمهوری شوی نمایشی دموکرات‌ها و اقدامی فاقد اعتبار است.
الفالف1 روز قبل
من فکر می‌کنم اینها دیگر چانه‌زنی است و دیگر در شورا به این جمع‌بندی رسیده‌اند که اگر دو لیست یا سه لیست شوند، شکست‌شان قطعی است. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: بنابر این بحث پذیرش شروط FATF فعلا متوقف به این است که خود نهاد FATF کاری را انجام دهد، چون مجمع بی اعتماد شده است. روحانی گفت: «مجری انتخابات و مجری قانون، وزارت کشور، استانداران و فرمانداران هستند اینها مجری قانون و مجری انتخابات هستند، انتخابات را اینها اجرا می‌کنند. این کار روحانی نه‌تنها هیچ تاثیری در عملکرد اصلاح عملکرد شورای نگهبان ندارد بلکه به‌عکس باعث دلخوری این نهاد می‌شود و ممکن است اثرات فعالیت‌های خیرخواهانه بقیه افراد را هم خنثی کند. به‌علاوه اختلاف بین وزارت کشور و شورای نگهبان را بیشتر می‌کند و این به ضرر کشور و انتخابات است.
جام نیوزجام نیوز19 ساعت قبل
شما قبلا به این مطلب رای داده ایدبه گزارش جام نیوز، حسن روحانی در بخشی از سخنان روز گذشته خود گفته است: «شماها که در جلسات خصوصی خود می‌گویید مجلس بعدی صددرصد مال ما هست …اگر مال شماست چرا غصه می‌خورید؟ شما که اینجوری در اتاق فکر گفتید مجلس بعدی صددرصد مال ماست؛ الحمدالله مال شماست؛ اگر مال شماست بگذارید یک رقابت شکل بگیرد» صرف نظر از بازی زودهنگام انتخاباتی رییس جمهور و مجری انتخابات و بدون درنظر گرفت صحت و سقم این ادعا، سؤال اساسی اینجاست که حسن روحانی که بارها از مذمت شنود سخن گفته و نهادهای کشور را متهم کرده است، چگونه به مکالمات و محتوای جلسات خصوصی مورو اشاره‌اش دسترسی دارد؟ رییس جمهور امنیتی با همراهی امنیتی‌ترین کابینه تاریخ، غیر از شنود با چه ابزار دیگری می‌تواند از محتوای جلسات خصوصی منتقدان باخبر شود؟ آیا رد صلاحیت بستگان رییس جمهور او را اینگونه بی‌محابا به میدان جناح‌بازی‌های انتخابات آورده است؟ آیا روحانی با علم به تک رقمی شدن محبوبیت خود و دولتش و البته جناح حامی او، بار دیگر تلاش می‌کند از تجربه انتخابات ۹۲ و ۹۶ برای دوقطبی‌سازی برای انتخابات مجلس هم استفاده کند؟ پیش‌تر منتقدان دولت و برخی نمایندگان مجلس نسبت به‌احتمال شنود از سوی دولت امنیتی حسن روحانی هشدار داده بودند.

فیلم | انتقاد سنگین روحانی از شورای نگهبان | این شد انتخابات؟!

همشهریهمشهری9 ساعت قبل
حسن روحانی با انتقاد از شیوه تحقیقات شورای نگهبان و بی‌توجهی آنها به گزارش نهادهای نظارتی گفت: اینکه شخصی همسایه‌هایش را ببیند و به آنها کادو بدهد تا از او تعریف کنند و تایید صلاحیت بگیرید، شد انتخابات …؟! دریافت ۹ MB کد خبر ۴۸۱۱۶۳

اخبار بیشتر