جزییاتی از دیدار پوتین با پادشاه عربستان + فیلم
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. بین‌المللی
پوشش خبری

جزییاتی از دیدار پوتین با پادشاه عربستان + فیلم

لاوروف: عربستان خواستار میانجی‌گری روسیه در روابطش با ایران نشده است

تسنیمخبرگزاری تسنیم
لاوروف: عربستان خواستار میانجی‌گری روسیه در روابطش با ایران نشده است
وزیر خارجه روسیه گفت: ریاض مسئله میانجی‌‌گری مسکو در حل مشکل بوجود آمده بعد از حمله به تاسیسات نفتی این کشور را مطرح نکرده و روسیه همچنان خواستار انجام تحقیقات واقع‌بینانه، دقیق و بدون پیش‌داوری در این باره است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در پایان مذاکرات «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری این کشور با مقامات بلندپایه عربستان سعودی، اعلام کرد که مقامات ریاض مسئله میانجی‌‌گری روسیه در مشکل مربوط به حمله صورت گرفته به تاسیسات نفتی این کشور که عربستان، ایران را به آن متهم می‌کنند را مطرح نکرده است. مقامات تهران بارها اتهامات وارده به جمهوری اسلامی در رابطه با دست داشتن در این حمله را تکذیب کرده‌اند.

لاوروف در ریاض در پاسخ به سئوال خبرنگاران در این باره گفت: «خیر، کسی از ما چنین تقاضایی نکرده است. ما همچنان بر مواضع خویش درباره محکوم کردن حمله به زیرساختارهای نفتی عربستان ایستاده‌ایم و در عین حال تاکید میکنیم که ضروری است تا تحقیقات واقعبینانه، بسیار دقیق و بدون پیش‌داوری برای روشن شدن این قضیه انجام شود و مقامات سعودی هم با چنین رویکردی در تحقیقات درباره این حادثه موافق هستند.»

وزیر خارجه روسیه همچنین یادآور شد که سفر «ولادیمیر پوتین» به عربستان سعودی نشان دهنده سطح جدید روابط بین دو کشور در مقایسه با سفر قبلی رئیس جمهور در سال ۲۰۰۷ و حتی در مقایسه با سفر گذشته پادشاه عربستان به روسیه است.

لاوروف افزود: «مقامات دو کشور در جریان مذاکرات، مسئله توسعه همکاری‌های دوجانبه در تمامی جهت گیری‌ها از جمله در عرصه تجاری، اقتصادی و سرمایه گذاری را مورد بررسی قرار دادند. علاوه بر این، توسعه همکاریهای نظامی-فنی و هماهنگی سیاست خارجی مسکو و ریاض هم مورد توجه قرار گرفت.»

به گفته وی، رئیس جمهور پوتین پیش از سفر به عربستان و امارات، مصاحبه بزرگی با برخی رسانه‌های عرب زبان داشت که نشان دهنده اهمیتی است که روابط با این دو کشور منطقه خاورمیانه برای روسیه دارد. نتیجه این سفر هم به طور کامل آنچه را که رئیس جمهور در این مصاحبه گفته بود، مورد تایید قرار داده است.

خواندن خبر در سایت منبع

فلاحت‌پیشه: روح حاکم بر نخبگان عربستان تنش‌زدایی با ایران است

انتخابخبرگزاری انتخاب
فلاحت‌پیشه: روح حاکم بر نخبگان عربستان تنش‌زدایی با ایران است
یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر این که «حمله به نفتکش ایرانی اقدام خلاف سیاست ثبات ساز جمهوری اسلامی ایران است» گفت که ایران در جای خودش پاسخ قاطع و پشیمان کننده ای به اقدام می‌دهد.
فلاحت‌پیشه: روح حاکم بر نخبگان عربستان تنش‌زدایی با ایران است - 0

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر این که «حمله به نفتکش ایرانی اقدام خلاف سیاست ثبات ساز جمهوری اسلامی ایران است» گفت که ایران در جای خودش پاسخ قاطع و پشیمان کننده‌ای به اقدام می‌دهد.

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به حمله به نفتکش ایرانی گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده که آمادگی برای رفع تنش دارد و حتما هم این کار را می‌کند، البته که حمله به نفتکش اقدامی خلاف سیاست‌های ثبات ساز جمهوری اسلامی است که در جای خودش پاسخ قاطع خواهد گرفت.

وی با بیان این که «روح حاکم بر نخبگان عربستان تنش زدایی با ایران است» گفت: در شرایطی که ایران سال‌ها است اعلام می‌کند آماده مذاکره با عربستان است، این عربستانی‌ها هستند که نیامدند و در عین حال رفتار و گفتارشان با یکدیگر متفاوت است و دنبال میانیجگری هستند.

فلاحت پیشه در واکنش به برخی تحلیل‌ها مبنی بر هدف حمله کنندگان به نفتکش ایرانی با تحت الشعاع قرار دادن سفر عمران خان نخست وزیر پاکستان به ایران گفت: این اتفاق خیلی شبیه به زمان سفر نخست وزیر ژاپن به ایران است که هم زمان دو نفتکش مورد هدف قرار گرفت به نظر می‌رسد یک سری عوامل تلاش می‌کند جریان دیپلماسی شکل نگیرد البته که در ایران حوزه عملیاتی و دیپلماسی هر کدام کار خودشان را در راستای منافع ملی انجام می‌دهند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: به هر حال با توجه به اتفاقی که برای نفتکش ایرانی رخ داد جمهوری اسلامی ایران از توان عملیاتی و میدانی به اندازه کافی برخوردار است که بداند چه عامل و عواملی این کار را صورت دادند، ایران اقدام پیشمان کننده‌ای را در مقابل آنها انجام می‌دهد. توان میدانی جمهوری اسلامی به گونه‌ای است که می‌تواند آنها را شناسایی کند که البته که این کار جدا از روند تنش زدایی بین ایران و عربستان است.

خواندن خبر در سایت منبع

فیلم | خشم و بغض ولادمیر پوتین از بلایی که عربستانی‌ها سر سرود ملی روسیه آوردند

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
تیم تشریفات رسمی ارتش عربستان در هنگام نواختن سرود ملی روسیه بلایی سر این سرود آوردند که چهره ولادمیر پوتین در این مراسم رسمی کاملا برآشفته شده بود.

فیلم | پوتین به پادشاه عربستان چه هدیه‌ای داد؟

همشهریخبرگزاری همشهری
همشهری آنلاین: ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در سفر به عربستان یک گونه پرنده شکاری از نوع «باز» به پادشاه عربستان پیشکش کرد.

دریافت ۶۲۹ KB

ایرنا نوشت: این پرنده شکاری که از گونه باز کامچاتکایی است به طور خاص انتخاب شده است به گونه‌ای که از نظر ظاهری، یکی از زیباترین بازهای روسیه به حساب می‌آید که روس‌ها پیشتر نام «آلفا» را روی آن گذاشته بودند.

شکار دیگر پرندگان از ویژگی‌های برجسته این پرنده است که شاید انتخاب آن برای پیش‌کشی بی‌ارتباط با حمله پهپادی به آرامکو تاسیسات نفتی عربستان سعودی در چند هفته گذشته نباشد. کد خبر ۴۵۸۹۵۳

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، هیأت وزیران سعودی در جلسه هفتگی خود که با حضور شاه این کشور برگزار می‌شود، این هفته، ‌ ایران را به فریب‌کاری در برنامه هسته‌ای متهم کرد. به نوشته خبرگزاری رسمی سعودی (واس) در جلسه این هفته، ضمن بررسی گزارش‌هایی از آخرین تحولات منطقه و جهان، اعلام شد که دولت سعودی از تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تقدیر و «تقلب و فریب‌کاری ایران در برنامه‌ هسته‌ای خویش و تأخیر در ارائه اطلاعات لازم به آژانس را محکوم می‌کند». دولت سعودی همچنین همکاری کامل ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و احترام به مصونیت و امتیازات کارشناسان آژانس را خواستار شد. هیأت وزیران سعودی در ادامه از آژانس خواست تا تدابیر راستی‌آزمایی و نظارتی را در ایران تشدید کند. «عبدالله بن خالد بن سلطان عبدالعزیز» نماینده دولت سعودی در سازمان ملل نیز روز پنجشنبه هفته گذشته (۱۸ آبان) در بیانیه‌ای ایران را به «فریبکاری» و مخفی کردن بخش‌های حساس برنامه هسته‌ای خود متهم و ادعا کرد که تهران به دنبال دستیابی به سلاح‌ هسته‌ای است.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، «دنیس راس» هماهنگ‌کننده امور مناسبات آمریکا و ایران در دوران ریاست جمهوری «باراک اوباما» در مصاحبه با «لو پوان» فرانسه مدعی شد چنانچه برجام به نوعی اصلاح شود، احتمال حفظ آن وجود دارد حال آنکه در شکل فعلی واشنگتن تمایلی برای انجام این کار ندارد. با این حال، وی تاکید کرد که با نزدیک شدن به موعد رقابت ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، این احتمال که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور رغبت بیشتری به حصول توافق با ایران نشان دهد، محتمل است. وی همچنین گفت ترامپ خودش اهل معامله است و با میانجی‌گری مشکلی ندارد و چنانچه امانوئل ماکرون همتای فرانسوی این حس را به وجود بیاورد که می‌تواند در این توافق جدید سودمند باشد، ترامپ بهتر از اوباما عمل می‌کند.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فلسطین الیوم، مقاومت فلسطین در پاسخ به حملات جنایتکارانه امروز به باریکه غزه که منجر به شهادت ۴ نفر و زخمی شدن ۲۵ نفر دیگر منجر شده، بیش از ۱۰۰ موشک و راکت به سمت اراضی اشغالی شلیک کرده است. بر اساس این گزارش، رسانه‌های صهیونیست به خسارت‌های وارده به این رژیم در این حملات اذعان کرده‌اند. این رسانه‌ها اذعان کردند که تا این لحظه ۲۹ صهیونیست مجروح در نتیجه این حملات به بیمارستان برزلای ر عسقلان انتقال داده شده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای سعید رسولی در مراسم اختتامیه هفتمین همایش بین المللی ایستگاه‌های آینده افزود: بسته‌های حمایتی واقعی برای تشویق سرمایه‌گذاری در راه‌ آهن طراحی شده و برای توسعه ایستگاه‌های راه آهن و تطبیق آنها با نسل جدید ایستگاه‌های راه آهن از همین فردا اقدامات عملی خود را آغاز می‌کنیم. وی افزود: برای توسعه ایستگاه‌های راه آهن از اجرای طرحهای عمرانی کوچک آغاز می‌کنیم و بدنبال اجرای طرحهای بزرگ عمرانی خواهیم بود. وی توسعه صنعت ریلی در هر کشور را یک نیاز اساسی توصیف کرد و افزود: همانگونه که ساخته آسمان خراش بدون آسانسور امری غیر ممکن است تصور شهرنشینی بدون سیستم حمل و نقل ریلی نیز غیرممکن است. وی گفت: اتحادیه بین‌المللی راه آهن‌ها ۱۲۰ گروه کاری فعال در موضوعات مختلف دارد و ما نیز باید بیش از گذشته از این تجربیات استفاده کنیم. در این همایش بین المللی، ۵۰ مقاله پذیرفته شده داخلی و خارجی از مجموع ۱۱۲ مقاله رسیده به دبیرخانه در جلسات و پنل‌های تخصصی ارائه شد.
نامه‌نیورنامه‌نیور13 ساعت قبل
این بار، مسقط وزیر نفت خود، محمد بن حمد الرمحی را فرستاده است، تا به دور از هیاهوی اخبار، از نظر دولتهای خلیج فارس آگاه شود و سفر این مقام عمانی، در چارچوب شرکت در کنفرانس نفت، به میزبانی ابوظبی، انجام می‌شود. وزیر نفت عمان، روز دوشنبه، به مذاکره با ایران دعوت کرده و گفته است که کشورش تمام تلاش خود را برای انجام مذاکره می‌کند و در قبال تنش‌های منطقه‌ای، بی طرف می‌ماند. پادشاهی عمان، روی این مساله حساب کرده است که دولتهای خلیج فارس، مواضع متفاوتی در قبال ایران دارند؛ برای مثال، قطر، ارتباط نزدیکی با ایران دارد؛ در حالی که عربستان، ایران را دشمن خود می‌داند. در این میان، کویت، نه موضع دوستی در مورد ایران اتخاذ کرده است و نه دشمنی. مسئولان ایرانی شروع به برقراری ارتباط نزدیک با دولتهای خلیج فارس و از جمله امارات کرده‌اند و در انتظار رابطه نزدیک با عربستان هستند.
الفالف10 ساعت قبل
همزمان با ادامه ناآرامی‌ها در مناطق مرکزی و جنوبی عراق، از استان صلاح الدین خبر می‌رسد، درگیری میان نیروهای بسیج مردمی و هسته‌های خاموش گروهک تروریستی داعش در محورهای مختلف جریان دارد. به گفته منابع میدانی، نیروهای تیپ ۸۸ بسیج مردمی مستقر در منطقه متوجه تحرکات تروریست‌های داعش شدند و تحرکات آنان را در محور منطقه «الفتحه» در حدفاصل کوه‌های «مکحول و حمرین» رصد کردند. رشته کوه‌های مکحول در شمال استان صلاح الدین از محور شرقی با استان کرکوک، از شمال با جنوب استان نینوا و از محور جنوب غرب با شهر و پالایشگاه بیجی در ارتباط است. براساس اطلاعات به دست آمده، تحرکات عناصر مخفی داعش در هفته‌های گذشته در مناطق آلوده شمال استان صلاح الدین با ادامه ناآرامی‌ها در مناطق مرکزی و جنوبی افزایش یافته و این مسئله در جنوب غرب منطقه «الشرقاط» مشهود‌تر بوده است. مناطق بیابانی در محور غربی و جنوبی غربی «الشرقاط» نیز به هسته‌های خاموش داعش آلوده هستند.

اخبار بیشتر