آمریکا سه وزارتخانه دفاع، کشور و انرژی ترکیه را تحریم کرد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

آمریکا سه وزارتخانه دفاع، کشور و انرژی ترکیه را تحریم کرد

تسلیحات اتمی آمریکا در پایگاه اینجرلیک ترکیه، واشنگتن را نگران کرده است

ایسناخبرگزاری ایسنا
تسلیحات اتمی آمریکا در پایگاه اینجرلیک ترکیه، واشنگتن را نگران کرده است
در بحبوحه افزایش تنش‌ها با آنکارا، مقامات آمریکایی در روزهای اخیر جلساتی تشکیل داده‌اند تا برنامه خارج کردن ۵۰ سلاح اتمی در پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه را بررسی کنند.

به گزارش ایسنا، روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که در اقدامی برای تحت فشار گذاشتن آنکارا به منظور پایان دادن به حمله نظامی کنونی‌اش در شمال سوریه، تحریم‌های جدیدی را علیه ترکیه اعمال و مذاکرات تجاری با این کشور را متوقف خواهد کرد و تعرفه‌های فولاد را نیز افزایش خواهد داد.

اگرچه پنتاگون درباره اینکه تجهیزات اتمی‌اش را کجا انبار کرده، هیچ صحبتی نمی‌کند، اما گمان می‌رود بمب‌های هسته‌ای «بی ۶۱» آمریکا به عنوان بازدارنده‌ای در برابر روسیه و همچنین اقدامی برای نشان دادن تعهد آمریکا به ناتو، در پایگاه اینجرلیک ترکیه نگه داشته شده باشند.

دو مقام آمریکایی به روزنامه نیویورک تایمز گفتند، مقامات بخش انرژی وزارت امور خارجه آمریکا بدون سر و صدا و به صورت مخفیانه در حال بررسی راه‌های خارج کردن تسلیحات اتمی از پایگاه اینجرلیک هستند که به گفته یکی از این مقامات توسط رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به گروگان گرفته شده‌اند.

در گزارش روزنامه نیویورک تایمز آمده است: خروج این تسلیحات اتمی از پایگاه اینجرلیک پایان دوفاکتوی ائتلاف ترکیه-آمریکا خواهد بود. نگه داشتن این تسلیحات در آنجا ضعف و آسیب‌پذیری اتمی را دائمی می‌سازد و این مساله می‌بایست سال‌ها پیش رفع می‌شد.

این در حالی است که نیروی هوایی آمریکا از پاسخ به سوالات درباره تسلیحات اتمی احتمالی در این پایگاه یا اینکه آیا این تسلیحات از پایگاه اینجرلیک خارج می‌شوند یا خیر امتناع کرد.

این نخستین بار نیست که مساله امنیت این تسلیحات اتمی مستقر در پایگاه اینجرلیک واقع در جنوب ترکیه درست در ۱۱۰ کیلومتری مرز این کشور با سوریه مطرح می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

روزهای تنهایی رئیس جمهور ترکیه؛ آیا ترامپ به اردوغان رو دست زد؟

مهرخبرگزاری مهر
روزهای تنهایی رئیس جمهور ترکیه؛ آیا ترامپ به اردوغان رو دست زد؟
نحوه عملکرد آمریکا بعد از آغاز عملیات چشمه صلح ترکیه در شمال سوریه، نشان می دهد که به احتمال زیاد «اردوغان» از «ترامپ» رودست خورده است.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل- عبدالحمید بیاتی: عملیات چشمه صلح ارتش ترکیه از روز چهارشنبه ۱۷ مهر در شمال سوریه و بدنبال توافقی که میان «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه و «دونالد ترامپ» همتای آمریکایی وی حاصل شد آغاز گردید.

اردوغان مدت‌ها بود که به دنبال انجام عملیات نظامی در شمال سوریه بود و از این کار اهداف متعددی را دنبال می‌کرد که یکی از ابتدایی‌ترین موارد آن کم کردن حضور کردها در نزدیکی مرزهای ترکیه بود.

هر چند ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود نشان داده که علاقه عجیبی به اتخاذ تصمیمات غافلگیر کننده و تنها گذاشتن متحدان خود دارد اما نحوه رفتار وی در قبال ترکیه حکایت از آن دارد که رئیس جمهور آمریکا در این مورد خاص به نوعی در حال بازی شطرنج است.

ترامپ در حالی با عملیات ارتش ترکیه در شمال سوریه موافقت کرد و کردهای متحد آمریکا را در برابر این حملات تنها گذاشت که روابط آنکارا و واشنگتن در ماه‌های اخیر بسیار پرتنش بود که عمده این تنش‌ها مربوط به اقدام ترکیه برای خرید سامانه اس ۴۰۰ از روسیه می‌شد.

اقدام ترکیه در این رابطه نه تنها موجب ناراحتی آمریکا بود بلکه موجب اعتراض سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز شده بود. اصرار و پافشاری اردوغان برای در اختیار داشتن اس ۴۰۰ به شدت با واکنش آمریکا مواجه شده تا جائیکه واشنگتن آموزش خلبان‌های ترکیه‌ای را که قرار بود با جنگنده‌های اف ۳۵ پرواز کنند متوقف نمود.

​​​​​شاید ترامپ با خارج کردن نظامیان امریکایی از سوریه و دادن چراغ سبز برای حمله ترکیه قصد داشته اردوغان را وارد تله کند.

گرفتن اهرم فشار از اردوغان

پیامد این اقدامات، رسانه‌های آمریکایی از تصمیم ترامپ برای خارج کردن بمب‌های اتمی آمریکا از پایگاه اینجرلیک خبر دادند. باقی ماندن ۵۰ بمب هسته‌ای در ترکیه در حالیکه ترامپ بدنبال تنبیه اردوغان است نوعی پاشنه آشیل محسوب می‌شد و با خارج کردن این تسلیحات از اینجرلیک به نوعی اهرم فشار را از اردوغان گرفته است.

رو دست ترامپ به اردوغان

بعد از آغاز عملیات چشمه صلح، ترامپ به سرعت با انتشار پیام هایی درباره اینکه اگر اردوغان در این عملیات فراتر از توافقات انجام شده عمل کند با تحریم‌های شدیدی مواجه می‌شود هشدار داد و روز دوشنبه ۲۲ مهر نیز با انتشار پیام دیگری در توئیتر اعلام کرد که تحریم‌های سنگین آمریکا علیه ترکیه در راه هستند. ترامپ حتی تهدید کرد که آمریکا می‌تواند بار دیگر اقتصاد ترکیه را زمین گیر کند.

متعاقب این پیام مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور و استیو منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا دوشنبه ۲۲ مهرماه تحریم‌های تنبیهی تازه ایالات متحده علیه دولت و مقام‌های ترکیه را به دلیل عملیات نظامی آنکارا در شمال سوریه اعلام کردند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید، حلوصی آکار، وزیر دفاع، سلیمان سویلو، وزیر کشور و فاتح دونماز، وزیر انرژی ترکیه و دو وزارتخانه دفاع و انرژی ترکیه تحریم شده‌اند و دارایی آنها در آمریکا مسدود و هرگونه معامله با آنها ممنوع اعلام شده است.

مایک پنس به خبرنگاران گفته است: دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه با رجب طیب اردوغان همتای ترک خود تلفنی صحبت کرد و خواستار آتش بس فوری و پایان خشونت در شمال سوریه شد.

اردوغان دستور آغاز عملیات چشمه صلح را بعد از رایزنی با ترامپ و به نوعی گرفتن چراغ سبز از آمریکا شروع کرد اما این رفتارهای واشنگتن نشان می‌دهد کاخ سفید همانطور که پشت کردهای مورد حمایت خود را خالی کرد پشت اردوغان را نیز در این عملیات خالی کرده است.

اعمال تحریم‌های ابتدایی و همچنین در پیش بودن تحریم‌های بیشتر نشان از قصد آمریکا برای تنبیه سخت ترکیه دارد و عملیات چشمه صلح بهانه لازم را برای اعمال این تحریم‌های بوجود آورده است.

در همین رابطه رئیس‌جمهور آمریکا بامداد امروز سه‌شنبه به دلیل عملیات نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه، وضعیت اضطراری ملی در ایالات متحده اعلام کرد.

طبق بیانیه کاخ سفید، ترامپ در نامه‌ای که به کنگره برای اعلام تحریم‌های ترکیه ارسال کرده، نوشته است: «من به دلیل وضعیت کنونی در سوریه و مخصوصا اقدامات اخیر دولت ترکیه در اجرای عملیات نظامی در شمال شرقی سوریه، وضعیت اضطراری ملی اعلام می‌کنم».

آمریکا با اعلام اضطرار ملی علیه ترکیه می‌تواند در هر زمانی به بهانه‌های مختلف تحریم‌های جدیدی را علیه ترکیه به اجرا بگذارد.

انتقام اروپا از ترکیه

در این میان اروپا که به موجب بحران مهاجران در سال‌های اخیر به نوعی از ترکیه زخم خورده بود عملیات چشمه صلح را فرصتی برای تلافی دانسته و چند کشور به بهانه کشته شدن افراد غیر نظامی در این عملیات صادرات تسلیحات به ترکیه را متوقف کرده‌اند.

در همین رابطه روز گذشته اعضای اتحادیه اروپا در جریان نشست وزرای خارجه در لوکزامبورگ، به اتفاق آراء حملۀ نظامی ترکیه به مناطق کردنشین شمال سوریه را محکوم کردند و از تمام کشورهای عضو خواستند تا فروش اسلحه به آنکارا را متوقف کنند.

جوزف بورل، رئیس منتخب دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا که قرار است جایگزین فدریکا موگرینی شود اعلام کرد که ۲۸ کشور عضو این اتحادیه «به اتفاق آراء تصمیم به محکوم کردن ترکیه گرفتند» و از ترکیه خواستند تا «هرچه سریع‌تر این حملات را متوقف کند.»

بورل افزود که این اتحادیه همچنین «از تمام کشورهای عضو خواست تا فروش هرگونه سلاح» به آنکارا را متوقف کنند.

مجموعه این تحولات نشان می‌دهد که آمریکا و اروپا در خصوص عملیات چشمه صلح، ترکیه را تنها گذاشته و این عملیات را فرصتی برای گرفتن انتقام از اردوغانی می‌دانند که در سال‌های اخیر برای آنها همانند استخوانی در گلو بوده است.

اردوغان اعلام کرده که با وجود این فشارها عملیات ارتش ترکیه در شمال سوریه متوقف نمی‌شود و شاید این سماجت موجب شدیدتر شدن واکنش‌های طرف‌های غربی گردد. افزایش فشارهای خارجی در حالیکه اردوغان در داخل کشور نیز با پدیده جدا شدن یاران قدیمی خود همچون عبدالله گل، احمد داوداوغلو، علی باباجان و … مواجه است می‌تواند سالهای باقی مانده از سلطنت وی را زهرآگین کند.

خواندن خبر در سایت منبع

اردوغان: عملیات ما در سوریه به خاطر بی‌توجهی جامعه بین‌المللی به مشکلات ترکیه است

ایسناخبرگزاری ایسنا
اردوغان: عملیات ما در سوریه به خاطر بی‌توجهی جامعه بین‌المللی به مشکلات ترکیه است
رییس جمهور ترکیه در مقاله‌ای نوشت، کوتاهی جامعه بین‌المللی در کمک به کشورش برای مدیریت میلیون‌ها پناهجویی که در خاک آن به سر می‌برند، انگیزه اجرای عملیات موسوم به "چشمه صلح" در شمال شرق سوریه بوده است.

به گزارش ایسنا، به نوشته خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه در مطلبی که برای نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال نوشت تاکید کرد: هیچ کشوری بیشتر از ترکیه مصائب مربوط به بحران انسانی بعد از آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ را تحمل نکرده است.

او در ادامه گفت: ‌ آنکارا دیگر طاقتش تمام شد و جهان هشدارهای مکرر ترکیه در خصوص ناتوانی‌اش در مساله مدیریت و رسیدگی به بیش از ۳٫۶ میلیون پناهجوی سوری آن هم بدون هیچگونه حمایت بین‌المللی را نادیده گرفت.

اردوغان عنوان کرد: دولت من به این نتیجه رسید که جامعه بین‌المللی قصدی برای اقدام ندارد بنابراین ما برنامه‌ای برای شمال سوریه تهیه کردیم.

وی افزود: با توجه به عدم وجود یک طرح جایگزین برای مدیریت بحران پناهجویان، جامعه بین‌المللی باید یا به تلاش‌های ما پیوسته و یا شروع به پذیرش پناهجویان کند.

اردوغان همچنین تاکید کرد: ترکیه هیچ مشکلی با هیچ یک از گروه‌های مذهبی یا قومی در سوریه ندارد.

او نوشت: براساس دورنمای ما همه شهروندان جمهوری عربی سوریه چنانچه متعلق به هیچ یک از گروه‌های تروریستی نباشند با یکدیگر برابر هستند. ما به طور خاص به این مساله که پ. ک. ک را با کردهای سوریه یکی بدانند معترض هستیم.

رییس جمهور ترکیه در عین حال گفت، آنکارا اطمینان حاصل خواهد کرد که هیچ یک از اعضای گروه تروریستی داعش که در آن منطقه در اسارت هستند آنجا را ترک نکنند و بر آمادگی ترکیه برای همکاری با کشورهای سرچشمه و سازمان‌های بین‌المللی در زمینه بازجذب فرزندان و همسران شبه نظامیان تروریست خارجی به جامعه تاکید کرد.

اردوغان در عین حال در این مقاله خود برخی کشورهای اروپایی را به خاطر کوتاهی در متوقف کردن موج اعزام شبه‌نظامیان تروریست خارجی به سوریه در سالهای ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ محکوم کرد.

او تصریح کرد: شاید دولت‌ یک کشور اروپایی مشخص که من نام آن را نمی‌برم بخواهد به جهان توضیح دهد چطور یکی از اتباعش توانست در سال ۲۰۱۴ به همراه مهمات جنگی در یک کوله‌پشتی که مورد بازرسی قرار گرفته بود، سوار به پروازی به مقصد استانبول شود.

او گفت: ‌ همین‌طور ما می‌بینیم که کشور فرانسه جلوی فروش سلاح به ترکیه را گرفته اما چرا این کشور سابقا هشدارهای اولیه مکرر ما را درباره قریب الوقوع بودن حملات تروریستی نادیده گرفت؟

رییس جمهور ترکیه در واکنش به مواضع اتحادیه عرب علیه عملیات کشورش در سوریه گفت: ‌ بیانیه‌های این اتحادیه انعکاس دیدگاه‌ها و احساسات واقعی مردم عرب نیستند و اتحادیه عرب هیچ مشروعیتی ندارد.

وی افزود: اگر که آنها انقدر از تلاش‌های ترکیه برای الحاق دوباره پناهجویان سوری به سرزمین‌های آبا و اجدادیشان راضی نیستند باید از آنها پرسید که خود آنها چه میزان از مردمی که قربانی جنگ بوده‌اند را پذیرفته‌اند؟

اردوغان ادامه داد: این کشورها تا چه میزان در تلاش‌ها برای پایان دادن به بحران انسانی در سوریه مشارکت کردند؟ آنها چه ابتکارهای سیاسی را برای متوقف کردن جنگ داخلی سوریه مورد حمایت قرار دادند؟

رییس جمهور ترکیه همچنین ادامه داد که جامعه بین‌المللی در جلوگیری از این‌که بحران سوریه کلیت منطقه را وارد یک گرداب بی‌ثباتی کند شکست خورد و تعداد زیادی از کشورها مجبور شدند تا با تبعات منفی جنگ در این کشور از جمله مهاجرت غیرقانونی و افزایش حملات تروریستی دست و پنجه نرم کنند.

اردوغان مدعی شد: عملیات چشمه صلح یک شانس دومی برای کمک به ترکیه به منظور پایان دادن به جنگ‌های نیابتی در سوریه و بازیابی صلح و ثبات در این منطقه است.

او در خاتمه نوشت: اتحادیه اروپا و کل جهان باید از آنچه که ترکیه انجام می‌دهد حمایت کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

انگلیس در صادرات تسلیحات به ترکیه بازنگری می‌کند

تسنیمخبرگزاری تسنیم
انگلیس در صادرات تسلیحات به ترکیه بازنگری می‌کند
یک روزنامه مشهور از تجدیدنظر دولت انگلیس در همه مجوزهای صادرات تسلیحات نظامی به ترکیه خبر داده است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، فایننشال تایمز روز دوشنبه نوشت: بریتانیا در حال بازنگری در همه مجوزهای صادرات تسلیحات نظامی به ترکیه است.

لندن با افزایش فشارها به خاطر اقدام نظامی ارتش ترکیه در شمال شرق سوریه روبرو شده است.

این روزنامه در ادامه افزود: وزرای کابینه انگلیس صدور هرگونه مجوز جدید برای رفوش تسلیحات به ترکیه را به حالت تعلیق درآورده‌اند و در حال تجدیدنظر در مجوزهای قبلی هستند.

ایتالیا نیز که سال گذشته یکی از صادرکنندگان بزرگ تسلیحات به ترکیه بوده، فروش تسلیحات و مهمات به آنکارا را متوقف کرده است.

پیش از این آلمان و فرانسه نیز فروش تسلیحات به ترکیه را متوقف کرده و اسپانیا نیز برای انجام این کار اعلام آمادگی کرده است.

عملیات نظامی ارتش ترکیه در شمال شرق سوریه با نام عملیات «چشمه صلح» که از بعد از ظهر روز چهارشنبه به وقت محلی با اعلام رسمی «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه آغاز شده، مخالفت‌های زیادی را در بین کشورهای منطقه و دیگر کشورهای جهان از جمله کشورهای اروپایی به‌دنبال داشته است.

ژان ایو لودرایان وزیر خارجه فرانسه دوشنبه گفت: وزرای خارجه اتحادیه اروپا باید تجاوز ترکیه به سوریه را محکوم کرده و تحریم تسلیحاتی را علیه آنکارا وضع کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

آمریکا خروج کلاهک‌های هسته‌ای خود از ترکیه را بررسی می‌کند

مهرخبرگزاری مهر
آمریکا خروج کلاهک‌های هسته‌ای خود از ترکیه را بررسی می‌کند
وخامت درگیری‌ها در شمال شرق سوریه و تشدید تنش میان آمریکا-ترکیه، واشنگتن را به فکر خارج کردن کلاهک‌های هسته‌ای انداخته که در پایگاه اینجرلیکِ ترکیه پنهان کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، رسانه‌های آمریکایی ازجمله نیویورک تایمز می‌گویند دولت واشنگتن در حال بررسی گزینه‌های موجود مبنی بر خروج دست‌کم ۵۰ بمب هسته‌ای B۶۱ است که در حال حاضر در پایگاه اینجرلیک ترکیه نگهداری می‌شوند.

گفتنی است نگرانی از بابت این بمب‌ها همزمان با تشدید تهاجم ترکیه به نیروهای دموکراتیک مستقر در شمال شرق سوریه، رو به افزایش است.

همزمان، تحریم ۳ وزیر و ۲ وزارتخانه ترکیه از سوی دولت واشنگتن، رابطه ۲ کشور را درگیر تنش‌های بیشتری کرده است.

به نوشته نیویورک‌ تایمز، خارج کردن این کلاهک‌ها از اینجرلیک عملا نشانگر پایان ائتلاف ترکیه-آمریکا است. با این وجود، ادامه حضور آنها در ترکیه هم به معنای تداوم یک نقطه آسیب‌پذیر هسته‌ای است که باید سال‌ها پیش از میان می‌رفت.

ترکیه یکی از اعضای ناتو است و استقرار کلاهک‌ها در خاک این کشور نیز در چارچوب هم‌پیمانی با نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی صورت گرفته است. این در حالی است که واشنگتن هیچ‌گاه به صورت رسمی به وجود این تسلیحات در خاک ترکیه اذعان نکرد.

به گفته کارشناسان، ترکیه اولین کشوری است که در حالی که میزبان تسلیحات اتمی آمریکا است، به سمت هم‌پیمانان این کشور شلیک می‌کند.

آمریکا هفته گذشته در اقدامی که به منزله خنجر زدن از پشت به نیروهای دموکراتیک سوریه بود، نیروهای خود را از مناطق مورد تهاجم ترکیه عقب کشید و راه را برای ماجراجویی آنکارا باز کرد.

گفتنی است ترامپ می‌کوشد نزاع ترکیه و نیروهای دموکراتیک سوریه را در حد دعوایی تاریخی پایین بیاورد و در توجیه عقب نشینی از مناطق مورد تهاجم ترکیه نیز مدعی است نیروهای آمریکایی قرار نیست تا ابد از مرز ترکیه- سوریه دفاع کنند.

این در حالی است که وی مدعی است قصد ندارد در این نبرد از یک گروه خاص جانبداری کند.

خواندن خبر در سایت منبع

پلوسی: تحریم‌های ترامپ علیه ترکیه بی‌فایده است

مهرخبرگزاری مهر
پلوسی: تحریم‌های ترامپ علیه ترکیه بی‌فایده است
رئیس مجلس نمایندگان آمریکا می‏‌گوید بسته تحریمی کاخ سفید علیه ترکیه، فاجعه انسانی را که به واسطه چراغ سبز واشنگتن در شمال سوریه در جریان است، جبران نمی‎کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا می‎گوید تحریم‌های این کشور علیه مقامات و نهادهای ترکیه تاثیر اندکی در بهبود وضعیت شمال سوریه دارد.

با توجه به اینکه بسیاری تهاجم ترکیه به نیروهایی دموکراتیک سوریه را نتیجه چراغ سبز کاخ سفید به دولت آنکارا می‎دانند؛ پلوسی می‎گوید دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تشدید هرج و مرج و ناامنی در سوریه را موجب شده و بسته تحریمی وی علیه ترکیه برای معکوس کردن فاجعه انسانی که در حال رخ دادن است؛ کفایت نمی‎کند.

گفتنی است شب گذشته استیو منوچین وزیر خزانه داری آمریکا از تحریم «سلیمان سویلو» وزیر کشور، «خلوصی آکار» وزیر دفاع و «فاتح دونماز» وزیر انرژی ترکیه و۲ وزارتخانه دفاع و انرژی این کشور خبر داد.

آمریکا هفته گذشته در اقدامی که به منزله خنجر زدن از پشت به نیروهای دموکراتیک سوریه بود، نیروهای خود را از مناطق مورد تهاجم ترکیه عقب کشید و راه را برای ماجراجویی آنکارا باز کرد.

گفتنی است ترامپ می‌کوشد نزاع ترکیه و نیروهای دموکراتیک سوریه را در حد دعوایی تاریخی پایین بیاورد و در توجیه عقب نشینی از مناطق مورد تهاجم ترکیه نیز مدعی است نیروهای آمریکایی قرار نیست تا ابد از مرز ترکیه- سوریه دفاع کنند.

این در حالی است که وی مدعی است قصد ندارد در این نبرد از یک گروه خاص جانبداری کند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، جزئیات نشست عصر امروز این کمیسیون با وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان برنامه و بودجه را تشریح کرد. آقای محمد خدابخشی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: در این جلسه درباره اجرای برنامه افزایش قیمت بنزین بحث شد؛ آقای نوبخت اعلام کرد که تمام منابعی که مربوط به افزایش قیمت بنزین است تقریبا​ ۳۰ هزار میلیارد تومان است که به طور کامل به مردم بر می‌گردد و بین ۶۰ میلیون نفر توزیع می‌شود. وی افزود: وزیر صنعت نیز در این نشست بر اینکه تمام تلاش وزارتخانه‌اش کنترل قیمت هاست تاکید کرد و افزود: بر اساس مطالعاتی که انجام داده‌اند افزایش قیمت‌ها ناشی از افزایش قیمت بنزین حداکثر چهار تا چهار و نیم درصد خواهد بود و تمام تلاششان این است که افزایش قیمت وجود نداشته باشد.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای الیاس حضرتی پس از جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس در جمع خبرنگاران، افزود: در جلسه امروز (سه شنبه) ۹ نفر از نمایندگان مجلس سوالاتی را در بخش‌های مختلف بانک‌ها، بیمه‌ها، گمرک و سایر موارد از وزیر اقتصاد پرسیدند و آقای فرهاد دژپسند هم با دقت و به صورت کارشناسی به این سوالات پاسخ گفت. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین گفت: تعدادی از نمایندگان مجلس از توضیحات وزیر امور اقتصاد و دارایی قانع شدند و تعدادی هم نیاز به اطلاعات تکمیلی دارند و قرار شد که بررسی‌های بیشتری انجام دهند و برخی از نمایندگان هم قانع نشدند. آقای حضرتی در ادامه با اشاره به اینکه (سه شنبه) هر هفته وزرای مختلف به این کمیسیون دعوت می‌شوند، افزود: علاوه بر وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم در جلسه امروز به سوال دو نفر از نمایندگان پاسخ گفت. وی افزود: معمولا ما سه شنبه هر هفته فعالیت بخش نظارت کمیسیون اقتصادی مجلس را شاهد هستیم.

(ویدیو) حوادث تلخ در اعتراضات بنزینی یکشنبه شب ملارد

فراروفرارو12 ساعت قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز13 ساعت قبل
در این میان ۳ فراکسیون سیاسی مجلس میزبان اعضای‌شان بودند. جعفرزاده ایمن‌آبادی که خود این پیام را در فراکسیون قرائت کرده به «اعتماد» می‌گوید که «پیام رهبری مثال ضربه‌گیر عمل کرده است. علی لاریجانی در آغاز جلسه علنی صبح امروز یکشنبه مجلس با اشاره به جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی افزایش قیمت بنزین گفت: نگرانی مردم این است که این تصمیم تبعاتی برای سایر قیمت‌ها داشته باشد. رییس مجلس اضافه کرد: ان‌شاءالله در مسیر بحث‌هایی که روزهای بعد کمیسیون‌های مجلس دارند مشکلات حل شود. نکته قابل‌توجه دیگر در این متن پیام رهبری به نمایندگان مجلس شورای اسلامی است که از سوی لاریجانی قرائت شده است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴7 ساعت قبل
دکتر شیرین هانتر (Shireen Hunter)، نویسنده و استاد دانشگاه جورج تاون در واشنگتن دی سی درمقاله‌ای که از سوی سایت دیپلماسی ایرانی برای خوانندگان برگزیده و ترجمه شده با صراحت می‌نویسد آمریکا و اروپا از این گامهای برداشته شده ایران نترسیدند. هیچ یک از اقدامات ایران تا اینجای کار تهدیدی جدی برای ایالات متحده یا اروپا ایجاد نمی‌کردند، اما می‌توانند ضرر سنگینی برای ایران به دنبال داشته باشند. چنین اقدامی همچنین سبب می‌شود معدود طرف‌های تجاری ایران از جمله چین و روسیه با آن درگیر شوند. عقب نشینی ایران از تعهدات هسته‌ای هم آنقدری نگران کننده نیست که باعث تغییر رفتار آمریکا و اروپا شود. عقب نشینی ایران از تعهدات هسته‌ای صرفا موضع سیاستمداران جنگ طلب در آمریکا و اروپا را قدرتمند می‌کند و بازیگران خاورمیانه را به سمت حمله پیشگیرانه سوق می‌دهد. سیاست‌های فرهنگی ایران هزینه اقتصادی سنگینی برای این کشور داشته و به فرار سرمایه به امارات، ترکیه، اروپا، آمریکا و حتی کشورهایی همچون ارمنستان و گرجستان انجامیده‌اند.
برترین‌هابرترین‌ها16 ساعت قبل
مدیرکل روابط عمومی استانداری تهران گفت: با وجود برخی ناآرامی‌ها در شامگاه شنبه و یکشنبه در برخی نقاط، دیشب این استان ساعات آرامی را سپری کرد. خبرگزاری ایرنا: مدیرکل روابط عمومی استانداری تهران گفت: با وجود برخی ناآرامی‌ها در شامگاه شنبه و یکشنبه در برخی نقاط، دیشب این استان ساعات آرامی را سپری کرد. امین بابایی افزود: به دستور استاندار دیشب بازدیدی از بیشتر شهرستان‌های استان داشتیم که مشاهدات میدانی از برقراری آرامش کامل در تمامی این مناطق حکایت دارد. وی یادآور شد: با این همه، در مناطقی چون قدس، بهارستان و شهریار تخریب‌های انجام شده از سوی آشوبگران بر چهره این مناطق دیده می‌شود که پاکسازی منظری شهری در دستور کار است. مدیرکل روابط عمومی استانداری تهران گفت: نیروهای امنیتی و انتظامی استان تهران، کار برقراری آرامش در مناطق مختلف را استان بر عهده دارند و اکنون شرایط آرامی برقرار است.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

تخصیص کارت بلیت ۳۰۰ هزار تومانی به سربازان در صورت تصویب شورای شهر

ایسنا8 دقیقه قبل

وقتی که وزیر مختار ایران مخالف شاه شد +عکس

اقتصاد آنلاین9 دقیقه قبل

آتش اغتشاشات چقدر از اموال مردم را سوزاند؟

اقتصاد آنلاین9 دقیقه قبل

تمدید مهلت انتخاب رشته در مرحله تکمیل ظرفیت کنکور ارشد

خبرآنلاین11 دقیقه قبل

مترو و اتوبوس برای سربازان رایگان می‌شود

اقتصادنیوز12 دقیقه قبل