انتخابات سیاسی شهردار تهران: آخوندی - حناچی در فینال بهشت
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

انتخابات سیاسی شهردار تهران: آخوندی - حناچی در فینال بهشت

عباس آخوندی توان کارهای اجرایی شهرداری تهران را ندارد

مهرخبرگزاری مهر
عباس آخوندی توان کارهای اجرایی شهرداری تهران را ندارد
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: آخوندی توان اجرایی ندارد و باید مانند همه افراد مسن، صرفا در اتاق‌های فکر مشاوره دهد.

محسن کوهکن در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه قرار است روز سه‌شنبه (۲۲ آبان) شهردار جدید تهران انتخاب شود، اظهار داشت: شهردار تهران در وهله اول باید یک مدیر جهادی باشد اما در سال گذشته دیدیم که شهردار سابق تهران نتوانست اقدام مناسبی پس از بارش شدید برف در این شهر انجام دهد و زندگی مردم فلج شد.

وی با اشاره به عملکرد مطلوب قالیباف در شهرداری تهران، متذکر شد: تهران شهرداری داشت که حتی در ساعات بامدادی هم برای کار از خانه خارج می‌شد و در آن بازه زمانی که شهر خلوت بود، آخرین وضعیت پروژه‌ها را مورد ارزیابی قرار می‌داد و با قدرت و قوت امور محوله خود را به سرانجام رساند.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با تاکید بر اینکه همه کارکنان شهرداری باید افرادی کارآمد باشند، تصریح کرد: صرف اینکه شهردار مدیری جهادی باشد کافی نیست و باید دیگر پرسنل شهرداری هم افرادی کارآمد و توانمند باشند تا کیفیت کار شهرداری ارتقا یابد.

کوهکن با تاکید بر ضرورت فسادستیز بودن شهردار تهران، افزود: شهردار جهادی، فردی است که نمی‌تواند نسبت به فساد، رانت و زیاده‌طلبی بی‌تفاوت باشد و اگر چنین خصوصیتی در وی وجود نداشته باشد، شبکه‌های فساد چون تار عنکبوت اطرافش را می‌گیرند و از عدم حساسیتش نسبت به فساد، سوء استفاده می‌کنند.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در واکنش به احتمال انتخاب عباس آخوندی برای شهرداری تهران، گفت: جریان اصلاحات که در حال حاضر حاکم بر شورای شهر تهران است، در بسیاری از انتخابات برای جلب و جذب آرای جوانان، به نفع آنان شعار می‌دادند و باید در عمل هم به این سمت و سو بروند و از نیروهای جوان استفاده کنند.

وی با بیان اینکه افرادی چون آخوندی باید جهت مشاوره به اتاق فکر بروند چرا که توانی در صحنه‌های اجرایی ندارند، اظهار داشت: در همه جای دنیا از نیروهای مسن به عنوان مشاور استفاده می‌شود و در ایران هم باید بخش اجرایی را به افراد توانمند و جوان محول کرد اما منعی ندارد که از مسئولان مسن به عنوان مشاور و در اتاق فکرها استفاده شود.

خواندن خبر در سایت منبع

از تهران چیزی می‌ماند؟/ با آخوندی تا ۱۴۰۰

الفخبرگزاری الف
بالاخره دو گزینه منتخب اعضای شورای شهر، برای رقابت تصدی کرسی شهرداری تهران از پرده برون افتادند. روز گذشته مطابق آنچه از قبل اعلام شده بود، منتخبان برای ارائه برنامه‌های خود به صحن علنی شورا آمدند.

فرهیختگان نوشت: بالاخره دو گزینه منتخب اعضای شورای شهر، برای رقابت تصدی کرسی شهرداری تهران از پرده برون افتادند. روز گذشته مطابق آنچه از قبل اعلام شده بود، منتخبان برای ارائه برنامه‌های خود به صحن علنی شورا آمدند. رسول کشت‌کار، شهردار منطقه دو که در گام‌های اول توانسته بود بیشترین نظر مثبت شورایی‌ها را به خود جلب کند، با اینکه روز شنبه نیز در دانشگاه تهران به دفاع از برنامه‌های خود پرداخته بود، بی‌سرو صدا و با یک نامه خطاب به محسن هاشمی، گریزی به بازنشستگی‌اش زد و انصراف داد؛ نامه‌ای که حتی سخنگوی شورای شهر هم از آن بی‌اطلاع بود. اگرچه علی اعطا، در پاسخ به سوال خبرنگاران درخصوص صحت و سقم این انصراف تصریح کرد که «قرار بود ایشان بعد از ارائه برنامه انصراف دهد!»؛ پاسخی که بار دیگر مهر تاییدی بر از پیش بریده و دوخته شدن قبای شهرداری داشت.

درنهایت بعد از ارائه برنامه‌ها، سیدکامل تقوی‌نژاد با ۱۰ رای و غلامرضا انصاری با سه رای از گردونه رقابت حذف شدند و عباس آخوندی با 16 رای و پیروز حناچی با 11 رای دو گزینه‌ای شدند که از میان‌شان روز سه‌شنبه یک نفر به‌عنوان شهردار جدید پایتخت معرفی خواهد شد.

نکته قابل‌توجه اینکه از میان این چهار نامزد تنها یک نفر بود که نیازی به ارائه مکتوب برنامه‌هایش به اعضای شورا ندیده بود. کاندیدایی که به‌عنوان سومین منتخب شورا حوالی ساعت 12 برای ارائه برنامه‌اش وارد صحن علنی شد و چونان نظریه‌پردازان به پشت تریبون رفت و از نظریه حکمروایی شهری دفاع کرد. در گفتار عباس آخوندی اما خبری از بایدها و گام‌های رسیدن به آرمانشهرش نبود.

اگرچه اصراری هم نداشت که بگوید آرمانشهر می‌سازد، همان‌گونه که ضرورتی به ارائه برنامه ندیده بود. با این‌حال تحکم سخنانش نشان می‌داد که جای پایش محکم است؛ جای پایی که تعریف و تمجیدهای پرطمطراق اعضای شورا بعد از زمان 20 دقیقه‌ای وزیر مستعفی راه، محکم بودنش را به اثبات می‌رساند. محمد سالاری اولین عضو شورا بود که بعد از سخنان آخوندی، در موافقت با وی سخن گفت.

وی برنامه آخوندی را متفاوت‌ترین برنامه خواند و درنهایت عدم اقبال عمومی به آخوندی را تخریب وی دانست و آن را مشابه تخریب‌‌ها علیه آیت‌الله هاشمی خواند. هاشمی‌سازی سالاری از عباس آخوندی در حالی است که سخن در باب تن ندادن اعضای شورای یکدست اصلاح‌طلب پنجم، به شهرداری محسن هاشمی بسیار است... .

ناهید خداکرمی نیز از سیل پیامک‌هایی خبر داد که تاکید داشتند اعضای شورا به آخوندی رای ندهند، چراکه تهران را بدبخت می‌کند. الویری نیز از عزل و نصب‌ها و نحوه تعامل با دولت پرسید. حسن رسولی هم به اظهارات نماینده مردم ملایر در مجلس اشاره کرد و پرسید اگر پرونده دارید به ما بگویید. وجه اشتراک تمامی سوالات و اظهارنظر شورایی‌ها اما در موافقت با عباس آخوندی بود. فقط حجت نظری، جوان‌ترین نماینده شورا و عضو حزب اعتماد ملی بود که ابایی نداشت بگوید حتی جو دانشگاهیان نیز نسبت به آخوندی مساعد نیست و رفتارهای تند وزیر مستعفی راه با رسانه‌ها و داغی که به واسطه اظهارات آخوندی بر دل داغداران حادثه قطار تبریز نشسته بود را یادآور شد و به صراحت گفت: «تصور کنید با یک پیمانکار شهرداری که می‌خواهد خود را بسوزاند مواجه هستید و حالا اگر بگویید خانواده‌اش تحت پوشش بیمه هستند، چه می‌شود؟! شهر به‌هم می‌ریزد.»

از مشاور بین‌المللی تا برنامه‌های پرمخاطره!

آخوندی که به دلیل دفاع از تفکرات نئولیبرال از دولت جدا شده، در شورا متن استعفایش را شکواییه از دولت خواند و از ضرورت وجود مشاور بین‌المللی برای هزینه و درآمد شهرداری سخن گفت. وی در پاسخ به سوالاتی درخصوص تعامل شهرداری با شورا خطاب به شورایی‌ها تصریح کرد: «مشخص کنید کارمند می‌خواهید یا شهردار؟» نامزد تصدی بهشت اگرچه گفت: «شهردار مجری دستورات شورا است»، ولی تاکید کرد: «قاعدتا نه شهردار باید در امور شورا دخالت کند و نه شورا باید وارد بحث‎های اجرایی شود.»

عباس آخوندی درخصوص برنامه‌هایش هم گویی می‌خواست به بهشت‌نرسیده گربه را دم حجله شورایی‌ها بکشد و تصریح کرد: «قاعدتا سیاست‌ها و برنامه‌های من همراه با ریسک است. حتما برنامه‌های من مخاطره دارد. من عرضم به شما این است اگر به من رای دادید، یعنی شما ریسک‌های حرف‌های من را هم پذیرفته‌اید و قرار نیست ریسک این حرف‌ها را من تنهایی بپذیرم. اگر قبول دارید، به قول قدیمی‌‌هابسم‌ا... .»

وزیر مستعفی راه درخصوص ارتباط با رسانه‌ها هم تاکید کرد: «من 30 سال است دارم چیز می‌نویسم.» و با تقسیم‌بندی رسانه و ضدرسانه، بار دیگر عصبانیت از سوال درخصوص ایرباس‌های تحویلی‌اش را به تریبون عمومی کشاند. درنهایت آخوندی بی‌توجه به سوالات خبرنگاران در صندلی عقب ماشین شیشه‌دودی‌اش نشست و شورا را ترک کرد.

محمدجواد حق‌شناس : شهردار باید یک مدیر اجرایی توانمند باشد نه یک تئوریسین!

در همین راستا محمدجواد حق‌شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر، درخصوص برنامه ارائه‌شده توسط عباس آخوندی گفت: «آقای آخوندی برخلاف نامزدهای دیگر برنامه مکتوبی به شورا ارائه نکردند. ایشان بیشتر در قالب یک نگاه کلان به حوزه مدیریت شهری با عنوان مدیریت محلی سخن گفتند. مدیریت یا حکومت محلی یک تئوری جاافتاده است که بیش از پنج یا 6 دهه است که در مقابل حکومت ملی مطرح است.»

این عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در ادامه تصریح کرد: «فارغ از اینکه آقای آخوندی این مساله (حکمروایی شهری) را در حال حاضر مطرح کرده‌اند، به نظر من این تئوری باید در کشور جای خود را باز کند، اما برای شهردار قبل از آنکه به‌عنوان یک تئوریسین نقش قائل شوم، بیشتر باید یک مدیر توانمند اجرایی باشد. شهردار، خاستگاه تئوری‌ها و تغییر نگاه‌ها نیست. قانونگذار است که در قالب شورای شهر یا نمایندگان مجلس می‌تواند نگاه نسبت به مدیریت شهری را تغییر دهد. این نگاهی است که باید با محوریت وزارت کشور و همکاری مجلس و شورای‌عالی استان‌ها برای تحققش تلاش کنیم. انتظار شورای شهر و مردم از شهردار این است که فارغ از جایگاه تئوری‌پردازی، مشکلات شهر را مرتفع کند و برای اداره شهر برنامه داشته باشد.» 

وی درخصوص اظهارات آخوندی در نحوه تعامل شورا با شهردار نیز خاطرنشان کرد: «طبیعتا شورای شهر انتظار ندارد شهردار کارمند شورا باشد، خواست شورا هم این است که شهردار هویت داشته باشد و این هویت را از جایگاه شهرداری بگیرد. به‌نظرم آقای آخوندی با اشاره به اینکه مدیریت و حکومت محلی سه رکن دارد؛ شورای شهر، شهرداری و شهردار، بیان‌شان را مبنی‌بر اینکه شهردار می‌خواهید یا کارمند، اصلاح کرد. فکر می‌کنم اگر به این بخش از صحبت ایشان به‌عنوان اصلاح بخش اول صحبت‌هایشان توجه کنیم، شاید از جانب خودرایی و مشورت‌ناپذیری ایشان دیگر نگرانی نداشته باشیم.»

 شورا اگر بخواهد با آخوندی امور شهر را پیش ببرد، باید ریسک انتخابش را بپذیرد

حق‌شناس تصریح کرد: «آقای آخوندی خوب از دولت جدا نشد. من هم قبول دارم که نحوه جدایی ایشان از دولت خوب نبود، ولی ایشان تاکید داشتند به‌رغم نقدشان به دولت، معنای این جدایی به معنای ستیز با دولت نیست. به‌هرحال اگر ایشان بخواهند مسئولیت شهرداری را بپذیرند، باید بپذیرند که طبیعتا رویکرد شورا را هم باید بپذیرند. رویکرد شورا تقابل با دولت نیست. از توفیقات شورای پنجم این است که بعد از 14 سال تقابل یا حداقل عدم همراهی دولت و شهرداری، در این دوره شهردار در جلسات هیات دولت حاضر شد. چه در زمان شهرداری آقای احمدی‌نژاد و دولت آقای خاتمی، چه در زمان دولت آقای احمدی‌نژاد و شهرداری آقای قالیباف که تقابل شدید بین شهرداری و دولت و بالعکس بود و حتی بعد از آن در زمان دولت آقای روحانی و شهرداری آقای قالیباف نیز این رابطه اصلاح نشد، ولی در حال حاضر حداقل یک سالی هست که شاهد حضور شهردار در دولت هستیم و دولت قطعا نمی‌پذیرد که روال به قبل از شورای پنجم بازگردد.» 

وی در واکنش به اینکه «آقای آخوندی تاکید کردند شورا باید در صورت انتخاب، ریسک برنامه‌های ایشان را بپذیرد و به عبارتی برای شورا شرط و شروط گذاشتند و تصریح کردند همینم که هستم!» با اشاره به اینکه شورا برای سومین بار دست به انتخاب شهردار می‌زند، تاکید کرد: «به نظر من این خیلی خوب است که آقای آخوندی دقیق حرف‌های‌شان را بزنند که فردا هم اگر انتخاب شد، شورا مدعی نباشد که نگفتید. اگر شورا بخواهد با این انتخاب (آخوندی) امور شهر را جلو ببرد، من قطعا با آقای آخوندی موافقم که شورا باید ریسک این انتخاب را بپذیرد!»

 نظری:ارتباط آخوندی با رسانه‌ها صمیمانه نیست

حجت نظری هم معتقد بود آخوندی پاسخ زیادی به پرسش‌های اعضای شورای شهر نداده و تصریح کرد: «با توجه به اینکه قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان با هدف جوانگرایی تصویب شده است. من فکر می‌کنم اعضای شورا در این زمینه باید اهتمام ویژه داشته باشند. حداقل این‌گونه باشد که شهرداری که انتخاب می‌کنیم، از آقای افشانی جوان‌تر باشد. از پنج گزینه‌ای که در انتخاب اولیه توسط شورا کاندیدا شدند، سه گزینه از شهردار فعلی جوان‌تر هستند.»  وی درخصوص ارتباط آخوندی با رسانه‌ها هم تاکید کرد: «به نظرم ارتباط آقای آخوندی با رسانه‌ها صمیمانه نیست و امیدوارم از این به بعد صمیمانه شود.»

خواندن خبر در سایت منبع

آخوندی - حناچی در فینال بهشت

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
آخوندی - حناچی در فینال بهشت
دنیای اقتصاد : فرآیند انتخاب شهردار تهران در شورای شهر با معرفی «پیروز حناچی» و «عباس آخوندی» به‌عنوان دو گزینه منتخب از بین نامزدها، وارد مرحله نهایی شد. روز گذشته، معاون فعلی شهرسازی شهرداری تهران و همچنین وزیر مستعفی راه و شهرسازی موفق شدند از شورا برای مرحله پایانی انتخاب شهردار که سه‌شنبه برگزار می‌شود، رای کسب کنند. آخوندی در برنامه‌ای که برای پایتخت تدارک دیده، به‌دنبال ایجاد دولت محلی و مجموعه‌ای از اقدامات فوری برای شهر است. حناچی نیز برای پایدارسازی درآمدهای شهرداری و همچنین رفاه شهروندان برنامه دارد.

با رای پارلمان محلی پایتخت، دوئل عباس آخوندی و پیروز حناچی برای ورود به بهشت کلید خورد. روز گذشته ۲۱ عضو شورای شهر پنجم با دعوت از پنج نامزد مرحله نیمه‌نهایی انتخاب شهردار هجدهم پایتخت، دو نامزد نهایی این دوره از انتخابات را برگزیدند. از میان پنج عضو راه یافته به مرحله نیمه‌نهایی، به جز علی کشت‌پور که پیش از ارائه برنامه‌های خود از ادامه رقابت انصراف داد، عباس آخوندی، پیروز حناچی، کامل تقوی‌نژاد و غلامرضا انصاری با حضور در صحن علنی شورای شهر به ارائه برنامه‌ها و پاسخ به ابهامات اعضا پرداختند. پس از برگزاری جلسه روز گذشته در دو نوبت صبح و عصر، عباس آخوندی با کسب ۱۶ رای و پیروز حناچی با کسب ۱۱ رای به مرحله نهایی انتخابات که فردا در صحن علنی شورای شهر برگزار می‌شود راه پیدا کردند. به این ترتیب دوئل این دو نامزد در مرحله نهایی از روز گذشته آغاز و تا فردا ادامه پیدا می‌کند. دو نامزد مرحله نهایی انتخابات شهردار هجدهم پایتخت، پیش از این در دو دوره یک بار در دهه ۷۰ و یکبار چهار سال در دولت یازدهم، در یک وزارتخانه باهم در جایگاه وزیر و معاون وزیر حضور داشتند. نکته جالب دیگر آنکه هر دو نامزد مرحله نهایی انتخابات، نگاه مشترکی به نحوه اداره پایتخت مبتنی بر دو اصول «توقف شهر فروشی» و «خلق درآمدهای سالم و پایدار» البته در قالب دو برنامه متفاوت از یکدیگر دارند.

عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی که روز گذشته به‌عنوان نامزد انتخابات شهرداری پایتخت در صحن علنی شورای شهر پنجم، شعار اصلی برنامه خود را برای اداره شهر تهران «تهران برای تهران» با محوریت «استقرار نظام حکمروایی شهری» و اجرای «برنامه جامع اقدام مشترک برای تهران» معرفی کرد. آخوندی با طرح ایده «شهردار مستقل» ستون فقرات ایجاد تحول در نظام اداره پایتخت را ایجاد نظام حکمروایی شهری دانست و از اراده خود برای تشکیل دولت محلی به‌عنوان یکی از سلسله مراتب دولت مرکزی صحبت کرد. به گفته وی، نظام حکمروایی شهری به معنی پذیرش مفهوم منافع جمعی شهری همراستا با منافع ملی است. از دیدگاه آخوندی در قالب برقراری نظام حکمروایی شهری، شهردار مستقل نه در ستیز و نه در مقابل دولت مرکزی است بلکه نظام حکمروایی مرکزی با رعایت اصل سلسله مراتب در قالب پاسخگویی به دولت مرکزی و به شهروندان تبلور پیدا می‌کند. این نامزد مرحله نهایی انتخابات این دوره شهرداری، استقرار نظام حکمروایی شهری را در حالی یک ضرورت برای حفظ منافع جمعی می‌داند که در نبود آن، نه تنها حضور و فعالیت شورای شهر در جایگاه یک نهاد نظارتی معنا پیدا نمی‌کند، بلکه شهردار نیز به‌عنوان یک کارمند در ساختار اداره شهر حاضر خواهد شد. البته عباس آخوندی معتقد است استقرار نظام حکمروایی شهری همچون یک جراحی در بدنه مدیریت شهر است که می‌تواند هزینه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و... را نیز به دنبال داشته باشد. چراکه در قالب این نظام که همراستا با دولت مرکزی حرکت می‌کند، تولی‌گری دولت در برخی از حوز‌ه‌های مرتبط با حوزه شهری به دولت محلی(شهرداری) واگذار خواهد شد. این واگذاری اگرچه می‌تواند به معنای خلق منابع درآمدی سالم و پایدار و ایجاد یکپارچگی در حوزه امور مدیریت شهری باشد که در نهایت به افزایش حوزه عمل و اختیار شهرداری منجر خواهد شد اما به دلیل واگذاری برخی از حوزه‌های اختیار از دولت مرکزی به دولت محلی می‌تواند هزینه‌هایی را نیز داشته باشد. وی تاکید کرد: یکی از دلایل ناکارآمدی موجود در ایران و کیفیت نازل زندگی عدم پذیرش حکمروایی شهری به‌عنوان یک مفهوم مستقل است. این در حالی است که اگر بخواهیم مفهوم عدم تمرکز در ایران را بپذیریم باید هویت مستقل شهری را نیز بپذیریم. در این مفهوم خلق مزیت‌های رقابتی برای شهرها به‌عنوان موتور محرک توسعه شناخته می‌شوند.

وی همچنین این موضوع را بارها مورد تاکید قرار داد که پذیرش یک سطحی از استقلال برای نظام حکمروایی شهری به مفهوم تضاد و ستیز با دولت مرکزی نخواهد بود. نکته مهم آن است که در این قالب، سازمان شهرداری تبدیل به یک نهاد اجتماعی خواهد شد که مهم‌ترین ماموریت آن خلق کالای عمومی در حوزه اجتماعی خواهد بود. آخوندی در توضیح اندیشه «تهران برای تهران» این‌گونه گفت: در قالب این نگاه، شهروندان و افرادی که در شهر تهران زندگی می‌کنند به‌عنوان سلول‌های تشکیل‌دهنده شهر شناخته می‌شوند. وی ادامه داد: در این اندیشه می‌توان دو چالش بنیادین شهر تهران که در حوزه زیست‌پذیری و حرکت است رفع کرد. چراکه در حال حاضر شهر تهران در حوزه زیست‌پذیری با کیفیت نازل خدمات و کالبد شهر و همین‌طور عدم حس رضایت و ادراک عدالت در جامعه مواجه است. در عین حال در حوزه حرکت نیز با مشکلات متعددی از جنبه حمل و نقل کالا و انسان و همین‌طور چالش در حرکت از جنبه ذهنی و فکری روبه رو است. یکی از نکات جالب توجه در حین ارائه برنامه‌های این نامزد انتخابات شهرداری تهران، این بود که عباس آخوندی روز گذشته دومین حضور خود را در صحن علنی شورای شهر تجربه کرد.

وی یکبار در سال ۹۲ در کسوت وزیر راه و شهرسازی در دوره شورای شهر چهارم در صحن شورا حاضر شد و یک بار روز گذشته به‌عنوان نامزد انتخابات شهرداری تهران. با این حال بررسی دیدگاه وی در هر دو مقطع زمانی نشان می‌دهد وی روز گذشته در قامت نامزد انتخابات همان دیدگاه‌های خود درخصوص نحوه اداره شهر را مطرح کرد که چند سال پیش به‌عنوان میهمان در صحن شورا ارائه کرده بود. این نکته می‌تواند نشانه‌ای از پایبندی عباس آخوندی به اعتقادات و نظریه‌های خود درخصوص شیوه اداره شهر تهران باشد. وی برنامه پیشنهادی خود برای حل دو چالش اصلی پایتخت در دو حوزه زیست‌پذیری و حرکت را با عنوان «برنامه جامع اقدام مشترک»(برجام) در «۱+۹» محور اصلی تشریح کرد. آخوندی محور نخست را بازآفرینی شهری معرفی کرد و این‌طور توضیح داد: بازآفرینی به مفهوم اجرای چند پروژه بزرگ شهری در چند محله نیست، بلکه منظور از آن بازآفرینی تمام محله شهر تهران است. شهرداری تهران باید به ستاد بازآفرینی شهری تهران تبدیل شود و برای هر محله برنامه جامع اقدام مشترک در حوزه بازآفرینی داشته باشیم. در بحث بازآفرینی شهری باید به سمت تقویت شورایاری‌ها برویم و شهرداری را به یک سازمان برای سازماندهی اجتماعی تمام محله‌های شهر تهران تبدیل کنیم.

به گفته وی، اینکه بحث بازآفرینی شهری به ساخت چند پروژه ساختمانی تقلیل پیدا کند بزرگ‌ترین انحراف در مفهوم اصلی این مساله است. دومین محور برنامه پیشنهادی آخوندی شهرسازی متکی به حمل و نقل عمومی(ریل‌پایه) بود. وی یکپارچگی حمل و نقل درون شهری و برون شهری را اصلی‌ترین موضوع حوزه حمل و نقل دانست و گفت: اتصال متروی تهران به ایستگاه راه‌آهن از جمله موضوعات اصلی این حوزه است. آخوندی ورود روزانه ۵۰۰ هزار خودرو در تهران را موجب آلودگی هوا و اتلاف زمان شهروندان عنوان کرد و گفت: نمی‌توان تردد و حمل و نقل حاشیه شهر تهران را نادیده گرفت و حومه تهران را از تهران جدا کرد؛ چراکه اساسا مساله حومه شهر از جهت برنامه ریز مسکن و حمل و نقل قابل تفکیک نیست. از این رو ایجاد نظام یکپارچه حمل و نقل برای مجموعه شهری تهران باید در دستور کار قرار گیرد.

وی سومین محور برنامه جامع برای اداره شهر تهران در راستای ایجاد یک شهر سبز را صرفه جویی در مصرف انرژی دانست که از طریق آن آلودگی هوا و ترافیک شهری نیز کاهش پیدا می‌کند. نامزد تصدی پست شهرداری تهران آلودگی هوا را چالش دیگر پایتخت عنوان کرد و گفت: می‌توان در مصرف انرژی که هم اکنون ۶۵ درصد مصرف انرژی را مسکن و حمل و نقل به خود اختصاص داده، صرفه‌جویی کرد و با کمک دولت میزان صرفه‌جویی از محل حمل و نقل را برای رفع معضل ترافیک و آلودگی استفاده کرد. به گفته آخوندی، ایجاد ساختار «شهرداری الکترونیک» محور دیگری از ضرورت‌های مهم برای اداره شهر تهران است. در قالب این محور، می‌توان شبکه از کلان‌شهرهای واقع در حوزه ایران شهری را ایجاد کرد که از طریق منابع درآمدی بالا در حوزه گردشگری کسب کرد. وی با اشاره به وضعیت آشفته نظام مالیه شهرداری تهران، محور دیگر برنامه خود را مدیریت دارایی‌های عمومی عنوان کرد و افزود: در حال حاضر شهرداری تهران چندین هزار میلیارد تومان دارایی دارد که از طریق مدیریت آن در کنار مشارکت عمومی می‌‌توان منابع درآمدی پایدار برای شهر ایجاد کرد. به گفته آخوندی، خصوصی‌سازی ۴۱ سازمان و شرکت زیر مجموعه شهرداری تهران از جمله اقداماتی است که می‌تواند به کاهش بار مالی شهرداری تهران کمک کند. آخوندی هشتمین محور برنامه‌های خود را استفاده از تجربه جهانی با بهره‌گیری از حضور مشاوران بین‌المللی اعلام کرد و گفت: در این قالب امکان بازنگری نظام تامین مالی شهرداری تهران وجود دارد. محور نهم برنامه‌های این نامزد تصدی پست شهرداری تهران نیز بر نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی قرار گرفته است.

آخوندی در کنار این محورها، یک محور بر مبنای اقدامات فوری را نیز تشریح کرد: در قالب برنامه وی برای اقدامات فوری، تکمیل خط ۶ و ۷، توسعه ایستگاه‌های تبادلی بین راه‌آهن و مترو و همین‌طور انتقال مراکز باربری به خارج از شهر تهران مدنظر قرار گرفته است. آخوندی در توضیح علت تاکید برای خروج مراکز باربری به خارج از شهر تهران نیز تصریح کرد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد روزانه ۲۵ هزار کامیون وارد شهر تهران می‌شوند که همراه خود آلودگی هوا و ترافیک به همراه می‌آورد. از این رو در صورت خروج این مراکز به خارج از شهر، ۸۰۰ هکتار اراضی برای ارتقای کیفیت زندگی در بدترین محلات شهر تهران آزاد خواهند شد و در نهایت به بهبود ترافیک و آلودگی محیط زیست کمک می‌کند. وی درپاسخ به نگرانی برخی از اعضای شورای شهر تهران مبنی بر نگاه از بالا به پایین شهردار به شورا در صورت حضور آخوندی در ساختمان بهشت نیز گفت: یکی از مهم‌ترین اصول ارزشی در حوزه مدیریتی من، حاکمیت قانون، راهبری سازمانی به معنای اصلاح از درون سازمان و احترام به جایگاه نظارتی شورای شهر است. دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات، احترام به اصل رقابت و پایبندی به اخلاق عمومی نیز از دیگر مواضع آخوندی برای حضور در ساختمان بهشت بود.  پیروز حناچی دیگر نامزد راه یافته به مرحله نهایی انتخابات شهردار تهران، برنامه‌های خود با شعار « تهران شهری برای همه» برای اعضای شورای شهر تهران ارائه کرد. وی مهم‌ترین الزامات تبدیل تهران به شهری برای همه را «ایجاد سیستم درآمد پایدار برای مدیریت شهری»، « کاهش نقاط ضعف گردشگری شهری»، «افزایش تاب‌آوری شهری و کاهش انواع آلودگی‌های فزاینده محیطی» دانست و گفت: مهم‌ترین چالش‌های شهر تهران آلودگی هوا، آلودگی آب، عدم مدیریت بهینه پسماند و عدم پایبندی به پیمان‌های زیست محیطی است. حناچی مهم‌ترین برنامه‌های خود را تشریح کرد و افزود: کاهش آلودگی ناشی از تردد وسایط نقلیه، تکمیل شبکه فاضلاب، هدایت و بهره‌برداری از آب‌های سطحی و احیای قنات‌هاست. وی گفت: در حوزه رفع چالش ترافیک و ایجاد نظام دسترسی مناسب هم باید گفت در حال حاضر سهم حمل و نقل عمومی تا ۱۹ درصد است که این عدد باید به ۲۵ درصد افزایش یابد. به گفته حناچی، احیای روددره‌های تهران و استفاده از تکنولوژی‌های نوین بازیافت از جمله راه حل‌هایی است که در برنامه خود در نظر گرفته‌ام. مناسب‌سازی شهر برای گروه‌های خاص زنان و کودکان از جمله محورهایی است که در این برنامه پیشنهاد شده است. همچنین توانبخشی فعالیت ستادهای بازآفرینی و پیگیری تحقق آیین‌نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری از موضوعات مطرح در برنامه بنده است. حناچی با بیان اینکه ایجاد درآمدهای مالی و پایدار محوری‌ترین چالش این دوره شورای شهر است که در این برنامه نیز مورد توجه و تاکید است، گفت: باید برنامه‌هایی تدوین کرد که با استفاده از سیستم‌های تشویقی میزان مشارکت مردم در پرداخت عوارض افزایش یابد.کاهش سهم درآمد عوارض ناشی از صدور پروانه و تدوین ساز و کار مناسب دریافت عوارض عمومی متناسب با میزان بهره‌برداری از مواهب شهر از جمله برنامه‌های بنده است. وی با بیان اینکه مدیریت هماهنگ در ساماندهی بافت تاریخی، بهره برداری از ظرفیت‌های اکولوژیک شهر تهران، تدوین ساز و کارهای مناسب صدور جواز بهره‌برداری و مرمت، به رسمیت شناختن حوزه بهسازی و مرمت در بافت تاریخی شهر تهران در تمام برنامه‌ها نیز مورد توجه قرار گرفته است، گفت: جلب مشارکت بخش خصوصی در حوزه‌های عمرانی مورد توجه است.

خواندن خبر در سایت منبع

آخوندی: از من تصویری چونان شمرِ سنگدل ساختند

آخرین خبرخبرگزاری آخرین خبر
آخوندی: از من تصویری چونان شمرِ سنگدل ساختند

فارس/ آخوندی وزیر مستعفی راه و شهرسازی کمتر از یک ماه بعد از استعفای خود، عملکرد خود را منتشر کرد و همزمان به رسانه‌های منتقد حمله کرد.

عباس آخوندی وزیر مستعفی راه و شهرسازی که می‌گوید خود ۳ بار استیضاح شده و ۵ بار رای اعتماد گرفته است، برای مثبت نشان دادن عملکرد ۶۲ ماهه خود این گزارش عملکرد خود را بر روی کانال تلگرامی خود منتشر کرد.

برای دیدن متن کامل این گزارش اینجا را ببینید.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | حمله کارشناس شبکه سه به ترانه علیدوستی و دیگر عوامل شهرزاد

خبرآنلاینخبرآنلاین14 ساعت قبل

توسعه مراکز بازپروری معتادان در دستور کار سپاه

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سردار سرتیپ پاسدار علی فدوی در حاشیه بازدید از مرکز بازپروی و ترک اعتیاد، صیانت و اشتغال پادگان شهید زیادیان تهران با اشاره به تدابیر رو به گسترش سپاه برای مبارزه با اعتیاد در کشور گفت: اقدام‌های خوبی شده و برنامه سپاه توسعه این مراکز در سراسر کشور است. وی با تاکید بر اینکه نگاه سپاه به این قشر آسیب دیده همواره از سر عطوفت و مهربانی است، افزود: فعالیت‌های این مرکز مرحله‌ای و چرخشی و اولین مرحله آن ترک اعتیاد است که در اینجا در حال انجام است و مراحل بعدی اشتغال است تا افراد در وضع خوبی وارد فضای اشتغال شوند. وی گفت: همه افراد این مرکز در اوج عزت هستند که به دلائلی گرفتار اعتیاد شدند و اشتغال از عوامل مهم ساماندهی این شرایط است که پیگیری خواهیم کرد.

ادبیات توهین آمیز ترامپ عزم ملت ایران را در برابر آمریکا دوچندان می‌کند

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از نیویورک؛ سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت حرف‌های متناقض امروز رئیس جمهور آمریکا درباره ایران، نشانه روشنی از خصومت بی حد و حصر وی نسبت به ملت بزرگ ایران است. تخت روانچی در پاسخ به اظهارات سخیف رئیس جمهور آمریکا که بار دیگر ملت بزرگ ایران را «تروریست» خوانده بود، افزود این مواضع برای ما ناآشنا نیست و آنرا در ادامه تحریم‌های ظالمانه آمریکا قابل تفسیر می‌دانیم و نمونه بارز دیگری از خصومت با ملت ایران است. وی گفت سخنان سخیف رئیس جمهور آمریکا بیش از هر چیز نمایانگر بی اطلاعی از تاریخ چند هزار ساله ایران و نشناختن مردم ایران است. تخت روانچی گفت رئیس جمهور آمریکا با استفاده از ادبیات توهین آمیز علیه ملت ایران، عزم مردم ما را در مقاومت علیه سیاست فشار و ارعاب دو چندان می‌کند. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا امروز در جمع کشاورزان بار دیگر ملت ایران را تروریست نامید و مدعی شد ایران پشت سر همه مشکلات خاورمیانه (غرب آسیا) قرار دارد و و بازیگر خطرناکی است و برجام نمایش وحشت بود.

کلیپ BMW برای بازنشتگی مدیر بنز (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران18 ساعت قبل
به همین مناسبت شرکت BMW اصلی‌ترین رقیب بنز با انتشار کلیپی این بازنشستگی را به «دکتر Z» تبریک گفت. مرسدس بنز نیز در پاسخ به این کلیپ تبلیغاتی در توئیتی نوشت: ب‌ام‌و از پیشنهاد سخاوتمندانه شما سپاسگذاریم. اما صد در صد مطمئنیم که وی تصمیم خود را برای داشتن یک مدل از خودروهای EQ بنز اتخاذ کرده است. توئیت بنز در واکنش به کلیپ بازنشستگی مدیر عامل مرسدس بنزخودروهای EQ الکتریکی بنز، جدیدترین ابزار این شرکت برای مقابله با مدل‌های i ب‌ام‌و محسوب می‌شوند. سپس وی همراه راننده خود و سوار بر مرسدس بنز کلاس S به ستاره سه پر کارخانه اشتوتگارد خیره و آنجا را ترک می‌کند.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سردار «حسین اشتری» در آستانه چهل و یکمین سالگرد شهادت شهید «سیدعلی اندرزگو» عصر امروز به دیدار خانواده این شهید انقلاب اسلامی ایران رفت. فرمانده نیروی انتظامی درباره خصوصیات اخلاقی شهید اندرزگو گفت: شهید سیدعلی اندرزگو از دیگر شهدا جلوتر و به دلیل مطالعه بسیار دارای فهم سیاسی قوی بود. درک بموقع وظیفه، روحیه جهادی و کار اطلاعاتی و مخفیانه و ولایت پذیری و گوش به فرمان ولایت بودن از دیگر خصوصیات بارز این شهید بزرگوار است. فرمانده ناجا با بیان اینکه ما همواره خود را مدیون خون شهدا می‌دانیم و هرچه داریم به برکت خون این عزیزان است، تاکید کرد: همواره محتاج دعای خیر همه خانواده شهدا خصوصا همسران و مادران این بزرگواران بوده و هستیم. قطعا در کنار پیچیدگی‌های کار ما جز لطف خدا و عنایت امام زمان (عج) و دعای شما خانواده شهدا نمی‌تواند موفقیت را برای ما به ارمغان آورد.
مهرمهر17 ساعت قبل
ارتش و کمیته‌های مردمی یمن مجددا فرودگاه «نجران» عربستان را به وسیله پهپاد قاصف- ۲K هدف قرار دادند. این درحالی است که روز گذشته نیز این فرودگاه هدف حمله هوایی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن قرار گرفته بود. اما این پایان عملیات نیروهای یمنی محسوب نمی‌شود چرا که نیروهای یمنی به تازگی اعلام کرده‌اند که یک بانک اطلاعاتی در خصوص ۳۰۰ هدف حساس در عربستان و امارات در اختیار دارند. با وجود آنکه عربستان مدعی شده است این عملیات، مواضع نظامی فرودگاه نجران را هدف قرار نداده اما نیروهای یمنی اعلام کردند که در جریان عملیات علیه فرودگاه نجران یک انبار تسلیحاتی هدف قرار گرفته و به آتش کشیده شد. شهر نجران که در جنوب آن پایگاه‌ها و مقرهای نظامی متعددی قرار دارد، یکی از اهداف ارتش یمن برای پاسخ به حملات نظامی عربستان سعودی است.

اخبار بیشتر