اردوغان پیشنهاد آتش‌بس در شمال سوریه را رد کرد!
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

اردوغان پیشنهاد آتش‌بس در شمال سوریه را رد کرد!

در دوسوی مرزهای سوریه و ترکیه چه می‌گذرد (+عکس)

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
در دوسوی مرزهای سوریه و ترکیه چه می‌گذرد (+عکس)
ترکیه هدف از حملات خود را ایجاد "منطقه امن یا حائل" در مرز سوریه اعلام کرده.

در روزهای اخیر ترکیه به مناطق کردنشین شمال شرق سوریه حمله کرده است.

به گزارش عصر ایران، ترکیه هدف از حملات خود را ایجاد «منطقه امن یا حائل» در مرز سوریه اعلام کرده و نیروهای کرد منطقه را «تروریست» می‌خواند. این درحالیست که نیروهای کرد در این منطقه در ائتلاف با آمریکا برای شکست داعش همکاری داشتند. حمله ترکیه به کردها درست پس از خروج نیروهای آمریکا از شمال شرق سوریه اتفاق افتاد.

اینک در دوسوی مرزهای ترکیه و سوریه صدای انفجار شنیده می‌شود. کودکان ترسیده‌ و ده‌ها نفر کشته شده‌اند.

به گزارش سازمان ملل در مناطق کردنشین شمال شرق سوریه، بیش از ۱۰۰ هزار نفر خانه خود را ترک کرده و دود ناشی از انفجار بر فراز شهرها دیده می‌شود. نیروهای دو طرف نیز برای جنگ جدی‌تر آماده می‌شوند. احتمال دارد تعداد آوارگان در منطقه نظامی به سه برابر میزان کنونی برسد.

در عین حال پیشروی نیروهای ترکیه در شمال سوریه ادامه دارد و ارتش سوریه نیز پس از توافقی با نیروهای کرد وارد شهرها و روستاهای واقع در شمال شرق کشورش می‌شود. آمریکا نیز از خروج هزار نیروی نظامی باقی مانده خود از شمال سوریه خبر می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه «سانا»، مردم بخش‌های مرزی شمال شرق سوریه به نیروهای ارتش سوریه در مناطقی مانند شهر «منبج» و «عین عیسی» خوش‌آمد گفته و از آنها استقبال کرده‌اند.

به گزارش برخی از رسانه‌های سوری نیروهای این کشور در توافق خود با نیروهای کرد در شمال شرقی این کشور مستقر شده‌اند. نیروهای ارتش ترکیه و «ارتش آزاد سوریه» که متحد ترکیه و مخالف دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه هستند در نزدیکی شهرهای «منبج» و «عین عیسی» تجمع کرده‌اند.

شهر «منبج» واقع در نواری است که ترکیه می‌خواهد در آن «نوار حایل» یا همان «کمربند» امن را ایجاد کند. ناحیه‌ای که هدف آن عقب نگهداشتن نیروهای کرد از آن است. ارتش سوریه از سال ۲۰۱۲ تا کنون وارد شهر «منبج» نشده بود.

اردوغان در سفر روزهای قبل خود به آذربایجان درخواست‌های بین‌المللی برای توقف حملات به سوریه را رد کرد. اردوغان گفته بود: با وجود تمام تهدید و فشارها، کاری را که آغاز کرده‌ایم به انتها خواهیم رساند.

وزرای خارجه اروپا نیز در روز گذشته و با بیانیه‌ای حمله نظامی به ترکیه را محکوم کرده و اعلام کردند این عملیات ثبات و امنیت منطقه را به خطر می‌اندازد. برخی از کشورهای این اتحادیه مانند آلمان و فرانسه نیز فروش سلاح به ترکیه را تعلیق کرده‌اند اما آنها خواستار تحریم سراسری ترکیه نشده‌اند.

با وجود ادامه پیشروی نیروهای ترکیه در سوریه، ترامپ تحریم‌هایی را علیه ترکیه اجرا کرده است. رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرده که هزار سرباز باقی مانده خود را از منطقه درگیری (شمال شرق) سوریه خارج کرده و احتمالا آنها را به عراق می‌فرستد.

دولت آمریکا اعلام کرده‌ است که کلیه مذاکرات جدید تجاری با ترکیه را تعلیق کرده و تعرفه‌ای ۵۰ درصدی بر فولاد این کشور اعمال خواهد کرد.

خوش‌آمد گویی مردم به ارتش سوریه در شهر «عین عیسی» در نزدیکی شهر رقه در شمال شرق سوریه/ عکس: آسوشیتد پرس

در دوسوی مرزهای سوریه و ترکیه چه می‌گذرد (+عکس) - 15

حرکت تانک‌های ترکیه روی جاده‌های استان «سانلیورفا» در جنوب شرق ترکیه به سمت مرزهای سوریه/ عکس: آسوشیتد پرس

در دوسوی مرزهای سوریه و ترکیه چه می‌گذرد (+عکس) - 17

مرد زخمی از حملات ترکیه به سوریه در بیمارستان شهر «تل‌تمر» در شمال سوریه/ عکس: آسوشیتد پرس

در دوسوی مرزهای سوریه و ترکیه چه می‌گذرد (+عکس) - 19

عزاداری مردم شمال سوریه در برابر یک قبر/ آنها اعضای خانواده خود را در بمباران ترکیه علیه منطقه شمال شرقی سوریه از دست داده‌اند/ عکس: نیویورک تایمز

در دوسوی مرزهای سوریه و ترکیه چه می‌گذرد (+عکس) - 21

عضو گروه «ارتش آزاد سوریه» (مخالف بشار اسد و تحت حمایت ترکیه) پرچم مخالفان سوریه را در شهر «آکا کاله» در استان «سانلیورفا» در جنوب شرقی ترکیه تکان می‌دهد. رنگ و تعداد ستاره‌های این پرچم با پرچم اصلی متفاوت است- ‌۱۱ اکتبر ۲۰۱۹- رویترز

در دوسوی مرزهای سوریه و ترکیه چه می‌گذرد (+عکس) - 23

سربازان ترکیه در کنار خودروهای نظامی خود در شهر مرزی «آکا کاله» استان «سانلیورفا» در جنوب شرقی ترکیه - رویترز

در دوسوی مرزهای سوریه و ترکیه چه می‌گذرد (+عکس) - 25

زنی در برابر آپارتمان آسیب دیده از پرتاب راکت از سوریه در شهر نوصیبن در جنوب شرقی ترکیه/ رویترز

در دوسوی مرزهای سوریه و ترکیه چه می‌گذرد (+عکس) - 27

دود بلند شده از بمباران شهر «راس‌العین» در شمال شرقی سوریه توسط نیروهای ترکیه/ این عکس از شهر مرزی «سیلان‌پینار» ترکیه گرفته شده است/ رویترز

در دوسوی مرزهای سوریه و ترکیه چه می‌گذرد (+عکس) - 29

تماشای مردی از دیوار آسیب دیده در شهر «آکا کاله» در استان «سانلیورفا» در جنوب شرقی ترکیه/ رویترز

در دوسوی مرزهای سوریه و ترکیه چه می‌گذرد (+عکس) - 31

خودروهای مردم متواری در نزدیکی شهر «راس‌العین» در شمال شرقی سوریه/ رویترز

در دوسوی مرزهای سوریه و ترکیه چه می‌گذرد (+عکس) - 33

زن و کودکی نشسته بر پشت یک خودروی باربری حین فرار از شهر «راس‌العین» در شمال شرقی سوریه/ رویترز

در دوسوی مرزهای سوریه و ترکیه چه می‌گذرد (+عکس) - 35

کودکی روی مجموعه‌ای از چمدان و وسایل زندگی در پشت یک خودرو در حال فرار از شهر «تل ابیض» سوریه/ رویترز

در دوسوی مرزهای سوریه و ترکیه چه می‌گذرد (+عکس) - 37

مردم سوریه سوار بر پشت یک کامیون در حال فرار از شهر «راس‌العین» در شمال شرقی سوریه/ رویترز

در دوسوی مرزهای سوریه و ترکیه چه می‌گذرد (+عکس) - 39

پسران در پشت یک کامیون در هنگام فرار از شهر «راس‌العین» در شمال شرقی سوریه/ رویترز

در دوسوی مرزهای سوریه و ترکیه چه می‌گذرد (+عکس) - 41

دختران ایستاده در برابر دوربین در شهر «راس العین» در شمال شرقی سوریه/ رویترز

در دوسوی مرزهای سوریه و ترکیه چه می‌گذرد (+عکس) - 43

اجتماع مردم متواری از «راس‌العین» در شمال شرقی سوریه / رویترز

در دوسوی مرزهای سوریه و ترکیه چه می‌گذرد (+عکس) - 45

«نیروهای دموکراتیک سوریه» به رهبری کردها در حال آماده شدن برای نبرد علیه ترکیه/ خبرگزاری فرانسه

در دوسوی مرزهای سوریه و ترکیه چه می‌گذرد (+عکس) - 47

ده‌ها هزار غیر نظامی در شمال سوریه از حملات ترکیه فرار کرده‌اند. شهرهای مرزی «تل‌ابیض» و «راس العین» سوریه تخلیه شده اند/ خبرگزاری فرانسه

در دوسوی مرزهای سوریه و ترکیه چه می‌گذرد (+عکس) - 49

کاروان نظامی ترکیه در شهر «کلیس» در منطقه مرزی ترکیه- سوریه/ رویترز

در دوسوی مرزهای سوریه و ترکیه چه می‌گذرد (+عکس) - 51

جایگیری توپخانه‌های ترکیه در مرزهای ترکیه و سوریه در شهر «آکا کاله» استان «سانلیورفا» در جنوب شرقی ترکیه/ رویترز

در دوسوی مرزهای سوریه و ترکیه چه می‌گذرد (+عکس) - 53

خواندن خبر در سایت منبع

مذاکرات کرد‌ها با دولت سوریه نتیجه بخش بود/تلاش مسکو برای همکاری امنیتی دمشق و آنکارا

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
مذاکرات کرد‌ها با دولت سوریه نتیجه بخش بود/تلاش مسکو برای همکاری امنیتی دمشق و آنکارا
خبرگزاری میزان- وزیر خارجه روسیه ضمن بیان این مطلب که مذاکرات میان نیروهای دموکراتیک سوریه و دمشق نتیجه‌ بخش بوده، می‌گوید که مسکو از توافق میان کردهای سوریه و دمشق استقبال می‌کند. تاریخ انتشار: 12:57 - 24 مهر 1398 - کد خبر: ۵۵۹۴۱۰
مذاکرات کرد‌ها با دولت سوریه نتیجه بخش بود/تلاش مسکو برای همکاری امنیتی دمشق و آنکارا - 0

به گزارش گروه بین المللخبرگزاری میزان؛ «سرگئی لاوروف»، وزیر خارجه روسیه، می‌گوید: درگیری‌ها در شمال سوریه به عناصر تروریستی داعش این فرصت را می‌دهد تا به تمام نقاط جهان گسترش یابند و مسئولیت این امر بر عده کشور‌های اروپایی است.

وزیر خارجه روسیه روز چهارشنبه طی اظهاراتی در شهر سوچی ضمن بیان این مطلب که مذاکرات نیروهای دموکراتیک سوریه با دولت این کشور نتیجه‌بخش بوده است، افزود: مسکو از توافق میان دولت سوریه و کرد‌های این کشور استقبال می‌کند.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود بر تلاش روسیه برای ایجاد ارتباط میان سوریه و ترکیه با هدف تضمین امنیت در مناطق مرزی ۲ کشور تاکید کرد.

لاوروف افزود که ارتش‌های سوریه و ترکیه باید درباره پارامتر‌های همکاری در سوریه به توافق برسند.

این مقام ارشد روسیه با بیان اینکه مسکو دولت سوریه و نیرو‌های کرد را برای رسیدن به توافق و اجرای آن تشویق خواهد کر، می‌گوید که عملیات ترکیه در شمال سوریه به عناصر تروریستی فرصت فرار از این منطقه را داده است.

لاوروف اظهار داشت که اقدامات ائتلاف آمریکایی، کرد‌های سوریه را به سمت جدایی طلبی سوق می‌دهد.

وزیر خارجه روسیه همچنین گفت که پوتین و اردوغان در نشست آتی خود، درباره وضعیت سوریه و به خصوص تشکیل کمیته قانون اساسی رایزنی خواهند کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

گزارش تسنیم| شبه‌نظامیان کرد سوریه تسلیم دولت بشار اسد شدند

تسنیمخبرگزاری تسنیم
گزارش تسنیم| شبه‌نظامیان کرد سوریه تسلیم دولت بشار اسد شدند
شبه‌نظامیان کُرد سوریه موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) تعهد داده‌اند که زیر نظر بشار اسد به عنوان رئیس‌جمهور سوریه و پرچم سوریه قرار بگیرند و در مقابل تهدیدات ارتش ترکیه و هم‌پیمانانش علیه تمامیت ارضی سوریه در کنار ارتش باشند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، نمایندگان دولت سوریه به ابتکار روسیه در ۱۳ اکتبر ۲۰۱۹ با مسئولان شبه‌نظامیان کرد سوریه موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) دیدار داشته‌اند.

خبر این دیدار یک روز بعد در شبکه تلویزیونی «المیادین» با حضور «بسام ابوعبدالله» مشاور وزارت ارتباطات دولت سوریه فاش شد. آنچه از این دیدار مشخص شده است این است که توافق‌نامه به صورت دوطرفه امضا نشده است، چراکه در این مذاکرات هیچ مسئولی از دولت سوریه که حق امضا داشته باشد وجود نداشت و توافق‌نامه به صورت یکجانبه توسط «فرهاد عبدی شاهین» با کد سازمانی «مظلوم عبدی، مظلوم کوبانی، شاهین جیلو» فرمانده شبه‌نظامیان کرد سوریه «نیروهای دموکراتیک سوریه» و «سیپان حمو» فرمانده یگان‌های مدافع خلق (ی. پ. گ) امضا شده است.

پیش از آنکه که وارد محتوای این توافق نامه شویم لازم به ذکر است که «مظلوم عبدی» فرمانده قسد پسر معنوی «عبدالله اوجالان» رهبر زندانی گروه تروریستی حزب کارگران کردستان (پ. ک. ک) است. وی از زمان کودکی همراه اوجالان در سوریه بود و عکس‌های دو نفره آنها به هنگام آبتنی در سواحل لاذقیه موجود است.

گزارش تسنیم| شبه‌نظامیان کرد سوریه تسلیم دولت بشار اسد شدند - 5

«مظلوم عبدی» به شدت مورد اعتماد آمریکا است و تمام فعالیت‌های قسد را با مسئولان آمریکایی هماهنگ می‌کند. به طوری که جزئیات مذاکره با نمایندگان دولت بشار اسد را اولین بار با مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا در میان گذاشت.

بر این اساس دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا روز گذشته (۱۵ اکتبر) با «مظلوم عبدی» تماس تلفنی برقرار کرده و در جریان آخرین تحولات سوریه از زبان وی قرار گرفته است.

به عبارت دیگر گزارش مذاکره و توافق قسد با نمایندگان بشار را دریافت کرده است. سپس ترامپ با رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه گفت‌وگوی تلفنی انجام داد و ادعا کرد که از اردوغان تعهد گرفته است که نیروهای مسلح ترکیه به کوبانی (عین العرب) حمله نکنند.

پس از این تحولات، سخنان اردوغان در کنفرانس مطبوعاتی پیش از سفر به باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان برای شرکت در هفتمین نشست شورای کشورهای ترک‌زبان، قابل تأمل بود، چراکه وی برخلاف ادبیات همیشگی خود برای اولین بار از اسم «کوبانی» به جای «عین العرب» استفاده کرد و اظهار داشت: حرف و حدیث‌های زیادی وجود دارد اما با توجه به رویکرد مثبت روسیه، مشکلی در کوبانی به وجود نخواهد آمد. در مورد منبج تصمیمی که اتخاذ کرده‌ایم را اجرا می‌کنیم.

در حالی که رسانه‌های ترکیه از ابتدای عملیات «چشمه صلح» از آمادگی نیروهای مسلح ترکیه برای حمله به کوبانی (عین العرب) خبر داده بودند اما تاکنون هیچ گونه عملیات نظامی در این منطقه انجام نگرفته است.

رسانه‌های ترکیه در مورد منبج، از پیشروی گروه ارتش آزاد سوریه (شاخه نظامی و تروریستی اخوان المسلمین سوریه) در این منطقه خبر می‌دادند اما منبج از دیروز به دست ارتش دولت سوریه افتاده است و نظامیان بشار اسد کنترل این شهر را به دست گرفته‌اند.

با این شرایط هرگونه ورود ارتش آزاد سوریه به این شهر با برخورد نظامیان بشار اسد مواجه خواهد شد. البته می‌توان ادعا کرد نیروهای مسلح ترکیه اجازه هیچ‌گونه اقدام تحریک‌آمیز به ارتش آزاد را نخواهند داد، چراکه در شرایط کنونی از تنش و درگیری مستقیم با ارتش دولت سوریه اجتناب می‌کند.

نباید فراموش کرد که گروه تروریستی موسوم به ارتش آزاد سوریه به خاطر اقدامات غیرانسانی در عفرین، مشکلات زیادی در سطح بین‌المللی برای ترکیه ایجاد کرده بود و در آخرین مورد در تاریخ ۹ اکتبر در شهر تل ابیض، «هروین خلف» سیاستمدار زن کرد و راننده شخصی وی و همراهانش را به صورت وحشیانه اعدام کرد.

تصاویر این کشتار باعث انتقادات زیادی در سطح بین‌المللی و حتی داخلی ترکیه علیه دولت اردوغان شد. حتی «مصطفی ینر اوغلو» نماینده مجلس ترکیه از حزب حاکم عدالت و توسعه از خبر «عملیات موفقیت‌آمیز» روزنامه ینی شفق نزدیک به دولت ترکیه انتقاد و اعلام کرد: کشتار غیرنظامیان تسلیم شده وحشتناک است. عنوان کردن این کشتار به عنوان عملیات موفقیت‌آمیز یک جنایت است. از طرف دیگر اطلاق این وحشیگری به ارتش ترکیه یک ذلت است. گروهی که این جنایت را انجام داده است ربطی به ارتش ترکیه ندارد و یک گروه از وحشیان هستند. به شدت این اقدام را محکوم می‌کنم.

اکنون برگردیم به محتوای توافق شبه‌نظامیان کرد سوریه موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) با دولت سوریه. گروه قسد قبول کرده که ارتش عربی دولت بشار اسد در تمام مناطق از شرق «عین دیوار» تا غرب «جرابلس» مستقر شوند. همچنین هیچ پرچم و سمبلی به جز پرچم و سمبل دولت سوریه و هیچ نیروی نظامی به جز نیروی عربی دولت عربی سوریه در هیچ یک از سازمان‌ها، ادارات و پایگاه‌های نظامی وجود نخواهد داشت.

بر اساس این توافق‌نامه، نیروهای دولت سوریه از سه جهت پیشروی خواهد کرد:

اولین گذرگاه پیشروی از جنوب الرقه تا عین العیسی و تل ابیض و مرز سوریه-ترکیه خواهد بود. دومین گذرگاه پیشروی از منبج تا عین العرب (کوبانی) و تمام مناطق مرزی سوریه- ترکیه تا تل ابیض خواهد بود. سومین پیشروی از حسکه تا قامیشلی و المالکیه خواهد بود که تمام مناطق مرزی سوریه-ترکیه –عراق را در بر خواهد گرفت. قرار است تمامی این مناطق تحت کنترل کامل دولت و ارتش بشار اسد قرار بگیرند.

همچنین تمامی مناطق، سدها، پایگاه‌های نظامی و فرودگاه‌های واقع در نزدیکی رود فرات در اختیار و کنترل کامل دولت بشار اسد قرار خواهد گرفت.

در آخرین بند توافق‌نامه، شبه‌نظامیان کرد سوریه موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) تعهد داده‌اند که در هیچ ائتلاف و عملیاتی علیه دولت جمهوری عربی سوریه حضور نخواهند داشت و زیر نظر بشار اسد به عنوان رئیس‌جمهور سوریه و پرچم سوریه قرار خواهند داشت و در مقابل تهدیدات ارتش ترکیه و هم‌پیمانانش علیه تمامیت ارضی سوریه در کنار ارتش دولت سوریه قرار خواهند گرفت.

نویسنده: حمید قدسی آذر

خواندن خبر در سایت منبع

اردوغان: بحران سوریه، محصول نقشه‌ها برای تغییر شکل خاورمیانه بود

فارسخبرگزاری فارس
اردوغان: بحران سوریه، محصول نقشه‌ها برای تغییر شکل خاورمیانه بود
رئیس‌جمهور ترکیه طی سخنرانی در جمع نمایندگان حزب عدالت و توسعه، بحران و جنگ سوریه را نتیجه نقشه غربی‌ها برای تغییر شکل مناطق غرب آسیا و شمال آفریقا دانست.

به گزارش مانیتورینگ گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه امروز (چهارشنبه) گفت جنگی که در سوریه رخ داد، بخشی از تلاش‌های غربی برای تغییر شکل منطقه غرب آسیا بود.

اردوغان طی سخنرانی در جمع نمایندگان پارلمانی حزب عدالت و توسعه گفت: «طی چهل سال گذشته، ده‌ها هزار نفر از شهروندان خود را به دلیل تروریسم جدایی‌طلبان از دست داده‌ایم و هزینه میلیارد دلاری برای کشور ما داشته‌اند. ما می‌دانیم که این مسئله از کجا آب می‌خورد و طی سالیان شدیدتر نیز شده است».

وی با بیان اینکه متحدان ترکیه موضعی منافقانه و دو رو از خود نشان داده‌اند، توضیح داد: «ما بیش از این نمی‌توانیم به این مسئله بی‌تفاوت باشیم. بحران سوریه، محصول تلاش‌ها برای بازطراحی و تغییر شکل شمال آفریقا و خاورمیانه بود. قبل از اینکه این درگیری‌ها شروع شود، ما با دولت سوریه گفت‌وگو می‌کردیم. ما به آنها در مورد مسائل مختلف مخصوصا موضوع برادران و خواهران کرد، مشورت‌های دیپلماتیک، قضایی و سیاسی می‌دادیم».

در حال تکمیل …

خواندن خبر در سایت منبع

ادعای اردوغان درمورد حفظ تمامیت ارضی سوریه با عملکردش متناقض است

مهرخبرگزاری مهر
ادعای اردوغان درمورد حفظ تمامیت ارضی سوریه با عملکردش متناقض است
«مهمت علی گوللر» معتقد است رفتار اردوغان با ادعای حفظ تمامیت ارضی سوریه کاملا در تضاد است.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل- آذر مهدوان: «شبی ناگهانی خواهیم آمد شاید فردا و یا شاید امروز» این بخشی از جمله‌ای بود که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه قبل از حمله به شرق فرات گفته بود. هرچند حمله او در قالب عملیات «چشمه صلح» شب هنگام انجام نشد اما در روز روشن هم ناگهانی و غافگیر کننده بود.

در حالی که حملات ترکیه به خاک سوریه وارد نهمین روز خود شده است و علی رغم واکنش منفی جامعه جهانی نسبت به این اقدام همچنان تجاوز اردوغان به خاک سوریه ادامه دارد، اما مشخص نیست که پایان این درگیری‌ها چه خواهد بود؛ توافق نیروهای ارتش سوریه با «قسد» گامی مثبتی بود که جامعه سوریه هم امیدوار کرده است.

از طرفی هم انتقاد از این اقدام اردوغان در داخل ترکیه توسط احزاب مختلف و پافشاری برای محقق شدن دیدار میان دولت اردوغان و بشار ارسد شرایط را برای رئیس جمهور ترکیه تنگ ترکرده است.

در خصوص عملیات «چشمه صلح» و اهداف اصلی اردوغان در سوریه خبرنگار مهر گفتگویی با «مهمت علی گوللر» از روزنامه نگاران مطرح ترکیه انجام داده است.

وی از نویسندگان روزنامه جمهوریت وابسته به حزب جمهوری خلق ترکیه است. در ادامه مشروح این گفت رو از نظر می‌گذرد:

*عملیاتهای «شاخه زیتون» و «سپر فرات» در مساحتی ۲ تا ۳ هزار کیلومتری بود اما مساحت منطقه عملیاتی چشمه صلح چیزی حدود ۱۵ تا ۲۰ هزار کیلومتر است. با این حساب آیا امکان موفقیت ترکیه وجود دارد؟

قطعا سخت خواهد بود اما احتمال می‌دهم ارتش ترکیه از پس این عملیات بربیاند ولی بهترین راه حل این بحران ائتلاف ارتش ترکیه با ارتش سوریه است.

*کردها معتقد هستند مدت زمان این درگیری‌ها طولانی خواهد بود. آیا بدون همراهی آمریکا ما شاهد درگیری‌ها طولانی مدت خواهیم بود؟

با اینکه آمریکا سلاح‌های نظامی ومهمات در اختیار کردها می‌گذارد اما شانس مقابله آنها در مقابل ارتش ترکیه کم است. برای همین هم ترامپ بهترین راه را در خروج از منطقه دید.

این شاید درسی باشد برای کردها که همراهی با آمریکای امپریالیست نتیجه‌ای جز خون و اشک چشم نخواهد داشت. آمریکا با توجه به منافع خودش وارد ائتلاف با کردها می‌شود در شرایط دیگر آنها را تنها می‌گذارد.

کردها شبیه همین شرایط را در عراق هم تجربه کرده‌اند. برای همین کردها بجای همسویی با یک امپریالیست باید در مسیری مشترک با هموطنان خود، ایرانی‌ها و ترک‌ها پیش بروند و روند مصالحه را در پیش بگیرند. این خواسته تمامی کشورهای همسایه است. برای ممانعت از دخالت آمریکا در منطقه باید همکاری و سازش بین ترک، کرد، عرب و ایرانی ایجاد شود.

*اخیرا در مقاله هایتان بر دیدار مقامات دولتی ترکیه و سوریه تاکید کرده‌اید. با توجه به شرایط کنونی به چه میزان این امر شدنی است؟

اول اینکه تجزیه سوریه به معنای تجزیه ترکیه است. اگر چنین اتفاقی بیافتد تاثیر مخرب آن را در ایران و عراق هم خواهیم دید. زیرا تغییر مرزها بر هر چهار همسایه تاثیری منفی خواهد داشت. امنیت هر چهار کشور مذکور در گروی امنیت یکدیگر است برای همین هم تمامیت ارضی و سیاسی سوریه متضمن امنیت ترکیه، ایران و عراق است.

در شرایط موجود مهم‌ترین خطر در سوریه تشکیل کریدور کردی یا به معنای درست‌تر کریدور آمریکایی در شمال شرقی سوریه است.

دلیل استفاده از کلمه کریدور آمریکایی این است که یکی از اهداف اصولی آمریکا ایجاد کریدور از دریای خلیج فارس تا مدیترانه است. یک کریدور انرژی برابر است با ایجاد اختلاف در میان کشورها که نتیجه آن هم کریدور امنیت اسرائیل است.

حال برای از بین بردن اولین قسمت از این کریدور نیازمند همکاری دولت ترکیه و سوریه است که این کم هزینه‌ترین راهکار برای ترکیه خواهد بود. از طرفی حاکمیت کامل ارتش سوریه در خاک خود تشکیل این کریدور را برای آمریکا سخت‌تر می‌کند.

دوم اینکه برقرای ارتباط میان میان ترکیه و سوریه مانع مهمی بر حضور آمریکا در خاک این کشور شده و موجب خروج کامل این کشور از سوریه می‌شود.

سومین دلیل را هم باید در این مساله یافت که سرگیری روابط میان آنکارا و دمشق باعث می‌شود اختلافات سیاسی حل شود. زیرا یکی از فاکتورهای لاینحل ماندن اختلافات سیاسی حکومت حزب عدالت و توسعه است که مخالف دولت دمشق است.

* با این شرایط احتمال دیدار مقامات دولت سوریه و ترکیه وجود دارد؟

این احتمال کمی سخت به نظر می‌رسد اما امکان ناپذیر هم نیست. زیرا افکار عمومی در جامعه ترکیه در جهت دیدار دولت آنکارا با مقامات دولتی دمشق است که البته این تاکید را در نشست آنکارا توسط حسن روحانی و ولادیمر پوتین مشاهد کردیم.

*برخی تحلیل گران بر این باورند که نقشه منطقه امن چه با حضور آمریکا چه بدون حضور آمریکا از نظر سیاسی، اجتماعی و نظامی طرح مطلوبی نیست. تحلیل شما چیست؟

اول باید پرسید حزب عدالت وتوسعه به چه دلیلی از این نقشه حمایت می‌کند؟ دور کردن تروریست‌ها از مرزها و ایجاد امنیت برای بازگردانندن مهاجران سوری از اهداف این حزب است. آیا ایجاد امنیت در عمق ۳۰ کیلومتر و دور کردن آن‌ها از این مساحت باز هم آن تروریست‌ها را در مرز این منطقه امن مستقر نخواهد کرد؟ قطعا خواهد کرد!

برای همین ترکیه به منطقه امن نیاز ندارد به همسایه‌ای امن نیاز دارد یعنی همسایه‌ای که امنیت در داخل آن کشور به طور کامل حاکم باشد. ترکیه منطقه امنی که می‌خواهد ایجاد کند در اصل امن نخواهد بود در آن سوی مزرهای منطقه دوباره غیر امن خواهد بود. اما اگر ارتش سوریه حاکمیت کامل در خاک خود ایجاد کند دیگر مرزهای ترکیه را هیچ عنصر تروریستی تهدید نخواهد کرد.

ضمن این که در توافق آدانا در سال ۱۹۹۸ میلادی به مساله همکاری نظامی دو کشور تاکید شده است و می‌توان طبق آن پیش رفت.

از طرفی دولت اردوغان قصد دارد مهاجران عرب را در میان کردها سکنی دهد که این هم موجب ایجاد بحران هایی در آینده خواهد شد زیرا این مهاجران دوست دارند به شهر و روستاهای خودشان باز گردند نه منطقه‌ای که اردوغان تعیین کرده است.

*با این تفاسیر مهاجران سوری حاضر نخواهند شد به منطقه امن بروند؟

نمی‌دانم اما درسترین راه سکنی دادن این مهاجران در روستا وشهرهای خودشان است نه منطقه‌ای دیگر.

* دلیل اصلی عملیات «چشمه صلح» اردوغان چیست؟ آیا او واقعا به تمامیت ارضی سوریه احترام می‌گذارد؟

مهم‌ترین دلیل عملیات «چشمه صلح» محو کردن کریدور کردی تحت حمایت آمریکا است. ولی پشت پرده این عملیات هدف‌های دیگری نیز وجود دارد

در بیانه نشست آنکارا هم دیدیم که هر سه کشور بر یکپارچگی خاک سوریه تاکید داشته‌اند. اما عملکرد ترکیه متناقض این مساله است. ایجاد ارتش ملی سوری توسط دولت اردوغان و تاسیس سه دانشگاه در خاک سوریه با ادعاهای اردوغان در خصوص حفظ تمامیت ارضی سوریه کاملا متفاوت است. زیرا ایجاد دو ارتش برای یک کشور برابر با ایجاد دو دولت برای یک کشوراست.

* نتیجه عملیات «چشمه صلح» چه خواهد بود؟

ارزیابی من این است که نتیجه این عملیات به سمت ترکیه خواهد بود. اما اگر با همکاری سوریه انجام شود کم‌تر خون می‌ریزد و به لحاظ اقتصادی هم برای ترکیه بهتر خواهد بود. گروه‌های ی-پ-گ و پ-ک-ک در سوریه تا این حد گسترده نبود. ولی از زمان حضور ائتلاف به رهبری آمریکا این نیروها در سوریه گسترده شدند.

اگر دولت دمشق به طور کامل بر خاک خود حاکمیت کند قدرت این پ-ک-ک و ی-پ-ل هم تضعیف خواهد شد ترکیه هم دیگر مورد تهدید این گروه قرار نمی‌گیرد.

هزاران سال است که کرد، ترک و عرب در کنار هم زندگی کرده‌اند. بی شک کردها سختی زیاد کشده‌اند اما ائتلاف با یک کشور امپریالیست چاره ساز مشکلاتشان نخواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

پاسخ اردوغان به پیشنهاد اعلام آتش‌بس

تسنیمخبرگزاری تسنیم
پاسخ اردوغان به پیشنهاد اعلام آتش‌بس
رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که دونالد ترامپ از او خواسته در شمال سوریه آتش‌بس اعلام کند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه حریت٬ رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در مسیر بازگشت از جمهوری آذربایجان و در داخل هواپیما با خبرنگاران همراه گفت‌وگو کرد.

اردوغان در خصوص حملات ارتش ترکیه در شرق فرات و در شمال سوریه گفت: ما در مورد تحولات شمال سوریه با بسیاری از کشورها در حال رایزنی هستیم. با ماکرون و ترامپ صحبت کردم و همچنین با پوتین گفت‌وگو می‌کنم. آنها از ما خواستند که آتش‌بس اعلام کنیم. این پیشنهاد ترامپ بود. به ما گفتند: آتش‌بس اعلام کنید تا ما هم بیاییم و میانجی‌گری کنیم. اما چنین چیزی برای ما غیرقابل قبول است. آتش‌بس با تروریست‌ها غیرقابل قبول است. چرا باید دولتی مانند آمریکا بین ما و یک گروه تروریستی میانجی‌گری کند؟ این از لحاظ حقوق وروابط بین‌الملل غلط است. ما گفتیم هیات بفرستید. یک هیات از آمریکا می‌آید و پیشنهاد ما برای آنان این است که به عمق ۲۰ مایل و به طول ۴۴۴ کیلومتر تا عراق٬ منطقه خالی از تروریست‌ها شود. تا چنین کاری نکنند٬ خبری از آتش‌بس نیست.

وی افزود: متاسفانه ادعاهایی همچون ضدیت ما با برادران کرد٬ هدف قرار گرفتن غیرنظامیان و آواره شدن مردم و همچنین ضعیف شدن روند مبارزه با داعش٬ مطرح شده‌اند که همگی مبنای غیرواقعی دارند و ادعاهایی هستند که به منظور دفاع از گروه تروریستی٬ منتشر می‌شوند.

اردوغان همچنین اعلام کرد که شهر کوبانی برای ترکیه از اهمیت استراتژیک فراوانی برخوردار است و آنکارا می‌خواهد که این شهر نیز در منطقه امن و در اختیار نظامیان ترکیه و مخالفین سوری تحت حمایت ترکیه باشد.

رئیس جمهور ترکیه به این موضوع اشاره کرده که ممکن است سفر او به آمریکا و دیدار با ترامپ٬ از طرف آمریکایی‌ها به زمانی دیگر موکول شود. چرا که آمریکا اعلام کرده اول آتش‌بس اعلام شود و سپس روابط آمریکا و ترکیه مورد بررسی قرار بگیرد. اما اردوغان با این پیشنهاد مخالفت کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

(ویدیو) حوادث تلخ در اعتراضات بنزینی یکشنبه شب ملارد

فراروفرارو12 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، جزئیات نشست عصر امروز این کمیسیون با وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان برنامه و بودجه را تشریح کرد. آقای محمد خدابخشی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: در این جلسه درباره اجرای برنامه افزایش قیمت بنزین بحث شد؛ آقای نوبخت اعلام کرد که تمام منابعی که مربوط به افزایش قیمت بنزین است تقریبا​ ۳۰ هزار میلیارد تومان است که به طور کامل به مردم بر می‌گردد و بین ۶۰ میلیون نفر توزیع می‌شود. وی افزود: وزیر صنعت نیز در این نشست بر اینکه تمام تلاش وزارتخانه‌اش کنترل قیمت هاست تاکید کرد و افزود: بر اساس مطالعاتی که انجام داده‌اند افزایش قیمت‌ها ناشی از افزایش قیمت بنزین حداکثر چهار تا چهار و نیم درصد خواهد بود و تمام تلاششان این است که افزایش قیمت وجود نداشته باشد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز13 ساعت قبل
در این میان ۳ فراکسیون سیاسی مجلس میزبان اعضای‌شان بودند. جعفرزاده ایمن‌آبادی که خود این پیام را در فراکسیون قرائت کرده به «اعتماد» می‌گوید که «پیام رهبری مثال ضربه‌گیر عمل کرده است. علی لاریجانی در آغاز جلسه علنی صبح امروز یکشنبه مجلس با اشاره به جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی افزایش قیمت بنزین گفت: نگرانی مردم این است که این تصمیم تبعاتی برای سایر قیمت‌ها داشته باشد. رییس مجلس اضافه کرد: ان‌شاءالله در مسیر بحث‌هایی که روزهای بعد کمیسیون‌های مجلس دارند مشکلات حل شود. نکته قابل‌توجه دیگر در این متن پیام رهبری به نمایندگان مجلس شورای اسلامی است که از سوی لاریجانی قرائت شده است.

پمپئو به فکر گرسنگان آمریکایی باشد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ضمن تقبیح و محکومیت اظهارات مداخله جویانه اخیر وزیر خارجه آمریکا، اظهار داشت: تنها چیزی که به آقای پمپئو نمی‌چسبد، اعلام حمایت از ملت ایران است. پمپئو به فکر گرسنگان آمریکایی باشدسخنگوی وزارت امورخارجه، تاکید کرد: ملت ایران، ملت بالغ و رشیدی است و از موانع مختلف عبور کرده و ناملایمات بسیاری را پشت سرگذاشته است و این ملت از این مرحله نیز عبور خواهد کرد و مسایل داخلی خودش را حل و فصل خواهد کرد. امنیت مرزها، محور گفتگوی فرمانده ارتش پاکستان در تهرانسخنگوی وزارت امور خارجه، سفر فرمانده ارتش پاکستان به تهران را بی نظیر توصیف کرد و گفت: مسایل دوجانبه و امنیت مرز‌ها محور گفتگو‌های فرمانده ارتش پاکستان در تهران است. آقای سید عباس موسوی اظهارداشت: آقای قمر جاوید باجوا، فرمانده ارتش پاکستان در صدر هیاتی بلند پایه نظامی امنیتی امروز (دوشنبه) وارد ایران شد و قرار است وی با برخی از مقامات جمهوری اسلامی ایران دیدار و رایزنی کند. فرمانده ارتش پاکستان در صدر هیاتی بلند پایه نظامی امنیتی امروز وارد ایران شدآقای موسوی، افزود: فرمانده ارتش پاکستان فردا (سه شنبه) با آقای ظریف وزیر امور خارجه دیدار و گفتگو خواهد کرد.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای الیاس حضرتی پس از جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس در جمع خبرنگاران، افزود: در جلسه امروز (سه شنبه) ۹ نفر از نمایندگان مجلس سوالاتی را در بخش‌های مختلف بانک‌ها، بیمه‌ها، گمرک و سایر موارد از وزیر اقتصاد پرسیدند و آقای فرهاد دژپسند هم با دقت و به صورت کارشناسی به این سوالات پاسخ گفت. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین گفت: تعدادی از نمایندگان مجلس از توضیحات وزیر امور اقتصاد و دارایی قانع شدند و تعدادی هم نیاز به اطلاعات تکمیلی دارند و قرار شد که بررسی‌های بیشتری انجام دهند و برخی از نمایندگان هم قانع نشدند. آقای حضرتی در ادامه با اشاره به اینکه (سه شنبه) هر هفته وزرای مختلف به این کمیسیون دعوت می‌شوند، افزود: علاوه بر وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم در جلسه امروز به سوال دو نفر از نمایندگان پاسخ گفت. وی افزود: معمولا ما سه شنبه هر هفته فعالیت بخش نظارت کمیسیون اقتصادی مجلس را شاهد هستیم.
الفالف23 ساعت قبل
حتما جناب وزیر می‌دانند رسانه‌های داخلی که در خط مقدم اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به ویژه در مواقع بحران هستند، طی چند روز گذشته عملا تعطیل یا نیمه تعطیل بوده‌اند؟ اگر هم فعالیتی داشته‌اند عملا مخاطبان آنها کمترین دسترسی را به آنها داشته‌اند. آنوقت میگوییم چرا رسانه‌های بیگانه مرجعیت پیدا می‌کنند. حتما جناب وزیر می‌دانند که در غیبت اینترنت ملی آنچنان وابستگی به سایت‌های خارجی ایجاد شده است که وقتی تصمیم به قطع اینترنت می‌گیرید عملا دریچه‌های اطلاع رسانی را به روی مردم می‌بندید. بماند که حتی یکی دو موتور جستجوی داخلی نیز طی دو روز گشته ناکارآمدی خود را عیان ساختند. متاسفانه یک از موانع تکمیل شبکه ملی اطلاعاتی برداشت وزارت ارتباطات از وظایف خود در این طرح ملی است، این وزارتخانه خود را متولی زیرساخت‌ها می‌دانند نه محتوا، حتی اگر این را بپذیریم. باید پرسید آیا همه زیرساختها آماده است؟ معتقدیم برخورداری از یک موتور جستجوی داخلی قوی نیازمند زیرساختی است که باز بر عهده این وزارتخانه است.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

بررسی تمام معادلات گروه مرگ انتخابی جام جهانی/ ایران چطور صدرنشین می‌شود؟

ایسنا6 دقیقه قبل

۵ قاب از ۶۰ سالگی بن‌هور

همشهری9 دقیقه قبل

کپچر ۲۰۲۰ معرفی شد/ خودرویی با امکانات متنوع و قیمت رقابتی (+تصاویر)

عصر ایران12 دقیقه قبل

یک رکورد و یک سقوط برای قهرمانان لیگ برتر انگلیس/ آیا آرسنال به پله‌های پایین‌تر باز می‌گردد؟! +آمار

میزان‌آنلاین13 دقیقه قبل

تخصیص کارت بلیت ۳۰۰ هزار تومانی به سربازان در صورت تصویب شورای شهر

ایسنا14 دقیقه قبل