فردای تاریک خزر با طرح انتقال آب به کویر مرکزی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

فردای تاریک خزر با طرح انتقال آب به کویر مرکزی

توضیح سازمان محیط زیست درباره انتقال آب دریای خزر

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
توضیح سازمان محیط زیست درباره انتقال آب دریای خزر
گرچه عوام گرایی و گرفتن ژست‌های روشنفکری این روزها مد شده است، از این منظر اگر مشاور محترم وزیر نیرو با این پروژه مخالف است، می‌توانند وزیر محترم را متقاعد کنند تا درخواست‌شان را پس بگیرند.

سازمان حفاظت محیط زیست در یک رشته توئیت ضمن بیان توضیحاتی درباره پروژه انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی از موضع مشاور وزیر نیرو انتقاد کرد.

به گزارش ایسنا در رشته توئیت سازمان حفاظت محیط زیست آمده است: «درباره انتقال آب صراحتا وزارت نیرو کارفرما، پیمانکار و بهره‌بردار است. طبق قانون وزارت نیرو در هر محلی تشخیص داد که نیاز به انتقال آب وجود دارد، اقدام می‌کند. متولی و مجری انتقال آب خزر به سمنان هم وزارت نیرو است و این وزارتخانه هنوز تصمیم قطعی خود را نگرفته است. برای اینکه جنگل‌های هیرکانی شمال حداقل خسارت را بخورد باید لوله انتقال آب از حاشیه مسیر لوله گاز عبور کند که قبلا کشیده شده و نیاز به قطع درختان جدید نیست.»

در پایان این رشته توییت آمده است: «اگرچه عوام گرایی و گرفتن ژست‌های روشنفکری این روزها مد شده است، از این منظر اگر مشاور محترم وزیر نیرو با این پروژه مخالف است، می‌توانند وزیر محترم را متقاعد کنند تا درخواست‌شان را پس بگیرند.

توضیح سازمان محیط زیست درباره انتقال آب دریای خزر - 5

خواندن خبر در سایت منبع

چرا کلانتری با انتقال آب دریای خزر موافق است؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
چرا کلانتری با انتقال آب دریای خزر موافق است؟
طرح انتقال آب از دریای کاسپین به استان سمنان، طرحی است برای انتقال بودجه از محل خزانه‌ی کشور به شرکت‌های دست‌اندرکار ساخت‌وساز. این طرح، کمکی به مدیریت منابع آب سمنان نخواهد کرد و فقط ریخت‌وپاش آب را بیشتر می‌کند. موافقت رییس سازمان حفاظت محیط زیست با چنین طرح مخربی نشانگر آن است که عیسی کلانتری نه برای حفظ محیط زیست، بلکه با مأموریت دیگری به این پست گمارده شده است.

در اوایلی که عیسی کلانتری به سمت رییس سازمان حفاظت محیط زیست گمارده شده بود، گفت که پنج درصد هم از مسایل محیط زیست اطلاع ندارد. منتقدان او، بارها این جمله را در نقد او تکرار کرده‌اند، با حاشیه‌ای به این مضمون که «ببینید! خود او هم می‌گوید که از محیط زیست چیزی نمی‌داند!» در صورتی که از قضا این سخن او از معدود جمله‌های درست و درخور تأمل ایشان بوده است. واقعیت این است که هیچ انسانی، حتی آنانی که عمری را در بهترین دانشگاه‌های جهان و در زیستگاه‌های گوناگون زمین به پژوهش در زمینه‌ی محیط زیست گذرانده‌اند، نمی‌توانند ادعا کنند که یک درصد از پیچیدگی‌های حیات را درک کرده‌اند. مساله این نیست که کلانتری چقدر از محیط زیست می‌داند؛ مساله این است که او، همچون بیشتر سیاستمداران به گفته‌های خود پایبند نیست، و یا چیزی می‌گوید و طور دیگر عمل می‌کند!

کلانتری دغدغه‌ی محیط زیست ندارد، چرا که امر محیط زیست، امر بین‌نسلی و درازمدت است، و کلانتری آمده که «موانع محیط زیستی» را که پیش روی طرح‌های اقتصادی فوری است بردارد و دوستانش را که حوصله‌ی اندیشیدن به آینده‌ی دیگران و سرنوشت زمین را ندارند، راضی کند. مدافعان محیط زیست می‌گویند که دانش ما درباره‌ی ارتباط اجزای شگفت‌انگیز و متنوع طبیعت، از دریا و جنگل و کوه و تالاب و میلیون‌ها گونه‌ی زنده که احتمال می‌رود یک هزارم آن‌ها هم را نشناخته باشیم، آن قدر کم است که باید در هر دستکاری در زمین، بسیار محتاط و «کم‌اثر» باشیم. مدافعان محیط زیست همچنین می‌گویند هر طرح توسعه و عمران که با زیرورو کردن شدید زمین همراه است، فقط باید پس از اثبات ضرورت مطلق آن و پس از اطمینان از این که هیچ راه جایگزینی برای رسیدن به هدف مورد نظر وجود ندارد، عملی شود. سیاستمدار اما، راه حل زودبازده و راحت را می‌جوید، آن هم نه برای دستیابی به هدف ادعایی، بلکه برای رسیدن به سود و قدرت بیشتر و حمایت از دوستان. در این مسیر، آن چه که اهمیت ندارد، ثروت‌های خداداد است که به عموم مردم (مردم امروز و فردا) تعلق دارد؛ سیاستمدار، این ثروت‌ها را برای حمایت دوستان و هزینه می‌کند ….

در موضوع انتقال آب از دریای کاسپین به استان سمنان، در این‌جا به مسایل فنی و ایرادهای کار نمی‌پردازم، چرا که صدها کارشناس و دلسوز این آب و خاک در این زمینه گفته‌اند (و بدیهی است که آن کس که نیت کرده به سخنان مخالف وقعی ننهد، به این نقدها گوش نمی‌سپارد). در این یادداشت، روی سخن با مقام‌های قضایی است: آیا نباید با طراحان پروژه‌هایی که هزاران میلیارد تومان پول و بی‌نهایت از دارایی‌های طبیعی را (که نمی‌توان بر آن‌ها قیمت گذاشت) هدر داده و می‌دهند، برخورد قانونی کرد؟! چرا باید کسانی که در ساخت صدها سد و صدها کیلومتر کانال و تونل انتقال آب، فقط درصد کوچکی از هدف‌های اعلام شده‌ی پروژه‌ها را محقق کرده و در بسیاری موردها موجب آسیب‌رسانی شدید به منابع آب (رودخانه، تالاب، سفره‌های زیرزمینی، مصب‌ها) و سبب دامن زدن به اختلاف‌های بین استانی شده‌اند، به راحتی در جامعه بگردند؟!

کلانتری، در ستاد احیای دریاچه‌ی ارومیه، چند هزار میلیارد تومان پول را مصرف کرده، و هنوز دریاچه به حداقل وضعیت قابل قبول زیستی خود نرسیده و فقط بارندگی‌های استثنایی اسفند و فروردین گذشته توانست دریاچه را از مرگ کامل نجات دهد. آیا نباید کلانتری در مورد چگونگی مصرف آن بودجه‌ی کلان مورد پرسش قرار گیرد؟ آیا دریاچه‌ی ارومیه را کانال و تونل خلق کرده که آقایان می‌خواهند با تونل سی‌وشش کیلومتری و انتقال آب از کردستان، آن را نجات دهند؟! چرا کلانتری نمی‌گوید که لازم است در سمنان نخست جلوی نشتی لوله‌های آب‌رسانی گرفته شود، شیوه‌های آبیاری ارتقا یابد، به مردم آموزش داده شود که چگونه مصرف آب را کم کنند … و بعد اگر آب کم بود، با احتیاط درباره‌ی روش‌های دیگر تأمین آب اقدام کرد؟ پاسخ روشن است؛ از صرفه‌جویی، پول درشت و ناگهانی درنمی‌آید، اما از یک ابرپروژه چرا …! نمایندگان سمنانی مجلس و دیگر مقام‌های این استان که موافق طرح عظیم انتقال آب از مازندران هستند، حوصله‌ی این را ندارند که با چند صدهزار کشاورز استان سروکله بزنند و به آنان کمک‌های مالی کوچک برسانند تا ایشان بتوانند در باغ‌ها و کشتزارها آب کم‌تری مصرف کنند. این مقام‌ها راه سریع‌تری را برای گرفتن برش بزرگ‌تر از کیک بودجه‌ی ملی می‌جویند. کلانتری هم با این محفل‌ها هم‌داستان است و با استدلال‌های من‌درآوردی پروژه را توجیه می‌کند. یکی از «استدلال» های او این بوده است که وقتی با ساختن سد سفیدرود، به کشاورزان گیلانی آب داده‌ایم که برنج بکارند، چرا شمالی‌ها مخالف‌اند که از دریای خزر برای ساکنان حاشیه‌ی کویر آب ببریم؟ که این مصداق جبران یک کار غلط با غلط دیگر است. یا گفته است که حجم آبی که از دریای خزر برخواهیم داشت، در برابر حجم کلی این دریا چیزی نیست، در صورتی که اصل مشکل، حجم آب برداشتی نیست، بلکه اثرات مخرب آن بر ساحل، کشتزارها، مراتع، جنگل‌ها، و … بر مقصد است.

اصلیت خود من از استان سمنان است و خانه و باغ پدری‌ام در نزدیکی شاهرود است؛ سال‌ها است که شاهدم کشاورزان کوچک به خاطر ناتوانی در اصلاح روش‌های آبیاری، با همان شیوه‌های پیشین به آبیاری می‌پردازند، و از سوی دیگر کسانی که به نوعی به محفل‌های سیاسی و رانت دسترسی دارند، توسعه‌ی کمی زمین‌های کشاورزی و مصرف بیشتر آب را پیش گرفته و ثروت شخصی خود را با استفاده‌ی بی‌ملاحظه و ناپایدار از آب و خاک افزایش می‌دهند. حتی کشت گلخانه‌ای و آبیاری قطره‌ای هم که فقط از دست قشر کوچک پولدار روستا برمی‌آید، تأثیری در کاستن کلی از مصرف آب نداشته، چرا که آب صرفه‌جویی شده، صرف توسعه‌ی مساحت باغ‌ها و کشتزارها شده است. به این ترتیب، رساندن آب از حوضه‌ای دیگر به این منطقه، فقط دور ریختن منابع مالی کشور و وارد ساختن آسیب‌های شدید و جبران‌ناپذیر به سرزمین است.

اگر وزیر نیرو که در طی چند دهه، بی‌اعتنا به محیط زیست فقط در فکر کارهای سازه‌ای بوده است، از طرح انتقال آب به استان سمنان حمایت کند، جای شگفتی نیست. اما این که مسوول سازمان محیط زیست، با چنین سرزمین‌سوزی تاریخی موافقت کند، شرم‌آور است.

آقای کلانتری، اگر کم‌ترین عرقی نسبت به محیط زیست دارید، اگر حتی یک بار به آیه‌ای که بر سردر ساختمان سازمان محیط زیست نوشته شده (یسبح لله ما فی السماوات وما فی الأرض الملک القدوس العزیز الحکیم: آن‌چه در آسمان‌ها و آن‌چه در زمین است‏، خدای پاک ارجمند فرزانه را سپاس می‏‌گویند) تأمل کرده‌اید، و اگر می‌خواهید بدنامی ابدی برایتان باقی نماند، عذرخواهی کنید و استعفا دهید.

*کنشگر محیط زیست

خواندن خبر در سایت منبع

حل مشکل کم‌آبی سمنان راهی جز انتقال آب ندارد؟

ایلناخبرگزاری ایلنا
حل مشکل کم‌آبی سمنان راهی جز انتقال آب ندارد؟
در حال حاضر حدود ۶۰ میلیون و ۲۰۸ هزار و ۲۰۶ متر مکعب آب وارد شبکه‌های توزیع استان سمنان می‌شود که نزدیک ۱۱.۶ درصد یعنی ۷ میلیون متر مکعب آن هدر می‌رود، قائدتا اگر ۷ میلیون متر مکعب صفر هم بشود قادر نخواهیم بود کم آبی را حل کنیم.

حل مشکل کم‌آبی سمنان راهی جز انتقال آب ندارد؟ - 1

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، هفته گذشته عیسی کلانتری، رییس سازمان محیط زیست در نامه‌ای به وزیر نیرو با انتقال آب خزر به کویر مرکزی ایران موافقت کرد. در متن این نامه آمده: اجرای پروژه انتقال آب دریای خزر به کویر بلامانع بوده و ضوابط اجرایی زیست محیطی مورد نظر براساس تفاهم صورت گرفته در صورت‌جلسه کمیته ارزیابی ظرف مدت یک‌ماه به وزارت نیرو ابلاغ خواهد شد.

وزیر نیرو در این خصوص گفته است: طبق قانون، پروژه‌های منابع آب در مرحله اول نیازمند تخصیص آب است که تخصیص اولیه بوده و توسط وزارت نیرو انجام می‌شود و بر مبنای نیازی که وجود دارد، یک موافقت اولیه صورت می‌گیرد. بعد از این مرحله، مسئولیت قانونی با سازمان حفاظت از محیط‌زیست است تا مجوز زیست محیطی بدهد؛ یعنی یا مخالفت کند، یا موافقت کند و یا موافقت مشروط بدهد. بعد از این مرحله باز دوباره وزارت نیرو است که باید تخصیص اولیه را به مجوز تبدیل کند و باید این مراحل دنبال شود. خوب است که بدانیم این سه مرحله در عرض هم نیستند؛ در خصوص انتقال آب به فلات مرکزی مجوز اولیه‌ای که وجود دارد مربوط به سال ۱۳۹۱ است و بعد آن سازمان محیط زیست برابر روال بررسی کردند.

به گفته اردکانیان تا سال ۹۶ هیچ علامتی وجود ندارد و طرف حساب هم مجری طرح است. سازمان محیط‌زیست در سال ۹۶ یک مجوز مشروط داده و چون شرایطش عملی نبوده، این کار انجام نشده است. در سال ۹۷ مجددا مجوز مشروط صادر شده و اتفاق امروز نه موافقت با طرح است و نه موافقت مشروط، بلکه جلسه‌ای با حضور مدیران سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شده و یک سلسله اطلاعات جدید خواستند تا انجام شود و بعد بررسی کنند؛ یعنی کار هنوز در مرحله‌ای است که قبلا هم بوده است.

پیشتر بهروز مرادی مدیرعامل شرکت توسعه آب و نیروی ایران نیز با بیان اینکه تخصیص آب از خزر به سمنان تصمیم حاکمیتی است، گفته بود: تمام موارد لحاظ شده و هیچ راهی جز انتقال آب نبوده است، استان سمنان اولین استانی است که کلیه چاه‌های غیرمجاز مسدود شده و تمام راه‌های صرفه جویی آب را رفته‌اند و در نهایت وزارت نیرو به این تصمیم رسیده است.

این درحالی است که برخی کارشناسان و صاحبنظران این پروژه را بیشتر سیاسی می‌دانند و برخی دیگر معتقدند با کاهش هدر رفت می‌توان مشکل تامین آب را حل کرد و انتقال آب را که منجر به تخریب جنگل و چالش‌های اجتماعی می‌شود، از دستور کار خارج کرد.

علی سیدزاده درباره اینکه آیا می‌توان به جای انتقال آب با حل موضوع هدررفت مشکل کم آبی فلات مرکزی را رفع کرد، به ایلنا گفت: هدررفت یک موضوع تخصصی است که طی برنامه بلند مدت باید جلوی آن را گرفت به یکباره نمی‌توان ظرف یک سال هدر رفت یک کشور را صفر کرد، ممکن است با جلوگیری از هدررفت یک حجمی به منابع آب اضافه شود اما نمی‌توانیم شبکه شهر را کن‌فیکون کنیم و تمام لوله‌ها را تعویض کنیم.

وی افزود: باید در برنامه میان مدت و درازمدت هدر رفت را کم کنیم، شهر امروز کمبود منابع آبی دارد، نمی‌توانیم با حل هدر رفت مشکل را حل کرد، هدر رفت به مرور زمان و با اصلاح، بازسازی لوله‌ها و تعویض کنتورها در برنامه ۵ تا ۱۰ ساله امکان‌پذیر است و نیاز به مطالعه دارد.

مدیر کل دفتر مدیریت مصرف خدمات مشترکان و نظارت بر کاهش هدر رفت آب شرکت آب و فاضلاب کشور تصریح کرد: جنس هدررفت به گونه‌ای است که به سرعت نمی‌توان آن را کم کرد، بنابراین شاید در کوتاه مدت راهکارهای دیگری مثل انتقال آب پاسخگو باشد.

وی ادامه داد: اقدامات ما برای کاهش هدررفت متناسب با اعتبارات ما بوده است، از ۳۴ درصد به ۲۵ درصد رسیدیم، اگر اعتبارات و بودجه افزایش یابد اقدامات شدت داده می‌شود، اگر متناسب با نیازها در شبکه توزیع هزینه کرده و جلوی نشت آب و هدر رفت را بگیریم شاید میان مدت به ایده‌آل برسیم.

سیدزاده اظهار داشت: تاکنون بیشتر نگاه‌ها، نگاه تامین بوده و در سنوات گذشته به حوزه‌های هدررفت توجه جدی نمی‌شد اخیرا بیشتر در دستور کار قرار گرفته که نیازمند شتاب بخشیدن است.

وی یادآور شد: در هر حال باید مطالعه شود چه میزان آب از روش جلوگیری از هدررفت ذخیره می‌شود اگر این میزان آب نیازهایمان را پاسخ می‌دهد، باید پروژه انتقال آب را متوقف کرد ولی اگر با وجود کاهش هدررفت نیاز آبی تامین نشود شاید باید به انتقال آب فکر کنیم، همه مباحث نیاز به مطالعه دارد، نمی‌توان صرف یک نظر و سلیقه در این مورد صحبت کرد، باید تمام مسائل کاملا سنجیده شود و در نهایت یک گزینه بهینه انتخاب شود، نیاز آبی خیلی از مناطق ایران بیشتر از آن چیزی است که حتی اگر جلوی هدر رفت را بگیریم، حل شود، اما در هر حال هدررفت موضوعی است که اگر رها شود خاصیت افزایشی دارد یعنی اگر کم نشود یکباره زیاد می‌شود بنابراین باید کنترل شود.

وی در ادامه گفت: در حال حاضر حدود ۶۰ میلیون و ۲۰۸ هزار و ۲۰۶ متر مکعب آب وارد شبکه‌های توزیع استان سمنان می‌شود که نزدیک ۱۱٫۶ درصد یعنی ۷ میلیون متر مکعب آن هدر می‌رود، قاعدتا اگر ۷ میلیون متر مکعب صفر هم بشود قادر نخواهیم بود کم آبی را حل کنیم.

مدیر کل دفتر نظارت بر کاهش هدر رفت آب شرکت آب و فاضلاب کشور تاکید کرد: درست است که شبکه‌های توزیع نیاز به تعویض و ترمیم دارند اما با توجه به خشکسالی‌های آتی نیاز آبی به مراتب بیشتر است. حتی اگر بتوانیم با اقداماتی هدررفت را به سطوح ۴ تا ۵ درصد هم برسانیم باز هم بعید است که باعث شود بی‌نیاز از منابع آبی جدید باشیم. ضمن اینکه نباید فراموش کرد بیشتر هدررفت مربوط به کشاورزی است.

خواندن خبر در سایت منبع

انتقال آب خزر به سمنان از انفجار چرنوبیل خطرناک‌تر است

الفخبرگزاری الف
انتقال آب خزر به سمنان از انفجار چرنوبیل خطرناک‌تر است
مشاور سابق سازمان حفاظت محیط زیست ضمن ابراز نگرانی از پیامدهای اجرای طرح انتقال آب خزر به سمنان گفت: انتقال آب خزر به سمنان برای ایران از انفجار چرنوبیل شوروی سابق و یا انفجار مخازن مواد شیمیایی شرکت بوپال هند خطرناک‌تر است...

تسنیم نوشت: نامه جنجال‌برانگیز عیسی کلانتری، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر موافقت سازمان متبوعش با اجرای طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان که دوشنبه گذشته در رسانه‌ها منتشر شد، واکنش‌های اعتراض‌آمیز بسیاری را به همراه داشته است با این حال، تا این لحظه خبری از پس گرفتن امضای حک شده ذیل این نامه تاریخی به گوش نرسیده است.

نامه‌ای که از سوی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در دولتی به امضا رسیده که داعیه محیط زیستی بودن را دارد! اما این روزها ضدمحیط زیستی‌ترین تصمیمات را در کارنامه خود به ثبت می‌رساند.

سید احمد نبوی؛ دبیرکل حزب همدلی مردم تحولخواه (همت) که سابقه مدیریت دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان حفاظت محیط زیست و مشاورت این سازمان را در کارنامه دارد در واکنش به موافقت کلانتری با اجرای طرح انتقال آب خزر به فلات مرکزی به تسنیم می‌گوید: در نامه آقای کلانتری قید شده که موافقت با اجرای طرح انتقال آب بر اساس نظر کمیته ارزیابی که روز ۱۷ مهر برای بررسی طرح انتقال آب خزر به سمنان در سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شد، صورت گرفته است اما در این کمیته اشکالات و پرسش‌های بی‌جواب بسیاری متوجه این طرح شد.

وی افزود: اینکه قطر لوله‌ها چقدر است و اینکه چه جاده کنارگذری برای عبور ماشین‌‌آلات سنگین راهسازی و لوله‌گذاری لازم است در طرح قید نشده بود؛ طبیعتا هرچه قطر لوله‌ها بیشتر باشد ماشین‌‌آلات سنگین‌تری مورد استفاده قرار خواهند گرفت و در نتیجه عبور و مرور آنها از جاده‌های کنارگذر بیشتر شده و میزان تخریب جنگل افزایش خواهد یافت؛ به همین دلیل اصلا اشاره‌ای به قطر لوله‌ها به صراحت نشده بود که سبب شد میزان تاثیر این طرح بر تخریب جنگل‌ها در این کمیته به علامت سؤال تبدیل شود.

وی ادامه می‌دهد: دیگر اینکه چگونگی عبور لوله‌های انتقال آب از جنگل‌ها را قید نکرده بودند؛ به اینکه لوله‌ها در تونل قرار خواهند گرفت یا در ارتفاعی در زیر زمین دفن خواهند شد، اشاره‌ای نکرده بودند، به علاوه تاثیر انتقال آب خزر به سمنان را بر اکوسیستم دریاچه خزر مشخص نکرده‌ بودند؛ این ابهامات طرح در جلسه سبب شد جلسه خروجی مشخصی نداشته باشد؛ اغلب کارشناسان نسبت به وجود این ابهامات معترض شدند و به جز نماینده وزارت نیرو که با طرح موافقت کرد، موافقت دیگری اعلام نشد.

نامه کلانتری، مصداق تخلف و تقلب است

نبوی با اشاره به اینکه لازمه موافقت رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با طرح انتقال آب، نظر موافق کمیته ارزیابی مذکور بوده که حاصل نشده می‌گوید: متاسفانه صبح روز بعد یعنی ۱۸ مهر آقای کلانتری بدون دریافت موافقت کمیته ارزیابی طی نامه‌ای خطاب به آقای اردکانیان در پاسخ نامه مورخ ۶ شهریور وی مبنی درخواست بررسی کارشناسی طرح انتقال آب خزر به سمنان، اجرای طرح را بلامانع اعلام کرد! در واقع طبق درخواست وزیر نیرو، این طرح باید در کمیته ارزیابی مورد بررسی قرار می‌گرفت و نظر فنی کمیته اعلام می‌شد اما آقای کلانتری بدون اینکه کمیته مذکور خروجی مشخصی داشته باشد با تنظیم این نامه، طرح را بلامانع اعلام کرد؛ رویکردی که مصداق «تخلف و تقلب» است و نشان می‌دهد آقای کلانتری حتی در دستگاه تحت نظارت خودش هم خود را ملزم به رعایت قانون نمی‌داند.

طرحی که سالانه ۱۵۰ میلیون مترمکعب آب برای «صنایع راه‌اندازی‌نشده» در سمنان منتقل می‌کند

مشاور سابق سازمان حفاظت محیط زیست ضمن ابراز نگرانی از پیامدهای اجرای طرح انتقال آب خزر به سمنان می‌گوید: طرح انتقال آب خزر به سمنان بر اساس طرح اولیه بناست سالانه ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب را به دامغان، سمنان، گرمسار و شاهرود منتقل کند اما نکته اینجاست که از این حجم آب تنها ۵۰ میلیون متر معکب آن برای آب شرب مردم این ۴ شهر مورد استفاده قرار خواهد گرفت و ۱۵۰ میلیون متر مکعب دیگر برای صنعت! این در حالی است که کل استان اصفهان با این تراکم صنایع آب‌بر مادر مانند فولادها، ذوب‌‌‌آهن و پتروشیمی‌ها، سالانه ۱۵۰ میلیون مترمکعب آب لازم ندارد؛ چطور به سمنانی که هنوز این صنایع مادر و سنگین به زمین ننشسته‌اند این حجم از آب را میخواهند منتقل کنند؟! انتقال سالانه ۱۵۰ میلیون مترمکعب آب برای صنایع از عجایب است و بدتر از آن اینکه، این انتقال آب را به نام مردم در دست اجرا قرار داده‌اند.

امروز آب را می‌برند تا فردا قراردادهای سنگین اقتصادی ببندند

دبیرکل حزب همدلی مردم تحولخواه (همت) ادامه می‌دهد: متاسفانه باید بگویم احتمالا در آینده بعد از دوره ریاست جمهوری رئیس‌جمهور سمنانی، بناست قراردادهایی منعقد شود و در پی آن صنایع بزرگ و سنگینی در استان سمنان مستقر شوند؛ حالا هم برنامه این است که تا ریاست جمهوری تمام نشده این قرار داد را نهایی کنند و تا دو سال دیگر کار اجرایی آغاز شده باشد و آب را ببرند تا بعد با خاطر آسوده بتوانند قراردادهای اقتصادی بزرگ را تنظیم کنند.

نابودی شیلات خزر و بنادر شمالی

وی یادآور می‌شود: دریاچه خزر بر خلاف دریاهای آزاد و اقیانوس‌ها، بسته است و آزاد نیست بنابراین هر اتفاقی که در آن بیفتد به تغییر اکوسیستم منجر می‌شود؛ این حجم از آب برای انتقال باید تا ارتفاع ۲۳۰۰ متری پمپاژ شود که تاثیری مستقیم بر نابودی ماهی‌های خاویاری به جا خواهد گذاشت و شیلات خزر را نابود خواهد کرد؛ از سوی دیگر احتمال انتقال ماهی‌های مهاجم به فلات مرکزی وجود دارد که پیامدهای آن مورد بررسی قرار نگرفته است؛ ‌ اجرایی شدن این طرح، تاثیر مستقیم روی بنادر ما به جا خواهد گذاشت؛ آن زمان است که اگر روسیه یک سد جدید دیگری روی ولگا ایجاد کند، تبدیل شدن خزر به دریاچه ارومیه دور از ذهن نخواهد بود؛ بنادری که از جنبه‌های اقتصادی، اجتماعی و نظامی برای کشور ارزشمند هستند، خشک شده یا سطح آب به شدت پایین آمده و آنها را از دست خواهیم داد.

نابودی دستکم ۱۰۰ هکتار از جنگل‌های هیرکانی

مسئول سابق کمیته حفاظت و نظارت سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید: از ۱۸۰ کیلومتری که بناست آب خزر به سمنان برسد، ۱۴۰ کیلومتر آن در استان مازندران واقع شده است؛ انتقال آب از ۱۴۰ کیلومتر از استان مازندران همانگونه که آقای نصیر احمدی، رئیس اداره دریایی مازندران، هم تخمین زده‌اند دستکم ۱۰۰ هکتار از جنگل‌های هیرکانی را نابود خواهد کرد؛ مگر جنگل‌های هیرکانی چقدر توان دارد که از ۱۰۰ هکتار دیگر از آن باید چشم بپوشیم؟ مردم مازندران اجازه اینکار را نخواهند داد.

۱۵ میلیارد تومان هزینه برای تخریب محیط زیست

نبوی به هزینه سنگین اجرای طرح انتقال آب خزر به سمنان اشاره کرده و می‌گوید: در سال ۹۸، هزینه اجرای طرح انتقال آب خزر به سمنان، ۹ هزار ۲۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است؛ طرحی که بناست در سال ۹۹ اجرایی شده و دستکم ۶ سال به طول بینجامد بنابراین هزینه پیش‌بینی شده تا پایان اجرای طرح به سادگی به بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان خواهد رسید؛ تحمیل چنین هزینه هنگفتی به اقتصاد کشور در این شرایط تحریم، چقدر حیاتی است؟! چه کسانی از اجرای این طرح مخرب با این هزینه هنگفت سود می‌برند؟

وی با اشاره به واکنش نمایندگان مجلس به تلاش‌ها برای اجرای این طرح می‌گوید: آقای کلانتری طی سال‌های اخیر، آسیب‌های جدی به محیط زیست وارد کرده اما مجلس تکان نخورده و چیزی نگفته اما این تصمیم آنقدر خطر بزرگی بیخ گوش ایران است که اعتراض نمایندگان هم شنیده شد البته انتظار می‌رود به غیر از نمایندگان استان‌های شمالی، سایر نمایندگان هم نسبت به اجرای این طرح واکنش نشان دهند.

دبیرکل حزب همدلی مردم تحولخواه (همت) با ابراز تاسف از رویکرد ریاست جمهوری در موضوع انتقال آب خزر به سمنان می‌گوید: این قابل قبول نیست که چون رئیس‌جمهور اهل سمنان است به وزیر نیرو و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بگوید باید این طرح را اجرا کنید و اینکه این مسئولان به خاطر حفظ مقامشان به این خواسته ضدمحیط‌زیستی تن دهند، غیرقابل گذشت است مگر این مقام‌ها چقدر ارزش دارند که حیات یک ملت را به مخاطره می‌اندازید؛ خانم فرشچی، معاون پیشین دریایی سازمان حفاظت محیط زیست را هم آقای کلانتری به همین دلیل برکنار کردند که او در برابر اجرای این طرح مقاومت کرد و زیر بار موافقت با آن نرفت.

کلانتری به دلیل این اقدام ضد محیط زیستی دستگیر شود

نبوی به بیانات رهبر معظم انقلاب در اسفند سال ۹۳ اشاره کرده و می‌گوید: اسفند ماه ۹۳ بود که رهبر معظم انقلاب فرمودند برای تخریب‌کنندگان محیط زیست «اشد مجازات» در نظر گرفته شود و برای تخریب محیط زیست جرم‌انگاری شود اما این اتفاق تا کنون رخ نداده است این در حالیست که دادستان کل کشور اگر اراده کند بر اساس این اقدام ناقض محیط زیست می‌تواند آقای کلانتری را دستگیر کند تا دستکم وی امضای خود را پس بگیرد.

امضاکنندگان این «طرح خطرناک‌تر از چرنوبیل» همان ذی‌نفعان صنایع سنگین هستند

وی در پایان هشدار داد: انتقال آب خزر به سمنان برای ایران از انفجار چرنوبیل شوروی سابق و یا انفجار مخازن مواد شیمیایی شرکت بوپال هند خطرناک‌تر است؛ اگر این طرح اجرا شد و به دنبال آن طی یکی دو سال آینده صنایع سنگین آب‌بر در استان سمنان به زمین نشستند بدانید که ذی‌نفعان این صنایع آب‌بر همان کسانی هستند که امروز با اجرای طرح انتقال آب خزر به سمنان موافقت کرده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

دلایل مخالفان با انتقال آب دریاچه خزر

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز
دلایل مخالفان با انتقال آب دریاچه خزر

سلامت نیوز: بی‌تدبیری در مدیریت منابع زیست‌محیطی و سیاست‌گذاری‌های غلط و گسترش خشک‌سالی و کم‌آبی در سال‌های اخیر باعث شده چندین دریاچه مهم کشور همچون هامون، ارومیه و … خشک شوند و بسیاری از گونه‌های جانوری درمعرض نابودی قرار بگیرند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه صبح نو، همچنین، این خشک‌سالی شهرها و روستاهای هم‌جوار را نیز خالی از سکنه کرد و تبعات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کلانی برجای گذاشت. حالا باردیگر دولت کنونی قصد دارد با اجرای طرحی کارشناسی‌نشده، آب دریای خزر را به استان سمنان انتقال دهد؛ انتقالی که می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری در استان‌های شمالی کشور به‌جای بگذارد.

خشک‌شدن ارومیه برای کشور هم هزینه اقتصادی بسیاری داشت و هم تبعات اجتماعی و سیاسی گوناگون. حالا رییس‌جمهوری کشورمان در آخرین سخنرانی‌اش در اجلاس وزرای بهداشت کشور‌های منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت عنوان کرده است احیای دریاچه ارومیه به‌عنوان اولین تصمیم دولت در روز اول تشکیل آن بوده و اگر این قدم برداشته نمی‌شد، امروز شهری به‌نام تبریز وجود نداشت و ۱۴میلیون نفر در غرب ایران مهاجرت کرده و تمام باغات و مزارع در این منطقه از بین رفته بودند.

آقای حسن روحانی در حالی این سخنان را مطرح کرده است که همزمان با این اجلاس، دولتش در حال پافشاری بر طرحی است که درصورت اجرایی‌شدن می‌تواند دریای خزر را با مشکلات زیست‌محیطی فراوانی روبه‌رو کند و درنهایت، چندین استان شمالی کشور را به نابودی بکشاند؛ طرحی با هدف انتقال آب خزر به استان سمنان که کارشناسان زیست‌محیطی آن را طرحی برای خودشیرینی برخی اعضای کابینه برای رییس دولت می‌دانند. برخی کارشناسان زیست‌محیطی می‌گویند تبعات اجرای این طرح فاجعه‌ای بزرگ‌تر از فاجعه اتمی برجای خواهد گذاشت؛ چراکه اکوسیستم دریای خزر به‌دلیل پمپاژ آب و تخلیه نمک برهم می‌خورد و بخش‌هایی از جنگل‌های هیرکانی خشک می‌شود.

همچنین، دریای خزر آلوده‌تر می‌شود و صنعت شیلات به‌خطر می‌افتد. آمایش سرزمینی و تعادل زیست انسانی نیز برهم می‌خورد و مهاجرت‌ها افزایش می‌یابد و درنهایت، مشکلات حقوقی نیز با سایر کشورهای حاشیه خزر به‌ وجود خواهد آمد.

ناگفته نماند این پروژه هزینه‌های فراوانی نیز به کشور تحمیل خواهد کرد؛ زیرا قرار است سالانه ۲۰۰میلیون مترمکعب آب خزر را به کویر مرکزی و استان سمنان انتقال دهد. این حجم از سرمایه‌گذاری برای انتقال ۱۵۰میلیون مترمکعب مختص حوزه صنعت و ۵۰میلیون مترمکعب برای شرب آن‌قدر گران است که برای وزارت نیرو صرف نمی‌کند. علاوه‌براین، آبی که به مقصد می‌رسد، آن‌قدر گران درمی‌آید که به‌هیچ‌عنوان توجیه اقتصادی ندارد.

صدای نمایندگان هم درآمدنمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز هفته گذشته به اعتراض با این طرح برخاستند و حدود ۴۰ نماینده در نامه‌ای خطاب به رییس‌جمهوری، مخالفت خود با طرح انتقال آب خزر به کویر مرکزی و استان سمنان را اعلام و عنوان کردند چرا با وجود مخالفت‌های مرکز پژوهش‌های مجلس، مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری، اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران، متخصصان حوزه‌های مختلف و نمایندگان استان‌های شمالی با اجرای طرح انتقال آب دریای خزر به کویر مرکزی و استان سمنان دولت همچنان بر اجرای این طرح پافشاری می‌کند. به‌باور آن‌ها، اجرای طرح انتقال آب خزر به کویر مرکزی و استان سمنان نتیجه‌ای جز نابودی محیط‌زیست و فرسایش سرمایه اقتصادی و اجتماعی نخواهد داشت.

بیشتر نمایندگان مخالف این طرح، نمایندگان شهرهای شمالی کشور هستند و حالا نمایندگان استان‌های جنوبی نیز به آن‌ها پیوسته‌اند. باوجوداین، تعدادی از نمایندگان نیز که اغلب‌شان نماینده استان‌های فلات مرکزی، به‌ویژه استان سمنان هستند، از این طرح حمایت کرده‌اند و به‌نظر می‌رسد بیش از آنکه منافع ملی برای آن‌ها اولویت داشته باشد، مانند رییس دولت به منافع همشهری‌هایشان می‌اندیشند. حال باید دید در روزهای آتی اعضای پارلمان مسیر اجرایی‌شدن این طرح را به کجا خواهند برد.

آقای علی‌محمد شاعری عضو مجمع نمایندگان‌استان مازندران:

این تصمیم غیرکارشناسی و ضدمحیط‌زیست است و به‌طورقطع با تحقق آن فاجعه ارومیه در شمال کشور تکرار می‌شود.

درصورت انتقال آب خزر، تمامی تالاب‌های منتهی به دریای خزر خشک و تأسیسات دریایی و واحدهای گلوگاهی و بنادر به‌تدریج تعطیل می‌شوند و دما و غلظت آب دریای خزر به‌شدت افزایش می‌یابد. همچنین، صید و صیادی تعطیل و کانون ریزگردها در دریای خزر تشکیل و مردم تمامی استان‌های شمالی کشور تحت‌تأثیر ریزگردها قرار خواهند گرفت و مهاجرت خواهند کرد. همچنین، سیستم طبیعی دریای بسته خزر به‌مخاطره خواهد افتاد و بخش زیادی از جنگل‌های هیرکانی تخریب می‌شود.

آقای غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی نماینده مردم رشت:

انتقال آب خزر مهاجرت پرندگان و آبزیان را در پی دارد و مشکل اساسی این است که آب را باید به جایی انتقال داد که شهر رییس‌جمهوری است. انجام این کار برای منافع ملی نیست و این شائبه به‌وجود آمده که رییس‌جمهوری در سال پایانی ریاست‌جمهوری خود می‌خواهد کاری برای همشهریان خود انجام دهد.

براساس اصول متعدد قانون اساسی، رییس‌جمهوری یا نماینده مجلس باید به تأمین منافع ملی کشور توجه کنند. دراین‌زمینه فارغ از اینکه انتقال آب اعتراض کشورهای همسایه را به‌دنبال دارد، هزینه سنگینی باید برای تحقق آن بپردازیم. این در حالی است که ۷۴هزار پروژه روی زمین مانده و پروژه انتقال آب توجیه اقتصادی و کارشناسی ندارد.

آقای محمد حسین قربانی عضو مجمع نمایندگان استان گیلان:

پروژه انتقال آب خزر پیوست ‌زیست‌محیطی ندارد. اگر این پروژه اجرایی شود، تبعات زیست‌محیطی و اجتماعی آن نه‌تنها متوجه استان‌های شمالی، بلکه دامن‌گیر کشور خواهد شد؛ زیرا اقدامات کارشناسی درباره آن انجام نشده است.

اینکه قرار است نمک‌زدایی در کجا انجام، چقدر سرمایه‌گذاری برای این پروژه هزینه و چه حجمی از آب منتقل شود، هنوز مشخص نیست به‌طورقطع اگر نمک‌های حاصل از نمک‌زدایی از آب شور در شمال کشور تخلیه شود، طبیعت تخریب و درصورت تخلیه در سمنان، کویر نمکی در این استان ایجاد خواهد شد.

در‌حال‌حاضر که کشور با مشکلات اقتصادی فراوان مواجه است، عملیاتی‌کردن چنین پروژه‌ای به‌هیچ‌وجه منطقی و به‌صلاح نیست و هزینه هنگفتی به کشور تحمیل می‌کند.

آقای احمد همتی نماینده مردم سمنان:

پروژه انتقال آب خزر حاصل ۱۰ سال مطالعه است. مبنای قضاوت درباره این پروژه شخصی نیست؛ بلکه علمی و کارشناسی است و مجوز انتقال را مراکزی صادر کرده‌اند که تخصص این کار را دارند. همچنین، ردیف بودجه این پروژه در مجلس شورای اسلامی تصویب شده و کمیسیون ماده ۲۱۵ و سازمان حفاظت محیط‌زیست آن را تأیید کرده‌اند.

وقتی نظرات کارشناسی و علمی در مراکز تخصصی و رسمی نظام اسلامی صادر می‌شود، باید تابع آن باشیم و از اظهارنظرهای شخصی و احساسی پرهیز شود. در‌این‌باره اظهارنظرهای غیرکارشناسی خارج از ضوابط کارشناسی و قانونی است.

خواندن خبر در سایت منبع

تاثیر پروژه‌های انتقال آب بر وقوع سیل

ایسناخبرگزاری ایسنا
تاثیر پروژه‌های انتقال آب بر وقوع سیل
دغدغه بارش بیش از حد متعادل و احتمال وقوع سیل در حالی در ایران پررنگ شده است که کارشناسان بر این باورند که جریان‌های آبی رفتار طبیعی خود را خواهند داشت اما زمانی که دخالت عامل انسانی پدید می‌آید، این جریان‌های آبی می‌توانند ویرانگر و نابودکننده عمل کنند.

به گزارش ایسنا، بر اساس پیش‌بینی‌هایی که صورت گرفته است، ماه‌های مهر، آبان و آذر از لحاظ احتمال بارندگی بیش‌تر از میزان نرمال - یعنی طبق آمار بلندمدت ۵۰ ساله - حتی برای پایتخت خواهد بود؛ بنابراین لازم است همه تمهیدات لازم برای مدیریت سیلاب، تخلیه ایمن سیلاب در مجاری انتقال آب، رودخانه‌ها و کانال‌ها فراهم شود.

بر این اساس رضا اردکانیان - وزیر نیرو - هفته گذشته از پایش مستمر مخازن سدها و رودخانه‌ها از حیث آمادگی برای گذر از سیل در استان‌های مختلف خبر داد و گفت که باید بتوانیم با دسترسی مناسب‌تر به اطلاعاتی که از سازمان هواشناسی دریافت می‌کنیم، سطح آمادگی‌ها را بالا ببریم.

وی با اشاره به آغاز سال آبی ۱۳۹۸ – ۱۳۹۹ اظهار کرد: پیش‌بینی سازمان هواشناسی برای فصل پاییز این است که بارش‌ها شرایط نرمال خواهند داشت. با این حال ما به شکل منظمی در حال پایش وضعیت استان‌های مختلف هستیم. این پایش هم شامل وضعیت مخازن سدها می‌شود و هم شامل رودخانه‌ها و شرایطی که از حیث آمادگی برای گذر از سیل و نیازهای پایین‌دست دارد.

به گفته وی سعی وزارت نیرو این است که با دسترسی مناسب‌تر نسبت به اطلاعات و داده‌هایی که از سازمان هواشناسی دریافت می‌کند، بتواند سطح آمادگی‌ها را بالا ببرد. البته این موضوع یک کار بین‌بخشی بوده و دستگاه‌های مختلفی در این زمینه همکاری دارند.

در این راستا وزیر نیرو از تشکیل ستادهای مدیریت بحران در استان‌های مختلف خبر داده و گفته است وزارت نیرو هم در شرکت مدیریت منابع آب، ستاد فرماندهی مدیریت سیلاب را فعال کرده که این ستاد مشغول کار بوده و در آینده نزدیک گزارش جامعی را در مورد این‌که در کدام نقاط ضعف وجود دارد و باید آمادگی‌ها بیش‌تر شود، ارائه خواهد کرد.

بررسی نقش انسان در وقوع سیل

داریوش مختاری - کارشناس حوزه آب - در این باره در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: مساله مدیریت سیل از جایی آغاز می‌شود که بشر به حکم اجرای پروژهای سدسازی، تغذیه مصنوعی، راه‌سازی، تغییر کاربری‌های فزاینده در زیست بوم‌های شهری و تخریب فزاینده زمینهای جنگلی و مرتعی، در حوزه‌های آبریز و آبخیز اختلال و بی‌نظمی پدید می‌آورد.

وی با تاکید بر این‌که مشکل سیل از جایی کلید می‌خورد که سنجش درستی از این دخالت‌ها و پیامدهای سیل‌خیزی دخالت‌های انسانی در طبیعت، سنجش و ارزیابی نمی‌شود، گفت: برای مثال، جریان‌های سیلابی در مسیر رودخانه کر در استان فارس، با کمک ۲۱ بند باستانی کنترل و در نهایت، حجم فراوانی از آب در دشت کربال برای سیراب کردن ۵۰ هزار هکتار اراضی دشت کربال مصرف می‌شد.

این کارشناس حوزه آب افزود: آب مازاد نیز راهی دریاچه بختگان می‌شد و یک پایداری مناسبی در حوزه آبریز بختگان برای قرن‌ها پدید آمده بود. با ساخت سد درودزن در سال ١٣٤٢، این جریان‌های سیلابی به طور یک‌جا کنترل شدند. ولی رژیم آبی این حوزه آبریز متلاشی شد و امروزه نه از آبادانی دشت کربال خبری هست و نه از پرآبی و پایداری دریاچه بختگان.

ارتباط مدیریت سیل با مدیریت خشکی

مختاری با تاکید بر این‌که مدیریت سیل ارتباط نزدیکی با مدیریت خشکی و خشکسالی دارد، توضیح داد: نمونه دیگر حوزه آبخیز مهارلو در استان فارس و شمال غرب شهر شیراز است. این حوزه نیز دستخوش انباشتی از دخالت‌های انسانی شده است. تا جایی که توسعه باغشهرها، گسترش شهرک‌ها در ورودی کلانشهر شیراز، توسعه بیرویه کلانشهر شیراز در مسیر شمال غرب، رشد ساخت و سازها در ارتفاعات دراک، همگی با کاهش زمان تمرکز و افزایش شدت جریان سیلابی، دو میلیون نفر ساکنان این کلانشهر را مستعد غافلگیری در یک بازه زمانی چند ساعته کرده است و چه بسا چند ده هزار و یا حتی چند صد هزار نفر در یک جریان سیلابی بزرگ، دچار مشکل غرق‌شدگی شوند.

وی در ادامه با بیان این‌که وجه دیگر مساله سیل، اجرای پروژه‌های کوچک آبخیزداری و تغذیه مصنوعی است، عنوان کرد: در حوزه‌های آبریز داخلی، کنترل جریان سیلابی با کمک سازه‌های کوچک آبخیزداری در دل کوه‌ها و آبراه‌ها و یا اجرای پروژه‌های تغذیه مصنوعی، با انباشت ۲۰۰ تا هشت میلیون متر مکعب آب در یک یا چند حوضچه تغذیه مصنوعی، شاید در یک مقیاس محلی و منطقه‌ای، خوشایند باشد ولی در عمل، به خشکی رودخانه‌ها و دریاچه‌های داخلی انجامیده‌اند.

تاثیر پروژه‌های انتقال آب بر وقوع سیل

این کارشناس حوزه آب با اشاره به اجرای پروژه‌های انتقال آب، اظهار کرد: اگر پروژه انتقال آب در مسیر جنگل‌های شمال تا استان سمنان اجرایی شود، در نتیجه نابودی پهنه‌های جنگلی و مرتعی در مسیر ساخت پروژه و جاده دسترسی آن باید منتظر تشدید جریان‌های سیلابی در مناطق دور یا نزدیک به اجرای پروژه بود.

مختاری با تاکید بر این‌که جریان‌های آبی رفتار طبیعی خود را خواهند داشت، گفت: تا زمانی که دخالت عامل انسانی پدید می‌آید، این جریان‌های آبی، میتوانند ویرانگر و نابودکننده عمل کنند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: نظام برنامه‌ریزی آب کشور باید پیش از اجرای هر پروژه‌ای، نظر هیدرولوژیست‌ها را جویا شوند تا پیامدهای اجرای پروژه‌ها را به خوبی شناسایی کنند. پس از این مرحله هست که نوبت به ارزش‌گذاری این پیامدها و تصیمگیری اقتصادی درباره اجرای پروژه می‌رسد. شاید بر حسب یک نیاز اجتماعی و یا ازدیدگاه توزیع عادلانه درآمدها، نتوان از اجرای یک پروژه که پیامد سیلخیزی داشته باشد، چشم‌پوشی کرد، در این حالت لازم است شیوه خنثی کردن پیامدهای سیل‌خیزی همان پروژه توسط هیدرولوژیست‌ها به کارشناسان اقتصادی پروژه اعلام شود تا هزینه اجرایی آن در ارزیابی اقتصادی دیده شود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

برخورد با ناامن کنندگان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
اشرار و ناامن کنندگان جامعه در چند نقطه از تهران آسایش و آرامش پایتخت نشینان را برهم ریختند و در برخی از موارد موجب تخریب اموال عمومی و شخصی شهروندان شدند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، در چند روز گذشته حدود ۳۰۰ نفر از ناامن کنندگان توسط پلیس دستگیر شدند. پلیس بلافاصله بعد از دستگیری اشرار و تهیه تحقیقات مقدماتی، آن‌ها را به دستگاه قضا معرفی کرد.

جلسه علنی شورای شهر تهران

7+
برترین‌هابرترین‌ها11 ساعت قبل

سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

8+
الفالف16 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای دکتر جلال پور احمد متخصص سم شناسی در حاشیه همایش پانزدهم سم شناسی و مسمومیت‌های غذایی که از امروز تا یکم آذر در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال برگزاری است گفت: آلودگی هوا باعث مسمومیت‌هایی می‌شود که جان هزاران نفر را در کلانشهر‌های صنعتی تهدید می‌کند و باعث کاهش عمر می‌شود. وی درباره مسمومیت با قرص برنج نیز گفت: متأسفانه برای ورود غیر قانونی و غیر استاندارد این فراورده تصمیم جدی گرفته نشده و هنوز هم یک معضل است، حتی در در این فصل رطوبت هوا و واکنش قرص برنج باعث آزاد شدن یک گاز خطرناک می‌شود که باعث مسمومیت جدی است. وی درباره برگزاری این همایش گفت: ۲۵ سخنرانی کلیدی از استادان برجسته، ۴۰ سخنران کوتاه از متخصصان سم شناسی و نشست‌های تخصصی با موضوعات سلامت غذا، سم شناسی سلولی مولکولی، سم شناسی عصبی، سموم جانوری و گیاهی، سم شناسی بالینی و سم شناسی نانوذرات از برنامه‌های این همایش ۳ روزه است.

اینترنت دفاتر پیشخوان دولت و پلیس+ ۱۰

صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
دفاتر پیشخوان دولت تحت تاثیر اختلال اینترنت چند روز اخیر بودند، اما مراکز پلیس + ۱۰ به علت اینکه بر روی بستر اینترنت ملی بودند به راحتی فعالیت می‌کردند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ امروز برای اینکه ببینیم اختلال‌های اینترنت چند روز اخیر چه تاثیری بر عملکرد دفاتر پیشخوان دولت و پلیس +۱۰ داشته به برخی از این مراکز سرزدیم؛ دفاتر پیشخوان دولت تحت تاثیر اختلال اینترنت بودند، اما مراکز پلیس + ۱۰ به علت اینکه بر روی بستر اینترنت ملی قرار داشتند به راحتی فعالیت می‌کردند.
سلامت نیوزسلامت نیوز13 ساعت قبل
سلامت نیوز: دو دختر خاله نوجوان که از خانه فرار کرده بودند وقتی دردام دو پسر شرور گرفتار شده و مورد تعرض قرار گرفتند به پلیس پناه بردند. از آنجا که زندگی بدی داشتم تصمیم گرفتم از خانه فرار کنم. به همین خاطر به او هم پیشنهاد دادم با هم فرار کنیم و به تهران برویم تا زندگی جدیدی برای خودمان بسازیم. یک روز که برای گردش با آن پسر بیرون رفته بودم ماجرای فرار از خانه را به او گفتم. نبود رابطه دوستی و محبت بین فرزندان و والدین باعث می‌شود نوجوان تحت تأثیر محبت‌های کذایی که در بیرون از خانه می‌بیند دست به فرار بزند.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

ناپدید شدن یک شاهزاده زن سعودی در شرایط مبهم +عکس

اقتصاد آنلاین11 دقیقه قبل

۱۵۶۰۵ تومان؛ سود قاچاق بنزین به ترکیه

اقتصاد آنلاین11 دقیقه قبل

درخواست صدور کارت سوخت در روزهای تعطیل هم امکان پذیر است/ کدام خودروها کارت سوخت دریافت نمی‌کنند؟

میزان‌آنلاین15 دقیقه قبل

مادر شهید مدافع امنیت وطن: شهادت پسرم برای من افتخار است

الف15 دقیقه قبل

بسیج مظهر ولایتمداری و خدمت‌رسانی/ راه اعتراض آشوب نیست

مهر16 دقیقه قبل