نتایج اولیه انتخابات کانادا؛ ترودو نخست‌وزیر می‌ماند
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

نتایج اولیه انتخابات کانادا؛ ترودو نخست‌وزیر می‌ماند

پیروزی ترودو در انتخابات کانادا اما این بار با یک دولت اقلیت

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
پیروزی ترودو در انتخابات کانادا اما این بار با یک دولت اقلیت
نتایج رسمی انتخابات نشان داد که نخست وزیر کانادا در راس قدرت باقی خواهد ماند اما این بار با یک دولت اقلیت که نیازمند حمایت یک حزب چپ‌گرای کوچک‌تر است.

نتایج انتخابات کانادا نشان داد: حزب لیبرال‌ جاستین ترودو ۱۵۶ کرسی از ۳۳۸ کرسی پارلمان را از آن خود کردنداگرجه آنها موفق به کسب اکثریت کرسی‌های پارلمان شده‌اند اما نتوانستند ۱۷۰ کرسی لازم برای تشکیل دولت اکثریت را به دست آورند. با این حال ترودو برای دومین بار هدایت دولت کانادا را برعهده خواهد داشت.

به دنبال اعلام این نتایج دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا امروز سه‌شنبه این پیروزی را به جاستین ترودو تبریک گفت.

وی در توییتر نوشت: تبریک به جاستین ترودو به خاطر پیروزی بزرگی که با مبارزه‌ای سخت آن را به دست آورد. کانادا از این پیروزی سود کرد. من به دنبال همکاری با شما برای بهبود کشورهایمان هستم.

ترودو که در سال ۲۰۱۵ میلادی به عنوان یک چهره کاریزماتیک زمام امور کانادا را به دست گرفت اخیرا به خاطر عکس‌های قدیمی‌اش که در آن چهره خود را سیاه کرده بود و همچنین نحوه رسیدگی‌اش به پرونده فساد یک شرکت شاهد کاهش محبوبیت‌اش بود.

وی در حال حاضر باید برای پیشبرد لوایح و قوانین در پارلمان به حزب دموکراتیک جدید تکیه کند. اگرچه حزب دموکراتیک جدید شب ناامید کننده‌ای داشت چرا که تعداد کرسی‌هایش نسبت به کرسی‌هایی که در انتخابات ۲۰۱۵ میلادی به دست آورده بود کاهش یافته اما این حزب می‌تواند بر دولت آتی ترودو نفوذ چشم‌گیری داشته باشند.

جان مانلی یکی از وزرای دارایی سابق کانادا از حزب لیبرال که در حال حاضر در بخش خصوصی فعالیت می‌کند، گفت: به نظر من یک دولت لیبرال تحت حمایت حزب دموکراتیک جدید احتمالا به جناح چپ بیشتر گرایش خواهد داشت.

دولت‌های اقلیت در کانادا به ندرت بیش از یک سال و نیم تا دو سال در راس قدرت مانده‌اند.

براساس نتایج رسمی انتخابات، محافظه‌کاران توانستند ۱۲۱ کرسی را به دست آورند. ترودوی ۴۷ ساله در مرحله نهایی این مبارزات انتخاباتی از سوی باراک اوباما، رییس جمهور سابق آمریکا حمایت شد و به عنوان یکی از آخرین رهبران ترقی‌خواه باقی‌مانده در بین دموکراسی‌های بزرگ جهان تلقی می‌شود. اما وی باید بر حس ناکامی و فرسودگی مردم نسبت به دولت‌اش غلبه کند.

ترودو ظرف چهار سال گذشته اقدامات زیادی کرده است. به عنوان نمونه، در شرایطی که آمریکا و بسیاری از کشورهای درهای خود را بر روی مهاجران بسته‌اند، او حاضر به پذیرش مهاجران شده است.

افزون بر آن، تلاش‌های او در زمینه دفاع از محیط زیست نیز از جمله مواردی بوده که باعث محبوبیت او شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نتایج انتخابات کانادا؛ کاهش آرای حزب حاکم

رکناخبرگزاری رکنا
نتایج انتخابات کانادا؛ کاهش آرای حزب حاکم
رکنا: شمارش آرای انتخابات پارلمانی کانادا در شرایطی به اتمام رسید که حزب لیبرال به رهبری نخست وزیر فعلی این کشور با وجود پیشتازی، اکثریت کرسی‌های این مجلس را تصاحب نکرد.

نتایج انتخابات کانادا؛ کاهش آرای حزب حاکم - 1

به گزارش رکنا، اگرچه حزب لیبرال به رهبری جاستین ترودو نخست وزیر فعلی این کشور پیشتاز رقابت‌ها بود اما موفق به تصاحب حداقل ١٧٠ کرسی مورد نیاز برای تشکیل دولت حداکثری نشد.

نتایج انتخابات کانادا؛ کاهش آرای حزب حاکم / ترودو مجبور است دولت ائتلافی تشکیل دهد

بر اساس شمارش آرای انجام شده که بلافاصله پس از پایان رای گیری در ساعت ٩٫٣٠ شامگاه دوشنبه آغاز شد، حزب لیبرال رتبه نخست را کسب کرد و احزاب محافظه کار، بلاک کبک، نئودموکرات و سبز در رتبه‌های بعد ایستادند.

به این ترتیب حزب لیبرال برای تشکیل دولت آینده باید با یکی از احزاب همسو همچون نئودموکرات ائتلاف کند.

انتخابات کانادا برای ۳۳۸ کرسی در ۱۰ ایالت این کشور به طور همزمان برگزار شد که حزب لیبرال به رهبری جاستین ترودو با ۱۵۷ کرسی، حزب محافظه کار به رهبری آندرو شیر ۱۲۲ کرسی، حزب بلاک کبک با ۳۲ کرسی، حزب نئودموکرات با ۲۳ کرسی و حزب سبز هم با ۴ کرسی توانستند پارلمان کانادا را برای چهار سال آینده در اختیار بگیرند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش به نتایج انتخابات | صعود دلار کانادا و عقب‌نشینی دلار آمریکا

همشهریخبرگزاری همشهری
واکنش به نتایج انتخابات | صعود دلار کانادا و عقب‌نشینی دلار آمریکا
همشهری آنلاین: پیروزی لیبرال‌ها در انتخابات پارلمانی کانادا باعث صعود دلار کانادا و عقب‌نشینی دلار آمریکا در بازار شد.

ایسنا به نقل از رویترز نوشت: نتایج اولیه انتخابات کانادا نشان می‌دهد که لیبرال‌ها به رهبری جاستین ترودو، نخست‌وزیر کنونی این کشور توانسته‌اند بیشترین کرسی‌های پارلمان را کسب کنند؛ هر چند که برای تشکیل دولت باید با یک حزب دیگر ائتلاف کنند.

این حزب ۱۵۶ کرسی از ۳۳۸ کرسی را به دست آورده و برای تشکیل دولت تنها نیاز به ۱۴ کرسی دیگر دارد. پیروزی ترودو اگر چه در مقایسه با انتخابات چهار سال پیش بسیار شکننده‌تر بود اما با استقبال معامله‌گران بازار ارز مواجه شد.

در معاملات سه‌شنبه ۳۰ مهرماه بازارهای ارز، هر دلار آمریکا به ۱٫۳۰۸۶ دلار کانادا عقب نشست که یکی از کمترین سطوح سه ماه اخیر محسوب می‌شود. در برابر همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱٫۳۶۳۱ دلار سنگاپور مبادله شد.

از سوی دیگر بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس با وجود الزام مجلس این کشور به درخواست تمدید مهلت خروج از اتحادیه اروپا گفته است که هنوز امکان ترک اتحادیه تا سی و یکم اکتبر وجود دارد. امیدواری‌ها به خروج از بن‌بست سه ساله برگزیت همان طور که انتظارش می‌رفت باعث تقویت ارزش پوند شد تا جایی که هر پوند با ثبت رقم ۱٫۲۹۷۷ دلار به یکی از بالاترین سطوح خود در برابر اسکناس سبز طی پنج ماه اخیر رسید و بازدهی خود در برابر دلار از زمان شروع دور جدید مذاکرات برگزیت را به بالای پنج درصد رساند.

همچنین هر یورو به ۱٫۱۱۵۳ دلار رسید تا جایگاه خود را در کانال ۱٫۱۱ دلاری بیش از پیش تقویت کند.

نیک ویدال، مدیر معاملات ارزی موسسه «ایکس چین» گفت: فکر می‌کنم همه ما از این که مذاکرات برگزیت امیدوارکننده‌تر شده است دلگرم شده‌ایم. هر چیزی که به یک خروج سخت ختم نشود برای پوند و بازارهای اروپایی خوب خواهد بود.

پیش‌تر بوریس جانسون، نخست وزیر این کشور گفته بود انگلیس را تحت هر شرایطی از اتحادیه اروپا در سی و یکم اکتبر خارج خواهد کرد. مجلس این کشور شدیدا با خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا مخالف است و لایحه‌ای را در این خصوص برای الزام دولت به حصول توافق با اتحادیه اروپا پیش از ترک این اتحادیه تصویب کرده و به تایید ملکه رسانده است.

از سوی دیگر مواضع آمریکا و چین بر سر اختلافات تجاری به یکدیگر نزدیک‌تر شده است. معاون وزیر خارجه چین ضمن اذعان به پیشرفت‌های حاصل شده گفته است تا زمانی که دو طرف به یکدیگر احترام بگذارند، مساله غیرقابل حلی بین دو طرف وجود نخواهد داشت.

در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همچنین هر دلار به ۱۰۸٫۶۰۳۳ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا با کاهشی مجدد به ازای ۱٫۴۵۴۲ دلار مبادله شد.

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، با ۰٫۰۳ درصد کاهش در مقایسه با روز قبل به سطح ۹۷٫۰۱۲ واحد رسید. کد خبر ۴۵۹۸۵۸

خواندن خبر در سایت منبع

عکس/ نخست وزیر کانادا به همراه خانواده رای داد

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
عکس/ نخست وزیر کانادا به همراه خانواده رای داد
انتخابات سراسری روز دوشنبه (دیروز) در کانادا برگزار شد و جاستین ترودو نخست وزیر کانادا و رهبر حزب لیبرال به همراه خانواده در یک حوزه رای گیری در شهر مونترال حضور یافت.

«ترامپ» به نخست‌وزیر کانادا تبریک گفت

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
«ترامپ» به نخست‌وزیر کانادا تبریک گفت
رئیس‌جمهوری آمریکا پیروزی حزب متبوع نخست‌وزیر کانادا در انتخابات پارلمانی روز گذشته را تبریک گفت.

اعتمادآنلاین| «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در پیامی توئیتری پیروزی جاستین ترودو را در انتخابات پارلمانی کانادا تبریک گفت.

او در این پیام نوشت: تبریک از بابت پیروزی خارق‌العاده و (رقابتی) نفس‌گیر. مشتاق همکاری در راستای صلاح کشورهایمان هستم.

گفتنی است انتخابات پارلمانی که دیروز یکشنبه برگزار شد به تثبیت قدرت ترودو به عنوان نخست‌وزیر منجر شد حال آنکه حزب لیبرال او با از دست دادن اکثریت، مجبور به تشکیل ائتلاف با دیگر احزاب چپ‌گرا است.

برای تشکیل دولت اکثریت، کسب ۱۷۰ کرسی لازم است؛ حال آنکه حزب لیبرال موفق به کسب ۱۶۵ کرسی از مجموع ۳۳۸ کرسی شده است.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

موافقت نمایندگان مجلس با عضویت ایران در یاسا

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
نمایندگان امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند. با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علمبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند.

سامانه ثبت اموال مقامات و مسئولان در بهارستان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ این ستاد به نمایندگان کد «ثنا» ارائه می‌کند؛ کدی که با استفاده از آن، نمایندگان اموال و دارایی‌های خود را در سامانه ثبت می‌کنند. بر اساس اصل ۱۴۲ قانون اساسی اموال و دارایی‌های مسئولان و مقامات نظام، قبل و بعد از مسئولیت از سوی قوه قضائیه رسیدگی شود تا برخلاف حق افزایش نیابد.

گام‌ها و برجام …

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ اکنون فعالیت در فردو از سر گرفته شده است؛ گام چهارم علاوه بر فعال شدن فردو یک هشدار جدی به طرف‌های غربی است که اگر انفعال اروپا در زمینه تعهداتش در برجام ادامه پیدا کند در گام‌های بعدی قطعا محدوده بازرسی‌ها، تعداد بازرسان و سطح غنی سازی تغییر خواهد کرد؛ گام‌هایی که مسئولیت عواقب آن که در عمل فروپاشی برجام است برعهده اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها خواهد بود.

روحانی: در بستن هنر نیست، بازکردنش هنر است +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین19 ساعت قبل
الفالف1 روز قبل
گروه سیاسی الف، ۲۰ آبان ۱۳۹۸، ۲۰:۳۰ ۳۹۸۰۸۲۰۱۳۹دو واکنش نسبت به سخنان دیروز روحانیسخنان روحانی در یزد درباره مفاسد اقتصادی با واکنش عموما منفی سیاستمداران روبه‌رو شد. نکته دیگر این است که رییس‌جمهوری یک خطیب عادی نیست، بلکه رییس دولت و رییس‌جمهوری قانونی کشور است. پس از این اتفاق ذوالنوری در مصاحبه‌ای با اعتمادآنلاین از این اقدام خود دفاع کرد و سخنان عجیبی بیان کرد. مقایسه روحانی با بنی‌صدر و ادعای تقابل روحانی با رهبری در حقیقت بازی در زمین دشمنان این کشور و مخالف نقشه رهبری درباره دولت است. نقشه رهبری، ادامه کار روحانی و دولتش تا پایان دوره قانونی است و این اقدامات با هدف تخریب حداکثری دولت و روحانی است.
الفالف1 روز قبل
ویدئویی از آقای روحانی دیدم (۱) که مربوط به سخنانشان در جشنواره شهید رجایی بود. او اعداد و ارقامی را اعلام کرد که خوشبختانه به سرعت توسط سخنگوی دستگاه قضایی پاسخ داده شد. هر چند او نامی از این نهاد نبرد اما ریشه و سابقه عصبانیت ایشان نسبت به این مجموعه‌ بر کسی پوشیده نیست. متاسفانه سخنان آقای روحانی در یزد نه در قامت رئیس‌جمهور که بیشتر در هیبت یک رقیب انتخاباتی بیان شد شاید ایشان آقای رئیسی (رئیس فعلی قوه قضاییه و رقیب سال ۹۶) را هنوز رقیب انتخاباتی خود می‌داند که اینگونه سخن می‌گوید. برخی معتقدند تغییر لحن آقای روحانی و عصبانیت و شبهه افکنی در مسیر مبارزه با فساد اقتصادی بی ارتباط با پرونده برادر ایشان آقای حسین فریدون و محکومیت و زندانی شدنش نیست.

اخبار بیشتر