اخبار روز بازار مسکن - سه‌شنبه ۳۰ مهرماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - سه‌شنبه ۳۰ مهرماه

راه‌اندازی بازارگاه الکترونیکی مسکن

ایمناخبرگزاری ایمنا
راه‌اندازی بازارگاه الکترونیکی مسکن
مدیرعامل بانک با بیان اینکه بازارگاه الکترونیکی مسکن در شرایط فعلی کمک قابل‌ملاحظه‌ای به تولیدکنندگان و سازندگان ساختمان‌های مسکونی خواهد کرد، گفت: مطالعات مربوط به راه‌اندازی این بازارگاه به پایان رسیده و در مراحل اولیه تاسیس قرار دارد.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه خبری بانک‌ مسکن، ابوالقاسم رحیمی‌انارکی، درباره سه اولویت‌کاری و در دست اجرای بانک، خطاب به مشتریان بانک مسکن، فعالان بخش مسکن و ساختمان با اشاره به طرح راه‌اندازی بازارگاه الکترونیکی مسکن، گفت: این طرح ابتدای امسال برای ایجاد مسیر الکترونیکی عرضه و فروش انواع مصالح ساختمانی مورد نیاز انبوه‌سازان و سایر سازندگان و تولیدکنندگان ساختمان در دستور کار بانک مسکن قرار گرفت.

وی افزود: در این طرح بانک‌مسکن بستر الکترونیکی برای ملاقات تولیدکننده مصالح ساختمانی و سازندگان مسکن در فضای مجازی برای انجام معامله با هم ایجاد می‌کند ضمن آنکه تامین مالی برای خرید اعتباری مصالح ساختمانی توسط سازنده‌ها را نیز بر عهده می‌گیرد تا بخشی از نیاز انبوه‌سازان به بودجه نقدی برای تامین نهاده‌های ساختمانی از طریق امکان خرید غیرنقدی و اعتباری، برطرف شود.

مدیرعامل بانک‌مسکن اضافه کرد: این طرح یک کار نو و بدیع محسوب می‌شود، عوامل طراح و راه‌انداز در بانک مسکن مشغول پایش و شناسایی نقاط کور احتمالی هستند تا پس از شروع به کار این بازار، بهره‌برداران که همان تولیدکنندگان مصالح و سازنده‌ها هستند از هر حیث به مشکل یا مانع ناشی از نقص یا ضعف کارکرد بازارگاه برنخورند.

رحیمی‌انارکی فعالیت روان و موثر بازارگاه الکترونیکی مسکن را مستلزم رعایت کامل همه ابعاد پیدا و پنهان طرح از جمله مسائل حقوقی، فنی، اجرایی و مالی عنوان کرد.

مدیر عامل بانک‌مسکن ادامه داد: بازارگاه الکترونیکی مسکن در فاز اول تعداد مشخصی از پرمصرف­‌ترین مصالح­ ساختمانی در ساخت‌وسازهای مسکونی را عرضه خواهد کرد. از همین رو، کارشناسان در بانک مسکن کار تحقیق برای دسته‌بندی مصالح ­ساختمانی و شناسایی گروه­‌های پرمصرف در این بازار را آغاز کرده‌اند. همچنین آن دسته از مصالح ساختمانی که هزینه خرید آنها برای سازنده‌­ها در تناژ یا تیراژ بالا، سنگین است نیز در اولویت عرضه در این بازارگاه قرار دارد.

رحیمی‌انارکی درباره دومین دستور کار بانک مسکن به، گفت: بانک‌مسکن در راستای اجرای طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن، ‌ ظرفیت‌ها و منابع در دسترس خود برای تامین مالی پروژه‌ها را اعلام کرده است.

وی افزود: بانک مسکن با بخش­‌های مختلف وزارت راه و شهرسازی و دستگاه‌ها یا نهادهایی که مسوول اجرای بخشی از طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن هستند همچون شرکت بازآفرینی شهری، شرکت عمران شهرهای جدید، بنیاد مسکن و … تفاهم‌نامه‌هایی را برای تامین مالی امضا می‌کند تا ساز و کار پرداخت تسهیلات ساخت مسکن در هر بخش مشخص شود.

انارکی اظهار امیدواری کرد: سهم بخش مسکن و ساختمان از پرداخت تسهیلات در کل شبکه بانکی به ۲۰ درصد افزایش پیدا کند تا از این طریق سایر بانک‌ها نیز در حمایت مالی و اعتباری از این بخش مشارکت لازم را به عمل بیاورند.

مدیرعامل بانک‌ مسکن سومین دستور کار بانک را بهبود سبد تسهیلات خرید مسکن عنوان کرد و درباره آن گفت: گشایش اخیر در پرداخت اوراق تسهیلات خرید مسکن باعث شده خریداران واحدهای مسکونی ۲۰ تا ۲۵ سال ساخت نیز همچون خریداران واحدهای با سن بنای پایین‌تر، مشمول استفاده از این تسهیلات شوند و بتوانند سقف تسهیلات اوراق را منوط به رعایت نسبت لازم با ارزش کارشناسی ملک از بانک دریافت کنند.

وی افزود: با این گشایش بازار عرضه جدیدی به روی متقاضیان خرید مسکن باز می‌شود که واحدهای ۲۰ تا ۲۵ سال ساخت است. اما تحرک در بازار معاملات خرید مسکن فقط به واحدهای ۲۰ تا ۲۵ سال ساخت محدود نمی‌شود بلکه اثر زنجیره‌ای آن در نهایت باعث تحرک در بازار نوسازها خواهد شد.

رحیمی‌انارکی تصریح کرد: کسانی که واحدهای مسکونی قدیمی خود را به متقاضیان دریافت تسهیلات اوراق می‌فروشند، خودشان مشتری واحدهای با سن بنای کمتر می‌شوند. این زنجیره در انتها به افزایش تقاضا برای خرید واحدهای نوساز منجر خواهد شد که نتیجه آن می‌تواند رشد ساخت و ساز باشد. کد خبر ۳۹۴۱۰۹

خواندن خبر در سایت منبع

ثبت‌نام مسکن ملی آغاز می‌شود

همشهریخبرگزاری همشهری
ثبت‌نام مسکن ملی آغاز می‌شود
همشهری آنلاین: معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: کارهای مقدماتی ورود به مرحله ثبت‌نام پروژه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن انجام شده و به زودی نام‌نویسی از متقاضیان آغاز می‌شود.

به گزارش ایسنا، محمود محمودزاده گفت: عملیات اجرایی پروژه اقدام ملی تولید و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در بسیاری از استان‌ها و شهرها آغاز شده و به زودی ثبت نام به تفکیک استان‌ها شروع می‌شود. این پروژه در هر استان مقتضیات خاص خود را دارد. فعلا ثبت‌نام در کرمان آغاز شده و در سایر مناطق نیز کارهای مقدماتی در حال انجام است که به محض آماده شدن اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

وی درباره اقدامات دولت برای کنترل بازار مسکن گفت: چند اقدام را برای ایجاد تعادل عرضه و تقاضا در بازار مسکن در دستور کار قرار داده‌ایم. افزایش تولید، یکی از مهم‌ترین برنامه‌ها است. موضوع دیگر بحث مالیات بر واحدهای خالی است که چند سال رها شده بود. هم‌اکنون با توجه به تکلیف قانونی و دستوری که وزیر راه و شهرسازی صادر کرده، سامانه املاک و اسکان مراحل راه‌اندازی خود را در وزارت راه و شهرسازی طی می‌کند اما کاربر آن وزارت اقتصاد و سازمان امور مالیاتی است. به شکل فشرده روی این سامانه کار کرده‌ایم که شرح خدمات و پیش‌نویس‌ها انجام شده و امیدواریم ظرف پنج تا شش ماه آینده به سازمان امور مالیاتی تحویل دهیم.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به وجود ۲٫۵ میلیون مسکن خالی در کشور بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ خاطرنشان کرد: حدود ۱۰ درصد واحدهای مسکونی کشور خالی است که باید با ابزار مالیاتی مثبت و بازدارنده وارد بازار شود. کسانی که املاک را به بازار ارایه می‌دهند تشویق می‌شوند و برای مالکانی که واحدها را نگه می‌دارند ابزارهای بازدارنده در نظر می‌گیریم.در حال کار بر روی موضوع اجاره‌داری حرفه‌ای هستیم

محمودزاده، اجاره‌داری حرفه‌ای را برنامه دیگر وزارتخانه دانست و گفت: به شکل ویژه در حال کار بر روی موضوع اجاره‌داری حرفه‌ای هستیم که به زودی جزئیات آن اعلام می‌شود. در این بخش فصل اجاره را برنامه‌ریزی کرده‌ایم که به موضوعاتی همچون ودیعه می‌پردازد.

وی درباره اقداماتی برای کمک به سازندگان مسکن اظهار کرد: هم‌اکنون مکانیزم فروش مصالح از طریق کارت اعتباری بین یک مجموعه با هماهنگی بنیاد مسکن در حال انجام است و کارها پیش می‌رود. هدف این است که قیمت تمام شده ساختمان را از طریق فروش اعتباری مصالح به حداقل برسانیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی هم‌چنین تاکید کرد: واحدهای مسکن مهر که فاقد مشکلات حقوقی هستند را تا پایان سال واگذار و به بخش عمده‌ای از تعهداتمان عمل می‌کنیم. کد خبر ۴۵۹۸۷۷

خواندن خبر در سایت منبع

تورم منفی به بازار مسکن سایر شهر‌ها رسیده‌ است؟

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز
تورم منفی به بازار مسکن سایر شهر‌ها رسیده‌ است؟
آمار رسمی مربوط به تحولات کشوری بازار مسکن به‌صورت فصلی از سوی مرکز آمار ایران اعلام می‌شود؛ این در حالی است که آخرین آمار اعلام شده در این زمینه مربوط به تحولات کشوری بازار مسکن در بهار ۹۸ است؛ هنوز آمار رسمی از تحولات بازار مسکن کل کشور در تابستان از سوی مرکز آمار منتشر و اعلام نشده است.

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، حجم معاملات خرید مسکن در کل شهر‌های کشور تا حد کم‌سابقه۹ هزار واحد در ماه افت کرد. شهریور امسال کمتر از ۱۰ هزار واحد در بازار کشوری معاملات مسکن فروش رفت. این حجم معامله ملکی در کشور، حتی از یک ماه فروش آپارتمان در تهران در شرایط طبیعی بازار هم کمتر است. آمار نیمسال اول بازار مسکن ۹۸ نشان می‌دهد معاملات خرید در شهر‌ها ۶۵ درصد نسبت به نیمه اول ۹۷ کاهش یافته است. اطلاعات قیمت‌ها نیز از ایست میانگین قیمت مسکن در ۳۰ مرکز استان به تبعیت از تهران حکایت دارد.

همزمان با ایست قیمت مسکن در ۳۰ مرکز استان کشور، اثرپذیری بازار املاک همه شهر‌ها از پایتخت نیز سرعت گرفت. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» از آخرین تحولات بازار کشوری مسکن بر پایه اطلاعات سامانه رهگیری معاملات مسکن نشان می‌دهد در حالی‌که از تیرماه تورم ماهانه مسکن در شهر تهران با ثبت رشد ۴/ ۱ درصدی قیمت مسکن در این ماه نسبت به خردادماه به مرز صفر رسید، در سایر مراکز استان‌ها نیز تورم ماهانه مسکن به مرز صفر کاهش یافت؛ این رویداد موجب شد هر چند در دوره‌های قبل تحولات بازار مسکن شهر تهران به‌عنوان شهر پیشتاز در تغییرات ملکی با فاصله معمولا یک تا دو فصل به بازار مسکن سایر شهر‌ها سرایت می‌کرد، اما هم‌اکنون بازار معاملات مسکن کشوری همزمان با بازار مسکن شهر تهران، به مرحله توقف رشد قیمت مسکن رسیده است. توقف نسبی رشد قیمت مسکن که از خرداد و در ادامه تیرماه در بازار مسکن شهر تهران آغاز شد و در نهایت در مرداد و شهریور منجر به کاهش قیمت مسکن در پایتخت شد از تیرماه نه‌تن‌ها در تهران بلکه در ۳۰ مرکز استان دیگر نیز تجربه شده و به ثبت رسید.

این موضوع نشان می‌دهد سرعت اثرپذیری بازار مسکن شهر‌ها از بازار مسکن تهران افزایش یافته است و در همان ماهی که تورم ماهانه مسکن شهر تهران به مرز صفر رسیده، بازار معاملات مسکن ۳۰ مرکز استان دیگر نیز از این تغییر تبعیت کرده‌اند. در واقع در تیرماه نه‌تن‌ها ترمز تورم ماهانه مسکن در شهر تهران کشیده شد بلکه سرعت رشد قیمت مسکن در این ماه در ۳۰ مرکز استان دیگر نیز در مقایسه با خردادماه به صفر رسید.

میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در ۳۱ مرکز استان کشور (همه مراکز استان‌های کشور با محاسبه شهر تهران) تیر ماه امسال به ۷ میلیون و ۵۹۸ هزار تومان رسید؛ این میزان در خردادماه ۷ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان بود، اختلاف حدود ۴۰ هزار تومانی در قیمت فروش هر مترمربع واحد مسکونی در مراکز استان‌های کشور اختلافی قابل چشم‌پوشی و بسیار ناچیز است و بنابراین می‌توان گفت در این ماه تورم ماهانه صفر درصدی در بازار معاملات مسکن مراکز استان‌های کشور به ثبت رسیده است.

این در حالی است که بازار معاملات مسکن در همه شهرها، شهریور ماه امسال رکود کم‌سابقه‌ای را به لحاظ تعداد معاملات خرید و فروش واحد‌های مسکونی تجربه کرد. همزمان قیمت مسکن در مراکز استان‌های کشور نیز در مسیر رشد، از حرکت بازایستاد و متوقف شد.

تعداد معاملات خرید مسکن در همه شهر‌های کشور؛ شهریور ماه امسال بعد از گذشت دست‌کم ۳ تا ۴ سال اخیر ۴ رقمی شد و به کمتر از ۱۰هزار فقره معامله خرید مسکن طی یک‌ماه کاهش یافت. در آخرین ماه از فصل تابستان مجموعا در همه شهر‌ها (با احتساب تهران) ۹ هزار و ۳۹۷ فقره معامله خرید مسکن به ثبت رسید؛ این در حالی است که در طول ۴-۳ سال اخیر تعداد معاملات خرید مسکن در کل کشور در هر ماه از ۱۱ هزار فقره کمتر نبوده است؛ به این ترتیب رکودی که از اوایل امسال در بازار املاک سایر شهر‌های کشور به دنبال رکود نسبی سال گذشته معاملات مسکن در شهر تهران آغاز شده بود در شهریورماه سنگین‌تر شد. این در حالی است که بدون احتساب معاملات تهران در حجم معاملات خرید مسکن کشوری در شهریور ماه، ۶ هزار و ۹۴۱ فقره معامله خرید مسکن در شهر‌های کشور (بدون احتساب تهران) به ثبت رسیده است.

به این ترتیب در شهریور ماه امسال در کل شهر‌های کشور تعداد معاملات خرید مسکن نسبت به شهریور ماه سال گذشته با احتساب تعداد معاملات خرید مسکن در شهر تهران معادل ۵/ ۶۷ درصد کاهش یافت؛ این در حالی است که در بازه زمانی گفته شده-شهریور ماه ۹۸ در مقایسه با شهریور ماه ۹۷-حجم معاملات خرید مسکن در شهر‌های کشور بدون احتساب وزن ونقش تهران در تحولات بازار مسکن کشوری، با افت ۶۵ درصدی مواجه شد.

رکود معاملات خرید مسکن در شهر‌های کشور در حالی تابستان امسال در مقایسه با ماه‌های قبل از آن سنگین‌تر شد که در عین حال از یک زاویه جنس این رکود و ارتباط آن با رکود بازار معاملات مسکن شهر تهران متفاوت است. در حالی‌که در ماه‌های گذشته بازار معاملات مسکن شهر تهران زودتر از بازار معاملات مسکن سایر شهر‌ها وارد فاز رکود شد و همواره رکود بازار معاملات مسکن شهر تهران با فاصله بیشتری از رکود بازار معاملات مسکن سایر شهر‌ها قرار داشت، هم‌اکنون این فاصله کمتر شده است.

به عبارت دیگر اگر چه هم‌اکنون بازار معاملات مسکن در سایر شهر‌های کشور نیز مانند شهر تهران در شرایط رکودی به سر می‌برد و حجم معاملات خرید مسکن در این شهر‌ها نیز به میزان قابل‌توجهی کاهش یافته است، اما فاصله‌ای که پیش‌تر بین کاهش حجم معاملات خرید مسکن در شهر تهران و میزان افت تعداد معاملات خرید واحد‌های مسکونی در سایر شهر‌ها وجود داشت، هم‌اکنون کمتر شده است.

طوری‌که حتی در رصد تحولات ماهانه بازار مسکن کشوری پس از خارج کردن تحولات بازار مسکن شهر تهران از محاسبات مربوط به تحولات کشوری بازار ملک، میزان کاهش حجم معاملات خرید مسکن در این شهر‌ها بیش از حالتی خواهد شد که تغییرات بازار مسکن شهر تهران نیز در محاسبه تحولات کشوری بازار مسکن لحاظ شود.

آمار‌های سامانه رهگیری مسکن نشان می‌دهد حجم معاملات خرید مسکن در همه شهر‌های کشور (با احتساب شهر تهران) در شهریور ماه در مقایسه با مردادماه امسال ۱۹ درصد کاهش یافته است؛ این در حالی است که بدون لحاظ تغییرات بازار مسکن شهر تهران در تحولات کشوری بازار مسکن در بازه زمانی یاد شده-شهریور ۹۸ درمقایسه با مرداد ۹۸-حجم معاملات خرید مسکن در سایر شهر‌های کشور ۲۰ درصد افت کرده است.

این در حالی است که در ماه‌های قبل، با خارج کردن تغییرات بازار مسکن تهران از تحولات کشوری بازار مسکن، میزان رکود در سایر شهر‌ها کمتر از حالتی بود که تغییرات بازار مسکن شهر تهران نیز در محاسبه تحولات بازار مسکن کشوری لحاظ می‌شد؛ بنابراین جنس تفاوتی که پیش از این بین بازار مسکن تهران و سایر شهر‌ها وجود داشت در شهریور ماه تغییر کرد و این تفاوت در مقایسه با ماه‌های پیش‌تر، عوض شد.

به این معنا که تا پیش از شهریور ماه امسال، شدت رکود در تهران بیشتر بود و میزان افت معاملات خرید مسکن در کشور با لحاظ تحولات بازار مسکن شهر تهران در تحولات کشوری بیش از حالتی بود که تغییرات بازار مسکن تهران در تحولات کشوری بازار مسکن لحاظ نمی‌شد، اما هم‌اکنون با کاهش فاصله میزان افت حجم معاملات مسکن تهران و سایر شهرها، زمانی که شهر تهران و تغییرات بازار مسکن آن در تحولات کشوری بازار مسکن لحاظ نمی‌شود عمق رکود بازار مسکن کشور بیش از زمانی است که تحولات بازار مسکن شهر تهران در تحولات کشوری بازار مسکن لحاظ می‌شود.

آمار‌های سامانه رهگیری نشان می‌دهد در ۶ ماهه اول سال‌جاری در همه شهر‌های کشور بدون تهران بیش از ۷۰ هزار (۷۰ هزار و ۳۷۷) فقره معامله خرید مسکن به ثبت رسیده است که این میزان با محاسبه تعداد معاملات خرید مسکن انجام شده در شهر تهران حدود ۱۰۰ هزار واحد مسکونی (۹۹ هزار و ۴۶۳) بوده است.

در ۶ ماهه اول سال‌جاری تعداد معاملات خرید مسکن در همه شهر‌های کشور با احتساب تهران در مقایسه با مدت مشابه سال قبل-۶ ماهه اول سال ۹۷-با افت ۴۹ درصدی همراه شده است و بدون احتساب تحولات بازار مسکن شهر تهران در تحولات کشوری بازار مسکن، میزان افت معاملات خرید مسکن در سایر شهر‌ها ۴۵ درصد بوده است.

این در حالی است که در دوره‌های قبلی تحولات بازار مسکن، فاصله رکود در بازار مسکن شهر تهران در مقایسه با رکود بازار مسکن سایر شهر‌ها از بابت میزان افت حجم معاملات خرید مسکن، بیشتر از حالت فعلی بود وهم‌اکنون این فاصله کاهش یافته است.

این در حالی است که براساس آمار‌های موجود، روند رشد قیمت مسکن در ۳۰ مرکز استان کشور نیز در تیرماه همانند روند رشد قیمت مسکن در شهر تهران در این ماه متوقف شده است؛ در واقع به‌رغم تجربه دوره‌های قبل که معمولا تحولات قیمتی بازار مسکن شهر تهران با فاصله چند ماهه تا چند فصل، به بازار مسکن سایر شهر‌ها سرایت می‌کرد در تیرماه رفتار قیمتی ۳۰ مرکز استان کشور درست مشابه رفتار قیمتی بازار مسکن شهر تهران بود.

یعنی درست در همان ماهی که بازار مسکن شهر تهران با توقف نسبی قیمت‌ها مواجه شد و ترمز تورم ملکی در پایتخت کشیده شد همین اتفاق در بازار معاملات مسکن ۳۰ مرکز استان دیگر هم رقم خورد. در حالی‌که تورم ماهانه مسکن در ۳۰ مرکز استان کشور به استثنای شهر تهران در تیرماه به مرز صفر رسید، میانگین قیمت مسکن در شهر تهران در این ماه نسبت به ماه قبل تنها ۴/ ۱ درصد رشد کرد؛ با توجه به آنکه در شهر تهران میانگین رشد ماهانه قیمت مسکن در ماه‌های قبل ۵ درصد بود و در میانه بهار ۹۸ حتی تورم ماهانه ۱۰ درصدی نیز تجربه شد، کاهش تورم ماهانه به ۴/ ۱ درصد در تیرماه به معنای توقف نسبی رشد قیمت در بازار مسکن پایتخت محسوب می‌شود؛ این در حالی است که در ادامه تابستان و در هر دو ماه مرداد و شهریور، تورم ماهانه مسکن در شهر تهران منفی شد و قیمت مسکن نسبت به ماه‌های قبل کاهش یافت.

رصد روند رشد قیمت مسکن در همه مراکز استان‌های کشور نشان می‌دهد در فاصله سال گذشته تا تیرماه امسال بازار معاملات مسکن کشوری به لحاظ قیمتی با فراز و فرود همراه بوده است؛ در حالی‌که میانگین قیمت مسکن در کشور در یک‌سال ۹۷ معادل ۵۳ درصد افزایش یافت، این میزان در بهار ۹۸ به ۹۴ درصد رسید، اما به‌صورت مجدد در تیرماه در مقایسه با تیر سال گذشته، تورم نقطه‌ای مسکن به سطح ۹۰ درصد بازگشت؛ این رویداد تحت‌تاثیر توقف تورم ماهانه مسکن در شهر‌های کشور در تیرماه اتفاق افتاد.

روند‌های قیمتی و معاملاتی بازار مسکن نشان می‌دهد انتظار می‌رود با توجه به آنکه سرعت اثرپذیری بازار معاملات مسکن سایر شهر‌ها از بازار مسکن تهران افزایش یافته است، میانگین قیمت مسکن سایر شهر‌های کشور نیز مانند شهر تهران که در مرداد وشهریور ماه با کاهش مواجه شد در این ماه‌ها کاهشی بوده باشد؛ به عبارت دیگر این پیش‌بینی از جانب فعالان و کارشناسان بازار مسکن وجود دارد که همان‌گونه که آمار‌های رسمی از کاهش قیمت مسکن در شهر تهران در دو ماه مرداد و شهریور خبر دادند در آمار‌های مربوط به تحولات کشوری بازار مسکن در تابستان نیز که در روز‌های آینده اعلام می‌شود میانگین قیمت مسکن در این دو ماه در سایر شهر‌های کشور نیز روند کاهشی را طی کرده باشد. در واقع پیش‌بینی می‌شود همان‌گونه که در دو ماه مرداد و شهریور تورم ماهانه منفی در بازار مسکن شهر تهران به ثبت رسید، تورم ماهانه مسکن سایر شهر‌ها نیز به سطح زیر صفر درصد عقب‌نشینی کند.

آمار رسمی مربوط به تحولات کشوری بازار مسکن به‌صورت فصلی از سوی مرکز آمار ایران اعلام می‌شود؛ این در حالی است که آخرین آمار اعلام شده در این زمینه مربوط به تحولات کشوری بازار مسکن در بهار ۹۸ است؛ هنوز آمار رسمی از تحولات بازار مسکن کل کشور در تابستان از سوی مرکز آمار منتشر و اعلام نشده است.

اما داده‌های اولیه از وضعیت قیمتی بازار مسکن در مراکز استان‌ها با استناد به اطلاعات سامانه رهگیری مسکن و همچنین تحقیقات میدانی انجام شده این انتظار را ایجاد کرده است که علاوه بر مراکز استان‌ها، احتمالا روند رشد قیمت مسکن در شهر‌های کوچک نیز متوقف شده و یا دست‌کم تورم مسکن در این شهر‌ها کند شده باشد.

رویداد۲۴

خواندن خبر در سایت منبع

رکورد دار مناطق خرید و فروش مسکن در تهران

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
رکورد دار مناطق خرید و فروش مسکن در تهران
رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت: معاملات مسکن شهر تهران در مهر، حدود ۲۰درصد نسبت به شهریور افزایش یافته است.

به گزارش مشرق، مصطفی‌قلی خسروی با بیان اینکه از یکم تا بیست و هفتم مهر امسال بالغ بر ۳ هزار و ۵۶۵ فقره قرارداد خرید و فروش ملک در شهر تهران به امضا رسیده است گفت: این میزان معاملات نسبت به ۲۷ روز ابتدای ماه گذشته حدود ۲۰ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۷ درصد کاهش داشته است.

او ادامه داد: آمارها نشان دهنده آن است که در این مدت ۱۱ هزار و ۳۸۴ اجاره نامه در تهران منعقد شده که نسبت به ۲۷ روز ابتدای ماه گذشته ۴ درصد افزایش و نسبت به زمان مشابه سال قبل ۱۲ درصد کاهش یافته است.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران بیان کرد: در کل کشور از ابتدای مهر تا کنون بالغ بر ۲۴ هزار و۹۴۴ قرارداد خرید و فروش ملک امضا شده که نسبت به ۲۷ روز ابتدای شهریور ۴ درصد افزایش و نسبت به مهر سال قبل ۵۵ درصد کاهش یافته است.

او با اشاره به اینکه از ابتدای مهر ۴۱ هزار و۳۵۴ اجاره‌نامه در کل کشور به امضا رسیده است، گفت: این میزان قرارداد نسبت به ماه قبل ۱٫۷ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷درصد کاهش یافته است.

قیمت مسکن در منطقه یک تهران نسبت به اردیهبشت ۲۵ درصد کاهش یافته است

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان اینکه قیمت مسکن در منطقه یک تهران نسبت به اردیبهشت امسال ۲۵ درصد کاهش یافته است. گفت: میانگین نرخ آپارتمان در منطقه یک به سطح اسفند سال قبل برگشته که این مساله می‌تواند به افزایش معاملات منجر شود.

خسروی تصریح کرد: با وجود اینکه در مناطق شمالی تهران قیمت‌ها افت محسوسی داشت در مناطق میانی و جنوبی هنوز آن‌طور که باید و شاید نرخ‌های پیشنهادی پایین نیامده است.

او بیان کرد: آمار نشان می‌دهد که بازار مسکن در مناطق شمالی و جنوبی تهران کساد است و عمده خرید و فروش‌ها در مناطق میانی انجام می‌شود.

خسروی با اشاره به اینکه افزایش ۲۰ درصدی معاملات شهر تهران نسبت به ماه قبل این نوید را می‌دهد که در ماه‌های آینده شاهد رشد تدریجی قراردادها باشیم افزود: در مهر با توجه به عملکرد سنتی بازار انتظار داشتیم تعداد معاملات مسکن نسبت به شهریور کاهش پیدا کند، اما این‌گونه نشد.

معاملات بعد از ماه صفر افزایش می‌یابد

وی تاکید کرد: معمولا در ماه‌های محرم و صفر به علت مسائل اعتقادی، مردم از خرید ملک خودداری می‌کنند؛ بنابراین با پایان یافتن ماه صفر پیش‌بینی ما این است که شاهد رشد نسبی قراردادها باشیم.

رییس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به تحلیل وضعیت کنونی بازار مسکن گفت: هم اکنون کسانی که به نقدینگی نیاز دارند خانه‌های خود را زیر قیمت می‌فروشند که عمده قراردادها در این نوع فایل‌ها منعقد می‌شود.

او توضیح داد: تجربه رونق و رکود دوره‌های گذشته نشان می‌دهد که بعد از جهش قیمت، معاملات کاهش می‌یابد و به همین دلیل قیمت‌های پیشنهادی تا مدت محدودی افت می‌کند. بعد با یک بازه مقاومتی در بازار مواجه می‌شویم که قیمت‌ها در یک سطح ثابت می‌ماند.

او گفت: پیش بینی می‌شود در شش ماهه دوم امسال شاهد ثبات قیمت مسکن و افزایش معاملات باشیم.

خسروی با اشاره به برنامه وزارت راه و شهرسازی در تولید وعرضه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی اظهار کرد: برنامه‌هایی مثل اقدام ملی تولید و عرضه مسکن و همچنین مسکن استیجاری که شهرداری اعلام کرده با دولت در این زمینه همکاری می‌کند در کنترل فضای روانی بازار مسکن موثر بوده است.

خسروی تصریح کرد: امیدواریم با عملیاتی شدن این برنامه‌ها و پای کار آمدن بخش خصوصی و همچنین با ایجاد توازن عرضه و تقاضا، نوسانات بازار به حداقل برسد.

رئیس اتحادیه املاک تهران توضیح داد: ساخت و ساز در استان تهران به حدود ۲ برابر معاملات رسیده و وزارت راه و شهرسازی با تولید و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی می‌تواند رونق و آرامش را به بازار مسکن بازگرداند.

براساس آمارهای ارائه شده در گزارشی از تحولات قیمت زمین، آپارتمان و اجاره بها حدفاصل بهار ۹۷ تا بهار ۹۸، قیمت زمین در مدت مذکور ۱۷۵ درصد و نرخ اجاره بها ۳۵ درصد رشد داشته است.

همچنین در این مدت قیمت فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی ۱۰۹٫۶ درصد و متوسط مبلغ اجاره به‌علاوه‎ سه درصد ودیعه‎ پرداختی برای اجاره‎ یک مترمربع زیربنای مسکونی ۳۵ درصد افزایش داشته است.منبع: باشگاه خبرنگاران

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت مسکن در خیابان امام خمینی +جدول

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
قیمت مسکن در خیابان امام خمینی +جدول
اقتصاد آنلاین- مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می‌آید جدول معاملات انجام شده آپارتمان در خیابان امام خمینی تهران طی مهر ماه ۹۸ می‌باشد.

لازم به ذکر است که قیمت آپارتمان های درج شده در این جدول مربوط به اعلام سامانه اطلاعات بازار املاک ایران می‌باشد.

جهت اطلاع از قیمت مسکن و نرخ معاملات انجام شده انواع آپارتمان

روزانه به سرویس "قیمت مسکن" در پایگاه خبری اقتصاد آنلاین مراجعه نمایید

قیمت مسکن در خیابان امام خمینی +جدول - 5

خواندن خبر در سایت منبع

راه‌اندازی بورس مسکن در کشور قابلیت اجرایی ندارد

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت
راه‌اندازی بورس مسکن در کشور قابلیت اجرایی ندارد

علیم یارمحمدی عضو هیأت رئیسه کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اظهارات مدیرعامل شرکت عمران پردیس درباره راه اندازی بورس مسکن در کشور گفت: هراز چندگاهی مسئله راه اندازی بورس مسکن توسط مسئولان اجرایی مطرح شده و بعد از مدتی این پیشنهاد و ایده به دست فراموشی سپرده می‌شود که این مسئله نشان می‌دهد که مسئله بورس مسکن در کشور قابلیت اجرایی ندارد.

در شرایط کنونی پیشنهاد ورود مساکن مهر به بورس مطرح شده، اما این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد که آیا مالکان این مساکن نسبت به طولانی شدن روند فروش املاک خود اقبال نشان می‌دهند

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در شرایط کنونی پیشنهاد ورود مساکن مهر به بورس مطرح شده، اما این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد که آیا مالکان این مساکن نسبت به طولانی شدن روند فروش املاک خود اقبال نشان می‌دهند.

زیرساخت‌های فنی و قانونی اجازه راه اندازی بورس مسکن را می‌دهد؟

وی تصریح کرد: مسکن مهر بخش کوچکی از بازار مسکن را در کشور شامل می‌شود، از این رو باید مشخص شود که آیا زیرساخت‌های فنی، قانونی و اجرایی، اجازه ایجاد بورس مسکن به صورت گسترده را می‌دهد.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: هر بخشی که می‌خواهد وارد بازار بورس شود، باید شاخص‌ها و معیارهایی داشته باشد که به نظر من بخش مسکن، معیارهای لازم را برای ورود به بازار بورس ندارد.

یارمحمدی افزود: به نظر من مسکن، بازار مناسبی در بورس برای خرید و فروش نخواهد داشت و بعید می‌دانم که در صورت راه اندازی بورس مسکن، خریداران و فروشندگان به سمت آن جذب شوند.

راه اندازی بورس مسکن نمی‌تواند به وضعیت پرتلاطم بازار مسکن سامان بدهد

عضو هیأت رئیسه کمیسیون عمران مجلس گفت: طراحان راه اندازی بورس مسکن، هدف اصلی این مسئله را مقابله با دلال بازی اعلام کرده‌اند، اما به نظر می‌رسد که راه اندازی این بورس نمی‌تواند به وضعیت پرتلاطم بازار مسکن سامان بدهد، از این رو بهترین راه کار برای مقابله با دلال بازی در بازار مسکن، اجرای قانون مالیات بر عایدی سرمایه مسکن است. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

حتی یک گرم ذرت آلوده وارد کشور نشده است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مهدی میر اشرفی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، درباره شایعات در خصوص ورود ذرت آلوده به کشور افزود: در موضوع ورود کالا‌های بهداشتی، خوراکی و آشامیدنی ایران یکی از سخت‌ترین مقررات دنیا را دارد. وی گفت: بیشتر کشور‌ها برای تشخیص سلامت یک کالا در گمرکات یک مرجع دارند، اما به دلیل اهمیت صحت و سلامت اینگونه کالا‌ها در ایران سه مرجع نظر می‌دهند. رئیس کل گمرک یادآور شد: قرار بود در سال ۹۱ بیست هزار تن ذرت و در سال ۹۶ و ۹۷ صد و بیست و پنج هزار تن از طریق گمرک بندر امام خمینی وارد کشور شود، اما مراجع ذیصلاح سلامت آن را تأیید نکردند و در مجموعه این ۱۴۵ هزار تن در بندر امام خمینی متوقف شده و حتی یک گرم از آن وارد کشور نشده است که مهمترین علت آن سختگیری در خصوص سلامت این کالا‌ها و مقررات مربوط به آن است و اجازه ترخیص داده نشده است.

طرح جامع بانکداری اسلامی نیاز به اصلاح دارد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
رئیس کانون بانک‌های خصوصی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما گفت: طرح جامع بانکداری اسلامی که در مجلس مطرح است نمی‌تواند مسائل جاری نظام بانکی کشور را حل کند و نیاز به اصلاح دارد. کوروش پرویزیان افزود: مدیران عامل شبکه بانکی کشور از خصوصی و دولتی در نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی و بانک مرکزی و وزارت اقتصاد نظرات خود را در باره این طرح منعکس کرده‌اند. وی با بیان اینکه باید در این زمینه به یک چارچوب نظری منسجم رسیدگفت: پژوهشگاه فقه نظام و موسسه علوم بانکی و پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی مطالعاتی را اغاز کرده‌اند و همکاری مشترکی با دانشگاه‌های مختلف آغاز کرده‌ایم تا بازنگری کلی در مسایل بانکی صورت گیرد و هدف نهایی آن این است که نظام بانکداری بتواند خدمات به روزتر و در دسترس را به مشتریان ارائه کند و خلق ارزش افزوده و کارآمدی را برای کارآفرینان و نظام اقتصادی کشور در بر داشته باشد.

جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها با ۱۴۶ غرفه در ضلع جنوبی مصلی تهران تا ۲۴ آبان از ساعت ۱۱ تا ۲۱ آماده بازدید علاقمندان است. در این جشنواره در کنار انار‌هایی از اقصی نقاط کشور، سوغات نواحی و شهر‌های مختلف مانند شیرینی تبریز، عسل اردبیل و حلوا یزد با طعمی متفاوت عرضه شده است. سالانه از حدود ۸۰۰ هزار تن انار تولیدی در کشور، نزدیک به ۲۰ درصد آن صادر می‌شود. توجه به کشت محصول انار می‌تواند ارز آوری خوبی را برای کشور داشته باشد.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، هیأت وزیران سعودی در جلسه هفتگی خود که با حضور شاه این کشور برگزار می‌شود، این هفته، ‌ ایران را به فریب‌کاری در برنامه هسته‌ای متهم کرد. به نوشته خبرگزاری رسمی سعودی (واس) در جلسه این هفته، ضمن بررسی گزارش‌هایی از آخرین تحولات منطقه و جهان، اعلام شد که دولت سعودی از تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تقدیر و «تقلب و فریب‌کاری ایران در برنامه‌ هسته‌ای خویش و تأخیر در ارائه اطلاعات لازم به آژانس را محکوم می‌کند». دولت سعودی همچنین همکاری کامل ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و احترام به مصونیت و امتیازات کارشناسان آژانس را خواستار شد. هیأت وزیران سعودی در ادامه از آژانس خواست تا تدابیر راستی‌آزمایی و نظارتی را در ایران تشدید کند. «عبدالله بن خالد بن سلطان عبدالعزیز» نماینده دولت سعودی در سازمان ملل نیز روز پنجشنبه هفته گذشته (۱۸ آبان) در بیانیه‌ای ایران را به «فریبکاری» و مخفی کردن بخش‌های حساس برنامه هسته‌ای خود متهم و ادعا کرد که تهران به دنبال دستیابی به سلاح‌ هسته‌ای است.

وقتی کارشناس BBC درباره بی‌نیازی ایران از برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی می‌گوید + فیلم

رکنارکنا12 ساعت قبل
به گزارش رکنا، کارشناس بی‌ بی‌ سی در بخشی از گفت و گوی خود با مجری این خبرگزاری گفت: حتی اگر تحریم‌های تسلیحاتی برداشته شود، جمهوری اسلامی ایران نیازی به خرید تسلیحات خارجی ندارد، زیرا در حوزه داخلی، توانسته است سلاح‌های جدیدی را بسازند که آن را بی‌نیاز از خارج می‌کند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید. باشگاه خبرنگاران جوان
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
حال در چنین شرایطی، برخی افراد مسئول و غیرمسئول، برخی نهادها و رسانه‌ها و … بدون ارائه هیچ سند و مدرکی، بدون بررسی، بی‌توجه به اصول مشخص علم اقتصاد، تنها با بیان جملاتی مخاطب‌پسند اما بی‌اساس، خودروسازان را به افزایش قیمت خودرو و نیز عدم عرضه خودرو به بازار متهم می‌کنند. از این رو، خودروسازان کشور در پاسخ به این اظهارات و فضاسازی‌های رسانه‌ای ذکر چند نکته را ضروری می‌دانند:۱- بار دیگر یادآوری می‌کنیم که قیمت فروش خودرو در شرکت‌های تولیدکننده با بازار آزاد «متفاوت» است و ایران‌خودرو و سایپا هیچ نفعی و هیچ سودی از افزایش قیمت خودرو در بنگاه‌های فروش خودرو و … نمی‌برند و مکلف‌اند خودرو را براساس قیمت مصوب به مشتری تحویل دهند. قیمت بازار و فراز و فرود آن هیچ ارتباطی با خودروسازان نداشته و حاصل هدایت نقدینگی سرگردان به بازار خودرو، صحنه‌گردانی واسطه‌ها و دلالان و نیز تقاضای کاذب ناشی از کاهش ارزش پول ملی است. ۳- تمام کارشناسان حوزه اقتصاد عقیده دارند افزایش قیمت چند محصول داخلی در روزهای اخیر ناشی از سوءاستفاده دلالان و واسطه‌ها و هیجان زده کردن جو روانی بازار خودرو و نیز فضاسازی‌های رسانه‌ای بوده است. این تصمیم‌های بزرگ در سخت‌ترین روزهای اقتصاد و صنعت کشور اتخاذ شده و جراحی بزرگ این صنعت، نیاز به حمایت همه جانبه تمام بخش‌ها، مجموعه‌ها، سازمان‌ها و نهادها و رسانه‌ها دارد.

اخبار بیشتر