روش جمع‌آوری زباله‌ها روز به روز نگران‌کننده‌تر می‌شود
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

روش جمع‌آوری زباله‌ها روز به روز نگران‌کننده‌تر می‌شود

مکانیزه کردن دفن و بازیافت زباله‌ها نیازمند مشارکت بخش خصوصی

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت
مکانیزه کردن دفن و بازیافت زباله‌ها نیازمند مشارکت بخش خصوصی

عزیز اکبریان رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌‌وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملتدر رابطه با وضعیت نامناسب دفن زباله در سایت حلقه دره ماهدشت کرج گفت: متاسفانه امکان انتقال این پسماندها به محل دیگر وجود ندارد، چرا که هزینه بسیار سنگینی به شهرداری و نهایتا مردم تحمیل می‌شود به همین دلیل بنده مخالف انتقال سایت دفن زباله حلقه دره به محل دیگری هستم.

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی افزود: استانداری البرز و شهرداری کرج باید هرچه سریع‌تر به منظور رفع مشکلات ناشی از دفن نامناسب زباله‌ها در حلقه دره این سایت را مکانیزه کنند. هیچ کشوری در دنیا، زباله خود را به صورت مداوم به محل دیگری منتقل نمی‌کند، حتی سایت دفن و بازیافت زباله برخی از کشورها در مرکز شهر قرار داشته و زباله‌ها در همان محل، بازیافت شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، اظهار کرد: متاسفانه ما در کشورمان روش‌های غلطی را در پیش گرفته‌ایم. به عنوان مثال کارخانه‌های آلاینده را به خارج کشور منتقل می‌کنیم در صورتی که کارخانه اصلا نباید آلاینده باشد بر همین اساس اگر دفن زباله در مناطقی مشکلی ایجاد کرد باید آن را ساماندهی کنیم نه اینکه به محل دیگری انتقال دهیم.

مکانیزه کردن دفن و بازیافت زباله‌ها نیازمند مشارکت بخش خصوصی است

اکبریان با اشاره به اینکه مشکلات مدیریت پسماند به استان البرز محدود نشده و بسیاری از شهرهای کشور به خصوص شهر‌های شمالی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، اظهار کرد: پسماندهای شهرهای شمالی کشور را همواره از دره‌ای به دره دیگر منتقل کرده و همه مناطق را آلوده می‌کنیم در صورتی که تنها راه مدیریت و ساماندهی آن بازیافت و مکانیزه کردن حمل، دفن و بازیافت زباله‌ها بوده که نیازمند مشارکت بخش خصوصی است.

سرمایه‌گذاری در بازیافت زباله برای بخش خصوصی جذابیت اقتصادی ندارد

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شوای اسلامی با بیان اینکه بخش خصوصی باید به حوزه مدیریت و بازیافت پسماند‌ها ورود کنند، گفت: متاسفانه مدیریت، دفن و بازیافت پسماند‌ها برای سرمایه‌‌گذاران جذابیت و توجیه اقتصادی ندارد، بنابراین باید شرایطی ایجاد کنیم که برای سرمایه گذار صرفه اقتصادی داشته باشد. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

رودسر گیلان غرق در زباله؛ کارخانه کمپوست در اغما

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
رودسر گیلان غرق در زباله؛ کارخانه کمپوست در اغما
شیرابه‌های زباله به سمت شالیزارهای اطراف می‌رود؛ کشاورزان آن منطقه برنج کاشت می‌کنند و به دست مردم می‌رسد.

وقتی از زباله در گیلان صحبت می‌شود همه نگاه‌ها به سمت سراوان رشت می‌رود. البته که سراوان بزرگ‌ترین و فاجعه‌بارترین مرکز دفن گیلان است اما دیگر شهرهای گیلان که چندان زیر ذره‌بین و نگاه دوربین‌ها نیستند با زباله‌ها چه می‌کنند؟

به گزارش عصر ایران به نقل از «مرور»، مریم صابری در گزارشی از وضعیت زباله در رودسر نوشت: واقعیت تلخ و گزنده است. از شرقی‌ترین شهر تا غربی‌ترین نقطه گیلان از زباله در آسایش نیست. تنش هرروز زخمی‌تر می‌شود و شیرابه‌های زباله لکه‌های بیشتری از زمین را سمی می‌کند.

رودسر گیلان غرق در زباله؛ کارخانه کمپوست در اغما - 3

رودسر شرقی‌ترین شهرستان گیلان و همسایه رامسر مازندران است. رو به ‌دریا دارد و پشتش به کوه و جنگل است. این دو جمله یعنی زیبایی و شکوه یک شهر. اما اگر زباله بگذارد.

این شهر هم با معضلی ضعف مدیریت پسماند روبرو است. کارخانه کمپوستش داغی بر دل است. بعد از سال‌ها انتظار این کارخانه وقتی هنوز ده‌ها اشکال داشت افتتاح شد و یکی دو بار پلمپ و دوباره باز شد.

هر بار از طرف فرمانداران یا معاون عمرانی استانداران گذشته و حال درباره لزوم ساماندهی این کارخانه صحبت شده اما کیست که نداند ساماندهی به بودجه نیاز دارد و فعلا گویا قدرت تخریب‌گر زباله برای مدیران گیلانی روشن نشده یا نتوانستند آن را برای مدیران بالادست وزارتخانه‌ای روشن کنند. گویا در ذهن مدیران برای ایجاد سراوانی دیگر در شرق و غرب گیلان هنوز فرصت هست!

مدیریت پسماند رودسر از رشت هم بدتر

مدیرکل حفاظت محیط ‌زیست گیلان در کمتر از ۷ ماه پیش‌گفته بود در برخی شهرستان‌ها نظیر رودسر، مدیریت پسماند حتی از شهرستان رشت هم بدتر است.

سه شهر دیگر شهرستان هم وضعیت روبه ‌راهی ندارند. رحیم ‌آباد برای زباله‌ هایش جای بهتری به‌جز پشت پارک بهارنارنج پیدا نکرده است. شهر زیبای کلاچای هم ساحل نوده را انتخاب کرده و چابکسر هم زباله ‌ها را به پشت پمپ ‌بنزینی در کنار شالیزارهای برنج می‌برد. تا زمانی کارخانه کمپوست باز بود زباله را به آنجا تحویل می‌‌دادند و ریجکت تحویل می‌ گرفتند ولی حالا تمام زباله‌ها در گوشه و کنار شهر خودنمایی می‌‌کند و فشارها باعث شده تا فقط کمی از جاده‌های اصلی دور شود.

کارخانه‌ای که هیچ ‌وقت استاندارد نشد

کارخانه کمپوست به‌عنوان مهم‌‌ترین برنامه عملیاتی مدیریت زباله در جاده گرمجان و مرداب بن رودسر ساخته ‌شده است.

ساخت این کارخانه در سال ۸۴ با ظرفیتی ۱۲۰ تنی آغاز شد. سال ۹۰ باوجود ایرادات فنی مانند کامل نبودن سازه‌ها مشکلات محیط زیستی شروع به کار کرد اما آغاز به کار رسمی این کارخانه سال ۹۴ بود و در حال حاضر هم کارکرد ذاتی خود فاصله دارد. وضعیت فعلی کارخانه نشان می‌‌دهد بیش از ۸ هزار تن زباله به دلیل نداشتن زمینی مناسب برای دفن امکان خروج از آن را ندارند.

رودسر گیلان غرق در زباله؛ کارخانه کمپوست در اغما - 13

«پیمان رستمی» مدیرعامل موسسه محیط زیستی نبض طبیعت خزر، در گفت و گو با مرور می‌گوید: کارخانه کمپوست بسیار دور از کارکردش قرار دارد و در حال حاضر تبدیل به سوله شده و آنجا فقط برای تفکیک زباله‌تر و خشک‌شده مورداستفاده قرار می‌گیرد.

«سعید فرج پور» عضو شورای شهر رودسر در گفت و گو با مرور می‌ گوید: این کارخانه کمپوست از ابتدا به‌ درستی جانمایی، تولید و نصب نشده است. در حال حاضر هم کارخانه تعطیل است. در آنجا فقط زباله‌های خشک قابل بازیافت جداسازی می‌شود.

او ادامه می‌‌دهد: اما با همه این مشکلات و اینکه یک دهه است که اورهال نشده است تا آخرین زمان کارکردش راندمان۶۰ درصدی داشته است و از ۱۰۰ تن زباله نزدیک به ۳۷ درصد ریجکت برمی ‌گرداند. هرچند کود آلی قابل‌استفاده ‌ای نداشت چون تفکیک از مبدأ سالمی نداریم. اما به‌ هرحال حجم زباله را کاهش می‌‌داد.

پیمانکار ساخت هنوز کارخانه را تحویل نهایی نداده است!

بخشی از مشکلات این کارخانه مربوط به مسائل فنی آن است که بعد از نزدیک به هشت سال از شروع به کار آن کارخانه با آن درگیر است در همین رابطه نکته جالبی وجود دارد. فرج پور می‌گوید: کارخانه کمپوست هنوز به کارفرما یعنی شهرداری رودسر تحویل نهایی نشده است. ناظر پروژه جهاد دانشگاهی بیش از۶۰ اشکال در این کارخانه وارد دانسته است اشکالاتی که هیچ ‌وقت اصلاح نشد. کارخانه با قراردادی ده‌ ساله و به‌شرط پرداخت اجاره به شهرداری در اختیار پیمانکار قرار داشت. او البته به ازای هر کیلو زباله ۲۵هزار تومان از دیگر شهرداری‌ها دریافت می‌کرد.

صحبت‌های عضو شورای شهر نشان می‌دهد رضایتی از این پیمانکار وجود نداشته و حالا اما شورا و شهرداری به دنبال پیمانکار کار بلد هستند. فرج پور در مورد شرایط پیمانکار به ما می‌گوید: پیمانکاری که با شرایط موجود کار را پیش ببرد و بتواند هزینه‌ها را پرداخت کند.

در مورد پیمانکار قبلی هم تصمیماتی گرفته‌شده؛ «شورای پنجم کارخانه کمپوست را به‌عنوان اولین مسئله طرح کرد. مسائل حقوقی به سمتی پیش بردیم شهردار سپرده را اجرا گذشته و پیمانکار دستش از کارخانه کوتاه شده است و در حال حاضر کارخانه دست شهرداری است. تلاش می‌کنیم ساماندهی و رو پا شود.»

لندفیل بهداشتی در انتظار اعتبار

آیا کارخانه می‌تواند تمام نیازهای شهرستان رودسر را تأمین کند؟ به نظر نمی‌آید این‌طور باشد. حالا خرید زمین در کنار کارخانه برای دفن بخش دیگری از برنامه‌های این شهرستان است. هرچند «رضا زنده‌ دل» شهردار رودسر گفته است، با اجرای این طرح هم مشکل زباله این شهرستان به ‌صورت مقطعی حل خواهد شد و بیشتر از چهار سال پاسخ نخواهد داد.

سعید فرج پور می‌گوید: شهر رودسر بالغ‌بر سه دهه است که برای دفن ریجکت زباله لندفیل ندارد. به ‌موازات هم چند مسئله را هم‌زمان پیش می‌‌بریم در پی جذب اعتبار هستیم. به لندفیلی با دو سلول بهداشتی برای مدیریت بهتر ریجکت و شیرابه ایجاد نیاز داریم. مکان پیش‌بینی‌شده هم ‌جوار کارخانه است. مجوز کمیته پسماند شهرستان و استان را گرفته‌ایم.

اعتبار هست ولی کافی نیست

اما بعد از مجوز، مرحله سخت جذب اعتبار برای ایجاد لندفیل بهداشتی و البته برای اورهال کارخانه کمپوست است. این عضو شورای شهر می‌گوید: در حال رایزنی برای جذب اعتبار هستیم. با تمام پیگیری‌ها یک میلیارد تومان اعتبار برای رودسر در نظر گرفتند که مورد تائید ما نیست.بنا بود ۲ میلیارد تومان شود. چرا که ۱ میلیارد به حل مشکل کمکی نمی‌کند. گام‌های اولیه برداشته‌ شده است آن ‌طور که فرج پور می‌گوید: مشاور طراحی لندفیل دانشگاه علم و صنعت است. اسناد مناقصه در حال آماده‌سازی است قرار شده برآورد هزینه را بفرستد تا مناقصه را برگزار کنیم، تا کار را به شرکت‌های تخصصی اجرای لندفیل بسپاریم.

شیرابه‌های لندفیل به کجا می‌روند؟

نزدیکی محل موردنظر لندفیل به زمین‌های کشاورزی اولین ترسی که ایجاد می‌‌کند این است که شیرابه‌های آن به کجا می‌‌رود؟

سراوان در این مورد هم مصداقی در برابر چشم است که وقتی شیرابه‌ هایش سلامتی مردم منطقه را به خطر انداخته است.

مدیر عامل موسسه نبض طبیعت خزر می‌گوید: زمین موردنظر برای ایجاد لندفیل نزدیک شالیزار برنج است و سطح ایستابی آب بالا است به نظر نمی‌آید برای لندفیل مناسب باشد. از طرف دیگر شیرابه به سمت شالیزارها حرکت می‌کند.

نکته دیگری هم در صحبت‌های پیمان رستمی وجود دارد؛ در حال حاضر به دلیل شیرابه‌هایی که به سمت شالیزارهای اطراف می‌رود این انتظار وجود دارد که به صاحبان زمین خسارت پرداخت ‌شود اما شاهد آن هستیم که کشاورزان آن منطقه برنج کاشت می‌کنند به دست مردم می‌رسد!

این فعال محیط‌زیست به شیرابه کوه زباله آلما لنگه لنگرود هم اشاره می‌کند که تأثیرش تا ساحل رودسر هم رسیده است. به همین دلیل تمام مکان‌های شنا رودسر به دلیل آلودگی غیرقانونی است.

فرج پور اما معتقد است: هیچ سیستم تصفیه فاضلاب بالایی وجود ندارد که راندمان کامل ۱۰۰ درصد وجود داشته باشد اما اگر سیکل را رعایت کنیم دریافتی پسماند خشک را به ۳ تن برسانیم سرعت پردازش بیشتر می‌شود فرصت تخمیر گرفته می‌شود بوی کمتری منتشر می‌شود، سطح ریجکت پایین می‌آید بنابراین شیرابه کمتر و قابل‌کنترلی خواهیم داشت.

همچنین ریجکت در لندفیل استاندارد با خاک‌پوشی مناسب و لوله‌گذاری شیرابه قابل‌جمع آوری دارد. علاوه بر این صحبت‌های اولیه انجام‌شده است برای اینکه به شهرستان‌های مجاور که سیستم تصفیه فاضلاب دارند فرستاده بشود.

تفکیک از مبدأ نمادین یا واقعی؟

حضور ماشین‌های دریافت پسماند در سطح شهر رودسر نشان می‌دهد این شهر با تفکیک از مبدأ بیگانه نیست اما سطح مشارکت آن چیزی که موفقیت با شکست طرح را مشخص می‌کند.

فرج پور می‌گوید: شهر به حدود ۲۰ قسمت تقسیم‌شده روزی ۱٫۵ تن پسماند خشک جمع می‌شود البته او این آمار را خوش‌بینانه توصیف می‌کند.

رستمی اما معتقد است جمع آوری پسماند خشک را به ‌صورت نمادین انجام می‌دهند. او می‌گوید: یک ماشین با آهنگ به محلات فرستاده می‌شود اما درواقع فقط رفع مسئولیت است چون عمده زباله خشک مردم به دوره‌گردها فروخته می‌شود.

از طرف دیگر بحث مالی زباله خشک است که ازنظر این فعال محیط‌زیست در هیچ‌ کدام از شهرها مشخص نیست چطور مدیریت می‌شود و چرا بخشی از درآمد دهها میلیونی آن صرف سروسامان دادن به اوضاع نمی‌شود.

تکلیف زباله شهرهای اطراف باید چه شود؟ آن‌ها هم نگاهشان به کارخانه کمپوست است. فرج پور در این مورد می‌گوید: در صورت آماده شدن کارخانه زباله را دریافت می‌کنیم پردازش می‌کنیم ریجکت را باید خودشان ببرند. شهر رودسر محلی برای دفن زباله دیگر شهرها ندارد چون خط قرمزها پرشده است.

آگاهی و اطلاعات حلقه گمشده تصمیم‌گیری‌ها

رستمی می‌گوید فعالان محیط زیستی باید به فکر آگاهی و آگاهی باشند. موسسه آن‌ها در زمینهٔ آموزش مدارس و روستاها فعال است و شاهد مثالش هم توسکا محله چابکسر است که با آموزش یک ‌ماهه جواب داده و به کمترین حد تولید زباله رسیده است.

البته او این آگاهی را مربوط به همه می‌داند. «اول باید بدانیم در چه وضعیتی هستیم. رئیس‌جمهور اطلاعات اشتباه را از استاندار، استاندار از فرماندار و شهردار، فرماندار از بخشدار و دهیار می‌گیرد. ما واقعیت گریزی می‌کنیم و فکر می‌کنیم همه‌چیز خوب است. اطلاعات اشتباه ما را به تصمیمات نادرست می‌رساند.»

یکی از انتقادات این فعال محیط‌زیست نسبت به همکاران خودش بود او اعتقاد دارد شبکه محیط‌زیستی نسبت به اتفاقات شهرستان‌ها کم‌توجهی می‌کند.

رستمی معتقد است اگر صدای جمعی تشکل‌ها در مورد مشکلات شهرستان‌ها بلند شود امکان بهبود شرایط به وجود می‌آید.

حال باید دید آیا سرعت گام‌ها برای بهبود وضعیت رودسر بیشتر می‌شود یا باید تا فاجعه محیط زیستی دیگر منتظر بمانیم؟

خواندن خبر در سایت منبع

کهگیلویه و بویراحمد| آغاز «دردسرهای» بی‌تدبیری؛ آیا سایت دفن زباله سلامت یاسوجی‌ها را تهدید می‌کند؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم
کهگیلویه و بویراحمد| آغاز «دردسرهای» بی‌تدبیری؛ آیا سایت دفن زباله سلامت یاسوجی‌ها را تهدید می‌کند؟
موضوع احداث سایت دفن زباله یاسوج و روستاهای اطراف در دوران استانداری سید موسی خادمی و شهرداری محمد علی جاوید آغاز و در نهایت کلنگ آن ۲۰ مهرماه ۹۶ به زمین زده شد.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، از سال ۷۴ در یکی از بکرترین مناطق بویراحمد بنام دوپشته دشتروم و درست در تپه‌های مشرف بر سد شاه قاسم یاسوج یعنی در فاصله کمتر از ۵۰۰ متر به محل انباشت زباله‌های یاسوج و روستاهای اطراف تبدیل شد و همچنان این روند ادامه دارد.

پروژه ساماندهی سایت دفن زباله دوپشته دشتروم شهرستان بویراحمد با حضور معاون استاندار، فرماندار بویراحمد، مدیرکل محیط زیست، مدیرکل منابع طبیعی، مدیرکل دفتر شهری و مدیرکل دفتر فنی استانداری و برخی از مسئولان شهرستانی با اعتباری افزون بر ۱۰ میلیارد ریال کلنگ زنی شد.

۸ چاه تامین آب شرب اهالی شهر ۱۵۰ هزار نفری یاسوج درست زیر دست سد شاه قاسم قرار دارد یعنی کمتر از یک هزار و ۵۰۰ متر تا محل محل دفن زباله‌ها فاصله دارد و آنگونه که شهردار یاسوج می‌گوید: روزانه حدود ۲۰۰ تن پسماند در شهر یاسوج و حومه آن تولید و در دو پشته دشت‌روم دفن می‌شود‌.

مسئولان و متولیان امر با اطلاع کامل از این وضعیت بعد از کلنگ زنی پروژه ساماندهی سایت دفن زباله دوپشته دشتروم با اعتبار ۱۰ میلیارد ریالی درست ۱۸ اسفند ۹۷ با حضور معاون رئیس جمهوری کارخانه بازیافت زباله در این منطقه را کلنگ زنی کردند موضوعی که هم اکنون به دلیل بررسی‌های دقیق در آن روز در «هوا» می‌ماند.

مسئولان و متولیان امر از همان روز اول باید به این فکر می‌کردند که امکان آلودگی سد شاه قاسم و چاه‌های تامین آب شرب شهر یاسوج به دلیل شرابه‌های زباله‌ها در این مکان وجود دارد، بنا به گفته برخی کارشناسان امکان تولید ۵۰۰ لیتر شیرابه به ازای هر تن زباله وجود دارد.

با این شرایط دیر یا زود باید منتظر وقوع یک بحران به دلیل بی تدبیری مسئولان و متولیان امر باشیم، موضوعی که انتظار می‌رود هرچه سریعتر تعیین تکلیف شود تا خسارت‌ها به حداقل برسد.

مدیر کنترل کیفیت و بهداشت آب شرکت آب و فاضلاب کهگیلویه و بویراحمد می‌گوید: دوماه پیش یک کارگروهی با حضور دستگاه‌های مختلف در استانداری با هدف بررسی دقیق این موضوع تشکیل شده است

فرهاد صداقت با تاکید بر اینکه تاکنون موضوعی دال بر آلودگی چاه‌های آب زیردست سد شاه قاسم اثبات نشده است، افزود: این بحث در حال پیگیری بوده و یکسری آزمایشاتی در حال انجام است ولی هنوز به مرحله تکمیل نرسیده است.

وی با اشاره به اینکه عضو کارگروه تشکیل شده نیستم ولی گاهی صورتجلسه این نشست‌ها را دیده‌ام، خاطرنشان کرد: آلوده شدن آب سد شاه قاسم و ۸ چاه تامین آب شرب یاسوج در زیر دست سایت دفن زباله یک بحث علمی بوده و با شاید و اما نمی‌شود پاسخ داد بلکه باید در دوره‌های مختلف اعم از بارندگی و غیر بارندگی بررسی و آزمایش‌های لازم انجام شود.

صداقت با اشاره به اینکه ۸ چاه آب شرب در زیر دست محل دفن زباله‌های یاسوج وجود دارد که به صورت طولی تا حدفاصل دانشگاه واقع شده‌اند، ادامه داد: تاکنون کار خاصی انجام نداده‌ایم بلکه همان آزمایش‌های متعارف بوده که تاکنون موضوع نامتعارفی را مشاهده نکرده‌ایم.

کهگیلویه و بویراحمد| آغاز «دردسرهای» بی‌تدبیری؛ آیا سایت دفن زباله سلامت یاسوجی‌ها را تهدید می‌کند؟ - 13کهگیلویه و بویراحمد| آغاز «دردسرهای» بی‌تدبیری؛ آیا سایت دفن زباله سلامت یاسوجی‌ها را تهدید می‌کند؟ - 14کهگیلویه و بویراحمد| آغاز «دردسرهای» بی‌تدبیری؛ آیا سایت دفن زباله سلامت یاسوجی‌ها را تهدید می‌کند؟ - 15

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

موافقت نمایندگان مجلس با عضویت ایران در یاسا

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
نمایندگان امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند. با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علمبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند.

گام‌ها و برجام …

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ اکنون فعالیت در فردو از سر گرفته شده است؛ گام چهارم علاوه بر فعال شدن فردو یک هشدار جدی به طرف‌های غربی است که اگر انفعال اروپا در زمینه تعهداتش در برجام ادامه پیدا کند در گام‌های بعدی قطعا محدوده بازرسی‌ها، تعداد بازرسان و سطح غنی سازی تغییر خواهد کرد؛ گام‌هایی که مسئولیت عواقب آن که در عمل فروپاشی برجام است برعهده اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها خواهد بود.

سامانه ثبت اموال مقامات و مسئولان در بهارستان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ این ستاد به نمایندگان کد «ثنا» ارائه می‌کند؛ کدی که با استفاده از آن، نمایندگان اموال و دارایی‌های خود را در سامانه ثبت می‌کنند. بر اساس اصل ۱۴۲ قانون اساسی اموال و دارایی‌های مسئولان و مقامات نظام، قبل و بعد از مسئولیت از سوی قوه قضائیه رسیدگی شود تا برخلاف حق افزایش نیابد.

از گود برداری تا خانه شهر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیاز گود برداری تا خانه شهراز سال ۹۵ یک گود عمیق در میدان امام خمینی خودنمایی می‌کند، گودی که گلایه‌های کسبه و رهگذران را در این منطقه به همراه داشته است.

روحانی: در بستن هنر نیست، بازکردنش هنر است +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین18 ساعت قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
تحقیقات از دکتر داروسازی که متهم است همکارش را به خانه کشانده و مورد آزار و اذیت قرار داده است آغاز شد. زنی جوان تیر سال جاری به مأموران پلیس مراجعه کرد و گفت: از سوی دکتری داروساز و دوستش مورد آزار و اذیت قرار گرفته است. او گفت: من خودم دکتر داروساز هستم و با مردی که به من تجاوز کرد هم‌کلاس و دوست بودیم. او مرا مورد تجاوز قرار داد و دوست دیگرش هم آمد و من را مورد آزار و اذیت قرار داد. گفته‌های متهم از سوی پزشکی‌قانونی رد شد، چراکه پزشکی‌قانونی اعلام کرد دختر جوان از سوی مرد داروساز مورد آزار و اذیت قرار گرفته و آثار آن باقی مانده است.

اخبار بیشتر