جهانگیری: مجمع تشخیص مصلحت نظام هر چه سریعتر لوایح FATF و CFT را تصویب کند.
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

جهانگیری: مجمع تشخیص مصلحت نظام هر چه سریعتر لوایح FATF و CFT را تصویب کند.

جهانگیری: لوایح FATF در جلسه سران سه قوه تصویب شده و مورد تایید مقام معظم رهبری قرار گرفته

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
جهانگیری: لوایح FATF در جلسه سران سه قوه تصویب شده و مورد تایید مقام معظم رهبری قرار گرفته
جهانگیری معاون اول رییس جمهور گفت: کسانی که ارز ۴۲۰۰ تومانی را زیر سوال می‌برند همان کسانی هستند که در مقطعی ۲۲ میلیارد دلار منابع کشور را به استانبول و دبی بردند تا به گفته خودشان قیمت ارز را در کشور کاهش دهند.

اسحاق جهانگیری ظهر امروز (سه شنبه) در جلسه هم اندیشی با علما و روحانیون که در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد با اشاره به شرایط خطیر و پیچیده کشور اظهار داشت: مکرر گفته‌ام شرایط خطیر کشور به معنای بن بست نیست چرا که ایران کشوری قوی، ‌پرظرفیت و ثروتمند است که از ذخایر سرشار نفت و گاز و منابع معدنی متعدد و موقعیت جغرافیایی استثنایی برخوردار است و می‌تواند با اتکا به این ظرفیت‌ها مسائل خود را حل و فصل کند.

معاون اول رییس جمهور ارتباطات وسیع بین المللی و برخورداری از جمعیت ۸۳ میلیون نفری را از دیگر مزیت‌ها و ظرفیت‌های کشورمان برشمرد و ضمن مقایسه جمعیت ایران با برخی کشورهای منطقه تصریح کرد: تاریخ، سابقه و تمدن ملت ایران بسیار فراتر از برخی کشورهای منطقه است و خود این کشورها نیز به خوبی می‌دانند که جمهوری اسلامی ایران کشوری قدرتمند و جایگاه ایران بسیار مستحکم است.

وی با تاکید بر اینکه حل مسائل اقتصادی و سیاسی کشور به انسجام، وحدت و یکپارچگی نیاز دارد، خاطر نشان کرد: نمی‌توان انتظار داشت در شرایطی که هجمه‌های گسترده علیه دولت وجود دارد، دولت بتواند مسائل اقتصادی کشور را حل و فصل کند. نمی‌توان انتظار داشت بخش خصوصی میدان دار اقتصاد کشور باشد اما عده‌ای چوب لای چرخ فعالیت این بخش بگذارند.

جهانگیری در ادامه با بیان اینکه باید در کشور فضای همدلی، گفتگو و مفاهمه به معنای واقعی شکل گیرد و بتوانیم بر سر مسائل ملی کشور به تفاهم برسیم، تصریح کرد: کسانی که نفوذ کلام دارند و از جایگاه ویژه‌ای نزد مردم برخوردار هستند نقش مهمتری در ایجاد همدلی، تفاهم و گفتگو در کشور بر عهده دارند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به یکی از تصمیمات دولت در ماه‌های اخیر در خصوص تغییر در نحوه توزیع بنزین، گفت: این تصمیم به صورت سری و محرمانه در یکی از جلسات مورد بررسی قرار گرفت که متاسفانه نه یک رسانه بیگانه بلکه یکی از رسانه‌های کشور که اتفاقا متعلق به یک نهاد حکومتی است، این موضوع را منتشر کرد که ظرف دو سه روز آینده دولت قصد دارد درباره بنزین تصمیم گیری کند.

وی افزود: اگر توانمندی وزارت نفت، ‌قدرت مدیریت دولت و حلم، صبر و بزرگواری مردم نبود، همین موضوع می‌توانست به یکی از بزرگترین بحران‌های کشور تبدیل شود.

جهانگیری ادامه داد: پس از انتشار این خبر صف‌های طولانی در پمپ بنزین‌های کشور تشکیل شد و مصرف روزانه بنزین که روزی ۹۰ میلیون لیتر بود، ‌به روزی ۱۶۰ میلیون لیتر رسید که فراهم کردن و توزیع این میزان بنزین کاری بسیار دشوار بود و هر کس که باعث چنین اتفاقی شده بود قصد داشته که کشور را به هم بریزد و سپس بگوید که دولت قادر به اداره امور کشور نیست.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه باید اعتماد مردم بازسازی شود، خاطر نشان کرد: نباید اعتماد مردم به کارآمدی نظام و دولت از بین برود چرا که بزرگترین سرمایه جمهوری اسلامی ایران، اعتماد مردم است.

وی اضافه کرد: سال ۹۲ که دولت تدبیر و امید کار خود را آغاز کرد، شرایط کشور سخت و ویژه بود اما مردم احساس کردند که دولتی که بر سر کار آمده قادر است مسائل آنها را حل و فصل کند و این باعث شد با وجود آنکه هنوز تحریم‌ها وجود داشت و برجام شکل نگرفته و سیاست گذاری و اقدام خاصی نیز انجام نشده بود، اما قیمت دلار نزولی شد و وضعیت بازار به ثبات رسید و بخش خصوصی وارد میدان شد که همه این دستاوردها به دلیل امید مردم به آینده کشور و اعتماد به تیم مدیریتی دولت بود.

جهانگیری تصریح کرد: امروز مهمترین هدف گذاری آمریکا این است که اعتماد مردم نسبت به توانمندی مدیران کشور و امید آنها به آینده را از بین ببرد و برای تحقق این هدف تلاش می‌کند با تولید و انتشار اخبار جعلی، ‌ به مردم القا کند که اقلام و کالاهای ضروری به میزان کافی وجود ندارد تا مردم به بازار هجوم برده و به دنبال خرید کالا بیش از نیاز معمول خود باشند.

معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه دولت از نقدهای سازنده استقبال می‌کند، گفت: معتقد هستیم که ضعف‌ها باید به دولت گفته شود زیرا اگر دولت از اشکالات مطلع نباشد منابع کشور به هدر می‌رود اما اینکه یک سره خبر منفی و جعلی درباره عملکرد دولت تولید و منتشر شود به دور از انصاف است.

وی افزود: لازمه نقد سازنده این است که تصویر واقع بینانه و منصفانه از کشور داشته باشیم و اگر این نگاه واقع بینانه وجود داشته باشد آنگاه می‌توان موارد را ارزیابی و قیاس کرد و درباره عملکردها نقد سازنده داشت.

دکتر جهانگیری با اشاره به برخی دستاوردهای دولت تدبیر و امید در بخش‌های مختلف خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم بخش‌های مختلف کشور را با دوره‌های گذشته مقایسه کنیم، عملکرد دولت تدبیر و امید با هیچ دوره‌ای با توجه به شرایط قابل مقایسه نیست.

معاون اول رییس جمهور افزود: تا پیش از خروج آمریکا از برجام، تلاش دولت این بود که اقتصاد کشور را که به ته دره رفته بود بیرون بیاورد و آن را به حرکت وادارد که در این زمینه اتفاقات خوبی رخ داد و دستاوردهایی حاصل شد.

وی ادامه داد: آمریکا از اواسط سال ۹۶ و پس از خروج از برجام به طور همزمان جنگ اقتصادی و روانی علیه ایران به راه انداخت و تلاش کرد که بذر یأس و ناامیدی را در جامعه ایران بپاشد و مردم را نسبت به آینده کشور مایوس و ناامید کند.

جهانگیری با تاکید بر اینکه تحریم‌های آمریکا پس از خروج از برجام که به تعبیر خودشان جنگ اقتصادی علیه ایران بود با هیچ یک از تحریم‌ها در طول تاریخ قابل مقایسه نیست و چنین فشارهایی تاکنون علیه کشوری در جهان سابقه نداشته است.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه موضوع توقیف نفتکش ایران در جبل الطارق امری بی سابقه است و قطعا‌ در تاریخ به ثبت خواهد رسید، خاطر نشان کرد: کشور قدرتمندی مانند آمریکا یک کشتی نفتی را به بهانه انتقال نفت به سوریه توقیف می‌کند که اساسا انتقال یک چنین محموله به کشور دیگر ارتباطی با آنها ندارد و از نظر قوانین بین المللی صلاحیت دخالت در این زمینه را نیز ندارند.

وی افزود: پس از رفع توقیف این کشتی دولت آمریکا به ناخدای این نفتکش ایمیل می‌زند که در مقابل پرداخت مبلغی پول، نفتکش را به بندری در یکی از کشورهای مورد نظر آمریکا منتقل کند که ناخدای کشتی با وجود آنکه ملیت هندی داشت این وعده را نپذیرفت و پس از آن تیم جدیدی از کشور ما اعزام شد تا هدایت کشتی را بر عهده بگیرد.

جهانگیری گفت: آمریکا در راستای فشار بر بخش‌های مختلف اقتصادی ایران، ابتدا به شناسایی مهمترین و موثرترین بخش‌های اقتصاد کشور پرداخت و در گام اول فروش نفت به عنوان مهمترین منبع درآمدی کشور و پس از آن بانک‌ها، بنادر و کشتی‌های کشور را مورد تحریم قرار داد تا اگر موفق به فروش نفت شدیم نتوانیم پول آن را دریافت و نتوانیم از طریق کشتی‌های خارجی کالا به کشور وارد کنیم.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: حتی در مواقعی که مذاکراتی برای اجاره کشتی از شرکت‌های خارجی انجام می‌شد، آمریکا فورا با طرف مقابل مذاکره و آنها را تهدید می‌کرد و آنها از همکاری با ایران انصراف می‌دادند.

وی همچنین با اشاره به اعمال فشار و تحریم آمریکا بر صنایع مهم کشور نظیر خودرو و اخلال در صادرات محصولات ارز آور نظیر پتروشیمی، فولاد و مس گفت: همه این فشارها و تحریم‌ها باعث شد که اقتصاد کشور قدری با مشکل و تلاطم مواجه شد اما خوشبختانه امروز آرامش به کشور بازگشته است.

جهانگیری تصریح کرد: معتقدم که نظام، دولت و مجموعه مدیریتی کشور در سال ۹۷ و ۹۸ برای مقابله با جنگ اقتصادی آمریکا عاقلانه‌ترین و مهمترین تدابیر را به کار گرفتند و همین باعث شدکه محاسبات و پیش بینی‌های آمریکا مبنی بر اینکه ایران قادر نخواهد بود جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب خود را برگزار کند، نقش بر آب شد.

معاون اول رییس جمهور در ادامه سخنان خود با اشاره به انتقادهای گسترده به ارز ۴۲۰۰ تومانی برای برخی اقلام و کالاهای ضروری خاطر نشان کرد: تصمیمی که در این خصوص اتخاذ شد مورد تایید همه ارکان نظام بود اما عده‌ای که به دنبال جعل خبر و ناامید کردن مردم هستند بارها در رسانه‌ها تیتر زدند که ۱۸ میلیارد دلار از منابع کشور با این تصمیم به باد رفت و یک بار هم توضیح ندادند که استدلالشان چیست؟

وی تصریح کرد: ۱۸ میلیارد دلاری که از آن سخن می‌گویند صرف واردات کالاهای اساسی، ماشین آلات، مواد اولیه تولید و مواردی از این دست شده است. البته ممکن است که عده‌ای در این میان ارز دولتی دریافت کرده اما کالا وارد کشور نکرده باشند که این کار حتما خیانت است و باید با فرد خائن به خصوص در شرایط جنگی با اشد مجازات برخورد شود.

جهانگیری تصریح کرد: کسانی که ارز ۴۲۰۰ تومانی را زیر سوال می‌برند و می‌گویند که دولت منابع کشور را به باد داده همان کسانی هستند که در مقطعی ۲۲ میلیارد دلار منابع کشور را به استانبول و دبی بردند تا به گفته خودشان قیمت ارز را در کشور کاهش دهند در حالی که نه قیمت دلار کاهش پیدا کرد و نه مشخص شد که ۲۲ میلیارد دلار چه شد؟

معاون اول رییس جمهور به تشریح و تبیین برخی دستاوردهای دولت در زمینه‌های مختلف پرداخت و گفت: برداشت گاز ایران در سال ۸۴ از میدان مشترک گازی با قطر برابر بود اما سال ۹۲ که دولت تدبیر و امید کار خود را آغاز کرد، برداشت روزانه قطر ۵۵۰ میلیون متر مکعب و برداشت ایران ۲۵۰ میلیون متر مکعب بود که این عقب ماندگی حتما ناشی از خیانت بوده زیرا چند ده میلیارد دلار پول ملت ایران از دست رفته است.

وی افزود: کسانی که می‌گویند مدیران دولت ناکارآمد هستند باید بدانند که امروز با وجود آنکه ۴٫۵ سال از ۶ سال دولت تدبیر و امید تحت تحریم بوده‌ایم و حتی یک دلار منابع مالی خارجی برای سرمایه گذاری به کشور وارد نشده، میزان برداشت ایران به ۶۰۰ میلیون متر مکعب رسیده و از قطر پیشی گرفته‌ایم.

جهانگیری با اشاره به افزایش تولید بنزین کشور و رسیدن آن به ۱۱۰ میلیون لیتر در روز خاطر نشان کرد: امروز بنزین کشور نه تنها قابل تحریم نیست بلکه بنزین و فرآورده‌های نفتی به یکی از اقلام مهم صادراتی کشور تبدیل شده است.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به اینکه میزان برداشت ایران از میدان نفتی غرب کارون که با عراق مشترک است در سال ۹۲ روزانه ۵۰ هزار بشکه بود که امروز به ۳۵۰ هزار بشکه افزایش یافته است.

وی با اشاره به ایجاد خطوط انتقال گاز به کشورهای عراق و ترکیه و برنامه وسیع گاز رسانی به روستاهای کشور تصریح کرد: از ابتدای انقلاب تا سال ۹۲ به حدود ۱۴ هزار روستا گازرسانی شده بود که در دولت تدبیر و امید به ۳۰ هزار روستا در کشور گازرسانی شده است و تنها استانی که از نعمت گاز برخوردار نبود استان سیستان و بلوچستان بود که علت آن را عدم توجیه اقتصادی به خاطر مسافت طولانی اعلام می‌کردند اما دولت تدبیر و امید این تبعیض را برطرف کرد و امروز خطوط انتقال گاز به این استان احداث شده و مردم این مناطق از نعمت گاز برخوردار هستند.

جهانگیری با بیان اینکه دستاوردهای خوبی در بخش آب و خاک نیز در کشور حاصل شده گفت: البته مقام معظم رهبری کمک بزرگی در این زمینه کردند و اجازه دادند تا دولت با برداشت ۸ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی موفق بتواند گام‌های بزرگی بردارد و امروز با اجرای طرح‌های گسترده آبرسانی، ۴ ۵ میلیارد متر مکعب آب به منطقه غرب کشور منتقل شده است.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: در سال ۹۲ شش میلیون تن گندم وارد کشور شد که با برنامه ریزی و عملکرد خوب دولت، در چند سال اخیر واردات گندم انجام نشده و واردات سال جاری به خاطر تصمیم در جهت افزایش ذخایر گندم کشور بوده است.

وی ادامه داد: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی هیچ هواپیمای جدیدی برای کشور خریداری نشده بود اما در دولت تدبیر و امید ۱۰ ۱۱ هواپیمای جدید خریداری و به ناوگان حمل و نقل هوایی کشور اضافه شد.

جهانگیری خاطر نشان کرد: از دوره قبل قراردادی با کره جنوبی برای خرید ۶ فروند کشتی بزرگ کانتینر بر منعقد شده بود که پس از اعمال تحریم‌های آمریکا این موضوع با موانعی روبرو شد اما دولت تدبیر و امید با استفاده از راهکارهایی موفق شد برای این موضوع تامین مالی که رقم بزرگی هم بود انجام دهد و فرصت را از آمریکا سلب کرده و یک باره این ۶ کشتی کانتینر بر وارد کشور شد.

جهانگیری در بخش دیگری از این مراسم با اشاره به موضوعات مطرح شده در سخنان تعدادی از حاضران، ‌ گفت: فروش نفت کشور با وجود تلاش آمریکاییها برای به صفر رساندن آن متوقف نشده است اما بخشی از درآمدهای ناشی از صادرات نفت که در بودجه پیش بینی شده بود محقق نخواهد شد که با برنامه ریزی به دنبال راه‌های جایگزین هستیم.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه دولت از وضعیت معیشت و دشواری‌های پیش آمده در زندگی مردم آگاه است، ‌ گفت: عده‌ای در این شرایط بطور شبانه روزی دولت را راجع به پرداخت ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی نکوهش می‌کنند اما ما نمی‌توانیم نسبت به زندگی مردم بی توجه باشیم و نمی‌گذاریم که با رها شدن قیمت‌ها فشار مضاعفی به زندگی مردم برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی و کالاهای اساسی وارد شود.

وی در خصوص سکوت دولت نسبت به انتقادهای روزافزون گفت: سیاست دولت حفظ آرامش در کشور به عنوان یک ضرورت است و بنابراین از کنار تخریب‌ها عبور می‌کند.

جهانگیری درباره کسانی که تلاش کردند تا برجام به شکست منجر شود نیز گفت: این موضوع بر کسی پوشیده نیست اما در برهه کنونی باید با اجتناب از سخنان اختلاف انگیز روی موضوع اصلی یعنی دشمنی آمریکا و عبور کشور از وضعیت کنونی تمرکز کنیم.

جهانگیری درباره مبارزه با فساد نیز تصریح کرد: دولت با فساد به معنای واقع کلمه مخالف است و از تمام توان برای مبارزه با مفاسد بهره خواهد جست ولی این مبارزه باید با روشهای منطقی و عقلایی باشد که منجر به تکثیر فساد نشود.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به ارایه لایحه شفافیت از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی و تاکید به ضرورت ایجاد اتاق شیشه‌ای برای تصمیم گیران کشور، ‌ گفت: خوب است مردم در جریان همه امور از جمله مذاکرات درون دولت، ‌ مجلس، ‌ شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گیرند و مطلع شوند. با توجه به تصویب لوایح FATF و CFT در جلسه سران سه قوه و تایید مقام معظم رهبری، مجمع تشخیص مصلحت نظام هر چه سریعتر این لوایح را تصویب کند.

وی ادامه داد: نمی‌توان دست و پای فردی را بست و از او خواست تا در دریا شنا کند. اما آنها می‌دانند که مدیران کشور با وجود تگناها این کار ناممکن را شدنی می‌کنند زیرا یکی از دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی تربیت مدیرانی در بخش‌های مختلف است که دل در گرو کشور دارند مدیرانی که اگر می‌خواستند می‌توانستند با چندین برابر حقوق و دستمزد در کشورهای اروپایی و آمریکا فعالیت کنند.

جهانگیری از لوایح تعارض منافع و نیز مبارزه با فساد و ارتقای سلامت اداری کشور به عنوان دو ضلع دیگر از تلاش‌های دولت برای مبارزه با فساد یاد کرد و خاطرنشان ساخت: در کنار اینها ما نیازمند آزادی رسانه‌ها در بیان و پیشگیری از مفاسد هستیم و از قوه قضاییه در برخورد با متخلفان و مفسدان حمایت می‌کنیم.

معاون اول رییس جمهور در ابتدای سخنان خود با اشاره به برگزاری با شکوه مراسم اربعین از این راهپیمایی به عنوان نماد قدرت دنیای اسلام و بطور اخص جهان تشیع یادکرد و گفت: اربعین امروز به یک رسانه قدرتمند اجتماعی برای انتقال پیام نهضت عاشورا تبدیل شده و توانسته قدرت خود را به سایر جریان‌های رسانه‌ای تحمیل کند.

جهانگیری به حضور چندباره خود در این مراسم بزرگ در سالهای گذشته به منظور قدردانی از مهمانوازی و میزبانی دولت و ملت عراق اشاره کرد و افزود: یکی دیگر از اهداف این سفر اعلام حمایت از زایران ایرانی است چرا که وقتی مهر خروج جمهوری اسلامی ایران در گذرنامه‌های ایرانیان ثبت می‌شود معنایش این است که دولت امنیت این سفر را تضمین کرده و مواظب است تا مشکلی برای شهروندانش پیش نیاید.

وی با بیان خاطره‌ای از سفر اخیر خود مبنی بر اینکه حتی استاندار نجف منزل شخصی خود را در اختیار زائران ایرانی قرار داده بود، ‌ اظهار داشت: اربعین به مرکزی برای تبادل فرهنگی میان اقوام، ‌ مذاهب و ملیت‌های مختلف تبدیل شده است و باید همه علما، ‌ صاحبنظران و نخبگان تلاش کنند تا این یگانگی، ‌ یکپارچگی و اتحاد پابرجا بماند.

معاون اول رییس جمهور یکی از جلوه‌های با شکوه مراسم راهپیمایی اربعین را حضور اقشار مختلف از پیر و خردسال تا زن و مرد و حتی معلولان دانست و بر انجام کارهای علمی و دانشگاهی در خصوص ابعاد آن در سطوح مختلف ملی، منطقه‌ای و جهانی تاکید کرد.

سخنگوی دولت نیز در این مراسم با بیان اینکه فشارها و محدودیت‌های مقطع فعلی با هیچ دوره‌ای قابل مقایسه نیست، گفت: دولت مشکلات و مسائل مردم را به خوبی می‌داندو برای حل این مسائل تلاش می‌کند.

ربیعی افزود: در شرایطی که هجمه علیه دولت یک هنر شده است، جامعه روحانیت دولت را حمایت می‌کند که جای تقدیر دارد.

در این مراسم رییس شورای ارتباطات روحانیون با دفتر رییس جمهور و تعدادی از روحانیون و علمای حاضر در مراسم نیز به بیان دغدغه‌ها و دیدگاه‌های خود در خصوص مسائل کشور پرداختند و ضمن تقدیر از عملکرد دولت به خاطر اداره کشور در شرایط سخت فعلی، خواستار توجه هر چه بیشتر دولت به زندگی و معیشت مردم و به خصوص طبقه کم درآمد جامعه شدند.

خواندن خبر در سایت منبع

تحریم‌های آمریکا مانع از تصویب کنوانسیون‌های مرتبط با FATF شد

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت
تحریم‌های آمریکا مانع از تصویب کنوانسیون‌های مرتبط با FATF شد

کمال دهقانی فیروزآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در خصوص تمدید چند باره مهلت FATF به ایران اظهار داشت: نباید در قید و بند مهلت‌هایی باشیم که FATF می‌دهد زیرا باید اقتضای منافع و مصالح ملی خود را بسنجیم و اقدام کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: موارد FATF بعضا مثبت بوده و ما نیز از آن‌ها استقبال کرده‌ایم و تبدیل به قانون شده است، برای مثال اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم و اصلاح قانون مبارزه با پولشویی توسط مجلس تصویب و به تایید شورای نگهبان نیز رسید.

علت طولانی شدن فرآیند الحاق ایران به دو کنوانسیون پالرمو و CFT چیست؟

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی گفت: تحریم‌های آمریکا علیه ایران سبب افزایش بی‌اعتمادی نمایندگان مجلس و اعضای مجمع تشخیبص مصلحت نظام نسبت به رویکرد غرب در خصوص ایران شد و به همین دلیل فرایند الحاق ایران به دو کنوانسیون پالرمو و CFT طولانی شد.

وی افزود: معمولا وقتی اختلافی بین مجلس و شورای نگهبان رخ می‌دهد، مجمع تشخیص مصلحت نظام بنا به تشخیص و مصالح ملی، در اکثر مواقع نظر مجلس را تائید می‌کند اما به دلیل وضع تحریم آمریکا علیه ایران، تاکنون مسئولان این حوزه برای تصویب CFT و پالرمو دست نگهداشته‌اند.

وی با بیان اینکه دو لایحه مربوط به FATF یعنی الحاق به کنوانسیون‌های پالرمو و CFT هنوز تعیین تکلیف نشده و به نظر ما این دو کنوانسیون در چهارچوب سازوکار قانونگذاری کشور باید پیش برود، افزود: بر مبنای قانون اساسی مجلس قوانین را مصوب و شورای نگهبان تایید می‌کند، اگر اختلافی رخ دهد نیز در مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین تکیلف می‌شود.

دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: اکنون در ساز و کار تصویب قانون، الحاق ایران به این دولایحه مرتبط با FATF مسیر خود را طی می‌کند، برای پیوستن جمهوری اسلامی ایران به این دو کنوانسیون برخی مسائل باعث شک و تردید شد، شاید اگر تحریم‌های ضدایرانی آمریکا وضع نمی‌شد، الحاق ایران به این دو لایحه نیز تصویب شده بود.

چرا تصویب کنوانسیون‌های مرتبط با FATF خود تحریمی است؟

دهقانی فیروزآبادی اظهار داشت: با توجه به تحریم‌های آمریکا علیه ایران، شاید پیوستن ما به کنوانسیون‌های مرتبط با FATF نوعی خود تحریمی باشد، وقتی اروپا توانی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا ندارد، چرا ایران باید به الزامات FATF پایبند باشد؟.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر تحریم‌های آمریکا زودتر تصویب شده بود، احتمالا مجلس شورای اسامی نیز اقدام به تصویب پالرمو CFT نمی‌کرد، بیان کرد: اکنون نیز باید بررسی CFT و پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام بر مبنای مصالح کشور انجام شود. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

آخرین مهلت ایران؛ آیا گره لوایح مرتبط با FATF در مجمع باز می‌شود؟

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز
آخرین مهلت ایران؛ آیا گره لوایح مرتبط با FATF در مجمع باز می‌شود؟
پس از مدت‌ها کشمش بر سر لوایح اف ای تی اف، ۱۸ مهر ماه جاری و با پایان یافتن مهلت بررسی این لایحه در مجمع تشخیص مصلحت نظام، سرنوشت این لایحه وارد فاز جدیدی شد. آن هم در حالی که این نهاد مالی دو دسته از اقدامات مقابله‌ای علیه ایران اعمال کرد.

آفتاب‌‌نیوز :

گروه ویژه اقدام مالی «اف ای تی اف (FATF)» روز جمعه بار دیگر مهلت ایران را برای تصویب کامل قوانین مربوط به مبارزه با تامین مالی تروریسم تمدید کرد.

این زمان ششمین و آخرین مهلت ایران برای تأمین نظرات اف‌ای‌تی‌اف است و گروه اقدام مالی اعلام کرده که اگر تا قبل از بهمن ماه آینده این دو کنوانسیون نهایی نشوند، کلیه اقدامات مقابله‌ای علیه ایران وضع خواهند شد و عملا وضعیت ایران به پیش از خرداد سال ۱۳۹۵ باز خواهد گشت. هرچند تا همینجا هم در دو نشست اخیر این نهاد مالی در ماه‌های خرداد و مهر سه دسته از اقدامات مقابله‌ای علیه ایران اعاده شده است.

آخرین مهلت ایران؛ آیا گره لوایح مرتبط با FATF در مجمع باز می‌شود؟ - 4

کنوانسیون پالرمو یکی از پیمان‌نامه‌های مورد حمایت سازمان ملل است که برای مبارزه با قاچاق انسان و تولید غیرقانونی و قاچاق اسلحه و مهمات تصویب شده است.

کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم یا سی اف تی هم یکی دیگر از پیمان‌نامه‌های سازمان ملل است که اعضا را ملزم می‌کند با نظارت بر مبادلات بانکی، جلوی تامین مالی گروه‌های تروریستی را بگیرند.

اکثر کشورهای جهان به هر دوی این کنوانسیون‌ها پیوسته‌اند. در فاصلیه سه سالی که ایران قرار بوده برنامه عمل مد نظر گروه ویژه اقدام مالی را اجرا کند ۳۷ کشور به اصطلاح چنین برنامه‌ای را عملیاتی کرده و پرونده خود را عادی کرده‌اند. عضویت ایران نیز در چارچوب لوایحی که توسط دولت حسن روحانی تهیه شده بودند، در مجلس تصویب شدند، اما مخالفت شورای نگهبان موجب شد تا این لوایح به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده شود و سرنوشت دو لایحه الحاق به این دو کنوانسیون عملا بلاتکلیف بماند.

نام ایران پس از انجام برخی اقدامات مثبت در تطبیق قوانین خود با موازین این گروه از سال ۱۳۹۵ از فهرست سیاه اف ای تی اف تعلیق شد. ایران برای خروج دایمی از فهرست سیاه این گروه می‌بایست قوانین داخلی خود در ارتباط با مقابله با پولشویی (کنوانسیون سازمان ملل در مبارزه با پولشویی موسوم به سی اف تی) و مبارزه با جرایم سازمان یافته (کنوانسیون پارلرمو) را اصلاح و تصویب می‌کرد

لوایح مرتبط با اف ای تی اف در مهرماه ۱۳۹۷ پس از تصویب مجلس برای تعیین تکلیف نهایی به شورای نگهبان رفت و شورای نگهبان این لویح را رد کرد پس از آن بود که این لوایح به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شد. مجمع پس از اعلام وصول لوایح چندین جلسه با حضور وزرای خارجه و اقتصاد و معاون حقوقی رئیس‌جمهور در سال ۹۷ برگزار کرد. با این حال این جلسات پر کشمکش نتیجه‌ای به دنبال نداشت و عملا پس از این جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام اقدام موثر دیگری برای این لوایح انجام نداد و در نهایت بررسی این لوایح را به نخستین جلسه خود در سال جدید موکول کرد.

در سال ۹۸ نیز ورق به نفع لوایح پالرمو و CFT برنگشت، با خروج یکجانبه آمریکا از برجام، اعمال تحریم‌ها و افزایش تنش میان ایران و آمریکا موضوع تعیین تکلیف لوایح مذکور در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت و در واقع تحت تاثیر چنین فضایی بود که در جلسات مجمع دیگر خبری از دو لایحه مطرح نشد.

اکنون یک سال از ارسال لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته یا همان پالرمو به مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌گذرد و مدت یک ساله تعیین شده در آیین نامه مجمع تشخیص برای رسیدگی به آن به پایان رسیده است، مهلت ایران نیز نزد اف ای تی اف رو به پایان است و اکنون مشخص نیست سرنوشت دو لایحه سی اف تی و پالرمو در مجمع و سرنوشت عادی سازی مراودات مالی بین المللی ایران چه خواهد شد.

در همین خصوص حشمت الله فلاحت پیشه نماینده مجلس شورای اسلامی فرایند بررسی و تصویب پالرمو را یک نمونه از کندی فرایند قانونگذاری کشور عنوان کرده و معتقد است: لایحه پیوستن به این کنوانسیون یک سال در مجمع متوقف مانده است و اکنون اعلام می‌کنند که این توقف به معنای رد آن است در حالی که این توقف به معنای تایید پالرمو است زیرا شورای نگهبان عملا پالرمو را تایید کرده است.

او خاطرنشان کرده است: در ارتباطی که شورای نگهبان با مجلس داشت، ایرادات در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی رفع شد و بعد از رفع این ایرادات، شورای نگهبان عملا ایرادی نگرفت.

اما غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته است که بر اساس آیین نامه مجمع تشخیص مصلحت نظام، نظر شورای نگهبان در مورد پالرمو و سی اف تی حاکم است و این دو لایحه تایید نشده به حساب می‌آید. او افزود: از آنجایی که تحریم‌های آمریکا شامل حال هر گونه دور زدن تحریم هم می‌شود، پالرمو و سی اف تی موجب می‌شود که آمریکا به راحتی بتواند دور زدن تحریم‌ها را کشف کند. ما که نمی‌توانیم با دست خودمان تحریم‌ها را برای خودمان تشدید کنیم.

البته لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس جمهور در حاشیه جلسه هیات دولت درباره تصمیم رئیس جمهور درباره رد معاهده پالرمو توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دولت معتقد است می‌شود خطرات را کنترل کرد. اگر به لیست غیرهمکار بازگردیم هزینه‌ها را بالاتر برده‌ایم. این نگرانی‌ها باعث شده تا دولت بخواهد کارشناسی شده و با تفاهم مشکلات را حل کند.

جنیدی در ارتباط با فضای اقتصادی کشور بدر صورت رد شدن لایحه الحاق به کنوانسیون پالرمو گفت: اگر در آخر این موضوع مجدد یک دسته اقدامات مقابله‌ای دیگر ایجاد شود و ما مجدد به لیست کشورهای غیر همکار (اف ای تی اف) برگردیم شرایط سخت می‌شود، البته دولت هم دست روی دست نمی‌گذارد و می‌خواهد کشور را اداره کند. حتی اگر این معاهده را مجلس رد کند، قوه مجریه کشور را یک طوری اداره می‌کند، اما شرایط سخت‌تر خواهد شد، تبادلات مالی و بانکی مشکل‌تر شده و بالا می‌رود.

پس از آنکه گروه ویژه اقدام مالی، اف‌ای‌تی‌اف، در جلسه روز جمعه‌ خود اعلام کرد که اگر ایران تا چهار ماه دیگر، کنوانسیون پالرمو را اجرایی نکند، اقدامات تقابلی این نهاد بازخواهند گشت و همچنین از اعضایش خواست که تا آن زمان، در معاملات مالی با شرکت‌های مستقر در ایران، نظارت جدی‌تری اعمال کنند.

گروه ویژه اقدام مالی در اجلاس هفته گذشته خود در پاریس، ضمن بررسی آخرین وضعیت ایران، با توجه به عدم تصویب نهایی دو کنوانسیون پالرمو و تامین مالی تروریسم (CFT)، دو دسته اقدام جدید مقابله‌ای علیه کشورمان وضع کرد که با توجه به تصویب یک اقدام مقابله‌ای دیگر در خرداد ماه گذشته، مجموعا سه اقدام علیه ایران وضع شده‌اند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه روز دوشنبه ۲۹ مهر در حاشیه نخستین کنفرانس یک جانبه گرایی و حقوق بین الملل در جمع خبرنگاران درباره هشدار اف ای تی اف به جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در قوانین داخلی خود مبارزه با پولشویی را به عنوان یک ضرورت و هدف دنبال می‌کند تصمیم اف ای تی اف کاملا سیاسی است که کاملا با آن مخالف هستیم؛ اما به خاطر منافع ملی خودمان تمام اقدامات لازم را برای مبارزه با تامین مالی تروریسم و مقابله با پولشویی انجام دادیم.

وزیر امور خارجه، تصویب آیین نامه مبارزه با پولشویی در دولت و قوه قضاییه را گام مهم ایران در این زمینه برشمرد و گفت: این‌ آیین نامه قانون مفصلی و کاملی است و امیدوارم با همگرایی داخلی و اقدامات بعدی برای گرفتن بهانه از دست کسانی که منافع ایران را دنبال نمی‌کنند و مخالف ما هستند، فراهم شود.

اما نهایتا تا اعلام نظر نهایی مجمع تشخیص مصلحت نظام سرنوشت این لوایح روشن نخواهد شد است قبول یا رد این لوایح تاثیر مهمی در آینده کشور خواهد داشت و مسکوت گذاشتن این موضوع مراودات مالی را به مشکلات جدی مواجه می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

تصویب و ابلاغ آیین‌نامه‌های FATF در دولت

ایبناخبرگزاری ایبنا
تصویب و ابلاغ آیین‌نامه‌های FATF در دولت
وزیر کشور گفت: آیین‌نامه‌های FATF در دولت تصویب و ابلاغ شده است.

به گزارش ایبِنا، عبدالرضا رحمانی فضلی در سی‌وهفتمین جلسه ستاد هماهنگی اطلاع رسانی اقتصادی کشور گفت: طبق معمول جلسات گذشته در این جلسه گزارشی از دستگاه‌های اجرایی در خصوص مصوبات اخیر اخذ و اخبار و اطلاعات حوزه‌های اقتصادی در کنار دستور جلسه مطرح شد.

وی با بیان اینکه یکی از مباحث جلسه در خصوص FATF (گروه ویژه اقدام مالی) بود، گفت: نوع پردازش و بیان رسانه‌ها در خصوص تصمیمی که این نهاد در اجلاس اخیر خود اتخاذ کرده بود، ایجاد نگرانی و بی ثباتی را القا می‌کرد.

رحمانی فضلی ادامه داد: ضمن اینکه معتقدیم بیان FATF در رسانه‌ها مهم است، منتها نحوه پرداختن به آن نباید به گونه‌ای باشد که شرایط دشواری را پیش بیاورد. وزیر کشور با بیان اینکه چهار ماه دیگر وقت داریم افزود: در این ۴ ماه دولت پیگیر تصویب لوایح چهارگانه و دو کنوانسیون است.

وزیر کشور گفت: آیین‌نامه‌های این قوانین در دولت تصویب و ابلاغ شد و گام‌های بلندی برداشته شده و در فرصتی که داریم با پیگیری همه دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط با این موضوع، اقدامات دیگری هم صورت می‌گیرد.

وی افزود: مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان، مجلس شورای اسلامی و دولت به نوعی در خصوص موضوع FATF، لوایح و کنوانسیون‌های مرتبط با آن مسئولیت دارند. با توجه به اینکه همه این نهادها دلسوز انقلاب هستند و می‌خواهند در بستر امن، درست و قانونی مسائل و مشکلات داخلی حل شود، در این خصوص جای نگرانی نیست.

رحمانی فضلی گفت: این موضوعی است که در سطح قانونگذاری و تصمیم‌گیری پیگیری می‌شود، در این جلسه مقرر شد که رسانه‌ها نسبت به انتشار اخبار مرتبط با FATF مسئولانه عمل کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

فیلم | واکنش ظریف به تصمیم FATF | مخالفیم

همشهریخبرگزاری همشهری
همشهری آنلاین: وزیر امور خارجه کشورمان به تصمیم FATF انتقاد کرد.

دریافت ۱ MB کد خبر ۴۵۹۸۰۳

خواندن خبر در سایت منبع

تصمیم FATF درباره ایران سیاسی است

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
تصمیم FATF درباره ایران سیاسی است
دنیای اقتصاد : فعال شدن دو اقدام مقابله‌ای از سوی گروه ویژه اقدام مالی در قبال ایران، با وجود آنکه با ششمین مهلت FATF به کشورمان برای اجرایی کردن پیش‌شرط‌هایش همراه بود، اما با انتقاد برخی از مقامات ایران از جمله وزیر امور خارجه، سخنگوی دولت، سخنگوی دستگاه وزارت خارجه و برخی نمایندگان مجلس مواجه شد.

محمد جواد ظریف، وزیرخارجه ایران درباره هشدار FATF گفت که جمهوری اسلامی ایران در قوانین داخلی خود مبارزه با پولشویی را به‌عنوان یک ضرورت و هدف‌دنبال می‌کند. ظریف در حاشیه نخستین کنفرانس یک‌جانبه‌گرایی و حقوق بین‌الملل با بیان آنکه تصمیم FATF، «تصمیمی کاملا سیاسی» است تاکید کرد که کاملا با آن مخالف هستیم؛ اما به‌خاطر منافع ملی خودمان تمام اقدامات لازم را برای مبارزه با تامین مالی تروریسم و مقابله با پولشویی انجام دادیم. وی در جمع خبرنگاران ادامه داد: «تصویب آیین‌نامه مبارزه با پولشویی در دولت و قوه قضائیه گام مهمی است و قانون مفصل و کاملی است و امیدوارم با همگرایی داخلی اقدامات بعدی برای گرفتن بهانه از دست کسانی که منافع ایران را دنبال نمی‌کنند و مخالف ما هستند، فراهم شود.»

با وجود آنکه FATF مهلت چهار ماهه دیگری به ایران داد اما در بیانیه اجلاس اخیر این گروه بین‌المللی، دو اقدام مقابله‌ای جدید هم علیه ایران فعال شده است. دو اقدام مقابله‌ای جدید که از اوایل هفته علیه نظام مالی ایران فعال شده، بندهای b و i از فهرست ۹‌گانه را شامل می‌شوند. طبق بندb، گروه ویژه اقدام مالی به تمامی اعضا و حوزه‌های قضایی خود اعلام کرده است تا گزارش‌دهی سیستماتیک یا سازوکارهای گزارش‌دهی مرتبط با تمامی تراکنش‌های مالی با ایران را ارتقا دهند. همچنین طبق بند i نیز رسیدگی‌ها و نظارت‌های خارجی خود روی گروه‌های مالی و تمامی زیرگروه‌ها و شعبه‌های مستقر در ایران را افزایش دهند.

ضرورت تصویب لوایح FATF

همچنین علی ربیعی، سخنگوی دولت روز گذشته در نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره بیانیه اخیر گروه ویژه اقدام مالی و آخرین مهلت این نهاد به ایران گفت: «در جلسه گذشته دولت این موضوع در دستور کار قرار گرفت و دولت به رایزنی‌های خود ادامه خواهد داد. دولت همواره از زاویه تقویت منافع ملی بر ضرورت تصویب لوایح «FATF» تاکید دارد.»

به گزارش خبرآنلاین ربیعی با اشاره به اینکه این لوایح مختص ایران نیست، افزود: «توصیه‌هایی به کشورهای جهان با هدف مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم است و بیشتر کشورهای جهان هم به آن ملحق شدند و قطعا مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم از اهداف جمهوری اسلامی ایران است.» سخنگوی دولت با اشاره به صحبت منتقدان مبنی بر آنکه این موارد در پالرمو یا FATF وجود ندارد، گفت: «فکر می‌کنم دلایلی که تا حالا در این زمینه مطالعه شده دلایلی نیست که ما بخواهیم به‌خاطر آن خود را به لیست سیاه ببریم.» ربیعی ادامه داد: «با عدم تصویب این لوایح، ما در لیست سیاه قرار می‌گیریم و سیستم بانکی ما در خارج از کشور تعطیل می‌شود حتی کشورها با ما همراهی نخواهند کرد و اعلام کرده‌اند اگر ما در لیست سیاه قرار بگیریم وضعیت ما در انتقال پول دچار مشکل می‌شود.»

باید مانع خودتحریمی شویم

وی با اشاره به اینکه شرایط نسبت به چهار تا سه سال پیش تغییر کرده، ادامه داد: «دولت درباره پیوستن به FATF و سایر کنوانسیون‌ها مطالعه کرده و منافع ملی را در آن دیده است. ما نپیوستن به اینها را مغایر با منافع ملی می‌دانیم و امیدواریم با همفکری و صحبت‌هایی که خواهیم کرد مانع از خودتحریمی مجدد کشور شویم.» ربیعی تاکید کرد: «باید بدانیم که این موضوع برای اقتصاد کشور عواقب دارد و فارغ از تحریم‌های آمریکا، سایر تبادلات تجاری و مالی ما با مشکل جدی روبه‌رو خواهد شد.» لایحه الحاق ایران به پالرمو یکی از ۴ لایحه جنجالی است که دولت برای تامین شروط گروه ویژه اقدام مالی (FATF) به مجلس ارسال کرد و پس از تصویب در مجلس، در نهایت ۱۹ مهر سال گذشته بعد از اصرار مجلس بر نظر خود و عدم رسیدگی به ایرادات شورای نگهبان، به مجمع تشخیص ارجاع شد. لایحه «الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی موسوم به (پالرمو)» و لایحه (الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT)» دو لایحه جنجالی است که با وجود تصویب در مجلس شورای اسلامی، همچنان در مجمع تشخیص بلاتکلیف مانده است. این درحالی است که مجلس ۱۹ مهر ۹۷ با اصرار بر نظر خود درباره لایحه پالرمو و وارد ندانستن ایرادات شورای نگهبان، این لایحه را برای تعیین تکلیف نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاد. از آن زمان یک سال می‌گذرد؛ اما مدت یک ساله تعیین شده در آیین‌نامه مجمع تشخیص برای رسیدگی به آن نیز به پایان رسیده و هنوز خبری از اعلام نظر از سوی مجمع نیست. البته با تصمیم جدید گروه ویژه اقدام مالی، پرونده ایران در FATF تا بهمن‌ماه تعیین تکلیف خواهد شد.

اراده‌ای برای حل FATF نیست

همزمان سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران درباره مباحث مربوط به FATF گفت: «موضوع FATF در ایران به‌رغم روشنگری‌هایی که وزارت‌خارجه و دیگر نهادهای ذی‌ربط انجام داده‌اند خوب جا نیفتاده است یا اراده‌ای برای حل آن نیست.» به گزارش «ایسنا» موسوی روز دوشنبه در نشست خود با خبرنگاران رسانه‌های داخلی و خارجی گفت: «وزارت‌خارجه در این ارتباط صرفا دیده‌بان است و مسائل را منتقل می‌کند و متصدی اصلی این کار بانک مرکزی و وزارت اقتصاد است.» او با بیان اینکه وزارت‌خارجه نظر خود را در مورد FATF و لوایح مرتبط با آن اعلام کرده است، اظهار کرد: «برخی از منتقدان نگرانی‌هایی را نسبت به این لوایح مطرح می‌کنند که ما خیلی از این انتقادها را از روی آگاهی نمی‌دانیم و مسموع نیست.» موسوی در این ارتباط افزود: «برخی از بانک‌هایی که تحریم نیستند مقرراتی مربوط به این موضوع را اجرا می‌کنند و در این روند فعال هستند.» وی افزود: «برخی از دوستان منتقد می‌گویند پیوستن ایران به این موضوع خود تحریمی است. ولی ما معتقدیم که با عدم پیوستن به این کنوانسیون که به نوعی لازم‌الاجرا است ما خودمان را تحریم می‌کنیم و دست به خودتحریمی می‌زنیم.» موسوی در نهایت ابراز امیدواری کرد که مجمع به این جمع‌بندی برسد که واقعا بدون هیچ پیش‌داوری مصلحت نظام، کشور و مراودات بانکی و مالی کشور در این زمینه چیست.

نباید به دشمنان بهانه داد

از سوی دیگر حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز با انتقاد از بیانیه اخیر FATF و تند شدن لحن این سازمان نسبت به ایران گفت: «بیانیه اخیر FATF نشان‌دهنده فشارهای سنگین سیاسی در گروه اقدام ویژه مالی علیه ایران است که به‌دلیل نبود ایران در این گروه سیاست‌های خصمانه علیه جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته است.» فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با «ایسنا» ادامه داد: «براساس بیانیه FATF مباحث پیرامون پالرمو و CFT در ایران جدی‌تر می‌شود؛ البته که در موضوع پالرمو بدون توجه به فشارهای خارجی معتقدم که این لایحه سلسله مراتب تصویب را به‌عنوان قانون در ایران طی کرد و دلیلی وجود ندارد با یکسری رفتارهای سیاسی به‌گونه‌ای عمل شود که بهانه به دشمنان جمهوری اسلامی ایران در FATF داده شود.» وی توضیح داد: «طبق روند قانونی ابهامات شورای نگهبان در کمیسیون حقوقی مجلس شورای اسلامی و صحن علنی تصویب شد و عملا دیگر ایرادی باقی نمی‌ماند. ایرادها مربوط به موضوع سیاست‌های کلی است که اخلال در روند پالرمو ایجاد کرد؛ حال اینکه به باور ما پالرمو تبدیل به قانون شده و باید رئیس‌جمهور آن را برای اجرا ابلاغ کند. در این صورت امکان بهانه‌سازی علیه ایران از FATF هم گرفته می‌شود. البته این به معنی پایان کار نیست؛ چون جریان قدرتمندی علیه ایران در FATF شکل گرفته که با عدم حضور ایران در این سازمان سیاست‌های خصمانه علیه جمهوری اسلامی ایران را پیش می‌برند.»

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

پمپئو به فکر گرسنگان آمریکایی باشد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ضمن تقبیح و محکومیت اظهارات مداخله جویانه اخیر وزیر خارجه آمریکا، اظهار داشت: تنها چیزی که به آقای پمپئو نمی‌چسبد، اعلام حمایت از ملت ایران است. پمپئو به فکر گرسنگان آمریکایی باشدسخنگوی وزارت امورخارجه، تاکید کرد: ملت ایران، ملت بالغ و رشیدی است و از موانع مختلف عبور کرده و ناملایمات بسیاری را پشت سرگذاشته است و این ملت از این مرحله نیز عبور خواهد کرد و مسایل داخلی خودش را حل و فصل خواهد کرد. امنیت مرزها، محور گفتگوی فرمانده ارتش پاکستان در تهرانسخنگوی وزارت امور خارجه، سفر فرمانده ارتش پاکستان به تهران را بی نظیر توصیف کرد و گفت: مسایل دوجانبه و امنیت مرز‌ها محور گفتگو‌های فرمانده ارتش پاکستان در تهران است. آقای سید عباس موسوی اظهارداشت: آقای قمر جاوید باجوا، فرمانده ارتش پاکستان در صدر هیاتی بلند پایه نظامی امنیتی امروز (دوشنبه) وارد ایران شد و قرار است وی با برخی از مقامات جمهوری اسلامی ایران دیدار و رایزنی کند. فرمانده ارتش پاکستان در صدر هیاتی بلند پایه نظامی امنیتی امروز وارد ایران شدآقای موسوی، افزود: فرمانده ارتش پاکستان فردا (سه شنبه) با آقای ظریف وزیر امور خارجه دیدار و گفتگو خواهد کرد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.
الفالف1 روز قبل
مردم حق دارند خشمگین باشند چرا که در اجرای تصمیم بنزینی شبانه مثل دزدها عمل کرده. حتی ائمه جمعه می‌توانند تریبون را به میان معترضان ببرند و مسئولان شهر را دعوت کنند به حرف مردم گوش دهند. آنچه مسلم است، معترضان تریبون می‌خواهند. جلوی مسئولان، اعتراض کنند، حتما بهتر از این است که با سنگ و چوب جلوی عابر بانکها اعتراض کنند. به معترضان تریبون بدهید تا صف معترضان از اوباش جداشود.

تحریم‌ها علیه ایران، تروریسم اقتصادی است

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
این کار درباره جلوگیری از دستیابی ایران به مواد غذایی هم مصداق دارد اما از خوش شانسی ماست که ایران کشوری بزرگ و قوی است. تحمیل تحریم‌ها علیه ایران بهترین مثال درباره تروریسم اقتصادی است. وی درباره اتهام ایران به صدور احکام اعدام گفت: ما در ایران مجازات اعدام داریم و این امر بر کسی پوشیده نیست. ۹۰ درصد احکام اعدام در ایران درباره جرائم مرتبط به مواد مخدر است در نتیجه مواد مخدر یکی از عوامل اساسی صدور حکم اعدام است. گفتم که ۹۰ درصد اعدام‌ها در ایران به دلیل مواد مخدر است.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، جزئیات نشست عصر امروز این کمیسیون با وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان برنامه و بودجه را تشریح کرد. آقای محمد خدابخشی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: در این جلسه درباره اجرای برنامه افزایش قیمت بنزین بحث شد؛ آقای نوبخت اعلام کرد که تمام منابعی که مربوط به افزایش قیمت بنزین است تقریبا​ ۳۰ هزار میلیارد تومان است که به طور کامل به مردم بر می‌گردد و بین ۶۰ میلیون نفر توزیع می‌شود. وی افزود: وزیر صنعت نیز در این نشست بر اینکه تمام تلاش وزارتخانه‌اش کنترل قیمت هاست تاکید کرد و افزود: بر اساس مطالعاتی که انجام داده‌اند افزایش قیمت‌ها ناشی از افزایش قیمت بنزین حداکثر چهار تا چهار و نیم درصد خواهد بود و تمام تلاششان این است که افزایش قیمت وجود نداشته باشد.
تابناکتابناک9 ساعت قبل
به رغم آنکه برخی خدمات اینترنتی به واسطه اقدامات صورت گرفته در یکی دو روز اخیر دایر شده‌اند، کماکان دسترسی بسیاری از ایرانیان به اینترنت قطع است. موضوعی که سخنگوی دولت از برنامه‌ای ویژه برای رفع آن خبر می‌دهد، اما وزیر ارتباطات تاکید دارد که این گونه نیست! به رغم آنکه برخی خدمات اینترنتی به واسطه اقدامات صورت گرفته در یکی دو روز اخیر دایر شده‌اند، کماکان دسترسی بسیاری از ایرانیان به اینترنت قطع است. اینترنت استان به استان وصل می‌شودربیعی در این بارهبا این توضیحات، وی برنامه دولت برای برقراری دوباره اتصال به اینترنت در کشور را این گونه تشریح کرد: «می‌پذیرم که با قطع اینترنت خیلی‌ها دچار سختی شده‌اند، اما نگرانی بزرگتر امنیت ملی کشور است که باید به آن توجه شود. در استان‌هایی که از اینترنت سوء استفاده صورت نمی‌گیرد استان به استان اینترنت آن‌ها وصل خواهد شد و به حالت طبیعی برمی گردد.» ربیعی در این باره گفت: «مشکلات برخی مشاغل اینترنتی و بانک‌ها را حل کردیم، اما هنوز مشکل برخی کار‌های دانشجویی و مشاغل دیگر باقی مانده است.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

بررسی تمام معادلات گروه مرگ انتخابی جام جهانی/ ایران چطور صدرنشین می‌شود؟

ایسنا1 دقیقه قبل

۵ قاب از ۶۰ سالگی بن‌هور

همشهری4 دقیقه قبل

کپچر ۲۰۲۰ معرفی شد/ خودرویی با امکانات متنوع و قیمت رقابتی (+تصاویر)

عصر ایران6 دقیقه قبل

یک رکورد و یک سقوط برای قهرمانان لیگ برتر انگلیس/ آیا آرسنال به پله‌های پایین‌تر باز می‌گردد؟! +آمار

میزان‌آنلاین8 دقیقه قبل

تخصیص کارت بلیت ۳۰۰ هزار تومانی به سربازان در صورت تصویب شورای شهر

ایسنا9 دقیقه قبل