جنگ ترکیه با سوریه پایان یافت؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

جنگ ترکیه با سوریه پایان یافت؟

ترکیه در دام اشتباهات راهبردی

ایمناخبرگزاری ایمنا
ترکیه در دام اشتباهات راهبردی
ترکیه با بهانه کنترل پ. ک.ک و سایر گروه های کرد و به وجود آوردن یک منطقه امن و با توجه به خروج نظامیان آمریکایی و چراغ سبز این کشور در حمله به کردها باعث یک تنش جدید منطقه ای شده است.

در هفته‌های اخیر، ‌رجب ‌طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، آغازگر عملیات و حملات نظامی به شمال شرق سوریه علیه کردهای این کشور بوده است. ترکیه که سال‌ها با شعار «مشت آهنین» در مقابل کردها ایستاده است با حمله نظامی به شمال سوریه به بهانه ایجاد ثبات و منطقه امن درپی احیای امپراطوری نئوعثمانی در قالب این حرکات تنش آفرین در منطقه است. باید از اشتباهات راهبردی کردها در ایجاد یک «کانتون» کردی نام برد که آن هم یکی از فریب‌های اغواگرانه آمریکا در به دام انداختن کردها و ترکیه است. تصمیم آمریکا در تنها گذاشتن کردها در مقابل ترکیه استراتژی بلند مدتی است تا ترکیه در کنار توافق با آمریکا خواسته‌های خود در منطقه را پیاده کند. برای روشن‌تر شدن ابعاد نظامی حمله ترکیه به سوریه و نقض قوانین بین المللی توسط این کشور و همراهی آمریکا در به تله انداختن کردها با تشکیل کانتون کردی با احمد کاظمی، تحلیلگر روابط بین الملل و کارشناس مسائل ترکیه و منطقه به گفت و گو نشسته‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

ارزیابی شما از اشتباه راهبردی ترکیه در حمله به کردهای سوریه چیست؟

ترکیه اقدامی جنگ طلبانه و تجاوزکارانه و به عنوان یکی از اعضای سازمان ملل متحد با نقض مفاد منشور این سازمان، بدون موافقت مشروع دولت قانونی سوریه حملات نظامی را در شمال شرق این کشور آغاز کرد که باید عوامل و ریشه‌های این تجاوز نظامی به شمال شرق سوریه و پیامدهای آن را درسطوح داخلی، منطقه‌ای و بین اللملی بررسی کرد.

دولت ترکیه بعد از حوادث سال ۲۰۱۱ و شروع تحولات سوریه، با سودای ارضی به مناطقی از خاک سوریه و عراق چشم داشت تا جایی که رجب طیب اردوغان بارها در سخنرانی‌های خود برای ادعای تاریخی ترکیه نسبت به مالکیت موصل عراق و برخی از مناطق سوریه اشاره کرد. رویای دولت ترکیه در این سودای ارضی درپی تجاوز به خاک همسایگان به ویژه سوریه محقق شد در حالی که می‌دانیم هنوز میان سوریه و ترکیه برسر مالکلیت بندر اسکندرون اختلافاتی وجود دارد.

رجب طیب اردوغان بعد از سامان یافتن وضعیت نظام سوریه و بعد از هزینه‌های هفت ساله فراوانی که به دلیل نوع سیاست‌های منطقه ایش در سوریه کرده است هنوز به دنبال این است تا دست خالی از سوریه خارج نشود؛ ترکیه به بهانه ایجاد منطقه امن برای جلوگیری از تردد تروریست‌ها در شمال شرق سوریه به تجاوز نظامی رو آورد.

هدف اردوغان از حمله به شمال سوریه چه بود؟

ترکیه نگران آزادی هزاران تروریست در شهر ادلب سوریه و عزیمت آن‌ها به سمت ترکیه است، در حالی که کشور ترکیه خود در ترانزیت تروریست‌ها به سوریه نقش اساسی و مهمی داشته است. این تروریست‌ها همان افرادی هستند که در گذشته با تسهیلات ترکیه وارد سوریه شدند اما در حال حاضر ترکیه می‌داند اگر نتواند انتظارات و خواسته‌های این گروه‌های تروریستی را محیا کند، منجر به پیامدها و آشفتگی‌های مرزی جبران ناپذیری برای ترکیه خواهد شد. یکی از اهداف منطقه امن ترکیه همین است که بتواند تروریست‌ها را در آن منطقه مستقر کند و ابزاری برای تحرکات بعدی خود در خاک سوریه داشته باشد. البته بازهم این حرکت تکرار همان اشتباه راهبردی ترکیه خواهد بود در حالی که در یکی از بندهای اجلاس آستانه به صراحت گفته شده است تروریست‌ها باید خلع سلاح شده و همه مناطق سوریه را ترک کنند.

آیا رجب طیب اردوغان در به وجود آمدن حاشیه امن برای تردد تررویست‌ها موفق بوده است؟

گفته‌های رجب طیب اردوغان از نظر سیاسی و حقوقی توجیه مشروعی ندارد، به این دلیل که تروریست‌های داعش و سایر تروریست‌های باقیمانده در سوریه که در رأس آن‌ها جبهه النصره و فتح الشام هستند ارتباط تنگاتنگی با دولت ترکیه داشته‌اند. البته این این حوادث و اتفاقات تحت تأثیر تحولات و چشم اندازهای داخلی ترکیه در سال‌های اخیر بوده است. تحولات رفتار شناسی ترکیه در شکست حزب عدالت و توسعه قابل بررسی و ارزیابی است، در یک تحلیل ظریف از رفتار دولت ترکیه و آقای اردوغان می‌توان به راحتی فهمید که در هر زمانی موقعیت حزب عدالت و توسعه در داخل ترکیه دچار چالش و از محبوبیت او کاسته شده، دولت نیز به دنبال افشا کردن پرونده‌ای منطقه‌ای و یا موضوعی جنجالی برای سرپوش گذاشتن بر روی شکست‌های این حزب در جلب آرای مردمی بوده است. بر اساس همین دیدگاه و رویکرد، ترکیه سعی می‌کند تا با فرافکنی و جلب توجه افکار عمومی به موضوع مهمی در دور دست‌ها و منطقه از نگاه انتقادی مردم خود اجتناب و فضای دیگری را برای جلب توجه مردم ترکیه فراهم کند تا با آن بتواند به تضعیف سایر احزاب رقیب و منتقدان خود بپردازد؛ در جریان انتخابات عمومی سال ۲۰۱۵ و شکست سنگین حزب عدالت و توسعه، دولت به «پ. ک. ک» حمله کرد، زیرا بعد از شکست سنگین عدالت و توسعه در دور اول انتخابات اردوغان نیاز به جلب آرای عمومی داشت و این اغتشاشات و ناآرامی هایی که گروه‌های تروریستی در آن نقش مهمی داشتند در جلب این آرای عمومی تاثیر به سزایی داشت.

چرا دولت ترکیه برخلاف قواعد بین المللی می‌خواهد به طور یک جانبه به ایجاد فضای امنیتی پرداخته و با همسایگان خود وارد جنگ شود؟

دولت ترکیه با بحران‌های اقتصادی و تورم مواجه است و به نظر می‌رسد این بحران و تورم با روند فعلی در ماه‌ها و سال‌های آینده تداوم خود را بیشتر نشان دهد، گرچه این دولت با به راه انداختن همه شوهای تبلیغاتی برای جلب آرا به نفع خود نتوانسته برای پیروزی حزب عدالت و توسعه در انتخابات محلی و شهرداری‌ها موفقیتی کسب کند. این حزب در رقابت انتخاباتی، برخی شهر‌های مهم مانند استانبول و آنکارا را از دست داد؛ اردوغان زمانی که شهرداری استانبول را بر عهده داشت موضوع مهمی را مطرح کرد؛ وی در آن زمان گفت: «هرکس بتواند کرسی شهرداری استانبول را به دست آورد، کل آرا مردم ترکیه را به دست آورده است.» با کاسته شدن محبوبیت این حزب در انتخابات آینده ترکیه برنده شدن در این مرحله برای حزب عدالت و توسعه بسیار ضعیف خواهد بود.

دولت ترکیه برای ایجاد فضای امنیتی و برای اینکه بتواند در برابر احزاب رقیب موفق شود و آنها را از صحنه قدرت دور کند به ناچار به دنبال جلب توجه افکار عمومی است تا انتخاب مردم را محدود کند. فضای جنگ می‌تواند در انتخابات آینده به نفع حزب عدالت و توسعه باشد، بنابراین جنگ افروزی اردوغان به دولت و ارتش ترکیه کمک می‌کند تا در انتخابات حرفی برای گفتن داشته باشد. رجب طیب اردوغان با حمله به شمال شرق سوریه دچار یک تصمیم و خطای بزرگ راهبردی شده است.

سیاست منطقه‌ای حزب عدالت و توسعه از سال ۲۰۱۱ در سوریه دچار تغییرات جدی و متعددی شده و همواره با شکست مواجه شده است. ترکیه کشوری است که در ترانزیت تروریست‌ها از مناطق مختلف به سوریه نقش بسزایی داشته است. این کشور در مقطعی با عربستان سعودی در ترانزیت تروریست‌های زنکی و فتح الشام به سوریه نقش مهمی را بر عهده داشت. همه این وقایع و اتفاقات نشان می‌دهد دولت ترکیه علی رغم هزینه‌های هنگفتی که برای شکست سوریه انجام داده است نتوانست به اهدافش در سوریه برسد؛ در حالی که با حضور سه کشور سوریه، ترکیه و روسیه در اجلاس آستانه بر روند مطلوب منطقه گرایی و نقش آفرینی کشورهای ترکیه، ایران و روسیه در چارچوب فرایند حل مسائل منطقه‌ای تاکید و ترکیه هم خلع سلاح تروریست‌ها را در ادلب مطرح کرده بود.

به نظر می‌رسد ثبات به سوریه برگشته است و بسیاری از کشورهای عربی که تا دیروز نظام سوریه را غیرقانونی می‌دانستند، امروز روابط خود با دولت بشار اسد را از سرگرفته‌اند. در چنین وضعیتی به نظر می‌رسد دولت رجب طیب اردوغان به این نتیجه رسیده است که با بهانه ایجاد منطقه امن در بخشی از شمال سوریه حضور داشته و دستاوردی میدانی برای ترکیه فراهم کند. در بعد بین المللی ترکیه و اردوغان در دام سیاست‌های پیچیده آمریکا و کشورهای غربی به تله افتاده‌اند. با اقداماتی که ترکیه علیه کردهای سوری انجام داده باعث شده واکنش‌های افراطی و رادیکال در میان گروه‌های کرد درون ترکیه و سوریه شدت گیرد.

آیا کشورهای غربی در به وجود آمدن این تنش بین ترکیه و کردهای سوری نقش داشته‌اند؟

مقامات سیاسی و امنیتی کشورهای غربی درسال‌های اخیر با احیای قرارداد سایس پیکو، از نو تعریف کردن مرزهای منطقه‌ای اهداف تجزیه طلبی در کشورهای مناطق همسایه ایران را مطرح و آن را دنبال می‌کنند؛ کشورها و محافل غربی برای رسیدن به این هدف با اقدامات بحران ساز ژئوپولتیک در منطقه، با سرعت هدف احیای مرزها را در سر می‌پرورانند، درحالی که بسیاری از محافل سیاسی حمله ترکیه به سوریه را اشتباهی کاملا راهبردی می‌دانند.

این بحران چه پیامدها و تاثیراتی بر منطقه خواهد داشت؟

تاثیر بحران ترکیه و سوریه و نقش آن در متشنج کردن منطقه پیامدها و تاثیرات داخلی، منطقه‌ای و بین المللی زیادی به دنبال خواهد داشت. پیامد نشست آستانه در بخش منطقه‌ای و داخلی رویکرد ارزشمندی بود اما از سوی ترکیه نادیده گرفته شد؛ در سال ۲۰۰۲ بین کردهای ترکیه و حزب عدالت و توسعه تعاملاتی به وجود آمد اما این عملیات و تنش آفرینی‌ها این رویکرد مثبت را از بین برده است. کردهای ترکیه معتقدند که نظام ترکیه بعد از تأسیس جمهوری ترکیه در سال ۱۹۲۳ نسبت به کردها رویکردی تبعیض آمیز داشتند زیرا توسعه و خدمات دهی در مناطق جنوب شرق ترکیه با بیشترین جمعیت کرد نشین در مقایسه با سایر مناطق ترکیه بسیار عقب افتاده‌تر است و همیشه ترک‌ها با ادبیات تحقیرآمیز نسبت به کردها، آن‌ها را کوهستانی می‌نامند.

تا سال ۲۰۰۲ همه حکومت‌های ترکیه لایئک بودند. احزاب جمهوری خلق و احزاب دست راستی یا دست چپی غرب گرا مانند راه راست، مام مهین و حق دموکراتیک احزابی بودند که حکومت ترکیه را در دست گرفته و رهبری کرده‌اند. از سال ۲۰۰۲ که حزب عدالت توسعه سکان حکومت را به دست گرفت، رجب طیب اردوغان در مواضع و دیدگاه‌های خود راهی را انتخاب کرد که نشان می‌داد خوش بینی‌های زیادی نسبت به تغییر نگرش در نظام ترکیه نسبت به کردها به وجود آمده است. اما در سال ۲۰۰۴ اردوغان برای اولین بار در دیاربکر جمهوری ترکیه، حضور کردها را پذیرفت و با در نظر گرفتن تسهیلاتی در مناطق کرد نشین دستور تاسیس مراکز آموزشی و خانه‌های فرهنگ را داد. این وضعیت فوق العاده در مناطق کردنشین ترکیه که بعد از سال ۱۹۸۴ به وجود آمد در این دوره با سیاست‌های تجاوز کارانه اردوغان از بین رفت.

از نظر کردهای ترکیه این نگرش مثبت و این تحولات باعث شده بود نگاه کردها به حزب عدالت و توسعه از سایر دولت‌های قبلی لائیک ترکیه جدا شود اما بعد از سال ۲۰۱۱ در چرخشی که در سیاست‌های منطقه‌ای ترکیه پیش آمد، ترکیه با سیاست «مشت آهنین» راه مقابله با کردها را در پیش گرفت و فشارهای زیادی علیه احزاب قانونی کرد مانند حزب دموکراتیک خلق انجام داد. متاسفانه این نگرش مثبت کردها در اثر این تحولات از بین رفت. کردها به این نتیجه رسیدند که دولت‌های ترکیه اعم از لائیک و اسلام گرا همه دارای مواضع ضد آن‌ها هستند.

اشتباه راهبردی کردها دربه وجود آمدن این شرایط در منطقه چه بوده است؟

بزرگترین و راهبردی‌ترین اشتباه کردها اعتماد به آمریکا بود، آمریکا با چراغ سبز نشان دادن به کردهای سه منطقه کوبانی، جزیره و عفرین و تحریک آن‌ها به ایجاد یک کانتون خود مختار آن‌ها را به دام انداخت. یکی از عوامل اصلی به وجود آمدن این جنگ، افتادن در دام آمریکا بود؛ انتقادات منطقه‌ای و بین المللی در قبال تجاوزات ترکیه به شدت افزایش پیدا کرده و کاخ سفید نیز چندین وزیر کشور و وزیر دفاع ترکیه را در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است. این شرایط جنگی ادامه دار نخواهد بود، بهانه هایی که از سمت ترکیه مطرح شده به راحتی توسط ارتش سوریه قابل تحقق بوده و در حال حاضر ارتش سوریه در شهرهای حسکه و منبج حضور دارد که با استقبال گسترده کردها مواجه شده است. ارتش سوریه می‌تواند ضمن توافق با کردها در این منطقه مستقر شده تا ترکیه به بهانه تردد گروه‌های تروریستی این منطقه را دچار آشوب نکند؛ به نظر می‌رسد تدوام عملیات ترکیه با این وضعیت ممکن نیست، چرا که فشار افکار عمومی در سطح بین المللی موید این موضوع است.

ایران در این جنگ منطقه‌ای چه نقشی می‌تواند ایفا کند؟

ایران به حفظ تمامیت ارضی و تغییر و خدشه ناپذیری مرزهای بین المللی سوریه معتقد است و مانند همیشه از این کشور حمایت می‌کند. وضعیت کردها در سوریه موضوعی داخلی و مربوط به دولت مرکزی سوریه است، اما در جریان جنگ افروزی اردوغان؛ ایران در کنار دیگر کشورهای منطقه از کردها حمایت می‌کند. همان گونه که کردهای عراقی شاهد دفاع ایران از خود در برابر تجاوز داعش در شهرهای اربیل و سلیمانیه بودند، امروز نیز موضع ایران خارج از مواضع سیاسی و بیانیه‌ای است چرا که تأکید ایران حمایت از دولت سوریه است. وقتی دولت سوریه در چهارچوب تمامیت ارضی از خود دفاع کند، این اقدامات مورد حمایت ایران نیز قرار خواهد گرفت. دولت ترکیه نمی‌تواند به بهانه‌های واهی تمامیت ارضی و خط مرزی همسایگان خود را نقض کند. در زمانی که برخی از شهرهای کرد نشین شمال سوریه مانند منبج و کوبانی توسط داعش و با حمایت برخی از کشورها مانند ترکیه و عربستان سعودی مورد تهاجم قرار گرفته بود، کردها مقاومت قابل توجهی از خود نشان دادند و جمعیت زیادی از اسرای داعشی را در زندان‌های خود محبوس کردند.

اجماع بین المللی در خاموش کردن این تنش منطقه‌ای چه خواهد بود؟

ترکیه باید بداند کردهای شمال سوریه بخشی لاینفک از نظام سوریه هستند. این حملات تجاوزی آشکار به خاک سوریه و نقض قوانین بین المللی است. ترکیه با فشار افکار عمومی منطقه‌ای و جهانی و تبعات بین المللی این حملات نباید به این حرکات امیدوار باشد. با وجود ائتلافی منطقه‌ای با نام محور مقاومت در صورت تداوم این شرایط روند خوبی را برای این کشور قابل تصور نیستم و معتقدم تنش آفرینی و متشنج کردن منطقه به نفع ترکیه نخواهد بود. کد خبر ۳۹۳۹۱۰

خواندن خبر در سایت منبع

ایران از توافق روسیه و ترکیه در مورد «شمال سوریه» استقبال کرد

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
ایران از توافق روسیه و ترکیه در مورد «شمال سوریه» استقبال کرد
خبرگزاری میزان- سخنگوی وزارت امور خارجه، گفت: ایران از هر اقدامی که به حفظ تمامیت ارضی، تقویت حاکمیت ملی و بازگشت ثبات و آرامش به منطقه منجر شود استقبال می‌کند و در این راستا تفاهم حاصله میان روسیه و ترکیه برای پایان دادن به درگیری‌ها در شمال سوریه را قدم مثبتی برای بازگشت ثبات و آرامش به منطقه می‌داند. تاریخ انتشار: 11:36 - 01 آبان 1398 - کد خبر: ۵۶۱۳۳۰
ایران از توافق روسیه و ترکیه در مورد «شمال سوریه» استقبال کرد - 0

گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ سید عباس موسوی با اشاره به توافق سران روسیه و ترکیه در خصوص تحولات شمال سوریه اظهار داشت: ایران از هر اقدامی که به حفظ تمامیت ارضی، تقویت حاکمیت ملی و بازگشت ثبات و آرامش به منطقه منجر شود استقبال می‌کند و در این راستا تفاهم حاصله میان فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه برای پایان دادن به درگیری‌ها در شمال سوریه را قدم مثبتی برای بازگشت ثبات و آرامش به منطقه می‌داند.

وی افزود: امیدواریم رسیدن به این تفاهم موجبات رفع نگرانی‌های امنیتی ترکیه از یک سو و حفظ تمامیت ارضی و تقویت حاکمیت ملی سوریه از سوی دیگر را فراهم نماید.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره طرفدار گفتگو و روش‌های مسالمت آمیز حل و فصل اختلافات بوده و بر همین اساس همواره طرفین اختلافات را به مذاکره برای رسیدن به تفاهم ترغیب کرده و در همین راستا توافق آدانا را مبنای مناسبی برای رفع نگرانی‌های ترکیه و سوریه می‌داند و در این راه از هرگونه مساعدتی برای گفتگو و ایجاد تفاهم میان آنکارا و دمشق دریغ نمی‌نماید.

موسوی حضور نیروهای خارجی در شمال سوریه را موجب تامین امنیت در منطقه ندانست و تاکید کرد راه حل مشکلات منطقه، درون منطقه‌ای است و خروج نیروهای آمریکایی از منطقه موجب بازگشت امنیت و آرامش خواهد بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین خاطر نشان کرد: خوشبختانه اثرات سازو کار روند آستانه در تامین صلح و امنیت در سوریه با تشکیل کمیته قانون اساسی در آینده نزدیک نمود بارزتری پیدا کرده و اطینان داریم قدمی بزرگ در بازگشت ثبات و آرامش دائمی در سوریه محسوب می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

توئیت ترامپ: خبرهای خوبی درباره ترکیه و سوریه در راه است

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور
توئیت ترامپ: خبرهای خوبی درباره ترکیه و سوریه در راه است
رئیس جمهوری آمریکا بامداد چهارشنبه در پیامی توئیتری گفت که خبرهای خوبی درباره ترکیه و سوریه در راه است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بامداد چهارشنبه در پیامی توئیتری نوشت: به نظر می‌رسد خبرهای خوبی در ارتباط با ترکیه، سوریه و خاورمیانه در حال روی دادن است. گزارش‌های بیشتر منتشر خواهد شد!

ساعتی پیش وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که همزمان با پایان یافتن ضرب‌الاجل ۱۲۰ ساعته توافق واشنگتن و آنکارا برای آتش‌بس موقت در شمال شرق سوریه، کاخ سفید عقب‌نشینی کامل نیروهای پ. ک. ک و ی. پ. گ را به اطلاع آنکارا رسانده است.

توئیت ترامپ: خبرهای خوبی درباره ترکیه و سوریه در راه است - 4

وزارت دفاع ترکیه یادآوری کرد که در حال حاضر نیازی به اقدام نظامی در شمال شرق سوریه خارج از منطقه عملیات فعلی نیست.

وزارت دفاع ترکیه با تاکید بر اینکه آنکارا هرگز اجازه نخواهد داد کریدور تروریستی در مرزهای جنوبی‌اش تشکیل شود، افزود: ترکیه با قاطعیت به مبارزه با تروریسم ادامه خواهد داد.

ساعاتی قبل رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه با اعلام اتمام مهلت توافق آتش‌بس، گفته بود که آمریکا به طور کامل به تعهدات خود عمل نکرده است.

اردوغان تاکید کرد که با توجه به اتمام این مهلت، ترکیه اقدام‌های لازم را برخواهد داشت، و افزود: اگر مماشات کنیم، راه را برای سازمان‌های تروریستی باز کرده‌ایم.

رئیس جمهوری ترکیه روز سه‌شنبه راهی سوچی شد و بیش از شش ساعت و ۳۰ دقیقه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه پشت درهای بسته مذاکره کرد.

محور اصلی این مذاکرات وضعیت سوریه با توجه به عملیات نظامی «چشمه صلح» بود که ترکیه از دو هفته پیش، آن را با وجود مخالفت جامعه جهانی آغاز کرد.

روسیه و ترکیه در جریان مذاکرات رئیسان جمهوری دو کشور تفاهمنامه‌ای ۱۰ ماده‌ای را درباره اوضاع امنیتی شمال سوریه امضا کردند.لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

کرملین: اسد از توافق روسیه-ترکیه حمایت کرد

همشهریخبرگزاری همشهری
کرملین: اسد از توافق روسیه-ترکیه حمایت کرد
همشهری‌آنلاین: سخنگوی کرملین گفت، اسد در تماس تلفنی با رئیس‌ جمهور روسیه از تصمیم‌های روسیه و ترکیه حمایت کرده است.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک، سخنگوی کرملین تاکید کرد، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در تماس تلفنی با بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه تاکید کرد هدف مهم، احیای تمامیت ارضی سوریه است.

به گفته این سخنگو، رئیس‌جمهور سوریه هم اطمینان داد گاردهای سوری آماده انجام گشت نظامی مشترک با روس‌ها در مرز ترکیه – سوریه هستند. کد خبر ۴۶۰۰۳۹

خواندن خبر در سایت منبع

درخواست کردها از آلمان برای توقف حملات ترکیه

تسنیمخبرگزاری تسنیم
درخواست کردها از آلمان برای توقف حملات ترکیه
کردهای سوریه طی نامه‌ای از دولت آلمان درخواست کردند حملات ترکیه به شمال سوریه را با ابزارهایی که در اختیار دارد متوقف کند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه «تاگس اشپیگل»، کردها در سوریه از «آنگلا مرکل»، صدر اعظم آلمان درخواست کرده‌اند که حمله ترکیه به منطقه کردنشین شمال سوریه را متوقف کند.

در نامه‌ای که از طرف «ابراهیم مراد» نماینده منطقه خودمختار در شمال و شرق سوریه در برلین به صدر اعظم آلمان نوشته شده است آمده است که ما امیدواریم که دولت فدرال آلمان یکی از بازیگرانی باشد که با قدرت از صلح دفاع می‌کند و از تلاش‌های چند قومی دموکراتیک در شمال و شرق سوریه در برابر ویرانگری‌های دولت ترکیه محافظت می‌کند.

روزنامه تاگس اشپیگل این نامه را که آخر هفته به دفتر صدر اعظم آلمان ارسال شده بود منتشر کرده است.

مراد در این نامه نوشته است که گزینه‌های مشخص برای اقدام عبارتند از درخواست منطقه پرواز ممنوع، پایان سریع همه صادرات تسلیحات به ترکیه و تحریم‌های اقتصادی سریع علیه این کشور.

در این نامه آمده است که ما همچنین بحث در این باره را پیشنهاد می‌دهیم که آیا ترکیه ارزش‌های مشترک اعضای ائتلاف ناتو را دارد و یا خیر. همچنین ما امیدواریم که همه اعضای اتحادیه اروپا با توجه به وقایع کنونی، مذاکرت عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا و همچنین حمایت‌های مالی از این کشور را مورد بازنگری قرار دهند.

مراد همچنین در این نامه به اقدامات خشونت بار ترکیه علیه غیر نظامیان همچنین در منطقه عفرین اشاره کرد.

رهبری ارتش دموکراتیک سوریه (SDF) به عنوان شاخه نظامی کردهای سوریه اخیرا همچنین خواستار عملیات ارتش آلمان در مرزهای ترکیه با سوریه شده بود.

دولت ترکیه از همکاری نزدیک ارتش دموکراتیک سوریه (SDF) به‌عنوان شاخه نظامی کردهای سوریه و نیز حزب پ. ک. ک ترکیه بسیار واهمه دارد و با توجیه دفاع شخصی حملاات خود به شمال سوریه را آغاز کرده است.

در نامه مراد همچنین آمده است که از زمان شروع حمله نظامی ترکیه قربانیان غیر نظامی فراوانی وجود داشته و بسیاری از ساکنان این منطقه متواری شده‌اند. به واسطه بمباران‌های ترکیه حدود ۷۵۰ نفر از حامیان داعش توانستند از زندان‌ها و اردوگاه‌ها فرار کنند. حمله ترکیه به شمال سوریه ناگزیر به فاجعه انسانی منتهی شده و در نهایت به نفع تروریسم داعش است که در سایه این هرج و مرج می‌تواند دوباره خود را سازماندهی کند.

خواندن خبر در سایت منبع

ترکیه از جنگ با سوریه پاپس کشید + جزئیات

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور
ترکیه از جنگ با سوریه پاپس کشید + جزئیات
وزارت دفاع ترکیه در بیانیه‌ای که نیمه‌شب ۳۰ مهر ماه منتشر کرده و خبرگزاری فرانسه و خبرگزاری آلمان آن را بازتاب داده‌اند گفته است «در این شرایط نیازی به انجام یک عملیات تازه نیست».

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

ترکیه از جنگ با سوریه پاپس کشید + جزئیات - 1

به گزارش نامه نیوز، دولت ترکیه اعلام کرد نیازی به از سرگیری عملیات نظامی در شمال سوریه نیست. آنکارا می‌گوید ایالات متحده خروج «کامل» شبه‌نظامیان کرد از مناطق مرزی را به اطلاع ترکیه رسانده است.

وزارت دفاع ترکیه در بیانیه‌ای که نیمه‌شب ۳۰ مهر ماه منتشر کرده و خبرگزاری فرانسه و خبرگزاری آلمان آن را بازتاب داده‌اند گفته است «در این شرایط نیازی به انجام یک عملیات تازه نیست».

در پی سفر مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا به ترکیه در ۲۵ مهر ماه دو طرف بر سر آتش‌بس در شمال شرق سوریه به توافق رسیدند. قرار شده بود عملیات نظامی ترکیه به مدت ۱۲۰ ساعت (۵ روز) متوقف شود تا شبه‌نظامیان کرد از ۳۰ کیلومتری مرز عقب‌نشینی کنند.

وزارت دفاع ترکیه می‌گوید «در پی مهلت ۱۲۰ ساعته، آمریکا اعلام کرد خروج گروه پ‌کا‌کا/ی‌پ‌گ از مناطق به‌طور کامل انجام شده‌است».

مایک پنس، معاون دونالد ترامپ، نیز اعلام کرده طرف‌ها به آتش‌بس پنج روزه پایبند بودند و مذاکرات بر سر برقراری آتش‌بس دائم جریان دارد.

بیانیه تازه وزارت دفاع ترکیه پس از آن منتشر شده که رجب طیب اردوغان، در دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، در مورد رخدادهای سوریه گفت‌وگو کرد.لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

پمپئو به فکر گرسنگان آمریکایی باشد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ضمن تقبیح و محکومیت اظهارات مداخله جویانه اخیر وزیر خارجه آمریکا، اظهار داشت: تنها چیزی که به آقای پمپئو نمی‌چسبد، اعلام حمایت از ملت ایران است. پمپئو به فکر گرسنگان آمریکایی باشدسخنگوی وزارت امورخارجه، تاکید کرد: ملت ایران، ملت بالغ و رشیدی است و از موانع مختلف عبور کرده و ناملایمات بسیاری را پشت سرگذاشته است و این ملت از این مرحله نیز عبور خواهد کرد و مسایل داخلی خودش را حل و فصل خواهد کرد. امنیت مرزها، محور گفتگوی فرمانده ارتش پاکستان در تهرانسخنگوی وزارت امور خارجه، سفر فرمانده ارتش پاکستان به تهران را بی نظیر توصیف کرد و گفت: مسایل دوجانبه و امنیت مرز‌ها محور گفتگو‌های فرمانده ارتش پاکستان در تهران است. آقای سید عباس موسوی اظهارداشت: آقای قمر جاوید باجوا، فرمانده ارتش پاکستان در صدر هیاتی بلند پایه نظامی امنیتی امروز (دوشنبه) وارد ایران شد و قرار است وی با برخی از مقامات جمهوری اسلامی ایران دیدار و رایزنی کند. فرمانده ارتش پاکستان در صدر هیاتی بلند پایه نظامی امنیتی امروز وارد ایران شدآقای موسوی، افزود: فرمانده ارتش پاکستان فردا (سه شنبه) با آقای ظریف وزیر امور خارجه دیدار و گفتگو خواهد کرد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.
الفالف1 روز قبل
مردم حق دارند خشمگین باشند چرا که در اجرای تصمیم بنزینی شبانه مثل دزدها عمل کرده. حتی ائمه جمعه می‌توانند تریبون را به میان معترضان ببرند و مسئولان شهر را دعوت کنند به حرف مردم گوش دهند. آنچه مسلم است، معترضان تریبون می‌خواهند. جلوی مسئولان، اعتراض کنند، حتما بهتر از این است که با سنگ و چوب جلوی عابر بانکها اعتراض کنند. به معترضان تریبون بدهید تا صف معترضان از اوباش جداشود.

تحریم‌ها علیه ایران، تروریسم اقتصادی است

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
این کار درباره جلوگیری از دستیابی ایران به مواد غذایی هم مصداق دارد اما از خوش شانسی ماست که ایران کشوری بزرگ و قوی است. تحمیل تحریم‌ها علیه ایران بهترین مثال درباره تروریسم اقتصادی است. وی درباره اتهام ایران به صدور احکام اعدام گفت: ما در ایران مجازات اعدام داریم و این امر بر کسی پوشیده نیست. ۹۰ درصد احکام اعدام در ایران درباره جرائم مرتبط به مواد مخدر است در نتیجه مواد مخدر یکی از عوامل اساسی صدور حکم اعدام است. گفتم که ۹۰ درصد اعدام‌ها در ایران به دلیل مواد مخدر است.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، جزئیات نشست عصر امروز این کمیسیون با وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان برنامه و بودجه را تشریح کرد. آقای محمد خدابخشی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: در این جلسه درباره اجرای برنامه افزایش قیمت بنزین بحث شد؛ آقای نوبخت اعلام کرد که تمام منابعی که مربوط به افزایش قیمت بنزین است تقریبا​ ۳۰ هزار میلیارد تومان است که به طور کامل به مردم بر می‌گردد و بین ۶۰ میلیون نفر توزیع می‌شود. وی افزود: وزیر صنعت نیز در این نشست بر اینکه تمام تلاش وزارتخانه‌اش کنترل قیمت هاست تاکید کرد و افزود: بر اساس مطالعاتی که انجام داده‌اند افزایش قیمت‌ها ناشی از افزایش قیمت بنزین حداکثر چهار تا چهار و نیم درصد خواهد بود و تمام تلاششان این است که افزایش قیمت وجود نداشته باشد.
تابناکتابناک9 ساعت قبل
به رغم آنکه برخی خدمات اینترنتی به واسطه اقدامات صورت گرفته در یکی دو روز اخیر دایر شده‌اند، کماکان دسترسی بسیاری از ایرانیان به اینترنت قطع است. موضوعی که سخنگوی دولت از برنامه‌ای ویژه برای رفع آن خبر می‌دهد، اما وزیر ارتباطات تاکید دارد که این گونه نیست! به رغم آنکه برخی خدمات اینترنتی به واسطه اقدامات صورت گرفته در یکی دو روز اخیر دایر شده‌اند، کماکان دسترسی بسیاری از ایرانیان به اینترنت قطع است. اینترنت استان به استان وصل می‌شودربیعی در این بارهبا این توضیحات، وی برنامه دولت برای برقراری دوباره اتصال به اینترنت در کشور را این گونه تشریح کرد: «می‌پذیرم که با قطع اینترنت خیلی‌ها دچار سختی شده‌اند، اما نگرانی بزرگتر امنیت ملی کشور است که باید به آن توجه شود. در استان‌هایی که از اینترنت سوء استفاده صورت نمی‌گیرد استان به استان اینترنت آن‌ها وصل خواهد شد و به حالت طبیعی برمی گردد.» ربیعی در این باره گفت: «مشکلات برخی مشاغل اینترنتی و بانک‌ها را حل کردیم، اما هنوز مشکل برخی کار‌های دانشجویی و مشاغل دیگر باقی مانده است.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

بررسی تمام معادلات گروه مرگ انتخابی جام جهانی/ ایران چطور صدرنشین می‌شود؟

ایسنا6 دقیقه قبل

۵ قاب از ۶۰ سالگی بن‌هور

همشهری9 دقیقه قبل

کپچر ۲۰۲۰ معرفی شد/ خودرویی با امکانات متنوع و قیمت رقابتی (+تصاویر)

عصر ایران11 دقیقه قبل

یک رکورد و یک سقوط برای قهرمانان لیگ برتر انگلیس/ آیا آرسنال به پله‌های پایین‌تر باز می‌گردد؟! +آمار

میزان‌آنلاین13 دقیقه قبل

تخصیص کارت بلیت ۳۰۰ هزار تومانی به سربازان در صورت تصویب شورای شهر

ایسنا14 دقیقه قبل