جنگ قدرت متحدان دیروز و امروز ایران در عراق
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

جنگ قدرت متحدان دیروز و امروز ایران در عراق

ائتلاف النصر: بیانیه مربوط به نامزدی فالح الفیاض برای پست نخست‌وزیری ربطی به ما ندارد

ایسناخبرگزاری ایسنا
ائتلاف النصر: بیانیه مربوط به نامزدی فالح الفیاض برای پست نخست‌وزیری ربطی به ما ندارد
ائتلاف النصر نامزدی الفیاض برای نخست‌وزیری را تکذیب و اعلام کرد که هیچ گونه بیانیه‌ای در این باره صادر نشده است.

در پی اینکه جمعی از رهبران ائتلاف النصر (حیدر العبادی) روز جمعه فالح الفیاض، رئیس سابق حشد شعبی را کاندیدای تصدی پست نخست وزیری کردند، ائتلاف النصر نامزدی فالح الفیاض برای نخست وزیری دولت عراق را تکذیب کرد.

ائتلاف النصر عراق به رهبری حیدر العبادی اعلام کرد، هیچ بیانیه‌ای درباره نامزدی الفیاض برای این سمت منتشر نکرده است.

ائتلاف مذکور نسبت به انتشار بیانیه‌های خیالی مبنی بر موافقت رهبران النصر یا رهبرانی با هر عنوانی دیگر در این باره ابراز تعجب کرد و افزود: ائتلاف النصر نشست دوره‌ای اعضای خود را برگزار و بیانیه‌هایی صریح و متفق القولی منتشر می‌کند که بیانگر دیدگاه‌های ائتلاف است.

ائتلاف النصر افزود: هیچ موضع رسمی از سوی دفتر اطلاع‌رسانی این ائتلاف منتشر نشده و بیانیه‌های منتشر شده منابعی نامشخص دارند که به نمایندگی از ائتلاف النصر نیست.

در بیانیه صادره از سوی تعدادی از رهبران ائتلاف النصر آمده بود: ما به عنوان رهبران اصلی ائتلاف النصر، اعلام می‌کنیم که فالح الفیاض را برای تصدی پست نخست وزیری کاندیدا کرده‌ایم که این امر بر اساس ایمان ما به توانایی‌های وی برای انجام برنامه‌های دولتی که خواسته‌های شهروندان را محقق می‌سازد و همچنین به دلیل مقبولیت ملی گسترده وی صورت گرفته است.

این در حالی است که پیشتر از بروز اختلافاتی میان حیدر العبادی، نخست وزیر کنونی عراق و رهبر ائتلاف النصر با فالح الفیاض گزارش‌هایی منتشر شده بود به طوری روز جمعه العبادی با صدور دستوری، فالح الفیاض را از ریاست حشد شعبی و تمامی پست‌های دولتی‌اش برکنار کرد.

النصر تاکید کرد، آنچه منتشر می‌شود و بیانیه‌هایی به اسم آن صادر می‌شود به منزله سیاست آن و نهادهایش نیست و تنها دفاتر رسمی ائتلاف بیانگر مواضع النصر هستند.

ائتلاف النصر عراق در بیانیه خود آورده است، تصمیم برکناری الفیاض از مسؤولیت‌هایش طبق شروط مسؤولیت دولت از سوی نخست وزیر برای تضمین عملکرد بهتر موسسات دولتی عراق لحاظ شد و ائتلاف النصر تاکید می‌کند که الفیاض در قالب لیست النصر در انتخابات اخیر عراق مشارکت نکرد و به صورت شخصی در انتخابات حضور داشت.

ائتلاف النصر به اراده و تصمیم ملی اشاره کرد که با شرکایش برای نابودی فساد دنبال می‌کند.

این ائتلاف تاکید کرد: بر اصول ملی خود در زمینه حفظ استقلال در تصمیم ‌گیری‌اش و دستاوردهای پیروزی بر تروریسم و سهمیه بندی و اختلاف اصرار دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش سخنگوی وزارت خارجه به برکناری رئیس حشد الشعبی توسط العبادی

الفخبرگزاری الف
واکنش سخنگوی وزارت خارجه به برکناری رئیس حشد الشعبی توسط العبادی
بهرام قاسمی با اشاره به برکناری مشاور امنیت ملی دولت عراق توسط نخست وزیر این کشور گفت: این یک مساله داخلی در عراق است، برای ما یک عراق امن، متحد و پیشرفته بیش از هر چیزی اولویت دارد.

به گزارش الف، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص برکناری مشاور امنیت ملی دولت عراق توسط نخست وزیر آن کشور اظهار داشت: این موضوع یک مساله داخلی در عراق است و ما در آن دخالت نمی کنیم.

قاسمی در ادامه تاکید کرد: برای ما به عنوان همسایه، یک عراق امن، متحد و پیشرفته بیش از هر چیزی اولویت دارد.

گفتنی است، «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق، الفیاض رئیس الحشد الشعبی را از منصب مشاور امنیت ملی این کشور برکنار کرد.

دفتر نخست‌وزیری عراق در این رابطه اعلام کرده که با توجه به تمایل فالح الفیاض برای ورود به فعالیت سیاسی و حزبی، که طبق قانون اساسی با ماموریت مسئولان امنیتی تعارض دارد، او را از سمت مشاور امنیت ملی و ریاست الحشد الشعبی و ریاست دستگاه امنیتی کنار گذاشته است.

الفیاض ۶۲ ساله از ژوئیه ۲۰۰۹ در سمت مشاور امنیت ملی عراق بود.

خواندن خبر در سایت منبع

انتقاد فرماندهان حشد شعبی از العبادی

الفخبرگزاری الف
انتقاد فرماندهان حشد شعبی از العبادی
فرماندهان حشد شعبی با صدور بیانیه ای نسبت به برکناری رئیس این نهاد توسط نخست وزیر عراق انتقاد کردند.

به گزارش مهر به نقل از سومریه نیوز، بیش از ۱۰ تن از فرماندهان حشد شعبی با امضای بیانیه ای انتقاد خود را نسبت به برکناری «فالح الفیاض» رئیس نهاد حشد شعبی و مشاور امنیت ملی این کشور توسط حیدر العبادی نخست وزیر عراق اعلام کرده و نسبت به سوق دادن نهادهای امنیتی به سمت دعواهای سیاسی هشدار دادند.

در این بیانیه آمده است: ما از نبرد علیه داعش بعد از صدور فتوای مراجع حمایت می کنیم و نسبت به نحوه برکناری فالح الفیاض (مشاور امنیت ملی و رئیس هیات حشد شعبی و سرویس امنیت ملی) از سمت خود متاسفیم چرا که وی خدمات زیادی به نهادهای امنیتی و حشد شعبی ارائه داد.

در ادامه این بیانیه تاکید شده است: ما شاهد تلاشها برای کاهش بودجه و کاهش اعضای حشد شعبی و مانع تراشی در مسیر اعطای حقوق شهدا و دیگر مسائل بودیم تا بدین ترتیب این نهاد تضعیف شود.

در این بیانیه تاکید شده است: ما در حشد شعبی با امت و ملت و مرجعیت عالیقدر آیت الله سید علی سیستانی پیمان بسته ایم تا سربازان وفاداری برای دفاع از این سرزمین باقی بمانیم. ما در عین حال نسبت به سوق دادن حشد شعبی و نهادهای امنیتی به سمت مناقشات سیاسی هشدار می دهیم.

خواندن خبر در سایت منبع

رهبران ائتلاف النصر عراق "فالح الفیاض" را نامزد نخست وزیری کردند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
رهبران ائتلاف النصر عراق "فالح الفیاض" را نامزد نخست وزیری کردند
رهبران ائتلاف النصر عراق امروز (جمعه) فالح الفیاض، رئیس سابق حشد الشعبی را کاندید تصدی پست نخست وزیری کردند.

 در بیانیه صادره از رهبران ائتلاف النصر آمده است: ما به عنوان رهبران اصلی ائتلاف النصر، اعلام می‌کنیم که فالح الفیاض را برای تصدی پست نخست وزیری کاندید کرده‌ایم که این امر بر اساس ایمان ما به توانایی‌های وی برای انجام برنامه‌های دولتی که خواسته‌های شهروندان را محقق می‌سازد و همچنین به دلیل مقبولیت ملی گسترده وی صورت گرفته است.

پیشتر حیدر العبادی، نخست وزیر عراق با صدور دستوری فالح الفیاض را از ریاست حشد الشعبی و تمامی پست‌های دولتی‌اش برکنار کرد.

ائتلاف النصر تحت رهبری حیدر العبادی قرار دارد. پیشتر یک منبع سیاسی عراقی اعلام کرده بود که ۲۸ عضو ائتلاف النصر از این ائتلاف خارج شده‌اند که فالح فیاض در راس این افراد قرار دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

راز کشته شدن سربازان امریکایی در جعبه سیاه عین الاسد/ از قدرت ایران رونمایی خواهد شد! +فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
«جاناتان هافمن» سخنگوی پنتاگون گفت که وزارت دفاع آمریکا درمورد خسارات جانی حمله موشکی ایران پنهان‌کاری و تلاش برای کوچک‌نمایی آن نکرده است. جمعه‌شب سخنگوی پنتاگون اعتراف کرد که ۱۱ نظامی آمریکایی پس از این حمله دچار آسیب مغزی و برای معالجه به کویت منتقل شده‌اند. خبر زخمی شدن ۱۱ نظامی آمریکایی در حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد را نخستین بار تارنمای خبری و تحلیلی «دیفنس وان» بامداد جمعه منتشر کرد. این رسانه‌ها گزارش دادند که در این حمله موشکی هیچ فرد آمریکایی، کشته یا زخمی نشده است. اما نیویورک تایمز روز دوشنبه گزارش داد که برخی پرسنل نظامی برای درمان آسیب مغزی تحت درمان قرار گرفته‌اند.

جهانگیری: آموزش و پرورش باید همیشه در اولویت باشد

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین18 ساعت قبل

وقتی پنتاگون دیر از خواب بیدار می‌شود!

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آمریکا پس از ۱۰ روز از حمله ایران به عین‌الاسد تازه اعلام کرده است ۱۱ نفر از سربازانش دچار ضربه ملایم مغزی شده‌اند. ضربه ملایم مغزی؛ خبری که دستمایه طنز در بسیاری از محافل خبری شد و خیلی‌ها نوشتند با این حساب چند هفته دیگر زمان می‌برد تا آمریکایی‌ها اعلام کنند ده‌ها نظامی آن‌ها بعد از حمله ایران دچار کشته‌شدگی یواش شده‌اند. اینکه در زمان حمله ایران به پایگاه عین‌الاسد که به پایتخت آمریکا در عراق معروف بوده پنتاگون خواب بوده و پنج شنبه این هفته از خواب بیدار شده و در حال آمار دادن از نظامیان آمریکایی است موجب شده است تا این موضوع در شبکه‌های آمریکا، دستمایه شود. CNN، دروغ‌گویی پنتاگون را به رخ کشیده و گزارش داده این خبر در حالی افشا می‌شود که وزارت دفاع آمریکا در زمان حمله موشکی ایران اعلام کرده بود نظامیان آمریکایی هیچ تلفاتی نداشتند و هیچ کس به طور جدی زخمی نشد. الجزیره انگلیسی نیز در گزارش جدید از اصابت دقیق موشک‌های ایرانی به این پایگاه تمجید کرده است.

عصبانیت از کابوس حضور میلیونی مردم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، دیروز روزی خاص بود هم برای مردم و هم برای خبرنگاران، پوشش لحظه به لحظه حضور مردم در نماز جمعه تهران به امامت رهبر معظم انقلاب و سخنان و خطبه‌های قاطع حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که علاوه بر تیتر‌های مختلف رسانه‌ها، همزمان زنده از برخی شبکه‌ها نیز منعکس شد. فرانس ۲۴، علاوه بر بخش انگلیسی در بخش فرانسوی نیز با قطع برنامه‌های خود به گوشه‌ای از این حضور و بیانات رهبر معظم انقلاب پرداخت. شبکه‌های عربی نیز همزمان خطبه‌های عربی رهبر معظم انقلاب را پوشش دادند. حضور دیروز مردم را هم نمی‌بینند و روزشمار نابودی این حضور و انقلاب مردم را به راه می‌اندازند یا سخنان رهبر معظم انقلاب در حمله به عین الاسد را بزرگنمایی عنوان می‌کنند. کابوس حضور میلیونی مردم در خیابان‌ها و اعلام حمایت از راه امام و خط انقلاب، رسانه‌های بیگانه و هدایتگران اصلی آن‌ها را از این روز‌ها کلافه و عصبانی کرده است، آن‌ها که به دنبال ایجاد گسست و شکاف در داخل ایران بودند و اکنون همه رشته‌های خود را پنبه شده می‌بینند.

صبار و شکور …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
ایرانی‌ها دیروز دوباره یکپارچگی‌شان را به رخ دنیا کشیدند، مردمی که آمده بودند تا با اقتدا به فرمانده نماز جمعه تاریخی بسازند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، مردم انقلابی، بصیر و ولایتمدار ایران اسلامی با نمایش اقتدار و وحدت در سخت‌ترین گردنه‌ها، نشان دادند فارغ از هر سلیقه و دیدگاهی پا در رکاب ولایت هستند.

پاسخ مردم به درخواست وقیحانه ترامپ درباره صلح!

مهرمهر20 ساعت قبل
مردم تهران در یک مصاحبه تصویری عنوان کردند که آمریکا هیچ وقت قابل اعتماد نبوده، مخصوصا اکنون که یکی از بهترین فرزندان ایران رو به طور ناجوانمردانه‌ای ترور کرده است.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

آفلاتوکسین چیست؛ آیا شیر پاستوریزه ایران مسموم است؟

تکراتوچند ثانیه قبل

رأی گیری تفحص از پارک‌‎های علم‌وفناوری و جهاد دانشگاهی به نشست دیگری موکول شد

خانه ملت3 دقیقه قبل

مصوبه کمیسیون فرهنگی برای حمایت از کسب و کارها در فضای پیام‌رسان‌ها

فارس5 دقیقه قبل

لزوم تمرکز بر فرهنگ به عنوان پیشران اقتصادی کشور در شرایط کنونی

ایرنا6 دقیقه قبل

طرح جدید فروش اقساطی ایران خودرو - ۱ و ۲ بهمن ماه ۹۸

ایران‌جیب6 دقیقه قبل

حقوق دی ماه بازنشستگان کشوری امشب واریز می‌شود

تسنیم6 دقیقه قبل

از حق طبیعی هواداران فوتبال ایران دفاع می‌کنیم

صدا و سیما7 دقیقه قبل