تظاهرات مردم در عراق تاکنون ۳۰ کشته بر جای گذاشت
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. بین‌المللی
پوشش خبری

تظاهرات مردم در عراق تاکنون ۳۰ کشته بر جای گذاشت

هشدار حزب الله عراق به معترضان درباره اقدامات مزدوران وابسته به محور صهیونیستی-آمریکایی

فارسخبرگزاری فارس
هشدار حزب الله عراق به معترضان درباره اقدامات مزدوران وابسته به محور صهیونیستی-آمریکایی
«حزب الله» عراق با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که باید نسبت به مزدوران محور شر آمریکایی-صهیونیستی-سعودی و کسانی که قصد دارند از این تظاهرات بهره‌برداری کنند، هوشیار بود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، ۱۰ استان عراق جمعه (روز گذشته) عرصه برگزاری تظاهرات علیه فساد، وضعیت نامناسب معیشتی و بیکاری بود و تا پاسی از شب نیز ادامه داشت.

گردان‌های «حزب الله» عراق شامگاه گذشته بیانیه‌ای درباره این تظاهرات منتشر و تأکید کردند که باید نسبت به مزدوران وابسته به آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی هوشیار بود.

حزب الله ضمن تسلیت به مناسبت کشته شدن شماری از معترضان، تأکید کرد که این افراد، علیه گروه تروریستی داعش، مبارزه می‌کردند، ولی افراد نفوذی بین معترضان، آنان را هدف قرار دادند.

شبکه خبری «السومریه» به نقل از حزب الله عراق گزارش داد که «رخدادهای تأسف‌باری که امروز رخ داد، مؤید اظهارات مرجعیت بود که نسبت به حضور طرف‌های خارجی هشدار داد؛ [طرف‌هایی] که در راستای ایجاد هرج و مرج و جنگ داخلی فعالیت می‌کنند».

در بیانیه این گروه عراقی آمده است که در بیانیه‌های سابق نسبت به این مسئله هشدار داده و اعلام کرده بودند که باید در خصوص مزدوران محور شر آمریکایی-صهیونیستی-سعودی و تمامی کسانی که قصد دارند از این تظاهرات برای طرح تخریب عراق بهره‌برداری کنند، هوشیار بود.

حزب الله از نیروهای امنیتی عراق خواست که جنایتکاران را شناسایی و آنان را بازخواست کنند و با قدرت در برابر تمام کسانی بایستند که سعی داشتند روند تظاهرات را برای ایجاد فتنه بین ملت عراق، منحرف کنند.

این گروه در پایان تأکید کرد که تظاهرات‌کنندگان نیز نسبت به توطئه‌های خبیثانه‌ای که امنیت و خودشان را هدف قرار می‌دهد و توسط مزدوران وابسته به خارج اجرا می‌شود، توجه کافی داشته باشند.

تظاهرات‌های شهرهای مختلف عراق شامگاه گذشته تقریبا به پایان رسید و برخی منابع از کشته شدن ۳۰ نفر خبر دادند، ولی تا کنون هیچ آمار رسمی از تعداد افراد کشته و زخمی منتشر نشده است.

خواندن خبر در سایت منبع

اعتراضات مردمی لیگ عراق را به تعویق انداخت؛ دیدار با ایران در هاله‌ای از ابهام؟

ایسناخبرگزاری ایسنا
اعتراضات مردمی لیگ عراق را به تعویق انداخت؛ دیدار با ایران در هاله‌ای از ابهام؟
رقابت‌های هفته پنجم لیگ عراق به خاطر اعتراضات مردمی برگزار نخواهد شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از السومریه، عراق از روز گذشته بار دیگر شاهد اعتراضات و تظاهرات مردمی بوده است.

مردم عراق در شهرهای مختلف به خاطر فساد در حکومت و شرایط بد اقتصادی به خیابان‌ها آمدند تا اعتراض خود را نشان دهند.

فدراسیون فوتبال عراق اعلام کرد که رقابت‌های هفته پنجم لیگ برتر این کشور به خاطر ناآرامی‌های موجود برگزار نخواهد شد بدون آن که زمان جایگزینی اعلام کند.

تیم ملی فوتبال عراق در انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر باید ۲۳ آبان از ایران پذیرایی کند و اگر این شرایط ادامه پیدا کند به احتمال خیلی زیاد بازی به تعویق می‌افتد و یا باید در زمین بی‌طرف برگزار شود.

قرار است که قضاوت این دیدار را ادهم المخادمه، داور اردنی در ورزشگاه بزرگ بصره برعهده بگیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

شمار کشته‌های اعتراض‌های عراق به ۳۰ تن رسید

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
شمار کشته‌های اعتراض‌های عراق به ۳۰ تن رسید

فرماندهی عملیات مشترک عراق در بیانیه‌ای افراد خرابکار که اموال عمومی و ساختمان‌های دولتی را به آتش کشیدند،

شمار کشته‌های اعتراض‌های عراق به ۳۰ تن رسید - 1

تهدید کرد و گفت، با آن‌ها به عنوان «تروریست» برخورد می‌شود. تظاهرات‌ها در بغداد پایتخت عراق و نیز چند شهر دیگر در جنوب این کشور دست‌کم ۳۰ کشته برجای گذاشت.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه سومریه نیوز عراق، فرماندهی عملیات بغداد در این بیانیه آورده است، در حالی که کشور شاهد تظاهراتی برای مطالبه حقوقی تضمین شده بر اساس قانون اساسی عراق است برخی از این تظاهرات‌ها سوءاستفاده کرده و دست به قتل شهروندان و زخمی کردن آنها، آتش‌زدن اموال دولتی و خصوصی و غارت آن‌ها زدند.تمامی بخش‌های نیرو‌های امنیتی قهرمان با این افراد خرابکار مجرم طبق قانون مبارزه با تروریسم برخورد خواهند کرد و این اقدامات غیرقانونی جنایتی تلقی می‌شود که باید به طور میدانی و فوری با آن‌ها تعامل شود.

طبق این بیانیه آمده است: به کسانی امنیت شهروندان را به بازی می‌گیرند هشدار می‌دهیم که اقدامات قاطعی در حق کسانی که هیچ ارتباطی با تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز ندارند، در نظر گرفته خواهد شد.

در این بیانیه از تظاهرکنندگان خواسته شده هرگونه حضور این افراد را در بین خود اطلاع‌رسانی کنند و اجازه ندهند آن‌ها در صفوف تظاهرکنندگان قرار بگیرند نیرو‌های امنیتی طبق تعهدی که نسبت به ملت عراق دارد با جنایتکاران و تروریست‌ها همانند شمشیری قاطع و بران عمل خواهند کرد.

این در حالی است که کمیسیون حقوق بشر عراق شب گذشته اعلام کرد، تعداد کشته‌ها در بین تظاهرکنندگان به ۳۰ تن رسیده و به ۵۰ ساختمان و دفتر احزاب در چند استان خساراتی وارد شده است.

منابع بیمارستانی شمار مجروحان درگیری‌های روز جمعه در سراسر این کشور را نزدیک به هزار و ۸۰۰ تن ذکر کردند و خالد مهنی، سخنگوی وزیر کشور عراق نیز اعلام کرد که دست کم ۶۸ تن از مأموران پلیس در این درگیری‌ها مجروح شدند.

معترضان عراقی در این روز به ساختمان‌های دولتی، دفاتر احزاب و نیز دفاتر محلی گروه‌های شبه‌نظامی و حشد شعبی یورش بردند.

پیشتر مقام‌های رسمی دولت عراق گفته بودند در دور جدید تظاهرات در این کشور که از اول اکتبر آغاز شده تاکنون بیش از ۱۵۷ تن کشته و ۶ هزار نفر مجروح شدند.

تظاهرکنندگان در شهر‌های جنوبی ناصریه و دیوانیه، دو ساختمان دولتی و حدود ۱۵ دفتر متعلق به احزاب سیاسی و حشد شعبی عضو هستند، به آتش کشیده و غارت کردند.

خبرنگار روسیا الیوم، نیز گزارش داد، منابع محلی در استان دیوانیه گفتند، ۱۲ تظاهرکننده در داخل مقر یکی از احزاب سیاسی در استان در اثر اینکه دچار حریق شده بودند، کشته شدند.به گفته این منابع، تظاهرکنندگان بعد از آتش زدن مقر سازمان بدر وارد آن شدند، اما آتش آن‌ها را محاصره کرد و ۱۲ تن آن‌ها کشته و اجساد سوخته تظاهرکنندگان به پزشکی قانونی برای شناسایی ارجاع داده شدند.

شمار کشته‌های اعتراض‌های عراق به ۳۰ تن رسید - 14

با اوج‌گیری این درگیری‌ها، در اواسط روز آیت‌الله سیستانی بالاترین مرجع شیعه در عراق، نیرو‌های امنیتی و نیز معترضان را بار دیگر به خویشتن‌داری فرا خواند و به آن‌ها درباره خطر ایجاد «هرج و مرج» در عراق هشدار داد. با این وجود تا پایان روز شمار قابل توجهی از معترضان به ضرب گلوله یا بر اثر شلیک گاز اشک‌آور کشته شدند.

آیت‌الله سیستانی با انتشار بیانیه‌ای از معترضان خواسته بود تا از حمله و آسیب رساندن به نیرو‌های امنیتی و اموال خصوصی و عمومی در جریان تظاهرات خودداری کنند. او تاکید کرد که پلیس باید «تضمین کننده امنیت اعتراضات» باشد. مرجع شیعیان با انتقاد از گزارش اخیر دولت درباره دور قبل تظاهرات، اعلام کرد این گزارش کاملا صادقانه نبوده و به اهداف خود نرسیده است.

بنا بر گزارش‌ها، هزاران نفر با وجود این هشدار‌ها در میدان تحریر بغداد جمع شدند و درگیری‌ها در نزدیکی منطقه سبز که محل استقرار ساختمان‌های دولتی و سفارتخانه‌ها است تا پایان روز جمعه ادامه داشت.

بنا بر اعلام پلیس عراق، در این روز بیش از سه هزار معترض چند ساختمان دولتی از جمله ساختمان استانداری را در شهر ناصریه به آتش کشیدند.

در شهر سماوه واقع در استان مثنی در جنوب عراق نیز شهروندان خشمگین به دفتر «جریان حکمت» (نزدیک به عمار حکیم) همچنین گروه «عصائب اهل حق» حمله کرده و این دفاتر را به آتش کشیدند.

دست‌کم دو معترض در جریان آتش سوزی‌های این شهر کشته شدند.

جنبش ملی حکمت (تیار الحکمه الوطنی) عراق در تابستان امسال با خروج از دولت ائتلافی به جرگه مخالفان پرشمار کابینه عادل عبدالمهدی پیوست.

بنا بر اعلام پلیس در شهر عماره در جنوب‌شرق عراق نیز دو نفر کشته و ۱۸ نفر زخمی شدند.

یکی از کشته‌شدگان از نیرو‌های امنیتی عراق و دیگری عضو گروه عصائب اهل حق بوده است.

گزارش‌هایی نیز از تظاهرات در شهر‌های دیگر عراق از جمله دو شهر شیعه‌نشین کربلا و نجف رسیده است.

در بغداد درگیری نیرو‌های امنیتی با هزاران معترضی که سعی در ورود به منطقه سبز (مقر ساختمان‌های مهم دولتی) داشتند، در ابتدای روز آغاز شد و دست‌کم دو کشته و صد‌ها زخمی برجای گذاشت.

پلیس ضد شورش برای متفرق کردن معترضان و دور کردن آن‌ها از منطقه به شدت حفاظت شده سبز، از گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب‌پاش استفاده کرد.

بنا بر گزارش‌ها، دست‌کم دو نفر از معترضان در جریان رویارویی با پلیس جان خود را از دست داده‌اند و گلوله‌های گاز اشک آور پلیس ضد شورش به سر این دو نفر برخورد کرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

جلسه امروز پارلمان عراق درباره درخواست‌های تظاهرات‌کنندگان

مهرخبرگزاری مهر
جلسه امروز پارلمان عراق درباره درخواست‌های تظاهرات‌کنندگان
پارلمان عراق در جلسه امروز خود به درخواستهای تظاهرات‌کنندگان و بسته اصلاحاتی دولت رسیدگی می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از العهد، پارلمان عراق درخصوص نشست امروز بیانیه‌ای صادر کرد.

در این بیانیه آمده است که جلسه امروز پارلمان عراق به اوضاع کنونی کشور اختصاص داده می‌شود.

بر این اساس قرار است در جلسه امروز پارلمان عراق به درخواستهای تظاهرات‌کنندگان و تصمیمات کابینه و همچنین بسته اصلاحاتی دولت رسیدگی شود.

عراق روز گذشته شاهد برگزاری تظاهرات در اعتراض به اوضاع بد معیشتی بود.

خواندن خبر در سایت منبع

دست‌های بیگانه در عراق و لبنان می‌خواهد بر مطالبات به‌حق مردم سوار شود

فارسخبرگزاری فارس
دست‌های بیگانه در عراق و لبنان می‌خواهد بر مطالبات به‌حق مردم سوار شود
کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به تظاهرات لبنان و عراق گفت: یک منظر، تظاهرات صنفی است و مردم مشکلات معیشتی دارند. منظر دوم این است که ستون پنجم خودشان را آماده کرده‌اند تا سوار بر تظاهرات مردمی می‌شود.

سیدهادی سیدافقهی کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس با اشاره به تظاهرات مردم در برخی کشورهای منطقه از جمله لبنان و عراق گفت: اصل تظاهرات در عراق، لبنان، تونس الجزایر و حتی سودان اعتراض به فساد حاکمیت و فساد مالی، اداری و رانتخواری است. منشاء اعتراض این است که حکام فاسد هستند. مردم وقتی به سطحی از تنگنا می‌رسند که نمی‌توانند بین دخل و خرج‌شان یک توازن برقرار کنند دچار تمرد و هنجارشکنی می‌شوند.

وی با بیان اینکه تظاهرات در برخی کشورهای منطقه دارای دو منظر است، اظهار داشت: یک منظر، تظاهرات صنفی است که طبیعی به نظر می‌رسد، چرا که مردم مشکلات معیشتی دارند. منظر دوم این است که ستون پنجم و دست‌های بیگانه خودشان را آماده کرده‌اند تا با استفاده از پیاده‌نظام‌هایشان سوار بر تظاهرات مردمی می‌شود.

سیدافقهی ادامه داد: متأسفانه این پدیده زشت را هم در لبنان می‌بینیم هم عراق. در لبنان مردم به شکل مسالمت‌آمیز اقدام کردند و حاکمیت صدای مردم را شنید، اما در لابلای این تظاهرات خودجوش و صنفی، یک سری عکس‌ها و شعارهای هنجارشکن مطرح شد و رنگ و بوی سیاسی به خود گرفت.

کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه در جریان تظاهرات مردمی، دو جبهه انقلاب و ضدانقلاب فعال هستند، گفت: در جبهه انقلاب همین طبقه مستضعف و مردم لگدمال شده‌ای هستند که نمی‌توانند معیشت خود را تأمین کنند. در کنار این جبهه نیز شخصیت‌هایی نظیر سید حسن نصرالله و «نبیه بری» حضور دارند که جلساتی بین سید حسن نصرالله جبران باسیل وزیر خارجه لبنان که جزء جریان ملی آزاد است برقرار است. همچنین آقای سلیمان فرنجیه رهبر جریان المرده در این جبهه حضور دارد.

سیدافقهی ادامه داد: در رأس جبهه مقابل، سمیر جعجع حضور دارد که مستقیما دستوراتشان را از آمریکا و اسرائیل و پولشان را از سعودی می‌گیرند و علیه نمادهای جریان‌های سیاسی مقاومت یعنی نصرالله و میشل عون، هتاکی کردند. گروه‌های دیگری هم نظیر جریان جنبلاتی‌ها و جریان امین جمیل و حزب کتائب هم به آن‌ها ملحق شدند.

وی با بیان اینکه در عراق حدود دو سه ماه پیش شاهد تظاهرات گسترده‌ای بودیم و جریانات سیاسی نتوانستند آن را کنترل کنند، گفت: سناریویی که در لبنان در جریان بود در عراق نیز مطرح شد و امروز از سر گرفته شد. آن‌ها می‌گویند ما می‌خواهیم دولت را سرنگون کنیم تا نظام پارلمانیستی را تبدیل به جمهوری کنیم.

کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه قطعا هم در لبنان و هم در عراق، دست آمریکا، سعودی‌ها و رژیم صهیونیستی در کار هست، گفت: به‌عنوان نمونه، وقتی در میدان ریاض الصلح لبنان، طرفداران سمیر جعجع با بارندگی شدید مواجه شدند، چند کامیون چتر شیک بین آن‌ها توزیع شد که به یک حساب سرانگشتی می‌توان گفت که در چند دقیقه، حدود یک میلیون دلار هزینه شد. از طرفی غذای گرمی که به آن‌ها داده می‌شود، حاکی از این است که دست‌هایی پشت ماجرا قرار دارد.

سیدافقهی ادامه داد: صحنه‌های زشت و زننده لبنان در عراق هم رخ داد و حزب بعث تصاویر بسیار زشتی را پخش می‌کند. در صحنه‌ای مشاهده شد که یک خانم، تصویری را در دست دارد که در آن، فردی پرچم حزب بعث را در دست دارد و پایش را بر گلوی یک روحانی گذاشته است.

وی با بیان اینکه دور جدید تظاهرات عراقی‌ها مسالمت آمیز بوده و برخلاف سری قبل که ۱۴۷ کشته داشت، تا کنون تلفاتی نداشته، گفت: آنچه در این بین شلیک شده است، چیزی جز گاز اشک آور نبوده و از وسایلی نظیر باتوم استفاده شده است.

سیدافقهی این وضعیت را مرهون انسجام دولت و گروه‌های سیاسی نظیر جریان مقتدی صدر، عمار حکیم و هادی عامری دانست و گفت: آن‌ها مردم را دعوت به آرامش کردند و اعلام کردند هرکس بخواهد دست به آشوب بزند، بلافاصله دستگیر و تحویل مقامات شود و دیدیم که وقتی یکی از افراد به نیروهای امنیتی شکلیک کرد، دستگیر شد.

وی با بیان اینکه هدف انقلابیون کاهش مشکلاتی نظیر فقر و بیکاری مردم تظاهرکننده است، گفت: جریان ضدانقلاب هم شبیه همین شعارها را سر می‌دهند منتها می‌گویند کل نظام باید عوض شود. به قول سیدحسن نصرالله اگر کل نظام عوض شود خلاء قانونی ایجاد می‌شود. اگر پارلمان و دولت سرنگون شوند چه کسی می‌تواند امورات را اداره کند تا بتواند نهادهای حاکمیتی جدید را تثبیت کند؟

کارشناس مسائل غرب آسیا با یادآوری سخنان سید حسن نصرالله مبنی بر اینکه دشمنان می‌خواهند لبنان را به‌سمت جنگ داخلی سوق دهند، ‌گفت: همه چیز برای جنگ داخلی آماده است اما شرایط آن فراهم نیست. سلاح‌ها، نفرات، سازماندهی‌ها و ارتباط با خارج مشخص است و برخی مکالمات آشوبگران با سفارت آمریکا نیز در فضای مجازی پخش شده است.

سیدافقهی ادامه داد: بعد از سخنرانی میشل عون مبنی بر اینکه عصای سحرآمیز ندارم و مردم کمک کنند تا مشکلات حل شود، مقداری وضع تغییر یافت و عده‌ای به خانه‌هایشان برگشتند.

وی اظهار امیدواری کرد با برگه اصلاحیه‌ای که منتشر شده و برخی نمایندگان حزب الله در پارلمان هم آن را تأیید کرده‌اند، مشکلات در لبنان کاهش پیدا کند.

کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه این امر، نیاز به همدلی و آرامش دارد تا دولت بتواند وعده‌هایی که به مردم داده را محقق کند، افزود: در عراق هم عادل عبدالهدی سخنان صریحی را مطرح کرد. در نهایت کسانی که به دنبال بازگرداندن دیکتاتوری نظیر صدام هستند همچنان به حرکات آنارشی و ناامنی ادامه می‌دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

مهرمهر22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، مسئول امور ایران در وزارت امور خارجه آمریکا ضمن ابراز خشنودی از اغتشاشات اخیر در ایران، به نقش واشنگتن در این حوادث اعتراف کرد. «برایان هوک» در گفتگو با بی. بی. سی اذعان کرد که در جریان نا آرامی‌های اخیر در ایران عده‌ای از اغتشاشگران از ابزارهایی که آمریکا فراهم کرده است، استفاده کرده‌اند. هوک گفت: در یک سال و نیم گذشته ابزاری را برای مردم ایران فراهم کردیم که معترضان حتی بتوانند در زمان قطع اینترنت با هم ارتباط برقرار کنند. وی با ادعای اینکه «در کنار مردم ایران هستیم»، افزود که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز چند بار با «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه این کشور درباره ایران جلسه داشته است. اعتراضات در ایران به نرخ جدید بنزین صورت گرفت که توسط عده‌ای آشوبگر به خشونت کشیده شد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز23 ساعت قبل
رئیس جمهور آمریکا پنجشنبه شب در پیامی توئیتری به قطعی سراسری اینترنت در ایران واکنش نشان داد و این قطعی را دلیل بر وجود بی‌ثباتی در ایران دانست. ترامپ ادعا کرد که حکومت ایران اینترنت را قطع کرده تا مردم نتوانند درباره خشونت‌هایی که اعمال می‌شود، صحبت کنند. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه در واکنش به اظهارات کاخ سفید و وزیر امور خارجه آمریکا و برخی دولت‌های اروپایی در خصوص ناآرامی‌های اخیر در برخی شهرهای ایران گفت: رژیمی که با اعمال تروریسم اقتصادی مانع رسیدن غذا و دارو به مردم عادی اعم از سالخوردگان و بیماران می‌شود، هیچگاه نمی‌تواند ادعای وقیحانه حمایت از مردم ایران داشته باشد. وزیر امور خارجه اعلام حمایت مقام‌های آمریکایی از «مردم ایران» را دروغی شرم‌آور خواند و تاکید کرد: آقای پمپئو نخست باید پاسخگوی اقدامات اعلام شده تروریستی و جنایت علیه بشریت ضد مردم ایران باشد. سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: آنچه که درخصوص ایران باید در درجه اول توجه قرار گیرد پاسخگویی اروپا نسبت به خلف وعده و عدم اجرای تعهدات برجامی آنها و همراهی با قلدری‌های آمریکا در تحریم و تروریسم اقتصادی ضد مردم ایران است نه اظهارات مداخله‌آمیز و اشک تمساح برای دفاع از اشرار و تخریب‌کنندگان اموال و اماکن عمومی و حتی خصوصی در ایران!
فارسفارس19 ساعت قبل
دولت آمریکا ظاهرا از پایان یافتن زودهنگام اغتشاشات در ایران راضی نیست و در تلاش است با انتشار پیام‌های تبلیغاتی به آن تنفس مصنوعی بدهد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، همزمان با پایان یافتن اغتشاشات در ایران و و ظاهر شدن نشانه‌های برگشت اوضاع به حالت عادی، مقام‌های دولت آمریکا کماکان تلاش برای تنفس مصنوعی به آشوبگری‌ها را ادامه می‌دهند. «مورگان اورتاگوس»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا چهارمین مقام آمریکایی است که ظرف ۲۴ ساعت گذشته پیامی درباره اغتشاشات اخیر در ایران مطرح کرده است. اورتاگوس با انتشار ویدئویی در صفحه توئیتر خود گفت آمریکا «به دقت اعتراضات در ایران را دنبال می‌کند.» او گفت آمریکا از مردم ایران که خواستار رفتار احترام‌آمیز هستند حمایت می‌کند. (جزئیات بیشتر) ساعتی قبل‌تر هم «برایان هوک»، نماینده ویژه دولت ترامپ در امور ایران گفت که دولت ترامپ از اعتراض‌ها در ایران «بسیار خشنود» است و به کارزار فشار حداکثری علیه ایران ادامه خواهد داد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین21 ساعت قبل
همزمان با اظهارات سلمان، شاه سعودی درباره «نجات یمن»، سازمان ملل روز چهارشنبه مصادف با روز جهانی کودک اعلام کرد که بیش از ۵۰ درصد کشته‌های جنگ یمن، زنان و کودکان هستند. اظهارات تکراری با پافشاری بر اشتباهات گذشته و انداختن توپ اشتباهات در زمین دیگران، رویه معمول حاکمان سعودی است اما چند نکته درباره سخنان شاه سعودی نباید از نظر دور بماند:۱- تناقض گویی و فراموشی شاه سعودی هرچند عادی شده باشد اما تبعات خاص خود را دارد. از این گذشته هذیان گویی ناشی از آلزایمر و نسیان شاه سعودی امری پوشیده و پنهان نیست. به این مشکل شاه سعودی باید گم کردن سطرها یا حتی جا انداختن بعضی صفحات را هم اضافه کرد که گاهی منشی نشسته در پشت سر ملک سلمان را مجبور به مداخله و تصحیح می‌کند. یکی از مشکلات شاه عربستان، خواندن اعداد است.
مهرمهر22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که از زمان تصدی این سمت هیچ تحریمی را علیه ملت ایران فروگذار نکرده است، پنج شنبه شب ژست حمایت از مردم ایران را گرفت. ترامپ بدون اشاره به تحریم‌های ظالمانه واشنگتن علیه مردم ایران، در توئیتی مدعی شد: دولت ایران تا جایی ناپایدار شده است که اینترنت را قطع کرده تا مردم بزرگ ایران نتوانند درباره خشونت هایی که اعمال می‌شود، حرف بزنند. وزیر امور خارجه اعلام حمایت مقامات آمریکایی از «مردم ایران» را دروغی شرم آور خواند و افزود: رژیمی که با اعمال تروریسم اقتصادی مانع رسیدن غذا و دارو به مردم عادی اعم از سالخوردگان و بیماران می‌شود هیچگاه نمی‌تواند ادعای وقیحانه حمایت از مردم ایران داشته باشد. آقای پمپئو نخست باید پاسخگوی اقدامات اعلام شده تروریستی و جنایت علیه بشریت ضد مردم ایران باشد. ظریف تصریح کرد: کشورهایی که نتوانسته‌اند از خود هیچ توان و اراده‌ای در برابر تروریسم اقتصادی آمریکا نشان دهند و اکنون برای پنهان کردن ناتوانی خود از آشوب و برهم زدن نظم عمومی حمایت سیاسی و میدانی می‌نمایند مسئولیت کلیه عواقب تحریکات خطرناک خود را بر عهده خواهند داشت.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، حزب کارگر انگلیس در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور برنامه‌ها و وعده‌های انتخاباتی خود را با انتشار جزوه‌ای اعلام کرد. در بخش مسائل منطقه‌ای، حزب کارگر اعتقاد خود را بر راه حل دو دولتی درباره موضوع فلسطین عنوان کرده است. در همین ارتباط حزب کارگر وعده داده در صورت به دست گیری دولت در لندن، فروش سلاح به عربستان سعودی به دلیل جنگ در یمن و به اسرائیل به دلیل نقض حقوق فلسطینی‌ها را تعلیق خواهد کرد. در ادامه سیاست‌های منطقه‌ای، حزب کارگر اعلام کرده پس از پیروزی احتمالی در انتخابات پیش رو، خیلی فوری دولت فلسطین را به عنوان یک دولت مستقل به رسمیت خواهد شناخت. انتخابات زودهنگام در انگلیس قرار است در تاریخ ۱۲ دسامبر (۲۱ آذرماه) برگزار شود.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری2 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری4 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری4 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

تحریم آذری جهرمی توسط آمریکا؛ وزارت خزانه داری آمریکا وزیر ICT ایران را تحریم کرد

تکراتوچند ثانیه قبل

راهنمای خرید تلویزیون ۹۸؛ هنگام انتخاب تلویزیون به چه نکاتی باید توجه کرد؟

تکراتوچند ثانیه قبل

صرافان بانکی در آخرین روز هفته دلار را چند خریدند؟

خبرآنلاین2 دقیقه قبل

آشتیانی: عده‌ای دنبال حاشیه‌سازی برای استقلال هستند

روزنو9 دقیقه قبل

در روز ملی بوسنی و هرزگوین از ایران نیز تقدیر شد

صدا و سیما15 دقیقه قبل