75 درصد از زباله سالانه در کشور به طور غیربهداشتی دفن می‌شود
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
پوشش خبری

75 درصد از زباله سالانه در کشور به طور غیربهداشتی دفن می‌شود

تهران| ساماندهی زباله‌گردهای نسیم شهر، طرح تفکیک زباله به صورت پایلوت در مدارس اجرایی می‌شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم
تهران| ساماندهی زباله‌گردهای نسیم شهر، طرح تفکیک زباله به صورت پایلوت در مدارس اجرایی می‌شود
شهردار نسیم شهر با اشاره به اینکه طرح تفکیک زباله به صورت پایلوت در مدارس نسیم شهر اجرایی می‌شودگفت: درصدد هستیم گاراژهایی را که ضایعات زباله‌گردها را خریداری می‌کنند ساماندهی کنیم.

- اخبار استانها -

عباس شوندی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بهارستان، با اشاره به لزوم ارتقاء فرهنگ تفکیک زباله در نسیم شهر اظهار داشت: متأسفانه در نسیم شهر هیچ سازمان مردم نهادی در زمینه ارتقاء فرهنگ تفکیک زباله با شهرداری همکاری نمی‌کند.

وی با اشاره به اینکه سازمان‌های مردم نهاد می‌توانند با هم‌اندیشی و هم‌فکری جوانان موضوع نریختن زباله را در نسیم شهر نهادینه کنند عنوان کرد: کار فرهنگی متناسب با طرح تفکیک زباله از مبدأ و نریختن زباله توسط مجموعه شهرداری آغاز شده است.

شهردار نسیم شهر افزود: شهرداری نسیم شهر در کنار جمع‌آوری زباله‌ها به صورت مکانیزه در حال فرهنگ سازی و پاکیزگی محیط زندگی است و این طرح را به صورت پایلوت در چند نقطه از شهر و مدارس آغاز خواهیم کرد.

شوندی با اشاره به دو نوع نگاه موجود در جامعه به زباله‌گردها و پدیده ناهنجار زباله گردی در نسیم شهر بیان کرد: نگاه اول این است که این افراد نیازمند هستند و با این کار بخشی از نیازهای مالی خود را رفع می‌کنند که به نظر من کار این افراد کار با ارزشی است اگر چه از نظر شکلی مناسب نیست.

وی با اشاره به اینکه در برخی از خانواده‌های نیازمند، نیاز مالی از طریق زباله‌گردی رفع می‌شود گفت: اگر ما بتوانیم زباله‌گردها را در زیر چتر حمایتی در طرح تفکیک زباله قرار دهیم به نفع جامعه و شهر خواهد بود.

شهردار نسیم شهر با اشاره به اینکه اطلاعی از حواشی زباله‌گردی و زباله دزدی ندارم و بیشتر مطالب در این رابطه جعلی و شایعه است خاطرنشان کرد: درصدد هستیم گاراژهایی را که ضایعات زباله‌گردها را خریداری می‌کنند ساماندهی کرده و از آسیب خوردن به چهره شهر جلوگیری به عمل آوریم و آنها را در مکان‌های مناسبی ساماندهی کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

طرح تفکیک زباله از مبدا در ۱۶ شهر گلستان اجرا می‌شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم
طرح تفکیک زباله از مبدا در ۱۶ شهر گلستان اجرا می‌شود
مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری گلستان با اشاره به اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا در ۱۶ شهر استان گفت: تلاش می‌کنیم تا این طرح تا پایان امسال یا نیمه‌های سال آینده در تمامی شهرهای ۳۳گانه استان اجرایی شود.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از آزادشهر، طیبه خلیلی عصر امروز در جلسه بررسی مسائل و مشکلات سایت زباله این شهرستان اظهارداشت: سرانه تولید زباله در استان ۵۵۰ گرم در روز است که دفع بهداشتی و اصولی آن جزو دغدغه‌های مهم مدیریت شهری است.

وی افزود: از سال گذشته شهرداری‌های استان اقدامات زیادی در خصوص تفکیک پسماند از مبدا انجام داده‌اند و آموزش‌های شهروندی نیز در این زمینه آغاز شده است.

مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری بیان داشت: یکی از معضل‌های ما این است که هنوز یک شرکت یا پیمانکار معتمد و متخصص در امر تفکیک زباله در استان نداریم. برای همین شهرداری‌های استان در ابتدای راه هستند و به طور حتم نقایصی هم وجود دارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر طرح تفکیک زباله از مبدا در ۱۶ شهر استان در حال اجراست و برای این بخش اعتبارات خوبی از بودجه‌های شهرداری گذاشته شده است. تلاش ما این است تا این طرح در تمامی شهرهای استان اجرایی شود.

خلیلی گفت: برای شهر گرگان ۳ پیمانکار انتخاب شده و اقدامات در شهرداری منطقه یک این شهر در دست اجرا قرار دارد.

سراج‌الدین عارف‌نیا، رئیس مرکز بهداشت گلستان هم بیان داشت: براساس استانداردها باید روی زباله‌هایی را که دفن می‌کنند با خاک بپوشانند که این مسئله در سایت آزادشهر به صورت هفتگی انجام می‌شود.

وی افزود: بیشترین معضل این سایت و بوی مشمئزکننده آن مربوط به روزهای بارانی است. از طرفی امکان جابه جایی این سایت هم وجود ندارد از همین رو باید فکری برای حل مشکلات فعلی این سایت کرد.

عارف‌نیا درباره شیرابه زباله‌ها و احتمال ورود آن به آب‌های زیرزمینی منطقه گفت: بهداشت محیط به صورت مستمر این موارد را مورد پایش قرار می‌دهد و تاکنون آلودگی در این زمینه گزارش نشده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نیروگاه زباله‌سوز با ظرفیت ۷۵۰ تن‌ در کرج احداث می‌شود

تسنیمخبرگزاری تسنیم
نیروگاه زباله‌سوز با ظرفیت ۷۵۰ تن‌ در کرج احداث می‌شود
معاون استاندار البرز از احداث نیروگاه زباله سوز در کرج با ظرفیت ۷۵۰ تن خبر داد.

- اخبار استانها -

علی درویش پور در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در کرج اظهار داشت: بر اساس هماهنگی‌ها و توافقات انجام شده با شهرداری و شورای اسلامی شهر کرج حداکثر ظرف مدت سه ماه آینده سرمایه‌گذار جهت انعقاد قرارداد احداث نیروگاه زباله سوز با ظرفیت ۷۵۰تن در کرج انتخاب می‌شود.

وی افزود: روزانه بیش از هزار و ۵۰۰ تن زباله در البرز تولید می‌شود.

معاون استاندار البرز با بیان اینکه ضرورت دارد ظرفیت کارخانه کمپوست تا سقف هزار و ۵۰۰ تن افزایش یابد، بیان کرد: با افزایش ظرفیت کارخانه کمپوست حدود نیمی از زباله‌های تولید شده، به کود تبدیل می‌شود و مورد استفاده در کشاورزی قرار میگیرد، البته باید کودهای تولید شده نیز به استاندارد لازم از سوی جهاد کشاورزی برسد.

معاون استاندار البرز با بیان اینکه بواسطه تحقق افزایش ظرفیت کمپوست، نیم دیگر زباله‌ها نیز در دستگاه زباله سوز به انرژی تبدیل می‌شود، گفت: با این کار دیگر شاهد انباشت زباله در کرج نمی‌شویم، درصد پایینی از پسماند حاصله نیز با لحاظ اصول زیست محیطی و دفن بهداشتی معدوم می‌شود.

وی گفت: باید انتخاب سرمایه گذار و انعقاد قرارداد برای بازیافت نخاله‌های ساختمانی استان نیز در دستور کار قرار گیرد.

درویش پور با بیان اینکه ایجاد کمربند سبز ۱۳۰ هکتاری در اطراف سایت حلقه دره در دستور کار قرار دارد، تصریح کرد: ایجاد فضای سبز اطراف این سایت بوی نامطبوع حاصل از زباله‌ها را تا حدود زیادی مهار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: مقرر شد تیم ویژه کارگروه پسماند ظرف یک ماه آینده برای پیگیری مصوبات مجددا از سایت بازدید به عمل آورند.

معاون استاندار البرز، گفت: در کنار تمامی این اقدامات باید به بحث مهم فرهنگسازی برای کاهش تولید زباله و همچنین تفکیک زباله از مبدا توسط شهرداری کرج باید اهتمام ویژه‌ای داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

شورای شهر

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، حالا باید منتظر ماند و دید آیا دولت نظرات شورای شهری‌ها را درخصوص تامین منابع مالی برای توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی بویژه اتوبوس جدی خواهد گرفت یا همچنان در بر پاشنه بی توجهی به این خواهد چرخید.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز22 ساعت قبل
این حادثه تلخ زمانی رقم خورد که جوانی به نام سعید خسته از کار و مشغله روزانه به خانه بازگشت. آن جوان ۲۶ ساله نیز در پشت بام طبقه چهارم یک مجتمع ساختمانی دیگر که با تیغه دیواری از یکدیگر جدا شده بودند، مشغول کبوترپرانی بود! از سوی دیگر هم برادر سعید با شنیدن ماجرا وارد معرکه شد و این گونه بود که نزاع به داخل خیابان هدایت ۲۱ کشیده شد. دیگر تیغه‌های چاقو در هوا می‌درخشید و نزاع با چوب و لوله ضخیم پلاستیکی وارد مرحله خطرناکی شده بود. در این میان تعدادی کبوتر هم در پشت بام داشتم که با آن‌ها سرگرم می‌شدم!
عصر ایرانعصر ایران19 ساعت قبل
۶ کاری بیان می‌شود که باید به شدت از آن‌ها اجتناب نمود و در غیر اینصورتباید با هزینه‌های سرسام آوری مواجه شوید. نادیده گرفتن چراغ چک موتور: نادیده گرفتن چراغ روشن موتور می‌تواند خسارات بزرگی را به موتور وارد نموده و در نتیجه هزینه زیادی را متوجه صاحب خودرو خواهد کرد. چک کردن مرتب سطح مایعات و فیلترهای آن‌ها، یک سواری مطمئن را برای شما می‌تواند در پی داشته باشد. صرفنظر کردن از تایرها: تایرها و لاستیک‌ها باید به طور مرتب چک شده و میزان صافی و عمق عاج‌های آن بررسی شود. ذکر این نکته ضروری می‌نماید که شستشوی مرتب خودرو در شهرهای بزرگی همچون تهران که در معرض آلودگی‌های شدیدی قرار دارد، حائز اهمیت بیشتری است.
ایسناایسنا19 ساعت قبل
مقامات استرالیایی اظهار داشتند وضعیت فاجعه‌بار آتش‌سوزی در بیشه‌زارهای این کشور تشدید می‌شود. به گزارش ایسنا، افزایش دما و وزش باد از جمله عواملی هستند که موجب می‌شوند آتش‌سوزی‌های اخیر در بیشه‌زارهای شرق استرالیا طی روزهای آینده تشدید شود. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است با تشدید موج گرما وضعیت در این ایالت وخیم می‌شود. گفته شده در آتش‌سوزی‌های اخیر در شرق استرالیا دست‌کم چهار تن جان خود را از دست داده‌اند. به گزارش خبرگزاری رویترز، حریق در بیشه‌زارهای استرالیا از جمله حوادث متداول در این کشور و تهدیدی کشنده است.
رکنارکنا20 ساعت قبل
به گزارش رکنا، ساکنان یک ساختمان مسکونی با مشاهده‌ی شعله‌های آتش که از طبقه اول بیرون می‌زد سراسیمه در تماس با سامانه ۱۲۵ این حادثه آتش سوزی را اطلاع رسانی کردند که ستاد فرماندهی آتش نشانی تهران با به صدا درآوردن زنگ ایستگاه ۸۹، آتش نشانان را به محل حادثه در سه راه منظریه، خیابان منظریه اعزام کرد. عرفان شفایی فرمانده ایستگاه ۸۹ آتش نشانی تهران در این باره اظهار داشت: پس از رسیدن آتش نشانان به محل حادثه مشاهده شد که طبقه‌ی اول یک ساختمان مسکونی دچار آتش سوزی شده و آتش در حال سرایت به واحد‌های مسکونی دیگر بود. وی افزود: نیرو‌های عملیات همزمان با قطع برق و گاز ساختمان و کشیدن یک رشته لوله‌ی پرفشار آب، وارد ساختمان شدند و مهار شعله‌های آتش را در حالی که خسارات زیادی به بار آورده بود، آغاز کردند. این فرمانده آتش نشانی اعلام کرد: آتش نشانان این دو نفر را تحویل عوامل اورژانس دادند و همچنین پس از لکه گیری اثرات به جا مانده از آتش سوزی، به وسیله فن فشار مثبت دود‌های حاصله را از داخل ساختمان به بیرون تخلیه کردند. شایان ذکر است که علت بروز این آتش سوزی هم اکنون ازسوی کارشناسان آتش نشانی منطقه در حال بررسی است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

(ویدیو) ماجرای کپی‌برداری برنامه «اعجوبه‌ها» و پاسخ مهران غفوریان

فراروفرارو17 ساعت قبل
«اعجوبه‌ها» با اجرای مهران غفوریان شب‌های شنبه و یکشنبه از شبکه سه سیما پخش می‌شود. به گزارش باشگاه جوان، در حالی برنامه «اعجوبه‌ها» روی آنتن شبکه سه می‌رود که صحبت‌هایی مبنی بر کپی بودن آن از یک برنامه خارجی با عنوان " little big shots» مطرح شده؛ اینکه برنامه از لحاظ دکور و شکل طراحی آن حتی استفاده از نور و رنگ بنفش هم از یک برنامه خارجی کپی شده است. منتقدان مطرح کردند که تلویزیون به این نتیجه رسیده، هرچه کپی به نسخه اصلی شبیه باشد با استقبال بیشتری از طرف مخاطب روبرو می‌شود. مهران غفوریان در قسمت دوم برنامه اعجوبه‌ها پیرامون این موضوع گفت: با پخش قسمت اول مخاطبان به ما لطف داشتند؛ البته برخی از کپی بودن برنامه صحبت کردند. بله، برنامه ما شبیه آن برنامه خارجی است؛ اما باید توجه کنید که تفاوت اساسی و خاصی هم دارد؛ اینکه یک تیم حرفه‌ای و متخصص حوزه کودک برای این برنامه تلاش می‌کنند و ما سعی داریم «اعجوبه‌ها» رنگ و بوی ایرانی داشته باشد.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری20 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری20 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

مخالفت برخی پرسنل پروازی با بازگشت بوئینگ ۷۳۷ مکس

صدا و سیما27 دقیقه قبل

پازل فراموش شده سهمیه بندی بنزین/ توسعه حمل و نقل عمومی ضرورت دارد؟

خبرآنلاین31 دقیقه قبل

مسجدجامعی: باید زمینه آداب گفت‌وگو در شهر را فراهم کنیم

ایسنا43 دقیقه قبل

شیوه برخورد با فتنه از نگاه قرآن

مشرق‌نیوز47 دقیقه قبل

مشکلات فرهنگی مقابله با ابولا در کنگو

صدا و سیما48 دقیقه قبل

گالوپ: ترامپ بی شخصیت‌ترین نامزد انتخابات آمریکا

الف50 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

1 روز قبلاقتصاد آنلاین1

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

1 روز قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

2 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

2 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

3 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1