اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه ۶ آبان‌ماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه ۶ آبان‌ماه

قیمت مسکن ثابت شد؛ معاملات بالا رفت

ایسناخبرگزاری ایسنا
قیمت مسکن ثابت شد؛ معاملات بالا رفت
گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن شهر تهران در مهرماه ۱۳۹۸ حاکی از آن است که شاخص ماهیانه قیمت ۰.۴ درصد و معاملات ۲۲ درصد افزایش داشته که از ثبات قیمت و رونق نسبی معاملات حکایت دارد.

به گزارش ایسنا، پس از ارایه آمار تحولات بازار مسکن شهر تهران توسط دفتر اقتصاد مسکن، امروز بانک مرکزی نیز گزارش خود را ارایه کرد که تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. مطابق این گزارش تعداد معاملات آپارتمانهای مسکونی شهر تهران به ۳۴۰۰ فقره رسید که نسبت به ماه قبل ۲۲ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۳٫۷ درصد کاهش نشان می‌دهد.

متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده نیز ۱۲ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۰٫۴ و ۴۷٫۷ درصد افزایش نشان می‌دهد. در بین مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، مطابق معمول بیشترین متوسط قیمت به منطقه یک معادل ۲۶ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان در هر متر مربع و کمترین آن با ۵ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان در هر متر مربه به منطقه ۱۸ اختصاص داشته است. ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۴۳٫۷ و ۵۲٫۷ درصد افزایش نشان می‌دهند.

رییس کل بانک مرکزی، افزایش تعداد معاملات مسکن در کنار کاهش نرخ تورم را دو موضوع امیدوارکننده در اقتصاد ایران دانست. همچنین رییس اتحادیه مشاوران املاک گفت: در شش ماهه دوم سال پیش بینی می‌کنیم معاملات مسکن به تدریج افزایش پیدا کند اما رشد قیمت نخواهیم داشت.

قیمت مسکن ثابت شد؛ معاملات بالا رفت - 4

بیشترین تعداد معاملات در واحدهای کمتر از ۵ سال

در بین آپارتمانهای فروخته شده واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۴۱٫۹ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. سهم مذکور در مقایسه با مهرماه سال قبل حدود ۲٫۶ درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت ۶ تا ۱۰ سال و بیش از ۱۵ سال افزوده شده است.

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق نیز حاکی از آن است که در مهرماه ۱۳۹۸ از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۵٫۱ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است.

مناطق ۲ و ۴ نیز به ترتیب با سهمهای ۹٫۱ و ۷٫۹ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در مجموع ۷۰٫۸ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران در مهرماه سال جاری مربوط به ۱۰ منطقه شهر (به ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق ۵، ۲، ۴، ۱۰، ۷، ۱۵، ۱، ۱۴، ۸ و ۶) بوده و ۱۲ منطقه باقی مانده ۲۹٫۲ درصد از کل تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

کارنامه بازار مسکن در هفت ماهه نخست

تعداد معاملات آپارتمانهای مسکونی شهر تهران در هفت ماهه سال ۱۳۹۸ به حدود ۳۵٫۸ هزار واحد مسکونی بالغ گردید که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن ۵۷٫۵ درصد کاهش نشان می‌دهد. در این مدت متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در تهران ۱۲ میلیون و ۷۱۰ هزار تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال بل ۸۱٫۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

بیشترین تعداد معاملات در خانه‌های ۷٫۵ تا ۹ میلیون تومان

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب قیمت یک متر مربع حاکی از آن است که در مهرماه ۱۳۹۸ واحدهای در دامنه قیمتی ۷٫۵ تا ۹ میلیون تومان به ازای هر متر مربع با سهم ۱۱٫۹ درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده‌اند. دامنه قیمتی ۶ تا ۷٫۵ و ۹ تا ۱۰۵ نیز به ترتیب با اختصاص سهم ۱۱ و ۱۰٫۴ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. در این ماه ۵۸٫۳ درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت شهر تهران (۱۲ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان) معامله شده‌اند.

واحدهای ۵۰ تا ۶۰ متر پیشتاز معاملات

از سوی دیگر توزیع فروانی واحدهای معامله شده برحسب زیربنا نشان می‌دهد بیشترین سهم به آپارتمانهای ۵۰ تا ۶۰ متر مربع با سهم ۱۴٫۲ درصد اختصاص داشته است. واحدهای دارای زیربنای ۶۰ تا ۷۰ متر و ۴۰ تا ۵۰ متر مربع به ترتی با سهمهای ۱۳٫۲ و ۱۱٫۸ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در مجموع در این واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ متر مربع ۵۴٫۵ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند.

همتی: امید به اقتصاد و بازار مسکن بازگشت

رییس کل بانک مرکزی اخیرا در یادداشتی اینستاگرامی در تحلیل نرخ تورم عمومی و همچنین بازار مسکن نوشت: افزایش ۲۲ درصدی معاملات مسکن در تهران می‌تواند نشانی از شروع روند کشوری آن و برگشت امید به اقتصاد کشور باشد. وی همچنین عنوان کرد: نرخ تورم ماهانه در مهرماه کاهنده بود و به ۰٫۶ درصد رسید. از اسفند پارسال که تورم ماهانه به اوج خود یعنی ۵٫۴ درصد رسید تا به امروز نرخ رشد ماهانه تورم به طور مداوم کاهنده بوده است و نرخ تورم نقطه به نقطه نزی از اردیبهشت تا کنون به طور متوسط ماهانه چهار واحد درصد کاهش یافته که باعث شده نرخ تورم ۱۲ ماهه در مهرماه کاهش یابد.

رییس اتحادیه املاک: ثبات قیمت در ماههای آینده قطعی است

همچنین رییس اتحادیه مشاوران املاک درباره افزایش نسبی معاملات مسکن در مهرماه گفت: انتظار داریم با پایان یافتن محرم و صفر تعداد قراردادهای خرید و فروش مسکن افزایش پیدا کند اما رشد قیمت نخواهیم داشت. مصطفی قلی خسروی البته با اشاره به جهش حدود ۲۰۰ درصدی قیمت مسکن طی دو سال گذشته اظهار کرد: قطعا نمی‌توان انتظار داشت آنطور که قیمتها طی دو سال گذشته افزایش داشته، شاهد کاهش ۱۰۰ تا ۲۰۰ درصدی قیمتها باشیم و توصیه می‌کنیم متقاضیان مصرفی به تدریج اقدام به خرید کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

افت ۵۷ درصدی معاملات مسکن در ۷ ماهه امسال

تسنیمخبرگزاری تسنیم
افت ۵۷ درصدی معاملات مسکن در ۷ ماهه امسال
بانک مرکزی از کاهش ۵۷.۷ درصدی معاملات مسکن شهر تهران طی ۷ ماهه ابتدایی امسال خبر داد.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس آمار منتشر شده بانک مرکزی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در مهر ۹۸ حاکی از آن است که از مجموع ۳۴۰۱ واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۴۱٫۹ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است. سهم مذکور در مقایسه با مهر سال گذشته حدود ۲٫۶ درصد کاهش یافته و مقابل به سهم واحدهای با عمر ۶ تا ۱۰ سال و بیش از ۱۵ سال افزوده شده است.

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق ۲۲ گانه تهران در مهر ۹۸ حاکی از این است که از بین این مناطق منطقه ۵ با سهم ۱۵٫۱ درصدی از کل معاملات بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۲ و ۴ نیز با ۹٫۱ و ۷٫۹ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، طی مهر ۹۸ متوسط قیمت هر متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های املاک در شهر تهران ۱۲ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل (شهریور) و ماه مشابه سال قبل یعنی مهر ۹۷، به ترتیب ۰٫۴ درصد و ۴۷٫۷ درصد افزایش یافته است.

به گزارش تسنیم، در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران بیشترین متوسط قیمت مربوط به منطقه یک با قیمت ۲۶ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان و کمترین قیمت مربوط به منطقه ۱۸ با ۵ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان بوده است. ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۴۳٫۷ و ۵۲٫۷ درصد افزایش یافته است.

همچنین تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در ۷ ماه امسال، حدود ۳۵ هزار و ۸۰۰ فقره بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۵۷٫۵ درصد کاهش یافته است. در این مدت متوسط قیمت یک متر مربع ۱۲ میلیون و ۷۱۰ هزار بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۸۱٫۳ درصد افزایش یافته است.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری طی مهر امسال به ترتیب ۳۴٫۸ و ۳۳٫۲ درصد افزایش یافته است.

خواندن خبر در سایت منبع

میانگین قیمت مسکن در شهر تهران چقدر شد؟

فردا نیوزخبرگزاری فردا نیوز
میانگین قیمت مسکن در شهر تهران چقدر شد؟
متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی در تهران طی ماه مهر،۱۲.۷ میلیون تومان بود که نسبت به ماه قبل ۰.۴ درصد رشد داشته است.

خبرگزاری مهر: بانک مرکزی گزارش معاملات مسکن پایتخت در مهرماه را منتشر کرد که نشان می‌دهد متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۲. ۱۲۷ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۰٫۴ و ۴۷٫۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در مهر ماه سال ۱۳۹۸، به ۳٫۴ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۲۲٫۰ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۳٫۷ درصد کاهش نشان می‌دهد.

گفتنی است، «گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در مهر ماه سال ۱۳۹۸»، برگرفته از آمار‌های خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است که توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت آپارتمان در منطقه یوسف آباد تهران چقدر است؟ +جدول

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
قیمت آپارتمان در منطقه یوسف آباد تهران چقدر است؟ +جدول
اقتصادنیوز: برای خرید یک آپارتمان ۶۰ متری در منطقه یوسف آباد باید ۸۵۰ میلیون تومان پرداخت کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از میزان، در جدول زیر قیمت یک آپارتمان ۶۰ متری در منطقه یوسف آباد تهران را ببینید:

قیمت آپارتمان در منطقه یوسف آباد تهران چقدر است؟ +جدول - 2

این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

وضعیت عرضه و تقاضای آپارتمان‌های نوساز

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
وضعیت عرضه و تقاضای آپارتمان‌های نوساز
دنیای اقتصاد : تحقیقات میدانی درباره تازه‌ترین شرایط بازار معاملات مسکن حاکی از کاهش سهم خرید واحدهای مسکونی نوساز در معاملات و کاهش استقبال متقاضیان مسکن از خرید این واحدها است.

به گزارش «دنیای اقتصاد» در حالی‌که همچنان معاملات مربوط به خرید وفروش واحدهای مسکونی نوساز شامل آپارتمان‌های تازه‌ساز و کلید نخورده و همچنین واحدهای مسکونی تا ۵ سال ساخت بیشترین سهم از معاملات مسکن در میان سایر گروه‌های سنی را به خود اختصاص می‌دهد، اما هم‌اکنون استقبال از خرید واحدهای تازه‌ساز که به تازگی عملیات ساختمانی آنها به پایان رسیده-آپارتمان‌های با عمربنای صفر-به میزان قابل‌توجهی کاهش یافته است.

علت این موضوع مقاومت برخی از سازنده‌ها و مالکان این واحدها در برابر جریانی است که دست‌کم طی سه ماه گذشته منجر به تعدیل قیمت‌های پیشنهادی و قطعی فروش مسکن شده است. هم‌اکنون بیشترین مقاومت برای تعدیل قیمت‌های پیشنهادی و قطعی مسکن از سوی مالکان واحدهای مسکونی با عمربنای صفر- نوسازهایی که به تازگی عملیات ساختمانی آنها به پایان رسیده وتکمیل شده‌اند-دیده می‌شود. این در حالی است که از ابتدای تابستان امسال عمده مالکان واحدهای مسکونی با عمربنای چند سال اعم از واحدهای مسکونی با عمربنای کمتر از ۱۰ سال و همچنین بیشتر از آن، نسبت به تعدیل سطح قیمت‌های پیشنهادی و قطعی فروش واحدهای خود اقدام کرده‌اند.

با این حال و در شرایطی که بخشی از مالکان و سازنده‌ها نیز قیمت‌های موردنظر خود برای فروش آپارتمان‌های نوساز را کاهش داده‌اند، اما همچنان به‌طور کلی عمده مقاومت در برابر تعدیل قیمت در سمت عرضه واحدهای مسکونی نوساز و کلیدنخورده مشاهده می‌شود. هر چند این مقاومت نسبت به ماه‌ها وهفته‌های گذشته کاهش یافته است، اما همچنان بیشترین تعداد فایل‌هایی که با قیمت‌های بالاتر از عرف بازار به متقاضیان خرید توصیه شده‌اند در گروه سنی آپارتمان‌های نوساز قرار دارند. انتظار می‌رود موج کاهش قیمت مسکن به‌زودی به این گروه سنی نیز سرایت کند.

وضعیت عرضه و تقاضای آپارتمان‌های نوساز - 5

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

اجرای ناقص تخریب بنا‌های متجاوز به حریم رودخانه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در حالیکه حکم تخریب ۲۳ بنا متجاوز به حریم رودخانه فرحزاد صادر شده بود، اما در روز اجرا، این حکم به صورت ناقص عملیاتی شد. از احکام تخریبی گرفته شده، فقط ۱۳ مورد به مرحله اجرا رسید که ماجرا دیر رسیدن پلیس بود و محدودیت‌هایی که در زمان اجرای حکم بوجود آمد. رودخانه فرحزاد از آن دست رودخانه‌هایی است که اگر نیم ساعت تا ۴۰ دقیقه باران به صورت رگباری ببارد، بروز سیلاب در آنجا اجتناب ناپذیر است، سیلی که اگر این بنا‌ها در مسیر آن باشد می‌تواند خسارات جبران ناپذیری را برای مردم به همراه داشته باشد.

روحانی: در بستن هنر نیست، بازکردنش هنر است +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین19 ساعت قبل

بازتاب یک گزارش!

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
شرایط نابرابر برای تولید مواد ریز مغذی دامی برخی از کارخانه‌ها را به تعطیلی کشانده است. به گزارش خبرگزاری صدا وسیما؛ شرایط نابرابر برای تولید مواد ریز مغذی دامی برخی از کارخانه‌ها را به تعطیلی کشانده است و رقابت در این حوزه تولیدی را با مشکل مواجه کرده است برای اطلاع بیشتر گزارش همکارمان آذری بقا را پیگیری نمایید.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای سعید رسولی در مراسم اختتامیه هفتمین همایش بین المللی ایستگاه‌های آینده افزود: بسته‌های حمایتی واقعی برای تشویق سرمایه‌گذاری در راه‌ آهن طراحی شده و برای توسعه ایستگاه‌های راه آهن و تطبیق آنها با نسل جدید ایستگاه‌های راه آهن از همین فردا اقدامات عملی خود را آغاز می‌کنیم. وی افزود: برای توسعه ایستگاه‌های راه آهن از اجرای طرحهای عمرانی کوچک آغاز می‌کنیم و بدنبال اجرای طرحهای بزرگ عمرانی خواهیم بود. وی توسعه صنعت ریلی در هر کشور را یک نیاز اساسی توصیف کرد و افزود: همانگونه که ساخته آسمان خراش بدون آسانسور امری غیر ممکن است تصور شهرنشینی بدون سیستم حمل و نقل ریلی نیز غیرممکن است. وی گفت: اتحادیه بین‌المللی راه آهن‌ها ۱۲۰ گروه کاری فعال در موضوعات مختلف دارد و ما نیز باید بیش از گذشته از این تجربیات استفاده کنیم. در این همایش بین المللی، ۵۰ مقاله پذیرفته شده داخلی و خارجی از مجموع ۱۱۲ مقاله رسیده به دبیرخانه در جلسات و پنل‌های تخصصی ارائه شد.

جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها با ۱۴۶ غرفه در ضلع جنوبی مصلی تهران تا ۲۴ آبان از ساعت ۱۱ تا ۲۱ آماده بازدید علاقمندان است. در این جشنواره در کنار انار‌هایی از اقصی نقاط کشور، سوغات نواحی و شهر‌های مختلف مانند شیرینی تبریز، عسل اردبیل و حلوا یزد با طعمی متفاوت عرضه شده است. سالانه از حدود ۸۰۰ هزار تن انار تولیدی در کشور، نزدیک به ۲۰ درصد آن صادر می‌شود. توجه به کشت محصول انار می‌تواند ارز آوری خوبی را برای کشور داشته باشد.

طرح جامع بانکداری اسلامی نیاز به اصلاح دارد

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
رئیس کانون بانک‌های خصوصی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما گفت: طرح جامع بانکداری اسلامی که در مجلس مطرح است نمی‌تواند مسائل جاری نظام بانکی کشور را حل کند و نیاز به اصلاح دارد. کوروش پرویزیان افزود: مدیران عامل شبکه بانکی کشور از خصوصی و دولتی در نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی و بانک مرکزی و وزارت اقتصاد نظرات خود را در باره این طرح منعکس کرده‌اند. وی با بیان اینکه باید در این زمینه به یک چارچوب نظری منسجم رسیدگفت: پژوهشگاه فقه نظام و موسسه علوم بانکی و پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی مطالعاتی را اغاز کرده‌اند و همکاری مشترکی با دانشگاه‌های مختلف آغاز کرده‌ایم تا بازنگری کلی در مسایل بانکی صورت گیرد و هدف نهایی آن این است که نظام بانکداری بتواند خدمات به روزتر و در دسترس را به مشتریان ارائه کند و خلق ارزش افزوده و کارآمدی را برای کارآفرینان و نظام اقتصادی کشور در بر داشته باشد.

اخبار بیشتر