تداوم اعتراضات در عراق و افزایش تعداد کشته‌شده‌ها
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. بین‌المللی
پوشش خبری

تداوم اعتراضات در عراق و افزایش تعداد کشته‌شده‌ها

هشدار عمار حکیم درباره تظاهرات عراق

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
هشدار عمار حکیم درباره تظاهرات عراق
فارس نوشت: «سید عمار الحکیم»، رهبر جریان حکمت ملی عراق با صدور پیامی خواستار برخورد قاطع با قانون‌شکنان شد و نسبت به ورود افراد نفوذی در بین تظاهرات‌کنندگان هشدار داد.

در متن این پیام آمده است: همزمان با هشدار مجدد درباره ورود افراد نفوذی درمیان تظاهرات‌کنندگان و حمله به شهروندان و اموال عمومی و خصوصی و راه‌اندازی آشوب، از دولت و دستگاه‌های امنیتی می‌خواهیم که با قاطعیت و جدیت با قانون‌شکنان و گروه‌های مخرب برخورد کند و برای حفظ ابهت قانون و حفاظت از ملت وارد عمل شود.

این پیام می‌افزاید: همچنین بر اعتقاد استوار خود به حق شهروندان در تظاهرات مسالمت‌آمیز برای ابراز نظر و حمایت از مطالبات مشروع و واداشتن نهادهای حکومتی اجرایی و قانون‌گذاری به تحقق مطالبات مردم میهنمان تاکید می‌کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

توضیح عراق درباره دستگیری عناصر نفوذی مسلح

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
توضیح عراق درباره دستگیری عناصر نفوذی مسلح
سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق، اعلام کرد، مدارک لازم برای دستگیری عناصر مسلح و نفوذی در تظاهرات‌های مردمی را در اختیار دارد.

به گزارش مشرق، در سایه تداوم تظاهرات‌های مردمی در استانهای مختلف عراق، سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح این کشور طی کنفرانس خبری روز دوشنبه (امروز ۲۸ اکتبر) به ارائه توضیحاتی درباره جدیدترین تحولات مربوط به این اعتراض‌ها پرداخت.

به نوشته پایگاه خبری «المسلة»، سرتیپ ستاد «عبدالکریم خلف» گفت: تداوم برگزاری تظاهرات‌ مسالمت‌آمیز مردمی تا زمانی که از خشونت به دور است، منعی ندارد. ما مطالبات تظاهرات‌کنندگان را تایید می‌کنیم اما نمی‌توانیم رفتار برخی از آنها را بپذیریم.

این مقام نظامی توضیح داد، تجمع تظاهرات‌کنندگان در مکان‌هایی که مجوز برای آن صادر نشده، جایز نیست. ما تمامی اسناد و مدارک مربوط به حضور عناصر مسلح در صفوف تظاهرات کنندگان را در دست داریم و دستور بازداشت آنها نیز صادر شده است.

سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق با بیان اینکه سرویس‌های اطلاعاتی اقدامات لازم برای شناسایی این افراد مسلح و بازداشت آنها در زمان مناسب را انجام می‌دهند، تأکید کرد که اجازه نخواهند داد «تظاهرات به ضرر شهروندان عراقی تمام شود».

به گفته خلف، «نیروهای وزارت کشور اجازه ندارند از اسلحه استفاده کنند» و «تاکنون چهل مدرسه حقوق کودکان را زیر پا گذاشته‌اند و آنها را در موضع‌گیری‌های سیاسی دخیل کرده‌اند و به همین دلیل بازخواست خواهند شد».

این مقام عراقی همچنین درباره نقش نیروهای سازمان مبارزه با تروریسم نیز توضیحاتی داد و گفت، نیروهای مبارزه با تروریسم مامور حفاظت از تاسیسات و نهادهای حیاتی و سیاسی هستند و هیچ نقشی در پایان دادن به شورش و تظاهرات‌ها ندارند.

سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق با اشاره به اینکه کشته‌ها و زخمی‌های هم از تظاهرات‌کنندگان و هم از نیروهای امنیتی بوده‌اند، تاکید کرد: اجازه نخواهیم داد که خشونت در کشور رواج یابد و این امر از نظر ما مردود است. تلاش نیروهای امنیتی نباید منحرف شود و ما اجازه نخواهیم داد که به آنها تعدی شود.

وی در پایان به منع تردد اشاره کرد و توضیح داد که «اختیارات مربوط به مسئله وضع مقررات منع آمد و شد جزئی یا کلی، به استانداری‌ها واگذار شده که با توجه به شرایط موجود اجرایی می‌شود. هیچ فرد مشمول مصونیت نمی‌شود و امیدواریم، تظاهرات‌کنندگان مطالبات خود را به صورت مسالمت‌آمیز پیگیری کنند. تحقیقات درباره عاملان به خشونت کشیده شدن تظاهرات‌ها همچنان ادامه دارد و دستگاه قضائی مسئولیت این امر را برعهده می‌گیرد».

معترضان عراقی از ظهر جمعه گذشته، دومین دور از تظاهرات خود در اعتراض به بیکاری، فساد در بین مسئولان و شرایط نابسامان اقتصادی و معیشتی آغاز کرده‌اند. درگیری معترضان با نیروهای امنیتی در برخی از شهرهای عراق مقامات عراقی را مجبور به وضع مقررات منع آمد و شد در هفت استان کرده است.منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

استعفای پنج نماینده و دو عضو استانداری عراق

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
استعفای پنج نماینده و دو عضو استانداری عراق
در حالی که از صبح امروز مقررات منع تردد در استان‌های شاهد تظاهرات لغو شده، هنوز طرف‌های مختلف سیاسی عراق نگران تلاش برخی برای منحرف ساختن تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز مردم هستند.

به گزارش مشرق، تظاهرات‌های مردمی عراق در اعتراض به وضعیت نابسامان معیشتی و خدمات‌رسانی و نیز فساد رو به رشد در این کشور، در حالی ادامه دارد که حتی نماینده سازمان ملل در عراق درباره وجود عناصر خرابکار در صفوف معترضان هشدار داده و بر ضرورت حفظ مسالمت آمیز بودن این تظاهرات‌ها تاکید دارد.

در این میان برخی شخصیت‌های سیاسی عراق ضمن ارائه توصیه‌هایی، خواستار پایان یافتن شرایط به وجود آمده در کشور از بیم ایجاد شکاف در حکومت هستند.

از سوی دیگر، مقررات منع و آمد و شد که در استانهای معترض عراقی برقرار شده بود، از صبح امروز لغو شده است و همه منتظر بررسی مطالبات مردمی در نشست امروز پارلمانند که قرار است ظهر امروز برگزار شود.

هشدار رئیس مجلس اعلای اسلامی درباره ایجاد شکاف در حکومت عراق

«همام حمودی» رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق درباره ایجاد شکاف در حکومت و در نتیجه هرج و مرج سیاسی و امنیتی در کشور هشدار داد. به نوشته پایگاه خبری «المعلومة»، وی در جمع خبرنگاران گفت: جایگزین این شکاف در حکومت، درگیری داخلی و هرج و مرج امنیتی و تضییع حقوق شهروندان است.

وی افزود: توطئه‌ای چیده شده تا روند تظاهرات‌های جاری در عراق، تغییر یابد تا عراق به عرصه‌ تسویه‌حسابهای شخصی تبدیل شود.

استعفای پنج نماینده و دو عضو استانداری

تاکنون پنج نماینده پارلمان عراق، در پی تداوم تظاهرات‌های جاری در کشور، استعفا کرده‌اند.

«رائد فهمی» و «هیفاء الامین» دو نماینده حزب کمونیست عراق، طی بیانیه‌ای مشترک که در خبرگزاری «آناتولی» منتشر شد، مدعی شدند که یکی از دلایل استعفایشان، تکیه دولت به کشتار عامدانه برای حفظ قدرت است.

این دو نماینده با اشاره به ناتوانی دولت و پارلمان در پاسخگویی به مطالبات تظاهرات‌کنندگان اعلام کردند که در کنار معترضان می‌مانند. حزب کمونیست عراق، تنها همین دو کرسی را در پارلمان داشت که در انتخابات پارلمانی عراق، با ائتلاف سائرون به رهبری «مقتدی صدر» همپیمان شده بود.

گفته می‌شود که «حسن عاقولی» دیگر نماینده ائتلاف سائرون است که در حمایت از مطالبات تظاهرات‌کنندگام، استعفا کرده است.

«طه الدفاعی»، نماینده پارلمان عراق از ائتلاف «النصر» به رهبری «حیدر العبادی» نیز استعفا و طی بیانیه‌ای اعلام کرد: به جای آنکه احزاب حاکم در کشور، به عراقی‌های مظلوم اهتمام ورزند و برای آنها آسایش را فراهم سازند و از عزت آن حمایت کنند، در حال رقابت برای تقسیم قدرت و غنائم هستند.

پیشتر و در روز نخست تظاهرات در دور نخست، اول اکتبر گذشته، مزاحم التمیمی، نماینده بصره، استعفا کرده بود.

همچنین دو عضو استانداری نیز استعفا کرده‌اند. «فائز شعبان» عضو استانداری استان نجف (دولت محلی) و «حکیمه الشبلی» عضو استانداری الدیوانیه نیز به دلیل اعتراض‌ها، از منصب خود، استعفا کرده‌اند.

توصیه «مقتدی صدر» به سازمان «الحشد الشعبی»

به نوشته پایگاه خبری «المعلومة»، رهبر ائتلاف «سائرون» نیز طی بیانیه‌ای با ابراز خشنودی از یکپارچگی مردم عراق برای مبارزه با فساد اعلام کرد: با وجود اینکه در روند اعتراض‌ها، تحلفاتی نیز صورت گرفته که ما آن را نمی‌خواستیم، اما به هرحال موجب ترسیدن فاسدان شد.

وی با این ادعا که دولت به دنبال کشاندن پای الحشد الشعبی برای مقابله با مردم است، گفت: سلاح الحشد الشعبی همچنان داعش را نشانه گرفته و علیه ملت عراق نخواهد بود. ارتش عراق و نیروهای امنیتی تنها مسئول مهار امور برای دفاع از ملتند نه فاسدان.

مقتدی صدر در ادامه از نیروهای الحشد خواست تا از فاسدان حمایت نکنند به سرکوب مردم معترض روی نیاورند.

نشست پارلمان عراق برای بررسی مطالبات معترضان

نشست پارلمان عراق برای بررسی مطالبات تظاهرات‌کنندگان که روز شنبه به دلیل عدم رسیدن به حد نصاب؛ برگزار نشد، قرار است امروز (دوشنبه ۲۸ اکتبر) برگزار و طی آن مطالبات تظاهرات‌کنندگان و تصمیمات هیأت دولت و اجرای بسته اصلاحات ارائه شده بررسی شود.

این نشست قرار است ساعت ۱۳ امروز به وقت بغداد برگزار شود اما نمایندگان فراکسیون الصدر به نام «فراکسیون سائرون» هنوز در حال اعتصاب و عدم شرکت در جلسات پارلمان هستند.

هشدار سازمان ملل درباره نفوذی‌های مسلح

«جنین هنیس پلاسخارت» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق و رئیس هیأت این سازمان در بغداد، در دیدار با «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق، به بررسی تحولات جاری در عراق و اصلاحات ارائه شده از سوی دولت در راستای پاسخگویی به مطالبات معترضان پرداخت.

رئیس هیأت سازمان ملل در عراق، ضمن ابراز تاسف از خسارات وارده به اموال عمومی و خصوصی طی تظاهرات‌های اخیر در این کشور، تاکید کرد که حفظ جان مردم و حق آزادی بیان و مطالبات قانونی از طریق تظاهرات‌ مسالمت آمیز در اولویت قرار دارد.

وی با تایید نفوذ برخی افراد مسلح در صفوف معترضان با هدف انجام اقدامات خرابکارانه از همه خواست تا مقابل این افراد مسلح نفوذی بایستند و از هرگونه اقدام خرابکارانه و اقدامات مسلحانه که وحدت و امنیت عراق را نشانه می‌گیرد، جلوگیری کنند.

نمایندگان کرد: تنها پس از پایان تظاهرات‌ها در پارلمان حاضر می‌شویم

به نوشته پایگاه خبری «المسلة»، «سلیم همزه» نماینده فراکسیون «الجماعة الکردستانیة» در پارلمان عراق، اعلام کرد که کلیه نمایندگان ائتلاف کردستان از حضور در نشست پارلمان عراق تا پایان تظاهرات‌های جاری در کشور، خودداری خواهند کرد.

وی تاکید کرد: اوضاع در بغداد ناامن است و شمار زیادی از تظاهرات کنندگان و نیروهای امنیتی کشته شده‌اند و ما اطلاعاتی در دست داریم که برخی خرابکاران به دنبال هدف قرار دادن نمایندگان هستند و همین امر مانع حضور ما در بغداد است.

وی افزود: کلیه نمایندگان ائتلاف کردستان، تصمیم گرفته‌اند که تنها پس از پایان تظاهرات‌ها و برقراری امنیت در بغداد در نشست‌های پارلمان حضور یابند ضمن اینکه به ریاست پارلمان پیشنهاد شده بود که نشستهای پارلمان را در یکی از استانهای منطقه کردستان برگزار کند، اما این درخواست رد شده است.

لغو مقررات منع آمد و شد در عراق

از صبح امروز مقررات منع آمد و شد که در پی درگیری‌ها و تظاهرات‌های اخیر در برخی استانهای این کشور وضع شده بود، لغو شد.

استانداری‌های «کربلاء» و «الدیوانیه» صبح امروز اعلام کردند که از ساعت ۶ صبح امروز این مقررات لغو شده است.

از سوی دیگر، فرماندهی پلیس ذی‌قار نیز لغو این مقررات را اعلام کرد و از صبح امروز در استان بصره نیز دیگر این مقررات برقرار نیست.

تداوم اعتصاب دانشجویان و دانش آموزان عراقی در «میسان» و «دیوانیه»

دانش‌آموزان و دانشجویان عراقی در استان میسان، امروز نیز از حضور در مکان‌های تحصیل خود خودداری کردند و با ادامه اعتصاب‌، در تظاهرات‌های مردمی شرکت کردند. دانشجویان دیوانیه عراق نیز از بار دیگر خود را به خیابانها رسانده‌اند و خواستار اصلاحات در کشورند.

افزایش شمار قربانیان تظاهرات‌های عراق؛ ۷۵ کشته و هزاران زخمی

یک منبع آگاه پزشکی در عراق، امروز اعلام کرد که با در گذشت یکی دیگر از زخمی‌های درگیری‌های روز جمعه در بصره، شمار کشته‌های دور دوم تظاهرات‌های مردمی عراق که از ۲۵ اکتبر جاری آغاز شد، به ۷۵ تن رسید.

پیش از این کمیساریای عالی و مستقل حقوق بشر عراق (نهاد رسمی مرتبط با پارلمان)، اعلام کرده بود که شمار قربانیان این دور از تظاهرات‌ها، تا عصر یکشنبه ۷۴ کشته و بیش از ۳ هزار و ۶۰۰ زخمی است.منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا19 ساعت قبل
برخی منابع اسرائیلی اعلام کردند، رئیس‌جمهوری آمریکا از رژیم صهیونیستی، نخست‌وزیر این رژیم و کسانی که معامله قرن را به قراردادی معلق تبدیل کردند، ناامید شده است. به گفته این منابع اسرائیلی، برخی مسئولان آمریکایی فاش کردند که ترامپ با لحن بدی درباره دوست و هم‌پیمان خود نتانیاهو صحبت می‌کند. آحارونوت به نقل از برخی منابع اسرائیلی اعلام کرد، آمریکایی‌ها از وضعیت سیاسی فعلی اسرائیل و نیز بحران مستمر ائتلاف که ماه‌هاست مانع از ارائه بخش سیاسی طرح معامله قرن شده، ناامید هستند. ترامپ در انتخابات اخیر موضعگیری خود نسبت به نتانیاهو را تغییر داد و تنها با انتشار یک توییت اعلام کرد با او درباره امکان ایجاد یک ائتلاف دفاعی صحبت کرد. یدیعوت آحارونوت به نقل از یک منبع نزدیک به ترامپ گزارش داد، او پس از شکست نتانیاهو در تشکیل کابینه تصمیم گرفت از او دوری کند زیرا افراد شکست خورده را دوست ندارد.
مهرمهر19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، منابع لبنانی اعلام کردند که کارکنان بانکها به اعتصاب خود در روز دوشنبه ادامه خواهند داد. از سوی دیگر جوزف عون فرمانده ارتش لبنان در بازدید از یگانهای ارتش در بیروت و جبل لبنان از آنها تمجید کرد و گفت: ارتش فرصت را از کسانی که قصد دارند که از آب گل آلود ماهی بگیرند، می‌گیرد. ارتش لبنان در نهایت نظم و حرفه‌ای بودن عمل می‌کند. ارتش در حال حاضر مامور حفظ امنیت و مسئول امنیت تظاهرات کنندگان و دیگر شهروندان است. تاریخ شاهد خواهد بود که ارتش لبنان، لبنان را نجات داد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز5 ساعت قبل
به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت: مرکز داده‌ها درباره حقوق بشر در سرزمین‌های ‌اشغالی موسوم به «بتسلیم» اعلام کرد، افزایش قابل ملاحظه‌ای در روند تخریب منازل فلسطینی‌ها در قدس ‌اشغالی به بهانه مجوز صورت گرفته است. بر اساس گزارش خبرگزاری فلسطینی «صفا»، بتسلیم در ادامه اعلام کرد، از آغاز سال جاری میلادی (۲۰۱۹) تا ماه سپتامبر۱۴۰ منزل در قدس تخریب شده و این رقم در طول ۱۵ سال اخیر رکورد زده است. بنا به گزارش بتسلیم از سال ۲۰۰۴ تا سال ۲۰۱۸ سالانه حدود ۵۴ منزل تخریب شده است. برخی واحدهای مسکونی هستند که صاحبان آن برای نجات از هزینه تخریب و غرامت اضافی، به دست خودشان این منازل را تخریب می‌کنند. پس از آنکه «دونالد ‌ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، قدس را به‌عنوان پایتخت فلسطین اشغالی به رسمیت شناخت، اقدامات رژیم صهیونیستی برای تسلط بر این شهر بیشتر شد.
فارسفارس1 روز قبل
احتمال از سرگیری اعزام کاروان‌های زیارتی به عراق، با توجه به ایجاد آرامش در این کشور قوت گرفت. به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، سفرهای زیارتی به عتبات حدود ۱۰ روز قبل از اربعین حسینی متوقف شد و قرار بود پس از اربعین حسینی اعزام کاروان‌های زیارتی سازمان حج و زیارت به عتبات از سر گرفته شود. هفته گذشته نیز خبری در رابطه با برقراری اعزام کاروان‌های عتبات از اول آذرماه منتشر شد که سازمان حج و زیارت آن را تکذیب کرد اما اطلاعات دقیقی درباره زمان اعزام زائران عتبات و نام‌نویسی از متقاضیان نداد. اکنون با توجه به ایجاد آرامش در شهرهای زیارتی عراق و وجود امنیت، به نظر می‌رسد که در روزهای آینده اعزام کاروان‌های عتبات آغاز شود. به طوری که یک منبع مطلع در گفت‌وگو با فارس از راه‌اندازی مجدد اعزام کاروان‌های زیارتی عتبات در هفته جاری خبر داد و گفت: قرار بود امروز زائران متقاضی سفر به عتبات به عراق اعزام شوند، اما با توجه به فراهم نبودن برخی زیرساخت‌های این امر میسر نشد و پیش‌بینی می‌شود در روزهای آینده اعزام کاروان‌های عتبات از سر گرفته شود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
اعتمادآنلاین| شیخ عیسی قاسم در پاسخ به این سوال که چرا موضوع فلسطین به محور وحدت اسلامی تبدیل شده است، اعلام کرد: دلیل این مساله بزرگی مشکلات فلسطین است. مشکل فلسطین بسیار بزرگ است و اگر مسلمانان، حامی مردم فلسطین برای آزادی این سرزمین از دست اشغالگرلان نباشند، فاجعه‌ بزرگی به بار خواهد آمد. رهبر شیعیان بحرین که در حاشیه کنفرانس وحدت اسلامی گفت‌وگو می‌کرد، تاکید کرد: مساله‌ فلسطین انگیزه بزرگی برای وحدت امت اسلامی است. او در رابطه با نقش ایران در وحدت اسلامی نیز اعلام کرد: ایران پرچم‌دار وحدت اسلامی است. این دوره از کنفرانس وحدت اسلامی در روزهای پنج‌شنبه، جمعه و شنبه در تهران با محوریت فلسطین و دفاع از مسجدالاقصی برگزار شده بود.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری1 روز قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

افت تیم ملی در نیمه دوم؛ ویلموتس چپ کرد

نود4 دقیقه قبل

زرینچه: تمایل داشتیم دیدارمان با نساجی یک روز به تعویق بیفتد

نود4 دقیقه قبل

تغییر مقررات، شمشیر دولبه برای باشگاه‌های ایرانی/ نگاهی به تفاوت پرونده‌های پروپئیچ، قدوس و شیمبا

نود4 دقیقه قبل

آخرین وضعیت مصدومیت باقری، زکی‌پور و شجاعیان

نود4 دقیقه قبل

واکنش نماینده مردم صومعه سرا به اصلاح قیمت بنزین

ایسنا4 دقیقه قبل

رئیس جمهور خود را فدای مصالح مردم و کشور کرد

ایمنا4 دقیقه قبل