شرایط ویژه و مشقت‌هایی که تحریم‌ها برای ایرانیان ایجاد کرده است
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

شرایط ویژه و مشقت‌هایی که تحریم‌ها برای ایرانیان ایجاد کرده است

سلامت میلیون‌ها ایرانی با تحریم‌های آمریکا تهدید می‌شود

ایبناخبرگزاری ایبنا
سلامت میلیون‌ها ایرانی با تحریم‌های آمریکا تهدید می‌شود
سازمان حقوق بشر در گزارش خود درباره تاثیر تحریم‌های آمریکا روی سلامت ایرانیان تاکید کرد که تحریم‌ها روی سلامت مردم ایران اثر منفی داشته و اگر وضعیت تغییر نکند سلامت میلیون‌ها ایرانی تهدید می‌شود.

به گزارش ایبِنا، این سازمان در ابتدای گزارش خود به معافیت‌های آمریکا برای واردات بشردوستانه در نظام تحریم‌ها اشاره کرده، اما در عین حال گفت که تحریم‌های گسترده آمریکا علیه بانک‌های ایران، همراه با مواضع تهاجمی از سوی مقامات امریکایی به شدت ایران را در چنین واردات بشردوستانه‌ای محدود کرده است.

دولت دونالد ترامپ در ماه مه ۲۰۱۸ از توافق بین‌المللی هسته‌ای با ایران خارج شد. چهار ماه پس از آن، دولت آمریکا تمامی تحریم‌های اقتصادی مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را که پیش از آن برداشته شده بودند، از جمله «تحریم‌های ثانویه» بر بنگاه‌های غیرآمریکایی را که دست به تعامل مالی یا تجاری با ایران می‌زنند، دوباره اعمال کرد.

این گزارش پیامدهای «تحریم‌های دو چندان آمریکا» را تهدیدی جدی در حق ایرانیان برای سلامتی و دسترسی‌ به داروهای حیاتی توصیف و به کمبودهای مستند شده از نبود داروهای حیاتی برای مبتلایان به صرع تا کودکان سرطانی ایرانی که از یافتن داروهای شیمی‌درمانی فوری ناتوان هستند، اشاره کرده است.

طبق این گزارش، عامل اصلی آثار آسیب‌ زننده تحریم‌های مجدد آمریکا علیه ایران این واقعیت است که تحریم‌ها در عمل تا حد زیادی بانک‌ها و شرکت‌های بین‌المللی نگران از اعمال تحریم‌های ثانویه آمریکا علیه خود را از مشارکت در تعاملات تجاری و مالی با ایران، از جمله تعاملات بشردوستانه معاف از تحریم‌ها، بازداشته‌اند.

براساس گزارش یورونیوز، در این گزارش به محدودیت‌های تامین مالی همراه با سقوط ارزش واحد پول ایران اشاره شده و آمده است: «این دو موضوع منجر به محدودیت جدی برای شرکت‌ها و بیمارستان‌های ایران در خرید تجهیزات پزشکی و داروهای حیاتی از خارج از ایران شده است که ساکنان برای مراقبت پزشکی حیاتی به آنها وابسته هستند.»

علاوه بر این، طبق گزارش دیده‌بان حقوق بشر، تحریم‌های تمدیدشده آمریکا مستقیما قدرت خرید خانواده‌ها را تحت تاثیر قرار داده و در نرخ تورم حدود ۳۰ درصد در سال گذشته نقش ایفا کرده است.

در این گزارش اضافه شده است: «پوشش بیمه سلامتی تقریبا همگانی ایران در حال حاضر بخشی قابل توجه از هزینه‌های مراقبت بهداشتی را جذب می‌کند اما فشار بر این سیستم که حالا تحت فشار جدی مالی است، احتمالا آثاری مخرب بر میلیون‌ها بیمار خواهد گذاشت.»

دیده‌بان حقوق بشر طبق این گزارش به این نتیجه رسیده است که وضعیت اقتصادی کنونی، با وجود معافیت‌های بشردوستانه، مسبب آسیب‌هایی غیرلازم برای شهروندان ایرانی مبتلا به مجموعه‌ای از بیماری‌ها و شرایط پزشکی است.

در این گزارش به برخی بیماری‌ها بیشتر اشاره شده و آمده است: «بعضی از کسانی که بیش از دیگران تحت تأثیر قرار گرفته‌اند ایرانیانی هستند که بیماری‌های نادر و یا شرایطی دارند که نیازمند درمان و مراقبت ویژه هستند و از دسترسی به داروها و لوازمی ناتوان هستند که پیش از این در دسترس بوده‌اند.»

در گزارش سازمان دیده‌بان حقوق بشر به کودکان مبتلا به سرطان خون، بیماری پروانه‌ای (بیماری‌ای که منجر به پوست حساس و تاول‌زده می‌شود)، یا صرع، یا افرادی که در اثر قرار گرفتن در معرض سلاح‌های شیمیایی در جنگ ایران-عراق دچار جراحت‌های چشمی مزمن هستند، اشاره و پیامدها این وضعیت برای این افراد فاجعه بار توصیف شده است: «افراد مبتلا به اشکال شدید بیماری پروانه‌ای حالا ناتوان از دسترسی به بانداژهای ویژه هستند و در معرض ریسک به شدت افزایش یافته عفونت‌های باکتریایی، سپسیس، انگشت‌چسبی، و انقباض مفاصل شوند. کودکان دارای صرع مقاوم در برابر درمان‌های معمول و ناتوان از دسترسی به داروهای ساخت خارج ممکن است متحمل تشنج‌های متعدد و غیرقابل کنترلی شوند که آنها را با خطر مجروحیت روبه‌رو می‌کند و و در طول زمان منجر به آسیب مغزی شدید و دائمی می‌شود.»

در این گزارش به احتیاط اضافه یا «پایبندی بیش از حد» از سوی بانک‌ها و شرکت‌های دارویی نگران از نقض تحریم‌های آمریکا اشاره شده و آن را عاملی قابل توجه در محدود کردن دسترسی ایران به پول لازم برای واردات داروها و تجهیزات پزشکی توصیف کرده است.

در مورد بانداژهای ویژه لازم برای مبتلایان به بیماری پروانه‌ای دیده‌بان حقوق بشر به مدارکی دست پیدا کرد که نشان می‌دهند شرکتی اروپایی با وجود معافیت‌های بشردوستانه در نتیجه تحریم‌ها از فروش بانداژها امتناع کرده است. در دو مورد دیگر، دیده‌بان حقوق بشر مکاتباتی از سوی بانک‌هایی را مشاهده کرده است که پس از تحمیل تحریم‌ها اجازه تعاملات بشردوستانه با ایران را نمی‌دهند.

این سازمان حقوق بشری با تاکید بر این موضوع که اگر کشور یا ائتلافی از کشورها دست به اعمال تحریم اقتصادی می‌زند باید اثر این تحریم‌ها روی حقوق بشر جمعیت تحت تأثیر، مخصوصا درباره دسترسی آنها به کالاهای حیاتی برای زندگی از جمله دارو و غذا، را مد نظر داشته باشد، افزود: «تحریم‌های بی‌انتها و جامع مثل تحریم‌های اعمال‌شده بر ایران در دولت آمریکا نیازهای بشردوستانه و برخورداری از حقوق بشر عموم جامعه ایران را تحت تأثیر قرار داده است.»

دیده‌بان حقوق بشر تاکید کرده است که با تحریم‌هایی که اثر منفی نامتناسبی روی برخورداری جمعیت غیرنظامی دارند یا آسیب‌هایی نالازم مخصوصا برای گروه‌های آسیب‌پذیر ایجاد می‌کنند مخالفت می‌کند.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که هفته گذشته محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در توئیتی نوشته بود: «پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا، پیش‌تر این توهم را بر زبان آورده است که مردم ایران اگر می‌خواهند چیزی برای خوردن داشته باشند، باید در برابر ایالات متحده تسلیم شوند. اکنون، وزارت خزانه‌داری آمریکا، نه فقط غذا، بلکه واردات دارو توسط ما را هدف قرار داده است.»

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در ادامه گزارش خود، از دولت آمریکا خواسته است که فورا گام‌هایی برای تضمین کارا بودن معافیت‌های بشردوستانه برای تسهیل دسترسی ایرانیان به دارو و تجهیزات پزشکی بردارد.

این سازمان تاکید کرده است که مهم‌تر از همه دولت آمریکا باید به شکل عمومی در بالاترین سطوح مشخص کند که بانک‌ها و شرکت‌ها در صادرات یا تأمین مالی کالاهای بشردوستانه مشمول معافیت به ایران متحمل ریسک‌های حقوقی یا مالی نخواهند شد.

خواندن خبر در سایت منبع

بانک‌های مالزی حساب ایرانی‌ها را به خاطر تحریم‌ آمریکا می‌بندند

تسنیمخبرگزاری تسنیم
بانک‌های مالزی حساب ایرانی‌ها را به خاطر تحریم‌ آمریکا می‌بندند
ایرانی های ساکن مالزی می گویند بانک های مالزی حساب‌های بانکی اشخاص و شرکت‌های ایرانی را می بندند.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، ایرانی‌های ساکن مالزی می‌گویند بانک‌های مالزی حساب‌های بانکی اشخاص و شرکت‌های ایرانی را می‌بندند.

گرچه به نظر می‌رسید بانک‌های مالزی نسبت به کشورهای دیگر در برخورد با ایرانی‌ها محتاط‌تر هستند، ولی برخی افراد و یکی از مقامات سفارت ایران گفتند که طی ماه‌های اخیر چندین حساب در این کشور جنوب شرق آسیا بسته شده است.

صمدی، مدرس دانشگاه در بین ده هزار ایرانی است که در مالزی زندگی می‌کنند و در ماه اوت متوجه شد که بانک CIMB مالزی حساب ۱۴ ساله او را بسته است. وی گفت این بانک‌ها کاسه داغ‌تر از آش شده‌اند.

صمدی اضافه کرد در کشورهای غربی باز کردن حساب هیچ مشکلی ندارد. آنها فقط در مورد انتقال پول مخصوصا مقادیر بالا حساس هستند.

وی گفت بلافاصله پس از اینکه بانک به او هشدار داده که حسابش را می‌بندد، پولش را از این حساب خارج کرده ولی هنوز می‌تواند به صورت آنلاین به حسابش دسترسی داشته باشد.

علیرغم تحریم‌های واشنگتن بر سر برنامه هسته‌ای ایران که در اواخر سال گذشته میلادی اجرایی شد، مالزی روابط دیپلماتیک خوبش با تهران را حفظ کرده بود و هفته گذشته سران این کشور در مورد راه هایی برای تقویت بیشتر این روابط مذاکره کردند.

مشخص نیست که بسته شدن این حساب‌ها ربطی به ردگیری یک نفتکش ایرانی در آبهای مالزی در سال جاری میلادی داشته باشد یا نه. این خبر آمریکا را عصبانی کرده بود.

وزارت امور خارجه آمریکا و سخنگوی نخست وزیر مالزی هم پاسخی در این مورد نداده‌اند.

بسیاری از ایرانی‌های ساکن مالزی می‌گویند چندین تن از هموطنهایشان اخطاریه هایی از بانک‌های CIMB و RHB دریافت کرده‌اند.

بانک CIMB در اطلاعیه‌های یکسانی اعلام کرده بود: «ما متأسفیم به اطلاع شما برسانیم که نمی‌توانیم به همکاری بانکی با شما ادامه دهیم».

این بانک‌ها هیچ دلیلی را ذکر نکرده‌اند ولی برخی افراد می‌گویند مقامات بانکی این اقدام را مربوط به تحقیقات بیشتر پس از تحریم‌ها می‌دانند.

بانک مرکزی مالزی در پاسخ به شکایت یکی از ایرانی‌ها اعلام کرده چنین مسائلی مربوط می‌شود به تمایل به ریسک خود بانک‌ها. ولی یک اطلاعیه در ماه جولای در وبسایت بانک مرکزی مالزی به بیانیه‌ای توسط گروه ویژه اقدام مالی اشاره داشت.

سفارت ایران در مالزی اعلام کرد تلاش می‌کند این مسئله را حل کند.

سفارت ایران با اشاره به اینکه شرکت‌های ایرانی هم تحت تأثیر قرار گرفته‌اند گفت: «ما امیدواریم با همکاری مقامات مالزی، مذاکرات به نتایج مثبتی برسد».

در حال حاضر ایرانی‌های ساکن پایتخت مالزی سرگردانند که چگونه شهریه مدارس و صورتحساب بیمارستانها را پرداخت کنند.

یکی از ایرانی‌ها گفت: «بدون حساب بانکی ما باید از روش‌های قدیمی استفاده کنیم و پول‌های خود را زیر بالش و در قوری نگه داریم. این عادلانه نیست».

خواندن خبر در سایت منبع

یونیپک چین همکاری با شرکت گرفتار تحریم‌های ایران را از سر گرفت

تسنیمخبرگزاری تسنیم
یونیپک چین همکاری با شرکت گرفتار تحریم‌های ایران را از سر گرفت
منابع تجاری گفتند، پس از آنکه آمریکا به صورت موقت تحریم ها علیه گروه کشتیرانی دولتی کاسکوی چین را کاهش داد، شرکت یونیپک چین استفاده از نفتکش های این شرکت را بار دیگر از سر گرفته است.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، منابع تجاری گفتند، پس از آنکه آمریکا به صورت موقت تحریم‌ها علیه گروه کشتیرانی دولتی کاسکوی چین را کاهش داد، شرکت یونیپک چین استفاده از نفتکش‌های این شرکت را بار دیگر از سر گرفته است.

در یکی از بزرگترین اقدامات تحریمی اتخاذ شده از زمان وضع مجدد تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت ایران، واشنگتن در اواخر ماه سپتامبر با متهم کردن شرکت کاسکو به حمل نفت ایران این شرکت را در فهرست تحریم‌ها قرار داده بود.

شرکت کاسکو شیپینگ تانکر (دالیان) یکی از شرکت‌های تابعه گروه کشتیرانی دولتی کاسکوی چین، یکی از شرکت هایی بود که در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته بود.

این مسئله سبب شده بود تا شرکت یونیپک، بازوی تجاری شرکت پالایشگاهی سینوپک چین، برای حمل نفت از خاورمیانه به سراغ شرکت‌های کشتیرانی دیگر برود.

نگرانی‌ها از قرار گرفتن شرکت‌های کشتیرانی در فهرست تحریم‌های آمریکا سبب شده بود تا هزینه حمل نفت خام در سراسر جهان به شدت افزایش یابد و میلیون‌ها دلار به هزینه کرایه هر نفتکش افزوده شود.

اما هفته گذشته، دولت آمریکا به صورت موقت به شرکت‌های نفتی اجازه داد تا معاملاتی را با برخی از شرکت‌های تابعه کاسکو انجام دهند. بر اساس اطلاعیه وزارت خزانه داری امریکا به شرکت‌ها اجازه داده شده بود تا تاریخ ۲۰ دسامبر تراکنش هایی را که شامل تخلیه نفتی غیر از نفت ایران باشد با شرکت کاسکو شیپینگ تانکر انجام دهند.

یکی از منابع تجاری گفت، آمریکا مشورت هایی را با مقامات صنعتی انجام داده و اجازه داده که مجوزهایی کلی صادر شود که به موجب آنها می‌تواند همکاری‌های چارتری جدیدی با نفتکش‌های شرکت کاسکو انجام پذیرد.

ژانگ ژنگ، مدیر امور سرمایه گذاری شرکت کاسکو شیپینگ انرژی ترنسپورت گفت، فعلا اطلاعی از جزئیات تحولات جدید ندارد.

خواندن خبر در سایت منبع

بانیان «خودتحریمی» چه کسانی هستند؟

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
بانیان «خودتحریمی» چه کسانی هستند؟
«برخلاف دوستان که می‌گویند پیوستن به FATF خودتحریمی است، می‌گوییم نپیوستن به FATF، خودتحریمی و محدود کردن خودمان است.» این جمله سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه در حکم تفاوت دیدگاه موافقان و مخالفان تصویب لوایح مرتبط با «اف‌ای‌تی‌اف» در ایران است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، دولت در مسیر عمل به توصیه‌های گروه ویژه اقدام مالی موسوم به اف‌ای‌تی‌اف ۴ لایحه را در دستور کار خود قرار داد که دو مورد مربوط به قوانین داخلی و دو مورد دیگر مرتبط با مناسبات بین‌المللی است. لایحه «اصلاح قانون مبارزه با پولشویی» و لایحه «اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم» دو لایحه‌ای هستند که ناظر بر مناسبات داخلی است و از سوی شورای نگهبان هم تأیید شده است. اما آنچه محل بحث بوده و با وجود تصویب دولت و مجلس همچنان در مجمع تشخیص مصلحت نظام بلاتکلیف مانده است، لایحه «الحاق ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی موسوم به پالرمو» و لایحه «الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم موسوم به سی اف تی» است.

واعظی: پالرمو می‌تواند برای اجرا ابلاغ شود

یک سال از طرح پالرمو در این نهاد مصلحت سنجی می‌گذرد و از آنجا که مجمع تشخیص مصلحت نظام نظر قطعی خود در این باره را ارائه نکرده است، این گمانه به میان آمده که بر اساس آیین‌نامه داخلی مجمع و با توجه به تأیید شورای نگهبان، دولت باید این قانون را برای اجرا ابلاغ کند. چنان که محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری با اشاره به همین آیین‌نامه گفته است: «رئیس محترم مجلس می‌تواند این را برای رئیس جمهور ارسال و رئیس جمهور هم برای اجرایی شدن ابلاغ کند.» به گزارش برنا، محمود واعظی افزوده: «ایران بحث عضویت در FATF، ندارد. دولت و مجلس دو لایحه باقی مانده در مجمع را تصویب کردند و باید ابلاغ شود. کسانی که جلوی اینها را گرفته‌اند باید به مردم توضیح دهند که مسئولیت این تصویب نکردن را می‌پذیرند. نمی‌توانند مقابل مردم مسئولیت نپذیرند و فقط کار را نگه دارند.»

اشاره واعظی به پذیرش مسئولیت تصویب نکردن این دو لایحه، در حقیقت ناظر به آسیب‌ها و تبعات نپیوستن ایران به دو کنوانسیون یاد شده است که محل اختلاف نظر دیدگاه موافقان و مخالفان است همان گونه که سخنگوی وزارت خارجه هم یادآوری کرده که نپیوستن به اف‌ای‌تی‌اف برخلاف دیدگاه مخالفان خود تحریمی است.

ریسک بالا یعنی چه؟

گروه ویژه اقدام مالی، ۲۶ مهر، فوریه ۲۰۲۰ را آخرین مهلت ایران خوانده و گفته که اگر ایران تا پایان مهلت مذکور کنوانسیون پالرمو را به اجرا درنیاورده و خود را با معیارهای بین‌المللی منطبق نکند، این گروه به همه اعضای خود توصیه خواهد کرد که اقدامات تقابلی را به اجرا درآورند. در حقیقت این بیانیه در حکم هشدار به ایران برای وارد کردن ایران به لیست سیاه خود است. معنای بازگشت به لیست سیاه هم آن است که FATF اعلام خواهد کرد ریسک ایران در پولشویی و مبارزه با تأمین مالی تروریسم بالاست و در واقع از برقراری هرگونه رابطه مالی پیشگیری می‌کند. اما اینکه ایران کشوری با ریسک بالا است، چه معنایی دارد؟

علی ثالث مؤیدی، کارشناس و عضو تیم مذاکره کننده اف‌ای‌تی‌اف ایران چندی پیش گفته بود: «این مسأله باعث خواهد شد کشورهای دیگر در ارتباط مالی خود با ایران دقت بیشتری داشته باشند یا اصلا وارد مبادله مالی با ایران نشوند. زمانی که FATF اعلام می‌کند کشوری دارای ریسک بالا است، اعضای این نهاد این گونه برداشت می‌کنند که آن کشور سیستم مبارزه با پولشویی و مبارزه با تأمین مالی تروریسم قوی ندارد و ممکن است وجوهات موجود در سیستم مالی کشور ناشی از جرم باشد. حال که چنین برداشتی صورت می‌گیرد منطقا هر انسان عاقلی باید در معاملاتی که با اشخاص حقیقی و حقوقی مربوط به آن کشور دارد احتیاط کند، اگر این انسان عاقل، خیلی محتاط باشد اساسا قید معامله با افراد دارای ریسک پولشویی را می‌‌زند؛ زیرا ممکن است سرمایه‌گذاری او با مشکل مواجه شده و در خطر مصادره قرار گیرد و اگر کمتر محتاط باشد برای انجام معامله‌ای که دارای این ریسک بالا است هزینه اضافه مطالبه می‌‌کند. بر این اساس حتی در مراودات مالی خود با کشورهایی مانند چین نیز که همکاری گسترده‌ای با ایران دارند به مشکل برخورده‌ایم. دانشجویان ما بسختی می‌توانند یک حساب بانکی ساده در چین باز کنند.»

جوادکاظمی تبار استاد دانشگاه و دکترای مهندسی برق و کامپیوتراز دانشگاه کالیفرنیا که سابقه کار در زمینه داده کاوی برای کشف تقلب در تراکنش‌های بانکی در «سیلیکون ولی» را دارد نیز به «ایران» گفته است: اگر ما تاحد زیادی توصیه‌های FATF را اجرا نکنیم، در فهرست سیاه قرار می‌گیریم و این، یعنی ما نمی‌توانیم حتی با کشورهای متحد خود مانند روسیه، هند و چین رابطه مالی داشته باشیم. نتیجه این می‌شود که ما به جای نفت یا گازی که به فلان کشور صادر می‌کنیم، جنس‌های نه چندان با کیفیت را وارد کنیم، یا باید دلال‌هایی واسطه شوند که پول کشور را حیف و میل کنند. بنابراین اگر این شرایط برقرار نشود و ما وارد فهرست سیاه FATF شویم، شرایط مبادلات مالی ما با دنیا دشوار می‌شود.» به نظر می‌رسد موافقان پیوستن به کنوانسیون‌های پالرمو و سی اف تی بیشتر دغدغه آثار ناگوار ورود به لیست سیاه برای کشور را دارند و توضیح می‌دهند که در این صورت مراودات اقتصادی و مالی ایران با دنیا از وضعیت فعلی هم سخت‌تر و پیچیده‌تر می‌شود. در حقیقت آنها که شب و روز در رسانه‌های خود دولت را متهم به ناکارآمدی و بی توجهی به مشکلات اقتصادی می‌کنند، حالا خود نیز در جهت مخالف این دغدغه اعلامی گام بر می‌دارند.

چنان که مسعود دانشمند، کارشناس و فعال اقتصادی بخش خصوصی به خبرآنلاین گفته است: «در صورت تصویب نشدن FATF اصل مبادلات و مراودات بانکی به اصطلاح با سکته مواجه خواهد شد.»

هادی حق‌شناس، کارشناس اقتصادی به ایرنا گفته است که «آثار نپیوستن به اف‌ای‌تی‌اف ممکن است از آثار تحریم هم بدتر باشد.» بهمن آرمان، دیگر کارشناس اقتصادی هم همین نظر را دارد. به گزارش ایرنا او گفته است: «ساختار تولید در کشور با مشکلات فراوانی روبه‌رو شده و در صورت تداوم وضعیت فعلی، در آینده نه چندان دور، احتمال توقف کامل واردات پاره‌ای از کالاهای استراتژیک همچون فولاد، مواد پتروشیمی که قطعات خاصی از آنها نیازمند تأمین از کشورهای صنعتی است، ناممکن می‌شود.»

انتظار بن‌بست‌شکنی از مجمع

ناظر بر همین تبعات و چه بسا غیر ممکن بودن خروج از لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف است که انتظارات از مجمع تشخیص مصلحت نظام دو چندان شده است. نهادی که قرار بوده در حکم بن بست‌شکن باشد اما حالا بلاتکلیفی خودش، در حکم بن‌بست آفرینی شده است. محمد‌ هاشمی، عضو پیشین مجمع در گفت‌وگویی گفته است: «بلاتکلیفی پالرمو به مصالح اقتصادی ضربه می‌زند. مجمع باید بن بست‌شکن باشد. اکنون کشور در یک بن بست قرار دارد به همین دلیل از مجمع انتظار می‌رود که بن‌بست‌شکنی کند. تشخیص مصلحت نظام در شرایط کنونی اقدام دشواری نیست.»

تأکید محمد ‌هاشمی بر اینکه تشخیص مصلحت نظام در شرایط کنونی اقدام دشواری نیست جه بسا معطوف به بحث‌های مختلف کارشناسی در بیش از یک سال گذشته است که به نظر می‌رسد موافقان و مخالفان به اندازه کافی استدلال‌های خود را مطرح کرده‌اند. عبدالواحد موسوی لاری، وزیر کشور دولت اصلاحات با تأکید بر ضرورت نگاه کارشناسی و نه سیاسی و جناحی به این موضوع تأکید کرده که کارشناسان تصمیم‌گیر درباره این لوایح وزارت خارجه است. وی با بیان اینکه این لوایح ممکن است در کنار فواید محدودیت‌هایی هم برای ما داشته باشد، به ایلنا گفت: «باید این تلقی را از خودمان دور کنیم که هیچ محدودیتی وجود ندارد، بلکه باید قدمی در جهت منافع و مصالح برداریم که سود داشته باشد.»

وی با بیان اینکه برخی از موضوعات نیاز به نظر دقیق کارشناسی دارد، افزود: ‌ «کارشناس اظهار نظر در لوایح چهارگانه وزارت ‌خارجه است و تلقی‌شان بر این است که ما اگر این لوایح را امضا کنیم، جلوی ضررهای بسیاری را ممکن است بگیرد.

دقت داشته باشید منظور به دست آوردن منافع نیست بلکه جلوگیری از ضرر است. طبق نظر کارشناسان، اگر ما لوایح چهارگانه را امضا نکنیم، فشارهای بیشتری به کشور و مردم وارد می‌شود بنابراین اگر امضا کنیم، می‌توانیم جلوی بسیاری از مضرات را بگیریم.»

خواندن خبر در سایت منبع

اطلاعات جدید لاریجانی درباره تحریم‌های آمریکا

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
اطلاعات جدید لاریجانی درباره تحریم‌های آمریکا
دنیای اقتصاد : رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تشکیل مجدد یک گروه در خزانه داری آمریکا برای بستن مسیرهای دور زدن تحریم ها، تاکید کرد که خیر کشور در این است که تا حد امکان از مسائل حاشیه‌ای و فرعی پرهیز کرده و به همبستگی ملی آسیب نزنیم. علی لاریجانی که روز دوشنبه به دامغان سفر و در این سفر فاز دوم مجتمع فولاد کویر دامغان را افتتاح کرد، البته به موضوع فساد نیز پرداخت و با تاکید بر اینکه متخلف باید برابر قانون مجازات شود، در عین حال گفت که نباید به بهانه مقابله با فساد کارخانه‌ها را تعطیل کرد؛ چراکه با خوابیدن هر کارخانه هزار خانواده با مشکل روبه‌رو می‌شود.

حرف‌های نیشگویانه نزنیم

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در شرایط دشوار اقتصادی فعلی و در شرایطی که خزانه‌داری آمریکا برای ضربه زدن به کشورمان جایزه تعیین می‌کند، باید تا حد امکان از مسائل حاشیه‌ای و فرعی پرهیز کرد، گفت: باید همه در ضروریات کشور هم داستان شده و بدانیم در چه شرایطی چه حرفی می‌زنیم. بر اساس گزارش «ایسنا»، لاریجانی با اذعان به اینکه «هیچ چیز مهم‌تر از همبستگی ملی نیست»، افزود: اختلاف نظر در همه کشورها وجود دارد اما این اختلاف در سلیقه و حرف‌ها و گفت‌وگوها چه در حوزه سیاسی و چه در حوزه‌های فکری و فرهنگی نباید به‌گونه‌ای باشد که به همبستگی ملی آسیب بزند. حرف‌های نیشگویانه نزنیم. رئیس مجلس با بیان اینکه «هدف‌گذاری دشمن روشن است»، تاکید کرد: دشمن به دنبال فلج کردن اقتصادی و مایوس کردن سرمایه‌گذاران از سرمایه‌گذاری در ایران است و رد همه این واقعیات را می‌توان در سخنان وزیر خارجه آمریکا و برنامه‌ریزی‌های وزارت خزانه‌داری این کشور دید.

سختی‌های اقتصادی گذرا ست

رئیس مجلس شورای اسلامی به شرایط اقتصادی امروز اشاره و تصریح کرد: اگرچه امروز دوران سختی را می‌گذرانیم اما این دوره، دوره گذرایی است و باید با استفاده از این دوره به سمتی حرکت کنیم که تاب‌آوری اقتصادمان را بیشتر و زمینه را برای حضور مردم فراهم‌تر کنیم. او ادامه داد: کشور ما از نظر خصم بیرونی با مشکلاتی روبه‌رو است و از همین رو است که آنها در پی فلج کردن اقتصاد ما هستند. لاریجانی همچنین با بیان اینکه «در این شرایط باید از تولیدکننده حمایت خاص کرد»، گفت: دشمن در پی این است که به اقتصاد و تولید ما لطمه بزند؛ بنابراین همه باید دست به دست هم دهیم و اجازه ندهیم که این اتفاق بیفتد.

لاریجانی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی خصم بیرونی به دنبال ایجاد مشکلات اقتصادی هستند و قصد دارند مردم را از سرمایه‌گذاری مأیوس کنند و این را وزیر خارجه آنها نیز می‌گوید، گفت: باید به نوع حرف زدن‌ها و مسائل مطرح شده در رسانه‌ها در حوزه‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی دقت کنیم، نباید آسایش، آرامش و همبستگی مردم را بر هم بزنیم و جامعه را قطعه قطعه کنیم. گاهی مسائل فرعی به مسائل اصلی فکری عموم جامعه تبدیل می‌شود که بسیار اشتباه است، هیچ موضوعی بیشتر از همبستگی ملی اهمیت ندارد. در کشور ما اختلاف نظر زیاد است. این موضوع در تمام کشورهای دارای دموکراسی رخ می‌دهد، اما باید بفهمیم در چه شرایطی، چه موضوعی را مطرح می‌کنیم.

مقابله با فساد

علی لاریجانی در ادامه اظهارات خود، با بیان اینکه «نباید به بهانه فساد کارخانه‌ها را تعطیل کرد»، گفت: متخلف باید برابر قانون مجازات شود اما نباید به بهانه مقابله با فساد کارخانه‌ها را تعطیل کرد؛ چراکه با خوابیدن هر کارخانه هزار خانواده با مشکل روبه‌رو می‌شوند. او با بیان اینکه «در این شرایط هیچ چیز مهم‌تر از چرخیدن چرخ تولید نیست»، اضافه کرد: در این شرایط دشوار اقتصادی هیچ چیزی مهم‌تر از این نیست که کارگران ما در آخر ماه حقوق داشته باشند. رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: تمام همت بخش‌های قضایی، دولتی و امنیتی این باشد که چگونه عنصر فاسد از بین برود اما کارخانه و کارگاه نیز به فعالیت خود ادامه دهد. هیچ موضوعی مهم‌تر از این نیست که کارخانه‌ها فعال باشند و کارگران حقوق دریافت کنند و شغل داشتن کارگران بسیار مهم است. لاریجانی ادامه داد: لوازم مقابله با خصم همبستگی مردم است و تمام بخش‌ها باید مشکلات مالیاتی و سرمایه در گردش واحدها را برطرف کنند، چنان که قانون مورد نیاز این اقدامات نیز وجود دارد. رئیس قوه‌مقننه در پایان با تاکید بر اینکه باید لشکر تولید کشور فعالیت کند و همه در خدمت آن باشند، تاکید کرد: بخش‌های قضایی و امنیتی کشور باید تلاش کنند تا مبارزه با فساد منجر به رکود یا تعطیلی کارخانه‌ها نشود.

بر اساس آنچه خبرگزاری خانه ملت از اظهارات لاریجانی گزارش داده است، رئیس قوه مقننه تاکید کرد همت‌های بلند لازم است تا کشور را از گردنه‌های بلند عبور دهیم، ایران آینده باید به دست مردانی که همت بلند دارند به جایگاه واقعی خود برسد. او با بیان اینکه جوانانی که با نیاز کشور آشنا هستند، باید همت خود را بلند کنند، گفت: مشکلات سیستم دیوانی کشور، افراد سرمایه‌گذار را رنج می‌دهد و تسهیل این موضوع، یکی از وظایف بسیار مهم است. در دوره‌های مختلف مجلس چندین قانون در جهت تسهیل کسب و کار تصویب کردیم که اگر به قاعده اجرا می‌شد، وضعیت بهتری داشتیم، حجیم شدن دولت نیز کار را دشوار کرده است. باید امورات به مردم واگذار شود و سیستم دولتی نقش هدایت‌کننده را ایفا کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنرانی خود، بر ضرورت توجه به روستاها نیز تاکید و تصریح کرد: متاسفانه در دو دهه اخیر سرعت تخلیه روستاها در ایران بسیار بیشتر از متوسط‌های جهانی بوده و این در حالی است که در جمهوری اسلامی روستاها دارای آب، برق، گاز و راه، مدرسه و مسجد شدند. او با بیان این‌که «با وجود همه اینها چرخه اقتصادی روستا نمی‌چرخید»، افزود: به دلیل نچرخیدن چرخه اقتصادی روستا، شاهد تخلیه روستاها با سرعت بسیار بالایی بودیم. مجلس در همین راستا تلاش کرده که زمینه‌ای فراهم کند و امکاناتی در حاشیه روستاها ایجاد شود تا مشکل اقتصاد و اشتغال روستاها حل شود. لاریجانی به تسهیلات اختصاص یافته به طرح اشتغال روستایی اشاره کرد و گفت: اگر اجرای این طرح به حل معضل اشتغال روستایی کمک کند، اجرای این طرح در سال‌های آتی هم ادامه می‌یابد. رئیس مجلس با بیان این‌که «سیستم دیوانی ما با بیماری مواجه است»، افزود: متاسفانه حجیم بودن دولت هم سبب شده گاه دولت خود به مانعی بر سر تولید و سرمایه‌گذاری تبدیل شود. این در حالی است که سیستم دولتی باید تسهیل‌گر و هدایت‌گر باشد.

حقه‌بازی آمریکا برای فشار بر ایران

علی لاریجانی همچنین در همایش «مجاهدان در غربت» در دامغان طرح ادعای تلاش ایران برای دستیابی به بمب هسته‌ای را حقه‌بازی آمریکایی‌ها خواند و تاکید کرد: جمهوری اسلامی گرفتار حقه‌بازی آمریکایی است و گرنه آنها به خوبی می‌دانند که ایران به دنبال بمب هسته‌ای نیست. به گزارش «ایسنا» رئیس مجلس با بیان این‌که رژیم غاصب اسرائیل تنها عضو خاورمیانه است که ۱۰۰ تا ۲۰۰ بمب هسته‌ای دارد، گفت: همین زرادخانه صهیونیست‌ها برای قتل‌عام در خاورمیانه کفایت می‌کند. او صیانت از جریان زنده مقاومت را ضروری خواند و افزود: صفوف مقاومت و تروریسم چه در روش و چه در هدف در تقابل با هم هستند. لاریجانی با بیان این‌که آمریکا به دنبال محاصره ایران است، افزود: آمریکایی‌ها همه توان خود را در جهت آزار و اذیت مردم ایران و تحمیل فشار بر آنها به کار گرفته‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ماجرا چیست؟

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
با افزایش قیمت بنزین و دو نرخی شدن آن، برخی اعتراضات مسالمت آمیز مردم با سواستفاده برخی افراد به بیراهه رفت. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ با افزایش قیمت بنزین و دو نرخی شدن آن، برخی اعتراضات مسالمت آمیز مردم با سواستفاده برخی افراد به بیراهه رفت.

به نام اعتراض اما به کام …

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
دیروز نقاطی از تهران و برخی از شهرستان‌های آن محل تعدادی اجتماع مردمی بعد از تغییر قیمت بنزین بود، اما رفته رفته این اجتماعات نه دیگر رنگ و بوی بنزینی داشت و نه مردمی …به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ شب وقتی دخلش را شمرده، کرکره را پایین کشیده و به خانه رفته تصور نمی‌کرده است چند ساعت بعد مغازه را اینطور بی سر و سامان ببیند. به نام اعتراض، اما به کام آن‌ها که می‌خواهند آتش به جان زندگی مردم بیفتد.

زخمی شدن یک خبرنگار از ناحیه چشم توسط نظامیان رژیم صهیونیستی + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، رژیم صهیونیستی در جنایتی جدید، بیش از دویست هکتار از زمین‌های فلسطینیان را در الخلیل مصادره کرد. وقتی که صاحبان این زمین‌ها در آن حضور یافتند، در معرض حملات نظامیان صهیونیست قرار گرفتند. نظامیان صهیونیست با شلیک گاز اشک آور و گلوله، مانع از آن شدند که فلسطینیان به درختان زیتون خود برسند. یک خبرنگار هم که برای خبرگزاری محلی فلسطین کار می‌کرد هنگام تلاش برای فیلمبرداری از عملیات مصادره زمین‌ها و اخراج مردم از زمین‌ها به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست، از ناحیه چشم چپ زخمی شد. + فیلمانتهای پیام/حمله نظامیان اسرائیلی به مردم فلسطین + فیلم
عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
مشاهدات خبرنگار عصر ایران در محمد شهر کرج، حاکی از آن است که افرادی با سوء‌استفاده از فضای اعتراض به سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین به شعب چند بانک در این منطقه حمله و اقدام به تحریب آنها کردند. گزارش‌های دیگر از کرج، حاکی از غارت یکی از شعب فروشگاه‌های زنجیره‌ای «افق کورش» در کیان‌مهر است. همچنین یکی از شعب فروشگاه‌های رفاه در این منطقه به همراه اتومبیل «برلیانس» که برای جایزه گذاشته شده بود به آتش کشیده و غارت شد. شنیده‌ها از غارت یکی از شعبه‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای «امیران» نیز حکایت می‌کند. به گفته یکی از مأموران حاضر در صحنه، مادام که اعتراض‌ها محدود به موضوع و در حد شعار بود تحمل می‌شد اما غارت فروشگاه‌ها و شعبه‌های بانک‌ها قابل قبول و تحمل نیست و مواجهه خواهد شد.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عکس: خبرگزاری فارس۲ - فارغ از مصداق کنونی، هنوز ساز و کار مناسبی برای «بیان اعتراضات» در کشور وجود ندارد؛ گو این که اساسا چنین حقی به رسمیت شناخته نشده است! به عنوان مثال نوجوانانی که اساسا در ماجرای اعتراضات بنزینی نیستند و در عین حال، اینترنت بخشی جدایی ناپذیر از زندگی آنهاست نیز درگیر نارضایتی می‌شوند. وانگهی مگر در یکی دو روز گذشته، وقایع اعتراضی چقدر پرحجم بودند که کل اینترنت کشور را این گونه مختل کردند؟! این واکنش سنگین، چنین تداعی می‌کند که اعتراضات بسیار گسترده‌تر و خطرناک‌تر از آنی هستند که واقعا هستند. سران قوا با پشتوانه کارشناسی یک تصمیم گرفتند و باید اجرا شود. "
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از ستاد نماز جمعه تهران، این ستاد در این اطلاعیه با اعلام تغییر مکان برگزاری نماز جمعه تهران افزود: نماز جمعه تهران از ۹۸/۰۹/۰۱ در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری1 روز قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

واحدهای صنفی متخلف و گرانفروش پلمب می‌شوند

مهر54 دقیقه قبل

کارگاه کارآفرینی در جهاددانشگاهی برگزار شد

ایسنا54 دقیقه قبل

تردد روان در محور کرج چالوس / بارش برف در ارتفاعات البرز

تسنیم54 دقیقه قبل

پرداخت بخش دیگری از مطالبات بازیکنان استقلال

میزان‌آنلاین54 دقیقه قبل

دو نیروی نظامی سعودی در مرز یمن کشته شدند

فارس55 دقیقه قبل

تمام محورهای مواصلاتی البرز باز است

اعتمادآنلاین55 دقیقه قبل