اخبار روز بازار مسکن - چهارشنبه ۸ آبان‌ماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - چهارشنبه ۸ آبان‌ماه

رکود بازار مسکن تا شب عید / کاهش ۲۰ درصدی قیمت‌‌ها

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز
رکود بازار مسکن تا شب عید / کاهش ۲۰ درصدی قیمت‌‌ها
یک کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه کسادی معاملات مسکن تا شب عید ادامه خواهد داشت، گفت: رکود فعلی بی سابقه نیست و در سال‌های ۱۳۶۴ و ۱۳۶۵ نیز با توجه به افت شدید معاملات ۳۰ تا ۴۰ درصد برگشت قیمت داشتیم، اما هم اکنون نمی‌توان انتظار داشت قیمت‌ها بیش از ۲۰ درصد کاهش پیدا کند؛ در حالی که جهش حدود ۲۰۰ درصد بوده است.

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، حسن محتشم اظهار کرد: در سال‌های ۱۳۶۴ و ۱۳۶۵ همانند دوره فعلی با توجه به افت شدید معاملات، برگشت قیمت داشتیم که قیمت نسبت به سال قبل از آن ۳۰ تا ۴۰ درصد پایین آمد. اما در حال حاضر برگشت قیمت نداریم و قیمت‌ها حدود ۲۰۰ درصد نسبت به ابتدای سال قبل بالا رفته است. خانه‌ای که در تهران متری هشت میلیون تومان معامله می‌شده الان به متری ۲۴ میلیون تومان رسیده است.

از ۱۰۰ سال قبل مسکن یک کالای گران بوده است

وی افزود: شرایط بازار مسکن از اقتصاد کلان نشأت می‌گیرد. دولت به سیستم بانکی بدهکار است، کسری بودجه دارد و نتوانسته جلوی تورم را بگیرد که مردم با کمبود درآمد مواجه شده‌اند؛ بنابراین چرخه اقتصاد کند شده و از سوی دیگر نقدینگی در سیستم بانکی بلوکه شده است.

الان شما هر بانکی بروید می‌گوید ۲۰ تا ۲۲ درصد سود می‌دهم پولت را اینجا بگذار. طرف هم می‌بیند در شرایط کنونی نمی‌تواند یک فعالیت اقتصادی مناسب داشته باشد که بیش از سود بانکی درآمد به دست بیاورد پول را به بانک می‌سپارد و به همین نسبت درآمد خانوار‌ها محدود به ۲۰ تا ۲۲ درصد می‌شود و قدرت خرید در همه زمینه‌ها از جمله مسکن پایین می‌آید. مضافا اینکه مسکن یک کالای بسیار گران است. از ۱۰۰ سال قبل هرکس می‌خواست خانه بخرد همه چیز را می‌فروخت تا بتواند خانه دار شود.

رکود تا شب عید ادامه دارد

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران با بیان اینکه بازار مسکن حداقل تا شب عید با رکود دست و پنجه نرم می‌کند، گفت: از نیمه دوم زمستان احتمالا بازار مسکن مقداری فعال می‌شود و معاملات بالا می‌رود؛ به شرطی که همین شرایط در اقتصاد باشد؛ یعنی قیمت دلار در حدود ۱۱ هزار تومان باقی بماند.

محتشم ادامه داد: از نیمه بهمن ماه امسال معاملات افزایش پیدا می‌کند؛ آن هم به این دلیل که معمولا اقتصاد ایران هر ساله به شکل سیستماتیک با تورم مواجه می‌شود و مردم این موضوع را در نظر می‌گیرند و بعضی افراد هر طور شده یک خانه می‌خرند که از گرانی سال بعد پیشگیری کرده باشند.

وی در تحلیل وضعیت کنونی بازار مسکن شهر تهران گفت: هم اکنون تقریبا در شمال شهر معامله‌ای انجام نمی‌شود. در مناطق یک و سه هم قیمت‌ها جهش کرده و هم واحد‌ها بزرگ متراژ است که با توجه به پایین آمدن توان خرید، معاملات به کف رسیده است. اما در مناطق جنوبی و مرکزی به دلیل اینکه واحد‌های کوچک و ارزان‌تر متناسب با توان اقشار متوسط عرضه می‌شود تقاضا نسبت به مناطق یک و سه بیشتر است.

این کارشناس بازار مسکن تصریح کرد: هم اکنون که قیمت مسکن ۲۰۰ درصد بالا رفته شاید تا سه چهار ماه قیمت‌ها حدود ۲۰ درصد پایین بیاید، اما قطعا بیش از این مقدار افت نخواهد کرد. الان رکود است و در شرایط رکود، فروشندگان نیاز به نقدینگی دارند. به همین دلیل قیمت را مقداری پایین می‌آورند. افت نسبی قیمت تا زمانی که رکود ادامه داشته باشد یعنی نیمه دوم بهمن ماه ادامه پیدا می‌کند.

طرح‌های دولتی آنقدر زمانبر می‌شود که خاصیت خود را از دست می‌دهد

رییس سابق انجمن انبوه سازان استان تهران درباره تاثیر طرح اقدام ملی تولید و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی که از سوی وزارت راه و شهرسازی ارائه شده است، گفت: دولت‌ها طرح‌هایی که می‌دهند در ابتدا خوب است، ولی در اجرا آنقدر زمان‌بر می‌شود که خاصیت خود را از دست می‌دهد.

وزیر راه و شهرسازی گفته می‌خواهم ۴۰۰ هزار واحد مسکونی تا سال ۱۴۰۰ بسازم. الان حدود یک سال از این طرح گذشته و هنوز خیلی از قرارداد‌ها بین دولت و سازندگان منعقد نشده یا بعضی هم که منعقد شده در شرایط ابتدایی ساخت و ساز است و تا سال آینده هم تمام نمی‌شود. تا بخواهد این واحد‌ها وارد بازار شود با کلی تقاضا در بازار مسکن مواجه می‌شویم؛ زیرا به ازای هر ازدواج و طلاق، یک تقاضا در بازار مسکن شکل می‌گیرد و دولت‌ها هرگز نتوانسته‌اند متناسب با تقاضای جاری، مسکن تولید کنند. از سوی دیگر کسری سال‌های اخیر هنوز جبران نشده است.

محتشم درباره اوضاع ساخت و ساز در بخش خصوصی نیز گفت: املاک تجاری که تقریبا به اشباع رسیده، اما هنوز برخی باور مشغول به ساخت مال هستند. مال در تمام دنیا از رده خارج شده و فروش اینترنتی جایگزین آن شده است. اما در ساخت و ساز مسکونی یک سری فعل و انفعالات در اطراف شهر‌های بزرگ به جریان افتاده است.

در تهران به خاطر سیاست غلط مدیریت شهری در دوره‌های قبل ساخت و ساز به شکل بی‌ضابطه انجام می‌شد و تراکم بالا رفته بود. شورای شهر فعلی جلوی این اقدام را گرفته و اجازه ساخت بیش از چهار طبقه نمی‌دهد که البته اقدام منطقی و درستی است، اما به هر حال ساخت و ساز محدود شده است. به همین دلیل حجم ساخت و ساز به اطراف تهران منتقل شده و شاهد رونق نسبتا خوبی در شهر‌های اقماری هستیم.

رویداد۲۴

خواندن خبر در سایت منبع

بررسی روند قیمت مسکن در پایتخت

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
بررسی روند قیمت مسکن در پایتخت
خبرگزاری میزان- طبق گزارش بانک مرکزی در حالی در مهر، سه هزار و ۴۰۱ معامله مسکن در تهران ثبت شده است که در شهریور، این رقم به دو هزار و ۷۸۷ فقره رسیده بود. به این ترتیب معاملات مسکن با رشد ۲۲ درصد در مهر نسبت به شهریور مواجه شده است. تاریخ انتشار: 11:32 - 08 آبان 1398 - کد خبر: ۵۶۳۰۶۵

به گزارش  گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، به نقل از روزنامه خراسان، بازار مسکن تهران که از اردیبهشت امسال با رکود شدیدی مواجه شده و تعداد معاملات در آن حدود ۷۷ درصد افت کرده بود، در مهر تغییر جهت داد.

طبق گزارش بانک مرکزی در حالی در مهر، سه هزار و ۴۰۱ معامله مسکن در تهران ثبت شده است که در شهریور، این رقم به دو هزار و ۷۸۷ فقره رسیده بود.

بدین ترتیب معاملات مسکن با رشد ۲۲ درصد در مهر نسبت به شهریور مواجه شده است.

با این حال، اگر حتی آمار قابل توجه معامله مسکن در اردیبهشت را نادیده بگیریم، میزان معاملات در مهر با میانگین امسال یعنی ۳۹۰۰ فقره، فاصله دارد.

امسال، تعداد معاملات به غیر از اردیبهشت (با ۱۲ هزار و ۱۲۸ خرید و فروش)، زیر شش هزار فقره بوده و پس از اردیبهشت روند مستمر نزولی داشته است.

از سوی دیگر، روند قیمت مسکن تهران نیز حاکی از رشد ماهانه ۰٫۴ درصدی قیمت در آن است.

بر این اساس، متوسط قیمت مسکن به ۱۲ میلیون و ۷۱۵ هزار تومان رسید که نسبت به شهریور، رشد ۴۸ هزار تومانی را نشان می‌دهد.

این رشد پس از دو ماه افت قیمت در بازار مسکن تهران اتفاق می‌افتد. بیشینه متوسط قیمت مسکن در تهران در امسال، مربوط به تیر است که در آن نرخ هر متر مربع واحد مسکونی، تا ۱۳ میلیون و ۳۵۱ هزار تومان افزایش یافته بود.

در مجموع عملکرد هفت ماهه بازار مسکن در امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد که تعداد معاملات در تهران ۵۷٫۵ درصد افت داشته و در مقابل، ۸۱٫۳ درصد به قیمت مسکن افزوده شده است.

گزارش بانک مرکزی از اجاره مسکن در مهر نیز خبر داده که این رقم در تهران و مناطق شهری کشور به ترتیب ۳۴٫۸ و ۳۳٫۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

بررسی روند قیمت مسکن در پایتخت - 12

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت مسکن در ۱۴ منطقه تهران ارزان شد +جدول

فردا نیوزخبرگزاری فردا نیوز
قیمت مسکن در ۱۴ منطقه تهران ارزان شد +جدول
آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد متوسط قیمت مسکن طی مهرماه امسال در ۱۴ منطقه تهران کاهش و در ۸ منطقه افزایش یافته است. بیشترین کاهش قیمت با ۱۸ درصد مربوط به منطقه ۲۱ است.

خبرگزاری تسنیم: بررسی آمار منتشر شده بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن طی مهرماه امسال در مقایسه با شهریور ۹۸ حاکی از آن است که در ۸ منطقه شهری تهران متوسط قیمت مسکن افزایش و در ۱۴ منطقه نرخ‌ها کاهشی بوده است.

بر این اساس بیشترین افزایش قیمت مربوط به منطقه ۱۷ با حدود ۱۱ درصد است. متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی طی شهریور امسال در این منطقه ۶ میلیون و ۲۳۱ هزار تومان بوده که در مهرماه به حدود ۷ میلیون تومان افزایش یافته است.

بیشترین کاهش قیمت نیز مربوط به منطقه ۲۱ با حدود ۱۸ درصد رشد منفی است. در مهرماه امسال متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در این منطقه ۸ میلیون و ۲۹۷ هزار تومان بوده که در مقایسه با ماه پیش از آن ۱۰ میلیون و ۱۱۳ هزار تومان ۱۸ درصد کاهش یافته است.

*مقایسه متوسط قیمت فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی طی شهریور و مهر ۹۸

منطقه شهریقیمت شهریور (تومان)قیمت مهر (تومان)  تغییر (درصد)
منطقه 125 میلیون و 43 هزار26 میلیون و 969 هزار6
منطقه 220 میلیون و 151 هزار21 میلیون و 994 هزار9
منطقه 322 میلیون و 651 هزار23 میلیون و 836 هزار5.2
منطقه 413 میلیون و 291 هزار13 میلیون و 80 هزار1.5-
منطقه 515 میلیون و 673 هزار14 میلیون و 659 هزار6.4-
منطقه 618 میلیون و 198 هزار18 میلیون و 279 هزار5.
منطقه 713 میلیون و 173 هزار11 میلیون و 530 هزار13.8-
منطقه 811 میلیون و 642 هزار12 میلیون و 103 هزار4
منطقه 99 میلیون و 307 هزار8 میلیون و 902 هزار4.4-
منطقه 108 میلیون و 907 هزار8 میلیون و 631 هزار3.1-
منطقه 119 میلیون و 424 هزار9 میلیون و 61 هزار3.85-
منطقه 127 میلیون و 426 هزار7 میلیون و 109 هزار4.3-
منطقه 1311 میلیون و یک هزار12 میلیون و 43 هزار9.4
منطقه 149 میلیون و 393 هزار9 میلیون و 149 هزار2.6-
منطقه 157 میلیون و 854 هزار6 میلیون و 989 هزار11-
منطقه 167 میلیون و 253 هزار6 میلیون و 703 هزار7.6-
منطقه 176 میلیون و 231 هزار6 میلیون و 954 هزار11
منطقه 185 میلیون و 736 هزار5 میلیون و 520 هزار3.8-
منطقه 195 میلیون و 682 هزار6 میلیون و 175 هزار8.3-
منطقه 206 میلیون و 698 هزار7 میلیون و 411 هزار10.9
منطقه 2110 میلیون و 113 هزار8 میلیون و 297 هزار18-
منطقه 2212 میلیون و 217 هزار10 میلیون و 875 هزار11-

خواندن خبر در سایت منبع

بهای اجاره مسکن در منطقه نظام آباد چقدر است؟ + قیمت

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
بهای اجاره مسکن در منطقه نظام آباد چقدر است؟ + قیمت
یک دستگاه واحد مسکونی ۸۵ متری واقع در منطقه نظام آباد، خیابان سبلان شمالی با مبلغ یک میلیون تومان اجاره و ۱۲۵ میلیون تومان ودیعه معامله می‌شود.

لیست آپارتمان‌های مسکونی اجاره‌ای در منطقه نظام آباد به شرح زیر است. توجه کنید که قیمت‌ها بر حسب مترمربع به تومان بوده و تقریبی است، چراکه قیمت مسکن در تهران با توجه به نوع ساختمان، امکانات، خیابان و یا نظر مالک تغییر می‌کند.

آخرین اخبار مربوط به مسکن را بخوانید.

بهای اجاره مسکن در منطقه نظام آباد چقدر است؟ + قیمت - 3

خواندن خبر در سایت منبع

هزینه خرید مسکن در جنت آباد

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
هزینه خرید مسکن در جنت آباد
خبرگزاری میزان- برای خرید یک واحد آپارتمان ۶۴ متری با عمر ۱۵ ساله در جنت آباد جنوبی به سرمایه ۸۴۰ میلیون تومانی نیاز است. تاریخ انتشار: 08:58 - 08 آبان 1398 - کد خبر: ۵۶۲۹۶۵

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، برای خرید آپارتمان در جنت آباد بسته به متراژ و سال ساخت باید هزینه‌های مختلفی پرداخت کرد.

هزینه خرید مسکن در جنت آباد - 2

خواندن خبر در سایت منبع

تحلیل رشد مسکنی‌ها در بورس

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز
تحلیل رشد مسکنی‌ها در بورس
در گزارش مهر ماه بخش مسکن که از سوی بانک مرکزی منتشر شد، قیمت مسکن در تهران نسبت به ماه قبل با رشدی یک درصدی همراه بوده است. از نگاه برخی این رشد با وجود نامحسوس بودن، نشانه‌هایی جدی برای تغییر رفتار در این بازار را نمایان می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، در گزارش مهر ماه بخش مسکن که از سوی بانک مرکزی منتشر شد، قیمت خرید مسکن در تهراننسبت به ماه قبل با رشدی یک درصدی همراه بوده است. از نگاه برخی، این رشد با وجود نامحسوس بودن، نشانه‌هایی جدی برای تغییر رفتار در این بازار را نمایان می‌کند. در همین راستا، گروه ساخت و مسکن در بورس نیز در دو روز معاملاتی این هفته، رشدی چهار درصدی را تجربه کرد. از سوی دیگر در برخی اوراق تسه نیز، شاهد رشد قیمت بودیم.

برآیند رشد این بخش‌ها را در کنار هم شاید بتوان به عنوان نشانه‌ای از توجه مجدد بخش تقاضا به حوزه مسکن و ساخت دانست؛ در همین راستا و برای بررسی این مساله، سلمان خادم‌المله، کارشناس حوزه مسکن و بازار سرمایه و استاد دانشگاه به تجارت‌نیوز می‌گوید: «بازار مسکن به واسطه افزایش قیمت‌های شدید، از تعادل عرضه و تقاضا خارج شده است. بنابراین عمده تقاضایی که در حال حاضر برای مسکن وجود دارد، تقاضای مصرفی بوده و نمی‌توان رشد تقاضا برای این بخش را ناشی از فعالیت سفته‌بازی یا سرمایه‌گذاری دانست.»

خادم‌المله با بیان اینکه با نگاه بر متوسط درآمد خانوار، می‌توان به عدم تحول جدی در تقاضای مسکن اشاره کرد، گفت: «در چند ماه اخیر تا اندازه‌ای در برخی نقاط، قیمت مسکن تعدیل شده است، همین عامل سبب شده که حجم معاملات بالا برود. اما این افزایش حجم به معنی تغییر جدی در تقاضای مسکن نیست.»

وی گفت: «آنچه که در بازار سرمایه و رشد گروه‌های ساختمانی شاهد هستیم، تا حدی به دلیل شرایط خاص بازار سهام بوده و نمی‌توان آن را به طور کامل به بازار مسکن بسط داد، در نتیجه بعید می‌دانم که تحول جدی را در بازار شاهد باشیم.»

این استاد دانشگاه در ادامه افزود: «البته به طور کامل نمی‌توان رشد گروه ساختمانی و نیز رشد انواع تسه را با تحولات جاری بخش مسکن بی ارتباط دانست.»

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص بررسی گروه ساختمان و مسکن در بورس، عنوان کرد: «شرکت‌های مسکنی حاضر در بورس هیچگاه متناسب با تحولات و نوسانات بازار مسکن، وضعیت خود را تعدیل یا افزایش نمی‌دهند. چرا که در شرکت‌های ساختمانی بابت حسابداری خاصی که دارند و نیز به دلیل پروژه محور بودن، همپا با بازار مسکن رشد یا افت پیدا نمی‌کنند.»

خادم‌المله در پایان خاطرنشان کرد: «البته به طور کامل نمی‌توان تحرکات اخیر بازار مسکن را در رشد گروه مسکنی در بورس بی‌تاثیر دانست، اما در کل بعید می‌دانم که شاهد تحولی جدی در بخش مسکن و شرکت‌های مسکنی و ساختمانی باشیم.»

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای نوبخت درباره اطلاعیه شرکت پخش فراورده‌های نفتی درخصوص اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت و اصلاح قیمت بنزین گفت: این طرح در راستای مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه اجرا می‌شود. وی تصریح کرد: در سال‌های اخیر با افزایش مصرف بنزین کارشناسان اظهار نظر می‌کردند که اگر بنزین سهمیه بندی شود و در قیمت آن اصلاحی صورت گیرد می‌تواند باعث کنترل مصرف شود. آقای نوبخت افزود: دولت در شش سال گذشته فقط دو بار اصلاح قیمت انجام داد و منابعی که از آن حاصل شد بیشتر صرف پرداخت به خانواده‌های نیازمند و تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی شد. وی افزود: البته طوری برنامه ریزی کرده‌ایم که بلافاصله پس از اجرای طرح و حداکثر یک هفته تا ده روز آینده همه وجوه به حساب سرپرست خانوار واریز شود. اقای نوبخت افزود: امیدواریم آثار مثبت این اقدام که با مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه انجام می‌شود و در چارچوب سیاست‌های حمایتی دولت و مورد تأکید رئیس جمهور است در آینده نزدیک در جامعه مشاهده کنیم.

فیلم| هجوم مردم به پمپ بنزین‌ها

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز17 ساعت قبل

رمز دوم یکبار مصرف

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، بر اساس اعلام بانک مرکزی، رمز دوم یکبار مصرف از اول دی امسال برای کاربران شبکه بانکی اجباری می‌شود. کاربران برای فعال کردن رمز پویا می‌توانند با مراجعه به وب سایت بانک مورد نظرشان یکی از ۲ روش نرم افزار و پیامک را انتخاب و بر اساس راهنما عمل کنند.

اجرای طرح اقدام ملی مسکن‎‎؛ محرکی برای خروج از رکود

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمود محمودزاده با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری پنجشنه شب شبکه دو سیما افزود: در اقدام ملی مسکن بنا بر تاکید و سیاستگذاری وزارت راه وشهرسازی، عملیات اجرایی ۴۰۰ هزار واحد مسکونی، امسال باید آغاز شود. وی، تولید مستمر مسکن را از سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی برشمرد و تاکید کرد: ساخت واحد‌های مسکونی به این ۴۰۰ هزار واحد، محدود نمی‌شود و ادامه خواهد داشت. آقای محمودزاده افزود: بر اساس پیش بینی‌های برنامه ششم توسعه و طرح جامع مسکن، کشور در سال، بین ۹۰۰ هزار تا یک میلیون واحد مسکونی نیاز دارد، اما به این معنی نیست که دولت این میزان مسکن را تولید کند، زیرا چنین توانی ندارد و همچنین برخی دهک‌ها نیاز به کمک دولت ندارند. او ادامه داد: این ۴۰۰ هزار واحد بیش از ۴۰ میلیون مترمربع زیربنا دارد و بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان گردش اقتصادی این طرح است به جز زمینی که برای آن تخصیص داده شده است و امیدواریم نقش ویژه‌ای را در رونق تولید در حوزه صنعت ساختمان بر عهده بگیرد. معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه در ۴ استانی که ثبت نام کردیم از سه روز پیش از آن اطلاع رسانی نمودیم، گفت: ثبت نام در هر استان فقط یک بار نیست بلکه هر استانی که بتواند پیش نیاز‌های ساخت واحد‌های مسکونی از جمله زمین را تامین کند، در چند مرحله ممکن است نام نویسی انجام شود بنابراین کسانی که در این مرحله به آن‌ها نوبت نرسیده است در صورتی که استان‌ها زمین تامین کنند در مراحل بعدی نام نویسی می‌شوند. آقای محمودزاده افزود: در مرحله اول نام نویسی، ظرفیت استان قم پر شد و ظرفیت برخی شهر‌های استان خراسان شمالی هنوز باقیمانده است. خراسان جنوبی تا روز بعد ادامه داشت و در استان سیستان و بلوچستان هم ظرفیت برخی شهر‌ها تا دیروز پر نشده بود. او اضافه کرد: مشکل فقط در استان قم بود به علت حجم تقاضا و زمین کمی که تامین شده بود. امیدواریم با تلاش مسئولان این استان برای تامین زمین و ظرفیت ساخت، بتوانیم دفعات مکرری برای طرح اقدام ملی مسکن نام نویسی کنیم. معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: تا کنون در استان قم ۴۴۰۰ نفر، در استان سیستان و بلوچستان حدود ۱۰ هزار نفر، در خراسان جنوبی حدود ۲۵۰۰ و در استان خراسان شمالی نیز حدود ۲۴۰۰ نفر در طرح اقدام ملی مسکن، نام نویسی کرده‌اند. وی گفت: نام نویسی در این مرحله طرح اقدام ملی مسکن به اینترنت پرسرعت نیاز نداشت، زیرا فقط کد ملی افراد گرفته می‌شد و بارگذاری مدارک دیگر را به مرحله بعد واگذار کردیم. او ادامه داد: البته هر کسی که موفق به نام نویسی شد به این مفهوم نیست که ثبت نام نهایی شده است بلکه بعدا باید مدارک آن‌ها بررسی شود و از سامانه ثبت احوال، سامانه ثبت اسناد و سامانه بانک باید استعلام‌های مربوط را انجام دهیم. آقای محمودزاده با اشاره به اینکه در برخی از استان‌ها مانند استان‌های شمالی زمین دولتی وجود ندارد، گفت: تاکنون حدود ۷ هزار هکتار زمین برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن تامین شده است. عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم با حضور در این برنامه گفت: هر طرح که به خانه دار شدن مردم و تعادل عرضه و تقاضا و تعادل بخشی به بازار مسکن کمک می‌کند به کاهش رکورد مسکن هم کمک می‌کند. آقای مجید کیانپور افزود: از حدود یک سال و نیم پیش تا کنون صحبت از ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی مسکن است. این کار قطعا برای تاثیر در بازار مسکن، محرک است، اما نحوه توزیع این واحد‌ها میان اقشار و دهک‌های مختلف جامعه، نامشخص است و بسیاری از مردم از نحوه ثبت نام این طرح هم ناراضی هستند و برخی به اینترنت پرسرعت دسترسی ندارند. وی ادامه داد: برای ایجاد عدالت و اینکه همه اقشار جامعه هدف این طرح موفق به ثبت نام شوند باید زمان مناسبی در نظر گرفته شود و خانه اولی‌ها و زوج‌های جوان در اولویت باشند.

مصرف سوخت در مرز هشدار

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مسئولان می‌گویند مصرف بنزین در ایران بالاتر از استانداردهای جهانی است و همه ظرفیت‌های پالایشگاه‌ها درداخل مصرف می‌شود. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مسئولان صنعت نفت می‌گویند اگر روند مصرف بنزین بیشتر از این شود ناگزیر یا بنزین باید وارد یا پالایشگاه‌های جدید احداث شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

اخبار بیشتر