لبنان پس از استعفای سعد حریری چه وضعیتی خواهد داشت؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

لبنان پس از استعفای سعد حریری چه وضعیتی خواهد داشت؟

حریری بعد از استعفا: برخی مرا دزدیدند و از من استفاده کردند

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
حریری بعد از استعفا: برخی مرا دزدیدند و از من استفاده کردند
حریری بعد از استعفا: برخی مرا دزدیدند و از من استفاده کردند - 0

سعد حریری برخی گروه‌های لبنانی را به سوء استفاده از خودش متهم کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزای اسپوتنیک، سعد حریری، نخست وزیر مستعفی لبنان گفت: برخی طرف‌های لبنانی که نزدیک به من بودند از من بهره برداری کردند. وی تهدید کرد، آن‌ها مواخذه خواهند شد و در لیست قرار گرفته‌اند.

وی اتهاماتی را به افرادی که طی دوره نخست‌وزیری‌اش به او نزدیک بودند، وارد کرد.

در برخی شبکه‌های اجتماعی ویدیویی از دیدار حریری با حامیانش و تعدادی از سیاستمداران منتشر شده است.

نخست وزیر مستعفی لبنان گفته است: مردمی که قبل از استعفا علیه من حرف می‌زدند قبلا با من بودند، همه آن‌ها را می‌شناسند، آن‌ها از من استفاده کردند و من را دزدیدند، همه آن‌ها در لیست رفته‌اند و به اذن خدا مواخذه خواهند شد و باید پاسخگو باشند این مرحله سیاسی بسیار حساسی است.

خواندن خبر در سایت منبع

استعفای حریری و آینده چند مجهولی قدرت سیاسی در لبنان

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
استعفای حریری و آینده چند مجهولی قدرت سیاسی در لبنان
استعفای سعد حریری از مقام نخست وزیری لبنان، سناریوهای پرشماری را در برابر شهروندان و طبقه حاکم این کشور قرار داده است.

لبنان از زمان پایان رسمی دهه‌ها جنگ داخلی و براساس پیمان ۱۹۸۹ طائف، براساس یک سیستم قومی-مذهبی اداره می‌شود. الغای این ساختار اتنیکی یکی از مطالبات میلیون‌ها معترض به وضع کنونی این کشور است.

ابقای سعد حریری در مقام ریاست دولت و تشکیل کابینه تکنوکرات

محتمل‌ترین و مسبوق به سابقه‌ترین سناریو برای شرایط کنونی لبنان، پذیرش استعفای دولت حریری از سوی میشل عون، رئیس جمهوری و همزمان محول شدن ماموریت تشکیل یک کابینه جدید به خود او است. آنطور که خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه به نقل از مقام‌های رسمی لبنان گزارش کرد، رهبر سنی جریان ۱۴ مارس در صورت توانایی تشکیل یک کابینه تکنوکرات، مشکلی برای ابقا در مقام نخست وزیری ندارد. آنطور که رسانه‌های محلی می‌گویند، منظور آقای حریری از تشکیل کابینه تکنوکرات، برکناری جبران باسیل (داماد میشل عون از جریان مسیحی ملی آزاد) از وزارت امور خارجه و همچنین تغییر در راس وزارت‌های تحت کنترل جنبش شیعی امل یعنی دارایی و فرهنگ است.

علت محتمل بودن این سناریو این است که لبنان تجربه دوره‌های طولانی بدون دولت را دارد. هیات دولت فعلی لبنان دو سال پس از برگزاری انتخابات و پس از ماه‌ها بحث و جدل و کشمکش سیاسی تشکیل شد. معلوم نیست در صورت کنار رفتن سعد حریری، نمایندگان پارلمان در شرایط متشنج کنونی قرار است برای انتخاب رئیس دولت و کابینه جدید چقدر وقت بگذارند.

اما اجرای همین سناریو موانعی هم در پیش رو دارد: مشخص نیست میشل عون در برابر درخواست استعفای داماد پر سر و صدایش که یکی از سیبل‌های اصلی معترضان بود چقدر از خود انعطاف به خرج دهد. از سوی دیگر حزب‌الله، متحد اصلی جریان ملی آزاد، پیشتر مخالفت اصولی خود را با استعفای دولت اعلام کرده بود. تا زمان تنظیم این گزارش، موضع رسمی از سوی رهبران حزب‌الله و به‌ویژه شخص سید حسن نصر‌الله در قبال کناره‌گیری سعد حریری در دست نیست. نزدیکی، یا شاید بتوان گفت «اتحاد» مسیحیان مارونی جریان ملی آزاد با حزب‌الله لبنان، دست هر دو جریان را در قبال بحران «کشور بدون دولت» می‌بندد.احتمال برگزاری انتخابات زودهنگام

پس از مبارزه با فساد و سقوط دولت، برگزاری انتخابات زودهنگام سومین خواسته مشخص میلیون تظاهرکننده لبنانی در دو هفته گذشته بوده است. با این حال به نظر می‌رسد «طبقه حاکمان» تا حد امکان از چنین گزینه‌ای احتراز می‌کنند. دلیل این امتناع در گزینه اول توضیح داده شد: نگرانی از بلاتکلیفی کشور در صورت برگزاری انتخابات پیش از موعد. به‌علاوه و در شرایطی که مشروعیت ساختار سیاسی لبنان از سوی بسیاری از شهروندان این کشور زیر سوال رفته است، حتی با فرض بقای نظام سیاسی موجود، این ریسک برای حاکمان وجود دارد که در صورت برگزاری انتخابات زودهنگام، بازی را به نیروهای سیاسی جدید و نوظهور ببازند. بی‌دلیل نیست که رهبران جریان‌های مختلف سیاسی و به‌ویژه دبیر کل حزب‌الله لبنان، اصلاح وضعیت در عین حفظ شرایط موجود را به‌عنوان بهترین و «عاقلانه» ترین گزینه در برابر شهروندان قرار می‌دهند؛ شهروندان کشوری که بیش از دو دهه جنگ داخلی خونین را پشت سر گذاشته است.

نقش حزب‌الله لبنان

حزب‌الله بدون شک یکی از قدرتمندترین، محبوب‌ترین و همزمان مورد نفرت‌ترین نیروهای سیاسی لبنان است: مقاومت اسلامی لبنان تنها نیروی نظامی جهان عرب است که از اسرائیل، دست‌کم «رسما» شکست نخورده است. حزب‌الله با وجود مشارکت در ساختار سیاسی لبنان، پرونده قطوری در فساد مالی ندارد. حزب‌الله برخلاف دیگر جنبش سیاسی شیعیان، یعنی «امل» دست‌هایش در جنگ داخلی به خون لبنانی‌ها آغشته نشده است. حزب‌الله اما فرزند لبنانی جمهوری اسلامی ایران، یا شاید انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ ایران است. حزب‌الله متحد پر و پا قرص رژیم خاندان اسد در سوریه است: دولتی که به‌خاطر دخالت در جنگ داخلی از سوی بسیاری از لبنانی‌ها چه شیعه، چه سنی، چه مارونی و چه ارتودکس و دروز مورد نفرت است.

بسیاری از لبنانی‌ها حزب‌الله را یکی از بازیگران و بازیگردانان وضع نابه‌سامان موجود تلقی می‌کنند: دولتی در دل دولت و ارتشی در دل ارتش ملی. عملکرد حزب‌الله لبنان از سال ۲۰۰۵ به این سو، این گمانه را تایید می‌کند. از سوی دیگر وابستگی حزب‌الله به تهران برای بسیاری از لبنانی‌ها قابل قبول نیست. در همین چارچوب امکان معرفی یک سنی طرفدار حزب‌الله نظیر سلام کرامه به عنوان کاندیدای ریاست بر دولت، محتمل و عاقلانه به نظر نمی‌رسد.

حزب‌الله در لبنان دشمن کم ندارد. این جریان سیاسی-نظامی مقتدر که در تابستان ۲۰۰۶ در برابر اسرائیل درگیر یک جنگ تمام عیار شد، اما تسلیم نشد، هوادارانش را به دوری گزیدن از تجمعات دعوت کرده است. حزب‌الله می‌گوید حمله به تجمعات از سوی هواداران این گروه صورت نمی‌گیرد و بسیاری از رسانه‌های لبنان هم این فرض را می‌پذیرند، اما بلافاصله این احتمال مطرح می‌شود که حزب‌الله بار دیگر دست «اراذل و اوباش» بدنام جنبش امل به رهبری نبیل بری، رئیس پارلمان را باز گذاشته است.

نقش قدرت‌های خارجی

در کشوری که دولت به معنای مدرن و کلاسیک کلمه وجود ندارد، نقش قدرت‌های خارجی طبیعتا پررنگ می‌شود. با این حال ایران و عربستان سعودی به‌عنوان دو بازیگر موثر عرصه قدرت لبنان، دست‌کم تا اینجای کار، موضعی مداخله جویانه در قبال تحولات دو هفته اخیر بیروت و طرابلس و ضاحیه نگرفته‌اند. فارغ از وابستگی حزب‌الله به ایران و جریان ۱۴ مارس (سنی‌های هوادار حریری) به عربستان سعودی، از یاد نباید برد که سعد حریری دو سال پیش در ریاض و به احتمال فراوان زیر فشار سنگین پادشاهی سعودی استعفا داد.

بن‌بست قومی-مذهبی

ساختار سیاسی امروز لبنان بر ویرانه‌های چندین دهه جنگ داخلی بنا شده است. در این نظام حقوقی، لبنانی‌ها پیش از آنکه شهروندان لبنان باشند، وابستگان قوم و قبیله خود هستند و برای ایفای نقش سیاسی راهی جز برگزیدن نمایندگانی در گروه قومی- مذهبی خود ندارند. برای مثال شیعیان لبنان، طبق مقررات انتخاباتی نمی‌توانند به کاندیداهای مسیحی پارلمان رای دهند.

این نظام حقوقی مبتنی بر تعلقات طایفه‌ای، از سوی معترضان پرشمار لبنانی به شدت به پرسش کشیده شده است. نیم بیشتر جمعیت لبنان را جوانانی تشکیل می‌دهند که کم‌ترین خاطره‌ای از جنگ‌های داخلی این کشور ندارند. اگر معترضان بتوانند نظام حقوق اساسی لبنان را به زیر بکشند، آنگاه می‌توان با نگاه به نیروهای سیاسی، فارغ از تعلقات قومی، تصویری روشن‌تر از آینده قدرت در این کشور متشنج به دست آورد.

خواندن خبر در سایت منبع

طرفداران حریری باز هم خیابان‌ها را بستند

ایسناخبرگزاری ایسنا
طرفداران حریری باز هم خیابان‌ها را بستند
۱۲ ساعت از باز شدن مسیرها نگذشته بود که فضای مناطق مختلف لبنان باز هم تغییر کرد زیرا حامیان سعد حریری به خیابان‌ها بازگشتند. این در حالی است که سعد حریری از حامیانش خواست تحت آنچه آن را "اقدامات تحریک‌آمیز" خواند به خیابان‌ها نروند.

به گزارش ایسنا، سعد حریری، نخست وزیر مستعفی لبنان در توییتر نوشت: با تقدیر از تمام احساسات حمایتگرانه و همراهی‌ها بار دیگر از حامیان جریان المستقبل و طرفداران می‌خواهم به همکاری با ارتش و نیروهای امنیت داخلی پایبند باشند و به خیابان‌ها نروند.

وی افزود: خواستار حفظ آرامش هستم و نباید هیچ‌گونه حضوری در خیابان‌ها به اقدامات تحریک آمیز منجر شود این وظیفه همگی ماست.

حریری روز سه‌شنبه استعفای خود را اعلام کرد و میشل عون رئیس‌جمهوری لبنان دولت او را به عنوان دولت موقت تا زمان تشکیل دولت جدید تعیین کرد.

این در حالی است که حامیان سعد حریری و دیگر تظاهرکنندگان بار دیگر مسیرها در مناطق مختلف لبنان را بند آوردند اما ارتش لبنان هرگونه اعمال وضعیت فوق‌العاده و ممنوعیت آمد و شد را تکذیب کرد.

ارتش لبنان چهارشنبه برای باز کردن مسیرها و محدود کردن تجمعات تنها به میادین اصلی در مناطق مختلف با معترضان وارد مذاکره شده و تلاش‌هایی را برای باز کردن برخی خیابان‌ها آغاز کرد اما شب گذشته باز هم تظاهرکنندگان و حامیان جریان المستقبل وابسته به حریری مسیرهای اصلی در مناطق مختلف لبنان را بستند. این بعد از آن بود که اوضاع به حالت عادی بازگشته و عبور و مروز بعد از باز کردن مسیرها عادی شده بود.

تظاهرکنندگان و حامیان نخست وزیر مستعفی مجددا مسیرها را از ابتدای پل الرینغ در بیروت (که غرب پایتخت را به شرق متصل می‌کند)، طرابلس، جب جنین، غزه، حوش الحریمه در بقاع غربی و نیز صیدا و عکار بستند تا تاکید کنند هدف‌شان نابودی دولت است و آنها به خیزش خود که کناره‌گیری کل بخش‌های طبقه سیاسی است ادامه می‌دهند.

تظاهرکنندگان نسبت به تلاش‌های نیروهای ضد شورش برای برهم زدن تحصن آنها به زور ابراز نگرانی کردند و گفتند آنها نیز در مقابل متوسل به زور خواهند شد. آنها می‌گویند به منظور اعمال فشار بر مقامات جهت تحقق خواسته‌هایشان به بند آوردن خیابان‌ها ادامه خواهند داد.

در طرابلس نیز همزمان با حضور صدها تن در میدان النور یگان‌های ارتش لبنان به اطراف محل تحصن رفتند و افزودند، هدف‌شان حمایت از عبور و مرور است و نه متوسل شدن به زور.

منطقه العبده در شمالی‌ترین نقطه لبنان نیز شاهد درگیری بین ارتش و معترضان بود. در صیدا در جنوب نیز سه تن در درگیری‌ها زخمی شدند.

از سوی دیگر علی البزی عضو فراکسیون امل در پارلمان که وابسته به نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان است، گفت، بری خواستار تسریع در تشکیل دولت شده و نسبت به اعمال فشارها ابراز نگرانی کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

استعفای «سعد الحریری» پس از ارائه طرح اصلاحات سوال‌برانگیز است

ایلناخبرگزاری ایلنا
استعفای «سعد الحریری» پس از ارائه طرح اصلاحات سوال‌برانگیز است
کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: رسانه‌های عربی و غربی به دنبال آن هستند تا حزب‌الله لبنان را طرفدار فساد معرفی کنند تا در نهایت بتوانند دولت را به لبه پرتگاه ببرند.

استعفای «سعد الحریری» پس از ارائه طرح اصلاحات سوال‌برانگیز است - 1

«صباح زنگنه» کارشناس مسائل خاورمیانه در تشریح دلایل و پیامدهای استعفاء نخست‌وزیر لبنان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا عنوان کرد: استعفای سعد الحریری از این منظر تعجب‌آور است که او چند روز پیش طرح اصلاحات را ارائه داد و قرار بود اقدام‌هایی جهت اصلاح امور جاری در لبنان انجام شود. برای اولین بار بود که بودجه لبنان دستخوش تغییر شد و برای نخستین بار شاهد حذف مالیات در این کشور بودیم. سعد الحریری پیشنهاد داده بود که مالیات سوخت، اینترنت و بسیاری از مسائل دیگر که موجب فشار اقتصادی بر مردم شده بود حذف شوند و حتی اختیارها و حقوق ماهانه مقام‌های تراز اول لبنان را کاهش داده بود. تمام این مسائل باعث شد تا امیدها برای بهبود اوضاع مجددا تقویت شود اما با افزایش تظاهرات و تعمیق نارضایتی اقتصادی و معیشتی مردم، فضای اعتراض‌ها از بحث اقتصادی به محور سیاسی کشیده شود.

وی ادامه داد: الحریری تا روز سه‌شنبه مقاومت کرد و از حمایت میشل عون، جنبش امل و حزب‌الله لبنان برخوردار بود اما با تمام حمایت‌هایی که از او صورت گرفت مجبور به استعفا شد. یکی از مشخص‌ترین خط و خطوطی که در بحث استعفای الحریری باید مدنظر قرار گرفته شود فشارهای خارجی و بیرونی به نخست‌وزیری لبنان است. عربستان سعودی و ایالات متحده از ماه‌ها قبل اقدام به سنگ‌اندازی در لبنان کرده بودند و حتی در بحث واردات دارو، مسائل و مشکلاتی برای بیروت به وجود آورده بودند. این روند تا به امروز ادامه دارد و افزایش نفوذ آنها باعث کناره‌گیری الحریری شد. مردم لبنان با وجود استعفای او همچنان به اعتراض خود ادامه می‌دهند و از سوی دیگر ورود ارتش به خیابان‌ها نشان می‌دهد که اعتراض‌ها به حدی گسترده بوده که روند عادی زندگی در بیروت، طرابلس و سایر شهرها مختل شده است. گستردگی این اعتراض‌ها نشان می‌دهد علاوه بر مشکلات داخلی، خط‌دهی خارجی هم کاملا جاری و ساری است.

سفیر و فرستاده پیشین ایران نزد سازمان همکاری‌های اسلامی با بیان اینکه انحلال پارلمان در دستور کار مداخله‌کنندگان خارجی قرار گرفته است، گفت: نکته‌ای که باید مورد نظر قرار بگیرد این است که الحریری استعفاء داده اما به عنوان نخست‌وزیر موقت، گرداننده اوضاع و کنترل‌کننده دولت خواهد بود. اینکه رئیس‌جمهوری لبنان استعفای او را می‌پذیرد به دلیل اوضاع و احوال کشور امری طبیعی است اما باید توجه داشت که زمام امور همچنان به دست الحریری خواهد بود. در این بین سناریویی که توسط سعودی‌ها پیگیری می‌شود بحث انحلال پارلمان و دولت خواهد بود. ریاض به دنبال آن است تا آرایش حزبی در قوه قانونگذار بیروت بر اساس سیاست‌هایش شکل بگیرد و تمامی این اقدام‌ها نشان می‌دهد که احتمالا یک تا دو سال زندگی مردم لبنان با مشکل روبه‌رو خواهد بود.

زنگنه افزود: بحث خلاء قدرت از قدیم در لبنان مطرح بود و هم‌اکنون که نخست وزیر این کشور استعفا داده این وضعیت می‌تواند تعمیق بحران را رقم بزند. از سوی دیگر باید توجه داشت که دولت به صورت ناقص به کار خود ادامه خواهد داد و در این میان ممکن است فضایی از ناامنی ایجاد شود. به همین جهت وضعیت کنونی از هیچ جهت به نفع مردم لبنان نخواهد بود. سیاستمداران لبنان باید بحث اصلاحات را زودتر از موعد در دستور کار قرار می‌دادند. واقعیت این است که لبنان در دام دشمنان خاری و داخلی اسیر است؛ در داخل انواع و اقسام مافیاهای سیاسی و اقتصادی را شاهد هستیم که منافع‌طلبی آنها، چهره یکی از زیباترین و قدیمی‌ترین کشورهای منطقه از لحاظ فرهنگی را مخدوش کرده و اگر این روند ادامه پیدا کند مجددا اوضاع و احوال به قبل از انتخاب میشل عون به عنوان رئیس جمهوری لبنان برمی‌گردد.

وی در پایان تصریح کرد: ایالات متحده و سعودی‌ها به دنبال آن هستند تا علاوه بر بحران سیاسی، رگه‌هایی از بحران امنیتی در لبنان مجددا شکل بگیرد تا فشار بر مردم و جریان‌های ملی لبنان افزایش پیدا کند. رسانه‌های غربی و عربی به صورت مرتب در حال مخابره این خبر هستند که حزب‌الله لبنان به دنبال حذف دولت فعلی نیست و به گونه‌ای مطالب خود را جهت‌دهی می‌کنند که نشان می‌دهد مقاومت لبنان طرفدار فساد است. این تحلیل کاملا مهندسی شده و خط و خطوط رسانه‌ها دقیقا از سوی مخالفان سعد الحریری و حزب‌الله لبنان مخابره می‌شود که طیف زیادی از مردم به حقایق اشراف دارند. در نهایت باید گفت که بهترین راه برون‌رفت از وضعیت فعلی مقابله با جریان‌های فسادزا است که جامعه را در فقر و بیکاری رها کردند. آنها باید پاسخگو باشند و اگر جامعه لبنان به سمت مجازات متخلفان سوق داده شود، بیروت می‌تواند از این وضعیت خارج شود؛ اما مساله مشکوک ادامه تظاهرات در لبنان است که می‌تواند به بایکوت سیاسی دولت منجر شود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عکس: خبرگزاری فارس۲ - فارغ از مصداق کنونی، هنوز ساز و کار مناسبی برای «بیان اعتراضات» در کشور وجود ندارد؛ گو این که اساسا چنین حقی به رسمیت شناخته نشده است! به عنوان مثال نوجوانانی که اساسا در ماجرای اعتراضات بنزینی نیستند و در عین حال، اینترنت بخشی جدایی ناپذیر از زندگی آنهاست نیز درگیر نارضایتی می‌شوند. وانگهی مگر در یکی دو روز گذشته، وقایع اعتراضی چقدر پرحجم بودند که کل اینترنت کشور را این گونه مختل کردند؟! این واکنش سنگین، چنین تداعی می‌کند که اعتراضات بسیار گسترده‌تر و خطرناک‌تر از آنی هستند که واقعا هستند. سران قوا با پشتوانه کارشناسی یک تصمیم گرفتند و باید اجرا شود. "

به نام اعتراض اما به کام …

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
دیروز نقاطی از تهران و برخی از شهرستان‌های آن محل تعدادی اجتماع مردمی بعد از تغییر قیمت بنزین بود، اما رفته رفته این اجتماعات نه دیگر رنگ و بوی بنزینی داشت و نه مردمی …به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ شب وقتی دخلش را شمرده، کرکره را پایین کشیده و به خانه رفته تصور نمی‌کرده است چند ساعت بعد مغازه را اینطور بی سر و سامان ببیند. به نام اعتراض، اما به کام آن‌ها که می‌خواهند آتش به جان زندگی مردم بیفتد.

زخمی شدن یک خبرنگار از ناحیه چشم توسط نظامیان رژیم صهیونیستی + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، رژیم صهیونیستی در جنایتی جدید، بیش از دویست هکتار از زمین‌های فلسطینیان را در الخلیل مصادره کرد. وقتی که صاحبان این زمین‌ها در آن حضور یافتند، در معرض حملات نظامیان صهیونیست قرار گرفتند. نظامیان صهیونیست با شلیک گاز اشک آور و گلوله، مانع از آن شدند که فلسطینیان به درختان زیتون خود برسند. یک خبرنگار هم که برای خبرگزاری محلی فلسطین کار می‌کرد هنگام تلاش برای فیلمبرداری از عملیات مصادره زمین‌ها و اخراج مردم از زمین‌ها به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست، از ناحیه چشم چپ زخمی شد. + فیلمانتهای پیام/حمله نظامیان اسرائیلی به مردم فلسطین + فیلم
ایلناایلنا1 روز قبل
نماینده مردم تهران گفت: اگر آقای رئیس مجلس صدای نمایندگان را در خصوص اصلاح قیمت بنزین منعکس می‌کرد، متوجه می‌شدید که ما مخالف این افزایش قیمت بودیم. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اگر آقای لاریجانی صدای مجلس را منعکس می‌کرد، متوجه می‌شدید که ما مخالفت این افزایش قیمت بودیم. وی یادآور شد: چیزی که برایم عجیب و قابل پذیرش نیست این است که همین شورای سه‌ نفره «FATF و پالرمو» را تصویب می‌کنند اما جاهای دیگر نظر این سران را غیرقابل قبول می‌دانند. وی ادامه داد: با این کارها مجلس از شأن خودش می‌افتد در صورتی که بر طبق قانون اساسی، مجلس مرجع تصمیم‌گیری است. امروز ما مشاهده می‌کنیم نهادهای دیگر مانند شورای نگهبان، مجمع تشخیص و سران قوا با تصمیم‌هایشان دست ما را می‌بندند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از ستاد نماز جمعه تهران، این ستاد در این اطلاعیه با اعلام تغییر مکان برگزاری نماز جمعه تهران افزود: نماز جمعه تهران از ۹۸/۰۹/۰۱ در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری1 روز قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

واحدهای صنفی متخلف و گرانفروش پلمب می‌شوند

مهر1 ساعت قبل

کارگاه کارآفرینی در جهاددانشگاهی برگزار شد

ایسنا1 ساعت قبل

تردد روان در محور کرج چالوس / بارش برف در ارتفاعات البرز

تسنیم1 ساعت قبل

پرداخت بخش دیگری از مطالبات بازیکنان استقلال

میزان‌آنلاین1 ساعت قبل

دستگاه‌های یزد در راستای مناسب‌سازی شهر برای معلولان تلاش کنند

تسنیم1 ساعت قبل

دو نیروی نظامی سعودی در مرز یمن کشته شدند

فارس1 ساعت قبل