وضعیت دریای خزر و کنوانسیون حقوقی‌اش
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

وضعیت دریای خزر و کنوانسیون حقوقی‌اش

پیشنهادات و ملاحظات‌مان درباره کنوانسیون حقوقی خزر را ارائه کرده‌ایم

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
پیشنهادات و ملاحظات‌مان درباره کنوانسیون حقوقی خزر را ارائه کرده‌ایم
معاون حقوقی رئیس‌جمهوری از انجام مطالعاتی جامع از سوی این معاونت درباره کنوانسیون حقوقی خزر از سوی این معاونت و ارائه نتایج این مطالعات و پیشنهادات و ملاحظات معاونت حقوقی ریاست جمهوری به رئیس‌جمهوری و وزارت امور خارجه خبر داد.

اعتمادآنلاین|لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس‌جمهوری درباره اقدامات معاونت حقوقی ریاست جمهوری در خصوص تهیه لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون حقوقی خزر بیان کرد: از آنجایی که از سال‌ها پیش این موضوع در وزارت امور خارجه مطرح بوده، این وزارتخانه مسئول پیگیری لایحه مربوط به آن است.

وی ادامه داد: ما در معاونت حقوقی مطالعه‌ای دقیق و تحقیقی انجام داده‌ایم و نظرات، پیشنهادات و ملاحظات خود را برای آقای رییس جمهوری و وزیر محترم خارجه ارسال کرده‌ایم.

معاون حقوقی رئیس جمهوری با اشاره به جزئیات تحقیقات انجام شده از سوی این معاونت درباره کنوانسیون حقوقی خزر خاطرنشان کرد: ما تحقیق کاملی درباره حقوق دریاها در دنیا و نحوه محاسبه آب‌هایی که تحت حاکمیت سرزمینی تلقی می‌شوند، انجام داده‌ایم؛ این تحقیقات براساس مطالعات تطبیقی انجام شده است.

جنیدی در پایان گفت: در مطالعاتی که انجام داده‌ایم، هم مطلوب‌ترین حالت را عنوان کرده‌ایم و هم حالت‌هایی که به عنوان حداقل‌های مذاکراتی محسوب می‌شوند اعلام نموده‌ایم.

کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ در حاشیه پنجمین اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر که در شهر آکتائو قزاقستان برگزار شد، به امضای روسای جمهور پنج‌ کشور ساحلی ایران، آذربایجان، روسیه، قزاقستان و ترکمنستان رسید. این کنوانسیون که در ۲۴ بند تنظیم شده است، حقوق و تعهدات طرف‌های این کنوانسیون در مورد استفاده از دریای خزر شامل آب‌ها، بستر، زیربستر، منابع طبیعی آن و فضای هوایی بر فراز دریا را تعیین کرده است.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

تراز آب دریای خزر ۱۸ سانتی‌متر کاهش یافت

همشهریخبرگزاری همشهری
تراز آب دریای خزر ۱۸ سانتی‌متر کاهش یافت
همشهری آنلاین: سرپرست مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده، تراز آب دریای خزر در تابستان ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱۸ سانتی‌متر کاهش یافت.

ایرنا نوشت: دکتر سید معصومه بنی‌هاشمی با بیان این مطلب افزود: میزان کاهش تراز آب دریای خزر در تابستان نسبت به بهار امسال نیز حدود ۶ درصد بیشتر بود و این روند نشان می‌دهد که روند کاهش تراز در تابستان سرعت بیشتری گرفت.

وی دلیل اصلی کاهش تراز آب دریای خزر را مدیریت آب رودخانه ولگا به عنوان تامین‌کننده ۸۰ درصد از آب ورودی دریای خزر، کاهش بارندگی در کشورهای قزاقستان، روسیه و آذربایجان اعلام کرد.

بنی‌هاشمی، کاهش بارندگی در حوزه‌های آبریز دریای خزر که مساحتش ۹ برابر بیشتر از سطح این دریاست و کاهش میزان بارش‌ها در سطح دریا را از دلایل دیگری برای پایین آمدن تراز آب این دریا در تابستان سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل بیان کرد.

سرپرست مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر در مورد تاثیر افزایش بارش باران استان‌های حاشیه سواحل خزر در سال زراعی جاری بر تراز آب دریا، گفت: حدود ۵ درصد آب ورودی به دریای خزر ناشی از آبریز رودخانه‌های استان‌های شمالی کشور است و این میزان دبی آب تاثیر چندانی در افزایش و یا کاهش تراز ندارد.

بنی‌هاشمی خاطرنشان کرد: کاهش تراز آب دریای خزر می‌تواند در برخی از مناطق سواحل دریای خزر به خصوص در استان گلستان باعث تغییر خط سواحل شود که تاکنون میزان این تغییر از سوی مرکز مطالعات دریای خزر به صورت میدانی محاسبه نشده است.

بر اساس داده‌های رسمی، سالانه حدود ۲۴۰ میلیارد مترمکعب آب از رودخانه ولگا به دریای خزر می‌ریزد. این مقدار ۸۰ تا ۸۵ درصد آب ورودی خزر را تشکیل می‌دهد. کد خبر ۴۶۱۰۷۶

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

موافقت نمایندگان مجلس با عضویت ایران در یاسا

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
نمایندگان امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند. با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علمبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند.

سامانه ثبت اموال مقامات و مسئولان در بهارستان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ این ستاد به نمایندگان کد «ثنا» ارائه می‌کند؛ کدی که با استفاده از آن، نمایندگان اموال و دارایی‌های خود را در سامانه ثبت می‌کنند. بر اساس اصل ۱۴۲ قانون اساسی اموال و دارایی‌های مسئولان و مقامات نظام، قبل و بعد از مسئولیت از سوی قوه قضائیه رسیدگی شود تا برخلاف حق افزایش نیابد.

گام‌ها و برجام …

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ اکنون فعالیت در فردو از سر گرفته شده است؛ گام چهارم علاوه بر فعال شدن فردو یک هشدار جدی به طرف‌های غربی است که اگر انفعال اروپا در زمینه تعهداتش در برجام ادامه پیدا کند در گام‌های بعدی قطعا محدوده بازرسی‌ها، تعداد بازرسان و سطح غنی سازی تغییر خواهد کرد؛ گام‌هایی که مسئولیت عواقب آن که در عمل فروپاشی برجام است برعهده اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها خواهد بود.

روحانی: در بستن هنر نیست، بازکردنش هنر است +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین19 ساعت قبل
الفالف1 روز قبل
گروه سیاسی الف، ۲۰ آبان ۱۳۹۸، ۲۰:۳۰ ۳۹۸۰۸۲۰۱۳۹دو واکنش نسبت به سخنان دیروز روحانیسخنان روحانی در یزد درباره مفاسد اقتصادی با واکنش عموما منفی سیاستمداران روبه‌رو شد. نکته دیگر این است که رییس‌جمهوری یک خطیب عادی نیست، بلکه رییس دولت و رییس‌جمهوری قانونی کشور است. پس از این اتفاق ذوالنوری در مصاحبه‌ای با اعتمادآنلاین از این اقدام خود دفاع کرد و سخنان عجیبی بیان کرد. مقایسه روحانی با بنی‌صدر و ادعای تقابل روحانی با رهبری در حقیقت بازی در زمین دشمنان این کشور و مخالف نقشه رهبری درباره دولت است. نقشه رهبری، ادامه کار روحانی و دولتش تا پایان دوره قانونی است و این اقدامات با هدف تخریب حداکثری دولت و روحانی است.
الفالف1 روز قبل
ویدئویی از آقای روحانی دیدم (۱) که مربوط به سخنانشان در جشنواره شهید رجایی بود. او اعداد و ارقامی را اعلام کرد که خوشبختانه به سرعت توسط سخنگوی دستگاه قضایی پاسخ داده شد. هر چند او نامی از این نهاد نبرد اما ریشه و سابقه عصبانیت ایشان نسبت به این مجموعه‌ بر کسی پوشیده نیست. متاسفانه سخنان آقای روحانی در یزد نه در قامت رئیس‌جمهور که بیشتر در هیبت یک رقیب انتخاباتی بیان شد شاید ایشان آقای رئیسی (رئیس فعلی قوه قضاییه و رقیب سال ۹۶) را هنوز رقیب انتخاباتی خود می‌داند که اینگونه سخن می‌گوید. برخی معتقدند تغییر لحن آقای روحانی و عصبانیت و شبهه افکنی در مسیر مبارزه با فساد اقتصادی بی ارتباط با پرونده برادر ایشان آقای حسین فریدون و محکومیت و زندانی شدنش نیست.

اخبار بیشتر