1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

علم‌الهدی: FATF رئیسش وزیر خزانه داری آمریکاست

فارس| مجلس امروز نیاز به مدرس دارد؛ نمایندگان در بررسی لایحه FATF خدا را در نظر بگیرند

تسنیمخبرگزاری تسنیم
فارس| مجلس امروز نیاز به مدرس دارد؛ نمایندگان در بررسی لایحه FATF خدا را در نظر بگیرند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، آیت‌الله لطف‌الله دژکام ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه امروز با اشاره به هفته دفاع مقدس اظهار داشت: این هفته یادآور 8 سال مقاومت ملت شریف و سربلند ایران مقابل استکبار است که به تنهایی مقابل استکبار جهانی ایستاد. 

وی با بیان اینکه در 8 سال دفاع مقدس 2 بلوک شرق و غرب از صدام حمایت می‌کردند، گفت: شهدای ارتشی و سپاهی ما اسطوره نیستند بلکه قهرمانان حقیقی هستند که همگی نمونه بودند و غوغا به پا کردند. 

امام جمعه شیراز با اشاره به رشادت شهید مرتضی جاویدی و ابراز لطف امام خمینی (ره) به این شهید بزرگوار افزود: حماسه‌هایی در 8 سال جنگ آفریده شد که باید کسانی چون فردوسی پیدا شوند و رشادت رزمندگان را با حماسه‌سرایی و زبان هنری بیان کنند. 

دژکام با بیان اینکه آنچه در حقیقت جنگ بود با آنچه امروز می‌گوئیم تفاوت دارد، بیان کرد: در فتح خرمشهر رزمندگان ما از 38 کشور اسیر گرفتند در حالی که مشت پولادین ملت ایران همه این کشورها را به جای خود نشاند. 

وی با تاکید بر اینکه ما نسبت به ایثار و فداکاری شهدا بدهکاریم عنوان کرد: کسی ادعای طلبکاری نکند، عظمت شهدا و فداکاری آنان است که سبب شده دشمنان امروز به خودشان جرات نزدیک شدن به ایران اسلامی را ندهند. عظمت شهداست که سرباز امریکایی در قایق خودشان مانند بچه گریه می‌کند. 

نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه باید به هدف شهدا احترام بگذاریم گفت: خون پاک شهدا ریخته شد تا ایران مستقل بماند نه اینکه امروز عده‌ای دم از سازش و تحویل ایران بزنند. عده‌ای که دم از سازش می‌زنند از این طرف خیانت دشمن را دیده‌اند و از آن طرف اگر رفتارهای خلاف آرمان شهدا را ادامه دهند ممکن است صبر مردم به پایان رسد. 

وی با تاکید بر اینکه هیچ کس حق ندارد به خون شهدا و آرمان‌های آنان پشت پا بزند، افزود: اگر ملت ایران امروز ساکت و سر به زیر است به این معنا نیست که شجاعت برخورد ندارد یا حرفی برای گفتن ندارد بلکه مصلحت امروز جامعه اقتضا می‌کند وگرنه پیروان امام راحل آنقدر شجاعت دارند که دشمن خارجی و نفوذی‌های داخلی را سر جای خود بنشانند. 

امام جمعه شیراز با اشاره به لایحه FATF اظهار داشت: مجلس 2 ماه بررسی این لایحه را به عقب انداخت و ممکن است در چند روز آینده دوباره مطرح شود، ما به نمایندگان مجلس اعتماد داریم و آنان نیز باید بدانند که به قیمت خون چند صد هزار شهید  برکرسی‌های مجلس نشستند، خدا را در نظر بگیرند. 

وی با تاکید بر اعتماد نسبت به نمایندگان مجلس بیان کرد: این موارد تنها برای یادآوری است، نکند خدای نکرده با تصویب این لایحه حقی به خارجی‌ها بدهیم که پس از چندی خودمان کم بیاوریم. این 4 لایحه به خواست سازمان ملل است که تاریخ ثابت کرده هر زمان که ما به تعهدمان پای‌بند بودیم آنها عهد شکستند. 

نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه مجلس امروز به مدرس نیاز دارد، گفت: امروز مدرس‌ها باید در مجلس باشند، زنده، شجاع، پای‌بند به ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب میدان‌داری کنند تا اهداف انقلاب هر روز بیشتر محقق شود. 

دژکام با اشاره به بازگشایی مدارس عنوان کرد: سعادتمندی کودکان و نوجوانان در گرو آموختن علم و ادب است اگر ادب یاد نگیرد معلوم نیست علمی که می‌آموزد به کارش بیاید یا نه، متاسفانه رویکرد آموزش و پرورش در طول سال‌ها بی‌توجهی به امر پرورش و تربیت بوده و برای آن برنامه‌ریزی نشده است. 

وی با تاکید بر اینکه پرورش باید با آموزش همراه باشد، گفت: من از والدین تقاضا دارم خودشان برنامه‌های تربیتی، پرورشی و اخلاقی را با ظرافت برای بچه‌ها در نظر بگیرند تا کودکان از ابتدا با این مفاهیم انس بگیرند تا خدای نکرده طوری نشود که فرزندان ما در آینده برای ایران مفید نباشند و در جبهه استکبار قرار گیرند. 

خواندن خبر در سایت منبع

دانشگاهیان و اقشار مختلف مردم خواستار عدم تصویب «FATF » در مجلس شدند

فارسخبرگزاری فارس
دانشگاهیان و اقشار مختلف مردم خواستار عدم تصویب «FATF » در مجلس شدند

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، دانشگاهیان و اقشار مختلف مردم امروز بعد از نماز عبادی - سیاسی جمعه امروز تهران با امضای طوماری که به همت دفتر تحکیم وحدت تهیه شده بود مخالفت خود را با تصویب  لوایح مرتبط با FATF اعلام کرده و از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستند تا این لوایح را تصویب نکنند.

دانشگاهیان و اقشار مختلف مردم خواستار عدم تصویب «FATF » در مجلس شدند - 2

در طوماری که به امضای دانشگاهیان و مردم رسید، آمده است: 

« قرار بود مجلس در راس امور باشد و وکلای ملت پاسدار قانون اساسی و جمهوریت کشورمان. جمهوریتی که وجه تضمین آن استقلال است و قانونی که صریحا بر اسقلال کشور تاکید دارد. و کسانی که باید با روند قانون گذاری و ممانعت از تصویب قوانین استعماری پاسدارِ اصلِ استقلال باشند؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی هستند.

دانشگاهیان و اقشار مختلف مردم خواستار عدم تصویب «FATF » در مجلس شدند - 6

آن هم در شرایطی که جنگ تمام عیار اقتصادی علیه کشور آغاز شده و عملا بعضی وزارتخانه‌ها، نهادهای دیپلماتیک، تجاری و مالی آمریکایی و اروپایی به اتاق جنگ علیه مردم ایران مبدل گردیده و اکنون دشمن با ابزار های مختلف سیاسی و اقتصادی در حال چیدن مهره های مختلف از جمله لوایح FATF است که هدفی جز خالی کردن دست نظام اسلامی از مولفه‌های قدرت ندارد.

دانشگاهیان و اقشار مختلف مردم خواستار عدم تصویب «FATF » در مجلس شدند - 8

در روزهای آتی خانه ملت برای بار دیگر با مطرح شدن لوایح مربوط به FATF با آزمون بزرگ و سرنوشت‌سازی مواجه است که برای آینده کشور بسیار مهم و اثرگذار محسوب می شود؛ معاهده ای که به گفته کارشناسان با شفاف کردن چرخه مالی و بانکی کشور برا راه را برای دخالت و تحریم های بیشتر هموار می کند و عملا امکان دور زدن تحریم های پیشرو را از ما می گیرید.

در این بین عده ای معتقدند بحران ارزی اخیر در کشور؛ نتیجه اجرایی شدن بندهایی از FATF و لو رفتن قسمتی از اطلاعات پولی و مالی کشور است که امکان نفوذ و تخریب چرخه ارزی را برای دشمنان ممکن ساخت.

دانشگاهیان و اقشار مختلف مردم خواستار عدم تصویب «FATF » در مجلس شدند - 11

ما تصویب این لایحه را در تضاد با استقلال کشور و منافع ملی می دانیم و نمایندگان مردم ایران باید مطلع باشند که لوایح و کنوانسیون های مربوط به FATF در حالی با ظاهری کاریکاتوری مبارزه با تروریسم عنوان می‌شود که ارتباط مستقیم با خدشه دار کردن استقلال و امنیت اقتصادی کشور دارد. نمایندگان مردم باید بداند تصویب لایحه مذکور دوباره قدم به عقب برداشتن و کوتاه آمدن بر سر منافع ملی است.

این نکته نیز حائز است که این لوایح نه تنها راه حل وضع موجود نیستند بلکه خود بخشی مهمی از مشکل اقتصادی موجود هستند و به آن شدت می بخشد. مجلس بهتر است به جای لوایح شائبه داری همچون FATF بدنبال رفع تبعیض های موجود و تسهیل تولید باشد و خود را برای مقابله با جنگ اقتصادی مهیا کند.

امیدواریم خانه ملت در طی روزهای آینده با تصمیم درست و کارشناسی شده؛ جلوه گاه هوشیاری و پاسداری از منافع ملت باشد؛ نه آنکه با تصمیمی ذلت بار خود را مایه عبرت آیندگان کند.»

به گزارش فارس، دفتر تحکیم وحدت همچنین ظهر امروز با انتشار و توزیع بیانیه ای در نماز جمعه اعلام کرد: در شرایط جنگ اقتصادی که قرار است تحریم های بیشتری علیه کشور اعمال شود؛ تلاش برای شفاف کردن اطلاعات مالی برای دشمن که منجر به بستن اندک راه های تنفسی کشور در ابعاد اقتصادی می شود؛ خیانت به جامعه است.

دانشگاهیان و اقشار مختلف مردم خواستار عدم تصویب «FATF » در مجلس شدند - 16

خواندن خبر در سایت منبع

علم‌الهدی: این کنوانسیون رئیسش وزیر خزانه داری آمریکاست؛ چه چیزی را قرار است تصویب کنید؟

انتخابخبرگزاری انتخاب
علم‌الهدی: این کنوانسیون رئیسش وزیر خزانه داری آمریکاست؛ چه چیزی را قرار است تصویب کنید؟
علم‌الهدی: این کنوانسیون رئیسش وزیر خزانه داری آمریکاست؛ چه چیزی را قرار است تصویب کنید؟ - 0

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: مسئولان نیز وارد فعالیت و مدیریت جهادی شوند و کنار نایستند و تماشا کنند که یک سودجو و پیاده نظام آمریکایی با سودجویی و احتکار، رزق مردم را از آنها بگیرد.

حجت الاسلام سیداحمد علم الهدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه مشهد در جوار بارگاه منور امام هشتم شیعیان و در جمع زائران و مجاوران اظهار داشت: سخن امروز درباره اسارت اهل بیت(ع) است که یک جریان انفعالی از سوی دشمن و خود اهل بیت(ع) نبود؛ اهل بیت(ع) با مسئله اسارت یک برخورد انفعالی نداشتند و هم اهل بیت(ع) و هم دشمن برای این جریان برنامه داشتند.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: دشمن پس از اسارت اهل بیت امام حسین(ع) عنوان کرد این اسراء، اسرای معمولی نیستند و خانواده پیامبر و رسول الله(ص) هستند؛ دشمن گفت ما در این اسارت باید سه هدف را دنبال کنیم: هدف اول تحقیر تباری اینهاست و باید با اینها به نحوی برخورد کنیم که تبار خود را فراموش کنند و از وابستگی تباری خود متنفر شوند و هیچوقت به این تبار افتخار نکنند تا چه رسد به اینکه درصدد انتقام باشند. هدف دوم دشمن در این اسارت تحقیر شخص پیامبر و هیبت رسول الله(ص) بود و قصد داشت عظمت پیامبر تنازل پیدا کند و مردم ایشان را به عنوان یک عنصر باعظمت در راس امت نبینند و هدف سوم دشمن این بود که اسارت را در شکلی نمایش دهد و به صورتی درآورد که برای همه مخالفان بنی امیه و دستگاه حکومت یک عبرت شود تا کسی درصدد مخالفت با یزید برنیاید.

علم الهدی با اشاره به اینکه دشمن در راستای این سه هدف و برنامه، برنامه ریزی کرده بود گفت: برای مثال وقتی اهل بیت(ع) به کوفه رسیدند به آنها صدقه دادند و صدقه دهندگان ماموران عبیدالله بن زیاد بودند که نان و خرما آورده بودند و گفتند این صدقه است تا هیبت این‌ها ریخته شود.

خطیب جمعه مشهدمقدس با اشاره به اینکه به نحوی با اهل بیت(ع) برخورد می‌کردند تا آنها از وضع موجود مستاصل شوند خاطرنشان کرد: برای مثال زن‌ها و بچه‌ها را با آهن بسته بودند. برای حرکت اهل بیت(ع) کجاوه و محمل ترتیب نداده بودند تا آنها به مشکل بیفتند. اهل بیت(ع) را با آهن به تخته پاره بسته بودند و شما تصور کنید که یک کودک چقدر می‌تواند این شرایط را تحمل کند؟

علم الهدی با اشاره به اینکه دشمن با برنامه این کار را صورت می‌داد و برنامه اهل بیت(ع) نیز مقاومت و ایستادگی در خط انقلابی سیدالشهدا(ع) بود تاکید کرد: اسارت از نگاه اهل بیت(ع) نیز برنامه داشت و این گونه نبود که اینها منفعلانه برخورد کنند؛ برنامه خود اهل بیت(ع) این بود که اندیشه انقلاب را از مسیر عاطفه و احساس در درون جان مردم، جای دهند. اهل بیت(ع) سکوت نکردند و حرف می‌زدند. غیر از حضرت زینب(س)، فاطمه کبری و ام کلثوم نیز سخنرانی می‌کردند و این سخنرانی‌ها در مجامع عمومی بود.

وی ادامه داد: این سخنرانی‌ها در محضر امام چهارم(ع) بود تا اندیشه از راه احساس و عاطفه در درون مغزها جای داده شود و در برابر هر خطبه‌ای اجتماع متحول می‌شد و مردم زیر و رو می‌شدند حتی مردمی که در قتل سیدالشهدا(ع) حضور داشتند نیز زیر و رو می‌شدند؛ آنچه در سرنوشت و سرگذشت کربلا گفته شده بیشتر متمرکز بر جنبه عاطفی قضیه بوده و امروز هم در مجالس عزاداری و روضه خوانی سعی بر این است که روضه خوانده شود و چند قطره اشک ریخته شود و در بیان جریان و آنچه در کربلا گذشته فقط به نقطه عاطفی که دلها را بسوزاند و اشک را جاری کند توجه و تکیه شده در حالی که اصل جریان شکل دیگری بود.

عضو مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: اگر قرار است اشکی ریخته شود باید توام با معرفت شناسی باشد؛ رسالت انقلابی از سوی اهل بیت(ع) در جریان اسارت فراموش نشده بود. اهل بیت از سوی سیدالشهدا(ع) حساب شده وارد جریان کربلا شده بودند و اینها ماموریت و رسالت داشتند. دختران امام حسین فاطمه کبری حضرت سکینه و فاطمه صغری و دختر سوم فاطمه صغیره است که بین راه کربلا به عنوان رقیه لقب گرفت. وقتی رقیه وارد گوی قتلگاه شد فقط سه سال داشت.

علم الهدی در ادامه با تصریح این نکته که موج عزاداری سیدالشهدا(ع) در این ایام و در این موقعیت حساس در مسئله ارزشگذاری انقلاب اسلامی ما در دورن مغزها اثری فوق العاده داشت اظهار داشت: مقام معظم رهبری در فرمایشات اخیر خود مکرر کلمه شرایط و موقعیت حساس است را اعلام کردند و این حساسیت به دلیل مشکلات اقتصادی و معیشتی نیست بلکه به دلیل نوع شگرد و فتنه و توطئه‌ای است که دشمن نسبت به اساس نظام و انقلاب دارد.

وی افزود: برخی تصور می‌کنند این مشکلات معیشتی امروز ما قوت دشمن و ضعف ماست در حالی که این گونه نیست و از آثار قوت نیست و مسئله تحریم اقتصادی دشمن دلالت بر ضعف و زبونی دشمن ما دارد. دشمنی که ناوگانش دل اقیانوس‌ها را می‌شکافد و در نقطه نقطه دنیا حضور مقتدر نظامی دارد در مقابل ما آنقدر ضعیف است که جز با توطئه و شیطنت قدرت مقابله ندارد.

وی بیان کرد: علت اینکه مقام معظم رهبری می‌فرمایند شرایط و موقعیت حساس است این است که دشمن دیده یک انقلاب در استکبارستیزی و مبارزه با این دشمن شروع شده و 40 سال عمر کرده و همه توطئه‌ها را از میان برده و از روز نخست قدرتمندتر است و دشمن امروز از روز اول این انقلاب، ضعیف تر و ذلیل‌تر است و دنبال این است که کاری کند که مردم ما در این حرکت جلویشان بسته شود و نتوانند رشد را ادامه دهند.

علم الهدی با اشاره به اینکه با این قدرت انقلاب به زودی سفره استکبار دشمن جمع شده است گفت: دشمن می‌خواهد جلوی ما را سد کند و درصدد است برای ما و نسل جوان ما که تجربه پیروزی انقلاب را ندارند ثابت کند راه رفته ما در این 40 سال اشتباه بوده؛ وقتی بنا شد آدم‌ها و جوانترها که گذشته را درست تجربه نکردند و آن را به روایت صدا و تصویر در دست دارند و امروز با مشکلات اقتصادی جامعه را سر در گریبان ببینند ممکن است بگویند انقلاب اشتباه بوده و هدف دشمن نیز همین است.

وی تصریح کرد: دشمن با دو جنگ به سراغ ما آمده که یکی جنگ اقتصادی و دیگری جنگ رسانه‌ ای است؛ در جنگ اقتصادی هدف معیشت ماست تا جوان ما فکر کند از روز نخست فقیر و مستاصل بوده‌ایم و همه این‌ها به دلیل گفتن شعار "مرگ بر آمریکا" بوده است؛ دشمن جریان اقتصاد را هدف گرفته و در جنگ رسانه‌ای نیز به عناوین مختلف و با جریان‌های اطلاع رسانی سراسر جهان دائم تلقین کرده و ما را به اوضاع بدبین می‌کند و با این نومیدی و بدبینی انقلاب ما بعد از 40 سال ادامه پیدا نکند و مقام معظم رهبری فرمودند اکنون موقعیت حساسی است که گرفتار توطئه دشمن شده‌ایم.

علم الهدی افزود: این‌ها به معنای تائید سوءتدبیر مجلس و دولت نیست و به معنای این نیست که وضع اقتصادی مردم برای رهبری نامعلوم است، در این مملکت آن کس که از همه بیشتر به جزئیات احوالات مردم آگاهی دارد مقام معظم رهبری است؛ ایشان به سوء تدبیرها واقف هستند و اعتراض و انتقاد ایشان از همه بیشتر است اما حمایت از دولت و مجلس و جریان کارگزاری نظام به دلیل این است که در این شرایط حساس قرار داریم. اشتباه نکنیم که دشمن از این اشتباه ما در جنگ رسانه‌ای خود به آن استشهاد دهد. دشمن می‌خواهد از کوچک‌ترین کلمات ما در جنگ رسانه‌ای خود استفاده کند.

وی بیان کرد: از برکات عشق به اهل بیت پیامبر(ص) و برکات تاسوعا و عاشورا و علی دوستی این است که خداوند متعال بر ما منت گذاشته و سایه میوه دل پیامبر بر ما پرتوافکن است و مسائل دقیق رصد شده و انقلاب به پیش می‌رود و از تمامی مشکلات نیز بیرون خواهیم رفت.در دوران دفاع مقدس اوضاعی به مراتب پیچیده‌تر داشتیم اما مردم مقاومت کردند و دشمن برای همیشه به عقب رانده شد. روزی در این مملکت بود که 1500 کیلومتر خاک این دشمن زیر پای این دشمن بود اما اکنون این جبهه در کنار دریای مدیترانه تشکیل شده است. مردم مقاومت کنند و مسئولان نیز وارد فعالیت و مدیریت جهادی شوند و کنار نایستند و تماشا کنند که یک سودجو و پیاده نظام آمریکایی با سودجویی و احتکار، رزق مردم را از آنها بگیرد.

علم الهدی گفت: از سوی دیگر در میدان جنگ رسانه‌ای، باید به دشمن ثابت کنیم که همه ما یک صدا هستیم؛ دولت و مجلس و مردم ما یکی هستند و در یک صف مقابل دشمن ایستاده‌اند. تدبیری که در حل مشکلات معیشتی مردم دارند مراقب باشید ما را به دست دشمن ندهند. این کنوانسیون FATF رئیسش وزیر خزانه داری آمریکاست و فرمانده مطلق جنگ با ما و جنگ اقتصادی با ما این‌ها هستند. چه چیزی را قرار است تصویب کنید؟ قرار است ما را دوباره به دشمن بدهند و ملت را در محاصره دشمن قرار دهند؟ مسائل را دقیق ببینید و تاریخ این کنوانسیون را ببینید. با یک تهدید دشمن فکر نکنند ما خود را در چنگ دشمن قرار دهیم. یک بار با ارز و سکه تدبیر کردید و این وضعیت را برای مردم پیش آوردید. فکر این مردم باشید. دشمن سیلی خورده و درصدد جبران این سیلی است.منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

دادن اطلاعات مالی به دشمن در شرایط کنونی خیانت است/ نقش FATF در ایجاد مشکلات اقتصادی

فارسخبرگزاری فارس
دادن اطلاعات مالی به دشمن در شرایط کنونی خیانت است/ نقش FATF در ایجاد مشکلات اقتصادی

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان (دفتر تحکیم وحدت) طی بیانیه‌ای تحلیلی در مورد لایحه CFT اعلام کرد: در شرایط جنگ اقتصادی که قرار است موج تحریم های بیشتری از جانب آمریکا علیه کشور طرح و اعمال شود؛ و عملا بعضی وزارتخانه ها، نهادهای تجاری و مالی آمریکایی و اروپایی به اتاق جنگ علیه مردم ایران تبدیل شده اند؛ تلاش برای شفاف کردن اطلاعات مالی برای دشمن که منجر به بستن اندک راه های تنفسی کشور در ابعاد اقتصادی می شود؛ خیانت به جامعه ای ست که درگیر جنگ تمام عیار اقتصادی است. 

متن این بیانیه که در نماز جمعه امروز توزیع شد، در ادامه آمده است:

« سوگند یاد کردم که {در برابر دشمن} سر فرود نیاورم، از خاندان پدرم حمایت مىکنم و بر دین پیامبر رهسپارم؛ مرگ با عزّت بهتر از زندگى با ذلّت است.« اباعبدا... حسین(ع) - (بحاراالنوار، ج 44 و 44)

واقعه کربلا نتیجه مقاومت در برابر خواستِ نامشروع و نپذیرفتن یک بیعت با ذلت بود که گفتمان مرکزی تشیع را شکل داد و از پس سال ها هنوز در تاریخ جاویدان است. دست درازی و فشار حکومت های نامشروع با دلایل واهی برای گرفتن بیعت با ضرب الاجل، نه فقط روایت عاشورا بلکه روایت هر روز تاریخ است و در گذر سالها تنها چهره آن تغییر می کند همانگونه که تنها صورت ظلم و استکبار تغییر می کند و اصل آن پابرجاست. 

آنچه امروز در سپهر سیاسی کشور می گذرد خبر از مجلس شورای اسلامی در روزهای آتی برای اتخاذ تصمیمی تحت فشار و پایان ضرب الاجل دو ماهه گروه ویژه اقدام مالی یا FATF می دهد.

FATF یک سازمان بین الدولی است که در ظاهر با هدف تنظیم اقتصاد بین الملل از طریق مبارزه با پولشویی و تامین منابع تروریسم ایجاد شده و برای رسیدن به آن مطالبه گر شفافیتِ چرخه مالی کشورهاست تا عملا تصمیمات پولی و مالی کشورها را در ریلِ مورد نظر خود ساماندهی کند؛ هدفی که از آن تحت عنوان نظم شبکه مالی و بانکیِ بین المللی یاد می شود و برای عملا اهداف خود 14 توصیه جهت اجرا دارد و بر نوع اجرای آن توسط کشورها نظارت می کند و کشورهایی که مغایر با اهدافش پیش روند را در قالب بیانیه های عمومی در دسته بندی های مختلف معرفی می کند.

این توصیه ها در قالب عملیات پولی و مالی اجرایی می شوند؛ طیب نیا، وزیر اقتصاد دولت یازدهم همان زمان پاسخ مثبت ایران جهت همکاری با این نهاد را بدون طی روند قانونی و گذراندن آن از مجلس اعالم کرد و نهایتا دولت مجبور شد تنها 1 بند از مجموع آن را که جهت اجرایی شدن نیاز به قانون گذاری داشت در قالب لایحه برای تصویب به مجلس بفرستد و اجرا کردن یا نکردن مابقی آن در دست دولت بوده و هست و اینکه چه میزان از آن را اجرایی و با این کار چه میزان از چرخه مالی و بانکی کشور شفاف شده نیست و این 1 بند که به تصویب مجلس نیاز داشت؛ شامل اصلاح دو قانون و تصمیم برای پیوستن به دو کنوانسیون پالرمو (کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی) و CFT (کنوانسیون بین المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم) بود.

آنچه هفته آینده پس از اتمام تعطیلات مجلس در دستور کار نمایندگان قرار می گیرد؛ لایحه الحاق به کنوانسیون CFT است که خرداد ماه نیز در مجلس بررسی شد اما با هوشیاری و فشار اجتماعی، نظارت همگانی و دیپلماسی پیامکی دانشجویان به نمایندگان، مسکوت ماند و به تاخیر دو ماهه افتاد.

اکنون با پایان این فرصت دو ماهه شاهد ضرب الاجل این نهاد برای تحت فشار گذاشتن کشور هستیم و در این بین تعدادی از نمایندگان دست و پای خود را گم کرده اند و عجولانه برای به تصویب رساندن این لایحه تالش می کنند و ناآگاهانه و بعضا مغرضانه وعده گشایش اقتصادی، بهبود آشفتگی ارزی و خروج ایران از انزوای مالیِ بین المللی را در صورت همکاری با FATF و پیوستن به CFT را مطرح می کنند. در حالی که کامال برعکس، با شفافیت چرخه پولی، بانکی، ارزی و صرافی ها نقطه زنی طرف مقابل در مسائل مالی برای کشور دقیق تر و موثرتر می شود و عملا تمامی راه های دور زدن تحریم ها که تا پیش از این قسمتی از آن از جانب صرافی ها انجام می شد؛ ملغی می شود.

در آشفتگی اخیر ارزی کشور اگر چه سهم عوامل داخلی، حجم بالای نقدینگی در داخل کشور و بی تدبیری در عرضه ارز و سکه بسیار اثرگذار بود اما با لو رفتن قسمتی از این چرخه که با اجرایی شدن بندهایی از FATF اتفاق افتاد عملا امکان ایجاد اختلال بیشتر را به طرف مقابل داد که نتیجه آن را در چند ماه اخیر در آشفتگی ارزی و برخی از اقلام اساسی مشاهده کردیم. چرا که در شرایط تحریم و تنگنا سعی می شود از طریق برخی شرکت ها و نهادهای پوششی تحریم ها دور زده شود و با شفاف کردن همان روزنه های رهایی بخش خود را در دام بیشتری می اندازیم که عمال خود تحریمی محسوب می شود.

در شرایط جنگ اقتصادی که قرار است موج تحریم های بیشتری از جانب آمریکا علیه کشور طرح و اعمال شود؛ و عملا بعضی وزارتخانه ها، نهادهای تجاری و مالی آمریکایی و اروپایی به اتاق جنگ علیه مردم ایران تبدیل شده اند؛ تلاش برای شفاف کردن اطلاعات مالی برای دشمن که منجر به بستن اندک راه های تنفسی کشور در ابعاد اقتصادی می شود؛ خیانت به جامعه ای ست که درگیر جنگ تمام عیار اقتصادی است.

اگر نماینگان مجلس از تاثیر تصمیمی که در حال اتخاذ آن هستند بی خبرند؛ یعنی نسبت به قانونی که می خواهند آن را تصویب کنند تسلط، تحلیل و بصیرت کافی ندارند ولی اگر از آسیب آن برای کشور در شرایط جنگ اقتصادی مطلع هستند و تعمدا چنین تصمیمی گرفته اند مصداق خیانت است و در هر دو حالت باید در برابر چنین تصمیمی نسبت به جامعه و تاریخی که آن ها را قضاوت می کند پاسخگو باشند. همان گونه که تاریخ هم در برابر جاهلان که و هم خائنان نسبت به حادثه کربلا مطالبه گر است. و من ا.. توفیق »

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

الفالف15 ساعت قبل
امروز آئین معارفه سردار سرلشکر حسین سلامی بعنوان فرمانده جدید کل سپاه برگزار شد. یکی از تصاویر این مراسم درخشید و رسانه‌ها تیتر زدند؛ ۴ فرمانده کل سپاه در یک قاب! سپاه علاوه بر اینکه از سرمایه انسانی برخوردار است، نسبت به این دارایی گرانقیمت و شیوه به گردش درآوردن آن آگاه است. سپاه «نمایش» این سرمایه انسانی را کمتر از نمایش جدیدترین دستاوردهای تکنولوژیک دفاعی نمی‌داند و برای نمایش اقتدار سرمایه انسانی خود از یک برنامه ریزی موثر و خلاقانه برخوردار است. سپاه به یک معادله مدیریتی و الگوریتم سازنده بین سرمایه انسانی و سرمایه پولی (طبق نظرات مدیریت اقتصادی نئولفت) دست یافته است.
الفالف11 ساعت قبل
آمریکا کشورهای مختلفی را ویران کرد، اما نگرانی اسرائیل روز به روز افزایش یافت. واقعیت آن است که منابع خطر اصلی که اسرائیل را تهدید می‌کند، در دست کسانی نیست که در جنگ‌ها شراکت خود با واشنگتن و تل آویو را اعلام می‌کنند. در سوی دیگر، اسرائیل نمی‌تواند از امضای آمریکا در راستای واداشتن مردم سوریه به خروج از جولان استفاده کند، همانطور که امکان بیرون راندن فلسطینی‌ها از قدس نیز برایش فراهم نیست. در واقع، یکی از اهداف جنگ سوریه، ایجاد یک راه جایگزین برای تنگه هرمز بود، به نحوی که لوله‌های نفت و گازی که از خلیج به سمت مدیترانه می‌رود، پس از سیطره بر سوریه، از این کشور عبور کند؛ چرا که آمریکا و اسرائیل هر دو می‌دانند تا زمانی که ایران برگه برنده خود یعنی نگهبانی از هرمز را در دست دارد، مقابله با آن فایده‌ای ندارد. اما آیا این هدف تل آویو و واشنگتن در مورد سوریه محقق شد؟!
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین6 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- معاون سیاسی وزیر کشور در بازدید از مناطق سیل‌زده استان سیستان و بلوچستان بر عزم دولت و وزارت کشور برای تداوم امدادرسانی، بازسازی مناطق سیل‌زده و جبران خسارات سیلاب اخیر تاکید کرد. گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛، در جریان سفر استانی معاونت سیاسی به استان سیستان و بلوچستان، ضمن بازدید از برخی مناطق سیل‌زده سیستان از جملهدر نقطه صفر مرزی، از نزدیک در جریان وضعیت این مناطق و هم چنین اقدامات و امدادرسانی‌های تمامی دستگاه‌ها و نهاد‌های شورای مدیریت بحران قرار گرفت. عرف با تمجید از اقدامات انجام شده، ضمن اشاره به ضرورت حضور و فعالیت موثر احزاب، تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در مدیریت شرایط و امدادرسانی به مردم، بر عزم دولت و وزارت کشور برای تداوم امدادرسانی، بازسازی مناطق سیل‌زده و جبران خسارات سیلاب اخیر تاکید نمود. معاون سیاسی وزیر کشور هم چنین با حضور در پایانه مرزی میلک، از وضعیت این پایانه بازدید کرد. انتهای پیام/
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: قهرمانی مقتدرانه تیم ملی کشتی آزاد ایران⁩ در قاره آسیا را صمیمانه به اعضای این تیم و مردم ایران تبریک عرض می‌کنم.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
فرزانه صادق مالواجرد در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما افزود: کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری ها​ محل جریمه کردن و ترمیم درآمد شهرداری‌ها شده است که در این رویه باید تغییراتی انجام گیرد که دولت در این باره لایحه‌ای را به مجلس تقدیم خواهد کرد. معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی گفت: برخی ساخت و ساز‌ها غیر مجاز هستند، اما این تخلفات به دلیل وجود کمیسیون ماده ۱۰۰ با پرداخت جریمه، تخریب نمی‌شوند از این رو تغییر کمیسیون ماده ۱۰۰ در دستور کار دولت قرار گرفته است. وی اضافه کرد: وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور درخصوص این لایحه پیشنهاداتی داشتند تا با آسیب شناسی، معضلاتی را که کمیسیون ماده ۱۰۰ ایجاد کرده حل و فصل شود. لایحه تغییر این کمیسیون در حال بررسی و جمع بندی نهایی است تا به مجلس برود. وی ادامه داد: البته آنچه مصوبه می‌شود باید ضمانت اجرایی هم داشته باشد که این کار قطعا همکاری و حمایت قوه قضائیه و قوه مقننه را می‌طلبد. مالواجرد گفت: ساخت و ساز‌هایی که در کنار بستر رودخانه‌ها انجام شده است بیانگر ورود به طبیعت و دستکاری آن است که منجر به اتفاقات نا خوشایندی شده است. وی با بیان اینکه افزایش بی رویه سطوح اشغالی در شهر‌ها از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد گفت: زمانی که سطع اشغال زمین در شهر‌ها بدلیل افزایش ساخت و ساز‌ها بیشترمی شود نفوذپذیری آب در خاک کمتر می‌شود و آب جاری می‌شود. مالواجرد افزود: باید جانمایی درستی برای ساخت و ساز‌ها و طرح‌های توسعه‌ای و عمرانی صورت گیرد و ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها ممنوع شود. ضمن اینکه باید توجه ویژه به آبخیزداری و بازنگری در برنامه ریزی‌ها داشته باشیم. وی با اشاره به اینکه باید حریم بستر رودخانه‌ها در مناطقی که دچار سیل شدند دوباره بازنگری شود، گفت: طرح جامع حفاظت از سیلاب باید با همکاری وزارتخانه‌ها به جدیت دنبال شود. همچنین باید پهنه‌هایی در همه شهر‌ها ایجاد و سایت‌های بحران در شهر‌ها تجهیز شوند. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه برخورد‌ها و پیگیری‌ها درباره تخلف در حریم رودخانه‌ها پررنگ‌تر شده است، افزود: باید جرم انگاری تخلفات شهرسازی صورت گیرد تا زمانی که تخلفات جرم نباشد ضمانت اجرایی آن تقویت نخواهد شد و این امر نیازمند همکاری بین قوا است. وی ادامه داد: با توجه به سیل اخیر، جابجایی در مکان یابی سایت‌ها و طرح‌های شهرسازی انجام می‌شود. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه آئین نامه کنترل شهرسازی را آغاز کردیم، گفت: در نقشه کاربری اراضی، ​ هر اتفاقی که در شهر‌ها می‌افتد مشخص می‌شود و طرح‌ها همه باید در قالب طرح فرادست اجرا شود. مالواجرد با اشاره به اینکه نخستین جلسه شورای عالی شهرسازی با موضوع «آسیب شناسی و بررسی سیل» برگزار شد، گفت: میزان بارش‌ها و حجم آب در پشت سد‌ها بررسی شد این میزان از حجم آب از زمانی که خشکسالی داشتیم بیشتر بود و به دلیل افزایش میزان آب در بستر رودخانه‌ها، ​سیل ایجاد شد. وی با بیان اینکه سیلاب گل آلود بیانگر شسته شدن خاک بدلیل نبود پوشش گیاهی است، تأکید کرد: باید توجه ویژه به آبخیزی داری، حفظ و صیانت از جنگل‌ها، مراتع و اراضی بالادست داشته باشیم. وظیفه کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری، رسیدگی به تخلفات ساختمانی از لحاظ عدم رعایت ضوابط شهرسازی و ایمنی است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز23 ساعت قبل
ظریف گفته که «شش ماه پیش به آمریکا پیشنهاد تبادل زندانی دادیم اما پاسخی ندادند» او گفت: "شش ماه پیش به آمریکایی‌ها گفتیم آماده تبادل زندانیان آمریکایی در ایران با ایرانیانی که به خاطر قوانین تحریم در آمریکا یا به خواست آمریکا در کشورهایی دیگر حبس شدند، هستیم. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، گفته است که ایران شش ماه پیش به آمریکا پیشنهاد تبادل زندانی داده است. او گفت: "شش ماه پیش به آمریکایی‌ها گفتیم آماده تبادل زندانیان آمریکایی در ایران با ایرانیانی که به خاطر قوانین تحریم در آمریکا یا به خواست آمریکا در کشورهایی دیگر حبس شدند، هستیم. به نوشته بی بی سی، ظریف گفت که ایران اتهامات زندانیان خود در آمریکا را «ساختگی» می‌داند و آمریکا هم اتهام زندانیان خود را در ایران. او خطاب به آمریکا گفت: "بیاید تبادل (زندانی) کنیم.

اخبار بیشتر