دلیل خشک شدن زاینده‌رود اصفهان چیست؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

دلیل خشک شدن زاینده‌رود اصفهان چیست؟

عامل انسانی علت اصلی خشکی زاینده‌رود است

اصفهان امروزخبرگزاری اصفهان امروز
عامل انسانی علت اصلی خشکی زاینده‌رود است

عامل انسانی علت اصلی خشکی زاینده‌رود است - 1

۱۱ آبان ۱۳۹۸, ۱۵:۳۶ / کد خبر:۷۷۰۷۵ مدیر برنامه‌ریزی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: بخش اندکی از خشکی زاینده‌رود و چالش‌هایی که برای این حوضه آبریز رخ داده به عوامل اقلیمی مانند تغییر در الگوی زمان و نوع بارش‌ها باز می‌گردد و عمده آن متوجه عوامل انسانی است. بابک ابراهیمی روز شنبه در اختتامیه دوره روزنامه‌نگاری تخصصی آب در شرکت آب منطقه‌ای اصفهان نگاه بخشی‌نگر را آفتی برای حوضه آبریز دانست و تاکید کرد: برای مثال اینکه فقط به فکر توسعه اراضی کشاورزی و ادامه روش‌های کشت به صورت سنتی باشیم ضرری فراگیر برای دیگر بخش‌ها مانند منابع آبی، آشامیدنی و محیط زیست خواهد داشت.

ابراهیمی تصریح کرد: تعدد خرده قوانین، پمپاژهای بی‌رویه و غیرقانونی، ناآگاهی‌های زیست محیطی و توجه نکردن به قانون از جمله اصلی‌ترین آفاتی است که در صورت رسیدگی نکردن به آن وضعیت منابع آبی را روز به روز بدتر خواهد کرد.

وی بر همچنین بر مدیریت صحیح منابع آب تاکید کرد و افزود: عدم تعادل بین مصارف و منابع آب که بزرگترین چالش حوضه آبریز زاینده‌رود است با حکمرانی صحیح آب حل می‌شود.

ابراهیمی افزود: حکمرانی صحیح آب به این معنا که تمامی بخش‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور و استان کار خود را در مقوله آب به درستی انجام دهند و مشکلات رخ داده را تنها به گردن متولیان آب یعنی وزارت نیرو و شرکت آب منطقه‌ای نیندازند.

وی ادامه داد: نمایندگان مجلس، استانداران، فرمانداران و دیگر مسئولان در مسائل مربوط به آب دخیل هستند و باید این نکته را همواره مد نظر قرار داد که آب مقوله‌ای چند وجهی است.

مدیر برنامه‌ریزی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان اضافه کرد: هر آن کس که در حوزه آب قدرت اعمال نفوذ و تصمیم دارد در چرخه و فرایند حکمرانی آب می‌گنجد و سوء مدیریت‌هایی که از آن به وفور یاد می‌شود متوجه چنین شخصی نیز خواهد بود.

ابراهیمی اضافه کرد: طیفی از نظام‌های سیاسی، اجتماعی، اداری و اقتصادی که در فرایند تصمیم‌گیری صاحب نظر هستند باید بیش از گذشته به پایداری منابع آبی توجه کنند و تنها توسعه و مصرف را مد نظر قرار ندهند.

مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان نیز در این نشست درباره دوره ۳۲ ساعته روزنامه نگاری تخصصی آب، گفت: هدف این دوره تعامل بیشتر با رسانه‌ها و ارائه مباحث تخصصی آب از زاویه‌های مختلف بوده است و متخصصانی از واحدهای گوناگون شرکت آب منطقه‌ای و دانشگاه برای تدریس حضور یافتند.

محمد شفایی اضافه کرد: این دوره با عناوین و سرفصل‌های مختلف و همچنین بازدیدهای میدانی از حوضه آبریز، طرح‌ها و منابع آبی منطقه ادامه خواهد داشت.

وی شمار خبرنگاران و روزنامه نگاران حاضر در این دوره را ۱۰ نفر اعلام کرد و گفت: تعامل با رسانه‌ها، شفافیت و پاسخگویی از جمله مواردی است که سبب افزایش آگاهی عمومی و پیشبرد اهداف در حوزه آب می‌شود.

زاینده رود به طول بیش از ۴۰۰ کیلومتر به عنوان بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران از کوه‌‌های زاگرس مرکزی سرچشمه می‌گیرد و در نهایت به تالاب بین المللی گاوخونی در شرق اصفهان می‌ریزد.

این رودخانه در دهه‌های اخیر بدلیل خشکسالی، تراکم جمعیت و افزایش برداشت، به یک رودخانه فصلی تبدیل شده و در پایین دست در بیشتر ایام سال بویژه فصول گرم با خشکی مواجه می‌شود که این موضوع مشکلات بسیاری را برای بخش‌های آشامیدنی، صنعت، کشاورزی، گردشگری و محیط زیست استان اصفهان بوجود آورده است. منبع ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

از تخلیه رواناب‌های خاکستری باغ بهادران تا پساب فاضلاب سامان در زاینده‌رود+ فیلم

ایمناخبرگزاری ایمنا
توسعه فعالیت‌های صنعتی، کشاورزی، خدماتی و گردشگری بدون ارزیابی‌های زیست محیطی در حاشیه رودخانه زاینده رود باعث ورود مستقیم و غیر مستقیم انواع آلاینده‌ها به منابع آب سطحی و زیرزمینی این حوضه آبریز شده است؛ رودخانه‌ای که منبع اصلی تامین آب شرب جمعیتی چهار میلیون نفر در استان اصفهان محسوب می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایمنا، در حالی که رودخانه زاینده‌رود به دلیل کاهش جریان آب در سال‌های اخیر توان خودپالایی کمتری داشته است، توسعه بسیاری از مراکز جمعیتی، اراضی کشاورزی، فعالیت‌های صنعتی، خدماتی و گردشگری بدون انجام ارزیابی‌های زیست محیطی در این حوضه آبریز باعث ورود آلاینده‌هایی به طور مستقیم و غیر مستقیم به منابع آب سطحی و زیرزمینی شده است.

رواناب‌های خاکستری، فاضلاب صنعتی، چاه‌های جذبی، سپتیک‌های فاضلاب، زه آب کشاورزی و پساب تصفیه خانه‌های فاضلاب از جمله آلاینده‌های محرز این حوضه آبریز است. به گفته کارشناسان این آلاینده‌ها در سال‌های گذشته به علت کاهش توان خود پالایی رودخانه کمتر از بین می‌روند و در آب باقی می‌مانند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که فاضلاب‌های خانگی بیش از ۲۵ روستا و همچنین مراکز گردشگری و برخی شهرهای فاقد تصفیه خانه فاضلاب در بالادست محل برداشت آب شرب اصفهان در رودخانه زاینده رود و اراضی کشاورزی تخلیه می‌شود که بزرگترین تهدید برای آب شرب چهارمیلیون و ۲۰۰ هزار نفر از جمعیت مردم استان اصفهان است.

از تخلیه رواناب‌های خاکستری باغ بهادران تا پساب فاضلاب سامان در زاینده‌رود+ فیلم - 4

رواناب‌های خاکستری شهر باغ بهادران در زاینده رود تخلیه می‌شود

باغ بهادران، از توبع شهرستان لنجان یکی از شهرهایی است که رواناب خاکستری آن در رودخانه زاینده رود تخلیه می‌شود. در این شهر به دلیل همجواری با زاینده رود و اقلیم مناسب کشاورزی و گردشگری گسترش یافته به طوری که ویلاها و مراکز تفریحی غیرمجاز بسیاری را در حاشیه زاینده رود شاهد هستیم.

بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که رواناب خاکستری ناشی از شستشو، استحمام منازل و مراکز و ویلاهای تفریحی این شهر از طریق کانال‌هایی جمع آوری و در سه نقطه به رودخانه زاینده‌رود تخلیه می‌شود. این در حالی است که به رغم هشدارها و تلاش‌های چندساله کارشناسان کیفیت منابع آب و محیط زیست استان برای ساماندهی وضعیت فاضلاب شهر باغ بهاداران و جلوگیری از تخلیه آن به رودخانه هیچ عزمی برای رفع این معضل از سوی مسئولان امر دیده نمی‌شود. با این وجود به جای جمع آوری کانال بزرگ تخلیه روان آب شهری باغ بهادران، به تازگی بر روی این کانال برای سهولت در رفت و آمد رهگذاران پل نیز ساخته شده است. فاصله این کانال تا رودخانه کمتر از ۱۵ متر است و تاسف برانگیزتر اینکه بسیاری از مردم به ویژه مسافران به دلیل ناآگاهی از آلودگی این روان آب‌ها در کنار آن اطراق می‌کنند.

از تخلیه رواناب‌های خاکستری باغ بهادران تا پساب فاضلاب سامان در زاینده‌رود+ فیلم - 8

اردوگاه تفریحی آموزش و پرورش مشتی نمونه خروار

کمی پایین‌تر از کانال تخلیه رواناب شهری، اردوگاه فرهنگی تفریحی اداره کل آموزش و پرورش استان قرار دارد که در حریم رودخانه ساخته شده است و تا سد چم آسمان دو کیلومتر فاصل دارد.

ویلاهای حاشیه زاینده رود در باغ بهادران به دلیل نبود سیستم فاضلاب شهری دارای چاه‌های جذبی است با این وجود روان آب خاکستری ناشی از شست وشو و استحمام این مراکز فرهنگی به طور مستقیم وارد رودخانه می‌شود و اردوگاه تفریحی آموزش و پرورش نیز مشتی نمونه خروار است.

تخلیه پساب دو تصفیه خانه فاضلاب در زاینده رود

در حاشیه رودخانه ۴۰۵ کیلومتری زاینده رود موارد بسیاری از آلودگی و ظلم به محیط زیست را می‌توان دید یکی دیگر از منابع آلاینده این رودخانه، پساب تصفیه خانه فاضلاب سامان است. پساب خارج از استاندارد این تصفیه خانه با دبی متوسط ۳۰ تا ۴۰ لیتر بر ثانیه به طور مستقیم به رودخانه زاینده رود تخلیه می‌شود.

همچنین بررسی‌های میدانی از مسیر کانال انتقال پساب تصفیه خانه فاضلاب زرین شهر نیز نشان می‌دهد که این پساب از طریق کانال خاکی و با عبور از کنار اراضی کشاورزی به رودخانه زاینده رود می‌ریزد.

گفتنی است، در مسیر کانال انتقال پساب، فاضلاب کشتارگاه صنعتی زرین شهر نیز به آن اضافه می‌شود. با جریان پساب و فاضلاب کشتارگاه بوی نامطبوع و آزار دهنده‌ای در فضا پراکنده می‌شود. نیزارهای سوخته این منطقه را شبیه جهنمی برای محیط زیست ساخته است، علاوه بر این نزدیک بودن اراضی کشاورزی به کانال انتقال آب نیز مسئله آلودگی‌های بهداشتی آبیاری با پساب تصفیه‌خانه را در ذهن تداعی می‌کند. در حال حاضر شرکت ذوب آهن اصفهان تنها متقاضی استفاده از این پساب است.

نبود آمایش سرزمین و ارزیابی زیست محیطی در طرح‌های توسعه اصفهان

به گزارش خبرنگار ایمنا، نبود برنامه آمایش سرزمین و توسعه صنایع و خدمات در استان اصفهان به ویژه در حوضه ابریز زاینده رود بدون توجه به ارزیابی‌های زیست محیطی و تداوم این روند تبعات اجتماعی و اقتصادی در اینده به دنبال خواهد داشت.

به گفته کارشناسان تاکنون نمونه برداری‌های متعددی از وضعیت کیفی رواناب‌های خاکستری و پساب‌های ورودی به رودخانه زاینده رود صورت گرفته است که در بیشتر موارد، پارامترهای کیفی مختلف از جمله نیترات، آمونیاک، فسفات، BOD، COD، DO، کدورت، کلیفرم کل و مدفوعی خارج از حد استاندارد کیفی لازم بوده‌اند.

تخلیه فاضلاب، رواناب یا زهاب در داخل رودخانه نه تنها زاینده رود بلکه منابع آب زیرزمینی و محصولات کشاورزی را نیز آلوده می‌کند. در حقیقت آلاینده‌ها به چرخه غذایی انسان وارد می‌شود؛ این آلاینده‌ها دارای بار شیمیایی و میکروبی خارج از حد استاندارد کیفی لازم برای دفع به آب‌های سطحی است که مجموع آنها بر کیفیت آب رودخانه زاینده رود و منابع آب زیرزمینی تاثیر گذار هستند و افزایش و گسترش انواع بیماری‌های واگیر و غیرواگیر را به دنبال دارد.

از تخلیه رواناب‌های خاکستری باغ بهادران تا پساب فاضلاب سامان در زاینده‌رود+ فیلم - 21

ضرورت بهره برداری از سامانه دوم آبرسانی اصفهان

به دلیل نبود نظارت مستمر محیط زیست بر کیفیت پساب خروجی تصفیه خانه‌های فاضلاب و تاثیر نوسانات کیفی و کمی فاضلاب ورودی به تصفیه خانه و عدم انطباق با استانداردها، پیامدهای زیست محیطی قابل توجهی از جمله آلوده سازی و تخریب منابع آب و خاک، انتقال مواد سمی و انتقال آلودگی‌های میکروبی بسیار زیادی را در حوضه آبریز زاینده رود شاهد هستیم.

در سال‌های گذشته نشت مواد نفتی به زاینده رود باعث بروز مشکلاتی در تامین آب آشامیدنی مردم اصفهان شده است. تابستان سال ۹۳ تخلیه گازوئیل به زاینده رود در منطقه باغ بهادران سبب از کار افتادن عملیات سیستم‌های تصفیه خانه باباشیخعلی اصفهان شد؛ حوادث این چنینی، قدیمی بودن سیستم تصفیه خانه آب اصفهان و نگرانی از وجود برخی آلاینده‌های نوپدید در منابع آب زاینده رود اهمیت بهره برداری از سامانه دوم آب رسانی در اصفهان را دو چندان می‌کند.

از سوی دیگر با توجه به این که رودخانه زاینده رود منبع شرب مردم اصفهان است و در بازه‌ای از حوضه آبریز مربوطه، تغذیه منابع آب زیرزمینی از آن صورت می‌گیرد، وضع قانونی مبنی بر قرار دادن این رودخانه در دسته رودخانه‌های حفاظت شده، می‌تواند از توسعه نامناسب مراکز جمعیتی، کشاورزی، صنعتی و گردشگری و ورود آلایندها به آن جلوگیری کند.

خبرگزاری ایمنا در نظر دارد منابع آلایندگی آب رودخانه زاینده رود را بررسی کند. این سلسله گزارش‌ها ادامه دارد …

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید:

بیشتر بخوانید:فاضلاب‌های بیمارستانی بلاتکلیف‌ است/ ورود فاضلاب ۲۵ روستا به زاینده‌رودچرا با آلودگی‌های بزرگترین کارخانه کاغذسازی اصفهان برخورد نمی‌شود؟منشا آلودگی آنتی بیوتیکی زاینده رود کجاست؟ نتایج شش پژوهش نشان داد: ردپای آلاینده‌های نوپدید در زاینده رود کد خبر ۳۹۵۲۲۰

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

غافلگیری قاچاقچیان در طرح «ظفر ۲»

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پلیس پایتخت در طرح «ظفر ۲»، ۲۷۰ خرده فروش را به همراه ۹۰۰ معتاد متجاهر جمع آوری کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس پلیس پایتخت در حاشیه اجرای طرح «ظفر ۲» گفت: از ابتدای سال تاکنون ۱۵ تن مواد مخدر کشف کردیم که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۲ درصد افزایش کشفیات داشتیم.

آلودگی هوای کلان شهر‌ها تا روز جمعه

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
آقای امیر سرکرده در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: امروز در اغلب نقاط کشور جوی آرام و پایدار خواهیم داشت که این به معنای افزایش انباشت آلاینده‌های جوی بر روی شهر‌های صنعتی و پرجمعیت مثل تهران، کرج، قزوین، اراک و تا حدی اصفهان است. وی افزود: فردا عصر پیش بینی می‌شود در مناطقی از استان‌های گیلان، مازندران و گلستان بارندگی رخ دهد که شدت این بارندگی‌ها در روز جمعه خواهد بود. آقای سرکرده در ادامه گفت: همچنین از پنجشنبه عصر در نواحی جنوبی و جنوب غرب کشور در استان‌های خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد و شمال استان فارس باید منتظر بارش باران باشیم که در روز‌های جمعه و شنبه هم ادامه می‌یابد. کارشناس سازمان هواشناسی افزود: سامانه بارشی جدیدی از روز جمعه وارد کشور می‌شود و نواحی غربی و پس از آن نواحی مرکزی را در بر می‌گیرد. وی گفت: دمای هوای تهران نیز امروز در گرمترین زمان به ۱۸ درجه سانتی گراد می‌رسد.
نامه‌نیورنامه‌نیور14 ساعت قبل
خوشبختانه جامعه ایران فرهنگ بسیار متفاوتی دارد، با این وجود عوامل مختلفی در جامعه ایران دست به دست هم داده تا میزان پسران و دختران مجرد در ایران روزبه‌روز افزایش پیدا کند. بدون‌شک اگر وضعیت مردان مجرد را هم در نظر می‌گرفتند هیچ‌گاه موضوع چندهمسری در سطح جامعه مطرح نمی‌شد. اگر قصد افراد جامعه از ازدواج آرامش و بقای نسل باشد که این اتفاق در ازدواج اول رخ داده است. در غیراین صورت همه فلسفه و هدف ازدواج در ازدواج نخست تامین شده است. نکته دیگر اینکه کمتر دخترانی وجود دارند که حاضر باشند با یک مردی که قبلا ازدواج کرده ازدواج کنند.

افتتاح ستاد انتخابات فرمانداری تهران

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
ستاد انتخابات فرمانداری تهران با حضور معاون سیاسی، اجتماعی استاندار و رئیس ستاد انتخابات استان و همچنین فرماندار تهران افتتاح شد. رئیس ستاد انتخابات استان تهران در این مراسم در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: قبل از این مراسم جلسه‌ای باحضور روسای ستاد انتخابات و فرمانداران تهران در خصوص آمادگی برای انتخابات و همچنین اقدامات پشتیبانی و هماهنگی تشکیل شد. حسن بیگی افزود: داوطلبان می‌توانند از دهم تا شانزدهم آذر از ساعت ۸ تا ۱۸ برای نام نویسی در حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر به فرمانداری تهران، ستاد انتخابات کشور مراجعه کنند و کسانی که در خارج از کشور قصد داوطلبی دارند، باید در سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران نام نویسی کنند. معاون سیاسی، اجتماعی استاندار تهران در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال تغییر فرماندار یا مسئولی در استان تهران در ماه‌های منتهی به انتخابات وجود دارد؟ گفت: خوشبختانه در استان تهران هیچ تغییری نداریم و مدیران مربوطه نیز از قبل منصوب شده بودند و فقط یک فرمانداری که اکنون جایگاه سرپرستی دارد، در آینده نزدیک حکم فرمانداری اش در صورت رفع مشکل صادر خواهد شد. عیسی فرهادی فرماندار تهران گفت: تهران به دلیل انتخاب ۳۰ نماینده و همچنین ۴ نماینده از اقلیت‌های دینی؛ جایگاه ویژه‌ای در انتخابات دارد و تجارب گذشته به ما برای انتخابات امن و آرام کمک خواهد کرد.

ماجرای زنگ ورزش و هوای آلوده

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، محمد نظری بعدازظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: یکهزار و ۴۰۳ خانوار مددجوی کمیته امداد استان، مشمول طرح بیمه اجتماعی هستند. وی بیان داشت: از این تعداد ۷۱۱ خانوار، زنان سرپرست خانوار و بقیه نیز مددجویان مجری طرحهای اشتغال‌زایی این نهاد هستند. نظری بهره‌مندی مددجویان، از خدمات بیمه‌های اجتماعی را یکی از راهکارهای مهم این نهاد درخصوص توانمندسازی مددجویان عنوان کرد. نظری اظهار داشت: توانمندی و ارتقای سطح اعتمادبه‌نفس مددجویان، امید به آینده‌ای بهتر و حفظ منزلت اجتماعی مددجویان از اهداف اجرای طرح بیمه اجتماعی مددجویان است. وی افزود: مددجویان با دریافت خدمات بیمه تأمین اجتماعی، از مزایای بازنشستگی، ازکارافتادگی، فرانشیز درمانی و … بهره‌مند می‌شوند.

اخبار بیشتر