اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه ۱۳ آبان‌ماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه ۱۳ آبان‌ماه

بازار گرمی مشاوران املاک برای افزایش اجاره مسکن در کشور

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
بازار گرمی مشاوران املاک برای افزایش اجاره مسکن در کشور
خبرگزاری میزان- رئیس کمیته نظام مهندسی ساختمان کمیسیون عمران مجلس گفت: در بسیاری از موارد مالکان برای اجاره مساکن خود نرخ معقولی را تعیین می‌کنند، اما مشاوران املاک با بازار گرمی، مالک را ترغیب به افزایش نرخ اجاره مسکن می‌کنند. تاریخ انتشار: 11:49 - 13 آبان 1398 - کد خبر: ۵۶۴۷۱۱

بازار گرمی مشاوران املاک برای افزایش اجاره مسکن در کشور - 1

به گزارش گروه فضای مجازیخبرگزاری میزان،فرج الله رجبی، رئیس کمیته نظام مهندسی ساختمان کمیسیون عمران مجلس با اشاره به افزایش ۳۰ درصدی نرخ اجاره مسکن در چند ماه اخیر، گفت: متأسفانه این مسئله فشار سنگینی را بر مستأجران وارد کرده و خانوار‌ها عملا توان پرداخت اجاره بها را ندارند. دولت باید برای ساماندهی بازار اجاره مسکن از ظرفیت‌های بخش خصوصی استفاده کند

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قطعا دولت باید برای کاهش تلاطمات بازار اجاره مسکن برنامه ریزی بلند مدت و کوتاه مدت داشته باشد، البته اجرای این برنامه‌ها باید با استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی صورت گیرد، زیرا تکیه به ظرفیت‌های دولتی نمی‌تواند در این رابطه راه گشا باشد.

بازار گرمی مشاوران املاک برای افزایش اجاره مسکن در کشور

وی با انتقاد از نقش مشاوران املاک در افزایش نرخ اجاره مسکن، گفت: متأسفانه در بسیاری از موارد مالکان برای اجاره مساکن خود نرخ معقولی را تعیین می‌کنند، اما مشاوران املاک با بازار گرمی، مالک را ترغیب به افزایش نرخ اجاره مسکن می‌کنند.

وزارت راه باید به مسئله فعالیت مشاوران املاک ورود کند

رجبی ادامه داد: به نظر من وزارت راه و شهرسازی باید به مسئله فعالیت مشاوران املاک ورود کرده و نسبت به ساماندهی این حوزه اقدام کند، قطعا وزارتخانه باید از این بخش برای بهبود وضعیت بازار مسکن کمک بگیرد.

ساماندهی بازار اجاره مسکن نیازمند سیاست گذاری دقیق است

رئیس کمیته نظام مهندسی ساختمان کمیسیون عمران مجلس گفت: ساماندهی بازار اجاره مسکن نیازمند سیاست گذاری دقیق است، اما برای تحقق این مسئله باید اطلاعات دقیقی از میزان مساکن اجاره‌ای تهیه کرد، از این رو وزارت راه می‌تواند با استفاده از ظرفیت‌های مشاوران املاک در جهت تحقق این مسئله اقدام کند.

منبع: خانه ملت

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

اجاره بهای آپارتمان ۴۰ متری در مناطق مختلف تهران چند؟

فراروخبرگزاری فرارو
اجاره بهای آپارتمان ۴۰ متری در مناطق مختلف تهران چند؟
لیست آپارتمان‌های مسکونی اجاره‌ای ۴۰ متری در مناطق مختلف تهران به شرح زیر است. توجه کنید که قیمت‌ها بر حسب مترمربع به تومان بوده و تقریبی است، چراکه قیمت مسکن در تهران با توجه به نوع ساختمان، امکانات، خیابان و یا نظر مالک تغییر می‌کند.

یک دستگاه واحد مسکونی ۴۰ متری واقع در منطقه فرمانیه، خیابان شریعتی شمالی با مبلغ ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اجاره و ۵۰ میلیون تومان ودیعه معامله می‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، لیست آپارتمان‌های مسکونی اجاره‌ای ۴۰ متری در مناطق مختلف تهران به شرح زیر است. توجه کنید که قیمت‌ها بر حسب مترمربع به تومان بوده و تقریبی است، چراکه قیمت مسکن در تهران با توجه به نوع ساختمان، امکانات، خیابان و یا نظر مالک تغییر می‌کند.

اجاره بهای آپارتمان ۴۰ متری در مناطق مختلف تهران چند؟ - 3

خواندن خبر در سایت منبع

کم‌رمق‌ترین مناطق در بازار مسکن پایتخت

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز
کم‌رمق‌ترین مناطق در بازار مسکن پایتخت
بازار مسکن در تهران دچار رکود تاریخی شده؛ به طوری که در ۹ منطقه از مناطق ۲۲ گانه پایتخت تعداد معاملات به کمتر از ۱۰۰ فقره رسیده است.

آفتاب‌‌نیوز :

خرید و فروش در بازار مسکن شهر تهران ۶۴ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. رکود ناشی از جهش حدود ۲۰۰ درصدی قیمت‌ها طی دو سال گذشته تا حدی در بازار رخنه کرده که در ۹ منطقه از مناطق ۲۲ گانه شهر تهران تعداد معاملات دو رقمی است. مهرماه ۱۳۹۸ منطقه ۲۲ کم‌رمق‌ترین منطقه در شهر تهران بود؛ به طوری که تعداد قراردادهای خرید و فروش مسکن در این منطقه تنها ۳۰ فقره بوده است. در منطقه ۱۹ نیز فقط ۳۲ فقره معامله مسکن انجام شده است. در مناطق ۲۱، ۱۶، ۲۰، ۱۸، ۱۷، ۹ و ۱۲ نیز به ترتیب ۵۱، ۶۶، ۷۴، ۷۹، ۸۳، ۸۶ و ۹۶ فقره خرید و فروش به انجام رسیده که نشان می‌دهد سهم پرتراکم‌ترین مناطق جمعیتی شهر تهران از ۳۴۰۱ قرارداد خرید و فروش آپارتمان در کل شهر تهران فقط ۱۷درصد بوده است.

افت بی‌سابقه تعداد مبایعه‌نامه‌ها در مناطق جنوبی شهر تهران به کاهش توان متقاضیان برمی‌گردد. این مساله در حالی ایجاد شده که میانگین قیمت مسکن در هشت منطقه‌ی جنوبی از مناطق مذکور ۷٫۱ میلیون تومان در هر متر مربع است و البته در منطقه ۲۲ متوسط قیمت ۱۰٫۸ میلیون تومان گزارش شده است.

در سایر مناطق تهران نیز که بیش از ۱۰۰ فقره معامله انجام شده بازار چنگی به دل نمی‌زند. مهرماه امسال در منطقه ۱۳ فقط ۱۱۸ فقره، در منطقه ۳ تعداد ۱۳۹ فقره، در منطقه ۱۱ بالغ بر ۱۴۳ فقره، در منطقه ۶ تعداد ۱۵۷ فقره، در منطقه ۱۴ بالغ بر ۱۷۷ فقره، در منطقه ۱ تعداد ۱۷۹ فقره و در منطقه ۱۵ بالغ بر ۱۹۵ فقره قرارداد خرید و فروش به امضا رسیده است.

۴۵ درصد معاملات در پنج منطقه‌ی تهران

مهرماه امسال ۴۵ درصد معاملات مسکن شهر تهران در چهار منطقه‌ی ۵، ۲، ۴، ۱۰ و ۷ انجام شده که بالای ۲۰۰ فقره مبایعه‌نامه در هریک از این مناطق به امضا رسیده است. در منطقه ۵ که مطابق معمول بالاترین تعداد قرارداد خرید و فروش منعقد شده ۵۱۵ فقره معامله به انجام رسیده که البته نسبت به مهرماه پارسال ۶۴ درصد کاهش یافته است. در مناطق ۲، ۴، ۱۰ و ۷ نیز به ترتیب ۳۱۱، ۲۶۷، ۲۴۲ و ۲۰۲ خانه در مهرماه ۱۳۹۸ فروخته شده که به ترتیب ۶۵، ۶۸، ۶۴ و ۶۱ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش نشان می‌دهد.

کم‌رمق‌ترین مناطق در بازار مسکن پایتخت - 8

مسکن در جنوب تهران ارزان شد

مهرماه امسال تورم بازار مسکن در اغلب مناطق جنوبی شهر تهران منفی شد. مطابق پیش‌بینی‌ها پس از کاهش قیمت مسکن در مناطق شمالی تهران، روند افت قیمت به مناطق جنوبی سرایت کرد. مهرماه ۱۳۹۸ قیمت مسکن در ۱۰ منطقه واقع در نیمه جنوبی شهر تهران شامل مناطق ۹، ۱۰، ۱۱، ۱۲، ۱۴، ۱۵، ۱۶، ۱۸ و ۲۱ و چهار منطقه واقع در نیمه شمالی شهر شامل مناطق ۴، ۵، ۷ و ۲۱ کاهش پیدا کرد بیشترین افت قیمت در منطقه ۲۱ با ۱۸ درصد کاهش ماهیانه رخ داد. هم‌چنین مناطق ۱۵، ۱۶ و ۲۲ به ترتیب ۱۱ درصد، ۷٫۵ درصد و ۱۱ درصد کاهش ماهیانه قیمت را تجربه کردند.

مناطق ۴ و ۵ به عنوان کانون معاملات به ترتیب با کاهش ۱٫۵ و ۶٫۵ درصد قیمت نسبت به شهریورماه مواجه شدند. هم‌اکنون میانگین قیمت آپارتمان در مناطق ۴ و ۵ به ترتیب ۱۳ و ۱۴٫۶ میلیون تومان در هر متر مربع است. بررسی‌ها نشان می‌دهد تورم مسکن در مناطق مصرفی تهران منفی شده و نمی‌توان رشد ۰٫۴ درصد معدل کل را به تمام مناطق تعمیم داد. مهرماه امسال قیمت خانه در مناطق یک تا سه پایتخت به ترتیب ۷٫۶، ۹ و ۵٫۳ درصد افزایش یافت که در رشد میانگین قیمت کل تاثیرگذار بود. اما با توجه به حجم پایین معاملات در کل شهر تهران، افزایش یا کاهش قیمت ماهیانه نمی‌تواند ملاکی برای ارزیابی وضعیت کلی بازار تلقی شود.

خواندن خبر در سایت منبع

ارزانترین آپارتمان‌های فروخته شده در شهر تهران+جدول

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
ارزانترین آپارتمان‌های فروخته شده در شهر تهران+جدول
اقتصاد آنلاین- مرضیه طهماسبی: آنچه در زیر می‌آید جدول معاملات انجام شده آپارتمان‌های ارزان‌قیمت فروخته شده در شهر تهران که در آبان ماه سال ۹۸ معامله شده است.

لازم به ذکر است که قیمت آپارتمان های درج شده در این جدول مربوط به اعلام سامانه اطلاعات بازار املاک ایران می‌باشد.

جهت اطلاع از قیمت مسکن و نرخ معاملات انجام شده انواع آپارتمان

روزانه به سرویس "قیمت مسکن" در پایگاه خبری اقتصاد آنلاین مراجعه نمایید

ارزانترین آپارتمان‌های فروخته شده در شهر تهران+جدول - 5

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت آپارتمان در حوالی فرودگاه مهرآباد + جدول

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
قیمت آپارتمان در حوالی فرودگاه مهرآباد + جدول
اقتصاد نیوز: برای خرید واحد ۹۶ متری ۲۳ سال ساخت در شهرک آزادی بلوار ولیعصر شهرک نصر به ۸۵۰ میلیون تومان سرمایه نیاز است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از میزان؛ برای خرید در حوالی فرودگاه مهرآباد بسته به موقعیت و سال ساخت باید هزینه‌های متفاوتی پرداخت کرد.

قیمت آپارتمان در حوالی فرودگاه مهرآباد + جدول - 2

این مطلب برایم مفید است بلی ۰ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

پرفروش‌ترین آپارتمان‌ها در تهران کدام است؟

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
پرفروش‌ترین آپارتمان‌ها در تهران کدام است؟
پرفروش‌ترین آپارتمان‌ها در تهران کدام است؟ - 0

خانه‌های ۳۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومانی با سهم ۱۵٫۶ درصد از کل معاملات در مهرماه ۱۳۹۸ بازار مسکن شهر تهران، بالاترین تقاضا را در بین دامنه‌های قیمتی به خود اختصاص دادند.

به گزارش ایسنا، از نظر ارزش کلی، خانه‌های ۳۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان، از نظر ارزش هر متر مربع، خانه‌های در دامنه قیمتی ۶ تا ۱۵ میلیون تومان در هر متر مربع و از لحاظ متراژ، آپارتمان‌های ۵۰ تا ۶۰ متر در مهرماه سال جاری بیشترین تقاضا را در بازار مسکن شهر تهران به خود اختصاص داده‌اند. بررسی‌ها نشان می‌دهد خانه‌های در گروه قیمتی ۳۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان را می‌توان در مناطق۷، ۹ تا ۲۱ و بعضی محله‌های دو منطقه‌ی ۴ و ۸ پیدا کرد. با این حال بیشترین تراکم منطقه‌ای معاملات ملک در مهرماه ۱۳۹۸ به ترتیب در سه منطقه‌ ۵، ۴ و ۲ بوده که بجز منطقه ۴ در دو منطقه‌ی دیگر شانس چندانی برای یافتن خانه‌های ۳۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان نخواهید داشت.

مهرماه امسال واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ۶ تا ۱۰٫۵ میلیون تومان در هر متر مربع ۳۳ درصد از کل قراردادهای خرید و فروش مسکن شهر تهران را در بر گرفتند. خانه‌های در بازه قیمتی ۱۰٫۵ تا ۱۵ میلیون تومان در هر متر مربع نیز ۲۴ درصد معاملات را شامل شده‌اند. هم‌چنین ۵۸٫۳ درصد آپارتمان‌ها با قیمتی کمتر از متوسط قیمت شهر تهران (۱۲٫۷ میلیون تومان) معامله شده‌اند. به طور کلی خانه‌های در دامنه قیمتی ۶ تا ۱۵ میلیون تومان در هر متر مربع ۶۴ درصد معاملات شهر تهران در مهرماه سال جاری را به خود اختصاص داده‌اند.

نکته جالب توجه این‌که با وجود جهش سنگین قیمت مسکن ۵٫۲ درصد معاملات مربوط به واحدهای با قیمت کمتر از ۴٫۵ میلیون تومان در هر متر مربع است.

توزیع منطقه‌ای خانه‌های ۳۰۰ تا ۴۵۰ میلیون در تهران
محلهمتراژسن و  امکاناتقیمت (تومان)
جوادیه۵۴۵ سال ـ امکانات کامل۴۳۴ میلیون
یاخچی‌آباد۵۵نوساز ـ آسانسور، پارکینگ۴۴۰ میلیون
آهنگ۴۷۶  سال ـ امکانات کامل۴۵۰ میلیون
نواب۶۰۲ سال ـ امکانات کامل۴۰۰ میلیون
وحیدیه۴۸۱۶ سال ـ امکانات کامل۳۹۵ میلیون
مهرآباد جنوبی۵۰۱۵ سال ـ پارکینگ‌، انباری۳۸۰ میلیون
نظام‌آباد۴۵۷ سال ـ پارکینگ، انباری۴۱۰ میلیون
شادآباد۴۰۱۱ سال ـ پارکینگ۲۸۰ میلیون
تهرانپارس۵۰۱۵ سال ـ انباری۴۱۰ میلیون
نارمک۳۸۳ سال ـ بدون امکانات۳۷۹ میلیون
طرشت۵۲۱۵ سال ـ انباری۴۲۰ میلیون

خانه‌های کوچک متراژ در صدر معاملات

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده برحسب سطح زیربنا در مهرماه ۱۳۹۸ نیز نشان می‌دهد بیشترین سهم از معاملات به واحدهای مسکونی ۵۰ تا ۶۰ متر مربع با سهم ۱۴٫۲ درصد اختصاص داشته است. واحدهای ۶۰ تا ۷۰ متر و ۴۰ تا ۵۰ متر مربع به ترتیب با سهم‌های ۱۳٫۲ و ۱۱٫۸ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار دارند. مطابق اعلام بانک مرکزی در مجموع در این ماه واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ متر مربع ۵۴٫۵ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند.

بیشترین معاملات در خانه‌های ۳۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان

از سوی دیگر توزیع فراوانی معاملات برحسب ارزش هر واحد حاکی از آن است که واحدهای مسکونی با ارزش ۳۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان با اختصاص ۱۵٫۶ درصد بیشترین سهم از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده‌اند. واحدهای دارای ارزش ۴۵۰ تا ۶۰۰ و ۶۰۰ تا ۷۵۰ میلیون تومان نیز به ترتیب با اختصاص سهم‌های ۱۱٫۸ و ۹٫۷ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در مجموع در این ماه حدود ۵۳٫۶ درصد از معاملات به واحدهای مسکونی با ارزش کمتر از ۹۰۰ میلیون تومان اختصاص داشته است.

تراکم تقاضا در مناطق ۵، ۲ و ۴

با وجود این‌که معمولا بیشترین قراردادهای خرید و فروش به ترتیب در مناطق ۵ و ۴ تهران انجام می‌شود اما در مهرماه رتبه دوم به منطقه ۲ اختصاص پیدا کرد. توزیع تعداد معاملات در مناطق مختلف پایتخت حاکی از آن است که در مهرماه ۱۳۹۸ از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران منطقه ۵ در غرب تهران با سهم ۱۵٫۱ درصدی از کل معاملات بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است. هم‌چنین مناطق ۲ در شمال غرب و ۴ در شمال شرق به ترتیب با سهم‌های ۹ و ۷٫۹ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. در مجموع ۷۰٫۸ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران در مهرماه سال جاری مربوط به ۱۰ منطقه شهر (به ترتیب شامل مناطق ۵، ۲، ۴، ۱۰، ۷، ۱۵، ۱، ۱۴، ۸ و ۶) بوده و ۱۲ منطقه‌ی باقی‌مانده ۲۹٫۲ درصد از کل تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

شکست بازار مسکن در مناطق پرتقاضا

با وجودی که آمار مهرماه گویای افزایش ناچیز ۰٫۴ درصدی قیمت مسکن شهر تهران است، خط سیر بازار به سمت کاهش قیمت تمایل دارد. مهرماه امسال قیمت مسکن در شش منطقه از ۱۰ منطقه‌ پرتقاضای شهر تهران ۶٫۲ درصد کاهش پیدا کرد و به همین دلیل رشد ۵٫۴ درصدی قیمت در چهار منطقه پرتقاضا نتوانست بر معدل کل تاثیر چندانی ایجاد کند. این در حالی است که پیش‌بینی می‌شد با توجه به ثبات نرخ ارز، سیاست‌های انبساطی سیستم بانکی و ورود اولین گروه از متقاضیان مصرفی به بازار مسکن شاهد رونق نسبی در بازار باشیم. کارشناسان روند قیمت‌ها در بازار مسکن را نزولی ارزیابی می‌کنند.

قیمت مسکن در شش منطقه از مناطق ۲۲گانه شهر تهران شامل مناطق ۴، ۵، ۷، ۱۰، ۱۴ و ۱۵ که مجموعا ۴۷ درصد معاملات مسکن در مهرماه ۱۳۹۸ را به خود اختصاص دادند ۶٫۲ درصد نسبت به شهریورماه کاهش یافت؛ به طوری که متوسط هر متر مربع مسکن در منطقه ۴ معادل ۲٫۱ درصد، منطقه ۵ معادل ۶٫۵ درصد، منطقه ۷ معادل ۱۲٫۴ درصد، منطقه ۱۰ معادل ۳ درصد، منطقه ۱۴ معادل ۲٫۷ درصد و منطقه ۱۵معادل ۱۱ درصد نسبت به شهریورماه کاهش یافت. در سوی مقابل در چهار منطقه دیگر شامل مناطق ۱، ۲، ۶ و ۸ که جزو ۱۰ منطقه‌ی پرتقاضا محسوب می‌شود و مهرماه ۱۳۹۸ مجموعا ۲۳ درصد معاملات شهر تهران در این مناطق انجام شده میانگین قیمت‌ها ۵٫۴ درصد نسبت به ماه قبل افزایش یافت.

مهرماه امسال متوسط قیمت مسکن در منطقه ۱ معادل ۷٫۶ درصد، منطقه ۲ معادل ۹ درصد، منطقه ۶ معادل ۰٫۵ درصد و منطقه ۸ معادل ۴٫۳ درصد افزایش یافت. با این حال در ماه‌های قبل قیمت خانه در این مناطق کاهش محسوسی پیدا کرده بود و با توجه به افت ۶۴ درصدی معاملات نسبت به مهرماه پارسال، نوسانات ماهیانه قیمت در مناطق مختلف تهران نمی‌تواند ملاک مناسبی برای ارزیابی بازار مسکن باشد. شرایط کلی گویای آن است که بازار به ثبات قیمتی نزدیک شده اما برخی کارشناسان معتقدند که تا پایان سال شیب قیمت‌ها نزولی خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

پربحث‌ترین خبرها