1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

نرخ ارز

دلیل کاهش نرخ ارز مسایل اقتصادی نیست

ایسناخبرگزاری ایسنا
دلیل کاهش نرخ ارز مسایل اقتصادی نیست

مجیدرضا حریری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: افزایش و کاهش نرخ دلار، نشانگر وجود ناپایداری در اقتصاد کشور است، بنابراین ضروری است که بانک مرکزی شیب نرخ دلار را مدیریت و از صعود آن جلوگیری کند؛ ضمن این‌که روند کاهشی نرخ آن‌را به شکل قطعی و ملایم ادامه دهد تا به دنبال آن بتواند هیجانات بازار را کنترل کند.

وی افزود: علت اصلی این ناپایداری‌ها و صعود و نزول‌ها در نرخ ارز به این‌ دلیل است که ارز و قیمت آن در کشور ما بیشتر جنبه سیاسی داشته و پارامترهای اقتصادی چندان در آن دخیل نیستند.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: در حال حاضر کم کم روند نزولی در قیمت ارز دیده می‌شود، چرا که سفته‌بازان و و همچنین دارندگان پس‌انداز خرد مجبور شده اند ارز خود را به بازار عرضه کنند؛ بنابراین ارز روند نزولی در پیش گرفته است.

خواندن خبر در سایت منبع

انعکاس تسهیل فرآیند ارزی در عملکرد مهرماه

تابناکخبرگزاری تابناک
انعکاس تسهیل فرآیند ارزی در عملکرد مهرماه

مدیر عامل شرکت قطعه ساز «سازه پویش» تسهیل فرایند ارزی در فاصله مرداد ماه تا شهریور ماه را موجب عملکرد بهتر این شرکت می داند که در گزارش مهر ماه این شرکت منعکس شده است.

به گزارش تابناک، با اعلام ارز تک نرخی از سوی معاون اول رییس جمهور در بهار امسال، برخی صنایع همچون خودروسازان و شرکت های قطعه ساز در ترخیص کالاهای خود با چالش های فراوان روبه رو بودند، در حالی که دولت و سازمان های مربوطه با توجه به هدف قرار گرفتن صنعت خودرو باید امکانات و تسهیلات ویژه ای به منظور ورود قطعات غیر بومی در این صنعت را فراهم آورند تا بتوان برای دوران تحریم برنامه ریزی کرد و با بومی سازی و انتقال دانش از تبعات منفی تحریم ها و زمین گیر شدن صنعت خودرو و متضرر شدن خودرو سازان و قطعه سازان جلوگیری کرد، به نظر می رسد برخی ناکارآمدی ها موجب کاهش تاب آوری شرکت های فعال در این صنایع شده است.

به گزارش تابناک، بی توجهی به این موضوع امروز منجر به آن شده که خودروسازان مطرح کشور به اعتراف خودشان با حجم انبوهی از خودروهای دپو شده در انبارها مواجه هستند که به دلیل کمبود برخی قطعات کلیدی و جانبی نمی توانند آن را به بازار عرضه کنند.

مدیر عامل شرکت سازه پویش در گفت و گو با خبرنگار بورس تابناک در خصوص دلایل عملکرد بهتر این شرکت در مهر ماه گفت: با مطرح شدن سامانه نیما، در خصوص مسائل ارزی مشکلاتی وجود داشت و با توجه به اینکه بخشی از مراودات تجاری ما وابسته به حواله های ارزی بوده در ابتدای سال مشکلاتی به وجود آمد و بر این اساس فرآیند صدور حواله های ارزی به راحتی امکان پذیر نبود در فاصله بین مرداد ماه تا شهریور ماه این فرایند تسهیل شد که دلیل عملکرد بهتر این شرکت نسبت به شهریور ماه این موضوع بوده است.

میر غلامرضا مرتضوی با تاکید بر شفاف سازی مداوم و منظم «خپویش » در مورد صورت های مالی و مواردی از این قبیل افزود: همه اطلاعات مورد نیاز برای سهامدارن اعم از روند سودآوری و تغییرات در فروش به طور منظم در اختیار آنها قرار می گیرد.

مرتضوی در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به این سوال که عملکرد شش ماه نخست امسال در مقایسه با دوره مالی قبل کاهش داشته، تصریح کرد: سازه پویش شرکتی «های تک » بوده که در همه جای دنیا این گونه شرکت ها وابستگی فراوانی به قطعات الکترونیک دارند و قطعات مورد نیازعمدتا وارداتی بوده و با توجه به این موضوع که صنعت الکترونیک به صورت پایه در اختیار آمریکا قرار داشته و حتی شرکت های اروپایی نیز به واردات آن متکی هستند، بخشی از واردات شرکت با مشکلات عدیده ای روبه رو بوده است.

وی در بخش دیگری از گفت و گوی خود با تابناک با بیان این مطلب که بخشی از مشکلات پیش آمده برای شرکت ناشی از عوامل داخلی و دستور العمل های گمرکی بوده و قسمتی نیز مربوط به تحریم ها و مشکلات ارزی بوده ، تاکید کرد: خوشبختانه شرکت سازه پویش تاکنون در برآوردن حداقل انتظارات فروش و سودآوری برای بورس و سهامداران موفق عمل کرده و امسال هم علی رغم همه مشکلات سعی ما این بوده که عملکرد قابل دفاعی داشته باشیم.

لازم به ذکر است شرکت سازه پویش که در بازار دوم بورس تهران معامله می شود، از شرکت های زیرمجموعه گروه صنعتی عظام محسوب می شود که نقش مهمی در تامین نیاز صنعت خودورسازی کشوردارد.

این شرکت در6 ماهه نخست امسال توانسته 168 میلیارد و 737 میلیون تومان فروش داشته باشد که بررسی گزارش عملکرد ماهانه «خپویش» در شهریور ماه نشان می دهد، این شرکت دانش محور توانسته 29 میلیارد و 779 میلیون تومان انواع تولیدات خود اعم از سيستمهاي هشداردهنده خودرو، آژيرسيستمهاي هشداردهنده، گيرنده فرستنده قفل درب خودرو و غیره را به فروش رسانده که از میانگین ماهانه 6 ماه نخست امسال بیشتر بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

الفالف18 ساعت قبل
می‌گویند ۹۸ سال سختی است و در سرلوحه فهرست سخت‌ترشدن‌ها، افزایش فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌ها قرار دارد. از صدر تاریخ پیروزی اصلاح‌طلبان در ایران یک پروژه به مثابه روندی طبیعی در کالبد جامعه ایرانی اجرایی شد: ‌ پروژه هابرماسیزه شدن‌ جامعه مدنی. پروژه جامعه مدنی به شکلی آزمایشی در انتخابات مجلس پنجم آزموده شده بود؛ فعال‌سازی رسانه‌های نوپرداز، نخبگان جنجالی و طرح‌های ساختارشکن اجتماعی. و این سنگ محکی مهم بود برای انتخابات دوم خرداد سال بعد و نهایتا سرکار آمدن جریانی که از درون استحاله‌شده و به دشمن آرمان‌های خودش درآمده بود. به‌عنوان نمونه جنبش‌های زنانه، در ۱۵ سال قبل گردهم‌آیی‌های میدانی وسیع در تهران داشتند و امروز تنها محدود به تبلیغات مترویی نقطه‌ای شده‌اند، اما دومی به‌واسطه شبکه‌‌های اجتماعی مجازی، دامنه نفوذ بسیار بالاتری را به‌دست آورده و این همان چیزی است که سال ۹۸ را سخت می‌کند و نه اقتصاد و معیشت.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مرور سال کهنه؛ ۱۲ ماه، ۱۲ روز- ۱عصر ایران- روزهای کاری سال ۱۳۹۷ با التهاب در بازار ارز آغاز شد. جدای سیاست و اقتصاد و برجام و تلگرام و در عرصه فرهنگ، در فروردین ماه، ایران یکی از شاخص‌ترین متفکران خود را از دست داد. کاوه مدنی بازداشت و آزاد شد و بعد ترجیح داد از معاونت محیط زیست کناره بگیرد و دوباره کوچ کند. اتفاقات ریز و درشت دیگر هم رخ داد اما فروردین در ایران یک نیمۀ کاری دارد و بیشتر با التهاب و انتظار گذشت. التهاب افزایش نرخ دلار و انتظار تصمیم ترامپ دربارۀ برجام واین بار ضرب المثل «سالی که نکوست از بهارش پیداست» روی تلخ خود را نشان می‌داد …
ایسناایسنا11 ساعت قبل
در حالی که رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار فراوانی و ثبات قیمت‌ها را از ویژگی‌های بازار میوه دانست، آخرین کشف قیمت‌ها از بازار عمده فروشی میوه و تره بار نشان می‌دهد که وضعیت چندان مناسبی در این بازار حاکم نیست. به گزارش ایسنا، در شرایطی که اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه میوه و تره بار از فراوانی این اقلام در بازار خبر می‌دهد و ثبات قیمت‌ها و متعادل‌تر شدن بازار میوه را نتیجه آن می‌داند، نگاهی به آخرین کشف قیمت‌ها در بازار عمده فروشی میوه و تره بار نشان می‌دهد که وضعیت مناسبی در بازار حاکم نیست. با نگاه به قیمت عمده فروشی کشف شده هر کیلوگرم سیب ۸۰۰۰ تومان، موز ۱۱ هزار تومان و نارنگی بندری ۱۴ هزار تومان است با اضافه کردن نرخ منطقی ۳۵ درصدی به آنها قیمت‌های عجیب و غریبی را شاهد خواهیم بود که مردم شاید کمتر رغبتی برای خرید میوه از این بازار داشته باشند. رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار در پاسخ به این سوال که چرا با وجود فراوانی که به آن اشاره می‌کنید، قیمت‌ها روند افزایشی دارد؟ افزود: وقتی فراوانی در بازار وجود داشته باشد، نخریدن و وفور محصول سبب می‌شود قیمت‌ها متعادل‌تر شده و روند معقول‌تری پیدا کند. کارگر گفت: به دلیل همین وفور محصول در بازار میوه و تره بار، روند قیمتی به گونه‌ای است که انواع میوه‌ها پایین‌تر از این نرخ‌ها در بازار فروخته می‌شود.
افتصادنیوزافتصادنیوز9 ساعت قبل
​اقتصاد نیوز: پریناز ایزدیار، بازیگر سینمای ایران، با انتشار عکسی، با تبریک فرا رسیدن نوروز، سالی پر از برکت و شادی را برای همه آرزو کرد. به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از سایت خبرآنلاین، پریناز ایزدیار، عکسی از خود را که در آیینه سفره هفت‌سین بازتاب یافته است، در اینستاگرام به اشتراک گذاشت. او به همراه انتشار این عکس، نوروز را به همه تبریک گفته و نوشته است «سال نو پر از برکت و شادی باشه براتون.»

اخبار بیشتر